Anketa: Vaše zkušenosti se stalkingem

11. února 2015 v 8:00 | Standa |  Ptáme se vás
Anketní otázka pro tento měsíc tentokrát zabrousí do vážnějších vod. Ptáme se vás v ní, zda máte osobní zkušenosti s tzv. stalkingem, tedy dlouhodobým pronásledováním a sledováním, obtěžováním nevyžádanými dopisy, apod. Setkali jste se vy sami s tímto negativním jevem, a jak jste si s tím poradili?


K této anketě mě inspiroval článek Mám osobního stalkera, který jsem si před časem přečetl na jednom blogu. Nešlo by totiž ani tak o samotný článek, jako o diskuzi, která se pod ním rozvinula, a která mi vyjevila překvapivý - skoro až šokující fakt - že se stalkingem má osobní zkušenost mnohem více blogerek, než by se mohlo neinformovanému člověku zdát.

Záměrně píšu, že se to týká jen blogerek, protože tak nějak automaticky očekávám, že stalkingem jsou ohroženy hlavně ženy. Ale možná víte i o případu, kdy byl obětí stalkingu nějaký muž (?).

Pozor, dnes se stalo módou slovo "stalking" nadužívat a označovat jím i obyčejné sledování někoho na Facebooku a jinde na internetu. Nejčastěji se tento fenomén zmiňuje u lidí, kteří prošli rozchodem, a mají nutkání i po ukončení vztahu sledovat internetové aktivity svého ex-partnera. K tomuto se překvapivě přiznávají ženy i muži a bude to zřejmě velmi rozšířené. Za pravý stalking to ale považovat nelze, pokud to nepřekročí kritickou hranici, kdy stalker začne svého bývalého partnera reálně ohrožovat.

I já znám jednu dívku, která se potýkala se svým vlastním stalkerem. Když jsem zcela konsternovaně poslouchal, jaké problémy musí řešit ta chuděrka, na kterou se prostě zčistajasna nalepil nějaký pošuk, vůbec jsem jí to nezáviděl. A uvědomil si, jak je člověk v takové situaci bezmocný, a moc toho udělat nemůže. Jistě, můžete zajít na policii, ale je otázkou, nakolik vám s tímto dokážou reálně nějak pomoci.

Jaké s tím máte osobně zkušenosti vy? Existuje podle vás nějaké účinné řešení, jak se zbavit stalkera? Lze stalkingu nějak předcházet? A co byste poradili všem, kteří musí tento problém řešit? Je podle vás stalking problém, kterému se věnuje dostatečná pozornost, nebo je podle to podle vás naopak zveličované / podceňované téma?

Hlasujte v anketě a podělte se o svoje názory a osobní zkušenosti, za které tímto předem děkuji.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 11. února 2015 v 12:28

Je to šílený. Tyhle lidi opravdu nechápu. Řešit to lze domluvou nebo si najmout někoho na špinavou práci. :D Policie nic nezmůže, pokud se nic nestane tzn. ideálně pár mrtvých, aby je to trklo k aktivitě. Při oznámení na policii bude stalker pouze pozván vysvětlit své jednání, a policie to následně odloží, ale i tak to může stalkera vyděsit/odradit.

A rozhodně se to netýká jen žen. Jen tu mají slečny blogerskou převahu, proto se to tak možná jeví. :-?

Nejhorší je strčit hlavu do písku a dělat, že se vás to netýká.

2 Martin Martin | E-mail | Web | 11. února 2015 v 13:12

Stalking je problém, a rozhodne nie je zveličovaný - skôr podceňovaný. Stalking na internete je ale ničím v porovnaní so stalkingom v osobnom živote. Je to bežný jav pri domácom násilí, najmä ak sú jeho obeťou ženy. Ženy majú možnosť obrátiť sa na profesionálne poradenské centrá, na políciu, dokonca na právnikov. Svoj problém ale musia reálne riešiť - to je to najdôležitejšie. Frázy typu "policie stejně nic nezmůže" tu nemajú žiadne rozumné opodstatnenie - prenasledovanie sa dá riešiť. Ak stalking oznámite na polícii, polícia spozornie, ale nemôžete čakať, že vám nejako zázračne pomôže - pomôže vám až vtedy, keď stalking prerastie do trestného činu alebo jeho náznaku (to je pochopiteľné; mnoho ľudí často čaká od polície nereálne zázraky). V reálnom živote - u žien zažívajúcich domáce násilie - je stalking niečo príšerné. Ženy sa musia ukrývať napr. v azylových domoch, ich bývalí alebo súčasní partneri ich beztak dokážu vyhľadať, dokážu osobne prísť do týchto zariadení, dokážu sa vyhrážať smrťou, sú pod vplyvom alkoholu alebo drog, na svoje partnerky striehnu v čase ich voľna. Čo je ešte hrôzostrašnejšie, mnohé ženy stalkingu neodolajú a nakoniec sa k násilnému partnerovi pod nátlakom vrátia (štokholmský syndróm - to už je vážna duševná porucha, ktorej sa žena - ak to riešiť nebude - nezbaví bez odbornej pomoci), a celý kolobeh sa opakuje. Ak to žena nezačne riešiť včas, zničí život sebe alebo svojim deťom, alebo o život rovno príde. Prípadov, kedy to došlo až k smrti, je kvantum. Stalking na internete - tu sa dá skúsiť obrátiť na oddelenie počítačovej kriminality. Ak človek stalking prezentuje ako násilné vnikanie do vlastného súkromia, a oddelenie mu dá za pravdu a zistí, odkiaľ prenasledovanie a násilie s ním spojené pochádza, môže dostať informácie o tom, kto presne je stalker. Ak žena vie, kto je stalker, a nič s tým nerobí, je to veľká chyba - aj jej chyba. Ale pozor - stalking nie je sledovaním bez násilia, ako je aj správne naznačované priamo v článku. Možno preto mnoho ľudí stalking neberie vážne.

V článku spomínaný názor blogeriek na to, že majú skúsenosti so stalkingom, beriem s veľkou rezervou - myslím si skôr, že nemajú reálnu predstavu o tom, čo je stalking v osobnom živote, kde nejde len o "nepríjemnosti a zlé pocity", ale o alkohol, drogy, násilie rôzneho charakteru, ulicu, a aj smrť. Ale samozrejme, ak tam náznaky alebo indície sú, potom to problém je. Treba si ale dať veľký pozor na to, ako človek posúdi svoj problém a koho o to požiada. Keď prídete na políciu a uvediete, že "nejaký bloger ma prenasleduje", oni sa spýtajú "ako vás prenasleduje", a vy uvediete, že "sleduje moju internetovú aktivitu, nepekne komentuje moje články, pripomína mi minulosť, pchá sa mi do súčasnosti, a pod...", policajt sa pousmeje a povie vám, že v tomto vám nevie pomôcť. Prečo? Pretože to reálny stalking nie je.

Pred týmto problémom by si ľudia nemali zatvárať oči. Žiaľ, mnoho ľudí si ani nevie predstaviť, čo stalking dokáže napáchať, čo všetko sa z neho môže vykľuť, a aké vážne psychické následky to môže mať na život obete, ani nehovoriac o jej prípadnej smrti, ak je stalking naozaj vážny.

Pochvala Standovi za veľkú aktuálnosť témy. Takýchto článkov na SB čo najviac!

3 K. K. | Web | 11. února 2015 v 14:59

Uf, tohle je dost dobrý téma pro lidi, co se potřebují vyvztekat... Taky mě teď vztek popadá, protože jsem si vzpomněla na svůj zážitek se stalkerem ze střední školy... Je to hrozná věc. Bála jsem se potom i jezdit autobusem. Jednou v něm na mě přímo před ostatními začal křičet za to, že jsem si ho nepřipadala na Skypu.

4 Ludmilita Ludmilita | Web | 11. února 2015 v 18:17

Ja som mala skúsenosť len s jedným nepríjemným otravovaním na blogu. Istý človek ma viac ako rok spamoval a pod každý článok mi písal veci ako

SAVE THE PLANET, KILL YOURSELF.

a.. podobné veci. Niekedy toho bolo aj 20 komentárov. A potom si ten človek vytvoril blog ktorého adresa bola moje vlastné meno a priezvisko. Boli tam stiahnuté fotky z môjho facebooku a z blogu, z deviantartu.. jednoducho veľa sociálnych sietí na ktorých som bola registrovaná. Kontaktovala som stránku, na ktorej bol blog vytvorený, aby ho zrušili a po preukázaní občianskym preukazom tak urobili.

Je to hrozné, neviem čo tým chce človek dosiahnuť.. snažila som sa vypátrať, kto to je, no zistila som len IP, a tá nepochádzala zo Slovenska.

S ničím vážnejším som sa myslím nestretla.. aj keď je to divné, lebo to istú dobu trvalo skoro každý deň.

5 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 13. února 2015 v 8:41

Nemyslím si, že by se stalking na internetu měl pokládat za "nic". Je to součást, jiná forma. Znám to z vlastní zkušenosti, když ti člověk začne psát všude možně, bombarduje tě, protože chce z tebe vytáhnout informaci nebo něco soukromého a podobně. Je to nepříjemné a i když člověku napíšeš, že ne, bude ti psát dál a dál. Sledovat každý tvůj "krok" na internetu. A pak tu jak, jak píšeš, opravdový stalking, ten ale může vzniknout taky z internetu, podle mého názoru. A ano, znám kluky, kteří s tím měli problémy a museli udělat radikální změnu. Změna bydliště a podobně. Ale u holek to znám také. Myslím, že stalking je mezi námi všemi hodně, aniž by se o tom mluvilo.

6 mobily-notebooky mobily-notebooky | Web | 17. února 2015 v 13:31

Já osobně to nezažil.ALe je to hnusný že vás někdo špehuje na internetu.Upřímnou soustrast nad tím kteří to začily a rychle zpamatování ;-)

7 Cece Cece | Web | 20. února 2015 v 18:01

Já osobně jsem to nezažila, ale většinou se tohle objevuje na Asku, kde může napsat aboslutně kdokoli, pokud má ten člověk povolenou anonymitu.

8 Dede Dede | E-mail | Web | 21. února 2015 v 1:53

Bývalý přítel si založil na tajňačku twitter, protože tam jsem dost aktivní, aby sledoval, co píšu. Neměl přitom žádný důvod se strachovat...

9 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 21. února 2015 v 18:15

Máti dřív tvrdila, že jí začal stalkovat kdosi, kdo bydlel v protějším domě a to od chvíle, co jsme se nastěhovali, dokud jsme onen byt neopustili. Jenže má mamka si taky ráda vymýšlí a pokaždé když o tom vyprávěla, příběh získával nové detaily a barvu a začal si protiřečit. I kdyby to byla pravda, vážně to začala řešit po desíti letech. ať už byl problém reálný či ne, odstěhovali jsme se a domnělý stalker zůstal na původním. osobně si myslím, že stalking na internetu určité charakterové vlastnosti stalkingu má, jenže dnes existují sociální sítě apod, které k tomu přímo nahrávají (Instagram apod.) A internetové sledování přichází především z faktu, že dotyční vidět být chtějí. Každopádně v pohodě je to do určité meze. Stalking si myslím, že ej podceňovaný a může za to také do jisté míry fakt, že je těžko prokazatelný a postižitelný zákonem.
Na toto téma jsem si musela lecos nastudovat, jelikož mám rozepsanou novelu pro mládež a stalking je jejím hlavním bodem.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama