ANKETA: Jaký máte názor na uprchlíky?

13. července 2015 v 16:45 | Standa |  Ptáme se vás
Anketní otázka na tento měsíc se přímo nabízí, protože "uprchlíci" se dnes stali i tématem tohoto týdne. Jedná se o téma, které rezonuje internetem už pěkných pár týdnů, Blog.cz nevyjímaje. V článku najdete několik odkazů na nejzajímavější články, které blogeři na toto téma napsali v minulosti, a anketu zjišťující váš vlastní názor. Jak se stavíte k problému uprchlíků vy osobně?


Na Blog.cz najdeme zástupce všech názorů, tzn. jak ty, kdo si myslí, že bychom uprchlíky přijímat měli, tak ty, kdo jsou rezolutně proti. A pak je tu samozřejmě početná skupina lidí, kteří jsou názorově někde mezi tím, případně je jim to celé jedno, protože to považují buď za zveličený problém, nebo je to jednoduše nezajímá.

Tak se pojďme podívat na pár konkrétních názorů, které jsem si pro vás při přípravě tohoto článku našel.

Bloger Surpan se ve svém článku Lidskost nebo blbost? hlásí k názorům Tomia Okamury a je proti tomu, aby se Evropa uprchlíkům přizpůsobovala.

Bloger MarX ve svém článku Černobílý svět Evropanů tvrdí, že Češi uprchlíky odmítají kvůli svému stereotypnímu vidění světa.

Blogerka Nolmë ve svém článku Humanitní řešení? To nás nezajímá! upozorňuje, že jsme se dostali do situace, kdy už neexistuje řešení, které by uspokojilo všechny.

Bezejmenná blogerka ve svém článku Islamizace uprchlíky označuje za "parchanty, kteří znásilňují ženy a malé děti", a současnou uprchlickou vlnu označuje za muslimskou invazi.

Blogerka ALKA ve svém článku Migrace a česká xenofobie označuje odpor k uprchlíkům za xenofobii.

Blogerka Njina ve svém článku Co je to za lidi?! píše o tom, jak odmítla podepsat petici proti imigrantům.

Bloger Egoped je velký zastánce přijímání uprchlíků a ve svém článku FAQ! Nikdy není pozdě se ptát sepsal fakta, kterými svůj názor podkládá.

Bloger Eli ve svém článku Kvóta sem, kvóta tam kritizuje myšlenku povinných kvót na umístění uprchlíků do členských zemí EU a označuje je za byrokratický nesmysl.

Blogerka Popelka ve svém článku Už nikdy se s nima nebudu bavit o politice. píše o "tragédii v mysli českých občanů" a volá po "soucitu a lásce k bližnímu".

Blogerka Robka ve svém článku Uprchlík není sprosté slovo píše, že před problémem uprchlíků není možné strkat hlavu do písku, a je nutné ho řešit. Přijímání uprchlíků považuje za naši automatickou povinnost.

Blogerka Nikol Grooving ve svém článku Za mě uprchlíkům NE. vyjadřuje jasné stanovisko: vyjadřování solidarity s uprchlíky ji děsí a vyjadřuje obavy z možného poklesu životní úrovně po přijetí uprchlíků. Imigrace je podle ní "naprostá blbost".

Blogerka Chloë Noir se svém článku Som rasista? obává, že imigranti nebudou ochotní se přizpůsobit evropským společnostem, a budou vznikat ghetta podobná těm stávajícím romským.

Jak můžete vidět, je to velmi pestrá přehlídka názorů. A to se jedná pouze o malý vzorek článků, které blogeři zveřejnili ještě před tím, než se uprchlíci stali tématem týdne.

Svůj článek na téma uprchlíků napsala celá řada dalších blogerů, někteří ho ale po zveřejnění zase stáhli, protože neustáli následnou diskusi v komentářích. Téma uprchlíků zkrátka nenechává nikoho chladným a vyvolává velké emoce, které můžou leckoho zaskočit, pokud na ně není zaskočen. Internet je občas drsné a cynické prostředí, a slabší povahy to nemusí rozdýchat. (Proto je i možné, že některé zde uvedené odkazy mohou přestat být platné, protože blogeři své články smažou).

Využijte možnost, a podělte se se světem také o svůj názor prostřednictvím tématu týdne. Dalším prostorem pro váš názor je anketa pod tímto článkem a komentáře. Pokud se podělíte o svůj názor, budeme rádi.


Jak se stavíte k problému uprchlíků vy osobně? Hlasujte v anketě.
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Xanomes Xanomes | E-mail | Web | 13. července 2015 v 17:15

Myslím že bychom se měli poučit ze západu. Podívejme se do Německa, Švédska, Francie... neříkám že by se jim nemělo pomoci, ale proč tím že přijdou k nám? Pomozme jim v jejich zemích, to ano, ale proč by měli přicházet k nám? Podívejte se kolik se jich do Evropy valí, tohle pokud Evropa přijme tak za pár let tady bude Evropanů menšina! To chceme? Být národnostní menšinou ve vlastní zemi? A kdyby to alespoň byly rodiny s dětmi, kteří utíkají před situací v jejich zemi, ale podívejte se na fotky. Na většině z nich jsou dvacetiletí mladí muži, kteří utíkají do Evropy za nějakým snem, který jim namluvili pašeráci. Měli bychom je vracet zpět do jejich zemí a tam jim pomoct zvednout jejich životní úroveň, nikoliv je přijímat k nám!

2 Anne-chan Anne-chan | Web | 13. července 2015 v 17:27

Nechápu proč tito uprchlíci jsou jen muži. Pochopila bych, kdyby nám sem poslali ženy s dětmi nebo starší lidi ale to že posílají jen samé muže, tak co to je? Ti se přece o sebe dokážou postarat sami a pracovat mohou taky, jestli si ale někdo myslí že když nepracovali doma tak tady pracovat budou... :-?

3 Lisi Lisi | Web | 13. července 2015 v 17:29

Dost lidí zastává hodně polarizované názory. Úplně nesmyslné mi připadá tvrzení, že je naše povinnost jim pomáhat. Nejlepší je, když je tento argument doplnění tvrzením, že "nám" lidé na západě taky pomáhali, když jsme z ČSR utíkali. Vždyť už jenom to, že žijeme tady teď v České republice znamená, že naši rodiče nikam na západ neutekli, takže nám nikdo žádnou pomoc nedal.
Logická by byla pomoc u nich doma, ale  aby neutrpěli újmu naši vlastní občani.

4 Grumpy Grumpy | Web | 13. července 2015 v 17:30

Doporučuji všem zhlédnout tohle video, sice se týká imigrace do USA a ne Evropy, ale problém je tam velmi dobře vysvětlen: https://www.youtube.com/watch?v=Q9OHapuhzs4

5 Kelíns Kelíns | E-mail | Web | 13. července 2015 v 17:34

Myslím, že přijmout uprchlíky je obrovská chyba, která se nám zanedlouho vymstí. Nejen, že bych je nepřijímala, poslala bych je všechny pryč zpátky odkud přišli. Možná z balíkem jídla na cestu, i když se nezdá, že by ho potřebovali, když 90% z nich jsou mladí statní muži. Opravdu jen doufám, že sem přijeli za lepšími podmínkami. Jen aby to nebylo nějaké obléhání Evropy.
Neměla bych nic proti černobílému světu, právě naopak. Bylo by super, kdyby vedle sebe lidé dokázali žít bez ohledu na barvu kůže. To ale nefunguje, protože uprchlíkům se nedaří začlenit. A nějaký moc chytrý lidi napadlo, že když je přerozdělíme do celé Evropy, tak se situace zlepší. Jo jasně, ha ha :/

6 Veru Veru | Web | 13. července 2015 v 17:42

Pod tohle bych se mohla podepsat, naprosto souhlasím!

7 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 13. července 2015 v 17:49

Vadí mi absolutní neznalost a  neinformovanost jedinců, co křičí do světa nejvíc (z obou barikád). A fakt, že největší odpůrci, co se svým xenofobním postojem ani netají ("jsem rasista no a co?"), nemají potuchy ani o takové věci jako je Základní listina práv a svobod. Všichni papouškují akorát facebookové motivační obrázky tipu Lebensraum.

8 surpan surpan | E-mail | Web | 13. července 2015 v 18:01

[7]: Toto "Základní listina práv a svobod" mi právě přijde jako velký kámen úrazu. Na jedné straně se chce, abychom to doržovali všichni, na straně druhé mnohdy nelze s jistotou předpokládat, že se nám vrátí naše "dobrota" a že nepřijdeme pak o svou svobodu.

9 Anice Anice | Web | 13. července 2015 v 18:02

Miluji je xD Aspoň bude o 18199% větší šance najít si perfektního bojfrenda xD

10 exploretheworld exploretheworld | 13. července 2015 v 18:03

Nemaju tu co robit...nech im pomahaju Americania, ktori toto cele zapricili (obsadenie Stredozemneho mora). Podla mna je to len snaha Americanov ziskat dovod vtrhnut do Europy (ale je len moj nazor)? Kazdopadne tu uz mame dost problemov s inou farbou pleti (Lunik IX...cest vynimkam). POMOCT V ICH KRAJINE...ANO...MAT ICH V EUROPE?..NIE!!! O_O

11 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. července 2015 v 18:06

Myslím, že nebudu jako spousta lidí, co si moc nezjistila a křičí, a myslet si nebudu nic, dokud se mi nebude chtít tím zabývat.

12 dobry-jmena-uz-jsou-pouzity dobry-jmena-uz-jsou-pouzity | Web | 13. července 2015 v 18:14

Přiznám se - já nějak vůbec nevím, jak se k tomu postavit - vážně do toho nevidím a zdráhám se věřit tomu, čím mě nakrmí média z jedný či druhý strany - ostatně, objektivní v tomhle může bejt jenom málokdo. Myslím si, že je potřeba pochopit rozdíl mezi ekonomickým uprchlíkem a válečným uprchlíkem. Jenže jak je od sebe rozeznat? A jak se dozvědět koho a kam vracet (pokud přistoupíme na tuhle myšlenku,) když často po cestě "ztratí" své doklady? Je naše povinnost jim pomáhat? Kdo nám tu "povinnost" vlastně ukládá? A když už pomoct chceme, do jaký míry můžeme pomáhat, než nám to přeroste přes hlavu? To a další stovky otázek se mi honí hlavou...

Na jednu stranu chápu, proč utíkají. Chtějí za lepším, utíkají z příšerných podmínek, chtějí si zachránit život. To všechno je veskrze lidský, a pokud tam u nich žijou v přesvědčení, že se tady v Evropě budou mít líp, pak se nedivím, že se sem snaží dostat za každou cenu. Na druhou stranu si stojím za tím, že Evropa jich může přijmout jen omezený množství, protože to, jak dobře se v Evropě máme, je zároveň podmíněný tím, kolik lidí Evropa živí.

Jak už jsem řekla, vážně nevím, jaký k tomuhle tématu zaujmout stanovisko. Jedna část mý osobnosti by jim strašně ráda pomohla,přijala je s otevřenou náručí. Ta druhá se přívalu uprchlíků bojí. To se ve mně pere a myslím, že to tak má víc lidí. Obávám se, že je to vnitřní boj, co si hned tak jednoduše nevyřeším...

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 13. července 2015 v 18:17

Podle mne, v zemích odkud přicházejí by si měli především udělat pořádek, pracovat tam a žít podle svých pravidel. Jednotliví imigranti , kteří se začlení do života v té které zemi- to určitě dělali naši emigranti v minulých letech, přizpůsobí se a dodržují zákony hostitelské země jsou vítáni, ale pochybuji že toto příliš hlavně vírou a způsobem života odlišné společenství by náš život ovlivnilo kladně.
S tou pomocí - ne jen  materiální, ale naučit je určitým  znalostem, pokud je nemají, aby si mohli život zařídit ve své zemi.

14 Miloš Miloš | Web | 13. července 2015 v 19:25

Nejfundovanější článek k problému uprchlíků napsal Egoped. Na rozdíl od převažujících výkřiků do tmy a hysterie jej prokládá spoustou argumentů, které podporují jeho jednoznačně kladný postoj k přijímání.
A v tom jeho výběru vidím největší slabinu. Tak růžové to není.

15 Egoped Egoped | E-mail | Web | 13. července 2015 v 19:39

[14]: Následující řádky jsem měl napsat už díve. Díky ti za dokopání :)

Začíná se toho kupit k mému jménu a článku víc, tak musím jednu důležitou věc doplnit: Já nejsem velkým (jednostranným) zastáncem přijímání uprchlíků. Ani ten proces nevidím jenom růžově. Jsem si plně vědom i nezpochybnitelných negativních stránek této migrační vlny a nikdy jsem je nepopíral.

V textech se jen snažím nahlodat a nalomit ten striktní "černočerný" pohled, který je oproti "růžovému" rozšířen více. Vidí všechno kolem uprchlíků jenom jako problém a to já nerad :)

Můj článek nebyl míněn jako oboustraně objektivní (ve smyslu toho, že vyjmenuju nejen "pozitiva", ale i negativa). Potíže s migranty jsou popsány, kam se podívám, ale ten druhý pohled mi chyběl. Toť vše :)

16 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 13. července 2015 v 20:15

Zastávám názor že by měli zůstat tam kde jsou a řešit své problémy tam. Pouze výjimky jako jsou politici a novináři apod. by mohli na chvíli zavítat do našich zemí, aby se poučili, jak fungují naše státy a pochopili naše myšlení.
Je fakt, že mentalita tam je úplně jiná a my s tím nic neuděláme. Můžeme jim pouze ukázat cestu, ale donést je do blahobytu fakt nedokážeme. Evropa sama se už tam potýká se svými problémy.
A pokud se chtějí opravdu začlenit do společnosti, at tak učiní a respektují naši kulturu a vydělávají peníze.

17 Blanka Blanka | Web | 13. července 2015 v 22:32

Včera jsem zaslechla, že 90% je můžu. To jsou opravdu hrdinové! :-?

18 Míša Míša | E-mail | Web | 14. července 2015 v 10:40

Měli bychom je přijmout a pomoci jim ... ale ne proto, že je to nějaká naše povinnost.

19 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 14. července 2015 v 11:07
20 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 14. července 2015 v 11:25

https://youtu.be/JeGqpGpjEasc

Myslíte, že je to legrace?

21 Melkora Melkora | Web | 14. července 2015 v 12:06

Takže, jak se to má s uprchlíky?
1) Žádná "uprchlická vlna" se nekoná! Stalo se to, že Řecko a Itálie začaly mít dost toho, že jsou nárazníkovými zeměmi a požádaly zbytek eurozóny, zda by jim s uprchlíky nepomohla. Jak jsou si země eurozóny vzájemně oporou, o tom se můžeme přesvědčit z hysterických reakcí zemí eurozóny, například té naší.
2) I kdyby návrh s kvótami prošel, jakože je v EU dávno smeten ze stolu, bylo by nám přiděleno něco málo přes tisíc imigrantů. Pokud by tento směšný počet skutečně dokázal zamávat s naší společností a zničit ji, kdyby chtěl, jakože nechce, pak si naše společnost nezaslouží nic menšího, než zničení.
3) Žádní uprchlíci k nám nemíří, ani nechtějí! Nejsou blbí!! Když už se jim podaří dohrabat se do Evropy, zamíří pochopitelně do Evropy západní, nikoliv do této stokrát rozkradené díry, prolezlé korupcí a nezaměstnaností, byť by se stokrát považovala za součást západní kultury.
4) Migranti mířící do Evropy, nepatří k syrské chudině. Ta se momentálně tísní v uprchlických táborech v Turecku a Jordánsku. K nám míří spíš syrská střední třída, protože jedině ta má dost peněz na zaplacení převaděčům. Kdyby byli čeští politici k nějakému užitku a místo surfování na vlně nahnědlé rasistické hysterie vstříc vyšším preferencím, pozvali do naší země například syrské lékaře, či sestry, mohlo by to vyřešit náš chronický problém s nedostatkem personálu ve zdravotnictví.
5) Vy idioti! Migranti z "třetího světa" se v zemích západní Evropy hromadí už od 19. století, v němž se tyto "mocnosti" rozhodly, že si budou hrát na kolonialismus. Zařadili se do těchto společností celkem úspěšně a to na všech úrovních a bez jejich příspěvku by tyto společnosti už jen těžko dokázaly fungovat. Ať už se jedná o britské zdravotnictví, či zemědělství. Jo, a jestli trpíte bludem, že takový průměrný Brit se na imigranta z "východní" Evropy dívá přátelštěji než na takového naturalizovaného Pákistánce, tak jste buď neuvěřitelně naivní, nebo jste v životě nebyli dál než na Mácháči a s největší pravděpodobností obojí.
6) Ano, máme jistou povinnost pomáhat lidem v nouzi. Říká se jí povinnost morální a je považována za součást evropské humanistické tradice a křesťanského dědictví. Čili přesně těch úžasných evropských hodnot, jež se imigranti údajně pokusí zničit. Čili další dobrá zpráva! Ti bekaní imigranti přišli s křížkem po funuse, my jsme si je vyčůraně zničili sami.

22 Kerria Kerria | Web | 14. července 2015 v 12:06

Jelikož nejsme schopní se poučit z historie, dobře nám tak!
To, co se děje teď, už se v nějaké podobě dělo v minulosti: Stěhování národů, osídlování Ameriky, Hitler...

Naše starší, xenofobní, rasistická, nehumánní a jánevímjakáještě generace to tady v každém případě nějak doklepe. To vy mladí a vaši potomci v tom budete žít!

23 mengano mengano | E-mail | Web | 14. července 2015 v 12:33

Pomoci lidem, kteří utíkají před válkou ze zničených domovů, považuji za celkem normální věc. Předpokládám, že se většina vrátí domů, až válečné konflikty skončí.

Výhrady mám k ekonomickým migrantům. Pokud všichni mladí, zdraví a práceschopní muži zdrhnou z Afriky, tak je to průšvih. Tady jim pečení holubi sami do huby nepřilétnou a mnohem správnější by bylo, kdyby se snažili ve své domovině. Kdo bude pracovat v Africe, když se všichni hrnou do Evropy?

Pomíjím problémy s fundamentálním a nekompatibilním islámem, to by byla debata na hodně dlouho.

24 mengano mengano | E-mail | Web | 14. července 2015 v 12:39

[5]: Není to o barvě kůže. Problém je v naprosté kulturní odlišnosti, která, jak se ukazuje ve Švédsku, Británii, Holandsku... atd., je očividně neřešitelná. Většina muslimů se prostě nepřizpůsobí "hostitelské" zemi, jejich náboženství jim nic takového nedovolí.
Pokud by křesťané a muslimové dokázali na jednom území žít bez problémů, nastal by ráj na zemi. To se nestane a v současné době to zcela jistě není vina křesťanů. (Není třeba tu vytahovat křižácké války. To už je fakt dávno :-))

25 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 14. července 2015 v 13:24

[21]: Nepíšeš nic nového o tom, že už imigranti v Evropě jsou, ale je rozdíl mezi jednotlivými imigranty. Samozřejmě se nehrnou k nám a budou chtít dál na Západ, ale tam už s nimi  v poslední době mají také potíže, nechtějí další. Naši zdravotníci utíkají pracovat jinam a my čekáme na jiné? Ať se zaplatí pořádně našim a bude jich určitě hned dost. Pokud by nikdo nevnucoval svou víru druhým nebylo  by odedávna ve světě válek tolik. Komu se zachce ovládnout svět vymyslí si ,,svého" boha, jedině správného a pak to tak ve světě vypadalo a vypadá. Největší bůh je ale mamon- peníze, ty vládnou světu.Nedovolila bych si ale nikomu nadávat do pitomců, když nesdílí tvé názory. O_O

26 Liz Liz | 14. července 2015 v 14:02

Intelektuální elita společnosti se ozvala. Ne, teď vážně. Kde se ve vás ten děs bere? Ta obrovská vlna migrantů, to je vlastně něco jako osmanská invaze, že? To jsou všechno jen členové ISIS, kteří se rozhodli podmanit si Evropu.. A neměly by se rovnou otevřít koncentráky? Tyhle názory bych čekala někde úplně jinde. A tím neříkám, že si je máme nastěhovat domů nebo už rovnou konvertovat k islámu, jen mě děsí ta všeobecná panika a nenávist u jinak příčetných lidí.

27 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 14. července 2015 v 15:37

Většina našeho národa sou bohužel tupý pitomci, kteří si ani neuvědomujou, jak moc by radši měli držet hubu a něco si o problematice zjistit. Pak tady vznikaj demonstrace se šibenicema a nikomu to nějak extra nevadí. Nechutný. Lidi sou blbý a eště se tim chlubí.

28 Jeho veličenstvo doživotní prezident, polní maršál, doktor, profesor Magorus I., pán všeho tvorstva na souši i ve vodě, dobyvatel amerického a ruského impéria v celé Evropě a především v České republice Jeho veličenstvo doživotní prezident, polní maršál, doktor, profesor Magorus I., pán všeho tvorstva na souši i ve vodě, dobyvatel amerického a ruského impéria v celé Evropě a především v České republice | 14. července 2015 v 16:13

[27]: "Většina našeho národa sou bohužel tupý pitomci." Tohle jsou typické otřepané fráze pseudohumanistů. Uprchlíci jsou pro nás nebezpečím (hrozí totiž střet dvou velmi odlišných kultur) a to nikdo z pražšké kavárny nezmění. Musíme těm státům, z nichž uprchlíci prchají, pomoci zajistit právo a pořádek - pak už nebudou důvody k útěku. Navíc bychom u nás měli podporovat (zejména ideologicky) tradiční rodinu a fertilitu českého národa, což je ale podle pseudohumanistů rasismus, xenofobie a homofobie. 8-) Nedržme hubu a krok, jak po nás pseudohumanisté chtějí, a něco změňme.

29 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 14. července 2015 v 17:05

[26]:Děs  se v nás nebere nikde. Standa chtěl vědět názor na určitou věc. Tak se tady názory říkají. A ve slušnosti, nikomu nenadáváme do pitomců.

[27]: Možná bys někdy udělala dobře, kdybys raději tu h...  sama držela , ty všechno znáš, všechno víš, kdekdo je u tebe pitomec. Děláš všude jen dusno.

30 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 14. července 2015 v 17:32

Vlastně tomu všemu vůbec nerozumím :-)
Ale stejně mám svůj názor.
Názor podložený vlastním pocitem a možná tou pověstnou "logikou blondýny".
Můj názor je NEPŘIJÍMAT.
Proč?
Kdo chce, může si to u mě najít :-)

31 Veezy Veezy | Web | 14. července 2015 v 18:54

[29]: súhlasím

32 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | 14. července 2015 v 19:15

[28]: Jojo, všude je jenom nebezpečí olol. Všichni nás chtěj ohrozit a uprchlíci zabít, protože sou muslimové, ty otřepaná fráze pseudohumanistů. Tohle sou zas otřepaný fráze českých pitomců, co byli maximálně dneska pro nákup na druhym konci města.

[29]: Je to tak, kdekdo je u mě pitomec. Kdekdo, kdo tim pitomcem skutečně je, takže hubu fakt držet nebudu.

33 surpan surpan | E-mail | Web | 14. července 2015 v 20:37

[19]: Co dodat, hlavně že jsme neustále nazývání xenofoby nebo dokonce rasisty, jen kvůli tomu, že nechceme nabrat tisíce uprchlíků, kteří sem stejně vůbec nechtějí a především většina z nich neprchá kvůli strachu ze smrti.

34 Van Vendy Van Vendy | Web | 14. července 2015 v 20:54

[7]: Jde o to, proč ji nedodržují právě oni a proč vyžadují svoje vlastní zákony?

35 Van Vendy Van Vendy | Web | 14. července 2015 v 21:12

[21]: Nevím, že by se migranti z třetího světa tak efektivně začlenili do společnosti. Četla jsem o ghettech, které vznikají, zóny, kam nemuslimský občan nemůže vstoupit. Separují se sami, vyžadují svoje vlastní zákony a vzniká tak vlastně stát ve státě. Tady nejde o imigranty jako takové, tady jde o imigranty, kteří sebou přinášejí svoji ideologii.
Viděla jsem dost fotek a snímků, na kterých nevypadají vůbec zničeně, ani zuboženě, a už vůbec ne vystrašeně.
Deset procent žen a dětí, které se tam někde mihly,k těm bych byla vstřícnější, ale zlatokopové s vidinou bezpracného bohatého života budou jenom vyžadovat neustálou pomoc a podporu. Nebo věříte tomu, že budou ochotni se začlenit, hledat práci, pracovat, naučit se jazyku země, ve které budou žít, a respektovat jejich zákony a zvyklosti?
I když, ano, připouštím, že určité procento je schopné se začlenit. Otázka je, jestli to stačí.

Ještě k problému přijetí - přijmout tisícovku uprchlíků (i když nevím na jak dlouho, na pár měsíců nebo navěky?) je ještě snesitelné a Česko to jistě unese. Ale co když budou chtít, aby za nimi přišly jejich rodiny? A tupě se jim to odsouhlasí, protože aby nebyli diskriminováni? O kolik tisíc najednou počet uprchlíků vzroste?  A jaký ten počet bude třeba za pět let? Myslet na budoucnost by neuškodilo. Dnešní mladí, a o dětech ani nemluvě, by jednou mohli žít ve světě, o kterém se jim ani nesnilo.

36 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 14. července 2015 v 22:09

[23]:
Pečení holubi do huby - to je oč tu běží.

37 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 14. července 2015 v 22:27

[34]: Jak nedodržují? Oni utikají právě proto, že jim tyto základní práva, jako právo na život jsou upírány!

A můžeš mi tu laskavě vysvětlit, jaké vlastní zákony vyžadují? To že chtějí azyl, na jehož přešetření mají nárok?

38 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 14. července 2015 v 22:48

[37]: Můžeš si otevřít ten odkaz z komentáře 20 a 21, k tomu není třeba slov. To zatím u nás není, ale tam kde jsou nějakou dobu... to si nikdo nevymyslel.
Mimochodem, kdybys někam, před někým utíkala, vyžadovala bys u těch, co by tě přijali  dvě teplá jídla denně, nedostatek zábavy, omezení pohybu? Podívej se do vyspělejších zemí, jak tam přijímají ty co přijedou za lepším životem. Ti co sem jezdí nejsou žádní ubožáci...

39 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 14. července 2015 v 23:28

[38]: Odkaz je neověřitelný. Stejně tak jako ukázali video, že uprchlíci převrátili v Itálii dvě sanitky a pak se provalilo, že to video je z pár let starých demonstrací z pařížského předměstí...
V kolika táborech se vzbouřili? kolik to bylo lidí? jak víš, že ti lidé nejsou psychicky na dně? a ano vzhledem k omezení pohybu tu je problém - nevěřím těmto virálním zprávám právě proto, že jde vždy o senzaci, o to, že skupina se vzbouří, tak jsou tou vzpourou vinni všichni uprchlíci. Ach áááno za rok 2014 jsme přijali 251 342 migrantů, přičemž dost velká část je jich z albánie (muslimská), ale z 2000 jich máme strach a budeme je předem soudit, aniž bychom si ověřili fakta. Všichni jsou vinni a všichni jsou teroristi! Jen proto, že je to teď v módě a vypadá to vlastenecky.

Všichni tihle tvůrci oněch obrázků a videí od strážců koruny, přes vlastence až po Okamuru a DSSS by měli dostat facku za vyvolávání veřejné paniky!

40 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 14. července 2015 v 23:52

[39]: Nevyvoláváme paniku. Sama jsem ale hlasovala pro to, aby se pomohlo přímo na jejich území. Jak by to ve světě vypadalo, kdyby se celé masy lidí stěhovaly za lepším životem. Měli tolik času zařídit si ho u sebe také. Možná jim do něj neměli zasahovat v minulých stoletích i nyní druzí válečným způsobem. My toto nevyřešíme. Mimochodem kolik lidí jsi schopna přijmout pod svou střechu, pomoci tak, aby nemuseli být v táborech či uzavřených prostorách? Nemohu říci, že bych byla nějaký vlastenec, vždyť jsme tady všichni tak pomíchaní a vůbec toto neřešíme. Tato anketa také nic nevyřeší, rozhodnou to ,,zvolení" zástupci a hotovo.

41 Grumpy Grumpy | Web | 15. července 2015 v 9:09

[39]: Kde jsi vzala informaci, že jsme za rok 2014 přijali 251 342 migrantů? To je nějaká nesrovnalost, vždyť v roce 2013 bylo v Česku žadatelů o azyl něco kolem 700.

42 Egoped Egoped | E-mail | Web | 15. července 2015 v 9:56

[39]: Též jsem se chtěl zeptat na těch 250 tisíc. To bude nějaká chyba ;) Možná spíš celkový počet cizinců u nás z trvalým pobytem, ne?

43 Robka Robka | Web | 15. července 2015 v 10:19

[39]:

[41]:

[42]: V České republice bylo v loňském roce podáno pouze 1156 žádostí o azyl. V Německu to pro srovnání bylo 203 tisíc. Zřejmě těch 250 tisíc bude celkový počet cizinců, kteří u nás žijí, jak píše Egoped. Ale to je trochu zavádějící, protože ne všichni cizinci u nás žijící jsou původní žadatelé o azyl. V současné situaci se bavíme o uprchlících a těch by u nás mělo být přijato (dobrovolně, bez kvót) 1500.

44 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 15. července 2015 v 11:48

Migrantů, co u nás zůstalo. Nikoliv azylantů ale migrantů celkově. Data českého statistického úřadu staženo, zde http://www.mvcr.cz/clanek/cizinci-s-povolenym-pobytem.aspx
Je to tam i s přehledem odkud, kdo přichází, z jakých zemí.

Mimochodem azylanti prchají o život. těchto 251 342 migrantů jsou ekonomických.|

Navíc tím upozorňuji na nesmysl o takové rozdílnosti kultury, že by se absolutně nebyli schopni začlenit. A na fakt, že už léta k nám ti migranti jdou a ještě kupodivu nejsem všichni znásilněni a vyhlazeni.

Takže, když máte problém s azylantama, které tedy nechcete, proč vám nevadí statisíce migrantů?
Navíc. Pro azylanty je tu ochranná lhůta 9 měsíců, kdy NESMÍ pracovat a musí se učit jazyk země, kde žádá o azyl.

45 Tajja Tajja | Web | 16. července 2015 v 15:58

Děsí mě, jak se v posledních několika měsících tyhle věci vyvíjejí. Dobrá, nevyznám se v tom, ale útržky jsem pochytila. Ať už jsou to uprchlíci nebo nějaké boje, mám z toho strach. Mám strach z jejich odlišnosti, přiznávám to. Jsou jiní a mám strach, že tu "jinakost" přitáhnou i sem. Bojím se jich.

46 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. července 2015 v 19:48

[45]:Nwvím, jestli je toto pravda, ale napsala to žena -
Lidéřovice, Dačicko, 15.7. 2015. Skupina arabských "uprchlíků" bezdůvodně podřezalo veškerá hospodářská zvířata u našeho souseda, drobného zemědělce. Přežil pouze kůň, který byl bezpečně zavřený. Po policejní akci s termovizemi jich bylo deset pochytáno, dalších cca 80 bylo dopadeno v okolí Starého města pod Landštejnem. Tam dokonce zabrali obydlený dům. Sdělovací prostředky o tom samozřejmě mlčí.

47 Bett Bett | 17. července 2015 v 13:17

[18]: Ano? A kolika z nich poskytneš u sebe doma ubytování?

48 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 17. července 2015 v 14:19

[47]: Já nevim, že někdo pořád tahá argumenty s "ubytujte si je teda u sebe doma sami". Když někdo prohlásí, že by se mělo pomoct nemocným/důchodcům/zvířatům v útulku/dětem bez rodičů/bezdomovcům, tak to taky přece neznamená, že je hodlá rozvézt po rodinách nebo zřizovat si z vlastního bytu děcák. Proč by taky měl? Co je v tom za logiku?

49 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 18. července 2015 v 9:21

[46]: Růženko, to jsou všechno poplašné zprávy. Ruku na srdce: Nevěřím, že zrovna ty, kdyby si se setkala se zuboženou rodinou s malými dětmi, postavila by ses a s klidným svědomím řekla: "Táhněte pryč, my vás tu nechceme!"

50 sharpobjects sharpobjects | Web | 18. července 2015 v 11:34

konecne dobra tema tyzdna, riadne som sa pobavila na tych fundovanych nazoroch expertov, ktori nevedia eritreu ani ukazat na mape. hlavne tych 12-15 rocnych, ktore potrebovali silou mocou napisat nejaky clanok nech sa dostanu na hlavnu stranku :D schvalne, skuste nabuduce dat nieco ako "moj nazor na vyuzitie jadrovej fuzie vo vodikovych bombach" alebo nieco podobne, uvidime kolko rychlopecenych jadrovych fyzikov tu mame. samozrejme pod kazdym clankom nemoze chybat obligatne "toto je len nazor obycajnej x-rocnej dievciny".

51 sharpobjects sharpobjects | Web | 18. července 2015 v 11:37

[47]: ja uz jedneho doma mam a nestazujem sa :) daj dalsi brutalne logicky a zmyseldavajuci "argument" alebo teda trefnu, vystiznu "otazku na hlboke zamyslenie".

52 Veronika Valdová Veronika Valdová | Web | 19. července 2015 v 17:39

Můj příspěvek k diskusi je možno nalézt zde.
http://veronikavaldova.blog.cz/1507/czech-immigration-policy

RULE OF LAW IN ARMED CONFLICTS PROJECT
http://www.geneva-academy.ch/RULAC/international_treaties.php?id_state=180
Convention and Protocol relating to the status of refugees (1967)
http://www.unhcr.org/protect/PROTECTION/3b66c2aa10.pdf

Convention and Protocol relating to the status of refugees (1951)
http://www.unhcr.org/protect/PROTECTION/3b66c2aa10.pdf

53 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | 19. července 2015 v 23:11

Asi nezapadám, ale myslím si, že každý má právo zkusit štěstí kde chce a naše země může být poctěná poskytnout někomu lepší podmínky. To že je nikdo nevyvražďuje a co jako? Naše krajany taky nikdo nemučí a nevraždí jim rodiny a přesto jezdí za lepším životem do Velké Británie, kde často sbírají jahody, nebo myjí nádobí. Romští spoluobčané zase obtěžují kanadské občany žádostí o azyl a trvalý pobyt.
Nebojím se, že by mi ublížili, znásilnili mě a podobně, je to pro mě popravdě absurdní představa. Opravdu si nemyslím, že ti lidé utíkají proto aby nás obrátili na Islám. Napadlo vás někdy, že třeba utíkají i z náboženských důvodů? Já bych v těch zemích nechtěla žít, právě kvůli tomuhle.
Musím souhlasit s Pražským poděsem, že leckdo se chová jako hlupák.
Co se týče ubytování, u mě to nehrozí. :D ale naše byty a domy nejsou přece normovány na určitý počet obyvatel. Nemyslím si, že by si snaživý uprchlík po určité chvíli nemohl najít nějaký byt. Hlavně je u nás spousta lidí nelegálně, hlavně Ukrajinci a Rusové a nikdo to neřeší.
No možná je to trošku zmatené, ale v kostce co si myslím. Všechno je to hysterické a přehnané a lidi hlavně věří všemu co vidí na pochybných internetových stránkách.

54 blogerkamarie blogerkamarie | E-mail | Web | 20. července 2015 v 10:15

Fajn, ale těch uprchlíků je už dost moc, ale každý má svůj názor.

55 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 20. července 2015 v 13:32

[7]: Sorry, ale já o nějaké "ZÁKLADNÍ LISTINĚ PRÁV A SVOBOD" taky nemám potuchy. Kde bych tuto listinu mohl najít? ;-)
Já osobně znám pouze "Listinu základních práv a svobod", která ovšem není žádným mezinárodně platným dokumentem ani zákonem, nýbrž je součástí ústavního pořádku České republiky. A dokonce není ani ústavním zákonem. Dodržování ustanovení vyplývající z této listiny tudíž ani není nijak právně vymahatelné. Ve své podstatě se jedná pouze o takové vágní všeobecné prohlášení.(O účinnosti této listiny pro náš ústavní pořádek a právní řád se mimo jiné již léta vedou spory a zatím se právníci nedopracovali k žádnému jednoznačnému rozhodnutí.)
Pokud tedy máš na mysli tuto listinu, tak by mne zajímalo, jak se tato listina týká uprchlíků, či jaká práva z této listiny pro uprchlíky, jako občany cizích zemí vyplývají?

56 alka-fejetony alka-fejetony | 20. července 2015 v 14:43

[1]:Souhlasím - měli bychom se poučit ze "západu", když po roce 1968 přijal naše emigranty.
Ať tam zdrhnul, kdo zdrhnul (zhusta to byli ekonomičtí migranti) - v lágrech ho nechali, než dostal azyl...

57 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 20. července 2015 v 14:45

[55]: V pořádku.

U mě na blogu.

V drobné zkratce: Tato listina je součástí ústavního pořádku (nikoliv textem Ústavy) přičemž vychází ze všeobecné deklarace. Oboje všeobecně závazné, ačkoliv některá práva a svobody jsou vázána na občanství.
Základní principy o dodržování lidských práv a svobod jsou zakotveny i ve smlouvě EU. V rámci třetích stran je to pak pod OSN (stejně jako asylanti).  V současné době jsou pak veškeré smlouvy s vnějšími státy opatřeny tzv lidskoprávní doložkou. Ještě nějaké otázky?

58 alka-fejetony alka-fejetony | 20. července 2015 v 14:48

[10]:... v jejich vlastní krajině se válčí (tam jim těžko pomůžeme); válčí se i vinou zbraní, které jim kdekdo dodává...
Tak proč jim nepomoci? Řekněme, že jen v té části, kdy tzv. západ pomohl našim emigrantům, a že nešlo o útěk před válkou...

59 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 20. července 2015 v 15:51

[57]: I kdybych si tu listinu přečetl třeba dvacetkrát, tak se tam stále nemohu dočíst, z čeho by měly vyplývat nějaké povinnosti naší země vůči ekonomickým migrantům?

60 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 20. července 2015 v 16:05

[59]: Malkieli, už jsem to psala, ekonomičtí imigranti jsou ti, co k nám přicházejí a nikoho to nikdy ze židle nezvedlo, to je těch 251 342 za rok 2014. Ti se řídí vnitřními zákony EU a vízy.

Azylant je pod OSN a to se řídí http://www.osn.cz/wp-content/uploads/2015/03/uprchlici.pdf.

a
Azylant není imigrant, i když to oboje spadá pod migraci.

61 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 20. července 2015 v 16:26

[60]: Hm, takže jsem se kromě vágních informací zase nedozvěděl nic podstatného, co by naši zemi zavazovalo k přijímání ekonomických migrantů. :-(

62 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 20. července 2015 v 16:30

[61]: Pokud ti jsou mezinárodní úmluvy, ke kterým jsem se zavázali málo, tak ano.

63 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 20. července 2015 v 16:42

[62]: Ale já bych si rád přečetl text té úmluvy, ve které se Česká republika přímo zavazuje k povinnému přijímání ekonomických migrantů.
Ty zatím mluvíš jen všeobecně a v Listině základní práv a svobod, na jejíž zmínku v tvém komentáři jsem prvotně reagoval, nic takového nestojí.

64 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 20. července 2015 v 16:43

[61]: No v každém případě to jsou aspoň ověřené a ověřitelné informace. Nikoliv fámy a šířená panika.

65 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 20. července 2015 v 16:45

[63]: Mimochodem už po několikáté tě upozorňuji, že že si pleteš (ekonomické) imigranty s azylanty. A azylanty máš v přiloženém odkazu o pár komentářů výše. Dále máš iformace, že ve smlouvě EU, Ženevské konvenci a smlouvách OSN.

66 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 20. července 2015 v 16:50

[63]: Právě mi docvaklo, že jdu na to úplně špatně.
Takže: dokaž mi, že se jedná o ekonomické imigranty a ne o azylanty. (ačkoliv už z výše uvedené uvedené úmluvy OSN seš na tom s definováním trochu v nevýhodě).

67 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 20. července 2015 v 17:45

[66]: Výborně, opět jsi to obrátila jiným směrem, abys nemusela odpovědět. Mě už ale ty dohady nebaví. Na ten tvůj komentář se zmínkou o "Základní listině práv a svobod" jsem zareagoval jen proto, že ses tam dopustila typického faulu používaného v diskuzích. Ten faul spočívá v tom, že se jedna strana snaží v diskuzi zdiskreditovat druhou stranu tím, že ji označí za nekompetentní ohledně neznalosti toho či onoho. Což jsi ty přesně udělala tím, že jsi odpůrce migrace označila za neznalé nějaké listiny. A ještě jsi jméno té listiny napsala blbě. ;-) :D Howgh.

68 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 20. července 2015 v 17:59

[67]: Myslím, že už jsem ti odpověděla několikrát a pozvala jsem tě i k sobě, kde se tomu věnuji podrobně.

Nenapadám názor jako takový, napadám šíření lživých informací, kterých se lidé chytají a pak se tváří jako vlastenci, fakt že tyto lživé informace - fámy, jsou šířeny jako poplašná zpráva.

Takže aby bylo jasno, já nepodkopávám tvůj názor, já dělám něco horšího, podkopávám to o co se tvoje názory opírají a je jen na tobě jestli ho dokážeš podepřít něčím relevantním, nebo se se svým názorem budeš vznášet ve vzduchoprázdnu.

A k zdiskreditování druhé strany. Ještě jsem nenarazila u oponentů na ověřitelný fakt, který by ukazoval nebezpečí, ten jsem si musela dohledat sama!
Horší je to s tebou, podám ti ověřený relevantní zdroj a ty mě smečuješ za přehození dvou slov.  

Beru to pozitivně, možná je to poslední sebeobrana než začneš shánět relevantní zdroje a skutečná fakta, pak mi možná i natrhneš pr... sedinku. To já nevylučuju.

69 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 20. července 2015 v 18:31

[68]: Tak jo.

70 K. K. | Web | 20. července 2015 v 21:33

Mám pocit, že máme dost vlastních problémů, a nějakými imigranty se nemáme čas zabývat. Všichni cizinci - navíc jiné pleti - bývají dosti nepřizpůsobiví a žijí si tak, jako by byli stále ve svém státě. Existují výjimky, ale málokdy. 1/10 z nich bude pracovat nebo něco dělat.
A navíc, jak se tady chtějí uživit? To zase budou dostávat dávky jako cigoši? Není to trochu moc? Vždyť není místa pro naše, a budeme rozdávat místa do zaměstnání jiným? To je podle mě dost nelogické!
Nejsem proti pomoci jiným, pomáhat se má. Jenže v zemi, která je po uši ve ... víme kde, a v kaši to není! V takové zemi stačíme my, další není potřeba! Beztak je země berou jen proto, že dostanou od EU příspěvek na každého imigranta.
Zajímalo by mě, jestli je fakt pravda, že tak 99 % z nich se do Evropy rozjelo, protože viděli příležitost pro možnou práci, nebo se jim nechtělo trčet doma, ale vlastně jim doma žádné nebezpečí nehrozí. Nevím, proč nesedí na dupě doma, ve své zemi!
Možná se ze mě stává rasista, jenže tady už nejde mít názor: "Vezmeme je, jinak je to xenofobní, rasistické, a kdo ví, co ještě!" Kdo chce, ať si je domů vezme. Uvidíme, povíme si po pár měsících, jak se budete mít!
Za chvilku v Africe nezbude nikdo, bude se vraždit u nás, protože se všichni přestěhujou - a oni si najdou důvod, proč odtamtud pryč. Dotáhnou sem ty své eboly, malárie a další bordel, na který oni jsou třeba odolní, ale my rozhodně ne. Je to jako kolonizace Ameriky Španěly, Portugalci, Angličany a tak dále. Ale hlavně Španěly. Nadělali bordel, dotáhli neštovice a tak dále, povraždili, co se dalo i nedalo, pokáleli jim jejich víru, ukradli vše, na co přišli, zničili, čemu nerozuměli (nebo možná proto, že tomu rozuměli?). Rozhodně nestrpím, aby se něco podobného stalo i u nás, protože mám pocit, že se k tomu pomalu ale jistě začíná schylovat. A vůbec - ale vůbec se mi to nelíbí!!

Z jedné strany imigranti, z druhé strany Řekové. To je situace!

71 Ryuzaki Ryuzaki | Web | 21. července 2015 v 16:18

[70]: z většinou s tebou souhlasím. Rekt.

72 Panra Panra | Web | 21. července 2015 v 23:22

[70]: "navíc jiné pleti" ... už dlouho mě nic tak upřímně nerozesmálo. Škoda kyselost toho smíchu.
Moje přirovnání k historii: http://panraland.blog.cz/1507/a-konecne-reseni

73 Alka-fejetony Alka-fejetony | 22. července 2015 v 13:51

[24]:Souhlasím s argumentem "jiná" kultura i s "přizpůsobit se dané zemi". A je to těžké až nemožné - viz cikáni, zvaní Romové - někdo se dokáže integrovat, někdo ani ve třetí, čtvrté generaci ne.
Ale stejně nesouhlasím s tím, že co muslim, to terorista. A stejně si dál myslím, že se ani tak nebojíme jejich kultury, jako naší NIC MOC ekonomiky, z níž je budeme živit.
A že to jsou "mladí svalnatí černoši"? Žádné ženy a děti ? Jak pravil klasik: Sorry, vole, error.
To dělají jen média. Ne realita.

74 Em Age Em Age | Web | 22. července 2015 v 13:59

Také se ztotožňuji s názory Tomia Okamury. :-)

75 Em Age Em Age | Web | 22. července 2015 v 14:01

[70]: Přesně, nakonec to dopadne tak, že Afričané pomigrují do Evropy, Afrika zůstane prázdná a Evropani půjdou tam. :-D (berte s nadnesením)

76 Egoped Egoped | E-mail | Web | 22. července 2015 v 16:56

[74]: Achjo, tak to se máš čím "chlubit" :-/

77 kiki kiki | E-mail | 25. července 2015 v 12:40

Nejlepsi reseni by bylo poslat na more torpedoborce aby sestrelily ty cluny s nema. Nechcu aby jsme tu zivili nejake uprchliky kterym se nechce pracovat.Myslim ze za to zaplatime. Jim se nechce pracovat takze budou krast. A kam je dame ? Potom tu bude vic cernych lidi nez bilych. :-|  :-)

78 kiki kiki | E-mail | 25. července 2015 v 12:41

Jeste dovezou ebolu :-?  :-!

79 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 27. července 2015 v 18:04

Myslím si, že by se jim mělo pomoct. Ale mělo by se jim pomoct NA JEJICH ÚZEMÍ. Kdybychom si je všechny dotáhli sem, nechci ani pomyslet na to, jak by to tu vypadalo. A to se považuji za lidumila...

80 prubnihracku prubnihracku | Web | 30. července 2015 v 21:55

Je potřeba pomoci těm, co to opravdu potřebují, ne těm, co jdou za lepším a jen čekají s nataženou rukou.

81 Charlie Charlie | Web | 31. července 2015 v 12:40

Podle mě by se jim mělo pomoct ale nemůžou zamořit celé Česko to by už nebylo Česko ale ňáká směsice něčeho.

82 Livi Livi | Web | 4. srpna 2015 v 14:43

Podle mého je celý problém hlubší. Vyspělý svět posílá do těchto zemí pomoc, ale ta je často nevhodně koncipovaná a nepodporuje rozvoj tamní společnosti a ekonomiky. To potom vede paradoxně ke zhoršování situace a k vytvoření představy, že v některých zemích létají oni pověstní pečení holubi rovnou do úst. Tak proč se do těch zemí nepřesunout, že? Je jasné, že někteří opravdu utíkají před válkou. Ale takový člověk si určitě nebude vyloženě nárokovat vstup zrovna do té konkrétní země, která má "překvapivě" velmi výhodné sociální podmínky a nebude riskovat život při naskakování na náklaďáky. Pokud budu uprchlík před válkou, tak na sebe přece nebudu upozorňovat tím, že budu ničit majetek a porušovat zákony země, do které jsem přišel nelegálně bez dokladů a chci po ní nějakou pomoc. A nebudu při tom vykřikovat něco o tom, na co mám právo na svobodu. Nemám. Jsem totiž nelegálně na cizím území. Co začnou dělat ve chvíli, kdy ty vysněné země "zavřou kohoutky" a žádná pomoc kromě nějaké základní péče prostě nebude? Ano, já jsem pro pomoc zemím, které zasáhla válka, ale musí to mít pravidla, která zajistí, že to neohrozí domácí obyvatele. Prostě si sem nemůžeme natáhnout půlku Afriky a čekat, že to nějak bude fungovat. A pokud se někdo odvolává na to, že od nás lidé taky před válkami utíkali a nebyl s tím problém, tak nechť si prosím tehdejší přístup k uprchlíkům například před 2. světovou válkou nastuduje podrobněji.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama