ROZHOVOR: Sugr

7. prosince 2015 v 8:00 | Standa |  Rozhovory
Dnešní rozhovor je v mnoha ohledech výjimečný. Představuje se v něm autorka blogu sugarless.blog.cz, která si hodně hlídá svoje soukromí. Z článku se tak nedozvíte její jméno, věk, bydliště ani podobu, ale přesto mu to myslím neubírá na zajímavosti. Ať už blogerku Sugr znáte či nikoli, věnujte pár minut přečtení následujícího rozhovoru. Stojí to za to.


Vaše přezdívka "Sugr" mi připomíná postavu "Sugar Kane Kowalczyk", kterou ve filmu "Někdo to rád horké" ztvárnila Marilyn Monroe. Byl to váš inspirační zdroj, nebo jste na ni přišla jinak?

Nebyl, přišla jsem na to jinak.

À propos…, nejsem přece Sugar, ale Sugr!

Vaši předívku čtu jako "šugr". Jak ji čtete vy?

Já jí nečtu. Čtou ji moji čtenáři. Jeden z blogerů mě oslovuje "cukřík", přestože nejsem Sugar, což mi jako ženě samozřejmě lichotí! :-)

Adresa vašeho blogu - sugarless.blog.cz ("sugarless" - angl. "bez cukru") - by mohla asociovat současný lifestylový trend stravy bez cukru (na který se zaměřuje například známý blog cukrfree.cz). Váš blog ale se stravou nebo cukrem nemá nic společného - proč jste zvolila takovou adresu? Nemate podle vás čtenáře?

Adresa mého blogu je moje "výrobní tajemství", ale napovím šesti slovy:

káva bez cukru
útěk z reality

Váš blog se zaměřuje hlavně na zveřejňování vašich básní. O čem nejraději píšete básně a jak často je na blogu zveřejňujete?

Mé básničky jsou dílkem momentálního nápadu. Žádné dlouhé přemýšlení, prostě náhlá myšlenka, kterou zachytím svou pracovní pomůckou, kterou nosím stále u sebe (versatilka a bloček) a poté jí přenesu do svého blogu. Nedá se tedy říct, že bych o něčem psala raději.
Nevztahují se na nic, co se stalo, co je, nebo co bude, nejsou osobní, ani nejsou na žádnou osobu přímo směřovány.

Prostě…, fantazie a hraní si s písmenky a slovy - to je moje krédo.

Bohužel toto není často některými blogery chápáno a když napíšu smutnou básničku, byť k tématu týdne, dostanu v komentáři otázku, zda mi někdo zemřel.

Bohužel s psaním a uveřejňováním mých dílek jsem nyní velmi na štíru, mé pracovní povinnosti a povinnosti v rodině mi nedovolují tvořit tak často jako dříve, kdy jsem psávala pravidelně jednu básničku týdně. Takže nyní zveřejňuji tak 2x do měsíce.

Jsou pro vás vaše básně něčím jako únikem z reality? Jste v reálu romantický snílek?

Ano jsou. Jsem nejen velký romantik, snílek a filozof, ale ještě k tomu všemu jsem velmi citlivý a vnímavý člověk, tato kombinace mých vlastností prý u mužů vyvolává úsměv na tváři.

Na svůj blog přispíváte celkem sporadicky, ale vím o vás, že hojně navštěvujete a komentujete blogy jiné. V jakém poměru asi tak rozdělujete čas mezi psaní na vlastní blog a komentování blogů jiných?

40/60

S řadou blogerů se znáte a své blogy navštěvujete a komentujete už dlouhé roky. Řekla byste, že jste si touto cestou už vytvořila nějaké přátele, nebo byste to jako přátelství neoznačila?

Vytvořila jsem si imaginární přátelství, přátelství pouze internetové či spíše blogové.

Kdo má zájem si se mnou psát a rozumí mému blogu, píšeme si nejen v komentářích, ale i mailem. Přátelé tak zvaně naživo, vzhledem ke své anonymitě na Blogu cz, nemám.

V souvislosti s tím, jak si zakládáte na svém soukromí, by mě zajímala odpověď na otázku, zda jste se už někdy v reálu setkala s někým s blogu, a pokud ne, chtěla byste?

Nesetkala a nechtěla bych. Vyhovuje nám to všem, kteří čtou mé básničky tak, jak to je.

Na blogu si důsledně hlídáte soukromí - nenajdeme na něm jedinou zmínku o tom, jak se jmenujete, kolik vám je, odkud jste, co máte ráda, apod. Co vás k tomu vede a neodrazuje to podle vás čtenáře?

Neodrazuje, kdo rozumí mottu uvedenému na mém blogu, chodí se ke mně potěšit rád.

V minulosti jste už jeden blog měla, ale zrušila jste ho, a pod jinou přezdívkou jste si založila blog na jiné adrese. Co se tehdy stalo, že vás to přimělo takto radikálně spálit mosty?

Mosty byly spáleny kvůli puritánkám, které nemohly přenést přes svou hrdost, že píšu tak, jak píšu.

Věkově patříte ke střední generaci. Řekla byste, že váš blog navštěvují (a hlavně komentují) lidé podobného věku, nebo máte mezi čtenáři i někoho mladšího?

Neřekla.

Skoro dvě třetiny mých čtenářů se pohybují ve věkovém rozpětí 13-30 let.

Blog už dávno není jen doménou teenagerů, jako tomu bylo v minulosti, ale v posledních letech si hojně zakládají blogy i lidé v dospělosti a důchodovém věku. Muži však na rozdíl od žen z nějakého zvláštního důvodu dělají se svým věkem mnohem více tajností než ženy. Proč si myslíte, že to tak je?

Proč si myslím, že muži tají na blogu svůj věk? Protože jsou ješitní a nevadí jim, že se ztrapňují sami před sebou, když se jejich věk dá dohledat na internetu, tedy pokud jsou takzvaně profláknutí. Ale na druhou stranu se jich musím zastat, protože na můj blog chodí i třináctiletý mladík, který se svým věkem netají.

Blogování obecně je mnohem více doménou žen než mužů. Opět, máte pro to vy sama nějaké vysvětlení, proč blogy nikdy neoslovily více mužů?

Obecnost u mých čtenářů asi neplatí. Můj blog oslovuje a komentuje skoro víc blogerů než blogerek.

Hodně blogerek si rádo stěžuje na současné muže - že nejsou dost galantní, že jsou zženštilí, že jsou to nadržení zoufalci, mamánci, sucharové, lháři, nevěrníci, nafoukanci, sobci, a kdesi cosi. Co si o dnešních mužích myslíte vy?

To se nikdo nedoví, ty můj kvítku medový. :-)

Pokud zrovna blogerky současné muže nehejtují, píšou pro změnu stesky o tom, že žádného nemůžou sehnat. Je podle vás dnes seznámení těžší než bylo dřív? Líbilo by se vám, kdyby na Blog.cz byla seznamka, která by umožňovala nezadaným osamělým srdcím najít svou spřízněnou duši?

Dnešní modní trend mezi mladými je být single. Zda by to změnila seznamka zde na Blog.cz, to skutečně nevím.

Mám rád vaše komentáře, které jsou plné šibalského humoru a vřelého pochopení. Když například hromada blogerů hojně hejtovala soutěž Miss blogu, vy jste se jí zastávala, že je super, když se můžeme podívat na pěkné mladé holky. Schází podle vás blogerům tolerance a smysl pro humor - dva dary, ve kterých vám podle všeho sudičky přály?

Já jsem to tak prostě cítila.

Cítila jsem, že mnozí blogeři mají v sobě zášť, že závidí mládí a krásu, a to není mé krédo.

Každý byl krásný a mladý a každý bude jednou starý a ošklivý. Jediná spravedlnost na světě!

Kde se vaše tolerance trochu láme, je podle mě ve vašem odsudku blogerů, kterým posměšně říkáte "deníčkáři". Sama jste se nechala slyšet, že "deníčkář nejste a nikdy ani být nechcete". Co vám na nich tak vadí a proč máte potřebu se vymezovat zrovna vůči nim? Většina lidí z Blog.cz spíš hejtuje fashion nebo beauty blogy.

Proč posměšně?

Na svých blozích mají dole uvedeno "Deníček" - proto deníčkáři!

Deníček byl vždy tak osobní věcí, že si ho každý psal jen pro sebe a schovával ho v tajnosti před celým světem. Dnešní Deníčkáři píší takové intimnosti o svých denních potřebách, vylučování a konzistence této akce, chlubení se sám se sebou, či se svou rodinou v takové míře, že to musí omrzet stále číst dokola i slona. Stále jedno a to samé, stále ty samé dennodenní úkony, které děláme všichni, aniž bychom to stále cpali ostatním k obdivu.

Nuda, stále stejná nuda… Každý se máme s čím chlubit, každý vylučujeme a máme rodiny, jen málokdo se se s veškerým svým soukromím svěří tak veřejnému místu, jako je internet.

Mnozí už na to sakra dojeli, ale je to věc každého člověka, aby věděl, co je vhodné uveřejňovat a co už ohrožuje jeho soukromí.

Jednou z věcí, které mi poslední dobou na blogu začaly strašně vadit, je používání angličtiny. Pokud je bloger Čech a píše blog česky, pak nerozumím tomu, proč musí mít třeba menu nebo titulky článků v angličtině. Co si o tom myslíte vy?

Taky mi to vadí, Blog.cz je český server.

I když..., můj blog má anglický název, ale jen proto…, víc neprozradím. :-)

Pokud se nepletu, v minulosti se vás ošklivě dotkl pozoruhodný výpad pruderie, kdy vám bylo kýmsi vyčítáno erotické zaměření některých vašich básní. Jak se na to díváte s odstupem, cenzurujete od té doby své texty, nebo si stojíte za názorem, že i ženy mohou psát o sexu?

Necenzuruju své básně, většinou je uveřejňuji hned z "hlavy", na cenzury či opravy nemám ani čas.

Ženy o sexu na Blogu cz píšou. Píšou články, ale stěžují si na malou návštěvnost. Zřejmě skutečně tato "oblast" není na Blog.cz čtenáři vítána (!?).

Jste skromný člověk. Sama sebe vidíte sedět v pomyslném koutě stranou "VIP blogů", jak jim sama říkáte, a nikam se necpete. Řada blogerů na mě oproti vám naopak působí dojmem, že si vyloženě nárokují to, aby jim blog.cz bezpracně zaručil co největší návštěvnost. Co si o tom myslíte?

Ha, byla jsem odhalena! :-)

Jsem skromný člověk, který sedí v pomyslném koutě stranou VIP blogů, stranou od všech, kteří se silou vůle stále snaží zviditelňovat, i kdyby měli psát denně třeba o ho..ě. :-)

Co si myslím o těch blogerech, kteří se snaží za každou cenu zaručit co největší návštěvnost?

Radši nic, protože na mém blogu má výsadní právo kvalita před kvantitou, a moji čtenáři jsou tak s mým blogem spokojeni. To je pro mne ta největší pocta!

Jaké očekáváte reakce pod tímto rozhovorem? Těšíte se na ně, nebo se jich snad bojíte? :)

Možná nebudou reakce žádné, nejsem známá blogerka.

Blogů se zaměřením jako je ten můj, je na Blog.cz jako šafránu, či spíše šafrán jeden. :-)

Nebojím se už čerta, ani upálení na pomyslné hranici čarodějnic, ba naopak, já negativní komentáře na svém blogu nemažu a ráda na ně svým komentářem odpovídám.Blog zpovídané autorky najdete na adrese sugarless.blog.cz

 

58 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 mysteriouswolf mysteriouswolf | Web | 7. prosince 2015 v 10:24

Blog  Sugr navštěvuji a ona občas nakoukne ke mě. Mám ráda její verše, a je mně sympatická i ona sama. Ne, neznám ji osobně, ale zastávám názor, že i na internetu můžeme cítit z písemného projevu člověka,  jaký asi je.
Díky za tento rozhovor, je osvěžující :-)

2 Kitty Kitty | E-mail | Web | 7. prosince 2015 v 11:02

Fajn, z tohoto rozhovoru už vím, že je sugr autorka básniček prvního nápadu. Chodím k ní a budu k ní chodit o to raději. Díky autorovi, že mi oblíbenou blogerku přiblížil. Oběma přeji pěkné a tvůrčí svátky :-)

3 Andy Andy | Web | 7. prosince 2015 v 11:53

Sugr mám moc ráda. V mém těžkém období v životě mi moc pomohla, a byla mi oporou, protože v nikom jiném jsem ji neviděla. A za to jí moc děkuji. Její blog má své kouzlo, básně svou duši, a autorka své srdce, a já ji mám opravdu moc ráda. :)

Andy

4 Miloš Miloš | Web | 7. prosince 2015 v 12:00

Stando, výborně, byla to výzva udělat rozhovor s blogerkou, která je tajemná jak hrad v Karpatech.

Sugr mám velice rád a dlouhodobě, líbí se mi její humor, hra se slovy, často erotickými, ale ne explicitně, skromnost a na druhé straně i to, že se nebojí vyjádřit kriticky, když se jí něco nelíbí (např. deníčkáři, s tím zcela souzním).
Velmi lituji, že zrušila svůj první blog Pohlazení ježka, tam jsem si ji poprvé všiml, na něm měla mnohem víc prozaických článků a opravdu povedených, např. o tom, jak oslovovala na ulici neznámé mladíky, jednomu totiž měla něco vyřídit od syna, a jak tito mladí muži reagovali. Výborné byly také historky o seznamování na inzerát.

5 Lena - Živá Voda Lena - Živá Voda | Web | 7. prosince 2015 v 12:56

Vcelku příjemný rozhovor.
Tato dáma na mne působí jako tichá, ale ne přehlédnutelná všetečka s krátkými vlasy, která čas od času nosí brýle a ty jí jistě sluší.
Přibližný věk se mi podařilo odhadnout dle jedné větičky v její odpovědí pod 4. otázkou.

Řečené "Každý byl krásný a mladý a každý bude jednou starý a ošklivý" je moudře podáno a koresponduje s nedávno u mne vydaným článkem, který se "zamýšlí" nad věkem těla.

Takovíto autoři si zaslouží být zviditelňováni. Skromní lidé jsou obecně méně známí, právě proto že nemají ony pomyslné "lokty" (a vesměs o ně ani nestojí), kterými se jiní, byť mají mnohem méně co říci derou ve známost.

Paní "Sugar" přeji mnoho elánu a tvořivých dnů plných inspirace k psaní básní ...

A STANDO Tobě/Vám za tento rozhovor posílám ♥ .

6 valin valin | Web | 7. prosince 2015 v 12:56

Sugr je básnířka fantazie. Její blog mám v oblíbených a celkem ráda tam chodím číst.

7 Ami Ami | E-mail | Web | 7. prosince 2015 v 14:12

Krásny rozhovor, aj som sa zasmiala xD. A prezívka "Sugr" je fakt dobrá :3

8 Akim Akim | E-mail | Web | 7. prosince 2015 v 14:58

Cukříkovské básnicky jsou mi tuze libé, krásně voní, jak opar nového dne, co rosou se opatrně brouzdá, aby nás pak objal ve své náruči, jsou snivé, hravé, i šibalsky provokativní.

A to, že o autorce nic nevíme? Není nic krásnějšího, než si představovat spanilost a líbeznost tušené svůdnice. :-P  :-)

9 Sigmund Werther Sigmund Werther | Web | 7. prosince 2015 v 15:22

Opravdu zajímavý rozhovor, zaujal mě. Tento blog ještě neznám, ale určitě se podívám.

10 Meduňka Meduňka | Web | 7. prosince 2015 v 15:37

Díky za bezva rozhovor s mojí oblíbenou blogerkou! Tušila jsem, že se v něm nedozvím o Sugr nic "intimního" :D Její básně mám ráda, jsou takové zvláštní, vždycky mají nápad a jiskru a šmrnc :) A  v komentářích je tak trefná! :D

11 vik vik | Web | 7. prosince 2015 v 16:56

Hezký a zajímavý rozhovor, rád jsem si jej přečetl. A těší mne, že Sugr můžu (snad, doufám) považovat za svoji blogovou kamarádku, byť v posledních měsících jsem na blog moc nechodil. :-)

12 Elis Elis | Web | 7. prosince 2015 v 17:21

Sugr je skvělá, mám ráda její pohled na svět a její básně nemají chybu, jsou nádherné, chodím si je pročítat velmi ráda... :-)

13 plasil-jan plasil-jan | E-mail | Web | 7. prosince 2015 v 18:46

Myslím, že patřím k těm několika pro Sugr přátelstvím na blogu :-) A jsem tomu moc rád...

14 surpan surpan | E-mail | Web | 7. prosince 2015 v 18:51

Super rozhovor. Sugr vlastně sice nic neřekla, ale to je právě ten její styl, který je právě tak zajímavý. Hlavně když je otázka na tří řádky a odpověď na dvě slova. člověk pak přemýšlí, jaká ta naše tajemná Sugr doopravdy je. Teda krom toho, že tajemná. :-)

15 DRAK DRAK | Web | 7. prosince 2015 v 19:10

Bravo, Sugr! ;-)

16 Péťa Péťa | Web | 7. prosince 2015 v 20:55

Sugr je moc příjemná blogerka, nikdy nezapomenu, jak mě jednou překvapila nádherným emailem. V té chvíli jsem skoro brečela radostí, že mám blog :)
Myslím, že by na světě rozhodně mělo být víc takových blogerů, kteří si takříkajíc vidí do talíře. Je totiž jedna věc něco tvrdit, a druhá dělat opak. Znám pár takových, kteří pomlouvají ostatní, ale ve skutečnosti je pak kopírují. Jsem ráda, že Sugr taková není! :)

17 Veki Veki | Web | 7. prosince 2015 v 21:36

Taky mám Sugr ráda a ačkoli ji ani já neznám, mám k ní zvláštní důvěru a když potřebuji, tak jí napíšu mail. Je to pro mě taková schovívavá, trpělivá a citlivá vrba. A za to jí děkuji.
Taky se mi někdy zasteskne po Pohlazení ježka, kde jsem Sugr potkala. Ale i na její nový blog chodím (i když jsem teď ve stejné fázi - mám fakt málo času jak na psaní, tak i na čtení).

18 Čerf Čerf | E-mail | Web | 7. prosince 2015 v 21:41

K Sugr chodím už dlouho, její články jsou pro mě vždy zajímavé a poučné a moc jim přeju jejich úspěch mezi čtenáři. Ctím právo každého obestřít se takovou mírou tajemství, jakou si přeje; tak jako tak o sobě v řádcích i mezi nimi vždy říkáme víc, než se nám možná na první pohled zdá. A jen si dovolím odlišit zmíněné "cenzury" a "opravy", to jsou podle mne významem skoro protiklady, protože zatímco (auto)cenzura je v tvůrčí oblasti skoro vždy škodlivá, opravy (neplynou-li ovšem právě z (auto)cenzury) jsou naopak velmi užitečným projevem naší neodbytné snahy zlepšovat se :-).

19 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 8. prosince 2015 v 13:47

Dáma zvaná Sugr je moja stará a večná láska. Často pôsobia jej veršs na mňa ako červená handra mávaná pred býkom v aréne. Nevedel by som si bez nej už nič na tomto mikrokozme predstavit. Je to láska na "prvý blog". A píš častejšie!

20 Sugr Sugr | E-mail | Web | 8. prosince 2015 v 17:41

Děkuji Vám všem za Vaše komentáře, též
děkuji Standovi, který mě k rozhovoru na Srdci blogu oslovil. Moc si toho vážím! :-)

[3]:[16]:[17]:Díky děvčata za emailovou důvěru, kterou jak již víte, nikdy nezklamu.

[4]:[8]:[11]:[13]:[14]:[15]:[18]:[19]:Díky mužům-blogerům za jejich názor nejen na můj blog, ale i na mou osobu..., a Tobě Králi [19]: moc děkuji za vskutku nevšední vyznání "lásky na prvý blog!" Červenám sa viac než ta červená handra v aréne! :-D

21 Anidea Anidea | E-mail | Web | 8. prosince 2015 v 20:01

Blog Sugr mám moc ráda. Jak její vášnivé básničky, tak i méně častné články, které jsou vždycky velmi vtipné a bezva vypointované!
Ahoj Sugr, gratuluju Ti a těším se na spoustu dalších děl :-)

22 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 0:05

Sugr, ty víš, že já vím, ale nic nepovím- myslím o tobě - ctím tvé přání. Chodím k tobě léta a věz- chybí mi trochu tvé emaily, ač sem tam...mám cukání opět napsat. Událo se toho tolik.
Je dobré, že si tě Standa všiml a rozhovor s tebou udělal. :-)

23 Ludmilita Ludmilita | Web | 9. prosince 2015 v 15:24

Bolo to príjemné čítanie a opäť som vďaka Srdci blogu spoznala nový blog :-D Len tak ďalej :-)

24 jessamine-rose jessamine-rose | Web | 11. prosince 2015 v 19:53

Rada chodím k Sugr a rovnako rada čítam jej krásne básne. Zakaždým do nich dá niečo, čo buď vyvolá úsmev, ba až smiech a inokedy jemný vzlyk, povzdych... :) je to skvelá žienka a som rada, že som jej blog objavila. Ako píše, je skromná, má pochopenie pre druhých a správne názory, či kritiku. :) Je to Sugr. Je originál a to, že je anonym, plne chápem a nemám potrebu ďalej spovedať... :)

25 matka matka | 15. prosince 2015 v 19:47

k Sugr občas zajdu :-)

26 Sugr Sugr | E-mail | 18. prosince 2015 v 17:38

[23]: Děkuji Ludmilito, že jsi zavítala na můj blog a že se ti má dílka líbila. :-)

[21]:[22]:[25]:Děkuji moc za vaše komentáře.

[24]: Jesamine-rose díky, ještě nikdo mě z mladých blogerek nenazval takhle veřejně na netu "skvelou žienkou", potěšilo to moc, jsem moc ráda za tvůj milý komentář! :-)

27 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 25. prosince 2015 v 13:54

Sugr, báječná dáma s pěknou dávkou kuráže. Její básně jsou bezprostřední a velice upřímné, čehož si vážím stejně jako jí samotné.
Diskuze s ní, byť sporadické (což by bylo dobré změnit ;-)), jsou velmi milé a obohacující.

28 stuprum stuprum | Web | 26. prosince 2015 v 20:16

Souhlas, Sugr je moc sympatická buchta. :)

29 Miriam M. Miriam M. | Web | 27. prosince 2015 v 13:19

Díky za rozhovor, blog Sugr je jedním z mála, kam chodím skutečně pravidelně - a vždy s potěšením, mám moc ráda její styl, který je jemný, laskavý a na nic si nehraje. Osobně vidím jako skvělou věc už samu skutečnost, že stránka zaměřená na poezii si dokázala najít své pravidelné čtenáře, kterých není nijak málo. Takže držím palce a moc se těším na další básničky!!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama