ROZHOVOR: Zdenina

24. dubna 2015 v 8:00 | Standa |  Rozhovory
Rubrika Rozhovory si dala na nějakou dobu neplánovanou pauzu, a tak nastal nejvyšší čas to napravit! A to rovnou ve velkém stylu - tentokrát jsme pro vás našli strašně zajímavou blogerku, která určitě stojí za pozornost. Ať už je pro vás stará známá, nebo o ní slyšíte poprvé, čtěte rozhovor se Zdeninou. Stojí za to :-)


Jak by ses popsala v jedné větě?

Podivná bytost stále si hledající místo v životě.

Jak je velikost obce, ve které žiješ? (počet obyvatel)

Něco přes sto obyvatel. Bydlím v malé vesničce u Klatov.

Je ti 27 let, ale průměrný uživatel Blog.cz je výrazně mladší (14 let). Nepřipadáš si někdy na Blog.cz, kde převažují blogy teenagerů, že už jsi na blog trochu stará? :-)

Svůj věk (prozatím) neřeším, i když se každým rokem navyšuje, což je nemilé. Možná, že bych se mohla jít zahrabat, ale blogování mě prostě baví. Alespoň mám místa, kde zanechávám nějaký svůj otisk.

Co ti dokáže zlepšit náladu?

Pěkná kniha, šálek teplého čaje, prosluněné ráno, objevení nového dopisu ve schránce a hlavně moji zvířecí miláčkové, bez nich by to nešlo.

Jak vypadá tvoje plocha na počítači?

Na pozadí na mě kouká lední medvěd pod hladinou a šest sloupců ikonek (řazeny dle abecedy) je poskládáno vlevo. O počítač se dělím ještě se sestrou a bratrem, kteří jsou starší a mají přednost, takže se na něj kolikrát ani nedostanu.

Jsi členem nějakého blogerského klubu nebo redakčního blogu? Jaký máš na tyto blogy názor?

Patřím do Klubu Snílků a jsem jeho hrdý člen. Myslím si, že tyto blogy jsou zajímavé a mohou blogerům hodně nabídnout, jen se to nesmí stát honbou za ikonkami. Pokud jsem člen nějakého klubu, tak bych se měla snažit, co nejvíce se zapojit do dění, ale bohužel často bývá opak pravdu.

Kdo na Blog.cz podle tebe pěkně píše?

Temnářka, Lúmenn, Maglaiz a jako (nejen) knižní recenzérka je skvělá Polgara. Ale to jsou tak velké "hvězdy", že je zná každý.

Tvůj blog muj-svet-zdenina.blog.cz bude letos v červnu slavit výročí 5 let. Jak se za tu dobu proměnil? A co všechno na něm můžeme najít?

Ani se mi nechce věřit, že už je to takhle dlouho. :-) Měnil se společně se mnou, dřív jsem na něj více dávala své příběhy a zážitky s mazlíčky, ale postupně jsem přešla spíše na poezii, kreslení a jiná tvoření. Dal by se nazvat něco jako "tvůrčí" blog. Prostě se snažím nějak realizovat a tvořit, i když o sobě moc dobře vím, že neumím kreslit, ani básnit a vlastně ani psát... no, alespoň se nějak zabavím.

Sama sebe popisuješ jako knihomolku. Kdo jsou tví oblíbení autoři a jaká kniha se ti v poslední době nejvíc líbila?

Jo, jo, já přečtu téměř všechno. :-) Mezi mé oblíbence patří Terry Pratchett, Simon R. Green, Arto Paasilinna, Michail Bulgakov, Charlaine Harris, Leena Lehtolainen, Veronika Černucká, Petra Neomillnerová, nebo třeba Mika Waltari.

V poslední době mne nejvíc oslovily knihy Levandulový pokoj (Nina George), Rozluštěno (Mai Jia) a Poklad pana Isakowitze (Danny Wattin).

Jaká je tvoje nejoblíbenější literární postava?

Vždy když se vydávám na Úžasnou Zeměplochu, tak se moc těším, až se na scéně objeví Smrť. Je takový hloubavý, málomluvný a s kosou v ruce mu to sluší.

Kdybys měla možnost vybrat si superschopnost, jaká by to byla? A proč?

Na superschopnosti si nevěřím, vlastně ani nevím, co bych s nimi dělala. Jedině, že by mi někdo daroval TARDIS i s Doktorem (Desátým, pokud možno.). ;-)

Máš nějaké zvíře?

Po éře křečků, morčat, jednom potkanovi, králíkovi, a osmákovi degu, se mnou nyní pokoj sdílí kocour Whitee a fretka Todd, ale ještě mám "rodinné" psi - labrador Káro a dalmatinka Deny.

Co si myslíš o Instagramu? Převálcuje podle tebe časem blogy?

Tohle jde úplně mimo mě. Samozřejmě jsem o něm slyšela, ale nijak mě nezaujal, navíc můj "hloupý" telefon je rád, že dokáže zkouknout Facebook a Twitter, a tohle by na něj bylo už příliš. :-) Domnívám se, že nikoliv, vždyť jsou to jen fotky, nic víc, od blogu očekávám, že bude mít duši a tu v Instagramu nespatřuji.

Máš i literární ambice? Chtěla bys jednou napsat a vydat knihu?

Před lety jsem měla sen stát se spisovatelkou, ale to mě už dávno přešlo. Takže ne.

Na blogu máš uvedenou celou řadů oblíbených blogů, které pravidelně navštěvuješ. Jaké blogy se ti naopak nelíbí?

To hodně závisí na první dojem či na přečtení nějakých článků, i když třeba blogy o módě, kosmetice a hubnutí jdou úplně mimo mě. Jinak ovšem nikoho dopředu nezatracuji.

Našla sis díky blogu nějaké nové přátele? Jak moc ti blog změnil život?

Pár by se jich našlo, a dvě z nich poznávám blíže pomocí dopisů a pohlednic. Maglaiz se určitě nebude zlobit, že ji tu zmíním. :-) Jinak mi ovšem blog do života nezasahuje, jelikož se mé okolí o něco takového nezajímá, ale na druhou stranu ani nikoho nepřekvapí, že bych mohla psát blog, já totiž byla vždy ta divná, která nikam nezapadne.

Setkala ses naživo s nějakými blogery? Byla jsi překvapená tím, jak na tebe působí naživo lidi, které jsi až do té doby znala jen z internetu?

Zatím jen s jednou knižní blogerkou, ale ta není z blog.cz. Je to milá holčina, s podobnými zájmy jako já, takže si rozumíme i v reálu a čas od času si uděláme výlet do Plzně či Prahy za knihami. Někdo jezdí po pamětihodnostech a my dvě po knihkupectvích a antikvariátech. :-)

Na osobní setkání moc nejsem, hlavně velké množství lidí mi nedělá dobře, a tak trochu i děsí. Jsem samotářka a samota mi naprosto vyhovuje.

Kromě svého blogu muj-svet-zdenina.blog.cz máš i další blog na adrese denik-krvesaje.blog.cz. Když jsem ho před časem našel, byl jsem nadšený ze slova "krvesaj" (na blogu vystupuješ pod přezdívkou "Krvesajka Anna"), dokud jsem nezjistil, že "Ďábelský krvesaj" je bylinný likér soukromé likérky "Jenčík a dcery" z Plzeňska. Bylo to pro mě strašné zklamání, protože jsem si myslel, že slovo "krvesajka" jsi vymyslela ty, a na blogu není nikde žádná zmínka, že je jeho autorem je někdo jiný. Je podle tebe správné nepřiznaně si přivlastnit název alkoholického nápoje jako přezdívku?

Tak to je pro mě novinka, nikdy jsem o tomhle likéru neslyšela, až díky této otázce. No, alespoň jsem zase o něco chytřejší. :-) Ten pojem "krvesaj" (v množném čísle "krvesajové"), to je jen další pojmenování pro upíra, stejně jako nemrtvý, vampýr, nosferatu a další. Nikdy jsem netvrdila, že jsem to vymyslela já. Jen jsem měla pocit, že upírů je všude dost, tak jsem prostě zvolila jiný název pro bytost sající krev. A protože hlavní postavou je žena, tak je to krvesajka. To je všechno.

Co na tomto blogu najdeme? Je to literární mystifikace, parodie Twiligth ságy, nebo ještě něco jiného?

Jde o příběh vyprávěný formou deníkových záznamů, který si píše má fiktivní postava krvesajka Anna jako blog (proto pozor, ten blog píše ona, ne já :-D) a k tomu občas připojí něco navíc. To je vše, nic velkolepého. O tom, jak to všechno začalo, se dozvíte tady.

Navíc Deník krvesaje není v žádném případě nikterak originální počin, trochu mě inspirovala upíří fantasy sérií Tina Salo od Petry Neomillnerové, ale v žádném případě ne Stmívání. Romantické žvanění tu nečekejte. Je to podivný fantasy příběh s krvesaji, vlkodlaky, jedním kamarádským Ghoulem a další nadpřirozenou i lidskou havětí. Občas se objeví i Yettiem žijící na Šumavě. Anna bydlí mezi lidmi, takže zažívá každodenní nudu, ale také neočekávané příhody. Dopředu mohu prozradit, že ji teď čekají krušnější časy, ale jí to neříkejte. :-)

Jedním z nápadů, u kterých mi je líto, že se na Blog.cz nikdy nerealizovaly, je blogerská seznamka. Co si o tomto nápadu myslíš a co na Blog.cz pro změnu postrádáš ty?

Má osoba a seznamka, to nejde dohromady. Jsem takový samotář, že se straním všem a mám nejraději svůj klid, hlavně když mě nikdo neotravuje. Třeba když si jdu sednout do parku, tak se buď chci rozhlížet kolem sebe, být sama se svými myšlenkami nebo si třeba číst a vůbec nepotřebuji, aby mi do toho někdo žvanil. Vím, jsem divná! Ale pokud by se blogeři přáli s někým seznámit, tak ta seznamka zní jako dobrý nápad.

Blog.cz mi vyhovuje takový jaký je. V grafice se vůbec nevyznám, takže oceňuji jeho jednoduchost. Pokud totiž zvládnu vytvořit nějaký vzhled já, tak to dokáže každý. Pochopitelně to není "www-stránka", ale jako blog to bohatě stačí.

Tvůj názor v jedné větě na následující témata:

 • kouření - Vyzkoušela jsem to a zase s tím rychle přestala.
 • homosexualita - Existuje od nepaměti, tak proč to řešit?
 • vegetariánství - Nic pro mě, ovoce a zeleninu mám ráda, ale maso taky.
 • autorská práva - Měla by být dodržována, ale při dnešním rozmachu internetu to hodně záleží na svědomí každého z nás.
 • pro ana blogy - Slyšela jsem o nich, ale jde to mimo mě.
 • ezoterika - Dřív jsem se o ni zajímala, ale už mě to moc nebere.
 • e-knihy - Čtečku nemám, dávám přednost papírovým knihám, protože ji potřebuji držet v ruce a listovat v ní, to nějaký přístroj nemůže nahradit.
 • Facebook - Žrout času!
 • tetování - Nikdy jsem ho nechtěla a nechci, ale pokud se to někomu líbí, tak ať si ho má.
 • trest smrti - Při výjimečných situacích by byl asi potřeba.
 • nevěra - Byla, je a bude...
 • Romové - Taky jsou to lidi, jen jiná kultura.
 • fastfoody - Nepotřebuju je, raději si udělám svačinu na cestu v pohodlí domova.
 • Miloš Zeman - Je to náš prezident a byl zvolen lidmi, tak proč to najednou všem vadí?
 • dabing, nebo titulky? Obojí má výhody a zápory.

Poslední otázka. Nedávno na Blog.cz skončila soutěž "Nakreslete, jak si představujete Standu". Jak si mě představuješ ty? :-)

Vysoký, štíhlý a pohledný intelektuál s velkým charisma a přehledem o umění? No, kdo ví… Já si lidi raději nepředstavuji a ono je to kolikrát lepší. :-D 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 9:05

Zdravím Zdeninu a současně vidím novou fotku admina Standy na Srdci blogu. Existence vás obou mě potěšila. Jen mě zarazilo, že průměrný věk blogerů Blog.cz je výrazně menší. Ale nevadí, Zdenina kvalitně reprezentuje tu starší množinu, což mě těší :-)

2 Otavínka Otavínka | Web | 24. dubna 2015 v 9:14

Bezva rozhovor. Nejvíce mne dojalo sdělení, že ve 27 letech je člověk starej. Takže to už bych měla jít do hrobu? Ještě se tam nechystá a Zdenina má zajímavé názory. Jdu se podívat na její blog. Právě jsem včíl pochopila, proč my starší jsme nežádoucí.Nezapomeňte, že doháníme mládí, které za našich mladých let bylo příliš svázané. Zdenině přeji hodně stálých čtenářů. :-)

3 surpan surpan | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 12:46

Až na, že si teď připadám, jako bych měl trénovat, kvůli svému věku, skok do rakve, je vidět, že věkem kvalita blogů stoupá.
Rozhovor se mi moc líbil, je třeba mít mezi sebou rozumné blogery, co ví, o čem píšou.

4 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 17:07

Jsem si myslela, že pod poslední otázkou bude fotka Standy!

5 navzdysam navzdysam | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 18:03

Další potvrzení toho, že je člověk, kterému je 27 let, starej. Asi už bych měl být jednou nohou v hrobě :-D

6 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 18:06

O joj, joj, v 27 letech jsem si připadala mladá a ne ,,starší" a navíc měla 2 syny. Jak se ten věk posunuje, mládí se prodlužuje, celkový věk také...Lidičky nevystrkujte ty letité, vždyť také zestárnete. Jen doufejte, že budete schopni ještě se bavit aspoň tímto způsobem. Doba jde technicky dopředu (v lidských vztazích spíš dozadu) a psát se možná bude pohybem očí nebo silou vůle. ;-)  :-D
Zdenka je sympatická svými normálními názory na život i sněním. :-)

7 Sugr Sugr | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 19:05

Pokud je průměrný uživatel Blogu.cz stár  14 let, jak vypočítaly statistiky šéfa Blogu - Standy, a této slečně je 27, je oproti 14 letému skorodítěti samozřejmě "stará". Co je na tom divného?
Ani 70 letý bloger, ani 50 letý nebo mladší tento statistický údaj nezmění! :-))

Jen nechápu proč se to všech tak dotklo, šlo JEN o fakta a konstatování, o nic jiného. Tak jsem to tedy pochopila já! ;-)

8 Čerf Čerf | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 20:38

Dobré a sympaticky přirozené odpovědi. No a sympatické je mi i to, že ne všichni chtějí být spisovateli, protože jen díky takovým lidem nebude jednou víc spisovatelů než čtenářů :-).

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 23:47

[7]: Nedotklo, to byl spíš humor. Atejně moc nevěřím, že ten průměr je 14 let,ale to nevadí. Jen jsem chtěla upozornit, jak je ten věk relativní. V 18 byla pro mne taky starší paní , která měla 28 let. Tak proto zase chápu ten šibeniční humor u ,,starších" já. ;-)  :D

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 23:48

[9]: Stejně- pardon... O_O

11 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 8:18

[8]: Raz som videl reportáž z Islandu. Vraj tam postavia pomník tomu islandskému občanovi, ktorý NIE JE SPISOVATEĽ!

Pretože si ale myslím, že predovšetkým spisovatelia a radobyspisovatelia najviac čítajú, tak sa to možno ani nevylučuje, nebije. (Čislo, ktoré uvádzalo počet kníhkupectiev v tejto "obrovskej ríši" si už bohuziaľ nepamätám, ale bolo jednoducho neuveriteľne obrovské!)

Príjemný rozhovor. Prekvapilo ma, že Zdenu poteší list v schránke - ešte sa píšú aj hmotné listy? Myslel som, že už len e-Mail ;-)

12 Čerf Čerf | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 9:02

[11]: Opravdový spisovatel obětuje svému spisování každou možnou chvilku, a tudíž nemá na čtení čas! :-)

13 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 9:08

[12]: Tiez pravda, ale "zelezna disciplina" a nestracat cas jedlom BEZ CITANIA a pod., NESPAT! (Dlhe polarne noci?!?) :-D

14 Janinka Janinka | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 12:03

[11]: U nás se začnou brzy stavět pomníky těm, co nemají titul a jsou manuálně zruční :-D.

15 Nettie Nettie | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 12:14

Děkuji za tip na zkouknutí blogu, určitě se podívám. Musím říct, že jsem s píš "pasivní bloger"- píšu, ale nečtu a nekomentuju. Prostě na to nemám čas. To ale hodlám napravit.
Zdenina mi přijde jako moc sympatická osoba- jak odpověďmi, tak fotkou. Jak už jsem napsala, může mě u sebe očekávat :D
______________________________________
Teď něco mimo téma. Nejdříve jsem se chtěla zeptat, jestli zase bude videorozhovor, přišlo mi to jako zajímavý nápad :)
A za druhé- chtěla jsem se zeptat, jestli nemá blog.cz v plánu zavést nějakou podporu pro chytré telefony. Blogger má i svoji aplikaci. Jde mi o to, že když chci přidat obrázky z telefonu, tak to prostě nejde. Nebo jde, ale už s nimi v článku nemůžu manipulovat. Musím si je sama sobě posílat na fb a teprve pak přidat v pohodlí u počítače. Berte to jenom jako nápad :)

16 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 13:04

[14]:
Už mám ve svém kalendáriu DEN BEZVÝZNAMNOSTI.

17 Maruška H. Maruška H. | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 21:14

Ve 27 letech blogovat, pěkné! :). Moje mamča by možná dokázala Blog.cz vyhledat, ale psát blog a mít slušný desing, to asi ne :D .
Zdenina je moc příjmená, ale do teď jsem jí neznala :).

18 Standa Standa | Web | 26. dubna 2015 v 10:34

[15]: Mně to taky přišlo jako zajímavý nápad :D Ale lidem se to moc nelíbilo, takže další videorozhovor asi už nebude :D

Pokud jde o podporu smartphonů (mobilní verze blogu, appka), v současnosti o tom bohužel neuvažujeme.

19 David David | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 13:31

Pobavilo mě, že Zdenině je 27 let a doma se bije o PC se staršími sourozenci. :-D

20 Teeda Teeda | Web | 28. dubna 2015 v 15:30

[8]: Vzal si mi komentář z pod prstů. :)

21 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 2. května 2015 v 21:09

Juch, zase žijou rozhovory! A rovnou se Zdeninou, tak to bylo příjemné počtení. :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama