ROZHOVOR: Polgara

1. června 2016 v 8:00 | Standa |  Rozhovory
V oblíbené rubrice Rozhovory se můžete pravidelně seznamovat s nejrůznějšími zajímavými osobnostmi ze světa Blogu. Tentokrát na naše otázky odpovídá blogerka Polgara z blogu ivi-pol-zub.blog.cz.


Kolik ti je let a odkud jsi?

Je mi 28 let, původem z Prahy, ale přestěhovala jsem se na jistou krásnou vesničku :-)

Studuješ, pracuješ…?

Pracuju v nakladatelství.

Jak jsi přišla ke své přezdívce? Má nějaký význam?

Příběhy, kde se vyskytuje Polgara, jsem hltala v období puberty a Eddingsovy knížky mě hodně ovlivnily. Přiznám se, že mě na této čarodějce vždy fascinovalo, jak se vždy dokáže se vším vypořádat, a i když toho má hodně za sebou, tak je tu pokaždé pro ostatní a pomáhá jim. Zůstává pořád silná. A jestli má s mým jménem souvislost? Má. Řekněme, že pro mě byla hodně silným vzorem a často jsem přemýšlela nad tím, zda napíši něco tak rozsáhlého jako David Eddings, autor ság Belgariad a Mallorean. Po nich stvořil ještě několik příběhů právě o Polgaře a jejím otci Belgaratovi.

Co tě přimělo si založit blog? A proč zrovna na takové adrese?

Původní plán byl, že na blog budeme psát tři holky. Proto ta prapodivná adresa ivi-pol-zub, ale nakonec jsem u blogování zůstala pouze já. Nicméně tohle není můj první blog, předtím jsem hodně cestovala a měnila adresy jako ponožky. A co mě přimělo založit si blog? Začínala jsem v době, kdy se po internetu rozšířily fan fiction povídky na Harryho Pottera. Nu, neodolala jsem a už to bylo. Doteď se sama sobě musím psát, jak jsem byla v té době naivní. :-D
Tvůj blog má velmi propracovaný design - sice to není úplně můj styl, ale vím, že spoustě lidem se tyhle designy líbí. Dělala sis ho sama, nebo ti ho někdo vytvořil "na zakázku"?

Vzhled mám na zakázku a už po několikáté mi jej vyráběl Destinateus. On je fantastický v tom, že mu stačí říct několik málo bodů a on už dotvoří zbytek.

Jaké designy se ti obecně nejvíc líbí?

Musí být čitelné pozadí, tak aby nebylo příliš světlé a ani příliš tmavé písmo. Osobně mám ráda, když vzhled odpovídá tématice blogu. Čemu se občas směju je, když se někdo diví, že vzhled neměním podle ročního období. :-D

Vědí lidé v tvém okolí o tvém blogu, nebo ho před nimi tajíš?

Vědí o tom. Nepíšu sem nic tajného, tedy teď už ne.

Kolik blogů pravidelně sleduješ? (pokud nějaké)

Mhm, sleduju….Nel-ly, Temnářku, Destinateuse, Monicu Otmili, Evi a její fan fiction příběh, Lúmenn, Awia a Abyss.

Kolik stálých čtenářů (odhadem) máš ty? Jsi spokojená s návštěvností svého blogu?

Stálých čtenářů mám relativně dost. Ráda bych dosáhla větší čtenosti svého blogu, ale vím, že mi chybí ještě kus dlouhé cesty.

Je nějaký ukončený blog, který ti chybí?

Ukončený? Chybí mi Blanch...

O čem na blogu píšeš nejčastěji a jak se rozhoduješ, o čem (ne)psát?

Nejčastěji o knížkách a svých zážitcích. Musím mít dobré téma, abych o něm napsala. Kde jsou ty časy, kdy jsem byla schopná napsat 18 článků za měsíc a někdy i víc. :-D Většinou se snažím vybrat takové, aby o něm byla schopná mluvit a neplácala hlouposti.

Proč by měl někdo číst tvůj blog?

Budu ráda, pokud si mě někdo přečte. Najde zde hodně recenzí, různých zážitků a trochu toho cosplayování. A snad čtenáře nějaký článek zaujme natolik, že se stane mým stálým návštěníkem.

Z tvého blogu je zřejmé, že jsi velký milovník četby. Máš nějakou představu, kolik asi knih jsi už v životě přečetla? A kolik tak knih přečteš průměrně za měsíc?

Za celý život? Nedokážu to odhadnout, ale určitě přes pět set knih. Kolik jich zvládnu za měsíc? Vzhledem k tomu, že čtení mě i živí, tak 5 až 6 knížek měsíčně.

Rovněž píšeš vlastní texty. Chtěla bys někdy vydat vlastní knihu? (Případně už jsi něco vydala?)

Vydat knihu je můj sen. Podařilo se mi několikrát dostat do povídkových sborníků a umístit se v literárních soutěžích, ale to je tak všechno. Na příběhu pořád pracuju, ale třeba se sen stane jednou skutečností.

Z blogu na mě působíš jako skromný člověk, který si píše blog pro svých pár věrných čtenářů, a nikam se necpe. Nikdy jsi nechtěla být slavná blogerka?

Skromná? V tom případě děkuji za poklonu. Ovšem že jsem chtěla být slavná, ale něco mě pořád drží při zemi a v duchu si říkám, ať se neženu někam kam nepatřím.

Tvůj blog je tematicky poměrně rozsáhlý - osobně mě v menu zaujaly ty "projekty". Vždycky když zaregistruju, že se mezi blogery zrovna uchytnul nějaký "projekt", kladu si otázku, kdo tohle vymýšlí. Máš přehled o tom, kdo jaký projekt kdy vymyslel, a co rozhoduje o tom, zda se do projektu zapojíš? Mají všechny projekty něco společného?

Vzhledem k tomu, že se většina projektů týká literárního světa, tak vždy vím odkud vítr vane. Nejvíc akcí vzniklo dík Abyss, která je v tomhle neuvěřitelně akční. A co rok, co měsíc to nové nápady. Projekty mají společné jedno…..většinu knižních blogerů spojí a donutí je nad jejich psaním a recenzemi víc přemýšlet. Zapojit fantazii a dostat ze sebe něco víc než jen běžný článek.

Označila bys svůj blog jako takzvaný "knižní blog"? Nebo se zařazení do nějaké kategorie bráníš?

Nebráním se tomu. Vím o tom, že do téhle kategorie zapadám a označení knižní bloger se mi moc líbí. :-)

Jak se díváš na devadesátky?

Mám k nim neutrální postoj. Nevadí mi, ale ani tu dobu nijak neodsuzuji.

Patří na český blog angličtina?

Záleží na tom, kdo ji používá. Jenže tohle je dost složité téma. Někdo tvrdí, že angličtina zní mnohem lépe než čeština a něco se v ní prostě vyjádří trefněji. Mám ráda blogy psané pouze v angličtině, někdy se mi ježí vlasy v okamžiku, když má někdo nadpis v angličtině, ale zbytek v češtině...ale je to každého věc. Pokud se mu to líbí, tak proč ne. :-)

Patří do článku na blogu pozdrav?

Patří. Článek pak vyznívá osobněji.

S kolika blogery ses tak odhadem už viděla naživo?

S desítkou určitě. S některými se doteď stýkám a neustále vymýšlíme různé akce.
Co ti u jiných blogů nejvíc vadí? Co je podle tebe největší nešvar blogerů?

Neumí psát. Vídám hodně chyb, co se týče gramatiky. Než mě někdo napadne, vím, že mám co dohánět a ještě se učit, ale základy zvládám. Přeplácané a svítící vzhledy a spamování pod články.

Nabídl ti už někdo v souvislosti s tvým blogem spolupráci?

Nabídl... především různá nakladatelství. Přes blog se mi ozvalo několik spisovatelů a dokonce i zahraniční :-). Jedna spisovatelka mi pravidelně nabízí své knížky a účast na jejích akcích. :)

Korumpují se blogeři PR články?

Neřekla bych. PR články jsou svým způsobem i recenze na knihy. Knižní bloger dostal zaplaceno v podobě knížky. Kolikrát jsem zkritizovala knížku, nebudu chválit něco jenom proto, že jsem to dostala zadarmo. PR článek, recenze, hodnocení je tu od toho, aby čtenáři něco doporučilo. Samotné by se mi příčilo vychválit něco, i když bych věděla, že to není pravda.

Mezi blogery se rozhovor na Srdci Blogu vnímá jako "pocta". Jak to vnímáš ty?

Hrozně mě to potěšilo. A byla jsem překvapená. Pořád mi přijde, že nejsem tak dobrá, abych se ocitla na Srdci blogu. Taky mi díky tomu trochu stouplo sebevědomí a za to díky.
 

36 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 I am Jane I am Jane | Web | 1. června 2016 v 10:14

Polgara je podle tohodle článku dospělá žena s mozkem v hlavě ;-) .

2 Fredy Fredy | Web | 1. června 2016 v 11:05

bloger mi zní sympaticky, podívám se na jeho blog :-)

3 Karol Dee Karol Dee | Web | 1. června 2016 v 15:53

Knižní blogy jako tento mám opravdu ráda, už jen proto, že je hned jasné, že člověk, který je píše, má něco v hlavě. A pak to přitahuje i inteligentní čtenáře. Totéž si myslím o blogových projektech - většina těch prapodivných výzev mi leze na nervy, ale knižní, ty si ráda přečtu.

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 1. června 2016 v 19:52

Na tento blog ráda zavítám a taky tam i strávím spoustu času :) Opravdu propracovaný s nějakým smyslem :)

5 Kate Kate | E-mail | Web | 1. června 2016 v 21:52

No konečně znám dalšího člověka krom mě, který taktéž obdivuje D.E. a jeho dílo. Polgara je blízká i mně - když jsem si volila blogovou přezdívku, nějaký ten čas jsem uvažovala i o nějaké verzi jejího jména.
Blogerka Polgara, zdá se, kráčí ve šlépějích své jmenovkyně. Co jsem tak zběžmě mrkla na její blog - uchvátil mě především design a "utříděnost". Málem se mi ovšem zhroutil prohlížeč, než takovou složitou stránku vůbec otevřel... :-D
Musím se přiznat, že již teď se těším na čtení nějaké Polgařiny povídky, recenze či obecně článku. :-)
P.S.: Nemohu si dovolit neobdivovat i fotografie (z nichž především tu číslo 2 a tři = ty šaty v tichosti závidím! O_O  ;-)  :-)  :-D )

6 Hanka Hanka | Web | 2. června 2016 v 6:10

Zajímavá blogerka. Určitě její blog navštívím. :-)

7 Magda T. Magda T. | E-mail | Web | 2. června 2016 v 7:40

Na Polgaru jsem narazila až nedávno díky jejímu cosplayi Ciri. Skvělý rozhovor n_n.

8 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 2. června 2016 v 12:29

Polgara že se necítí být tak dobrá, aby se octla na Srdci blogu? 8-O Já mám ten dojem, že rozhovor s ní tady měl být už dáááávno. 8-)

9 Magicmax Magicmax | Web | 2. června 2016 v 19:18

Prostě boží. Skvostná bloggerka co navíc pracuje v nakladatelství. A celkově to celé zní skvěle! Mám bejt na co pyšná.

10 David David | E-mail | Web | 11. června 2016 v 11:34

Ta Star Trek se mi líbí, dá se to někde u nás sehnat? :-)

11 Anice Anice | E-mail | Web | 13. června 2016 v 11:53

Božínku, další neznámá blogerka má rozhovor, a já pořád nic????? xD

12 Mienat Mienat | Web | 18. června 2016 v 14:15

Polgaru mám moc ráda, myslím, že je skvělé, že jste s ní zde učinili rozhovor :-).

13 evi evi | Web | 2. srpna 2016 v 13:13

Rozhovor s Polgarou sem rozhodně patří, vždyť je to jedna z nejdéle působících přispěvatelek na blog.cz. A kvalitních k tomu. Díky za něj:-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama