Slováci na Blog.cz

11. prosince 2015 v 11:30 | Standa |  Ptáme se vás
V tomto článku bych se rád vrátil k tématu týdne Slováci na Blog.cz, které bylo před časem na Blog.cz vyhlášeno. Většina přispěvatelů na téma týdne se shodla v tom, že blogery podle národnosti nijak nerozlišují. Mohlo by být ale zajímavé nechat blogery rovněž hlasovat v anketě, jak se na toto téma dívají. Najdete ji na konci tohoto článku.


Vždy mi přišlo zajímavé, že ačkoli Blog.cz nikdy nevyvíjel na Slovensku jakékoli marketingové aktivity, slovenští blogeři si sami nacházeli odjakživa k Blog.cz cestu. Asi to bude z velké části tím, že na slovenském internetu nikdy nebyla srovnatelná blogovací služba (nebo o ní alespoň nevím). A stejně tak asi bude blízko pravdě i tvrzení, že na internetu se prostě na státní hranice moc nehraje, a se Slováky se proto na "českém internetu" setkáte všude: nejviditelněji asi v diskusních fórech na zpravodajských a zájmových webech. (Jiná věc je - a stála by za zjištění - zda stejně tak Češi navštěvují i slovenské stránky. Osobně mám o tom docela pochybnosti).

Zapomenout nesmíme ani na to, že Slováci představují nejzastoupenější národnostní menšinu v Česku: podle výsledků sčítání lidu v roce 2001 se v ČR ke slovenské národnosti hlásilo 1,89 % obyvatel. Když tedy člověk narazí na blog psaný ve slovenštině, vůbec to ještě nemusí znamenat, že jeho autor žije na Slovensku. Slováci jsou všude kolem nás, a ačkoli náš společný stát už neexistuje přes 20 let, stále se považuje za samozřejmost, že každý Čech rozumí slovenštině, a naopak.

Pokud jde o situaci na Blog.cz, vždy jsem měl radost, že si zde kromě Čechů zakládali blogy i Slováci (navzdory zmíněné nulové propagaci Blog.cz na Slovensku), a nikdy jsem neviděl důvod, proč by se mělo založení blogu podmiňovat českou národností. Občas se ale takový názor objeví, jako například před časem na naší facebookové stránce:
Je to jen ojedinělý příklad trollingu, nebo zcela vážně míněný názor někoho, kdo Slováky na Blog.cz skutečně nechce? Pokud by bylo téma Slováků na Blog.cz skutečně tak nepodstatné, nemohlo by se asi stát tématem týdne - někdo z blogerů ho přece musel navrhnout (viz screenshot níže usvědčující autora) a někdo ho i musel odhlasovat, a dát mu tak přednost před jinými tématy. Otázka je proč? Co si od toho dotyční - autor tématu i hlasující v anketě - slibovali?
Pokud jde o mě, s rozuměním slovenštiny nemám nejmenší problém, v životě jsem s chutí přečetl už spoustu knih ve slovenštině a mezi slovenskými blogery na Blog.cz mám i několik svých velkých oblíbenců. Národnost blogerů jsem zkrátka nikdy neřešil, a tak jste si zde v minulosti mohli mj. přečíst celou řadu rozhovorů s blogujícími Slováky.

Pod jedním z nich byla dokonce anketa, ve které měli čtenáři hlasovat, zda rozhovoru rozuměli. Výsledky dopadly následovně a jsou myslím docela potěšující:

Jak se na téma "Slováci na Blog.cz díváte vy? Převáží v anketě podle vás názor, že rozdělovat blogery podle národnosti nemá smysl, nebo se čeští blogeři pod rouškou anonymity vyjádří tak, že by raději měli skutečně Blog.cz jen pro sebe? Hlasujte v anketě a vyjádřete se k tématu v komentářích. Na všechny reakce se moc těším.
 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jak se stavíte k tématu "Slováci na Blog.cz"?

Čím víc Slováků na Blog.cz, tím líp :-)
Jsem rád/a, že jsou na Blog.cz kromě Čechů i Slováci, slovenština se mi líbí.
Blogery na Čechy a Slováky vůbec nerozlišuji a běžně čtu jakékoli blogy, ať už jsou psané česky nebo slovensky.
Ať si blog na Blog.cz zakládá kdo chce, ne? Neexistuje důvod, proč by si zde zrovna Slováci (nebo jiné národnosti) nemohli zakládat blogy.
Blog.cz je česká služba, měla by být tedy určená jen pro české uživatele.
Slováci na Blog.cz nepatří, měli by si zakládat blogy jinde, a ty stávající by se jim měly rušit.
Slováci na Blog.cz mi nijak nevadí, ale čtu výhradně české blogy, protože texty ve slovenštině číst odmítám.
Slováci na Blog.cz mi nijak nevadí, ale slovenské blogy čtu jen s námahou a hodně slovům nerozumím.
Slováci na Blog.cz mi nijak nevadí, ale slovenské blogy nečtu, protože jim nerozumím.
Sám/sama jsem Slovák/Slovenka a Blog.cz mi vyhovuje. S názorem, že Slováci na Blog.cz nepatří, jsme se zatím nesetkal/a.
Sám/sama jsem Slovák/Slovenka a Blog.cz mi vyhovuje. Na názor, že by na Blog.cz měli být jen Češi, jsem už narazil/a a nesouhlasím s ním.
Sám/sama jsem Slovák/Slovenka, ale blog na Blog.cz z nějakého důvodu nemám.
Sám/sama jsem Slovák/Slovenka a svůj blog jsem v minulosti kvůli negativním názorům Čechů odstěhoval/a jinam.
Je to pseudoproblém a nestojí za pozornost.
Nemám na to žádný názor.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 11. prosince 2015 v 11:43

Jsem starší generace, zvyklá od mládí na krásnou slovenštinu. Nedělá mi potíže a jsem ráda, že jsou mezi námi i Slováci. Své blogy zde mají i Slováci, žijící "ve světě" a přesto člověk nepozná, že zrovna píše ze Švýcarska :-)

2 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 11. prosince 2015 v 12:59

Blogy by si měl zakládat kdokoliv, kdo chce a rozlišovat národnost sem  absolutně nepatří.

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 11. prosince 2015 v 14:18

Doporučila bych naopak, aby si slovenštinu zvykli číst všichni, kteří ji ve škole neměli- my aspoň nějaký počet hodin na seznámení se s jazykem. Já jsem četla knihy jak v češtině, tak ve slovenštině a zdála se mi skoro malebnější, výstižnější než čeština. Může to ale být tím, že jsem napůl rodilá Slovenka po mamince a mám pro slovenštinu cit. Ta druhá půlka je česko-moravská, takže...nemám problém... :-)

4 Myšák Myšák | Web | 11. prosince 2015 v 14:55

Mně je srdečně jedno, jestli jsou na blog.cz i Slováci, ale já osobně na slovenské blogy moc nechodím, vadí mi totiž jejich jazyk. Za prvé: je fakt, že mluvené slovenštině rozumím lépe než psané a za druhé se mi ten jazyk prostě nelíbí.

5 Thominko Thominko | 11. prosince 2015 v 14:58

Máte problém že sme tu Slováci na Blog.cz ?

6 Thominko Thominko | 11. prosince 2015 v 15:00

A nechápem ja sa vkuse pozerám na české Vlogy a nikde nenachádzam Slovenský ale občas nejaký nájdem O_O

7 Sasanka Sasanka | Web | 11. prosince 2015 v 15:19

Ať si lidi píšou blogy klidně ve svahilštině něbo v čínštině. Nevidím důvod, proč řešit slováky na blogu - přesně jak je uvedeno v anketě, je to pseudoproblém. Kdo má problém porozumnět, nebude tyto blogy vyhledávat, a komu slovenština nedělá problémy, tomu se rozšíří paleta dobrých blogů, které stojí za to sledovat. :-D

8 Péťa Péťa | Web | 11. prosince 2015 v 15:38

Toho času jsem jednu slovenku sledovala, ale vím i o mnoha dalších. Celkově si myslím, že je jich tu hodně.
Osobně to příliš nerozlišuji, byť se přiznám, že číst v jiném jazyce, než v češtině, je pro mě složitější (slovenština je pro mě asi srovnatelná s angličtinou - rozumím, ale chce to víc času). Už nejsem z generace, který by slovenštinu slýchala ve svém okolí, žiju navíc v Plzni, takže jsem i daleko od společných hranic a v reálném životě se se Slováky nesetkávám. Zkrátka a dobře - není to pro mě problém, ale rozdíl vnímám. Nicméně pokud mi za to blog stojí, budu ho sledovat, i kdyby autor psal v němčině nebo ruštině (i když azbuka by asi problém byla ;-) ).

9 mysteriouswolf mysteriouswolf | Web | 11. prosince 2015 v 16:52

Nemám žádný problém se Slováky na blogu. Podívám se na jejich tvorbu stejně, jako na jiných blozích. Nedělá mně problém číst ve slovenštině, vždyť není od českého jazyka zase tak odlišná. A protože jsme byli dlouho Československo, neberu je ani jako cizince.

10 Sugr Sugr | E-mail | Web | 11. prosince 2015 v 18:30

Slováci na blogu mi tedy rozhodně nevadí, koukám spíše na kvalitu obsahu blogu a ne na slovenský jazyk, který se mi čte stejně jako český. Na můj poetický blog chodí komentovat slovenky i slováci a já je od čechů nikdy neodlišovala. Proč taky?

11 boliestka boliestka | E-mail | Web | 11. prosince 2015 v 18:36

Keď som mala iný blog, tak som sa stretla s mladšími českými blogerkami, ktoré sa jasne vyjadrili, že slovenčine dobre nerozumejú a teda také články nečítajú. Na druhú stranu poznám rovnako mladé české baby, ktoré nemajú s čítaním "našich" textov problém, takže neviem, kde je pes zakopaný. Inak som nikdy nepocítila odmietnutie a častokrát s rovesníkmi a staršími blogermi vediem dlhé debaty.

12 Miloš Miloš | Web | 11. prosince 2015 v 19:41

Jsem rád, že na Blog.cz Slováci jsou, ze všech národů jsou nám nejbližší a Slovenky mají zvláštní kouzlo, stačí když promluví.
Velice rád na Slovensko jezdím, kolegové z partnerských institucí jsou přátelští a Vysoké Tatry jsou mou srdeční záležitostí.

13 jessamine-rose jessamine-rose | Web | 11. prosince 2015 v 20:05

Mne sa tu páči - byť na tomto blogu. Ako to Standa písal vo svojom článku, tak áno - tento blog propagovaný nebol a rovnako som si k nemu našla cestu úplnou náhodou. Na slovenských portáloch je určitá možnosť blogovať, ale občas si myslím, že skôr je to točené okolo paródie, politiky a podobných vecí... a mňa bavilo čítať úplne bežné veci. Neriešiť to, čo rieši každý a stále sa len zaoberať problematikou Slovenska ako takého, korupciami a podobne. A potom je ešte jedna blogová stránka, výhradne pre mladých. Na tej som vyrástla, dospela a potrebovala som sa posunúť niekam, kde si budeme medzi blogermi navzájom rozumieť... :) Mám rada český jazyk, vždy sa mi páčil a Čechy ako také ozaj zbožňujem... mám tu svojich blogových priateľov, ktorých rada čítam, podporujem svojimi komentármi a vážim si každého jedného z nich. :)

14 Ludmilita Ludmilita | Web | 11. prosince 2015 v 21:01

No, možno to ani nesúvisí s blog.cz, ale asi sa aj tak vyjadrím :-D
Odkedy som v Prahe, cítim sa, ako keby mi veľa ľudí naozaj nerozumelo. Kamarátky, Slovenky, sa často v škole stretávajú len s prekvapeným pohľadom a vetou typu - čo? ja ti nerozumiem!
Na cvičeniach a aj s novými kamarátmi sa snažím hovoriť pomaly, pretože mi hneď prvý týždeň v Prahe jeden chlapec v mojom veku povedal, že slovenčine naozaj nerozumie.
Ale má to aj určité výhody. České spolubývajúce som naučila kopu slovenských slov, o ktorých nemali ani poňatie. Cencúľ, čižmy, kúrenie :-D
Ďalšou zaujímavosťou je, že keďže sa volám Ľudmila, už sa ma spýtalo minimálne 5 ľudí "ako sa moje meno vyslovuje" a "čo to je to prvé písmeno" :-D

Ja osobne som ešte vyrastala na českých a slovenských rozprávkach (minimálne dabingu :-D ) takže nemám problém, aj keď stále rozmýšľam čo je to sudé a liché a poznámky v škole si už píšem len po česky alebo takou divnou zmiešaninou :-D 8-)

15 Čerf Čerf | E-mail | Web | 11. prosince 2015 v 21:43

Ani si neuvědomuju rozdíly mezi českými a slovenskými blogy, přistupuju k nim stejně, čtu je stejně. A slovenštinu mám moc rád.

16 Meduňka Meduňka | Web | 11. prosince 2015 v 22:22

Žádný problém, naopak. Když jsem s blogováním začínala, velice mile mě překvapilo, že jsou zde i slovenští blogeři.

17 Sonya Sonya | Web | 12. prosince 2015 v 5:38

Je mi to hrozne ľúto, keď Česi povedia, že odmietajú naše, slovenské články čítať, pretože im príliš z jazykového hľadiska nerozumejú. Je to tristné, že mladým robia tak podobné jazyky problém. Na internete píšem od 19-tich po česky (no, nie vždy), s čítaním českých kníh som začala pomaly ešte skôr než so slovenskými. Myslím si, že deti by mali byť vedené k čo najväčšiemu počtu jazykov, proste k vzdelaniu, ale stretávam sa často s tým, že Slováci príliš nerozumejú Čechom a naopak. V živote by som nevyhlásila, že si neprečítam český článok len preto, že je v ČJ.
Čo už. Ak je blog v SJ dobrý, čitateľov si nájde tak či tak. A to "prečo sú na blog.cz i Slováci" ma nepekne prekvapilo. Jazykové zákony? Árijská rasa? Trápne...

18 Terka Terka | E-mail | Web | 12. prosince 2015 v 9:04

Tak pokud se správně pamatuji, bylo i téma Češi, takže slovenské téma mi přijde jen fér. :) Já se Slováky na blog.cz neměla nikdy problém, ale je pravda, že když jsem četla delší povídku, musela jsem si v mezičase dát pauzu, ale jinak nemám problém. Naopak, slovenština se mi líbí. Vlastně je po francouzštině mým druhým nejoblíbenějším jazykem. :)

Kromě toho, přijde mi, že na blogspotu je taky dost Slováků. :) Spíš jsem si vždycky říkala, proč nikdo nepřidal mezi jazyky na blogu i slovenštinu... hodilo by se to změnit, z cizích jazyků tu nemusí být jen angličtina. :-)

19 boliestka boliestka | E-mail | Web | 12. prosince 2015 v 9:39

[13]: Presne tak. Toto si veľmi dobre vystihla. U nás sa blogovaniu venujú najmä staršie vekové skupiny, pričom sa berú príliš vážne. Všetky mladšie potom utekajú na blog.cz alebo blogspot.com

20 Sigmund Werther Sigmund Werther | Web | 12. prosince 2015 v 10:09

Proti Slovákům vůbec nic nemám, proč také? Slovenštině rozumím dobře, jen se na slovenské články musím více soustředit, ale když to stojí za to... Slovenštinu mám rád, je to nádherný, melodický jazyk.

21 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 12. prosince 2015 v 12:08

[14]:
Cencúľ jest střechýl.
A taky mám rád tátoše a šarkana.

Obohacuje mne to.

A králem slovenských b(l)ogů je JV King Rukola (NnŽV), páč používá jadrné výrazy švýcarské.

22 Simoňka Simoňka | Web | 12. prosince 2015 v 12:32

Som zo Slovenska píšem po slovensky. Je snáď na tom niečo divné? Ja si myslím, že nie. Bežne pozerám filmy v češtine, čítam knihy v češtine a blogy v češtine. Síce neovládam gramatiku, ale nevidím dôvod, prečo by blog.cz mal byť len pre Čechov. Ide predsa o obsah blogu, či je zaujímavý alebo nie, a nie o to v akom je jazyku, pre mňa za mňa nech ho má niekto aj čínštine, to je každého vec. Dokonca, čo mám komunitu českých blogeriek, tak tým sa práve ešte slovenčina u mňa páči :-)
To je akoby by ste nechodili na anglickú stránku (hoci rozumiete anglicky) ale nie je česká tak tam nejdem, je to smiešne :-?

23 Oskar Oskar | Web | 12. prosince 2015 v 15:25

Nijak mě to netrápí, líbí se mi jazyková různorodost, ale zatím jsem nenašel žádný slovensky psaný blog, který by mě zaujal natolik, že bych jej pravidelně četl.

24 Lisi Lisi | Web | 12. prosince 2015 v 21:55

[12]: To kouzlo mají i Slováci ;-)
Ztotožňuji se s názorem, že jde o pseudoproblém. Slovenský text čtu, když mě zajímá jeho obsah.

25 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 12. prosince 2015 v 22:22

[21]:A čučoriedky, hlavně se mi líbí: čo to trepeš? Bozkávam, do vidienia miláčik. :-)

26 Holoubek Holoubek | E-mail | Web | 13. prosince 2015 v 0:31

Proti Slovákům nic nemám, ani na blogu. Slovenčina v mluvené podobě mi nedělá problém, i v psané rozumím, když chci. Ale jsem líná se na slovenské texty soustředit, takže je v drtivé většině případů nečtu.

27 Jana Jana | E-mail | Web | 14. prosince 2015 v 8:41

U mne záleží na náladě. Pokud ji mám, ráda si přečtu něco slovenského... Ale pokud se mi nechce, slovenské blogy rovnou zavírám ... Co se týká blog.cz - je mi to asi jedno, odmalička jsem koukala na slovenskou televizi a četla jsem i pár knih, neboť česky nebyly a nic se nestalo ... :)

28 Ami Ami | E-mail | Web | 15. prosince 2015 v 17:12

Vôbec to tak neberiem, že som si urobila blog na blog.cz
Mohla som si síce urobiť aj blog na blog.sk, ale na blog.cz mi to príde lepšie. Stále čítam českè blogy, čítam aj českú knihu a rozumiem každè slovíčko, takže to je pre mňa bežná reč. Je smutnè to, keď niekomu vadí, že slovák si urobil blog na blog.cz
Nemalo by sa to rozdelovať podľa národnosti. Je to rasistickè. Ale je fajn, že toľkým ľudí neprekáža :-). Ak to niekomu ale vadí, tak rada by som si vypočula prečo. :-x

29 Ami Ami | E-mail | Web | 15. prosince 2015 v 17:19

[14]: Hmmm... ja som nikdy nepochopila, že Češi nerozumia Slovákom. Je to veľmi podobná reč. Ja rozumiem po česky každè, každičkè slovíčko, tak ako to že Češi nerozumia mne na 100%? Ale už to aj trošku chápem. Tie naše písmenká ä,ľ,ď... na to keď není človek zviknutý, nerozumie. Ja som si ale rýchlo zvykla na ř,ě.... takže pre mňa fajn :-D

30 Elizabeth Blacková Elizabeth Blacková | Web | 15. prosince 2015 v 18:45

S názorom, že Slováci a Slovenky sem nepatria som sa ešte nestretla, ale chápem ľudí, ktorým sa napríklad náš jazyk nepáči, alebo sa im zle číta. Stretla som sa len s pozitívnym ohlasom čo sa týka mojich básní, väčšine sa slovenčina zdá takou ozdobou tej básne.
Čo sa týka mňa a češtiny, nemám s ňou najmenší problém. :) Poznám blogerov a blogerky, ktoré píšu napríklad básne a ja sa musím priznať, že básne v češtine milujem! :D

31 Ari Ari | E-mail | Web | 19. prosince 2015 v 13:32

Nechápem dôvod, prečo by Česi a Slováci nemohli existovať na jednom webe. Síce som sa v poslednej dobe stretla mnohokrát s tým, že niektorí jedinci, hlavne mladšie ročníky, slovenčine nerozumejú, ale myslím si, že je to skôr ojedinelý prípad.
Dôvod, prečo by mali byť na blog.cz iba Česi nikde nevidím. Aj samotné nastavenia na blogu ponúkajú možnosť mať blog v angličtine a už som sa stretla aj s pár blogmi v anglickom jazyku a myslím si, že po anglicky hovorí menej ľudí, ako rozumie po slovensky, takže skutočne by som sa pýtala trollov, že kde je problém?

32 No One No One | Web | 19. prosince 2015 v 23:26

Slovenské blogy mi nikdy nevadili, ba naopak. Slovenština mi příjde hrozně pěkná a strašně ráda si ve slovenštině čtu. I když si jednou za uherský rok musím nějaké to slůvko najít ve slovníku. Podle mě jsou slováci/slovenky součástí blog.cz a to, že jsem  nepatří je blbost.

33 Marťa Marťa | E-mail | Web | 20. prosince 2015 v 10:25

Myslím,že se tu řeší naprostá kokotinal.
Slováci jsou,byly a pokud to dnešní mládež nijak nezk.... tak i budou naši bratři. Stejně tak jako slováci rozumněj nám,tak by měli češi rozumět jim. Mě osobně se slovenčtina líbí a nemám s ní nijak zvlášt problém. Myslím, že neni důvod něo na tom měnit, ba naopk, kolikrát maj zajmavější články ke čtení nežli češi.

34 neverendingworld neverendingworld | Web | 20. prosince 2015 v 18:54

To, že by Slováci memali byť na blog.cz je podľa mňa hlúposť. Ako keby niekto povedal, že na Slovensku by sa nemali predávať české časopisy ;-) Alebo čo ak by Čech písal slovensky?

A osobne si myslím, že veľa Slovákov je na blog.cz z toho dôvodu, že na Slovensku žiadny poriadny blogovací systém nenájdete. Len obmedzené, predražené s pár mb miesta. :-)

35 Mrs crazy Mrs crazy | 23. prosince 2015 v 19:37

[34]: Presne... Na Slovensku nie je nič podobné.. :-(

36 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 25. prosince 2015 v 9:47

Bože, vážně nechápu, komu by slováci mohli vadit... o.O Už jsem jednou zažila, že slováky zastavilo Howrse (zakázali jim psát na forum, a pokud ,mohou psát jen v češtině). Docela diskriminační úlet, proč by proboha nemohli psát v rodném jazyce, kterej je víc než srozumitelnej? Proboha, chápu, kdyby to třeba byli poláci, chorvati nebo rusy a ukrajinci (to už by bylo horší, ale není problém je pochopit), ale slovanský jazyky jsou si tak strašně podobný, že není problém jim rozumět, a oni můžou dokonce rozumět vám.

Ale je fakt, že na moravě je jazyk slovenštině bližší než na západě republiky... asi jsem ovlivněná, há. :-D

37 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 25. prosince 2015 v 12:44

Já sice byla narozena chvíli potom, co jsme se jako stát rozpadli, nicméně slovensky umím, rozumím a nijak mi to nedělá problém. Pro mě jsme pořád stejně spjatí mnohem víc, než s ostatními národnostmi a vážím si toho :). Proto mi Slováci na Blog.cz vůbec nevadí. Naopak. Jsem poctěna, že sami vyhledávají i české domény :)))

38 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 29. prosince 2015 v 14:40

Jako polo-Slovák z matčiny strany s působením Slováků na Blog.cz nemám žádný problém, některé místní slovenské blogery čtu už léta. ;)

39 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 30. prosince 2015 v 14:20

Studuju ve slovenštině, nemám s ní problém, na poslech mi přijde úplně stejná jako čeština (i když trochu měkčí, nebo subjektivně ušišlaná), slovensky nemluvím. ne že bych to nezvládla, ale nemám potřebu obzvlášť když to v podstatě není potřeba.

Ono je otázkou, zda tito lidé nejsou tak proti Slovákům jen proto, že sami už nerozumí a berou to jako osobní urážku. Pak je tu dle mého osobního skromného názoru sekundární problém a to zvedající se vlna jakého si kvazipatriocismu, či nacionalizmu. Prostě ono "Čechy Čechům" a nikoho jiného tu nechceme. Historické souvislosti a to, že drtivá většina z nás jsou stále "čoboláci", už jim patrně nedochází. Vlastně je to takové tragikomické.

40 Mánička Mánička | Web | 30. prosince 2015 v 14:43

Som Slovenka a píšem po slovensky. Však to by vyzeralo, keby som písala po česky, aj tak by každý vedel, že nie som Češka :D

Neblogujem krátko, v skutočnosti už viac než 7 rokov, a za tie roky som vyskúšala mnoho (naozaj mnoho) rôznych CMS systémov na tvorbu stránok, tvorila som stránky ako na známych anglických serveroch, tak aj na slovenských estránkach či webnode, takže si o sebe dovolím povedať, že viem, "čo tam vonku je."

A chcela by som len povedať, že som sa vždy nakoniec vrátila na blog.cz, pretože je naozaj dobre spracovaný, stránky môžem tvoriť veľmi kreatívne a jednoducho, videla som aj cudzie stránky tak premakané, že som neverila, že to robili cez blog.cz, ale bolo to tak.

Nejde o to, aby som sa nejako snažila vsunúť medzi Čechov "do ich vôd." Len veľmi oceňujem toto rozhranie, ktoré mi blog.cz ponúka :) Lebo je naozaj výborné :)  

Rozumiem, že je to viac než len rozhranie, veď je tu vytvorená skutočne pestrá a aktívna komunita prispievateľov a skvelých bloggerov, ktorá sa mi veľmi páči (:

Navyše som nikdy od nikoho nepočula názor, žeby som nemala blogovať na blog.cz, lebo som Slovenka, v skutočnosti boli ku mne českí bloggeri veľakrát naozaj milí, povzbudzujúci a oceňujúci, cítim sa medzi vami dobre (:

Verím, že nejde o to, v akom jazyku píšeme, ale o to, ako píšeme, ak do toho dávame kus seba, tak by malo byť jedno, či po slovensky alebo po česky, navyše ak nerozumieš, môžeš jednoducho blog opustiť :) Myslím, že je to fér pre všetkých :)

Keep doing the good job there, blog.cz! (:

41 Ashley Ashley | Web | 1. ledna 2016 v 2:40

No, tak ja síce iba sledujem svojich "vyvolených" blogerov na blog.cz a komentujem, (svoj blog vlastním cez blogspot.sk), ale prečo taká diskriminácia? Podľa mňa je vec čechov a to poriadna, že majú problémy s textom. Aspoň vidieť, aký majú záujem vzdelávať sa a vedieť čo-to o histórii a svojich predkoch. A slováci? Už odmalička sme sledovali rozprávky s českým dabingom, mnohokrát sa dokážeme naučiť aj gramaticky správne písať dané slovíčka. Pretože sme zvyknutí a keď už máme tak podobné jazyky, prečo ich neovládať? Mnohokrát som sa stretla s touto diskrimináciou na cz stránkach, keď spustil svoje články slovák. Lenže nikto si neuvedomuje, že keď poklesne počet blogerov zo slovenska, odídu aj pravidelní slovenskí fans. Takže len toľko k úvaham. Goodbye. 8-)

42 Ivet Pe Ivet Pe | Web | 15. ledna 2016 v 2:56

Já osobně se slovenštinou problém nemám, i když jsem spíše ten mladší ročník. :-) Vždy jsem Čechy a Slováky brala jako jeden národ. Vzpomínám si, jak mě pobavilo to, co nám jednou na vyskoké řekl pan profesor, když nám udával povinnou literaturu. Musel nám prý odebrat jednu knihu, protože byla vydaná pouze ve slovenštině a minulé ročníky si mu prý stěžovaly, že tomu nerozumí.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama