ANKETA: Ideální zarovnání textu?

20. listopadu 2015 v 15:00 | Standa |  Ptáme se vás
Je až s podivem, že se zde toto téma dosud neřešilo. Řeč je o 4 způsobech, jimiž lze zarovnat text: doleva, na střed, napravo a do bloku. Zkušenosti ukazují, že uživatelé Blog.cz spíše upřednostňují zarovnání do bloku, zatímco většina internetu používá zarovnání doleva. Jaké zarovnání používáte vy a jakými důvody si to podkládáte?


Mohlo by se to jevit jako zdánlivě malicherný problém, ale tomu neodpovídá míra emocí, kterou toto téma vždy spolehlivě vyvolá. Diskuse o ideálním zarovnání textu se na internetu vedou léta - jeden tábor hájí zarovnání do bloku jako "estetičtější", druhý naopak tvrdí, že pro něj není na internetu opodstatnění. K tomu se fundovaně vyjadřuje například autor webu jakpsatweb.cz, z něhož si ocitujme několik slov:

"Často se diskutuje, zda je dobré používat na webu zarovnání do bloku. Podle mě není jeho použití na stránkách chybou, ale chápu, proč se na webu moc nepoužívá. Jde o dvě věci. V novinách jsou sloupce vedle sebe a potřebují mít nějaký hezký vzhled. Tam se zarovnání do bloku dobře hodí, protože dvěma sousedícím sloupcům to pomáhá v čitelnosti. Bez zarovnání do bloku by sousední sloupce vypadaly blbě. Nic takového jako sousední čtené sloupce se na webu moc hojně nevyskytuje, takže odpadá primární důvod pro použití vyblokovaného textu.

Druhá věc je dělení slov. Každý software pro sazbu novin má nástroj na dělení slov. Prohlížeče ale nic takového nemají. Při sazbě novin občas ve sloupcích zarovnaných do bloku vznikají nehezké řeky, ty se ale většinou zahladí dělením slov. Při použití zarovnání do bloku na webu se to dělením slov řešit nedá, a tak jsou ty díry v textu opravdu velké a ošklivé. Obzvláště to je znát u úzkých sloupců."

Ačkoli se jedná o text starý už mnoho let, na jeho platnosti se do dnešních dnů nic nezměnilo. Když se podíváte například na 5 nejnavštěvovanějších českých zpravodajských serverů - novinky.cz, idnes.cz, aktualne.cz, blesk.cz a tn.cz - všude se setkáte výhradně se zarovnáním textu článků doleva. Záměrně jsem jako příklad zvolil zpravodajské servery s největší návštěvností, protože se jedná o weby, které denně čtou statisíce lidí a za kterými stojí početné týmy profesionálů. Pokud všechny do jednoho zarovnávají doleva, mají k tomu asi dobrý důvod.

A blogeři z Blog.cz si přesto svoje zarovnání do bloku nenechají vzít a budou ho do krve hájit jako nejlepší :-) Pokud jde o to, jaké zarovnání si zvolit, měla by samozřejmě platit - a platí - individuální svoboda. Každý bloger používá to, co se mu nejvíc líbí - mírně převažuje zarovnání do bloku, následované zarovnáním doleva; menší část blogerů používá zarovnání na střed a v podstatě nikdo nepoužívá zarovnání napravo.

Považuji už ale za chybu, pokud se zarovnání do bloku vydává za jakousi "estetickou normu", kterou by se měly všechny blogy řídit. Jak jsem se snažil ukázat výše, za racionálnější volbu na webu považuji naopak zarovnání doleva, a proto ho i na tomto blogu používám. Blog zkrátka nejsou papírové noviny, aby musel být zarovnaný do bloku, o nevzhledných mezerách mezi slovy, které při tomto zarovnání na blogu vznikají, nemluvě. Tento názor ale nepovažuji za závazný a nikomu ho nevnucuji. Jen ho zde předkládám k individuálním posouzení.

A tak až vám zase bude nějaký "grafický odborník" vykládat, že byste měli své články zarovnávat místo doleva do bloku, zkuste si stát za svou volbou. To, že se něco navzdory zbytku internetu uchytlo na Blog.cz, neznamená, že byste se tím museli řídit, aby váš blog vyhověl něčím nárokům. Je to váš blog a jen vy určujete, jak bude vypadat.

Hlasujte v anketě a vyjádřete se k tématu v komentářích - jakému zarovnání textu dáváte přednost vy sami a proč?


--


Zarovnání doleva

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque quam nisi, iaculis non velit nec, interdum scelerisque dui. Sed eros tortor, iaculis in diam nec, cursus viverra libero. Nullam bibendum lorem non lobortis lacinia. Quisque ut dolor et massa cursus dignissim vel id mi. Pellentesque pellentesque maximus enim, ut dapibus turpis facilisis et. Vivamus eget libero maximus, pellentesque odio a, suscipit diam. Integer facilisis vestibulum sem mollis pulvinar. Nam volutpat cursus vulputate. Cras pulvinar turpis eu diam convallis, sit amet sollicitudin dolor lobortis. Sed sollicitudin augue eu purus eleifend, sed lacinia elit finibus. Aliquam erat volutpat. Curabitur lacinia libero eu elit ultricies blandit sit amet vitae mi. Fusce varius ex quis tellus cursus, sed pretium quam mollis. Ut non tempus neque. Aenean semper imperdiet est vel consequat. Morbi gravida elementum eros id sagittis. Duis luctus pellentesque sagittis. Maecenas suscipit ligula quis viverra auctor. Sed volutpat malesuada nibh, ac dapibus leo congue sit amet. Etiam auctor egestas eros ut accumsan. Proin ullamcorper maximus lectus sit amet scelerisque. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Aenean vestibulum urna facilisis maximus ullamcorper. Quisque nec aliquet est, a dignissim justo. Integer vitae elit sit amet turpis lacinia interdum a nec odio. Pellentesque sit amet varius justo, id convallis neque.Zarovnání na střed

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque quam nisi, iaculis non velit nec, interdum scelerisque dui. Sed eros tortor, iaculis in diam nec, cursus viverra libero. Nullam bibendum lorem non lobortis lacinia. Quisque ut dolor et massa cursus dignissim vel id mi. Pellentesque pellentesque maximus enim, ut dapibus turpis facilisis et. Vivamus eget libero maximus, pellentesque odio a, suscipit diam. Integer facilisis vestibulum sem mollis pulvinar. Nam volutpat cursus vulputate. Cras pulvinar turpis eu diam convallis, sit amet sollicitudin dolor lobortis. Sed sollicitudin augue eu purus eleifend, sed lacinia elit finibus. Aliquam erat volutpat. Curabitur lacinia libero eu elit ultricies blandit sit amet vitae mi. Fusce varius ex quis tellus cursus, sed pretium quam mollis. Ut non tempus neque. Aenean semper imperdiet est vel consequat. Morbi gravida elementum eros id sagittis. Duis luctus pellentesque sagittis. Maecenas suscipit ligula quis viverra auctor. Sed volutpat malesuada nibh, ac dapibus leo congue sit amet. Etiam auctor egestas eros ut accumsan. Proin ullamcorper maximus lectus sit amet scelerisque. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Aenean vestibulum urna facilisis maximus ullamcorper. Quisque nec aliquet est, a dignissim justo. Integer vitae elit sit amet turpis lacinia interdum a nec odio. Pellentesque sit amet varius justo, id convallis neque.Zarovnání napravo

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque quam nisi, iaculis non velit nec, interdum scelerisque dui. Sed eros tortor, iaculis in diam nec, cursus viverra libero. Nullam bibendum lorem non lobortis lacinia. Quisque ut dolor et massa cursus dignissim vel id mi. Pellentesque pellentesque maximus enim, ut dapibus turpis facilisis et. Vivamus eget libero maximus, pellentesque odio a, suscipit diam. Integer facilisis vestibulum sem mollis pulvinar. Nam volutpat cursus vulputate. Cras pulvinar turpis eu diam convallis, sit amet sollicitudin dolor lobortis. Sed sollicitudin augue eu purus eleifend, sed lacinia elit finibus. Aliquam erat volutpat. Curabitur lacinia libero eu elit ultricies blandit sit amet vitae mi. Fusce varius ex quis tellus cursus, sed pretium quam mollis. Ut non tempus neque. Aenean semper imperdiet est vel consequat. Morbi gravida elementum eros id sagittis. Duis luctus pellentesque sagittis. Maecenas suscipit ligula quis viverra auctor. Sed volutpat malesuada nibh, ac dapibus leo congue sit amet. Etiam auctor egestas eros ut accumsan. Proin ullamcorper maximus lectus sit amet scelerisque. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Aenean vestibulum urna facilisis maximus ullamcorper. Quisque nec aliquet est, a dignissim justo. Integer vitae elit sit amet turpis lacinia interdum a nec odio. Pellentesque sit amet varius justo, id convallis neque.Zarovnání do bloku

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque quam nisi, iaculis non velit nec, interdum scelerisque dui. Sed eros tortor, iaculis in diam nec, cursus viverra libero. Nullam bibendum lorem non lobortis lacinia. Quisque ut dolor et massa cursus dignissim vel id mi. Pellentesque pellentesque maximus enim, ut dapibus turpis facilisis et. Vivamus eget libero maximus, pellentesque odio a, suscipit diam. Integer facilisis vestibulum sem mollis pulvinar. Nam volutpat cursus vulputate. Cras pulvinar turpis eu diam convallis, sit amet sollicitudin dolor lobortis. Sed sollicitudin augue eu purus eleifend, sed lacinia elit finibus. Aliquam erat volutpat. Curabitur lacinia libero eu elit ultricies blandit sit amet vitae mi. Fusce varius ex quis tellus cursus, sed pretium quam mollis. Ut non tempus neque. Aenean semper imperdiet est vel consequat. Morbi gravida elementum eros id sagittis. Duis luctus pellentesque sagittis. Maecenas suscipit ligula quis viverra auctor. Sed volutpat malesuada nibh, ac dapibus leo congue sit amet. Etiam auctor egestas eros ut accumsan. Proin ullamcorper maximus lectus sit amet scelerisque. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Aenean vestibulum urna facilisis maximus ullamcorper. Quisque nec aliquet est, a dignissim justo. Integer vitae elit sit amet turpis lacinia interdum a nec odio. Pellentesque sit amet varius justo, id convallis neque.
 

21 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jaké zarovnání textu v článcích na blogu vám přijde nejlepší?

Zarovnání doleva
Zarovnání na střed
Zarovnání napravo
Zarovnání do bloku

Komentáře

1 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 20. listopadu 2015 v 15:12

Osobně používám zarovnání doleva. Jenom nadpisy nějakých odstavečků nebo něco důležitého hodím na střed :)

2 Kitty Kitty | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 15:26

Ajta, zatím jsem o tom nepřemýšlela. Zkusím zarovnání doleva, po předešlém upozornění svým čtenářům. Zatím jen zkusmo. A na tento článek upozorním na svém blogu. Jsem sama zvědavá. Je pravda, že někdo používá i zarovnání na střed, tím se třeba chce odlišit. Básníci taky středovým zarovnáním chtějí zaujmout. Pro mě to není důležité. Jsem sama zvědavá, jaké budou komentáře :-)

3 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 15:43

Používám zarovnání doleva, i když do bloku také není špatné, ale může se někdy stát, že mezery mezi slovy se všelijak.. pochroumají, že jsou moc velké atd.. a já nemám náladu se s tím rozčilovat a nějak to upravovat, pokud to vůbec nějak jde

4 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 15:51

Kašlete na zarovnání, pište články jako kaligramy.

5 Tucka Tucka | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 15:56

Používám zarovnání doleva, nebo doprostřed, ale zarovnání do bloku je hrozné - v pw pointu mi dělá neplechu a ani si nemyslím, že by to vypadalo nějak čtivě :-?

6 Anchor Anchor | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 16:00

Nejdřív jsem používala zarovnání doleva, pak jsem narazila na trend zarovnávání do bloku a zvykla si na to za ty více jak 2 roky natolik, že se mi už zarovnání doleva nelíbí kvůli více "okousané" pravé straně. :-D

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. listopadu 2015 v 16:13

Používám do bloku, líbí se mi to víc. Ale u "knižních textů" jako jsou povídky bloggerů nebo básničky, co autor nechce zarovnávat na střed, volím doleva. Tam mi to nevadí. Ale u normálních článků do bloku. Stejně jako Anchor už mi nesedí to okousání vpravo :D Jen mi u toho vadí, že to automaticky nezalamuje podle norem a na konci řádku tak bývají i szvk (i když teď už se to třeba posunulo i na další předložky a spojky), co jsme se učili, že na konci řádku být nemají.

8 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. listopadu 2015 v 16:18

[5]: Powerpoint je totiž nástroj satana, který s sebou přitáhli manažeři, když je vykopli z pekla :)

9 The Silent Brother The Silent Brother | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 16:27

Do bloku mi příjde lepší, ale dobré je i doleva. Centrování se vážně hodí jen na obrázky. Do práva jsem nepoužil snad nikdy - leda tak do tabulek. :-D

10 boliestka boliestka | Web | 20. listopadu 2015 v 16:37

Do bloku. Text je prehľadnejší, budí dojem, že si s ním dal autor námahu, neodflákol to, tiež taký text na mňa pôsobí "inteligentnejšie". (Seminárky alebo záverečné práce som v škole zarovnané doľava takmer nevidela. Iba v zriedkavých prípadoch, aj to si daní študenti trieskali hlavu o lavicu.) Knihy (ak nie sú experimentálne poňaté) sú tiež zarovnané do bloku.

11 Meduňka Meduňka | Web | 20. listopadu 2015 v 16:47

Básničky zarovnávám na střed, i fotky a kratší popisky k nim, ostatní do bloku. Připadá mi to tak prostě úhlednější.

12 Sarah's History Sarah's History | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 17:06

Text většiny mých článků je zarovnán doleva, ale již delší dobu si pohrávám s myšlenkou jakési blogové brigády, v jejímž trvání bych všechny články zarovnala do bloku.
Důvod byl již zmíněn výše - působí to jako na vyšší úrovni, lépe se to čte a obecně to vypadá hezky.

13 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 20. listopadu 2015 v 17:27

Zarovnám vám doleva.
Je-li třeba - tak i na střed.

Blok mi přijde moc kompaktní. A na víc si myslím, že předložka (či spojka) a slovo s ní spjaté má být na jednom řádku, což blok nemůže nikdy dodržet.

14 Heaven Heaven | Web | 20. listopadu 2015 v 17:37

Nejvíc do bloku. Vadí mi ty okousané okraje. A nebo na střed, ale to jenom v případě, že píšu jen popisek k fotce nebo tak.

15 Sugr Sugr | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 17:44

Články zarovnávám do bloku, básničky na střed. Tak se mi to líbí a tak to na svém blogu mám! :-)

16 Kerria Kerria | 20. listopadu 2015 v 17:56

Zarovnávám do bloku, jsem tak zvyklá ještě z dob, kdy počítače byly hudbou budoucnosti!
Když jsem se před 25 lety učila ve škole psát na stroji, vtloukali nám do hlavy, že se máme vždy snažit mít pravý okraj co nejméně roztřepaný a v našich textech to bylo označováno jako chyba. Krom toho snad všechny písemnosti kolem nás jsou zarovnány též do bloku.

Počítačem psané texty se vymykají tomuto standartu. Zřejmě za to může právě přechod z mechanických psacích strojů na počítače. Nevím, jestli první počítače uměly vůbec zarovnávat do bloku, ale mezi prvními s nimi pracovaly úřednice, které stejně jako já byly zvyklé zarovnávat "do bloku" ručně a také to dělaly!!! Bohužel tyto texty následně nebylo snadné dále upravovat, přepracovávat a vůbec využívat nové funkce výpočetní techniky. Zřejmě z toho důvodu se na počítačích začalo upřednostňovat zarovnání doleva. Ovšem v dnešní době to nemá žádné opodstatnění.

Jako bývalá úřednice (také písařka) považuji text zarovnaný doleva za neprofesionální.

17 Lisi Lisi | Web | 20. listopadu 2015 v 18:05

Osobně mi je jedno, jestli je zarovnáno doleva či do bloku. Oboje se dá dobře číst. Na blogu zarovnávám do bloku, protože po letech na VŠ, kde se každý odevzdávaný odborný text musel psát do šablony, jsem na toto zarovnávání zvyklá.

Za absolutně nečitelný považuji delší text zarovnaný doprostřed nebo doleva.

18 Sigmund Werther Sigmund Werther | Web | 20. listopadu 2015 v 18:06

Já většinou používám zarovnání doleva. Když se mi to hodí, tak na střed. Ale nikdy jsem nad tím vlastně ani moc nepřemýšlel. Zarovnání doleva mi vyhovuje, ten okousaný pravý okraj mi nevadí, podle mého názoru je lepší (jak už tu výše někdo zmínil), když je předložka a příslušné slovo na jednom řádku.

19 Grumpy Grumpy | Web | 20. listopadu 2015 v 18:19

Tohle je mi osobně nějak jedno. V knihách, novinách, středoškolských a vysokoškolských odborných pracích se používá zarovnání do bloku kvůli lepší čitelnosti na papíře, ale na internetu pro to nevidím důvod. Možná i kvůli zmíněnému problému s dělením slov. Obzvlášť špatně to pak vypadá v užších textových polích. Ale většinou to fakt neřeším a do teď mi to ani nepřišlo jako jádro nějakého velkého sporu...

[7]: Na to má třeba MS Office formátovací značku "nedělitelná mezera".

20 Kerria Kerria | 20. listopadu 2015 v 18:23

[18]: Ale to ti nezajistí žádné zarovnání - viz můj předchozí komenář, kde na konci řádku trčí samotné "z". To je záležitost kvality programu, word to např. umí, nebo se to tam dá nastavit - to už si nepamatuju, ale dělá mi to.

21 Kika Kika | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 18:37

já jsem zastáncem do bloku. Líbí se mi to, je to upravenější :) a už se těším až bude možnost si zarovnat do bloku i komentář :D

22 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. listopadu 2015 v 18:46

[16]: No my se teda ještě před šesti lety učili v písemnostech zásadně zarovnávat to bloku i na počítači.

[19]: Nojo, ale editor blogu, o kterém se tu bavíme, není MS Office.

23 Hann. Hann. | Web | 20. listopadu 2015 v 18:57

Tak tohle je věc, která mě rozhodně netrápí a sama jsem se musela přesvědčit, jaké zarovnání používám já. A je to právě zarovnání doleva. Do bloku vypadá hezky v knížkách a dobře se to čte, popř. v novinách, když je článek vícesloupkový (což je téměř vždy). Zarovnání na střed nikdy nepoužiji v celém článku, jen na obrázky a občas kvůli popisu obrázku, pod nebo nad fotku.

24 Miloš Miloš | Web | 20. listopadu 2015 v 19:01

V knihách se používá zarovnání do bloku a také se mně líbí víc. Pokud nejde o stránky typu "úzká nudle", nemohou se generovat velké díry do řádků.

[20]: Stejně jako ve Wordu přes <Crtl/Shift/mezerník> je možné i v HTML spojit dvě slova tak, že se neroztrhnou do dvou řádků, je k tomu "non breaking space" & nbsp; (za symbol & ale nepatří mezera, napsal jsem ji zde jen proto, aby se skupina znaků nechápala jako řídící kód), ale komu by se chtělo přepínat do HTML režimu a něco tam editovat? (Já ho používám při přenosu z Wordu na Blog.cz jen pro tagy <a href ..., když je v textu hodně odkazů, aby nepřetekl rozsah 40000 znaků, např. v Návštěvní knize).

25 werka13 werka13 | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 19:03

Do bloku, protože se mi to líbí víc než "okousaná" pravá strana.

26 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 19:31

Požívám doleva, protože jsem už na to tak zvyklá a taky se mi i lépe čte... ale je to možná jen o zvyku :)

27 Maddy Lenin (Illuminát) Maddy Lenin (Illuminát) | 20. listopadu 2015 v 19:37

No tak tohle je úplně úžasný článek, má to hloubku, krásné počteníčko. Hodně se to podobá článku "Je lepší džus nebo šťáva z pomerančů?" nádhera :)

28 Sigmund Werther Sigmund Werther | Web | 20. listopadu 2015 v 19:44

[20]: To je pravda, ale u zarovnání doleva je podle mě větší pravděpodobnost, že se zadaří :-) Ano, Word to umí a mně to dokonce dělá sám od sebe.

29 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 20. listopadu 2015 v 19:45

Já používám zarovnání doleva. Přijde mi to takové přirozenější. zadovnání do bloku by se mi příliš třískalo se zarovnáním komentářům.
Doprostřed zarovnávám někdy básně a nebo krátké popisky nějakých fotek.
Vpravo mám většinou jen takové dvouslovné rozloučení na konci článku. Asi dvakrát či třikrát za celou dobu jsem to tak udělala.
Ale zarovnání do bloku já nepoužívám vůbec. Přijde mi zbytečné, když už mám zarovnání doleva. A asi by to na mém blogu vypadalo blbě. To je úplně nejhorší, mít text zarovnaný do bloku a ještě k tomu mít písmo Trebuchet MS

30 Julie Gyselová Julie Gyselová | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 19:51

Jsem a vždy budu zastánce zarovnání do bloku. Zvykla jsem si na to při psaní v obyčejném textovém editoru a hodlám to praktikovat i na webu. Přijde mi to takové celistvější, obzvlášť, když pak čtu nějaký článek na mobilu (menší šířka), a nemám tam pocit, jako by stránku někdo roztrhal. Trochu mě štve, že tahle funkce nejde nastavit i na komentáře. Mohla bych mít opravdu sjednocenou podobu blogu...

Za zarovnání na střed (vyjma nadpisů) bych vraždila. :D Mobil mi to nezarovná a já pak musím jak blbec posouvat sem a tam a ze samotného článku nic nemám... Se zarovnáním napravo jsem se naštěstí ještě snad nesetkala. Doufám, že ani nesetkám.

31 mJ mJ | 20. listopadu 2015 v 20:10

[7]: jono "parchanti" :D :D za to nám učitelka sekala hlavy. (szvk..)

mně osobně se tady na blogu líbí (očividně) zarovnání do bloku.. ani nevím proč, víc mi to třeba sedí s designem a je mi to tak nějak celkově příjemnější..

naopak je mi dost nepříjemný, když jsou delší texty zarovnané na střed..

32 Karma Karma | Web | 20. listopadu 2015 v 20:14

Rozhodně zarovnání do bloku. Vypadá to uceleněji, uhlazeněji a tak nějak víc profesionálně. Zarovnání doleva mi přijde takové okousané a neúhledné, už ho nepoužívám sakra dlouhou dobu.

33 Lore Lore | Web | 20. listopadu 2015 v 20:15

U mě je to asi tak:
na střed - nadpisy a popisky
doleva - kratší text a nadpisy
do bloku - delší texty
doprava - podpis či dodatek
A těžko mě někdo přeučí na něco jiného, u ostatních je mi to celkem jedno, jestli je to doleva nebo do bloku (zbylé dvě možnosti se mi nelíbí).

Když jde to ty sloupečky - co menu (spolu s tou hlavní částí tvoří dva sloupce)? Pokud je tam delší souvislý text, je hezčí text menu a text stránky zarovnat do bloku, myslím si.

34 Kerr Kerr | Web | 20. listopadu 2015 v 20:16

Vůbec jsem nad tím nepřemýšlela. Občas zarovnávám do bloku, když si na to nevzpomenu například- při psaní deníčkovských článků- tak nechávám zarovnání do leva.

35 Miloš Miloš | Web | 20. listopadu 2015 v 21:04

Téma vcelku bezvýznamné, ale diskuze bude bohatá, přesně podle Parkinsonových zákonů :-)

36 Tori.U Tori.U | Web | 20. listopadu 2015 v 21:28

Já raději používám levé zarovnání, nejen kvůli mezerám, ale přijde mi to přirozenější; vždyť ani na papír nezarovnávám, proč bych to měla dělat na blogu, který je můj digitální papír. :)

37 newyorklove newyorklove | 20. listopadu 2015 v 21:31

JÁ ANI NEVÍM :-D

38 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 21:56

Když píšu kratší články, zarovnávám na střed. Pokud je to článek delší (nebo povídky, romány) tak doleva a na střed jen úvod nebo perex. Zarovnání vpravo jsem nikdy nepoužila a do bloku na blogu asi taky nikdy. Popravdě mě to nikdy nenapadlo :-D

39 Lucka Lucka | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 22:55

Já jsem vždy používala doleva, ale fakt je, že poslední dobou používám hodně do bloku. Možná je to deformace ze školy, kdy do všech seminárek a teď i do bakalářky se právě zarovnání do bloku používá, ale teď mi to prostě přijde nějak celkově hezčí. Ale je fakt, že to mnohdy kombinuji se zarovnáním na střed, je to jak kdy, záleží, jak dlouhá je věta, jestli jde o citát... Takže záleží na příležitosti. :-)

40 Gartouzek Gartouzek | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 23:28

Osobně zarovnávám do bloku, prostě se mi to líbí. Někdy záměrně využiji i ostatní zarovnání. Zarovnání doprava využívám vyjímečně, někdy se mi i to hodí. Také někdy využiji odsazeni některého odstavce. Některé mé články mají prostě složitější členění obsahu.

41 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 20. listopadu 2015 v 23:39

Dlouho jsem používala zarovnání do bloku a nedala jsem si ho vzít. Prostě mi to přišlo takové učesanější.
Ale přesedlala jsem na zarovnání doleva, protože prostě na čtenáře působí líp. Text nevypadá jako neproniknutelný sloupec nudných písmen.

42 AnnElfwind AnnElfwind | Web | 20. listopadu 2015 v 23:41

A já preferuju zarovnání do bloku. Přijde mi to hezčí. Zarovnání na střed používám pro hlavní nadpis. Podnadpisy zarovnávám buď doleva nebo do bloku.
U mě je to asi síla zvyku z psaní povídek ve wordu. A navíc jsem si vždycky ráda hrála se stylistikou.

43 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 4:49

Sám som sa nechal niekym nainfikovať na zarovnávanie do bloku. Nikdy som predtým na to nemyslel a skutočne je to blbé, keď vylezie predlozka na koniec riadku a tak.

Vždy som pôvodne písal zarovnané doľava, čo je ďaleko logickejsie. Tuším sa k tomu aj vrátim. Veď moja radosť, že som po vypuknutí kompjúterového času nemusel písať tie dátumy a podobne hovadiny niekam inde, ale všetko je teraz v oficálnom liste zaradené vľavo, je obrovská, mimo iného čas šetriaca výhoda.

A literárny text v bloku je relatívne neprirodzený. (Pokial nejde o tlač.)

44 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 8:01

Ve škole a vůbec všude nás učí, že zarovnání do bloku je lepší, estetičtější... Ale mě se vždy líp orientuje v textu, který je zarovnán doleva.

45 Čerf Čerf | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 9:22

Ať si každý, kdo chce, klidně zarovnává doleva, do bloku, nahoru, či ke středu Galaxie. Dobrý text se mi bude dobře číst i nezarovnaný, zatímco hloupost může být zarovnaná třeba do krychličky a stejně jí to moc nepomůže. Já jsem dřív zarovnával doleva a teď do bloku a jsem upřímně přesvědčený, že na tom ani v nejmenším nezáleží :-).

46 Amazonka Amazonka | Web | 21. listopadu 2015 v 9:37

Já tedy používám zarovnání do bloku, jelikož mi pak přijde text takový ucelenější a upravenější. Ale zároveň nemám nic proti těm, kteří používají zarovnání do leva (i když doteď nechápu, co je na tom "lepší," ale zase si to někdo může říkat o zarovnání, co používám já, že...)

Spíš si ťukám na čelo, když si vzpomenu, že jsem dřív celý text vždy soustředila doprostřed stránky.

47 Saya - Mi Saya - Mi | Web | 21. listopadu 2015 v 10:12

[41]: Ano. to je přesně ten důvod, proč mám radši zarovnání doleva =)

48 xxx xxx | Web | 21. listopadu 2015 v 10:44

Ja osobne používam väčšinou zarovnanie do bloku, príde mi to také zrovnané ..ten text :)

49 Katka Katka | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 11:38

Já používám zarovnání do bloku. Jednak mi přijde, že to je takové uhlazenější, hezčí a jednak jsem na to prostě zvyklá. Na škole jsme všechno do bloku zarovnávat museli, diplomku se zarovnáním doleva si neumím představit, i teď v práci zarovnávám vše do bloku. Prostě síla zvyku plus se mi to tak víc líbí :-)

50 Nami Nami | Web | 21. listopadu 2015 v 13:13

Nepreferuji žádné zarovnání, vybírám podle designu stránky/knihy/whatever který u textu bude. Ke každému se hodí něco jiného a kdybych všude dávala jedno a to samé, tak by mě někteří lidé brzo zabili.

51 Terka Terka | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 14:44

Zarovnání do bloku navždy. :D Co si pamatuji, tak jsem na začátku blogování zarovnávala články i doprostřed, což mi dnes přijde absolutně nevkusné. Už jen proto, že když si jakýkoli takový blog otevřu na mobilu, musím zdlouhavě rolovat do strany, abych si ten článek přečetla. Proto tohle zarovnání nesnáším, ale souhlasím, že pro určité věci je ideální. Napravo jsem své články snad nikdy nezarovnávala (tohle zarovnání se ho nejlépe hodí k tomu, když cituji nějakou knihu a pod to chci napsat, na které stránce to bylo). Kdežto nalevo jsem články zarovnávala. Tedy až do doby, kdy jsem objevila kouzlo zarovnání do bloku. :-)

52 Porcelánová panna Porcelánová panna | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 15:13

Doleva ale záleží na situaci. Pokud mám hned v úvodu obrázek, tak text zarovnám podle toho na jaké straně mám obrázek. Doprostřed zarovnávám jen divný věci :-D Pokud mám celý článek zarovnaný doleva, tak náhlý text zarovnaný doprostřed upoutá pozornost. Zarovnání do bloku jsem nikdy nepoužila...

53 šílená kokoska šílená kokoska | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 16:59

Napravo, natruc! :D

Ne tak já na blogu většinou používám "do bloku", protože to mám tak nějak zakořeněné. Stejně jako písmo comic sans. To bude asi z doby, kdy jsem psala do časopisu, tam jsme vždy museli mít písmo comic sans, zarovnání do bloku a pokud si to správně pamatuji, tak velikost písma 10. Jenže já vždycky zásadně používala 11 :D

54 mengano mengano | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 17:05

Sozhlasím s Čerfem. Sebelépe a sebeúhledněji zarovnaná konina nadále zůstává koninou. Zarovnávala jsem vždy doleva, ale po příchodu na blog.cz jsem se od místních estétů dozvěděla, že to je fuj a nevzhledné. Tudíž jsem začala zarovnávat do bloku. Osobně je mi naprosto ukradené, jak má kdo články zarovnané. ;-)

55 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 17:48

Zarovnávám podle toho, co píši. Hlavně se snažím dělat odstavce pro lepší čitelnost. Přiznávám, že dávám za pravdu  čerfovi. Prostě píši  a nemyslím si, že to musí být podle všech pravidel. Kdo chce číst, tomu je jedno, jestli je to doleva či do bloku, hlavní je snad obsah.

56 Simka Simka | Web | 21. listopadu 2015 v 17:55

Já používám zarovnání na střed, ale nevím proč :D Přijde mi to takové příjemnější na oči... :-D

57 Neyra Calene Neyra Calene | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 18:44

Do bloku, pak to vypadá mnohem líp. A víc "učesaně" :D

58 Cinereo Cinereo | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 19:58

Podle mě zkrátka zarovnání do bloku vypadá víc profi :D

59 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 22. listopadu 2015 v 10:26

Jak už zaznělo v článku a úryvku. Správné pro čtení na webu by mělo být zarovnání do leva, kvůli tzv. řekám. Já sama dřív do leva zarovnávala, ale poslední dobou víc ujíždím na bloku. Z toho estetického hlediska se mi to líbí víc, i když vím, že to není úplně ok.

Každopádně mnohem důležitější je pro mě enterování - odstavce. Je mi jedno jestli čtu text zarovnaný do bloku nebo do leva. Pokud autor nedělá odstavce, hlavně v dlouhých textech, tak to je konec:)

60 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 22. listopadu 2015 v 10:58

Záleží na tom jak je článek dlouhý, jestliže se má podobat něčemu, co se často vydává v papírovém zpracování, tak do bloku a jinak při kratších článcích jako je krátký deníčkový zápis či nějaký "oznam" (což většinou považuji za zbytečné) by čtenáři ani nevadilo to zarovnání doleva. Já upřednostňuji do bloku už jen proto, že mé texty bývají dlouhé :-)

61 Pája Pája | Web | 22. listopadu 2015 v 11:25

Hmm, když třeba píšu básničku, přidávám fotku na kterou chci upozornit, nebo něco chci zdůraznit, používám prostřední zarovnání. U malých sloupečků do bloku, a když je něco velmi dlouhé, snažím se to rozodstavcovat (existuje to slovo?) aby bylo všude do bloku.

Ale když nejsou odstavce, je úplně jedno, jaké je tu zarovnání. Článek je prostě nečitelný... :)

62 I r i s I r i s | Web | 22. listopadu 2015 v 11:26

Já text zarovnávám do bloku. Doleva se mi to prostě nelíbí, kor tady, kde není ohraničená stránka, nemyslím to nijak špatně, ale vypadá to příšerně.
Už několikrát tu byl zmíněn problém krátkých spojek na konci řádku. To je jedna z mála stinných stránek zarovnání do bloku. Ještě jsem nevykoumala, co s tím (pevné mezery mi to jaksi nebralo, s HTML nejsem kamarádka).
A básničky většinou zarovnávám na střed, ale to je asi trochu jiný případ.
Jinak si zarovnávejte kam chcete, jak je vidět zde, stejně se člověk nikdy nezavděčí všem, že.

63 Vlasta Řenčová Vlasta Řenčová | E-mail | Web | 22. listopadu 2015 v 12:59

Nejlepší je zarovnání do bloku. Je to estetické, přehledné, prostě to přidává na dojmu celého textu. :-)
U básniček je to jiná, tam je v podstatě jedno, na jakou stranu to bude zarovnané, dobře to vypadá na všech. :-)

64 Mishell ♥ Mishell ♥ | Web | 22. listopadu 2015 v 16:55

Ja osobne píšem zarovnane do stredu, ale dosť sa mi páči zarovnanie do bloku. Na žiadnom blogu som nevidela zarovnanie do prava, možno iba "S láskou, adminka."
Zarovnanie do ľava sa mi moc nepáči, ale je to každého názor a osobná vec. :-)

65 Nany Nany | Web | 22. listopadu 2015 v 17:46

Na střed se mi to tedy nelíbí vůbec, maximálně třeba u nějakých básní. Preferuji zarovnání do bloku, asi jako většina (dle ankety), připadá mi hezky úhledné.

66 Tucka Tucka | E-mail | Web | 22. listopadu 2015 v 18:01

[8]: Tak to mě dostalo :D Jo dělá se s ním blbě, bohužel s ním ve škole hodně pracujeme :(

67 David David | E-mail | Web | 22. listopadu 2015 v 19:04

Používám zarovnání do bloku především z estetických důvodů. Ocením ho i na ostatních blozích - články se mi čtou o dost lépe.

Pokud si dobře pamatuju, tak i u mě to bylo tak, že přišel nějaký "znalec" a zkritizoval mé zarovnání doleva, že zarovnání do bloku je jediné možné řešení. :-D

68 Illumináti Illumináti | Web | 22. listopadu 2015 v 21:32

wow
                 such anketa
        very řádky
                             so střed
     8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

69 Snílek Snílek | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 11:35

Nevím, tohle jsem nijak zvlášť neřešila a používala, co tam bylo základně nastavené, což je tuším doleva. A pro mě osobně je to i lepší. Zarovnání doprava je kravina, co se nedá číst. O zarovnání do středu si myslím to samé, pokud tak je dělaný celý text, ale hodí ne na vypíchnutí nějaké části. Co se týče do bloku, tak to možná vypadá pěkně, no ale taky mírně nečitelně a nudně.

[10]: Ono se totiž seminárky musí psát do bloku. Jsou na to stanovené normy, jak to psát (jako další je tam třeba řádkování 1,5; písmo 12; nebo základní odsazení textu na stránce 2,5 centimetrů od okraje)

70 Bobouš Bobouš | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 15:56

Tak osobně používám zarovnání do bloku, alespoň se o to snažím. Přijde mi to lépe čitelné, protože knihy se také zarovnávají do bloku a svůj blog se snažím psát jako jakousi knihu o mém životě, takže mi to k tomu sedí.
Doleva jsem zarovnávala dříve, ale po čase se mi přestala líbit potrhaná pravá strana.
Pravda je, že při zarovnání do bloku někdy na konci řádku zůstane předložka, ale bůh ví proč, myslím, že to je tak i u zarovnání doleva, takže není co řešit.
Používám i zarovnání vpravo, ale to jen při nějakých absurdních textech apod.

71 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 23. listopadu 2015 v 16:41

Knižní zarovnání do bloku jsem využívala v roce 2010 na MossyPlains a teď už něm znovu uvažuju. Je pravdou, že text v tomhle zarovnání je poněkud čtivější a elegantně obtíká obrázky, navíc, pokud máte větší obrázek a text na něj přiléhá, nestane se, že byste na jednom řádku měli jen jedno písmenko... :)

Asi bych mohla zkusit text dnes zarovnat. <D

72 Péťa Péťa | Web | 23. listopadu 2015 v 22:39

Zarovnání do bloku považuji jednak za profesionální a jednak za esteticky líbivé. Je vždy jasně poznat, že končí odstavec a myslím, že to je hlavní. Navíc ho po nás vyžadují ve všech pracích ve škole a to je pro jen potvrzením toho, že to tak má být. I v knihách to tak přece je, ne?
Používám i zalomení doprava, ale jen na vložení svého podpisu pod text.
Jinak je to zajímavé zamyšlení, protože mě popravdě nikdy nenapadlo řešit, proč mi přijde blokové zarovnání top :)

73 Kaččííí Kaččííí | 26. listopadu 2015 v 15:47

Text v článku zarovnávám většinou doleva, ale někdy na střed např. krátký popis co bude ve videu, které je zrovna na blogu, nadpis nad fotkama.

74 mestskedivadlobrno mestskedivadlobrno | 26. listopadu 2015 v 19:12

Já zatím používám jen zarovnání doleva, občas zarovnání na střed.

75 Oskar Oskar | Web | 1. prosince 2015 v 1:39

Ovlivněn texty autorů, kteří upřednostňují zarovnání do bloku jsem nějakou dobu nastavoval do bloku. Nedávno jsem si uvědomil, že jsem to nedělal proto, že bych chtěl, ale ze strachu, že si o mně někdo pomyslí cokoli, potom, co uvidí mě zarovnání, což je samozřejmě nesmysl, a tak teď zarovnávám spokojeně doleva.

76 Oskar Oskar | Web | 1. prosince 2015 v 1:41

[75]: Navíc píšu občas hodně znaků za sebou, spojuju v zoufalství slova a vykřičníky a všechno ostatní a potom to v bloku vypadá otřesně.

77 ceskytarot ceskytarot | Web | 3. prosince 2015 v 10:13

Zarovnávám nejčastěji do leva, a někdy po obrázkem či ěnjaké motto navíc dávám na střed,

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama