Rozhovor: Čarodějka

3. července 2015 v 8:00 | Standa |  Rozhovory
Minule jste si zde mohli přečíst rozhovor s oblíbenou blogerkou Takarou, která žije v Japonsku. Dnes máte možnost poznat blogerku, která možná není tak známá, ale vaši pozornost si zaslouží stejným dílem. Na blogu vystupuje pod přezdívkou Čarodějka a její blog najdete na adrese andrea-ohlsson.blog.cz. Přečtěte si, jak se jí žije ve Švédsku.


Jak by ses popsala jednou větou?

Jsem věčný objevovatel.

Jak ses dostala do Švédska a co tam děláš?

Do Švédska jsem se přistěhovala před devíti lety za manželem. Již přes čtyři roky pracuji v logistice a denně mám pracovní kontakt s Českou republikou.

Co všechno na tvém blogu najdeme? Komu bys svůj blog doporučila?

Můj blog má dvě zaměření. První část tvoří mé zážitky z cestování a je pro všechny, kdo si rádi přečtou něco o cestování na vlastní pěst i pro ty, kteří se někam chystají a potřebují nějaké typy. Druhou část blogu tvoří recepty, které jsou z velké části mé vlastní.

Kromě českého blogu máš i blog ve švédštině, poslední článek na něm ale vyšel v březnu 2010. Došla jsi k tomu, že nestíháš psát dva blogy v různých jazycích, nebo tě švédský blog prostě omrzel?

Švédský blog jsem založila, když jsem byla nezaměstnaná a potřebovala jsem nějak procvičovat své data schopnosti. Jak ale zmiňuješ, je velice stíhat dva blogy v různých jazycích. Hlavní příčinou ale je, že jsem zjistila, že mám více dát českým čtenářům nežli Švédským.

Dnes mám rozpracovaný blog, který by měl být zaměřen na ekologii. Bude se jmenovat modro zelená, ale ještě jsem se nedopracovala k tomu, že bych dokončila design blogu.

Ve Švédsku žiješ od roku 2011. Plánuješ tam zůstat navždy, nebo se chceš někdy vrátit do Česka? (Resp. jezdíš někdy do Česka?)

Zatím jsem o návratu do ČR neuvažovala. Myslím si, že návrat do vlasti je vždy hodně těžký. Hodně se za tu dobu, co jsem pryč, změnilo, a jsem přeci jen zvyklá na jiné podmínky. Také se mi nechce měnit výhled z okna na moře za pohled na další panelák :-)

Jaká je velikost města, ve kterém žiješ?

Žiji na ostrově Ockero, který je jen hodinu jízdy od centra Goteborgu. Od nás na pevninu jsou to jen dva kilometry vody. Denně sice dojíždím do města, ale jsem ráda na ostrově. Součástí okresu Ockero je deset obydlených ostrovů. Ockero samotné má asi 3500 obyvatel.

Sleduješ nějak aktuální dění v Česku, nebo tě už vůbec nezajímá?

Denní v Čechách sleduji takřka každý den. V ČR jsou zprávy úplně jiného ražení. Někdy mi přijdou jako politická satira. U nás je to zase samá vražda.

Doporučila bys Švédsko k životu? V čem je to podle tebe příhodnější země k životu než Česko a co z Česka tam naopak postrádáš?

Záleží na tom, jaká jste osobnost. Ve Švédsku se kladou na jedince veliké nároky. Takřka všichni mluví anglicky a studovali minimálně rok na univerzitě. Sehnat práci pro cizince není jednoduché. Lidé jsou uzavřenější a člověk musí počítat s tím, že si kamarády mezi Švédy nenajde během měsíce. Může to trvat i několik let, ale pak je to přátelství napořád.

Švédskou je dobrá země pro lidi, kteří jsou svojí náturou klidnější, mají trpělivost a nevadí jim splynutí s proudem.

Kontaktoval tě už prostřednictvím tvého blogu někdo, kdo by chtěl také žít ve Švédsku, a chtěl po tobě nějaké rady a zkušenosti?

Ne, ještě mě nikdo nekontaktoval ohledně života ve Švédsku. Asi to bude tím, že o Švédsku zas tak mnoho nepíšu. Spíše mě kontaktovali čtenáři, kteří chtěli informaci o Wimbledonu .-)

Přátelíš se ve Švédsku s nějakými Čechy, kteří tam žijí jako ty, nebo se pohybuješ výhradně mezi Švédy?

Mám tu jednu kolegyni z Čech, ale spíše mám přátele mezi Švédy.

Víš o nějakých blozích dalších Čechů žijících ve Švédsku a sleduješ nějaké, nebo si myslíš, že je tvůj blog svým zaměřením jediný?

O blozích dalších Čechů ve Švédsku nevím.

Kdybys měla vyjmenovat 3 nejlepší věci na Švédsku, co by to bylo?

Fungující státní správa - vše lze zařídit přes internet. Žádná korupce. Čisté ovzduší a voda.
A 3 nejhorší?

Malá flexibilita, celková uzavřenost obyvatel, neustálý déšť a dlouhá zima.

Jaké je tvé nejoblíbenější švédské jídlo?

Losí guláš. Recept je na mém blogu. I když jsem si ho upravila po svém.

Komunita blogerů se vzpamatovává z nedávné tragické sebevraždy 24 leté blogerky, která se se světem rozloučila na svém blogu. Co si o tom myslíš?

Je to strašné. Vůbec to nechápu.

Evropa již nějakou dobu čelí akutní přistěhovalecké krizi, kdy sem míří davy uprchlíků. Týká se tento problém i Švédska a jak se Švédsko obecně staví k imigrantům? Bylo pro tebe těžké začlenit se do tamější společnosti?

Problém přistěhovalců se týká Švédska daleko delší dobu. Švédsko je oblíbenou destinací lidí z celého světa. Jen v Goteborgu máme asi 22 procent přistěhovalců z muslimských zemí. Bohužel to s sebou nese řadu problémů včetně kriminality.

Máš literární ambice? Chtěla bys o svém životě ve Švédsku někdy napsat knihu?

Literární ambice jsem měla vždycky. Napsala jsem do šuplíku spoustu povídek. Ale spíše než jen o životě ve Švédsku by mě bavilo napsat zápisky z mých cest.

Jaký je podle tebe smysl života?

To je dobrá otázka. Asi předání toho nejlepšího dalším generacím. Čímž nemyslím peníze.


 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 3. července 2015 v 9:47

Prosím rendlíček losího guláše!

2 Miloš Miloš | Web | 3. července 2015 v 10:46

Ve Švédsku žije a také o něm píše na blogu Švédské listy známá blogerka Janah http://svedske-listy.blog.cz/.
To náhodou vím i já :)

že se ze zahraničí čím dál míň chce domů, znám i z rodiny. Neteř žije v Kanadě a už několikátý rok slyšíme, že na podzim se vrátí domů, pak to nějak nevyjde, možná příští rok a tak to asi bude pořád.

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. července 2015 v 20:32

Obdivuji lidi, kteří žijí trvale v cizině, já bych to asi nezvládla. Možná, kdybych byla mladší viděla bych to jinak.

4 Grumpy Grumpy | Web | 3. července 2015 v 22:10

Moc zajímavý rozhovor a blog! Žila jsem několik let ve Finsku a vidím, že má autorka docela podobný názor na Švédy jako já na Finy - je těžké s nimi navázat přátelství, ale když se vám to podaří, je to výjimečné a upřímné přátelství. Přeji Čarodějce hodně štěstí ať se jí ve Švédsku daří :)

5 Míša Míša | E-mail | Web | 3. července 2015 v 22:50

Tak to teda moc závidím, to bydlení :) Já bych na to neměla, i když sever by byl můj sen.

6 Jana Jana | E-mail | Web | 4. července 2015 v 7:35

Já si zamilovala Norsko :) Ale všechno má své pro a proti :) Každopádně chápu, že je lepší mít výhled na moře než na cigány u nás :)

7 homo sapiens tupiens homo sapiens tupiens | Web | 7. července 2015 v 19:45

Rozhodně zajímavý rozhovor. Možná se někdy zastavím a alespoň takhle trochu nahlédnu do Švédska a případně dalších cestovatelských destinací.

8 Will-R Will-R | Web | 7. července 2015 v 21:27

nádhera, len tam pekne ostaň, ani sa nevracaj do týchto "super krajín", v Švédsku ti musí byť parádne :-)

9 Lisi Lisi | Web | 8. července 2015 v 9:28

Teď si připadám blogově sečtěná - blog Čarodějky jsem už párkrát navštívila, stejně tak čtu blog Jannah.

10 Krejdom Krejdom | Web | 9. července 2015 v 10:34

Ty recepty vypadají velmi chutně!  :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama