Kde je jim dnes konec?

29. dubna 2016 v 17:00 | Standa |  Úvahy
Blog.cz zde pomalu bude 11 let a za tu dobu si zde blog založilo opravdu hodně lidí. Počty těch, kteří dřív nebo později "odpadli", by už dnes nikdo nespočítal. Pojďte zavzpomínat na pár blogových jmen, která na sebe stihla v minulosti nějak výrazněji upozornit. Máte také nějakého blogera, po kterém se vám stýská?


Chuť napsat tento článek mám už velmi dlouho. Bezprostřední podnět k jeho napsání ale přišel až před pár dny, kdy jsem zaregistroval, že se po 10 letech intenzivního publikování nadobro odmlčel blog tokio-hotel-de.blog.cz (na blogu od jeho založení dne 30. 3. 2006 vyšlo neuvěřitelných 18 554 článků!). Já vím, že většinu z vás asi Tokio Hotel nezajímá a tento blog jste nesledovali, ale mně osobně z toho bylo trochu smutno, protože tím končí jeden velký fenomén, který byl odjakživa s Blog.cz spojený (jiná legenda Blog.cz věnovaná této kapele, blog twincest.blog.cz, ovšem funguje dál).

Přimělo mě to znovu si uvědomit dojem, který mám už velmi dlouho. Blogování je podle mě koníček jako každý jiný, a protože zájmy lidí se v čase mění, blogování většinu lidí dřív nebo později omrzí. Upozorňoval jsem na to už v článku s trochu krkolomným názvem Čím déle máte blog, tím větší je pravděpodobnost, že ho sami zrušíte - když se člověk ohlíží třeba za blogery, s kterými zde v minulosti vyšel rozhovor, celá řada z nich svůj blog sama zrušila. Čím je blog starší, tím větší šance, že bude zrušený.

Intuitivně to přitom nedává smysl, protože člověk by tak nějak čekal, že čím déle má někdo blog, tím silnější k němu bude mít vazbu. Zřejmě to tak docela neplatí a i lidé, kteří mají blog spoustu let, nemají problém ho ze dne na den zrušit. To udělaly třeba autorky blogů marhel.blog.cz a chiquitka.blog.cz - kdysi to byly velmi slavné blogy a dnes jsou oba už dlouhé roky zrušené a všichni na ně dávno zapomněli. Nebo kdo si dnes ještě vzpomene na zrušený blog martasdusek-video.blog.cz, jehož autor kdysi blogováním žil 24/7?

Rychlé opadnutí zájmu o blogování ovšem potkává nejčastěji blogové začátečníky. Naprostá většina lidí po založení blogu zjistí, že jim na něj nikdo nepíše komentáře (protože blogů je moc), a od dalšího blogování je to odradí. (O to větší respekt si zaslouží lidi, kteří se těžkými začátky odradit nenechali, a vytrvali dodnes). Třeba autorka blogu vdubnuzhubnu.blog.cz to vzdala už po prvním článku. Autor blogu mauriice.blog.cz těch článků zveřejnil 11, než se odmlčel též. Krátký život měl bohužel i blog kralicek-julinka.blog.cz, který zde zůstal jako dojemná památka na jednoho králíčka. Dlouhého trvání se bohužel nedočkal ani velmi pěkný blog architecture.blog.cz.

Velké množství blogů na Blog.cz tak je neaktivních - jejich majitele buď blog omrzel, zapomněli na něj, nebo zemřeli. Kdo z blogerů, kteří už dnes nejsou mezi námi, na sebe v průběhu času výrazněji upozornil?

Nepotěší například utichnutí mnoha pěkných výtvarných blogů: vvart.blog.cz, op-pineapple.blog.cz, bezfantazijni.blog.cz, adricurlym.blog.cz a yasmin.blog.cz. Líto mi kdysi bylo i ukončení blogu mami.blog.cz.

Velmi populární byla dvojice blogů naruto-online.blog.cz a paranormal.blog.cz, které psali dva bratři - oba se již odmlčeli. Nadobro utichl velmi pěkný foodblog alenkyfood.blog.cz. Přes 4 roky už nic nového nevyšlo na blogu veverka-lumpik.blog.cz. Definitivně se odmlčel i cestovalský blog ztracenavjaponsku.blog.cz. Skončil i blog anetnelly.blog.cz, který se mi kdysi hodně líbil.

Poslední článek před mnoha lety vyšel na kdysi velmi populárních "vztahových blozích" citovaprostitutka.blog.cz a budurandit.blog.cz. Nové články už si nepřečtete ani na blogu abyss-mystery.blog.cz. Spoustě lidem určitě dodnes chybí blog my-empty-spaces.blog.cz, který v listopadu 2014 dospěl do svého poklidného konce. Škoda i pěkných blogů off-on.blog.cz, michalinda.blog.cz a muj-mily-blog.blog.cz.

Z mnohých blogerek se staly maminky, a tak šel blog stranou - to je případ třeba blogů ermionis2.blog.cz nebo stupidworld.blog.cz.

Když psát článek o známých tvářích Blog.cz, nelze nezmínit trojlístek "VIP" blogerek, které se kdysi doslova hřály na výsluní slávy. Jejich jména už ale možná dnes mnohým z vás nikomu nic neřeknou. Tak schválně, dokázali byste odpovědět na otázku, čím se kdysi proslavily Natalia Sadness, Dominika Myslivcová a Lotty Biondi? Na Natalii Sadness si loni vzpomněli i kolegové z redakce TN.cz, mrkněte na jejich článek Růžová blogerka po pěti letech: Takhle se změnila bývalá hvězda internetu. Zdá se, že něco na tom rčení "všechna sláva, polní tráva" asi bude.

Aby tento článek nezněl příliš depresivně, je nutné i zmínit, že někteří blogeři se vzácně po letech mlčení nečekaně vracejí - i když je to někdy takový návrat nenávrat. Jmenujme třeba blogy alfa-centauri.blog.cz, ynynos.blog.cz, agrrrefrit.blog.cz či x-bubblegum-x.blog.cz jako příklady těch, u kterých člověk neví, jestli se skutečně znovu probraly k životu, nebo to byl jen dočasný pokus o návrat něčeho, co je dávno mrtvé.

Jsou tu ale i blogy, jejichž autoři se vrátili k publikování v plné parádě - napadají mě třeba blogy poradnaproslecny.blog.cz a what-up.blog.cz, které spojuje to, že se kdysi zdálo, že se jejich autorky definitivně odmlčely, ale obě se vrátily na Blog.cz s velkou vervou a publikují od té doby články jako o život.

Máte vy sami nějaký blog, který jste kdysi měli rádi a je vám líto, že se jeho autor odmlčel? Já jsem si třeba vzpomněl na blog positive-vibes.blog.cz - to byl tak pěkný blog a je mi vážně líto, že se jeho autorka odmlčela. Přesto se na ten blog čas od času kouknu, jestli tam nevyšel nový článek - prostě mi to nedá. Každý pamětník musí setřít nostalgickou slzu při vzpomínce na legendární blogerku Alisu. Rozesmutnil mě i konec blogu it-is-cute.blog.cz. Hrozná škoda je i konce blogu veronikypovidky.blog.cz - kde je asi dnes jeho autorce konec? A vyjde ještě někdy něco na wh0cares.blog.cz? Naděje umírá poslední :)

Jak asi žijí všichni blogeři, které jsem zde zmínil, a jak vzpomínají na svou blogovací éru? Pokud si tento článek někdo z vás čte, budu rád, když se do komentářů podělíte o své dojmy. Zasteskne se vám někdy po psaní blogu? A otázka na ostatní čtenáře: má podle vás skutečně každý blog omezenou "životnost"?

--

Čtěte také:

 

30 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 agrenej agrenej | E-mail | Web | 29. dubna 2016 v 17:16

Zajímavý výčet blogů. :-)

Já osobně jsem už taky půl roku nic nezveřejnil. Prostě se jednou objevila chyba ležící mezi myšlenkou a rukama a já najednou zjistil, že už nenalézám tolik věcí, o které bych se chtěl podělit. Ale radši blog nemažu. Co kdyby jednou ta chyba zmizela?

2 anie-ena anie-ena | Web | 29. dubna 2016 v 17:34

Osobně budu mít v prosinci deset let od založení, ale rušit bych blog nechtěla, i když bych přestala přispívat úplně. Ono dává smysl, že časem řeší člověk spousta jiných věcí a nezbývá na to zkrátka tolik času, ale v mém konkrétním případě blog zachycuje vývoj, jakým jsem za těch bezmála deset let prošla, všechny moje tehdejší radosti a strasti a já se k těm starým článkům hrozně ráda vracím, abych si svoje tehdejší pocity připomněla. Protože po těch letech si člověk uvědomí, kolik ze svojí vlastní minulosti už stačil zapomenout. A zrušit ze dne na den blog by pro mě znamenalo ztrátu spousty vzpomínek. A to pochopitelně nechci. Takže čím dýl blog mám, tím spíš ho nechci rušit :D

3 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 29. dubna 2016 v 18:04

Mami, ozvi se!

A taky Rýža tu nemá žádnýho důstojnýho nástupce.

4 Myšák Myšák | 29. dubna 2016 v 18:11

Ještě bych doporučila tenhle http://miluju-zivot.blog.cz/ P.S. autorky byly zvětšiny optimistické, dobře se to tenkrát četlo. ;-)

5 K. K. | E-mail | Web | 29. dubna 2016 v 20:35

Sem tam si vzpomenu na mou tehdejší pravidelnou čtenářku. Komentovala skoro všechno. Už přes 2 roky na svém blogu nic nevydala, na komentáře nereaguje...

Ze zmíněných mi chybí Alisa. A pak mě napadá ještě Enitas (mind-of-enitas.blog.cz), k tý jsem chodila ráda.

6 Mersmerize Mersmerize | Web | 29. dubna 2016 v 21:03

Díky za zmínku.

Podle mě je každý blog limitován a každý má svou životnost, už jen právě díky lidskému životu. Když začnu z toho smutnější konce - pokud zemře autor, tak sice články a stopa po něm jen tak nezmizí, ale publikovat dál nikdo nebude a blog bude odkázán jen sám na sebe.

A je podle mě naprosto normální a běžné, že lidé mění své zvyky, koníčky a priority během dospívání a stárnutí. Škola, kamarádi práce, rodina - pořád samé nové věci. Je vlastně takový malý zázrak, když blog přežije tohle všechno :)

7 Kája Kája | Web | 29. dubna 2016 v 21:15

A já pořád píšu! Jupí.
Chiq byla můj vzor. Škoda, že skončila.

8 Alue Alue | 29. dubna 2016 v 22:12

Nebojte, já jsem tady 10 let, a mě se jen tak nezbavíte :D :D :D :D :D

9 gil gil | 29. dubna 2016 v 22:40

Omezenou životnost má všechno na světě, z toho si nic nedělejte :-) Blog tu může být třeba tři čtvrtě století a i kdyby ho pak převzal někdo jiný a po něm jiný a jiný... a až by Slunce dosvítilo, tak někdo jiný na jiné planetě.. :-D tak i tehdy to pravděpodobně jednou skončí, či spíš to nebude stále stejné, protože všechny světské věci prochází neustále proměnou. I za pár let se těch proměn stihne jak vidíme tolik, tudíž není nejlepší se k věcem světa přehnaně moc vázat, hledat v nich trvalé štěstí, to je jinde... slibuji, už konec filozofování :D

Já jsem taková milovnice přítomnosti. Také ráda vzpomínám na různé blogy, i na ten svůj první, ty vzpomínky jsou milé, ale ne smutné.

Moc hezký článek, Standův :-)

10 mimi mimi | Web | 29. dubna 2016 v 23:48

v listopadu budu it blog 10 let  a nedovedu si predstavit ze bych ho zrusila -- hodne blogu me prestalo bavit a nevedela jsem co tam davat ale tenhle je moje detatko ktere nikdy neopustim a vzdy tu pro me bude ikdyz nema zadnou fanouskovskou zakladnu ...

moc blogeru zde uvedenych neznam ale vsechny blogy ktere jsem sledovala postupne prestali publikovat clanky takze skoro zadne az na Rodaw nesleduji :( nevim co lidi ke zruseni blogu vede ..

11 Awkward. 。◕‿◕。 Awkward. 。◕‿◕。 | E-mail | Web | 30. dubna 2016 v 1:53

Je pravda, že jak člověk stárne tak jeho čas, nadšení, zápal a chuť blogovat se občas ztrácí. Jak být v tomhle blogovém světě originální a zaujmout lidi když se o to snaží tolik lidí. Na blogu se pohybuji vcelku dlouho, ještě z dob kdy jsem sama blog neměla. Bohužel mnoho blogů co jsem sledovala už není aktivních, blogová přátelství odvál čas. Ale i tak se tu najde pár blogů, které sleduji dlouho a nebo novější blogy co mě zaujali, ale i tak si člověk někdy říká co je s těmi ostatními a kde jim je konec.

12 Fibian Fibian | Web | 30. dubna 2016 v 7:57

Musím říct, že tohle je fakt hezkej, nostalgickej článek. Já začínala na blog.cz někdy v roce 2007 nebo 8, sice jsem samozřejmě slavná nebyla, ale je pravda, že někdy v roce 2009 jsem si říkala, že si nedokážu představit, že bych jednou na tom svém prvním blogu přestala postovat články. Dávala jsem je tam skoro každý den a byla jsem na tom závislá :D
Pak jsem šla na vysokou a chtěla jsem už blogovat o něčem jiném než o svých zájmech atd, posunout se dál. Tak jsem to zkoušela dál s několika jinými blogy, postovala jsem míň článků, které byly víc propracované, na tom mém posledním blogu mi dokonce většina z toho mála článků vyšla na titulce, ale nakonec jsem dospěla k závěru, že blog.cz asi už není pro mě. Tak jsem to tu vzdala.
A myslím, že spousta blogerů výše zmíněných (byť byli na rozdíl ode mě slavní) to tak asi má podobně. Možná blogují někde jinde a blog.cz byl dobrej odrazovej můstek. Každopádně ten můj úplně první blog pořád existuje a teď jsou články tam úplně pravěké a je fakt zajímavé si občas zpětně přečíst (i když jsem to zatím jen jednou, je to trochu divný, skoro strašidelný :D), jak jsem přemýšlela jako teenager. Jó, a jak příšerně jsem psala! Ta děsná stylistika! Ty hrubky! Brrrr. :D

13 Jana Jana | E-mail | Web | 30. dubna 2016 v 8:38

Je fakt, že blog je asi pro mnoho lidí výplň mezery po něčem. Takový efektivní zabíječ času :) Ale vždycky mne potěší, když blog, který mám ráda, ase začne produkovat čtivé věci ...

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2016 v 9:59

Patřím sice mezi vytrvalce a jsem svým způsobem vděčná za to, že jsem mohla pokračovat ve psaní po zrušení blogu Novinek. Vzpomínám na ty blogy, které byly převedeny také, ale nakonec odešli blogeři jinam. Kde je třeba konec Deryl.blogu, který tak krásně psal o kočkách a psech. Stává se, že blogeři mají nějakou životní situaci, která psaní "přetrhne" , lidé odvyknou na ten blog chodit a než se zase zviditelní, chvilku to trvá. Za sebe mohu říci, že můj blog se snažím udržet, dokud mi slouží "hlava" a ruce a pokud moje činnost lidi baví. Chodím prostě  "mezi lidi" ráda i když už spíš jen virtuálně. :-)

15 tipycz tipycz | Web | 30. dubna 2016 v 11:33

Já si myslím, že jednou každý blog skončí. Buď to někdo vzdá už na začátku, jak jste psal, nebo to někoho omrzí. Ale myslím, že je tu i dost lidí, kteří by prostě nedokázali jen tak zrušit blog. Svůj blog bych jen tak nezrušila, ale pokud bych měla opravdu závažný důvod a nemohla bych dál blogovat, asi bych blog pozastavila.

16 Silwiniel Silwiniel | Web | 30. dubna 2016 v 13:19

Spousta mých oblíbených blogů je dnes neaktivních a to je mi líto. Já mám blog od roku 2010, ale už předtím jsem měla pár blogů, které jsem po nějaké chvíli zrušila. Protože mi současný blog vydržel tak dlouho, doufám, že u něj zůstanu a bude mě bavit ještě spoustu let.

17 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 30. dubna 2016 v 14:17

Kopa blogov, ktoré som kedysi čítala a sledovala neustále, mi chýbajú. A niektoré zo spomínaných poznám, niektoré nie. Sama som z tých, ktorých voľný čas sa zmenil a na blog som ho veľa nemala, no rozhodla som sa vrátiť, pretože mi to vážne chýbalo. Trochu to trvá, dostať sa do tempa...či skôr zadeliť si čas, aby som stíhala.
A to som sa ešte nedostala k tomu, aby som preliezla bloglovin a videla reálne, kto z mojich obľúbencov ešte bloguje a kto už nie. Trochu sa aj bojím, pretože som to pred pár dňami spravila s blogmi, ktoré som sledovala na blogspote a veľmi málo ich ostalo aktívnych, čo je vážne škoda. :-/
Ale tak ľudia sa menia, tak isto priority v živote a aj voľný čas. Čo už...

18 Rory Rory | 30. dubna 2016 v 14:22

Ahoj, to je moc pěkné že je tu na mě takhle vzpomínáno. Připadám si jako součást nějaké vznešené minulosti.
Já jsem blog.cz nikdy doopravdy neopustila. Od té doby, co jsem přestala psát Prázdné Prostory, jsem založila pár jiných blogů a celkově dění tady pořád tak nějak aspoň okrajově sleduju. Občas si přečtu něco na titulce nebo tady, sleduju několik mých oblíbených blogů.
Ikdyž je pravda že v té míře, v jaké jsem se blogu věnovala dřív už se to asi nikdy nebude opakovat. Jak píšeš, je to takovej koníček, něco co prostě po nějaký době člověka už nebaví tak jako dřív, možná je to tím že jsem teď starší, nebo proto že jsem si našla v životě nové věci, nové záliby, nebo mě to prostě omrzelo.
Asi se sem vracím hlavně z nostalgie, když o tom přemýšlím. Ty léta na blogu, kdy jsem opravdu zdejší komunitou opravdu žila, vymýšlela jsem nové projekty, nápady na blog a na články, pročítala desítky článků a komentovala je, už se mi nevrátěj.
Co se tu děje sice sleduju, ale mám takovej nezúčastněnej pocit, jako že už se mě to ani netýká, ani mě to nezajímá. Třeba když před časem skončil blog AK, bylo mi z toho trochu smutno, vzpomněla jsem si, co to místo pro mě dřív bylo, ale to bylo všechno. Když si představím jak by na to reagovalo moje dřívější do blogu zapálené já, musím se pousmát :)
Zdejší komunita je úžasná. Vracet se sem a vidět tu jména, která jsem dřív znala a navštěvovala je jako prohlížet si starou ročenku ze základky. Už se neznáme. Jsme někde jinde. Ale zároveň je to tak zvláštní. Protože všichni lidé tady jsou vlastně virtuální, a přesto mám vždycky pocit, že se vracím domů.

19 slunecnyden slunecnyden | Web | 30. dubna 2016 v 16:08

Mě mrzí, že skončil blog nadranc, kdybych to tušila, vyloudila jsem na pisatelce jiný kontakt na ní... Jinak blog mám jen něco přes rok, ale skončit bych nechtěla. Dala jsem do něj už hodně energie a jsem ráda, že jsem konečně našla místo, kde mohu veřejně bez cenzury psát.

20 Carlyann Carlyann | 30. dubna 2016 v 16:53

Jo. Tak já mám opačnej problém. Mám blog 7 let a všichni se na něj už vykašlali. Když se snažíte a nikdo k Vám nejde,k čemu to taky je,že. Lidi co ke mě chodili už na můj blog nejspíš dávno zapomněli. A pak se udržet tvůrčí duch a energie k práci a inovaci. Podpora originálních blogů s vlastními články a s originální tvorbou je nulová.Takže asi tak.Některým lidem je spíš líto blog smazat,když už do něj investovali roky práce,času a úsilí.

21 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 30. dubna 2016 v 20:28

Jé, spousta těch blogů mi něco říká... Za tu dobu, co jsem je sledovala si pamatuji, že jsem vystřídala tři blogy. No jo, psaní je život a život je změna. Je nepředvídatelný. A v tom je to kouzlo :)

22 Kýta Kýta | Web | 30. dubna 2016 v 21:19

Na blog.cz už také nějaký ten rok pohybuji :) můj první blog jsem založila v roce 2007, ale bohužel nepřežil, protože mě nebavilo to téma blogu... Měla jsem spousty - tehdy to byli SBéčka, všude pixelky, všichni moc dobře pamatujeme - blogových kamarádů, pár lidí jsem díky blogu poznala i osobně a jsem za to moc ráda. Měla jsem tři oblíbené blogy, ale dotyčné autorky si je smazaly. Když jsem to zjistila, málem jsem měla infarkt.. asi jsem to moc prožívala :D ale bylo to boží :)

23 Janinka Janinka | E-mail | Web | 1. května 2016 v 12:57

Mně moc chybí Mami. Ale chápu, že pro maminku dvojčátek není lehké ještě blogovat.

24 Garry Garry | 1. května 2016 v 13:31

Velmi zajímavý výběr, určitě autory potěšilo, že na ně někdo myslí :)

Ale chtěla bych podotknout, že paranormal.blog.cz se jenom přesunul na vlastní doménu :) paraweb.cz

25 Beatricia Beatricia | Web | 2. května 2016 v 5:54

Osobně mě zasáhla vzpomínka na originální slovenskou blogerku Alisu. Byla moje SB a udržovaly jsme spolu intenzívní blogové kamarádství. Měla tenkrát tříletého bratříčka, kterému jsem posílala různé obrázky a podle jejích slov "ma velmi lúbil". Alisa byla nemocná a zemřela. R.I.P. Já na ni nezapomenu. ♥♥♥

26 Opica Opica | Web | 2. května 2016 v 20:24

Zdá se mi, že počet nás, co budou mít letos blog kolem 10let taky není malý. Holt stává se... Alisa byla fajn, její temperament tu chybí.

27 Teeda Teeda | Web | 3. května 2016 v 22:13

Já měla ráda Krabičku a její kresby. :) http://suplikovy.blog.cz/ Ta mi chbí dost...
A taky PaPája krasobruslařka / běžkyně. http://paulines.blog.cz/

28 Ami Ami | E-mail | Web | 7. května 2016 v 9:10

Raz som si prehladávala len tak náhodnè blogy na blog.cz a dosť ma zaskočilo, keď toľko blogerov písalo, že s blogom končia, alebo posledný článok bol aj pred 2 rokmi. Osobne si neviem predstaviť, keby som svoj blog zrušila. Čo je teda asi celkom pochopiteľnè, keďže ho nemám ešte ani rok.
Určite mi bude smutno aj za paranormal.blog.cz, tam bolo všetko, čo mám rada. Alebo za naruto-online.blog.cz, keďže Naruto je môj obľúbený.
Inak veľmi pekný článok. :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama