ANKETA: Jaký máte názor na vracení neaktivních blogů do oběhu?

10. března 2015 v 17:15 | Standa |  Ptáme se vás
Jedním z charakteristických rysů Blog.cz je vstřícnost vůči uživatelům, kteří projevují zájem o neaktivní blogy. Pokud někdo chce blog na obsazené adrese, na které už dlouho nevyšel nový článek, pak blog prostě dostane. Tímto způsobem se "do oběhu" už vrátily stovky, spíše tisíce blogů. Je to podle vás správné, nebo by měly být adresy blogů podle vás nárokovatelné navždy?


Anketní otázku tohoto článku by šlo rozšířit o spoustu dalších otázek: co všechno by se dalo na blogu vlastně nárokovat? Je toho docela hodně (a to zde ještě opomíjíme to, co si blogeři nárokují nejčastěji - a sice autorská práva ke svým textům a fotkám :-).

Internetovou identitu každého blogera na Blog.cz tvoří tři základní věci: adresa blogu, přezdívka a avatar. Zkuste si představit, že by někdo vystupoval pod stejnou přezdívkou jako vy. Je vám taková představa nepříjemná? Nebo co kdyby měl někdo stejný avatar jako vy? A konečně, krajní varianta číslo tři - jak se vám zamlouvá představa, že někdo cizí, koho jste v životě neviděli, vede svůj blog na adrese, na které byl v minulosti váš blog? (dva blogy na stejné adresy být nemohou).

Se všemi případy jsem se už v praxi setkal, ten třetí je ale samozřejmě nejrozšířenější - právě proto, že neaktivní blogy vracíme do oběhu. Mnohem vzácnější jsou případy, kdy narazíte na dva blogery se stejnou přezdívkou. Ale stává se to, byť spíše ne sychronně, ale v různou dobu. Blogoví pamětníci mi jistě dají za pravdu, že si už možná také někdy všimli, že se objevil nějaký nový bloger vystupující pod přezdívkou, kterou v minulosti používal někdo jiný. Totéž určitě platí i pro avatary, jejichž malý rozměr už tak nějak automaticky implikuje, že si těžko bude někdo na svůj avatar nárokovat copyright.

Problém s vracením blogů do oběhu lze ukázat třeba na blogu infinity.blog.cz. Když se na něj podíváte, zjistíte, že na něm první článek vyšel v červenci 2014 a že blog píše blogerka vystupující pod přezdívkou Iny Smithová. Pamětníci však možná vyloví z hlubin blogového pravěku následující vzpomínku: v březnu 2008 na tomto blogu vyšel historicky první rozhovor s 2 blogerkami. Jednou z nich byla 16 letá dívka vystupující pod přezdívkou Infinity, která měla blog - ano, tušíte zcela správně - na adrese infinity.blog.cz. Pokud by se náhodou našel někdo, kdo měl její blog tehdy v oblibě, a zkusmo si ho dnes otevřel, najde blog někoho úplně jiného. Je to podle vás správné?

Mimochodem, i přezdívka Infinity se vrátila časem do oběhu. Dnes pod ní vystupuje 21 letá blogerka s blogem na adrese moje-iluze.blog.cz. Jestlipak ví, že už tu před ní minimálně jedna Infinity byla? :-) A myslíte, že by to původní Infinity vadilo, že dnes někdo nosí její přezdívku?

Trošku to připomíná situaci, která panuje u mobilních operátorů. Protože telefonních čísel není neomezené množství, operátoři běžně vracejí do oběhu čísla dlouhodobě neaktivních SIM karet. Pokud si dnes koupíte novou SIMku, úplně běžně se vám může stát, že takto po někom "zdědíte" číslo, ani to nebudete vědět, a kdo ví, třeba se vám jednou dovolá někdo v domnění, že volá původnímu majiteli čísla. Ze svého okolí takový případ znám a vím, že dotyčnému člověku není úplně příjemné, že mu ustavičně volají nějací lidé, a on jim musí vysvětlovat, že jeho číslo už dávno patří někomu jinému.

Ale nemusíme od internetu odbíhat tak daleko, stejná praxe platí i u internetových domén. Ty si vždy platíte na určitou konkrétní dobu, a pokud vám doména expiruje a nezaplatíte si její další užívání, může si ji koupit někdo jiný. Z tohoto pohledu je zajímavé, že známá blogovací služba Blogger.com razí zcela opačnou politiku - jednou založený blog je zde na věčné časy, a pokud blog nezruší sám majitel, pak neexistuje cesta, jak se jeho zrušení domoci.

Na toto jsem narazil před lety, když jsem si chtěl založit blog na adrese standa.blogspot.cz. Leč měl jsem smůlu, protože mě již v minulosti někdo předběhl, a blog na této adrese již existoval. Když se ale na blog podíváte, zjistíte, že to je klasický případ neaktivního blogu, který zbytečně zabírá adresu. Na blogu je jediný testovací článek a kde nic tu nic, blog vypadá stále stejně už spoustu let, a vsadím se s vámi o co chcete, že bude vypadat stejně i nadále, protože autor tohoto blogu spolehlivě dávno zapomněl, že si kdysi nějaký blog založil.

Z pozice Google, který tuto službu provozuje, je taková politika logická, protože má dvě obrovské výhody: je to levnější a jednodušší, protože nemusíte řešit, co s neaktivními blogy (prostě je necháte být jak jsou), a stejně tak nemusíte platit nikoho, kdo by řešil rušení neaktivních blogů a jejich vracení do oběhu. Současně se tím vyhýbají potenciálním konfliktům, které by mohlo vracení blogů do oběhu způsobovat (např. v situaci, kdy by si někdo nárokoval blog, kterému se nějakou dobu nevěnoval, a provozovatel ho předal jinému uživateli).

To, že je to výhodné pro provozovatele, ale neznamená, že je to dobré i pro uživatele. Nejlepším příkladem budiž smutný pohled na zmíněný blog standa.blogspot.cz - mohl tam být můj blog, ale smůlička, už navždy tam bude jen strašit to, co tam je teď. O blog na jiné adrese zájem nemám, tak ať si tenhle nechají - už jen zmínkou v tomto článku jsem jim na ten blog nahnal víc lidí, než se na něj podívalo od jeho založení, což si ten blog vlastně vůbec nezaslouží.

Abych ale zůstal v našich vodách, měl jsem v minulosti blog i na Blog.cz. A sice na adrese architecture.blog.cz. Přispíval jsem na něj v letech 2008-2009, a možná se ještě mezi vámi najde někdo, kdo si tento blog pod mým vedením bude pamatovat. Pak jsem blog zrušil, a časem si ho na stejné adrese založil někdo jiný. A víte co? Když jsem to zjistil, vůbec mi to nevadilo. Naopak, vůbec jsem neviděl důvod, proč by mi to mělo vadit, a proč bych si měl nárokovat nějakou adresu, když už na ni nehodlám přispívat.

S tímto nárokováním se ale překvapivě můžete setkat docela často. Nejčastěji u lidí, kteří si založili blog na nové adrese, ale pravidelně se do svého starého blogu přihlašují, aby o něj nepřišli. Na takovém blogu už nikdy nic nového nevyjde, ale blog do oběhu vrátit nejde, protože se do něj uživatel přihlašuje, a podle podmínek služby je to tedy normální aktivní blog (podmínky služby nic neříkají o povinnosti publikovat nový obsah, aktivita blogu se sleduje výhradně podle přihlašování uživatele do blogu).

Jaký na to všechno máte názor? Jste zastánci vracení neaktivních blogů do oběhu? Nebo se vám spíše zamlouvá politika Google - jednou založený blog je zde na věčné časy? A měly by být podle vás nárokovatelné i přezdívky, nebo byste dovolili, aby pod jednou přezdívkou vystupovalo - klidně i současně - více blogerů najednou? Měl by podle vás provozovatel zasahovat do konfliktu, kdy jeden bloger obviní jiného, že mu okopíroval přezdívku?

Napadá vás k tématu ještě cokoli dalšího? Komentáře jsou vaše.
 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Xanomes Xanomes | E-mail | Web | 10. března 2015 v 17:25

Rozhodně pokud se o blog nikdo nestará (a viděl jsem hodně blogů se základním, neupraveným vzhledem bez zajímavějšího článku) je to správně. Nicméně žádný bloger by si neměl přivlastňovat identitu někoho jiného. Také bych omezil možnost přivlastňování: pokud byl někde aktivní bloger, který celý blog upravil, pak ho blogování omrzelo a skrze nějaký článek se s "blogosvětem" rozloučil, měla by jeho vzpomínka zůstat. Pokud ale někdo založí blog a pak na něj ani nesáhne, nevidím v tomto "vyvlastnění" žádný problém.

2 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 10. března 2015 v 17:44

Blog, na kterém někdo pracoval a věnoval mu svůj čas a péči, by měl zůstat, i když je neaktivní. Je to stopa po člověku. Je to kousek jeho cesty. A někteří šli třeba i kousek té jeho cesty s ním. A to by nemělo zaniknout...

3 Futurity Kane Futurity Kane | Web | 10. března 2015 v 17:52

Pokud by šlo o vracení do oběhu blogů, na nichž je jen jeden nebo dva články a jsou x měsíců neaktivní, pak bych s tím problém neměla. Takové blogy jen zbytečně zabírají místo.
Nicméně já sama jsem už jeden blog měla, a ačkoli už na něj nepřispívám, zrušit ho opravdu nechci, protože jsem ho provozovala řadu let a hodně pro mě znamená. Zdaleka ne všechny články z něj mám archivované a navíc je na něm spousta krásných komentářů, o které bych prostě nechtěla přijít. Takže se na něj dál sobecky přihlašuji, i když už dávno není aktivní. Jsou to prostě vzpomínky.

4 Sugr Sugr | E-mail | Web | 10. března 2015 v 18:09

[2]: Naprostý souhlas s Ji Hei.
Dodnes lituji, že jsem zcela zrušila svůj první blog a nenechala jsem ho jen neaktivní. :-(
Přezdívka by měla zůstat tomu, kdo si ji dal, neměla by být přivlastňována někým druhým - to je můj názor. :-)

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 10. března 2015 v 18:18

Králové to řeší tak, že připojí číslovku řadovou.

6 luczaida luczaida | E-mail | Web | 10. března 2015 v 18:18

Zasahovat kvůli stejné přezdívce? A co byste s tím jako udělali? Zavírali blogery za krádež? To je jakoby někdo chtěl stíhat dítě, protože ho rodiče pojmenovali Josef Novák. Hovadina.
Stejně jako ta recyklace blogů.
Neřeknu, pokud to jsou blogy s jedním zkušebním článkem, ale pokud se na něm někdo nadřel a jsou tam hodnotné články, ač třeba vytvořené před několika lety, nikdo by na to neměl mít právo sáhnout, i kdyby se majitel nepřihlašoval.
Já bych to tak teda nechtěla. Kdybych opustila blog a nechala na něm všechen obsah, asi logicky chci, aby k němu měli všichni pořád přístup, i když už bych nechtěla dál blogovat.
Co když zapomenu heslo? Smůla, tím jsem někomu svůj blog přímo naservírovala..

7 Kelíns Kelíns | Web | 10. března 2015 v 18:41

Myslím, že by se adresy neměly dávat novým majitelům. Pokud má někdo opravdu zájem si blog založit vymyslí si volnou adresu. Zrušit můžete leda blogy, které fungovaly pár měsíců. Ale když někdo vede blog třeba jen rok, přijde mi škoda mu ho pak celý vymazat.

8 Elis Elis | Web | 10. března 2015 v 19:00

Můj názor na to je takový, že když si určitý člověk zakládá blog na dané adrese, aby tam při registraci bylo nějáké políčko, kde by dotyčný zaškrtl, v případě neaktivity tu adresu dát tomu člověku který jí chce.

9 Elizabeth Elizabeth | Web | 10. března 2015 v 19:16

Myslím, že je správne vracať neaktívne blogy do obehu. Na blog.cz je množstvo adries a keď chce človek práve takú adresu, na ktorej je blog neaktívny, tak prečo nie? Mne by to napríklad nevadilo. :)

10 LiPo LiPo | Web | 10. března 2015 v 19:24

Myslím, že tak, jak to s neaktivními blogy funguje v současné době, je to celkem optimální. Když si nějaký bloger přeje svůj internetový deníček zachovat, i když už je neaktivní, musí se o to zkrátka starat - tedy pravidelně se do něj přihlašovat. Pokud se někdo do svého blogu třeba už několik let nepřihlásí, těžko lze předpokládat, že si takový člověk přeje, aby mu ho nikdo nesmazal nebo nepřebral.
Na druhou stranu to může mít svá úskalí - můžou nastat situace, kdy by si bloger sice zachování svého blogu možná přál, ale nemůže se do něj přihlásit. To se netýká zdaleka jen zapomenutého hesla, ale například i (ač to zní lehce morbidně) úmrtí blogera. Proto by bylo možná vhodné, aby existovala nějaká nezávislá komise (složená například z uznávaných blogerů), která by mohla rozhodovat, zda je blog dostatečně hodnotný na to, aby zůstal zachován, nebo jestli jej lze smazat. Právo na zachování blogu v případě ukončení blogování bych také zcela automaticky přiznal všem členům Autorského klubu.
Na přezdívky bych si žádná práva rozhodně nenárokoval - zdaleka ne každý má o blogovém světě dokonalý přehled a to, že si nějaký bloger nevědomky dá přezdívku, kterou používá už někdo jiný, se může stát relativně snadno. O avatárech bych ale uvažoval jinak - jsou sice malé, přeci jen jsou to však obrázky - a jsou-li vlastní tvorby, autorská práva by se na ně měla vztahovat.
Uff, to je román, snad si to alespoň někdo přečte... :-)

11 LiPo LiPo | Web | 10. března 2015 v 19:25

Ej, kamsi mi zmizely odstavce... Teď je to ještě nepřehlednější než to vypadalo... :-D

12 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. března 2015 v 19:52

Na přezdívky samozřejmě nikdo výsadní právo nemá. Ale jsem také velmi obezřetný, pokud jde o vracení adres do oběhu. Práce blogera by neměla jen tak snadno zmizet ze světa, i když blog není a nejspíš už nikdy nebude aktivní.

13 myší královna myší královna | Web | 10. března 2015 v 21:02

Ó, mě jen vytáčí, když vidím, kolik Myších královen se za ty roky vyrojilo na Facebooku!

Blog by mě štval. Ovšem pokud jde o blog, na který se roky nešáhlo a jsou na něm třeba dva články, beru. U těch "vymakanějších" bych to samozřejmě konzultovala s původním adminem.

14 myší královna myší královna | Web | 10. března 2015 v 21:06

A ještě mám jeden případ: svůj starý blog applepie.blog.cz. S překládáním článků a sháněním materiálů jsem se tak nadřela - ač mě to bavilo - že by mi bylo líto, kdby zmizel.

15 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 10. března 2015 v 21:14

Vracení adres do oběhu je v pořádku. Proč by měly zabírat místo blogy, který už jsou dávno mrtvý? I když, nechala bych neaktivní blogy s kvalitním obsahem, fotkama, povídkama nebo článkama, na který by se někdo ještě mohl někdy podívat.

16 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. března 2015 v 22:11

Když jsem si zde založila blog ruzenka, stalo se tak spíš náhodou a měla jsem blog na Novinkách. Zhruba po půl roce se mi na email ozvali odsud, jestli ten blog budu provozovat, psát na něj nebo nemám zájem. Odepsala jsem a napsala jeden článek- povídku. Vzápětí se rušily blogy na Novinkách a bylo mi navrženo přenesení všech článků z blogu novinek vč. obrázků. Uvítala jsem to- coby laik jsem nedoufala, že by to bylo možné. Byl to však stejný provozovatel a šlo to. Od té doby jsem zde a myslím, že by se mi moc nelíbilo, kdyby obsah blogu zcela zanikl. Tedy zatím. Je v něm kus historie ze života, mnohé povídky. Možná je to tím, že vidím zájem i o staré články- některé. Pokud by už nebyl, případně já už nebyla- někdo z rodiny by si mohl případně obsah stáhnout na památku,  a  tak bych místo uvolnila.

17 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 10. března 2015 v 22:51

Nevím, já si myslím, že nemá cenu zabírat virtuální prostor něčím, o co už původní majitel nestojí. Tak proč by tu adresu nemohl dostat někdo jiný? :)

18 zpravar zpravar | Web | 10. března 2015 v 23:08

Muj nazor je takovy, ze by na blog.cz mel existovat archiv techto blogu. Tedy ne ze by byl po tech x mesicich neaktivity predan nebo zrusen, ale jen by se presunul na adresu treba archiv.nazevblogu.blog.cz a tam by zustal naveky. Kdyz by ten blog pak nekdo chtel, mohl by si bezproblemu blog zalozit na puvodni adrese. A pokud by se i tento blog stal neaktivnim, tak by se v tom archivu prepsal, nebo dal na adresu treba archiv2.nazevblogu.blog.cz atd...
Co se prezdivek tyce, tak by podle me mel mit kazdy uzivatel pravo mit svoji, i kdyz by ji pouzival nekdo jiny. Z toho by ale plynula povinnost nezneuzivat toho a vydavat se za nekoho jineho. To uz je o etice a lidech. A protoze mi je jasne, ze se vzdycky najde nekdo, kdo to zneuzije, jedine vychodisko vidim v unikatni prezdivce. Kazdy si k ni muze dat cislo, nebo cokoliv jineho, ale mel by se odlisit. Ale budeme-li se bavit o horizontu desitek let, tak je to podle me jedno, at klidne prezdivku preberou jako stafetu. O avatarech podle me nema smysl diskutovat... Kazdy ma moznost si udelat svuj vlastni a nevidim duvod, proc se v tomto ohledu "opicit".

19 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 11. března 2015 v 6:55

Rozhodovala bych se individuálně. Pokud ten člověk tvořil, myslím tím, že zveřejňoval nějaká svá vlastní díla, blog bych nenabízela pod stejnou adresou nikomu. Stejně tak v případě, jestli si autor blogu psal deník, úvahy, kosmetické recenze atd. atd. Zkrátka ty blogy, které mají velký obsah.

20 Terka Terka | E-mail | Web | 11. března 2015 v 9:01

Pokud psal autor blog delší dobu, nemazala bych ho. Nepředávala bych adresu nikomu jinému. Maximálně v případě, že by to původní autor dovolil, ale jinak ne. Ten člověk tam měl články, na které vzpomíná a je možné, že některé nejsou tak dobré, jako zbylé, ale je to pro něj posunutí. Já bych svůj předchozí blog nechtěla zrušit, protože je tam dost článků, a i když je jich pár okopírovaných z Wikipedie, patří to k mé blogové historii. V případě, pokud by někdo chtěl jiný blog, na nějž jsem přispívala, to by mi nevadilo, protože jsem se mu tolik nevěnovala. Taktéž bych nikomu nedala blog internet-magazine.blog.cz, neboť nikdy není jasné, jestli se na něj někdo z redaktorů nevrátí... :-)

Co se týče přezdívky, pod články na blogu se podepisuji Terka M., v komentářích Terka, protože... já vlastně nevím. Ale už jsem párkrát narazila na nějakou Terku. Vadilo mi to v případě, kdy autor blogu neměl nastavené avatary u autorů komentářů, ale jinak mi to nevadí, jelikož Tereza je jméno jako každé jiné. :-)

21 Ari Ari | E-mail | Web | 11. března 2015 v 9:57

Osobne mi myšlienka, že by som na svoj blog raz prestala chodiť a niekto by si ho zobral vadí. Venovala som mu veľa úsilia, publikovala okolo 200 článkov a napísala som niečo, čo by si možno niekto rád prečítal aj po mojej neprítomnosti.

Na blog.cz je veľa neaktívnych blogov s kvalitným obsahom aj keď už dlho nie sú aktívne, lebo duch blogera v ňom stále žije a jeho odkaz by tu mal zostať :D

Ak však ide o blogy, ktoré majú skutočne niečo ako jeden testovací článok, alebo tam len niečo ako ahoj, vitajte na mojom novom blogu, tak nedbám. Ale ak je tam nejaká reálna tvorba a blog bol aspoň chvíľu aktívny, tak by mal nepochybne zostať.

22 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 11. března 2015 v 10:21

Takže až umřu, tak umřu?

23 hogreta hogreta | E-mail | Web | 11. března 2015 v 10:44

Co se týče těch přezdívek - tak ono záleží i na tom, jaká ta přezdívka je. Jsou přezdívky, které mají normální český (nebo anglický) význam, popřípadě je to třeba jméno (Terka, Růža,...), tak je jasné, že si jeho nositel tuto přezdívku nemůže nijak nárokovat. Co se týče ale třeba mě, tak já bych teda rozhodně nechtěla, aby měl někdo mou přezdívku, protože všichni si pod ní představí mě. Jednou se objevil na jednom fóru někdo s mou přezdívkou, a od té doby mi anonymové píšou nějaké ptákoviny typu "tak co, ještě pořád podporuješ Kramného?". Docela mě to pronásleduje, a přitom já absolutně netuším, o co jde. Takže se tomu snažím předcházet a na všelijakých fórech a stránkách zakládám účty pod svou přezdívkou, abych aspoň trošku zabránila tomu, že by mi ji někdo "vzal".

Co se týče obnovování starých blogů, asi to záleží i na obsahu. Jsou blogy, které svým obsahem mohou sloužit pořád, i když už se o ně už nikdo nestará. Ale blogy, které okolí nic nedají (třeba jsou tam články s pixelkami a nějaké deníčkové zápisky o pěti větách) a zároveň jsou několik let neaktivní, tak to si říkám, že je zbytečné, aby zabíraly místo a zabíraly třeba hezkou adresu.

24 Kerria Kerria | Web | 11. března 2015 v 11:33

To, že někdo na svůj blog nepřispívá, ještě nemusí znamenat, že ho nevyužívá k jiným účelům.
Já si svůj blog zde kdysi nezakládala kvůli publikaci nějakých svých textů, ale proto, že jsem potřebovala nějaký on-line textový editor, kde bych si mohla napsat kousek textu v práci, pak to doma dopsat a v práci si to celé vytisknout... Ono se to dá třebas i přeposílat mailem, ale pak má člověk na každém počítači jinou verzi souboru a je v tom bordel 8-)
Krom toho mě napadá několik dalších využití blogu mimo veřejnou publikaci.
Takže za mě určitě nerušit blogy, do kterých se majitelé občas přihlašují, mají k tomu své důvody! A jednou třebas začnou i publikovat. Já začala asi až rok po založení blogu :-D
A to, že jsem odešla, ještě neznamená, že mě můj blog zde už nezajímá. Občas si potřebuju něco z něj připomenout.

A souhlasím s tím, že blogy s historií by se také rušit neměly. Zrovna nedávno se vrátila má oblíbená blogerka po více než roční přestávce.

25 Miloš Miloš | Web | 11. března 2015 v 11:33

[2]: Také bych existující blogy ponechal, i když už nejsou aktivní.

Duplicitní přezdívky vyloučit nejde, zvláště když jde o skutečná křestní jména. Kdyby si např. na Blog.cz založil blog Miloš Zeman a vystupoval zde pod křestním jnénem, nic nenadělám, snad jen bych mohl doufat, že podle stylu psaní bychom byli odlišitelní :)

Ale docela mě zaujalo, že si Standa chce založit blog na Bloggeru (Blogspotu).

26 mengano mengano | E-mail | Web | 11. března 2015 v 12:29

Mám stejný názor jako někteří blogeři výše. Pokud se jedná o blog, který normálně fungoval, je na něm spousta článků nebo fotek, neměl by být v žádném případě rušen zásahem "shora". To je přece hloupost. internet je bezedný, takže nikomu nemůže překážet nějaký neaktivní blog. Že má hezkou adresu, která by se leckomu líbila? No a co, ať si ten dotyčný vymyslí adresu jinou :-)
Blogy založené pouze jako "pokusné", bez obsahu, to je něco jiného. Není důvod, aby nebyly zrušeny.

K duplicitě přezdívek zřejmě dochází, obzvlášť pokud je jako přezdívka použito "obyčejné" jméno. To se holt nedá nic dělat.

Ovšem najdou se vejlupci, kteří zcela záměrně kradou cizí nicky a pak pod nimi vystupují a dělají majiteli třeba i ostudu. To je skoro na facku ;-)

27 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 11. března 2015 v 12:58

Patřím mezi ty, kteří získali adresu takto. Roky jsem čekal, až ten původní dlouhodobě neaktivní blog prostě nadobro  zmizí (bude zcela zrušen), když k tomu došlo, vyjednal jsem si to u vás. Kdyby byl na neaktivním blogu obsah, nechtěl bych ho - není správné nárokovat si cizí věci, že... :)

28 David David | E-mail | Web | 11. března 2015 v 15:08

U standa.blogspot.cz je vtipné to, že v položce menu "About me" je napsáno "Petr". Takže to asi žádný Standa nemá. :-D

Vracení neaktivních blogů do oběhu spíše ano, zakazovat duplicitní přezdívku/y určitě ne.

29 Mari Choi Mari Choi | Web | 11. března 2015 v 15:11

Nějak vyvádět kvůli přezdívce je naprostá kravina. Je to jen "jméno", to si každý může zvolit jaké chce a že se třeba náhodou sejdou dva lidi se stejným není žádná tragédie.

Ohledně blogů asi souhlasím s ostatními. Narazila jsem na spoustu blogů, které někdo založil, ale i půl roku potom tam nebyl ani design ani článek a to třeba měli hodně dobrou adresu. Takové bych posílala dále, ať se o ně někdo stará, když už existují.

30 Nettie Nettie | E-mail | Web | 11. března 2015 v 17:44

Já jsem tedy určitě pro vracení starých adres do oběhu. Kolikrát se právě stane, že by si někdo moc přál mít vlastní blog na a jeho vysněná adresa je obsazená. A přitom je blog na dané adrese na první pohled neaktivní a už dlouho na něj sedá prach. Potom nevidím problém v oživení blogu. Můžeme tomu říkat reinkarnace :D
Pokud by si ale třeba někdo z úspěšnějších blogerů prostě řekl, že s blogem končí (třeba kvůli nedostatku času, atd. atd.), přijde mi škoda takovou stránku mazat. Protože blog obsahuje spoustu a spoustu zajímavých, vtipných nebo jinak povedených článků. Uživatel se na svůj blog dlouho nepřihlásí a celá jeho třeba pětiletá práce zanikne.
Nejvíce by se mi asi zamlouvalo pravidlo na způsob "adresa může být vrácena do oběhu pokud se admin nepřihlásil tu a tu dobu a blog obsahuje méně jak třeba padesát článků". To by bylo podle mě fér.
Politika Google se mi vážně nezamlouvá. Časem by vzniklo něco jako "internetová skládka", kde by se hromadilo a nerecyklovalo. Za pár let by se nabízely jen adresy jako www.4564564fgevegsve.blogspot.com To mi nepřijde moc praktické.
Co se týče přezdívek... Asi by mi vadilo, že se na blogu vyskytuje nějaká další Nettie současně se mnou. "Nettie" už se mnou srostla, je to část mě (ach, jak... poetické). Navíc by docházelo k různým zmatkům. Která Nettie tohle okomentovala? Samozřejmně všemu pomáhá avatar. Ale stejně... přezdívka je jako vnitřní já blogera. Pokud bych ale třeba po dvou letech nečinnosti na blogu objevila nějakou "novou Nettie" fandila bych ji.
Myslím ale, že jsme rozumní lidé a dokážeme se domluvit. Pokud by se však  ani jeden admin nehodlá vzdát své přezdívky a jednomu z nich vadí, že ten druhý mu okupuje přezdívku, možná by mohl zasáhnout někdo zvenčí.
Tak... toť můj názor :D

31 Marillee Marillee | E-mail | Web | 11. března 2015 v 18:58

Já jsem pro jedině v případě, pokud se jedná o blog, na kterým se jeho autor nevyřádil dostatečně. Protože přijít o blog s 2 letým přispíváním článků je celkem škoda. V takovém případě by bylo dobré autora minimálně kontaktovat (srkze email), nebo se o to alespoň pokusit... :-)

32 Bylinka Bylinka | Web | 11. března 2015 v 22:09

Jsem pro mazání starých neaktivních blogů, ale jen tehdy, pokud blog byla pro autora jen chvilková záležitost a žádnou větší blogovou stopu za sebou nenechal... V opačném případě bych blog zanechala, ať už je neaktivní jak chce :-)
Sama jsem se na dlouhou dobu z blogového světa vytratila a musím říct, že by mi bylo strašně moc líto, kdybych se chtěla vrátit zpátky a zjistila bych, že už můj blog neexistuje, ba co hůř - vesele na mé adrese bloguje někdo další. Chápu, že asi blog nebudu psát napořád, ale na druhou stranu bych si tuhle blogovou památku ráda ponechala i bez toho, abych se musela pravidelně přihlašovat...
Infinity si pamatuju, byla to zajímavá blogerka, ale netušila jsem, že už někdo jiný zaujal její blogové působiště.

Uvítala bych při zakládání blogu / v nastavení nějakou kolonku, zda autor souhlasí při dlouhodobé neaktivitě se zrušením blogu nebo ne :-)

33 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 12. března 2015 v 10:57

Jednou se mi takhle stalo, že jsem po letech zavítal na adresu mého úplně prvního blogu vůbec. Měl jsem šok, protože jsem nevěděl, jestli se mi tam někdo naboural a nebo blog dostal jiného majitele - i když, kdo by chtěl blog s hrubkou v názvu to nevím. Takže to byla taková nejistota zda mi byl blog odcizený nebo předaný - ovšem neřešil jsem to, protože to byl blog založen před devíti lety.

Jsem samozřejmě pro aby se názvy blogů vraceli do oběhu - aneb aby jejich doména byla uvolněná pro dalšího uživatele. Ale měla by tu být určitá doba - řekněme jeden celý rok nebo dva  - to je prostě doba, kdy se opravdu dá poznat, že ten blog je už volný s neaktivním majitelem.

Rozdíl bych také viděl v tom je-li neaktivní blog "plný" nebo "prázdný". Aneb kolik článků na blog je. Jde-li o blog nějaké fanynky a má tam tak deset článků je "snadné" smazat tento, než blog, který má tisíc článků a je to blog s názory uživatele na dění kolem a ne jen fotky nějakých celebrit.

34 Dorka Jeseňská Dorka Jeseňská | E-mail | Web | 12. března 2015 v 11:12

Ja som čosi podobné riešila kedysi keď som náhodou pri zadávaní adresy svojho blogu vynechala pomlčku a tak som sa dostala na úplne cudzí blog. No aj keď neoplýva aktivitou, aspoň viem, že si ho nevezme niekto iný a aktívnejší, pričom by mohlo dôjsť k drobným zádrhom.
No z druhej strany je tam vec ako prezývka, ktorá blogy odlišuje.

Osobne si myslím, že by sa nemal povolovať výskyt dvoch rovnakých prazývok v rovnakom čase. No také niečo sa len ťažko ovplyvňuje, keďže to nefunguje ako pri zadávaní adresy.

Ešte otázka. Ako sa potom prihliada na "pomocné weby" grafikov na blog.cz? Tie predsa nie sú aktívne a väčšinou je na nich len jeden článok starý x rokov, pretože dôležitý je ponúknutý design.

35 Infinity Infinity | Web | 12. března 2015 v 12:47

Jen bych chtěla podotknout, že já jsem netušila, že někdo už tuto přezdívku vlastní, takže mě mrzí, že v tomto článku figuruji jako člověk, který "ukradl" přezdívku. Mému blogu se rozhodně budu nadále věnovat a pod touto přezdívkou hodlám zde nadále vystupovat, protože už ke mně a k mému blogu neodmyslitelně patří.

36 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 12. března 2015 v 13:28

Řeknzu to asi takhle. Přezdívky jsou jako jména. Stejně jako se musím denně smiřovat s tím, že každá čtvrtý člověk v ČR má stejné křestní jméno, jako já, tak se musím i smířit s tím, že si někdo vybere pro pohyb internetem stejnou, nebo podobnou přezdívku.
Já jsem ještě neviděla osobu, která by se jmenovala přímo Raja Luthriela.
Ale už jsem viděla někoho, pod přesdívkou Raia. Ale nevím, jestli má nějaký blog.

Mě by asi taky mrzelo, kdyby na mém blogu svévolně blogoval někdo další. Proto, když chci nějaký blog definitivně opustit, poctivě ho zruším, aby v tom nebyly zmatky. Pak už by mi to bylo jedno.

Ačkoliv... to mi připomíná... Když jsem byla v pátý nebo šestý třídě, tak jsme si měli ve škole založit jakýsi cvičný školní blog. Ale myslím, že si nemamatuju, jak se jmenoval ani jaké měl heslo. Myslím, že tam snad není ani jedinný článek. A ani si nepamatuju, jak se jmenoval ten email. A vlastně ani přesně nevím, jestli to bylo přímo na blog.cz či někde jinde. Každopádně... chci ho najít. Ale asi nemám šanci. :-)

37 Nika Nika | E-mail | Web | 12. března 2015 v 17:06

Myslím, že vrátit blog do oběhu by se mělo pouze tehdy kdy daný blog nebyl nijak dobře využíván ani před tím než se o něj majitel přestal starat úplně. Ovšem u některých blogů jsou články ke kterým se člověk rád vrací a ne všichni budeme moci mít blog pořád. Když pak tu adresu dostane někdo jiný už si své oblíbené články přečteme jen stěží.

38 Em Age Em Age | Web | 12. března 2015 v 19:38

Tak na toto vyhraněný názor nemám. :-)

39 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 12. března 2015 v 20:10

Já si myslím, že je to v pořádku, ač jednu věc bych doplnila. Už jen z obecné solidarity bych autorovi o zrušení podala informaci. Prostě na registrovaný mail napsala zprávu o tom, že blog a neaktivní a jestli se může zrušit. A pokud mail ignoruje, nebo do určitého časového limitu neodepíše - pryč s ním ... :)

40 Nekra Nekra | Web | 13. března 2015 v 8:33

S odebíráním neaktivních blogů nesouhlasím. Než to více rozvedu, nyní mi tato anketa připadá dost nemístná, mnohem větší smysl by měla PŘED spuštěním soutěže o blogy na pěkných adresách.

Nesouhlasím s odebíráním blogů jen proto, že se tam autor nepřihlašuje a nepublikuje obsah (přestože samotná nepublikace se za neaktivitu nepočítá). Pokud by se jednalo o blog, který autor sám zrušil, nebo který byl zrušen pro porušení podmínek (jako třeba nepovolené kopírování obsahu), tak to mi už hrozné nepřipadá - zrušením se autor svého blogu sám vzdává a porušením podmínek pochopitelně riskuje trest ;).
S tím, že neaktivní blogy předáváte, nic neudělám, ale házet všechny neaktivní blogy do jednoho pytle je taktéž velký omyl nebo moc velké zjednodušení.
Je velký rozdíl mezi blogem, kde je jeden úvodní článek, a blogem, který je sice neaktivní, ale je tam článků víc a je vidět, že do nich autor(ka) dal(a) část své duše - osobní názory, autorská tvorba.
V souvislosti s články o blozích mrtvých autorů a "pomníčkách" (http://blog.blog.cz/1304/co-s-blogem-po-smrti-uzivatele) mi to přijde i částečně v rozporu. Případy, kdy se autor na blog nepřihlašuje, nemusí hned znamenat, že na to kašle a nemá o blog zájem, třeba jen zrovna musí řešit něco urgentnějšího. (Samozřejmě, že v některých případech se bude dát poznat, že autor(ka) neumřel(a) a nemá vážný problém.)

Co se týče přezdívky, vím, že moje přezdívka není unikátní. Na jiných místech se mi občas stalo, že ta moje obvyklá (Nekra) byla už zabraná, takže jsem si na její konec musel něco přilepit ;).
Ani nemám jasno, jestli umožnění duplicity (triplicity, quadroplicity,...) přezdívek na blogu.cz je výhodou nebo nevýhodou. Přestože možná zde v blogových vodách nemusím mít jmenovce/jmenovkyni (adresa, kterou jsem si vybral, byla ještě volná), tak s tím jmenovcováním taky nic neudělám.
Jestli jde o výhodu nebo ne, to mám problém posoudit - kdybych totiž přišel "pozdě" a musel si zas něco k přezdívce přilepovat, tak bych z toho radost zrovna neměl - pak to tak nevyzní. Nevýhoda může být spíše pro ostatní čtenáře, kteří by si nás mohli plést. Ještě snáze by k takovému spletení mohlo dojít v komentářích u autorů, kteří mají diskuzi upravenou, že nezobrazuje avatary.

Jo a ad avatar - jasně, že bych si na svoji ikonku nárokoval copyright :D. To je autorská tvorba, sám jsem si ji před několika lety splácal v Malování. Vyrobit jednoduchou ikonku zvládne každý, takže jsem naštěstí na takového zoufalce, který by mi ji kopíroval, dosud nenarazil.

41 takybasnik takybasnik | Web | 16. března 2015 v 10:48

Neaktivní blogy bych nerušil. Jen bych je přesunul na jinou adresu, např. neaktivni.standa.blogspot.cz. Aby nezmizel obsah který jednou někdo vytvořil a jeho stopa zůstala zachována. Na druhou stranu by se uvolnila adresa pro někoho kdo aktivní být chce.

42 Zrza Zrza | Web | 16. března 2015 v 22:11

Neaktívne blogy ... podľa toho, aké. Blogy, ktoré sú prepchaté kvalitnými článkami určite nie, ale drvivá väčšina neaktívnych blogov je taká, že je tam jeden článok, alebo žiadny. Tiaž mi ale nejde do hlavy, prečo keď si človek zruší blog, tak tú adresu nemôže používať nikto iný. To zaberá tiež dosť miesta. Teda, aspoň mne robilo problém vymyslieť si adresu, pretože mi pri každom pokuse vyskočilo niečo typu, že užívateľ už nemá svoj blog, ale stále vlastní adresu. Ja som kedysi mala blog www.lilly-uchiha.blog.cz, zrušila som ho a tp adresu už napríklad nepotrebujem. Tak by bol fajn nápad, keby sa to všetko vrátilo do obehu :) Určite odo mňa palec hore :)

43 Kira Yume Kira Yume | Web | 17. března 2015 v 18:03

Dlouho neaktivní blogy mi nevadí, pokud ovšem se nejedná o blogy, kde nejsou žádné články či o blogy, které slouží pouze jako "nádoba" na designy. Přijde mi absurdní, aby si někdo zakládal další blog jen proto, aby jen ukázal vzhled blogu a už se na něj nikdy v životě nepřihlásil.
Jestliže se jedná o blog, který nějakou tu určitou dobu opravdu fungoval a má také velice poutavé články, proč ne... ať existuje, jak dlouho chce. Ale blogy, již výše mnou uvedené, mi opravdu lezou krkem a kdybych mohla, všechny je smažu.
Jak tu již bylo několikrát zmíněno, tyhle typy blogů akorát tak zbytečně zabírají místo.

Co se týče přezdívek. No, nikdo nikoho nemůže obviňovat, že ten a ta mají totožnou přezdívku, tím pádem se jedná o krádež, to ne. Já si třeba myslela, že mám "originální" přezdívku a že jí nikdo jiný na blogu nemá, jenže jsem začala narážet na blogy, kde byli autoři blogu s totožnou přezdívkou (jen se jménem Kira). Nenaštvalo mě to, spíš mě to jen lehce překvapilo.
Nebo jsem též byla pod přezdívkou K., což je vlastně zkratka pro mou nynější přezdívku. Ještě v ten den jsem narazila na blogery se stejnou přezdívkou, ale to mě už nijak nepřekvapilo.
Tím chci říct, že by si nikdo neměl přivlastňovat "své" přezdívky, protože se vždycky najde někdo, kdo už ji jednou měl či má.

44 Zuzu Zuzu | Web | 17. března 2015 v 23:27

Co se znovuvracení adres do oběhu týče, nesouhlasím s tím. Jsou lidé, kteří na blogu něco zanechali, velký kus sebe, a když jej opouštějí, nechtjí ho mazat, chtějí, aby, i když už ničím novým nepřispějí, to mohli jiní lidé najít a pokochat se tím. Píšu povídky a v případě, že bych s tím jednou přestala, by mě opravdu naštvalo, kdybych za pár let zjistila, že mi celou moji několikaletou práci někdo smazal a nějaký další patlal si na stejné adrese založil nový blog, nedej bože!

45 m. m. | E-mail | Web | 24. března 2015 v 22:47

Každý bloger by při zakládání blogu měl vědět, že jeho nárok na adresu není definitivní, a že pokud někdo po dlouhé době jeho neaktivity projeví zájem o jeho adresu, může se stát, že blog padne.

Mělo by být vždycky na rozumném uvážení administrátora, jak velkou škodou bude ztráta takového blogu. Může jít o blog zesnulého, který jeho blízcí mají jako memento, může jít o blogísek plný zkopírované tvorby, může jít o něco fakt dobrého, co prostě jen přestalo autora bavit... vždycky by mělo dojít ke snaze kontaktovat původního autora a dát mu hodně času na reakci, třeba i pár měsíců.

Nechápu lidi, co z toho mají po několika letech šok, že je jejich blog pryč. Na sblog cz to třeba bylo normální. Jak jsi nebyl aktivní půl roku, blog se prostě smazal, nikdo se tě na nic neptal. O dva blogy jsem takhle přišla, když jsem poprvé odjela do zahraničí a půl roku k nim neměla přístup. Tehdy mě to dost vzalo, ale dneska je jiná doba. Když se bojíš, že o svůj blogísek přijdeš, tak si ho tyvado zálohuj a nebudeš řešit blbosti jako že ti ho někdo smaže :D Dělat si čas od času zálohu je snad základ.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama