ANKETA: Čtete jiné blogy?

17. října 2014 v 11:45 | Standa |  Ptáme se vás
Ptát se na nějakém blogu lidí, jestli čtou jiné blogy, se může zdát zvláštní. Kdyby nečetli, nemohli by přece ani objevit takovou anketu. Přesto ale položení takové otázky může být zajímavé, protože upozorňuje na jednu ze zvláštností typického uživatele Blog.cz - ochotu pravidelně číst nebývale velké množství blogů.


Oká, pro účely tohoto článku na chvíli zapomeňme na to, že na spoustě blogů toho ke čtení moc není, protože jejich autoři publikují hlavně fotky (lhostejno zda vlastní, či převzaté). (Pozor, tím samozřejmě nechci nijak snižovat hodnotu fotoblogů, o kterých toto platí v první řadě - sám kupříkladu rád čas od času nakouknu na ireturn1day.blog.cz, který považuji za nejlepší fotoblog na Blog.cz vůbec). Neboli otázkou "Čtete jiné blogy?" rozumějme doslova něco jako "Otvíráte si pravidelně nějaké blogy, abyste konzumovali nový obsah, který na nich jejich autoři zveřejnili?".

Když jsem v perexu psal, že se typický uživatel Blog.cz vyznačuje nebývalou ochotou číst velké množství jiných blogů, samozřejmě jsem to nepsal pro nic za nic. Jednak jsem přesvědčený (a mám to podloženo i nějakými čísly, které jsem kdysi někde viděl), že normální lidi blogy prostě nečtou. (Spojení "normální lidi" chápejte s nadsázkou - myslím jím lidi mimo sféru Blog.cz, kteří žádný blog nemají, a internet využívají k běžným účelům typu čtení zpravodajství, posílání e-mailů, nakupování, prokrastinace na sociálních sítích, koukání na porno, apod.).

A jednak jsem vypozoroval, že hromada lidí na Blog.cz pravidelně čte skutečně neobvykle velké množství blogů. Dá se to poznat jednak z toho, že hromada lidí má v menu svého blogu vyplněno velké množství oblíbených blogů, a jednak z toho, že vypublikuje-li jejich oblíbenec nový článek, připíšou mu k němu komentář. Dokonce se domnívám, že na Blog.cz je normální sledovat velké množství blogů.

Otázkou pro mě však je, co lze považovat za velké množství blogů. V anketě jsem to zkusil nastřelit podle hodnot, které jsem tak nějak intuitivně odhadl - na lidi, kteří sledují 0 až 1 blog, 2 až 4 blogy, 5 až 10 blogů, 11 až 20 blogů a více než 20 blogů. (Neboli sledovat pravidelně více než 20 blogů už je podle mě asi "hodně").

Přiznám se, že k úvaze nad touto otázkou mě už před časem inspirovaly 3 blogerky - jmenovitě to jsou autorky blogů protidepce.blog.cz, helena-liskova.blog.cz a lottybiondi.blog.cz. Autorka prvního, která si říká kika, se před časem odněkud vynořila, a najednou je jí všude plno - s jejími komentáři se náhle každý den v libovolnou denní dobu setkávám naprosto všude. Když píšu všude, myslím skutečně VŠUDE. Kika komentuje tak neuvěřitelné množství blogů, až se bojíte otevřít plechovku coly, jestli z ní na vás také nevyskočí ona (jak se říká, žeano) :-)

Blogerka Helena mi pro změnu v nedávném rozhovoru prozradila, že skutečně sleduje 36 blogů, které má v menu uvedeno jako oblíbené. 36 blogů (!), jen si to představte - tato milá žena stíhá číst počet blogů, jejichž autoři by zaplnili půlku autobusu. A do toho jsem nedávno narazil na článek blogerky sarush ef, která v něm píše toto:

"Přemýšlela jsem, kolik lidí z asku, instagramu, metalovejch komunit, facebooku a blogů mě ovlivňuje a inspiruje už měsíce a léta, aniž bych si to nějak extrémně uvědomovala, slova kolika lidí jsem tak hltala a životy kolika osob jsem sledovala.... Jak se setkávám s názorem, že tu blogy stojí za nic, musím nesouhlasit. Naprostá většina blogů je na jedno brdo a prostá nuda, těch dobrejch je ale pořád hromada, i když jsou třeba nepřiliš ceněný. Pár z vás, co jsem četla, blogovat dávno přestalo a nemám tušení, jestli žijete, nebo vás mám v přátelích na facebooku, občas si okomentujeme fotku anebo si napíšeme pár řádků. Pár z vás jsem poznala osobně a známe se doteď. Tak či tak. Bavíte mě. Díkec. Díkec, že jste."

Za této situace se třetí zmíněná blogerka, vystupující pod roztomilou přezdívkou Lotty Biondi, jeví skoro jako vyvrhel, když mi v rozhovoru pro Krásnou přiznala, že sama žádné blogy nečte. Dokonce to tehdy zaobalila omluvným slůvkem "bohužel" ("Bohužel, ale sama blogy nečtu"), jako by sama cítila, že na sebe prozrazuje něco, za co by se měla stydět.

Připomnělo mi to dvě knihy, které jsem před časem četl. První napsal Pierre Bayard a jmenuje se "Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli", a druhou napsal Miroslav Paulíček a jmenuje se "Nikdo se neodváží říci, že je to nudné". Obě knihy upozorňují na zajímavý fenomén, že naše image do velké míry závisí na tom, nakolik naplňujeme společenskou konvenci, která nám říká, co máme číst a jak o tom máme mluvit.

Převedeme-li to do podmínek Blog.cz, je skutečně kacířské o sobě prohlásit, že nečtu žádné blogy? Podle mě na to má každý člověk právo, a dokonce mi to přijde tak nějak pochopitelnější, než hlásit se ke sledování desítek jiných blogů. Už dávno jsem například pochopil, že jakékoli "telefonní seznamy" blogů nemají smysl - nevěřím tomu, že se najde mnoho lidí, kteří by procházeli blogy typu odkazy.blog.cz nebo top.blog.cz, aby si v nich hledali nové blogy ke čtení.

(Pozor, samozřejmě nemám nic proti myšlence takové blogy vést, a nechci snižovat práci, která za nimi stojí, ale lidé prostě nové blogy objevují jinak, nejčastěji v komentářích pod vlastními články - je logické, že člověka žene větší zvědavost podívat se na blog nějakého člověka, který ho zaujal svým komentářem, než aby si procházel nějaké dlouhé seznamy nic neříkajících adres a kliknul na nějaký neznámý odkaz, který pro něj bůhvíkdo doporučil a který může být klidně vést na dávno zrušený blog).

Na druhou stranu je prostě skutečností, že hromada lidí na Blog.cz doopravdy ráda objevuje nové blogy, a Blog.cz jim v tomto moc vstříc nevychází, protože jakékoli hledání blogů je katastrofa - člověk je odkázaný maximálně na pár žebříčků, což většinu lidí brzy omrzí, protože pochopí, že se tam točí stále stejné blogy. Do jisté míry mi tak přijde, že se komunita blogerů dělí na tři nestejně velké tábory. A ztělesňují je právě kika, Helena L. a Lotty.

Lidé jako kika čtou desítky blogů a rádi objevují blogy nové. Lidé jako Helena L. mají své oblíbence (klidně i v menším množství než 36 :-), které pravidelně navštěvují, a jiné blogy je v podstatě nezajímají. A do třetice tu jsou blogeři jako Lotty, kteří jsou zřejmě v menšině a kteří žádné blogy nesledují.

Do kterého tábora patříte vy? Čtete jiné blogy, a pokud ano, spočítáte přesně, kolik jich je? Souhlasíte s názorem, že přiznat se k nezájmu o jiné blogy zní na Blog.cz jako kacířství, protože konvencí je zájem o jiné blogy minimálně předstírat (z důvodu, aby jejich autoři navštívili váš blog)? A máte podobně jako blogerka sarush ef nějaké blogery, které znáte jen z internetu, ale kteří ovlivnili váš život a kteří se stali jeho nedílnou součástí?
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (115)
Zobrazit starší komentáře

101 Em Age Em Age | Web | 24. října 2014 v 10:51

Nečíst jiné blogy, jen psát ten svůj, mi přijde jako absolutní nesmysl, pokud není váš blog (nebo vy sami) všeobecně známý, protože pak nedostanete téměř žádný feedback - o vašem blogu nebude nikdo vědět. :-D
Už jsem to dnes psala do nějakého komentáře, ale nečíst a nekomentovat jiné blogy mi, myslím, připomíná filosofa Nietzscheho (nebo to byl Shopenhauer, nevím! :D) Ten taky četl jenom svá vlastní díla. :D
Já pravidelně čtu blogy, které mám označené ve svém menu jako oblíbené. :-) Je jich okolo dvaceti! Nicméně když se dostanu na blog.cz, tak každý den také čtu a komentuju ty tři vybrané články na hl. straně blogu (pokud mě zaujmou) a když je dobré TT, taky i články na TT a výjimečně články z AK, když mě zaujme nadpis. :D

102 Myšák Myšák | Web | 25. října 2014 v 11:26

Zhruba pravidelně pročítám 6 blogů, které mám v oblíbených a které znám už léta, takže je malá pravděpodobnost, že by mě jejich obsah brzo omrzel. I když je komentuji jen zřídka, když mám ke článkům něco říct.
Hledání nových, zajímavých blogů je pro mě těžké, protože ne každý mě skutečně dokáže zaujmout ;-)

103 Nekra Nekra | Web | 26. října 2014 v 20:01

Tak rozhodně si netroufám tvrdit, že čtu nějaké blogy pravidelně a to ani svůj vlastní ;). Takže pravidelně: 0.

No a pak mám vyhlédnuto několik blogů, kam se chodím koukat, někam častěji, někam méně často (ale přece jen se vracím) a někam se podívám jen jednou, když mne zaujme článek na titulní straně (témata týdne, blog dne).

Tak nějak bych i řek, že to jak často se na některé z mých "oblíbených" či "sledovaných" blogů vracím záleží na aktivitě, na blog, kde se nový obsah objevuje častěji se asi častěji dívám. Takže jich pozoruji asi tak 5-10, i když na některé se vracím třeba jen jednou za měsíc, dva.

Jo a za označení "nenormální člověk" se rozhodně neurážím, spíš by mne urazilo, kdyby o mně někdo tvrdil, že jsem "normální" :D.

104 Charlotte Charlotte | Web | 28. října 2014 v 8:57

ja jsem tedy ve skupine 11-20 blogu.. prijde mi to jako docels primerena mira :D jinak 36 blogu, to uz bych asi nedavala..

105 Šárka Šárka | Web | 29. října 2014 v 12:18

Souhlasím s tím, že vyhledávání blogů na blog.cz je absolutní katastrofa, chvíli klikám na odkazy, kde opravdu nic není, případně to co tam je nestojí za řeč a pak už mě to prostě nebaví hledat nějaký dobrý blog, který by byl zaměřený na téma, které hledám a které je mi blízké. Může mi být doporučeno třeba 10 super blogů, ale když jeden je o hip-hopu, druhý o módě, třetí o psech, čtvrtý o science-fiction představách apod. apod., tak mě prostě žádný z těchto blogů nezaujme. Naopak když chci najít blog s kvalitními články "ze života" nebo s kvalitními články s jezdeckou tématikou, opravdu mám co dělat, abych vůbec něco našla, protože "vyhledávač" na blog.cz mi nabízí jen s prominutím odpad (nechci se nikoho dotknout, to ne, ale když je tam článek o pěti slovech a jedna ukradená fotka, tak to prostě odpad je).
Co se týče sledování blogů, dříve, když jsem byla střední školou povinná a neměla jsem žádné starosti, tak jsem sledovala pravidelně cca 10 blogů. Nyní už tolik času nemám, ale díky Hřejivé výzvě sleduji cca 6 blogů, kde porovnávám články Hřejivé výzvy právě s těmi svými články, to mě baví :-)
Jinak než jsem si přečetla tento článek a pár komentářů pod ním, spíš jsem si myslela, že blogy druhých čte málokdo...

106 Clarissa Clarissa | Web | 29. října 2014 v 18:43

Mám asi 20 blogů které navštěvuji opravdu pravidelně a pár dalších na kterých se vyskytnu trochu sporadičtěji.

A toho se tak nějak držím - čas od času ale prozkoumám a přesídlím i na nějaké nové blogy, které mě nějak zaujmou. Většinou zaměřené na věci, které mě zajímají nebo jsou doporučené mými oblíbenci. Protože nerdi se rádi drží při sobě. ;-)  :D

107 Johanz Johanz | E-mail | Web | 30. října 2014 v 8:43

Raději bych se setkával s lidmi na živo. přece jen je to zajímavější. O_O

108 SORELLE vogue SORELLE vogue | Web | 30. října 2014 v 22:06

Mám jen pár oblíbených blogů, které navštěvuji pravidělně... :)

109 Veezy Veezy | Web | 30. října 2014 v 22:57

Pre mňa znamená pravidelne si každý večer pozrieť či jeden z mojich obľúbených blogov nepridal nový článok :-)

110 Lukáš Lukáš | Web | 31. října 2014 v 9:16

[107]: to je pravda, to je nejlepší - mimochodem takovou akcičku pořádám v souvislosti s Festivalem Evolution (víc na mých stránkách)

111 Em Age Em Age | Web | 31. října 2014 v 17:39

[107]: [110]:  Pro introverty (jako jsem já a spousta dalších lidí) to není moc dobrá volba. :-)

112 Nessi Nessi | E-mail | Web | 31. října 2014 v 22:35

Ráda čtu moje oblíbené blogy. Někdy je jich tolik a někdy zase tolik :)

113 Lukáš Lukáš | Web | 1. listopadu 2014 v 15:08

[111]: pro lidi, které zmiňujete, tu pak existuje video-konference (jsem si jist, že internetové možnosti jsou na takové věci víc než dobře stavěné)

114 Em Age Em Age | Web | 3. listopadu 2014 v 17:19

[113]: Video-konference? Řekni něco víc o tom. :-)

115 Nosferatu Psiren, NEblahé paměti Nosferatu Psiren, NEblahé paměti | E-mail | Web | 9. listopadu 2014 v 10:27

Přes týden nemám k dispozici počítač a na mobilu se mi blogy prohlíží špatně, ale semtam vlezu na nějaký ten blog dne (občas mi přijde, že článek jako takový mi nepřijde tak zajímavý, jak byl uvedený na blog.cz), okomentuji (nebo také ne), někdy jdu na jiný blog přes ikonku na svém blogu, ale že bych vyloženě měla nějaké blogy, které čtu pravidelně, to už ne. Sice mám pár odkazů, ale nějak tam zapomínám chodit :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama