ANKETA: Žijete v informační bublině?

7. ledna 2017 v 8:00 | Standa |  Ptáme se vás
Poslední dobou se o tom docela hodně píše. Že se Češi zavírají do bezpečí svých sociálních bublin (komfortních zón, chcete-li) a nepouštějí si k tělu žádné názory, které odporují jejich pohledu na svět. Týká se to samozřejmě i světa blogů, protože právě na internetu se tento fenomén projevuje nejvýrazněji. Jak se k této otázce stavíte vy? Jste otevření i jiným pohledům na svět, než je ten váš?


Tomuto tématu jsem se zde už několikrát věnoval, jako např. v článku ANKETA: Využili byste možnost vést si na blogu seznam blogů a věcí, které nesnášíte? V diskusi pod ním se přesně ukázal trend, který hýbe celým českým internetem: každý bloger sleduje výhradně své oblíbené blogy, s nimiž je jaksi naladěn na stejnou vlnu, a o výrazně odlišné blogy se nezajímá. Každý blog tak vytváří jakýsi svět sám pro sebe, se svým autorem a pravidelnými čtenáři, kam nikdo jiný nesmí.

Alespoň já se tomuto pocitu nemohu ubránit už dlouho - že se každý bloger a youtuber bezpečně zakonzervoval ve svém rybníčku, ve kterém je obklopen komfortním prostředím svých stálých obdivovatelů (kteří se vyselektovali mj. tím, že komentáře kritiků byly smazány), až se na takovém blogu skoro bojíte napsat nějaký komentář, pokud mezi tyto fanoušky nepatříte, nebo pokud nedejbože chcete napsat něco kritického.

V takovém případě totiž můžete čekat, že se na vás blogerovi fanoušci sesypou, a svého oblíbence budou bránit - pokud si náhodou dovolíte jeho nejnovější post kritizovat, protože vám - na rozdíl od nich - možná zase tak skvělý nepřipadá. (A protože přicházíte s pohledem člověka zvenčí, který blog nesleduje dlouhé roky jako jeho fanoušci, ale náhodou na něj zabloudil např. z Googlu nebo Facebooku, tudíž narušujete autorovu sociální bublinu).

Pokud přijde řeč na sociální bubliny, je samozřejmě jasné, že se jedná o ošemetné téma. Logicky asi málokdo sám na sebe přizná, že skutečně žije v sociální bublině, a nezajímají ho jiné názory, než ty jeho. Pokud už někdo v souvislosti se svou osobou používá obraty typu "do mé sociální bubliny se doneslo, že...", jedná se většinou o nadsázku, která pramení z toho, že dotyčný reflektuje naši omezenou informační a časovou kapacitu - není jednoduše v lidských silách mít přehled o všech možných názorech, zprávách a internetovém dění (stejně jako není možné mít v přátelích každého, i kdybychom tam skutečně chtěli mít i své názorové odpůrce - kupříkladu Facebook omezuje počet přátel na 5000, což je stejně daleko za hranicí toho, kolik lidí je možné reálně sledovat).

Něco jiného ale je, když se vědomě bráníme přísunu jakýchkoli názorů, které naši komfortní bublinu narušují. Mohli jsme to pozorovat například nedávno u článku blogerky Eli nazvaného U nedělního oběda o buranství, v němž kritizovala českého prezidenta a pod nímž se rozběhla zajímavá diskuze. Většina diskutujících dala autorce za pravdu, dvě blogerky se ale Zemana zastaly, na což reagoval anonymní diskutující příspěvkem, v němž vypsal konkrétní Zemanovy chyby, a chtěl na ně slyšet odpověď od Zemanových zastánkyň.

Výsledek? Jedna blogerka nereagovala vůbec a druhá se omezila na reakci, že to jsou všechny "nesmysly" a že se jedná o "štvavou kampaň českých novinářů, které platí Amerika". Tím diskuse skončila a proti sobě i nadále stojí dva tábory, bezpečně zakopané za svými hradbami - první nemůže Zemanovi přijít na jméno, druhý jeho jakoukoli kritiku odmítá. Kudy z této zákopové války vede cesta ven?

Tématu sociálních bublin se na svých blozích věnovalo více našich blogerů. Blogerka Mersmerize v článku Žijeme v internetové bublině? píše o tom, že lidé neumí na internetu pracovat s informacemi a přirozeně tíhnou k těm, které odpovídají jejich světonázoru. Současně vyzývá k tomu, aby lidi přistupovali k informacím na internetu obezřetně a nevěřili všemu, co na něm najdou.

Bloger Libor v článku Sociální bubliny píše o tom, že internet podle něj prohloubil názorové propasti mezi lidmi. Každý si sleduje své zdroje a zaštiťuje se jimi před opačnými názory, před nimiž strká hlavu do písku. V závěru článku reflektuje, že možná i on sám žije v sociální bublině, protože nedokáže pochopit jednání a myšlení některých lidí.

Zajímavý je rovněž článek blogerky Levianth Sociální bubliny, kde se problému věnuje z obecnější perspektivy. Tématu se věnovala rovněž blogerka Lúmenn v článku Můj život v bublině, v němž výslovně reflektuje, že v sociální bublině žije, a nejtvrdší srážku s realitou pro ni představují internetové diskuse.

Těm se věnuje i blogerka Winter v článku Jak přežít internetové diskuze, v němž píše, že je jí z diskuzí na nechvalně proslulých Novinkách vyloženě úzko, a vyzývá všechny, že nenávist není řešení.

Pokud byste čtení o sociálních blublinách stále neměli dost, mohu vám doporučit například výborný rozhovor se Zygmuntem Baumanem pro Technet, kvalitně zpracované články na Lidovky.cz Češi jsou v zajetí sociálních bublin. A bude hůř a Sociální bubliny? Společnost se rozděluje. Za desítky let můžeme mít problém, varuje sociolog Hartl, velkou pozornost si rovněž získal projekt serveru Lidovky.cz Češi v zajetí sociálních bublin, z poslední doby mě rovněž zaujala analýza průzkůmů veřejného mínění Zeman je prezidentem voličů ČSSD, KSČM a ANO. Vadí TOP 09 a Pirátům, a úplně nejnovější je tento skvělý text o rozdělené české společnosti: Rozdělená společnost. Je to velmi užitečné a poučné čtení, které stojí za to.

A shodou okolností jsem dnes na Facebooku narazil na tento obrázek, který mi v souvislosti s problematikou sociálních bublin přijde velmi výstižný. Zkuste se nad tím na chvíli zamyslet. A samozřejmě hlasujte v anketě a diskutujte v komentářích.
--

Čtěte také:

 

34 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jste otevření jiným názorům, než je ten váš?

Ano
Ne

Komentáře

1 Lucie Lucie | Web | 7. ledna 2017 v 8:17

I když si stojím za svým názorem, jiný názor samozřejmě ráda uvítám. Možná zjistím, že ten můj nemusí být zas až tak správný.

2 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 7. ledna 2017 v 8:53

Miluji internetové diskuze. Ráda si je čtu, účastním se jich, je však pravda, že se i dost často rozčiluji, jaké hloupé názory někteří lidé mají.
Nejvíce mě ale mrzí, že když konečně narazím na nějakou zajímavou diskuzi, kde účastníci používají celkem dobré argumenty (byť s nimi nesouhlasím), po krátké výměně názorů mi "soupeř" oznámí, že se nechce hádat a že očividně každý máje jiný pohled na onu problematiku, takže končí. Přitom o žádnou hádku nešlo.

Pokud narazím na článek blogu, se kterým nesouhlasím, moje rozhodnutí, zda prozkoumám i další jeho příspěvky, záleží na kvalitě argumentů a chování blogera v komentářích.

3 Eliss Eliss | Web | 7. ledna 2017 v 9:52

Ráda si vyslechnu i jiné názory :-)

4 Matthias Matthias | 7. ledna 2017 v 9:53

Ano, já žiju ve své sociální bublině. Kamarády s odlišným názorem jsem odřízl ze svého života a přestal s nimi komunikovat. Ano, často odmítám s lidmi s opačným názorem komunikovat a na svým blogu cenzuruju jak za komanče - komentáře jsem tam zakázal vůbec, protože odlišný názory netoleruju a odsuzuju.

Nevidím na tom nic špatného. Jedna diskuze mě už za poslední dva roky neuspokojují a nebaví - akorát mi zkazí náladu. Odlišné názory slyšet nemusím - nic mi to nepřinese a nijak mě to neobohatí. Prakticky nevidím důvod na tom cokoliv měnit.

5 signoraa signoraa | Web | 7. ledna 2017 v 9:58

Kvůli svému věku, prožitkům a snad i zkušenostem, mám své názory, za nimiž si stojím, ale nikomu je nevnucuji. Akceptuji i názory jiných, protože nejsem dokonalá a mohu se mýlit. Nemám však ráda konflikty, nevyhledávám je a nejdu "na ostří nože".
Vadí mi ti, kteří mají jen ten svůj "světonázor", který se snaží všemi způsoby vnutit komukoliv, s kým přijdou do kontaktu a to jakýmkoliv způsobem. At' je to tady nebo na blogu, či v reálném životě.

6 signoraa signoraa | Web | 7. ledna 2017 v 9:59

[5]: Omlouvám se, v poslední větě je slovo "nebo" navíc.

7 Joina Joina | Web | 7. ledna 2017 v 10:03

"Sociální bublina"? Podle mě jde pouze o terminus technicus určitého sociálního ... Spíš jde o fakt, že většina lidí jsou zmanipulované ovce, které se bohužel neumějí vyrovnat s realitou každodenního života, proto život ve virtuálním světě apod. Nesouhlasím s tvým názorem, že každý jednotlivý blog je víceméně "uzavřen" pro blogery jiného vyznání apod. Naopak, určitě se nebráním konstruktivnímu názoru, který má "hlavu a patu" - je logický, tj. vychází z premis. Určitě existuje určitá "zákopová" válka mezi blogery a jejich příznivci, ale to nic nemění na faktu, že by měla existovat rozumná domluva a forma slušného dialogu, a ne pouze ubohé smazání nevyhovujícího komentáře! :-)

8 zjinyhosveta zjinyhosveta | Web | 7. ledna 2017 v 10:22

Já jsem to pojmenovala jako uzavřené krychle, ale pointa je stejná. Všechny informace se od krychle odrazí a letí zase někam do kšá. Lidé jsou pak zabednění a nic s nimi nehne, mnozí si tím dosti škodí. Já mám krychli otevřenou a řídím se heslem: Na každém šprochu, pravdy trochu. Nic hned neodsuzuju, ponechávám možnosti otevřené.

9 miriabel miriabel | Web | 7. ledna 2017 v 10:23

[3]: presne tak :) obohacuji me :)

10 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 7. ledna 2017 v 10:55

Bohužel, lidé přestávají umět diskutovat. Nerozumí psanému textu, papouškují klišé bulvárních plátků, nesnaží se jiný úhel pohledu. Nepohodlné komentáře smažou, prudiče zablokují, diskuzi moderují...

11 Kitty Kitty | Web | 7. ledna 2017 v 10:59

Blogově si libuji ve své sociální "blogové" skupině, ale hledám další odkazy na zajímavé blogy a chodím k nim. Číst, poučit se, pobavit. Některé jsem opustila z různých důvodů. Jsem vděčná i za klikací tipy, které jsi uvedl. Jedna nikdy neví všechno - ani seniorka. V názorech mladých se nacházím, takže ještě snad nejsem příšerně kožená. Zdravím diskutující - mám ráda příjemně lidské, třeba i rozporné diskuse, když jsou slušné a k věci :-)

12 Opica Opica | Web | 7. ledna 2017 v 11:25

Článek blogově kvalitní, jen anketa je typu "Máte rádi kakao?" Ano - Ne

13 Čerf Čerf | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 11:36

Zrovna včera jsem si na svém blogu mimo jiné posteskl, že pro mne jedním z hlavních prvků loňského roku byla výrazná ztráta schopnosti v internetových diskusích debatovat věcně, tedy neuhýbat od tématu (najednou jsme místo u ruského dopingu u toho, jak oškliví Američani vyvraždili indiány), okamžitě nepřecházet do osobní roviny a bezmyšlenkovitě nenálepkovat (což je vždycky jednodušší než přemýšlet). Lidé jako by byli už předem vytočení z jakéhokoli jiného názoru, z čehož se pak snadno vyvine to, čemu říkám "hon na hyenu", tzn. pokus vyštípat z blogového dvorku kohokoli, kdo si na něj troufne přinést "cizí blechy" :-).

Ano, názorové "komfortní bubliny" samozřejmě existují a je to úplně normální věc; vždyť i v reálném životě se obklopujeme přáteli, se kterými dokážeme najít společnou řeč, a do domu si masochisticky opakovaně nezveme návštěvy, se kterými jsme v mžiku na kordy. Ale mnohem závažnější je pro mne stále větší neschopnost udržet si v názorové diskusi původní téma a základní lidskou úctu k oponentovi. No a mazání komentářů, které mi z názorového pohledu nekonvenují, to beru ze strany blogera jako projev docela obyčejné zbabělosti a neschopnosti popasovat se s oponentem čestnými prostředky.

14 hogreta hogreta | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 12:06

Nedivím se lidem, že chtějí žít ve své bublině, zakazují na svém blogu komentáře a tak. Protože narazit na člověka, který dokáže kritiku podat opravdu konstruktivně, který dokáže argumentovat a který se nesnižuje k osobním útokům - to je čím dál tím těžší. Jop, když mi někdo přijde na blog nadávat, mažu to, nemám potřebu se s takovým člověkem hádat a už vůbec nemám potřebu ho nějak přesvědčovat o svém názoru. Prostě mě nebaví diskuze s debilem. Když přijde člověk, který má na něco jiný pohled a dokáže to podat slušně, nepřekrucuje všechno, co napíšu, má rozumné argumenty a prostě diskutovat umí, tak mu ráda vysvětlím svůj pohled a pobavím se s ním, byť má na věc jiný názor - problém s tím nemám. Jen mi připadá, že takových lidí moc není.

Takže se nedivím lidem, když třeba zakážou na svém blogu komentáře. Podle mě blog je každého jeho vlastní prostor, kde si může dělat, co chce. Když chce jen publikovat články a publikovat svůj názor, ale o nějakou zpětnou vazbu nestojí a nestojí o diskuzi, je to jeho věc. Proč ne. Když mi takový člověk bude názorově sedět, tak přestože, že nemůžu komentovat, se tam ráda vrátím a něco si přečtu. Když mi autor sedět nebude, s názory nebudu souhlasit, tak už tam příště nepřijdu, je to prosté. Ne vždy je nutné se přít v komentářích. Ne vždy musí bloger stát o nevyžádané rady, na tom přece není nic špatného. I když sama komentáře povolené mám, tak to dokážu pochopit. Je to přirozené, i v životě se obklopujeme lidmi, kteří nám sedí, kteří jsou na tom inteligenčně podobně, jako my, a se kterými se dokážeme bavit, i když se ne ve všem vždy shodneme. S člověkem, který diskutovat neumí, argumentovat neumí, věci překrucuje a snižuje se k osobním útoků, bych nediskutovala ani v reálném životě, k čemu by mi to bylo. Taková diskuze nemá žádný význam a vůbec nic člověku nedá, jen ho naštve.

15 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 7. ledna 2017 v 12:10

V poslední době si svoji "bublinu" uvědomuju čím dál tím víc. Není to vždycky o tom, že by člověk nechtěl slyšet názor z druhé strany - prostě se k němu jen "ty druhé" názory nedostanou, a tak žije v přesvědčení, že je lidí, kteří je zastávají, minimum. Každý se pohybujeme mezi podobně vzdělanými lidmi, pracujeme s lidmi, kteří se pracovně orientují na podobné věci, obklopujeme se přáteli, se kterými si rozumíme. Setkání s lidmi z druhého tábora pak může být docela šok.

16 Karol Dee Karol Dee | Web | 7. ledna 2017 v 12:26

Informační bubliny se zdaleka neomezují jen na internet nebo dokonce jen na sociální sítě. Lidi prostě obecně nechtějí slyšet, že nemají pravdu, a radši kritiku popřou nebo ignorují, než aby si z ní něco vzali.
Vím to, protože se s takovými denně pouštím do křížku, nejen na internetu, ale i na ulici nebo v MHD - samozřejmě jde jako obvykle o zvířata. Lidé často z nevědomosti svému tvorečkovi nějak ubližují (v podstatě to dělá 99% lidí, aspoň něco špatně, ale i ti, co čtou tento komentář, o takových lidech smýšlejí jako o "nich" než jako o "nás", zkrátka už tady si nepřipouštíte, že by něco dělali blbě). Když se pak člověk ozve a konfrontuje je s pravdou, dochází k zajímavému jevu - i když jde většinou o lidi, kteří chtějí pro svého mazlíčka to nejlepší a chyby dělají z nedostatku informací a zkušeností, stejně se automaticky uzavřou a staví se do defenzivy. Klasicky to je diskuze PP nebo bez PP, ale v tom MHD jsou to třeba špatné náhubky (pes v nich neotevře tlamu a při vyšší teplotě mu zkolabuje termoregulace), trestání v nesprávný okamžik, ignorování signálů a jejich špatný výklad...
Nicméně. V přímé reakci lidi sice odporují, ale po čase, když se nad tím opravdu zamyslí, někdy názor změní. Aspoň občas se mi to poštěstí.

17 sportovnii sportovnii | Web | 7. ledna 2017 v 12:30

Jenom 4 jsme hlasovali,že ne?To jsou divní,ti lidi,jak může někdo odpovědět,že ano?Vždyť je to proti lidské přirozenosti,aby byl člověk otevřen opačným názorům než má sám

18 Čerf Čerf | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 13:29

[14]: Nevadí mi, když někdo nechce dostávat komentáře k tomu, co napíše, to je jeho jednoznačné právo; je to jeho blogový prostor, který si každý utváří podle svého. Nevadí mi ani, když zlikviduje samoúčelně vulgární názor nebo názor, který vůbec nesouvisí s daným textem. Ale vadí mi, když někdo na jednu stranu ke komentářům vybízí nebo se alespoň tváří, že je vítá, ale pak je selektuje podle toho, jestli podporují autorovo stanovisko. Tohle už považuji za nepřípustnou názorovou manipulaci, která bohužel není nijak výjimečná.

19 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 7. ledna 2017 v 14:12

[18]:
Existují i stránky, kde je to přesně obráceně, komentáře nejsou prostorem autora.

20 Ginger White Ginger White | Web | 7. ledna 2017 v 14:20

Většinou si za svými názory stojím, ale člověk, který názory nemění, nepostupuje dál. Takže není občas na škodu si v klidu vyslechnout názory jiných lidí a podívat se na věci i z jiného úhlu. Bohužel spousta lidí se chce spíš přít a hádat než diskutovat. :-)

21 paulito paulito | Web | 7. ledna 2017 v 14:44

Na internetu nediskutuji, je to jen zbytečná ztráta času... a pokud chci slyšet jiné názory, jdu mezi reálné lidi do reálného světa. Mám pocit, že to už řada lidí z této komunity zapomněla... protože to je opravdový život, ne plácání tady na netu.

22 Čerf Čerf | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 14:45

[19]: Ano, máš pravdu. Ale tuto variantu jsem zdůrazňovat nechtěl, abych se sám příliš neodchýlil od původního tématu :-).

23 Heaven Heaven | Web | 7. ledna 2017 v 15:03

Řekla bych o sobě, že nežiju v informační bublině, ale to by mohl říct každý. Nesetkala jsem se ještě s nikým, kdo by měl ve všem stejné názory jako já. Pokud narazím na něčí blog a zaujme mně (v podstatě čímkoliv, to je jedno), ráda se na něj vracím a to, že má na některé věci jiný názor neberu jako nic špatného. Přece i v reálném světě existují lidé s různými názory. Samozřejmě se obklopujeme lidmi s podobnými názory, ale přece neodstřihnu někoho jen kvůli jednomu rozdílnému názoru 8-)
Diskuze mi nevadí, naopak, ráda se dozvím, proč to dotyčný vidí tak či onak, ale málokdo umí alespoň nějak diskutovat. Nakonec to skončí urážkami, překrucováním názorů a odbočování od tématu... No, mazání nebo zakazování komentářů dost souvisí s autorovou osobností, spoustu lidí nedokáže akceptovat fakt, že existují lidé, kteří nevidí věci stejně.

24 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 7. ledna 2017 v 15:11

zajímavý článek:-)
Třeba blog Lúmen čtu celkem pravidelně a můžu říct,  že s ní většinou nesouhlasím. Ale její styl psaní se mi líbí. Je fakt, že u ní přispívám málo - jeden z důvodu je, že se nechci hádat přes internet s někým cizím a taky jak píšeš, banda obdivovatelů by mě tam určitě sežrala i s chlupama :-D

Ale taky čtu blog SilentBrothera, je zajímavý, mám jeho články moc ráda a taky můžu říct, že názorově nesouhlasím (spíš nejsem věřící, takže se na to dívám jinak)...

tak asi v bublině zatím nežiju...ale nevím zda bych to poznala kdybych žila

25 lapis lapis | Web | 7. ledna 2017 v 15:37

Joj nacal si pandorinu skrinku. To kricia prave zapecnici co sedia doma za pecou a nikdy nevyjdu zo svojej ulity. Socialne bubliny su prirodzenym ludskym chovanim. Nie je to vydobytkom doby. Len je to mozno viac na ociach. Tak nas mozog funguje, tiez ma svoje evolucne vady - viac poradi teticka wiki na tema kognitivna disonancia.  Otazka ci s tym suhlasime alebo nie, je uplne irelevantna. Nie je to nieco na co nastilete deti maju mat polarny nazor ano\ nie.  Clovek ktory mi do oci povie ze nezije v socialnej bubline, v zlatej klietke, zije v socialnej bubline a uprimne cloveka ktory by my povedal ze viem ze nic neviem nevidavam casto a da sa nich narazit. Maju sedive vlasy, pohlad oslahany zivotom, nepisu blogy a ziju svoj zivot ;-). Vies co to chce?  Aby ludia pochopili co je to vedecke myslenie. Je to jeden so sposobov ako bulbiny praskat a otvarat krabicove myslenie. Vyborna knizka o tom je david kahneman: Myslenie rychle a pomale. Otvori to oci, nenadarmo dostal nobelovu cenu. Ale to by ludia museli zacat citat .... ach jo,

26 Lúmenn Lúmenn | Web | 7. ledna 2017 v 16:54

Ano, žiju v sociální bublině a ano, sleduji na internetu především ty blogery a weby, na nichž najdu "to svoje", čímž je převážně myšleno to, co mě zajímá, nikoli vždy to, c sčím souhlasím. A ačkoli se snažím si ke každému tématu vyhledat oba názorové tábory a podívat se, jaké argumenty každý přednáší, často do toho jdu už s předem hotovým pohledem a tento pak obtížně a pochipitelně nerada měním. Kognitivní disonance není nic, do čeho by se člověk rád vrhal. Na druhou stranu jsem některé své názory za život přehodnotila a to dost výrazně a to by bez jiných pohledů, než je ten můj logicky nešlo. Prostě - není to snadné a utváření názoru je bolestivý a složitý proces. Ale stojí za to.

27 Maisha Maisha | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 17:37

Snažím se být otevřená jiným názorům, ale často se setkávám s tím, že ve chvíli kdy někomu řeknu svůj názor, osoba s opačným názorem přestane logicky argumentovat a začne být agresivní.

28 Wendy Wendy | Web | 7. ledna 2017 v 18:44

Tak to já jsem někdy otevřená až moc a nějak mě nezajímá co si o tom myslej ostatní a třeba mě hejtujou

29 hogreta hogreta | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 18:49

[18]: S tím souhlasím :)

30 Marjane Marjane | Web | 7. ledna 2017 v 19:03

Ta anketa je teda dost zvláštní. Těžko si představit, že se někdo dobrovolně nařkne z netolerance. Chcem se zdát lepší a můžeme lhát i sami sobě. Hodně z těchto tolerantních lidí se potom projeví jako "jsem tolerantní, ale...". Just sayin'

31 Miloš Miloš | Web | 7. ledna 2017 v 19:59

Myslím, že tady skoro nikdo diskutovat neumí (k tomu mám i svůj článek http://mish-mash.blog.cz/1411/umime-diskutovat-a-sneseme-kritiku).

Nadhodit názor ano, ale nic víc. Vyniká v tom Lúmenn. Její názory jsou v 90 % vysloveně přitažené za vlasy (naposled o tom, jak je špatné rodit v porodnici a kolik lepší jsou porody doma) a jak přibývají nesouhlasné komentáře, její "argumentace" se mění v hysterii.

Na druhé straně ale blog neberu jako fórum pro plamenné diskuze, koho to baví, může se vyžívat do sytosti na politických serverech. Blog je o tom, co mě baví.

32 Kory Kory | Web | 7. ledna 2017 v 20:28

[30]: Jo no.. dala jsem ANO, ale myslím, že to člověk sám posoudí opravdu těžko...A málokdo si přizná, že něco dělá špatně...

33 Lokusta Lokusta | Web | 7. ledna 2017 v 21:18

Ja som teraz začala zháňať knihy spojené s feminizmom a genderovými štúdiami. Predtým som k nemu mala negatívny vzťah, ale zhodou rôznych okolností som si uvedomila, že o ňom vlastne nič neviem, len som počula kadejaké povedačky. Takže idem zisťovať a určite narazím na protirečivé informácie, ale to je len dobre.

34 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 7. ledna 2017 v 22:38

Vlastně nevím, jak tu svoji bublinu nazvat. Celá léta jsem pracovala v profesi ( ba -sích), v nichž jsem přicházela do styku s "milióny" lidí. Co jsem v předčasném důchodu (už 5 let), tak lidi nemusím. Nemám žádnou agorafobii ani sociální fobii, jen prostě ke svému životu nepotřebuji hafo lidí.
Což nevylučuje zájem o názory, ba i jiné, než jsou mé. Ostatně i proto mám blog. A reaguji i na zcela protikladné názory, když k nim mám co říci. Nereaguji na urážky, taky jsem jich pár na svém blogu v komentářích přečetla; urážka není názor, že.

35 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 7. ledna 2017 v 22:45

[2]:Tenhle příspěvek mě zaujal. Můžete mi špitnout, kolik tak máte času na internetové diskuze? ;-)

36 Egoped Egoped | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 22:45

Článek fajn, aktuální téma, především třetí odstavec se autorovi povedl. Jako by tu situaci znal z obou stran :)

Jak už bylo řečeno přede mnou, bubliny nejsou výsadou jen sociálních síti. Akorát tam jdou ty mezibublinové střety vyřešit nejsnadněji - jedno kliknutí a je to.

[17]: a stejně tak je proti lidské přirozenosti veřejně přiznat, že člověk není otevřen jiným názorům.

37 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 23:17

Nevím, jestli žiji v bublině ve chvíli, kdy nečtu blogy, které mi nesedí.
Nemám ráda vulgarity a rozhodně preferuji blogy, kde se nemusím lekat pravopisu od chvíle, kdy je otevřu.
Je to bublina?
Je mi fuk, co vyjadřují za názor...
A stejně tak mi je fuk názor v blozích, které jsou čtivé a smysluplné.
Názor je na to, aby se o něm mohlo diskutovat :-)

Nevím, žiji v bublině, když nepozřu koprovku?
Jsem protikoprovkářka.
Ale stýkám se s lidmi, kteří koprovku milují.

Myslím, že výběr oblíbených blogů a výběr skupin na sociálních sítích neznamená vždy bublinu, ve které jsme uzavřeni

38 L. L. | E-mail | Web | 8. ledna 2017 v 0:03

Sociální bubliny jsou zajímavým fenoménem téhle doby a může to dorůst až do docela groteskních rozměrů. Já se nechci nikomu vysmívat, ale je tu třeba i bizární internetová komunita, která sídlí (možná spíš sídlila) na http://prvopodstata.blog.cz/rubrika/duta-zeme a tady tahle komunita šíří názor, že planeta Země je dutá koule a my žijeme uvnitř ní. Takových konpiračních komunit je spousta (a nebylo by mnohdy ani potřeba chodit mimo blog.cz) - jsou tu zastánci ploché Země, chemtrails, breathariáni, antivax hnutí a podobně (pokud nevíte, co ty názvy znamenají, určitě si zjistěte to nebo mi napište, budete se hodně divit, v co všechno lidi věří). Mají všichni jedno společné, nevěří vědcům, nevěří odborníkům ani autoritám, místo toho se upnuli na pár pochybných alternativních webů a informace berou jen z nich.

Podle mě všechny fenomény téhle doby (post-truth se tomu taky začalo říkat), od sociáních bublin až po hybridní války souvisí s mizivou informační gramotností populace. Bohužel se to jen tak nezlepší, ve školách to ještě vůbec nezačali řešit, učitelé vám řeknou tak možná, že wikipedie není dobrý zdroj pro referáty (což už dnes taky moc neplatí), ale nějaké ověřování informačních zdrojů a kritéria pro to, co číst a co ne se zatím moc neprobírají.

Nepomáhají tomu moc ani novináři, jde se hlavně na čtenost a i takové dříve seriózní noviny začínají jít spíše po senzacích a po clickbait titulcích a co si budeme povídat, mnohdy ta novinářská práce není taková, jaká by měla být, i na docela velkých webech narážím občas na omyly v souvislosti třeba se špatným překladem z originálního zdroje, nepochopením závěrů původního článku (to se stává hlavně u těch vědeckých), nebo i vynecháním nějakého kontextu nebo důležitého detailu. Ve finále pak člověk musí často ověřovat z několika zdrojů, často i zahraničních, což je docela vyčerpávající, zabere to spoustu času a stejně nakonec musí člověk spoléhat na nějaký ten čtenářský instinkt, kdy musí odhadout co je tak asi pravda a co už je informační šum.

Tohle vše dohromady vede k tomu, jak vypadá dnešní doba - informační džungle a řekl i bych i ztráta schopnosti dialogu a argumentace a místo toho jednoduché nálepkování. A bohužel, je lidská přirozenost autocenzurovat informace, které nesouhlasí s naším názorem. To ale nemá co dělat s otevřeností k cizím názorů, otevřenost je právě diskuse na základě argumentů. Je pak ale problém, když druhá strana žádné normální argumenty nepřinese, případně když nevidí rozdíl mezi právem na vlastní názor a právem na vlastní fakta. To pak ta diskuse nemá smysl, protože nikam nevede.

39 Nancy Nancy | Web | 8. ledna 2017 v 1:00

je to snad nieco nove? ludia sa predsa uz pred rozsirenim internetu stykali najma s tymi, s ktorymi im bolo dobre a pri ktorych sa citili prijemne. co vacsinou byvaju ludia s rovnakymi (alebo aspon podobnymi) nazormi, zaujmami, s podobnym prijmom, vzdelanim, etc.
osobne ma nazory inych ludi bohviako netrapia. ale zalezi aj na tom, coho sa tykaju. ak stretnem ekonoma a ma iny nazor na minimalnu mzdu ako ja, tak si ho samozrejme vypocujem.
ked stretnem 18 rocnu fiflenku na materskej, ktora sa pysi vystudovanim vysokej skoly zivota a chce mi porozpravat nieco o ockovani a autizme, tak nemam najmensi zaujem jej nazor pocut.

40 beallara beallara | Web | 8. ledna 2017 v 9:32

Možná se nacházím v bublině, ale jsem v ní dobrovolně, jako na blogu jsem dobrovolně.
Mám kolem sebe nesourodou lidskou množinu lidí od náctiletých do věku kmetů. Velice se různí názory, postoji.
Lidé, se kterými tvořím nějaký satelit, přicházejí, odcházejí a sama vyhledávám nové blogy, které mě nějakým způsobem osloví, kde se lidé nebojí diskuze.
Nenavštěvuji blogy, kde dochází k řízeným komentářům, kdy si admin určuje, zda je příspěvek vhodný či nikoliv./ pokud tedy blog neobtěžuje nějaký mladý, vtipný a ohromně důležitý hoch se stoletým panictvím /
Ani já nemažu kritiky, protože mě kritika posouvá dopředu a vážím si jí.
V poslední době jsem kupodivu poznala blogy, kde si lidé stojí za svými názory, jsou schopni napsat skutečnost, že si třeba váží našeho pana prezidenta, je to osvěžující a věřím, že tento vítr vnese na blog i zdravé ovzduší.

41 Asterius Asterius | E-mail | Web | 8. ledna 2017 v 11:44

Myslím, že to není nic nového. Lidé si vždy vytváří určitý myšlenkový svět, do kterého těžko něco vpouští. Pak je problém, že takoví vůbec nechtějí slyšet kritiku, která by je vyvedla z omylu.
Těžké případy jsou ty, o kterých píše uživatel L.

Bývají to zároveň lidé, co se zabývají esoterikou. Jako dobrý příklad je okultistka Loskotová. Uveřejnila nějaký přebraný článek nějaké jakože kněze, v tom článku byly do očí bijící nesrovnalosti. K tomu jsem se samozřejmě vyjádřil v komentáři, který raději nepublikovala.
Pokud se někdo bojí kritiky, tak už jen to napovídá, že s pravdivostí toho, co dotyčný člověk zastává, nebude moc valné.

42 Nobody Nobody | E-mail | 8. ledna 2017 v 11:57

[17]: Myslím si, že je onen člověk ochotný si názor vyslechnout (například: ”Hele, tenhle návrh plakátu by byl vhodnější.“) a když si druhý svou myšlenku obhájí, dá mu za pravdu. ^^ Proto jsem hlasovala pro "ano" já.

43 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 8. ledna 2017 v 12:38

Tuhle problematiku už před pár měsíci reflektoval jeden článek v Respektu, který se zaměřil především na FB a YT, kde probíhá obdobná situace, ne-li ještě v horším měřítku.
Lidé k tomu budou klenout, když budou mít internet, protože se mohou za tu obrazovku schovat a přinejhorším vymažou komentář, který s nimi nesouhlasí.
Když se mi něco nelíbí a myslím, že bych to okomentovat mohla, tak to udělám. Jo a setkala jsem se i s tím, že moje komentáře byly smazány, přestože jsem nikoho citelně a vulgárně neurážela. Tak to bohužel je. Jestli se pak nabízí otázka, jestli funkci mazání komentářů zastavit, myslím, že by to nebyl dobrý nápad, vzhledem ke SPAMům, které se na blogu objevují a nikdo o ně většinou nestojí.

44 Hrobárka Hrobárka | E-mail | Web | 8. ledna 2017 v 13:40

Internet dáva ľuďom priestor a oni ho využívajú. Škoda, že chýba čítanie s porozumením, nadhľad a primárna dávka inteligencie 8-)

45 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 8. ledna 2017 v 18:57

A opravdu je to problém jen Čechů, že se uzavírají do sociálních bublin? Takhle to přece chodí ve všech zemích. I v celém vesmíru. Moucha si asi víc pokecá s mouchou, než s motýlem. Tak jako si metalista pokecá o hudbě spíš s metalistou, než s hip hoperem. S tím by se spíš v tomto směru nepohodl. Jak říká jedno přísloví: Vrána k vráně sedá. Věřte příslovím. Jsou symbolická a moudrá.
Ale úplné uzavírání to taky není. Musíme brát v potaz pomíjivost světa. A v pomíjivém světě se vždy dřív nebo později něco rozpadne.

A nikdy, nikdy by mě nenapadlo mazat komentáře, které se mnou nesouhlasí. Protože komentáře si musím hýčkat. Těch je ultra nedostatek.

A na facebook už ani nechodím.

46 Jaroslava Švajcrová Jaroslava Švajcrová | E-mail | 19. ledna 2017 v 18:18

Velmi se mi líbí článek autora Srdce blogu, pana Ivana. Je s názorem, je tázající se, je informativní, (uvedeno mnoho odkazů ve věci), a já odpovím na otázku: "Žijeme v informační bublině?"
Odpověď je jednoduchá.
Ten z nás, kdo se zatím bojí negativních přísunů informací do své mysli, tedy našeho společného kolektivního pole vědomí, je v této fázi svého vývoje poučen, že na to má právo. Hovoří o tom jeho vlastní pocity.
Vím, že pokud nebudu harmonická a nebudu se ve svém vlastním těle a životě cítit dobře, musím se zabývat jen žádoucím, tedy přísně pozitivními myšlenkami.
Teprve po té, co se člověk cítí šťastný a úspěšný, může získat pocit, že by sé štěstí mohl rozdávat svými názory ostatním.Člověk spokojený totiž pozná, které události mu ve štěstí brání a má dost vnitřní síly, aby svou pravdu popsal a zřetelně se vyslovil, toto mi brání ve štěstí, toto překáží mé radosti a tento jev nechci vídat v naší společnosti, protož jej nemohu přijmout do svého života.
Tolik k vyslovené otázce.
Nejsou tu dva tábory.
Jen vědomý člověk, který si vybírá, co je v jeho životě důležité proto, aby cítil radost.

47 Standa Standa | Web | 19. ledna 2017 v 20:35

[46]: Jakej Ivan? :D :D :D

48 Jaroslava Švajcrová Jaroslava Švajcrová | E-mail | 20. ledna 2017 v 19:51

[47]: Promiňte, pane Stando, asi jsem myslela na Ivana, omlouvám se Vám. :-)

49 Standa Standa | Web | 20. ledna 2017 v 20:45

[48]: To je v pořádku, nic se neděje :)

50 Jaroslava Švajcrová Jaroslava Švajcrová | E-mail | 21. ledna 2017 v 8:42

:)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama