ANKETA: Patří do článku na blogu pozdrav?

23. ledna 2016 v 8:00 | Standa |  Ptáme se vás
Blogy se od sebe mohou odlišovat ve spoustě detailů. Na řadu z nich jsme se už v této rubrice zaměřili, ale pořád zbývá spousta zajímavých témat, u kterých neuškodí zjistit, jaký na ně panuje většinový názor. Jedním z nich je otázka, zda do článku na blogu patří pozdrav. Jaký na to máte názor?


Vzhledem k tomu, že článek na blogu není žádný tradiční slohový útvar, neexistují zde žádná závazná pravidla (kompozice), jak by měl vypadat. Každý bloger k tomu tedy přistupuje po svém. Například já se snažím většinu článků na tomto blogu psát tak, abych v perexu v několika větách naťuknul téma článku, následně ho v článku rozvedu, a v závěru se dostanu k nějaké pointě a - co je nejdůležitější - vyzvu čtenáře k tomu, aby se sami k tématu vyjádřili v diskusi (tzv. Call-to-Action).

To je hodně rozšířený model, s kterým se v různé formě setkávám i na spoustě dalších blogů. Dělají to tak většinou i blogerky píšící články na Krásnou, které snad žádný svůj článek nezapomenou zakončit výzvou, aby se čtenářky vyjádřily k tématu (pod většinou článků na Krásné ale paradoxně žádné komentáře nejsou). Ono se obecně zdá, že komentáře jsou nedostatkové zboží, a poptávka po nich výrazně převyšuje nabídku (nejen na Blogu, ale i na Facebooku, Instagramu, YouTube, apod.).

U některých blogerů - frustrovaných z malé zpětné vazby od návštěvníků - člověk může občas dokonce narazit vyloženě na škemrání o komentáře, někdy hraničící až s jakýmsi vydíráním (typu "asi zruším blog, protože nikdo z vás stejně nepíše komentáře").

Blogeři zkrátka mají při psaní vždy na vědomí budoucího čtenáře a snaží se s ním nějak komunikovat. Někteří proto pojímají článek na blogu v podstatě jako e-mail - takový článek začíná pozdravením čtenářů ("ahojky, tak se hlásím s novým článkem") a končí rozloučením a podpisem autora blogu ("tak se mějte pěkně a čauky, s láskou vaše Adéla").

Co jsem tak vypozoroval, zdá se mi, že je to spíše případ blogerek-teenagerek, které na blogu píší o svém životě, módě a kosmetice. Není to ale pravidlem a se zdravením čtenářů na blogu se setkáme u rozličného typu blogů, a své čtenáře zdraví i někteří blogeři-muži.

Co je rovněž hodně rozšířené, je zdravení kombinované s omluvou za předchozí neaktivitu (pokud k ní došlo). Takové blogy působí dojmem, že se jejich autoři cítí zavázáni čtenářům, a mají obavy o ztrátu jejich přízně, nebudou-li dostatečně často publikovat nový článek. Zkušenost přitom ukazuje, že skutečně věrní čtenáři svému autorovi lehce odpustí i několikaměsíční pauzu na blogu, pokud bloger opět začne pravidelně publikovat.

Jaký názor na zdravení čtenářů máte vy? Podle mě pozdrav do článku na blogu nepatří, protože blogový článek není e-mail. Vždy, když narazím na blogera, který čtenáře ve svých článcích zdraví, působí to na mě dojmem jakési nepatřičnosti. Podle mě je prostě pozdrav na blogu úplně zbytečný a nedává mi tam žádný smysl.

Když píšete status na Facebooku nebo tweet na Twitteru (tam obzvlášť vzhledem k omezenému množství znaků), tak přece taky nikoho nezdravíte. Stejně tak když píšete někomu komentář pod článek, taky nikoho nezdravíte - i když občas lze narazit na lidi, kteří svůj komentář pozdravem skutečně začínají (toto na mě ale pro změnu působí skoro jako až starosvětsky přehnaná zdvořilost - internet a blogy obzvlášť jsou hodně neformální prostředí, a psát někomu na blog komentář začínající "Dobrý den" na mě působí, jako by dotyčný právě přiletěl strojem času z éry první republiky. Ostatně i z e-mailů se už dnes pozdrav kolikrát vytrácí, a nezanedbatelné množství e-mailů žádný pozdrav neobsahuje).

Pozdrav je navíc podle mě rituál, který byl odjakživa určený pro setkání a loučení výhradně dvou osob, a proto na mě působí tak divně, je-li užit na blogu "hromadně" vícero příjemcům, jejichž počet navíc neznáme. Ale možná to vidíte jinak a dokážete mě přesvědčit o tom, že pozdrav na blogu má smysl (?). Hlasujte v anketě a vyjádřete se v komentářích, co si o tom myslíte. Za všechny názory předem děkuji.

P. S. Speciální anketní podotázkou by mohlo být, zda podle vás do podpisu autora patří jeho věk. Na Blog.cz ale vím jen o dvou blogerkách, které svoje články takto podepisují (oběma je shodou okolností 19 let), a tak to považuji za příliš okrajový (i když pozoruhodný :D) fenomén, než aby stál za samostatný článek s anketou :D)--

Čtěte také:

 

34 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (110)
Zobrazit starší komentáře

101 Skrai Skrai | Web | 2. února 2016 v 17:00

Podle mě ano, když chceme promluvit ke čtenáři. Kam bych ho ale určitě nedávala, tak to do nějaké povídky, nebo úvahy.

102 Alue Alue | 2. února 2016 v 18:31

Hloupá otázka :) - Osobní článek ano, převzaté a neosobní určitě ne.

103 Leník Leník | Web | 2. února 2016 v 18:44

Jde o to, jaký článek. U "novinek" apod. zdravím, ale třeba u příběhů ne...

104 Kač Kač | Web | 2. února 2016 v 18:55

Já ve svých článcích zdravím. Je to ale spíš proto, že píšu deníkovou formou, je to taková zpověď čtenářům a zapojuji je do toho. Samozřejmě kdybych psala básničky, příběhy, nebo něco podobného, pozdrav bych nepsala :)

105 Bride Jane Bride Jane | Web | 2. února 2016 v 19:56

[104]: Souhlasím ;-) dělám to stejně :-)

106 zivot-s-knihami zivot-s-knihami | Web | 2. února 2016 v 21:02

Já, vzhledem k tomu, že píšu recenze, nikoho nezdravím neomlouvám se za neaktivitu ani nic takového. Spíš asi píšu hned k tématu, protože se sama nerada prokousávám dlouhými pasážemi s pozdravy a omluvami.

107 Deine Deine | E-mail | Web | 2. února 2016 v 23:28

Fíha, možnosti ankety moji odpověď neuspokojily.

Můj blog slouží jako místo úvah a hlubších myšlenek stejně jako epizod ze života a pozorování. Takže to většinou řeším tak, že pokud je článek odlehčený, směřován čtenářům, poukazuje na nějakou realitu v mém životě - pozdrav dám. Jindy se jedná o konstrukci spíše slohové práce, úvahy a tudíž se tam pozdrav nehodí.

Blog není žádná škola, takže si myslím, že psaní je volnější a některé typy článků prostě vyzní přátelštěji s pozdravem. :-)

108 zuzana koubkova zuzana koubkova | E-mail | Web | 3. února 2016 v 12:42

Dala jsem nevím. Ale spíš bych řekla, jak kdy. Někdy si autor se čtenáři jako by povídá (...asi si teď říkáte, milí čtenáři, že jsem dočista zešílel... nebo ...nebudete-li mít zítra, co dělat, přijďte do klubu...), tak proč ne je pozdravit? Navíc zdravení určitě není určeno jen pro setkání DVOU osob. Přijdeš-li třeba do hospody, kde sedí celá banda, taky pozdravíš. Takže tak :-)

109 Standa Standa | Web | 3. února 2016 v 17:11

[76]: Ha! Našel jsem další blog, který má v podpisu věk :D

http://shock-g.blog.cz/

110 MarkyKovr MarkyKovr | Web | 8. února 2016 v 9:26

Většinou pozdravy do článků nepíšu, jen pokud se na blogu neobjevím delší dobu a mám nějakou skrytou potřebu čtenáře pozdravit, ale nepovažuju to za nutnost. Když píšu komentáře, taky nezačínám pozdravem. Zkrátka bych to uzavřela tak, že je na každém, jakou formou bude, či nebude oslovovat své čtenáře :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama