ROZHOVOR: Kira

26. srpna 2016 v 8:00 | Standa |  Rozhovory
Ať už jste na ni někdy narazili, nebo vám její blog zatím nic neříká, pro vás všechny je tu nový rozhovor, ve kterém se představuje skvělá blogerka Kira z blogu kira-curatio.blog.cz.

Přečtěte si ho, podívejte se na její blog, a pište do komentářů, jak se vám líbí. Těším se na vaše ohlasy.


Kolik ti je let a odkud jsi?

Na začátku září mi bude sedmnáct let a žiji ve městě poblíž Liberce.

Máš ve vašem městě nějaké oblíbené místo? Co by si nikdo neměl nechat ujít, pokud k vám zavítá?

Nejsem typ člověka, co by se vyžíval v ruchu měst. Kdybyste mi dali na výběr mezi bytem v centru New Yorku a domkem u lesa, vybrala bych si les. Mám velké štěstí, jelikož mám téměř všude kolem sebe přírodu, a tak mám kam utíkat před světem. Co se týče mého skoro snového místa, doporučuji navštívit Ještěd a užít si noční výhled na Liberec.

Jak ses dozvěděla o Blog.cz?

Myslím, že jsem jen tak brouzdala po internetu. Často se mi stává, že na něco náhodou narazím, a pak mi to nějakým způsobem změní život. Ať už se jedná o hudební skupinu, která spustila moji závislost na hudbě, nebo právě pár blogů a článků, které mě inspirovaly k založení toho mého.

Jak jsi přišla na adresu tvého blogu kira-curatio.blog.cz a tvé přezdívce Kira?

Vždycky mě bavilo psát a při jedné hodině češtiny jsem z nudy začala sepisovat dialog, který vyústil v začátek knížky. Kira Curatio je takové moje knižní já, a pokud jednoho dne (a moc v to doufám!) najdete moji knihu v knihkupectví, pochopíte význam celého jména.

Líbí se mi design tvého blogu, i když bych k němu měl několik malých připomínek. Líbilo by se ti, kdyby Blog.cz nabízel uživatelům zhodnocení jejich designu a UX - user experience, tj. zaměření na potřeby uživatele, orientace na blogu, apod.? Nebo si radši všechno děláš sama a o cizí rady nestojíš?

Děkuji za pochvalu. Věřím, že zkušení grafici nad mým designem nejspíš po nocích pláčou, a cizích rad si vážím, zvlášť pokud jde o výtky. Člověk vždycky může něco zlepšit a určitě by mi prospělo, kdyby si se mnou někdo sedl k počítači a pomohl mi napravit mé prohřešky. I tak jsem ale pyšná, že se mi podařilo vytvořit něco osobitého, přesto, že to vznikalo v internetové obdobě malování (zkušení grafici opět propuknou v pláč).

Blog máš relativně krátce, založen byl letos v únoru. Byl to tvůj první blog v životě a jak se ti zatím psaní blogu líbí?

V minulosti jsem párkrát na Blog.cz zabloudila s úmyslem založit si blog, ale žádný z nich neměl směr, kam by se mohl ubírat. Většina z nich byla jen prostředkem, kam si vylít špatné myšlenky, smutky a nejistotu. Po čase mě ta dávka pesimismu utvrdila v tom, že nemá smysl pokračovat.

Teď jsem ale velmi šťastná, že jsem to tentokrát nevzdala, jelikož mě blog velmi obohatil. Původně to bylo místo k publikaci mé tvorby, ale časem se z něj stalo něco, na co jsem pyšná. Skrz blog jsem poznala svého nejlepšího přítele. Potkala jsem mnoho lidí s talentem, dobrými názory i krásnou osobností. Líbí se mi, že si tu každý najde "to svoje."

Tvůj blog je podle mě momentálně jedním z TOP na Blog.cz. Těší tě slyšet chválu na tvůj blog? Kolik lidí ti ho už pochválilo?

Nedokážu popsat, jak moc mě to hřeje. Myslím si, že na Blog.cz je mnoho úžasných a talentovaných lidí a každý je výjimečný něčím jiným. Řekla bych, že každý tvůrce je šťastný, když sklízí plody své práce, ať už jde o ocenění v soutěžích, hezký komentář nebo upřímnou pochvalu. Je to něco, co vás žene dál. Přesto se člověk bez konstruktivní kritiky neobejde.
Detailní seznam pochval si nevedu, ale hodně lidí mě tím velmi mile překvapilo.

Kdo všechno si na tvém blogu počte a vědí o tvém blogu i lidé z tvého okolí?

Řekněme si na rovinu, neznám moc lidí, co by si potrpěli na čtení pubertálních výlevů. Od toho tu ale blogy jsou, každý si najde to, co mu vyhovuje. Vím o svých pravidelných čtenářích a jsem za ně velmi ráda. Co se týče mého okolí, je to komplikovanější. Jsou lidé, kteří o blogu ví, někteří se občas podívají, a jiní se vždy s nadšením vrhají na nové články. Vím ale, že většinu z těch, kteří čtou můj blog, neznám osobně.

Jsi spokojená s tím, kolik lidí ti komentuje články, nebo máš pocit, že je to málo a chtěla bys víc? Děláš něco pro to, abys na svůj blog přivedla nové lidi? Čteš ty sama nějaké blogy a komentuješ jejich články?

Nikdy jsem netoužila být "blogově slavná", a sama vím, že je občas těžké napsat smysluplný komentář k článku, který už řekl vše. Z každého nového komentáře mám radost, takže si nelámu hlavu s tím, kolik jich je. Ráda čtu a objevuji jiné blogy, ale do čtení svých oblíbených se nenutím. Nechci, aby se z toho stala povinnost. I tak ale čtením blogů strávím přibližně hodinu denně.

Na Blog.cz mají výraznou převahu dívky. Chtěla bys, aby blogovalo víc kluků, nebo ti to vyhovuje? A komentují tvé články i nějací kluci, nebo to jsou jen holky?

Když na blogu narazím na nějakého kluka, stojí to za to. Myslím, že ti, kdo čtou třeba Deníček moderního fotra, Malkiela nebo Weilera, mi to mohou potvrdit. Nemyslím si, že je ale na dívčí převaze něco špatného. Ten, kdo chce, si časem k blogu cestu najde. Většina mých komentujících je ženského pohlaví, ale občas se nějaká ta výjimka objeví.

Mnohé blogerky v poslední době ztratily jakékoli zábrany a píší otevřeně o čemkoli: o svých gynekologických problémech, o svém milostném životě, o svých erotických fantaziích, o alkoholicko-drogových zážitcích, o svém znásilnění, zneužívání, depresích, chuti se zabít, apod. Co si o tom myslíš a jak máš tu otevřenost na blogu nastavenou ty?

I já se na blogu poměrně hodně odhaluji (co se týče té psychické stránky) a nevidím na tom nic špatného, ba naopak, když vezmeme v úvahu různorodá blogová zaměření; psát se dá prakticky o čemkoliv a nemyslím si, že by to blogu nějak škodilo. Ovšem doufám, že si z nás tvůrci reklam nevezmou příklad; nevím, zda bych přežila další reklamu typu "nevím, co se děje s mojí vagínou."

Když jsem teď koukal na tvůj blog, zaujal mě seznam tvých oblíbených blogerů - podle mě to jsou samé skvělé blogy. Inspirují tě k tomu, o čem ty sama píšeš na svůj blog, nebo tě prostě jen baví je číst a nijak tě to neovlivňuje?

Jsou úžasné, s tím souhlasím, a rozhodně doporučuji je navštívit. Myslím si, že cokoliv, co čteme, nás lehce ovlivňuje. Sama to vidím na své tvorbě, jak se měnila s tím, které básníky jsem zrovna četla. Co se ale týče mých oblíbených blogů, chodím tam spíš nabrat energii, zasmát se nad vtipnými články, obdivovat jejich styl psaní, nebo si odpočinout.

Na blogu máš rubriku nazvanou "Dopisy panu X". Kdo to je, ten "pan X"?

Jakožto romantická duše, věrná fanynka romantických filmů a "ta s vírou ve šťastné konce" jsem nikdy nepřestala věřit v to, že mě samotnou taky něco takového čeká. I přes nešťastné lásky jsem vždy věřila, že tam na mě někde čeká ON, ten pravý, pan Božský, však to znáte… a jednoho dne jsem se rozhodla mu napsat. Nazvala jsem ho pan X, protože byl neznámý. Teď si ale myslím, že je blíž, než jsem čekala. Vím, že to někomu může přijít směšné, ale přijde mi to jako hezký nápad, jednoho dne svému manželovi ukázat, co mu psalo moje pubertální já. A taky mi to pomáhá věřit v to, že mě ten šťastný konec doopravdy čeká.

Jaký je podle tebe smysl života? A co si myslíš o sebevraždě?

Překonávat překážky, nevzdávat se, naučit se milovat sám sebe a dělat něco, co nás činí šťastnými. To je podle mě smysl života. Sebevražda je ožehavé téma, ale beru ji jako sobecký čin, s ohledem na to, kolik bolesti dokáže lidem kolem způsobit. Jelikož věřím na minulé a další životy, neberu ji jako řešení či útěk z problémů.

Řekla bys, že jsi typický příslušník tvé generace? Co všechno tě spojuje s vrstevníky a co tě od nich naopak odlišuje?

To je záludná otázka, neboť se nedá říct, že tenhle a tamten člověk je typická dnešní generace. Nemám ráda škatulkování a hodněkrát jsem zjistila, že jsem měla předsudky vůči někomu, z koho se po čase vyklubal fajn člověk. Myslím, že móda dnešní doby je tvrdit o sobě, že jsme jiní, než ostatní. Na jednu stranu je to pravda, protože každý jsme svým způsobem jiný, ale sama za sebe si nepřipadám jako člověk, co by s nějakou revoluční myšlenkou kráčel proti davu. Jsem hodně citlivá, což občas někteří lidé nedokáží pochopit, ale jsem šťastná za to, že taková jsem. Mám sklony hodně myslet na budoucnost, už teď se nervuji, jakou budu mít práci, mám vymyšlené jméno pro budoucí dceru… nebudu ale říkat, že jsem jiná. Jsem prostě svá.

Nejdiskutovanější článek na tvém blogu byl o tom, jak všichni kolem tebe chlastají a kouří, ale ty o to zájem nejevíš. Je podle tebe ta vysoká odezva na tvůj článek důkazem toho, že na Blog.cz je takových lidí jako ty víc? A vyděluje podle tebe neochota kouřit a pít alkohol dnešního mladého člověka z jeho kolektivu? Co si myslíš o tom, když někdo kouří nebo pije jen proto, aby zapadl do nějaké party?

Myslím, že je to jedním z věčných témat. Nepsala jsem ten článek s úmyslem povyšovat se nebo někoho urážet. Potěšilo mě, kolik lidí se stejným názorem se v komentářích sešlo, a taktéž mě mile překvapili lidé, kteří dokázali pochopit můj přístup, přesto, že se k dané tématice staví jinak.

Pochybuji, že člověk může být vyhozen z party jen proto, že nepije a nekouří. Jde taky o to, do jaké skupiny lidí se zrovna dostane. Jde o toleranci. Když tolerujete, že ten druhý kouří/pije a nebo naopak, není v tom žádný problém. Nemluvě o tom, když se sejde homogenní skupina lidí, tam už není co řešit. Pokud jde ale pouze o začlenění do party, je mi takových jedinců líto. Ale kdo jsem, abych soudila činy jiných? Ať si každý dělá, co uzná za vhodné.

Proč ses nepřihlásila do soutěže Blogerka léta? Jaké blogerce bys přála vyhrát a jaká podle tebe vyhraje?

Ze stejného důvodu, proč jsem se nepřihlásila na Miss a nešla na modeling. Z nějakého důvodu zkrátka nemám potřebu. Párkrát jsem se ze zvědavosti podívala, a velmi se mi líbila ta přirozená fotka Kerr.

Jak sis užila prázdniny?

Tento rok jsem dospěla k zajímavému zjištění, že se vlastně těším do školy. Uznávám, že mám pár krásných zážitků, a Rock for People bylo vrcholem celého léta (až na ty vyřvané hlasivky, které mě trápí doteď), ale špatně jsem si to rozvrhla a neměla jsem moc co dělat. Jsem člověk, co potřebuje mít naplánované dny dopředu, vědět, kdy mám volno, kdy jdu s někým ven, kdy mám nějakou povinnost. Když mám před sebou prázdný měsíc a nevím ani ťuk, nervuje mě to.
Možná proto se těším do školy, chybí mi ten řád, být mezi lidmi. V září mě čeká nová třída a nemůžu se dočkat, až je poznám. V ten samý měsíc by se mi měl také splnit jeden velký sen.

Sledovala jsi olympiádu v Riu a fandila našim sportovcům, nebo tě tohle vůbec nezajímá?

Přesto, že posledních pár měsíců trpím dvakrát týdně na power józe, nedá se říct, že bych byla sportovní nadšenec. Každý skok do vody končí placákem, každý pokus o branku/koš končí míčem letícím v naprosto nemožném úhlu, nejlépe do davu lidí. Vždycky jsem byla sportovní antitalent a učím se s tím žít.

Asi proto mě sledování sportů nebaví. Sportovci, odpusťte!

S jakým blogerem by sis tu někdy v budoucnu chtěla přečíst další rozhovor?

Osobně doufám, že to bude Sonya Merchier. Je vtipná, zajímavá a naprosto si mě získala.--


Kira, autorka blogu kira-curatio.blog.cz

 

28 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 inspiracenauteku inspiracenauteku | Web | 26. srpna 2016 v 11:08

Moc zajímavý rozhovor, mám pocit, že budu pravidelnou návštěvnicí. Vážně dobrý blog a chytrá milá autorka :)

2 howtostaysingle howtostaysingle | Web | 26. srpna 2016 v 11:17

Jé, to mám radost, že tě vyzpovídali :)

3 brunett-live brunett-live | Web | 26. srpna 2016 v 11:25

Moc krásný rozhovor. :) S tou ti to moc přeju, snad ti to víjde :)Hlavně se nevzdávej svých snů :)

brunett-live.blog.cz

4 myfairfavourite myfairfavourite | Web | 26. srpna 2016 v 11:33

Nádherný rozhovor, až tvá kniha vyjde, koupím si ji!:)

5 Wendy Wendy | Web | 26. srpna 2016 v 11:35

Wow!! Konečně někdo koho znám :D.
Kiru navštevuji celkem často a podle komentářů navštívila i ona párkrát mě. Mě přijde hrozně sympatická. Možná i pro to,že máme stejné zájmy, jsme stejně staré a pochazime dá se říct he stejného místa.
Držím ti palce a snad to dotahnes tam,kam chceš a nejlíp ještě vejš! !! :)*

6 Eliss Eliss | Web | 26. srpna 2016 v 11:37

Navštívila jsem její blog a má moc dobré články :-)

7 Sonya Sonya | E-mail | Web | 26. srpna 2016 v 11:51

Kiiiira moja drahá, konečne tu máš rozhovor, yay! Zhltla som ho na jeden šup, pretože prečo? Získala si si ma, správna odpoveď. A obľúbila som si ťa, to len teda keby ma dnes prešiel autobus a nestihla som ti to povedať :P Tvoja posledná odpoveď spôsobila, že som sa cudne začervenala. :)

8 Kira Curatio Kira Curatio | E-mail | Web | 26. srpna 2016 v 12:27

[1]: Moc děkuji za krásný komentář <3

[2]: Snad budeš brzy následovat :P

[3]: Děkuji, neboj, já se nevzdávám <3

[4]: O to víc se ji budu snažit dopsat! :)

[5]: Jojo, občas k tobě zavítám :P Všimla jsem si, že jsme si v něčem podobné :) Děkuji za vše, budu se snažit :)

[6]: To mě moc těší :')

[7]: Aaah, ty jsi tak zlatá. Doufám, že se ten autobus konat nebude, protože na ten rozhovor s tebou se nadlidsky těším! :P :)

9 T. T. | 26. srpna 2016 v 16:38

Vzkaz pro Kira Curatio:
Opravdu jsi velmi sympatická blogerka :). Na tvém blogu jsem nebyla mockrát, ale pokaždé jsem si návštěvu užila a říkala jsem si, že na tobě něco je (snad kromě toho nejdiskutovanějšího článku, ale to asi spíš způsobily ty komentáře a celkově tohle téma nemusím). Jen tak dál, přeji Ti hodně zdaru ;) :).

10 I am Jane I am Jane | Web | 26. srpna 2016 v 18:04

[9]: Líp bych to nenapsala ;-) .

11 cincina cincina | Web | 26. srpna 2016 v 22:53

Mám pocit, že jsem na tenhle blog už narazila skrz blog Madame Luc:) Myslím, že se na něj kouknu znova, protože blogerka je velmi sympatická:)

12 Kerr Kerr | Web | 26. srpna 2016 v 23:40

Kiro, prvně bych ti chtěla poděkovat za zmínku, potěšilo mě to :D I když je mi trochu trapně, že jsem zaujala zrovna já svojí "krásou", o kterou mělo v téhle soutěži jít :D
Každopádně co se týče tvého blogu, určitě jsem na něm párkrát byla a po tomhle sympatickém rozhovoru se kouknu ještě několikrát:)

13 K. K. | E-mail | Web | 27. srpna 2016 v 9:17

Kira je jedna z mála, ke které se opakovaně (a cíleně) nějakou dobu vracím. :-) Milý rozhovor.

14 Elizabeth Elizabeth | Web | 27. srpna 2016 v 15:09

Blog ma celkom zaujal, rovnako ako aj odpovede na otázky. Blog rozhodne navštívim. :)

15 Kira Curatio Kira Curatio | E-mail | Web | 27. srpna 2016 v 22:44

[9]: Moc děkuji za hezký vzkaz  <3

[10]: :)

[11]: To mě moc těší! Ano, Madame Luc je jedním z nejúžasnějších blogerů.

[12]: Popravdě se mi moc líbil tvůj nápad. Jakmile jsem tu fotku spatřila, řekla jsem si "přesně něco takového ta soutěž potřebovala" :D :)

[13]: Děkuji, cením si toho :)

[14]: Děkuji! <3

16 Nancy Nancy | Web | 28. srpna 2016 v 7:56

S tou poslednou odpovedou vrelo suhlasim :D chceme sonyu!

17 Opica Opica | Web | 28. srpna 2016 v 12:14

Taky jsem pro rozhovor se Sonyou, určitě by si ho zasloužila. Jen kdyby mohla mít stejně dobré a upravené otázky k věci jako v tomhle rozhovoru Kira. (y)

18 Alka-fejetony Alka-fejetony | 28. srpna 2016 v 12:28

Na blog juknu už jen kvůli tomu shodnému hodnocení reklamy o prášcích na problémy s vagínou - ta reklama fakt (až fuck) je příšerná!

19 Jennifer Moonenc Jennifer Moonenc | Web | 28. srpna 2016 v 17:05

Slečna na mě působí velice sympaticky. Snad se ji bude dařit dál. :-)

20 Cecílie Cecílie | Web | 29. srpna 2016 v 9:06

Moc Vám fandím. Líbí se mi vaše originalita, víte co chcete, ale nebráníte se konstruktivní kritice nebo dobře míněné radě. S tím mají problém mnozí starší, než jste vy. Přeji další spisovatelské úspěchy.

21 hedd hedd | Web | 29. srpna 2016 v 10:26

Jupííí! Čekala jsem, kdy se tu s tebou objeví rozhovor. :-P  :-D

22 Kira Curatio Kira Curatio | Web | 29. srpna 2016 v 21:59

[21]: Tisíceré díky! :P :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama