ROZHOVOR: Kočkomilka Jana

11. května 2016 v 13:00 | Standa |  Rozhovory
Pokud se o dění na Blogu jen trochu zajímáte, nemohli jste ji přehlédnout. Kočkomilka Jana je doslova všude a v průběhu času se stala jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších blogerek. Udělat s ní rozhovor proto byla jasná volba :)


Kolik ti je let a odkud jsi?

Ročník 1990. A odkud jsem? No narodila jsem u Prahy, 14 let jsem žila u Ostravy a posledních pár let žiju u Brna. Kdybych se ale měla zařadit, kam patřím, tak někam na sever, na vesnici.

Studuješ, pracuješ…?

Snažila jsem se tak dlouho studovat, až po mně začali chtít peníze za studium. Na MU je to zatím (budou zvyšovat) 18 k za semestr a to se nezaplatí jen tak samo. Takže jsem odešla do práce. Zatím si nestěžuji a školu si na mateřské snad dodělám.

Na slovo "kočkomilka" jsi přišla sama, nebo jsi ho někde slyšela/četla?

Když jsem zakládala blog, tak mne prostě napadlo. Možná jsem jej někdy někde slyšela, nevím, nepamatuji si.

Co tě přimělo si založit blog?

Úřad práce a ta komedie, co tam ti lidi každý den sehrávají. Bylo to v době, mám pocit, po návratu z Amsterdamu a byla jsem dost vykulená, že tohle, co se v Brně na Cejlu na ÚP děje, je možné...

Nelituješ dneska, že sis založila blog na adrese catwithoutwork.blog.cz? Nepřijde ti příliš svazující?

Nelituji. V názvu mého blogu jsou obsaženy dvě dominanty mého života - kočky a práce/nepráce. Naštěstí si mohu díky partnerovi dopřát ten luxus, že bez práce (ano vím, mělo by tam být job) mohu být. Možná to trochu zaskřípe, až budu mít rodinu i mimo kočky (jako reálné lidské děti) - ale zase, to budu bez práce nejspíše ...

Kromě tohoto blogu máš ještě další tajný blog. Kolik lidí zná jeho adresu?

Asi není úplně těžké jej najít, několikrát jsem se už trochu prozradila na mém primárním, kočičím, blogu. Mělo jít o napodobení trendu amerických submisivních žen v domácnosti, co tímto stylem "jaksi" komunikují se svými dominantními muži. Svůj účel to splnilo a že si to sem tam někdo přečte… Fotky už tam nedávám. A odpověď na otázku: nevím, kolik lidí zná adresu. Já sama ji dala tak 5 lidem…

Vědí lidé v tvém okolí o blogu catwithoutwork.blog.cz? Čte ho třeba i přítel, nebo to má zakázané? Chtěla bys být jednou slavná blogerka?

Partner ví o všem. Dokonce se teď pořád dožaduje o Saminčině příběhu, jestli už je další. Zakázané má nějaké jiné blogy (ale jestli to respektuje - nevím). Poslední dobou nepřemýšlím ani tak o slávě blogerky, jako spíše o takové té crazy cat lady - to se mi celkem daří budovat a dokonce se uchytilo i oslovení Kočkomilka Jana (podpisy jiných článků, FB…). Takže vlastně ano, toužím po slávě díky psaní. Když jsem ale dostala možnost něco napsat, něco většího, sama jsem své jméno uvrhla do anonymity, jinak mi totiž nešlo psát.

Na blogu máš v menu svoji fotku. Chtěla bys, aby to tak bylo na každém blogu, nebo ostatním jejich právo na anonymitu nebereš?

Není to seznamka, takže je mi celkem jedno, jestli na blogu fotka je nebo ne. Pokud se mi líbí, co píší, ráda se vrátím.

Přišel za tebou už někdo na ulici se slovy "Jéé, ty jsi přece kočkomilka Jana"?

Na ulici ne, jako sám od sebe, ale ve škole mi jinak než Kočkomilko neřeknou. Jak jsem psala - celkem si na tom jméně/pseudonymu už zakládám. Nutno podotknout, že ne kvůli finančnímu bohatství, jako spíše - to je ta, co píše o kočkách. Všechno to podtrhuji svou závislostí na Albi kočkách (mám je jako pozadí) - takže cokoliv co jde, to mám s kočkama. Teď mi partner koupil hodinky s kočkou, mám nějaká trička s kočkama a v autě plyšáka a polštáře …

Jsi jedna z nejviditelnějších tváří Blog.cz, tvoje komentáře vidím všude. Kolik času Blogu věnuješ? Nebojíš se, že časem vyhoříš podobně jako třeba blogerky Kika nebo Em Age, které byly dřív taky tolik vidět, ale časem se z Blogu zcela stáhly a dnes už se na ně zapomnělo?

Když to na mne neřeknete (nikdo!), tak čtu a komentuji blogy i ve volných chvílích v práci. Přiznávám, že s prací a s Holiday Cat mi trochu času na vlastní blog ubylo, ale snažím se. Teď jsem jej snad oživila tím Saminčiným povídáním. Že třeba Kika a Em Age zmizly mne mrzí, ráda jsem je četla.

Kolik blogů pravidelně sleduješ?

V záložce Blogy mám cca 50 blogů, vždycky si je najednou otevřu a naštěstí mnoho z nich publikuje "málo", takže ke čtení toho moc nemám. Na telefonu se mi ale blbě komentuje, takže jsem teď spíše pasivní pozorovatel. Čas od času, když není co číst na záložkových blozích, tak jdu do TT a sbírám další duše.

Kolik stálých čtenářů máš ty? Jsi spokojená s návštěvností svého blogu?

Jejda, stálých, to netuším. Vím o třech, ale ani jeden z nich nekomentuje. Sem tam jo, ale většinou si to přečtou a napíšou mi na FB nebo mi to partner řekne. Brácha si jej sem tam přečte a teď kolega v práci občas zavítá. S návštěvností, co ukazuje počítadlo na blog.cz, mi vyhovuje. Vždy mne ale potěší článek na titulce nebo když mi napíšou z Holidaycat, že článek zvedl návštěvnost.

Je nějaký ukončený blog, který ti chybí?

No asi ta Em, jinak jsem nováček, takže tolik blogů nezaniklo … :) naštěstí.
O čem na blogu píšeš nejčastěji a jak se rozhoduješ, o čem (ne)psát?

Je to z velké části můj deník, takže píšu o čemkoliv. Snažím se ale držet tu tematiku koček. Ovšem články typu čím krmit kočku a tak jsem přesunula tam, kde lidem více pomohou. Moji čtenáři ale nepřijdou zkrátka, protože o tom vždy napíšu i u sebe a přihodím odkaz. Někdy se mi podaří napsat něco vážně od srdce (peru špinavé prádlo na veřejnosti), pak se zastydím a článek stáhnu - toho bych se chtěla do budoucnosti vyvarovat… Tak snad se to povede a bude k publikaci vše :)

Proč by měl někdo číst tvůj blog?

Protože píšu o svém soukromí a soukromí cizích lidí a drby - to je koření života. Taky kvůli kočičím věcem, které jsou někdy příjemným připomenutím toho, že kočky jsou masožravé šelmy a že v útulcích je plno, tak proč lozit na Bazoš …

Jaký máš názor na kočičí kavárny, z kterých se stala v poslední době velká móda? Například kočičí kavárna v Hradci Králové se nedávno koček zbavila, aby měly větší klid. Myslíš, že je to náznak trendu, že kočičí kavárny skončí stejně rychle, jako začaly? Zaslouží si kočky klid, nebo jim kavárenští hosté nevadí?

Patřím k malé skupině lidí, která by v takových kavárnách zakázala děti - protože matky si tam chodí odpočinout, a to je pak pro kočky trest. Překvapil mne rozmach takových kaváren, ale v jiných zemích se takové kavárny těší veliké oblibě, tak proč by to nemohlo být u nás taky tak. Asi ne teda úplně jako v Brně, kde jsou tři kavárny pomalu vedle sebe (přeháním, ale pěšky to je pár minutek), ale dvě kavárny na město, proč ne. Je tolik hospod, tolik restaurací, gay barů - tak proč nemít nekuřáckou oázu klidu a míru, kde si přijdou na své ti, co doma svého kočičáka mít nemohou.

Jakou kočičí vlastnost by měli mít i lidé?

Měli by být více sví, více věrní jednomu člověku, více čistotní, … No jak pravil Mark Twain: "Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou, pak by byl mnohem dokonalejší. Jen kočka by si značně pohoršila."

Spolu s několika dalšími blogerkami jsi velkou bojovnicí za to, aby lidi nepodporovali množitele psů bez papírů původu. Není to podle tebe boj s větrnými mlýny? Může článek na blogu něco změnit?

Myslím si, že pokud se nestane nějaký průšvih někomu vlivnému, tak je na takové svinstvo i Nova a její Televizní noviny krátká. Jeden článek nic nezmění (obzvláště pokud je útočný jako ten můj), ale každá zmínka je krokem k něčemu lepšímu. A jo, není to jen o psech, je to i kočkách - taky jsou takoví pablbové, co nekastrují, protože je to zásah do božího díla… A to ne že by kočky nebyly božská stvoření...

Na blogu máš ikonku blogu elitni.blog.cz, kde vyšel poslední článek v listopadu 2015, podle všeho se tedy jedná o ukončený projekt. O co tam vůbec šlo?

No mělo jít o výběr zajímavých článků bogerů, kteří do toho uskupení patřili. Bylo to fajn, ale nebylo tam toho moc pro mne, protože beauty blogy mne moc neberou.

Jak se díváš na devadesátky?

Moje mládí. Ale jelikož jsem své mládí strávila na trénincích a soustředěních, moc si z nich nepamatuji. Každopádně každá doba má něco do sebe. Mně se moje mládí líbilo.

Patří na český blog angličtina?

Zmiňovaný tajný blog jsem se snažila psát alespoň perexy anglicky… Snažila :) Teď mám angličtiny dost v práci, takže jsem to vzdala. Každopádně pokud je to anglicky dobře, není to pouze český překlad či upravený Google, proč ne. Mně osobně nevadí číst anglicky psané blogy, když jsou čitelné. A kvůli BDSM čtu vlastně hodně anglických blogů, protože ty česky psané stojí za starou bačkoru.

Patří do článku na blogu pozdrav?

Já jej nepoužívám, ale na některých blozích to vypadá hezky. Jakože je to asi o zvyku.
Viděla ses někdy naživo s někým z Blogu?

Pár blogerů bych ráda potkala na živo, některé jsem si vygooglila nebo mi je našla moje nejmilovanější blogerka Poppy. Kéž bychom na sebe měly více času a zase prováděly lumpárny...

Co ti u jiných blogů nejvíc vadí? Co je podle tebe největší nešvar blogerů?

No, nejspíše se to najde i u mne na blogu, to nepopírám. Možná i tady v rozhovoru. Vadí mi namyšlenost a vševědoucnost. Vlastně ani ne tak na blogu, jako spíše v komentářích. Bohužel i negativní reklama je reklama, takže své tři úplně fuj-blogery zde uvádět nebudu. Ale každému nesedne něco jiného, taky nejsem všem po chuti, takže se to snažím respektovat a očekávám to samé.

Nabídl ti už někdo v souvislosti s tvým blogem spolupráci?

Ano, přijala jsem ji a zřekla jsem se uvedení mého jména jako autora. Jinak na základě blogu jsem se dostala i k Holidaycat - jedna blogerka/ jeden bloger, kterou/kterého jsem měla moc ráda, mne jednou naprášil, že jsem z blogu Holidaycat převzala článek … Od té doby všechno poctivě cituji, ke každému obrázku, který není z mého mobilu, dávám zdroj (kliknutím na obrázek dojde k přesměrování). Ale jinak tedy šlo o jednu přímou nabídku na základě přečtení mého blogu.

Korumpují se blogeři PR články?

Těžko říci. Těžko soudit. Neznám tu a tamtu situaci toho či onoho blogera, tak proč si nenechat zaplatit a mít na chleba za něco, co mne baví a co mne posune někam dál?

Mezi blogery se rozhovor na Srdci Blogu vnímá jako "pocta". Jak to vnímáš ty?

Také to vnímám jako poctu. Byla jsem hrozně ráda, že mi přišla tahle nabídka.
 

35 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 11. května 2016 v 15:47

Jestli si někdo zaslouží tu být, tak je to právě Kočkomilka. Jemnom se mě jako pravidelné čtenářky dotklo, že si na mě nevzpomněla jako na pravidelnou čtenářku
:-D

2 inspiracenauteku inspiracenauteku | Web | 11. května 2016 v 15:57

To je moc milá slečna:), určitě zavítám na blog

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 11. května 2016 v 16:52

Příjemný rozhovor. Sice jsem tento blog nijak systematicky nenavštěvoval, spíš jsem "šel párkrát okolo", ale určitě rád nahlédnu :-).

4 zmarsalkova zmarsalkova | Web | 11. května 2016 v 18:03

Jéééé, koho to tu máme? :-) Těch pravidelných čtenářů je určitě víc! Já teda určitě!

5 Elis Elis | Web | 11. května 2016 v 18:04

Jo naše Kočkomilka Jane, kdo jí nezná, v příštím životě se narodí jako myš!

6 Kerr Kerr | Web | 11. května 2016 v 18:23

A já jsem si myslela, že už s ní dávno rozhovor je. Kočkomilka je osobnost, která sem prostě patří! Navíc je neskutečně milá:) Její blog teda většinou nečtu (popravdě nestíhám číst téměř žádné blogy), ale když se občas na její blog mrknu, většinou si přečtu nejmíň tak pět článků:D

7 Ducii Ducii | Web | 11. května 2016 v 19:17

Blog jsem neznala, asi to bude tím, že nemám čas sledovat, co se poslední dobou objevuje nového a trendy tady v blogové komunitě.

8 Akim Akim | E-mail | Web | 11. května 2016 v 19:24

Moc krásný rozhovor, Janičku mám moc rád a ona to ví. ;-)  :-)  :-)  :-)

9 Karol Dee Karol Dee | Web | 11. května 2016 v 20:02

Nechápu, jak je možné, že mě autorčin blog úplně minul. A přitom kočkomilka!

10 Hanka Hanka | Web | 11. května 2016 v 20:47

To je strašně super, na Janu jsem narazila docela dávno,  ale nezapamatovala jsem si, jak se její blog jmenoval, takže jsem hledala, hledala, nicméně nenašla. :D Jupí, konečně jsem to ale zjistila! :-D

11 userka userka | E-mail | Web | 11. května 2016 v 20:59

Pěknej rozhovor, Jani, dobře jsi odpovídala ;)

12 Sonča Sonča | E-mail | Web | 12. května 2016 v 9:23

Kočkomilku jako blogerku miluju, i když v poslední době nestíhám její blog moc číst... Píšeme si i mimo blog a je to prostě úžasná osůbka, která dokáže se vším poradit a dost pomoci... :)

Moc pěknej rozhovor! :) <3

13 Kiara Kiara | E-mail | Web | 12. května 2016 v 10:11

Ani se nedivím, že jsem na tento blog ještě nenarazila. Nemám ráda kočky :D

14 Jana Jana | E-mail | Web | 12. května 2016 v 16:45

Všem moc děkuji, komentáře mne moc potěšily :)

15 Anchor Anchor | E-mail | Web | 15. května 2016 v 22:44

Vždycky jsem si byla jistá tím, že se tu rozhovor s Kočkomilkou objeví! :D No jo, však si to zaslouží! :-)

16 roxanne roxanne | Web | 16. května 2016 v 17:20

Je příjemné vidět tady mezi mlaďochy i dospělejší generaci;)

17 Poppy Poppy | E-mail | Web | 16. května 2016 v 18:43

<3

18 David David | E-mail | Web | 16. května 2016 v 23:40

Hned na začátku mě pobavil ten trojúhelník Praha - Ostrava - Brno. :-D

Jinak pěkný rozhovor, kočky mám taky rád. :-)

19 surpan surpan | E-mail | Web | 19. května 2016 v 7:44

Velmi pěkný rozhovor. Také mi přijde, že Jana je, minimálně pro mě, jednou z nejvíc viditelných blogerek. Povedl se ji design blogu, píše zajímavě a je akční. Tak snad vydrží co nejdýl. Několik mých oblíbených blogů už zmizelo nebo nejsou vůbec doplňovány.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama