close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Jak si mohu zálohovat svůj blog a přenést jej jinam?

15. července 2020 v 11:02

Rádi byste si zálohovali všechny texty a obrázky, které jste do blogu za dobu svého psaní na Blog.cz vložili? Podívejte se na jednoduchý návod, jak na to.

Jak si uložit veškerý obsah svého blogu naráz

Zálohovat obsah blogu je velmi snadné. K souboru ve formátu xml, který uchová všechna tato data na jednom místě a dá se využít také pro import článků na jinou blogovací platformu, se můžete dostat dvěma způsoby:

1) Po přihlášení do administrace svého blogu se vraťte na titulní stranu Blog.cz a stiskněte následující tlačítko:


2) Přímo na stránce blogu, který chcete zálohovat, sjeďte úplně dolů k patičce a najděte odkaz RSS zdroj:
A je to! Právě jste si v podobě souboru s přílohou xml stáhli do svého počítače zálohu svého blogu, kterou si můžete uložit kamkoliv do svého počítače a později použít třeba i importu do blogu na jiné platformě.

Jak na zálohu obrázků z mých galerií?

Vešekeré obrázky a fotografie, které jste na svůj blog na webu Blog.cz vložili, jsou také součástí souboru se zálohou blogu, ale pouze formou odkazů na umístění v úložišti Galerie.cz. Až bude provoz této služby 16.8. ukončen, tyto odkazy již nebudou platné a obrázky tedy z vašeho případného nového blogu zmizí. Abyste ani o ně při ukončení Blog.cz/Galerie.cz nepřišli, můžete si je zálohovat přímo ze služby Galerie.cz. Jak na to?

1) Na stránce Galerie.cz se nejprve přihlašte ke své galerii. Každý blog má přiřazenou svou vlastní galerii, k níž se můžete přihlásit pomocí stejných údajů, které používáte k administraci svého blogu.

2) Rozklikněte odkaz "moje galerie" v úvodu stránky. Zobrazí se vám tyto instrukce.


2) Stáhněte si do svého prohlížeče nástroj Image downloader kliknutím na příslušný odkaz. Po úspěšné instalaci tohoto nástroje se Vám přidá jeho ikonka vedle adresového řádku v prohlížeči:


3) Vraťte se do své galerie. Nyní můžete kliknout na zelené tlačítko Stáhnout. Objeví se vám výpis odkazů na všechny obrázky ve vaší galerii.

4) Nyní přišel čas využít stažený nástroj Image downloader. Najděte jeho ikonku vedle řádku s adresou v prohlížeči, rozklikněte ji, zaškrtněnte obrázky, které chcete stáhnout, nebo zvolte možnost vybrat vše (Select all) a klikněte na tlačítko Download. Všechny zvolené obrázky se vám uloží do zvoleného umístění ve vašem počítači.


Pokud již předem víte, že chcete svou galerii stáhnout kompletně jako celek, můžete po přihlášení také postupovat přes možnost Stáhnout jako zip v nabídkce Další akce v menu v pravé části stránky Galerie.cz. Před stažením obrázků v souboru .zip nezapomeňte opět zaškrtnout složky galerie, jejichž obsah chcete stáhnout, případně zvolte možnost Vybrat vše.


Jak přenést svůj zálohovaný blog na jinou platformu:

1) Wordpress.com

Soubor, který jste si stáhli, je vhodný zejména pro převod obsahu na stránky vytvořené pomocí nástroje Wordpress. Na stránkách wordpress.com je potřeba si nejprve založit nové stránky. Můžete využít buď hosting zdarma s využitím adresy ve formátu nazevblogu.wordpress.com, nebo si zvolit jakoukoli jinou doménu (například mujblog.com), pak ale musíte počítat s uhrazením příslušného poplatku za hosting. Kompletní nápovědu v češtině k úpravám stránek pomocí nástroje Wordpress najdete na stránkách https://www.wordpress.com.

Po založení stránek se podíváme do nástrojů stránek (Tools), kde rovnou najdeme možnost importovat obsah (Import):Objeví se seznam možných zdrojů, odkud chceme obsah přenášet. Zvolíme hned první - Wordpress:


V zobrazeném okně pak klikneme na možnost "nahrát soubor pro import":Na následující stránce stačí přetáhnout xml soubor se zálohovanými daty z uložení v počítači do vyznačeného pole.


Pokud se vám to nedaří, můžete dovnitř tohoto pole kliknout a soubor nahrát prostřednictvím prohlížeče souborů.
Až budete mít příslušný soubor vybraný, spustíte import pomocí odpovídajícího růžového tlačítka.


Hotovo. Výsledek si můžete prohlédnout opět kliknutím na růžové tlačítko View.

2) Blogger.com

Nejprve si v několika krocích založte nový blog prostřednictvím platformy Blogger.com. Adresa vašeho blogu bude uložena na doméně blogspot.com. Výhodou platformy Blogger.com oproti Wordpressu je ovládání plně v češtině. Nevýhodou je, že připravený xml soubor, který jste si stáhli jako zálohu svého blogu na Blog.cz, musíte před importem konvertovat do potřebného formátu. K tomu můžete využít jednoduchou zdarma přístupnou aplikaci na této adrese:

Po rozkliknutí odkazu se objeví jednoduchá aplikace, do které vložíte stažený xml soubor se zálohou vašeho blogu a stisknete tlačítko Convert:


Po stisknutí tlačítka se konvertovaný soubor automaticky uloží do vašeho počítače s názvem blogger-export.xml. Uvidíte jej buď rovnou na spodní liště vašeho prohlížeče nebo ve složce Stažené soubory ve svém počítači.

Nyní máte založený blog a připravený konvertovaný xml soubor. Můžete tedy přejít do hlavního menu v administraci blogu a najít v ní položku Nastavení:


V rozbalené nabídce najděte kategorii Spravovat blog a klikněte na nabídku Importovat obsah:Potvrďte, že nejste robot, klikněte na tlačítko Importovat a vložte z uložení ze svého počítače soubor prehled-clanku.xml.Hotovo.

Pokud byste kdekoli v celém procesu přenosu svého blogu narazili na potíže, dejte nám o tom vědět na e-mail blog@blog.cz, abychom případný problém mohli společně co nejdříve vyřešit.

Bylo nám ctí, že jste dosud využívali pro své psaní službu Blog.cz a přejeme vám mnoho radosti a spokojených čtenářů kdekoli, kde se rozhodnete ve svém blogování nově pokračovat.
 

46 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama