ROZHOVOR: Weiler

25. května 2016 v 8:00 | Standa |  Rozhovory
Ačkoli na Blog.cz patří k celkem známým blogerům, dosud nikdo nevěděl, jak vypadá. To se teď mění - v článku najdete nejen jeho fotku, ale i názory na různá témata spjatá se světem blogů. Čtěte rozhovor s Weilerem, autorem výborného blogu naobojku.blog.cz.


Kolik ti je let a odkud jsi?

Začátkem prázdnin mi bude pětadvacet a pocházím z Prahy.

Co tě přimělo si založit blog?

Přišlo mi, že abych o sobě mohl tvrdit, jak moc mě baví psaní, měl bych taky něco doopravdy psát :D Tak jsem si založil blog, protože do šuplíku mi to pro mou lenost nejde. A co celý začalo jen jako projekt na procvičování, v tom jsem nakonec našel samostatnou zálibu.

Co vyjadřuje jeho adresa? Kdo nebo co tě drží "na obojku"?

Po pubertě jsem zjistil, že rebelie je sice věc užitečná, ale že není zrovna pro mě. Našel jsem určitou svobodu a klid v konformitě. A ty hlasy vlků, které volají, aby člověk nebyl ovce, začaly mi připomínat jednohlasné bečení. Tak jsem si našel místečko uprostřed. Dá se přece nespokojeně štěkat, ale zároveň bejt věrnej pes. Já nevidím obojek jako symbol nesvobody, vidím ho jako věc dobrovolnou, vyjadřuje pro mě bezpečí a jistotu.

Popravdě jsem nad tím názvem ale pořádně přemýšlel až zpětně :D

Weiler je jen jakési příjmení přezdívky Rod Weiler, takže od té vznikl název asociací.

Vědí lidé v tvém okolí o tvém blogu, nebo ho před nimi tajíš?

Rozhodně ho netajím. Já se s ním naopak chlubím při každé vhodné příležitosti. Moc lidí to ovšem nezajímá. A já jim to ani nemám za zlý. Kdyby se mi někdo zmínil, že hraje v kapele, snad si ze zvědavosti písničku poslechnu, ale na koncert hned nepůjdu.

Tvůj blog má super design. Dělal sis ho sám, nebo ti ho někdo udělal "na zakázku"?

Většinu jsem dělal sám, jen obrázek názvu pro mě vytvořila sestra. Přitom zrovna ten název je podle mě na tý stránce to nejhezčí a nejzajímavější.

Musím ještě poznamenat, že stávající podobu blogu považuju za nedokončenou a hodlám se k ní vrátit. Zatím jsem ale rád, že mám polotovar, kterým se dala nahradit předchozí šablona.

Máš nějaké oblíbené blogy? Nebo jen tak náhodně čteš, co se objeví na homepage Blog.cz?

Několik oblíbených blogů mám, ale je jich vážně zatím jen hrstka. U hrstky nejspíš i zůstane. Přál bych si mít čas sledovat další blogy pravidelně, protože tu pozoruju mnohem víc zajímavých autorů, než u kterých se donutím sem tam zanechat komentář, jenže to by mi už nezbyl žádný čas na vymýšlení výmluv, proč na nic nemám čas.

Kolik stálých čtenářů (odhadem) máš? Jsi spokojený s návštěvností svého blogu?

Tak to těžko říct. Nějaké dva? :D Pár lidí si všímám častěji, ale netroufnul bych si ani doufat, že se vrací nějak pravidelně. S návštěvností bych pravděpodobně nebyl úplně spokojenej, ani kdyby můj blog denně četlo půl milionu lidí. Na druhou stranu, když zrovna píšu články, na počet návštěv nijak nemyslím.

Je nějaký ukončený blog, který ti chybí?

Jak se to vezme. Jsou ukončené blogy, po kterých by se mi určitě zastesklo, kdybych si na ně vzpomněl víc než jednou. Jenže já mám složku odkazů plnou blogů, co mě jednou něčím zaujaly, ale od té doby jsem na ně nevlezl.

Na tvém blogu se mi líbí, že píšeš o srozumitelných a atraktivních tématech, která mají šanci oslovit hodně lidí. O čem na blogu píšeš nejčastěji a jak se rozhoduješ, o čem (ne)psát?

To jsem rád, že je alespoň něco v souvislosti se mnou atraktivní :D Rozhodně si ale témata nevybírám podle toho, jakou šanci mají oslovit velké počty lidí. Vlastně se o článcích nerozhoduju nijak systematicky. Většinou vzniknou na základě obyčejné útrapy, která se mi v hlavě naváže na obecnější problém lidství. Ten se pak zpětně snažím zlehčit sepsáním do čitelné podoby. Jsou to všechno jen taková nenápadná zamyšlení. Každopádně se nesnažím tvořit nějaké návody na život, i když tak můžu občas působit.

Proč jsou podle tebe na Blog.cz muži v takové menšině? Proč je nikdy blogování neoslovilo tolik jako ženy?

Aniž bych si v tomhle chtěl hrát na experta, asi bych to přisoudil mé soukromé, velmi vágní teorii post-patriarchální společnosti, ve které jednotlivá pohlaví zapadla do určitých vzorců, z kterých je složité se vymanit. Je to pomalý proces. Podle mě to rozhodně neni daný žádným vnitřním nastavením, jakože holky by byly ukecanější, proto víc blogujou. Vsadím se, že kdybychom my chlapi v minulosti nebyli taková šovinistická hovada, vládlo by nejen na téhle stránce ekvilibrium.

Neláká tě dráha youtubera? Zkoušel jsi někdy točit nějaké video?

Vlastně by mě docela lákala, a když tak pozoruju československou scénu, říkám si, že by mi na ni stačilo i moje necharisma. Ale aniž bych to kdy zkusil, vím, co je s tím práce a do tý bych se nejspíš nedokopal. Zatím budu věnovat úsilí raději psaní.

Jak se díváš na devadesátky?

Se značnou nostalgií.

Patří na český blog angličtina?

Já nevím, patří za volant chodec? :D

Byly snad doby, kdy bych na tohle měl vyhraněný názor, ať už na tu či onu stranu. Jak ale v rámci školy studuju oba jazyky i lingvistiku jako takovou, moje stanovisko se zneutralizovalo do pouhého pozorování. Přesto jsem se přistihl, že v rámci vlastního psaní se často pozastavím nad anglickým výrazem, který mě původně napadnul automaticky, a změním ho do české podoby. Jenže u některých výrazů to prostě nejde, nevyjádří to samé…

Patří do článku na blogu pozdrav?

Záleží na článku…? Okamžitě bych si ale přišel, jak když čtu transkripci vlogu. Řeknu to takhle - kdyby za mnou někdo přišel, abych mu zhodnotil jeho první článek, poradím mu případný pozdrav škrtnout.

Nabídl ti už někdo v souvislosti s tvým blogem spolupráci?

Nee. Mají jedinečnou možnost! Jsem otevřený všemu, od společného budování fiktivního světa, přes polemiky na téma deterministického pohledu na vesmír, až po erotickou fanfikci mezi Mugenem a Yatsuhou ze seriálu Samurai Champloo.

Korumpují se blogeři PR články?

Tahle myšlenka mi přijde absurdní. Korupce je věc politická. Jakou moc mají proboha bloggeři, aby ji mohli zneužívat? Především vynecháme-li z téhle hypotézy třeba beauty a fashion blogy a půjde jen o ty naše deníčkový patvary. Hlavně je ale osobní blog výsostným územím každého pisálka a dělat si tam od začátku může, co chce. Důvěřoval bych v tomhle čtenáři a jeho schopnosti rozeznat obsah, kterej dostávat chce, a kterej se mu naopak příčí.

Viděl ses někdy naživo s někým z Blogu?

Nikdy - to je odpověď, která shrnuje minulost a pravděpodobně shrne i budoucnost. Ne, že bych se nějakýmu příhodnýmu setkání bránil, ale navazování osobních kontaktů mi jde asi jako pilotování rakety.

Co ti u jiných blogů nejvíc vadí? Co je podle tebe největší nešvar blogerů?

Výmluvy za mizerným pravopisem. Hele, chybovat je lidské, a asi nemůžu chtít po patnáctiletejch holkách, aby psaly jako Vančura, ale když už je na to hyzdění češtiny někdo upozorní, měly by se zastydět, poučit se, a příště napsat chyb o to méně. Ne kopat okolo sebe a tvrdit, že o formu nejde, nebo v nejhorším, že tomu přece stejně všichni rozumí. Ne! Kdyby mi někdo upekl sebelepší dort, ale přimíchal do těsta štěrk, taky ho nebudu chtít žrát.

Proč by měl někdo číst tvůj blog?

Uf. Jestli něco neumím, tak je to prodávat sebe a své schopnosti.

Snad protože jsem pisálek značně rozpolcenej, plnej protimluvů. A někoho možná pobaví, jak dokážu bejt smířlivej i štvavej, didaktickej a přesto obhajovat vlastní názory, flegmaticky se nasírat na svět. Jsem člověk, kterej musí nesnášet lidi, protože je miluje. Na svym blogu nepřímo dokazuju, jak je pokrytectví nevyhnutelnou součástí lidský snahy ho vymýtit.

Mezi blogery se rozhovor na Srdci Blogu vnímá jako "pocta". Jak to vnímáš ty?

Tak samozřejmě, že mi to neskutečně lichotí. Smetánku to ze mě přesto udělá těžko, že? :D
…jsem za tu příležitost vděčný :)

--

Weiler, autor blogu naobojku.blog.cz

 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nancy Nancy | Web | 25. května 2016 v 9:05

menej super odpovede by som od weilera ani necakala.

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 25. května 2016 v 10:25

Tak tenhle rozhovor mě zaujal a určitě se přijdu na "obojek" podívat. Ale pozor, mám po tomhle rozhovoru velká očekávání, takže běda, nebudou-li naplněna! :-)

3 Grumpy Grumpy | Web | 25. května 2016 v 11:37

Weiler je jeden z těch rozumných blogerů, které stojí za to si občas přečíst. Sice mám na jisté věci absolutně odlišné názory, ale líbí se mi autorův humor. Pamatuji si, že poprvé jsem na něj narazila článkem "O netu, bez netu" (http://naobojku.blog.cz/1501/o-netu-bez-netu), u kterého jsem se prostě nemohla přestat smát. Mám pocit, že tehdy vyhrál i článek měsíce.

4 Opica Opica | 25. května 2016 v 16:45

Já si Weilera vždycky představovala s dredama :( :D

5 m. m. | E-mail | Web | 25. května 2016 v 19:09

U tohohle rozhovoru jsem se vyloženě bavila :D Představa obojku je mi sice coby kočkopovaze proti srsti, ale jinak to má rozhodně hlavu a patu a přirovnání s dortem a štěrkem mě opravdu rozesmálo.

A taky mě těší vidět mezi blogery dalšího pražáka, často mám pocit, že jsou všichni mí oblíbení blogeři z oblastí na míle vzdálených a že jsem snad v Praze jediná. Je to asi blbost, ale někdy mi to tak prostě připadá :D

Na zjištění stálých čtenářů doporučuji Bloglovin.

6 userka userka | E-mail | Web | 25. května 2016 v 22:26

Já jsem na Weilera narazila u Egopeda (http://egopedie.blog.cz), který ho má v oblíbených víc než rok, což je jasná známka kvality. Od té doby ho mám ráda. Weilera! Egopeda teda taky! :-D

Weilere, koukám, že ses dal na zarůstání vousy! <3 :-)

7 Weiler Weiler | Web | 25. května 2016 v 23:36

[2]: Zapomněl jsem do tý předposlední odpovědi připsat ještě: "Taky všechno zveličuju a neskutečně plkám," :D
[4]: o.O Proč? :D
[6]: To už před nějakou dobou. Fotka na ČSFD je hrozně stará, taky bych ji mohl změnit...

Jinak všem hrozně díky, i hlasujícím! Neumím vděčnost vyjadřovat zrovna snadno, nemám moc rád dojímání se, ale fakt to hřeje :)

8 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 26. května 2016 v 7:47

Prídem sa pozrieť, znie veľmi lákavo.

A čo to tomto? (Google)

Der Rottweiler ist eine von der Fédération Cynologique Internationale (FCI) anerkannte deutsche Hunderasse (FCI-Gruppe 2, Sektion 2.1, Standard Nr. 147).

9 Egoped Egoped | E-mail | Web | 26. května 2016 v 8:53

[6]: Pokud se nepletu, tak jsi měla ze začátku jisté pochybnosti a divila ses, proč ho mezi oblíbenými vůbec mám :) Jsem rád, že jsi brzy prozřela!

K rozhovoru: Weiler je jeden z relativně malé skupinky blogerů, u kterých mi neunikne ani jeden článek. A to, myslím, musí mluvit samo za sebe :)

10 takze-asi-tak takze-asi-tak | Web | 26. května 2016 v 11:46

Při pohledu na fotografii jsem si prvních pět vteřin myslela, že je Weiler skutečně na obojku. Heh, sluchátka, jasný. Občas jsem trošku pomalejší. Nicméně to tričko asi potřebuji....

11 Péťa Péťa | Web | 26. května 2016 v 18:40

Vždycky mě určitým způsobem potěší, že existuje chlap s tak "velkýma koulema", že se nebojí pohybovat se v tomhle blogovém babinci :D prostě mám pocit, že kdekdo by se toho lekl (nějaký čas jsem proto byla dokonce přesvědčená, že Standa musí být ve skutečnosti žena, jinak by to nemohl zvládat) :D
Každodpádně blog vypadá super, sama jsem na něj narazila před pár dny a příjemně jsem se začetla :) jen tak dál :)

12 Jana Jana | E-mail | Web | 27. května 2016 v 7:30

Weilera čtu pravidelně a to už jen proto, že si adresu pamatuji zpaměti (což mám tam u 5 blogů, které když zatoužím, tak najdu kdekoliv a kdykoliv). Iteligentní a srozumnou formou sdělí téměř cokoliv.

Plus v rozhovoru jeho definice obojku je naprosto dokonale úžasně rozkošná :) :-)  :-)  :-)

13 Fibian Fibian | Web | 27. května 2016 v 11:10

Na tenhle blog už jsem v minulosti narazila. Tleskám pánovi blogerovi za v našich končinách dosti neobvyklé názory (na chlapa).
To znělo dost sexisticky, co? Pardón. :D Ale měla to být poklona, kéž by bylo víc takových.

14 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 28. května 2016 v 8:30

Hele a co je špatnýho na štěrku v dortu? Copak jsme v nějakym cukrářství? Nějakej vybíravej, tak mi do těsta sem tam upadne kus šutru, no, když se ti to nelíbí, tak to nejez! ... Fakt bych moc chtěla slyšet takovou obhajobu od těch, co začnou prskat, že nejsme ve škole, tak je to jedno :D

Ale na blog jsem narazila několikrát a utkvěl mi díky vážně trefnému a osobitému vzhledu. To je výhoda adresy, která opravdu něco znamená :D

15 userka userka | E-mail | Web | 28. května 2016 v 14:04

[9]: Taková podivná jsem byla, jo? To si nepamatuju :D

16 Paige Douglas Paige Douglas | Web | 29. května 2016 v 11:14

Zaujímavý rozhovor :) Na blog Weilera som ešte nenarazila, ale určite si nejaké jeho články prečítam.

17 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 29. května 2016 v 12:00

No vida, Weiler to dotáhnul na rozhovor a to na dost sympatický! :) Sleduju oba jeho blogy, na což už zřejmě přišel. Baví mě jeho styl psaní a vlastně mě fascinuje, jak se chlap dokáže takhle perfektně vyjadřovat. (A teď to není žádný útok na chlapy, asi prostě mám kolem sebe značně úsporné muže, co se projevu týče, no.)

18 userka userka | E-mail | Web | 29. května 2016 v 16:39

[17]: "oba jeho blogy"? :-x Tak to mě zajímá!

19 Weiler Weiler | Web | 30. května 2016 v 12:30

[9]: [15]: Co se to tu nedozvídám? :P
[10]: Moji kámoši by ti asi potvrdili, že jsou takovej můj obojek. Dělaj si ze mě srandu, že s nima chodim i vynášet koš.
[13]: ...na chlapa? Neřekl bych sexisticky, snad trochu genderově nefér :D
[16]: Budu jedině rád :)
[18]: Ell-e má samozřejmě na mysli můj cvičící blog, taky už jsi tam několikrát zavítala :D Já ti jen odmítnul do panelu přidat jeho odběr, tak jsi na něj nejspíš zapomněla. O nic nepřicházíš, neboj :D

20 Fibian Fibian | Web | 31. května 2016 v 10:44

[19]: Tak v tom případě bych to opravila na "ve srovnání s 99,9% chlapů, co znám" :D

21 Elle Elle | Web | 11. června 2016 v 18:56

Tohoto blogera mám v oblibě :-)
Ať se daří, pane :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama