ANKETA: Co vy a Instagram?

6. října 2014 v 14:00 | Standa |  Úvahy
Poslední dobou se na stále větším množství blogů můžete setkat s ikonkou Instagramu, která vás přesměruje na blogerův instagramový účet. Podlehli jste také kouzlu Instagramu a jaký máte na tuto sociální síť názor? Myslíte si, že by mohla někdy v budoucnu svou popularitou převálcovat blogy, nebo dokonce Facebook? V článku najdete i mou osobní zkušenost.


Shodou okolností jsou to dnes přesně 4 roky, kdy byla aplikace Instagram spuštěna. Původně byla určena pouze pro operační systém iOS, později se přidala podpora pro Android a Windows Phone. Instagram umožňuje pořizovat a sdílet fotografie ve formátu 4:3, na které lze aplikovat digitální filtry, a videa o maximální délce 15 vteřin.

Rychle rostoucí Instagram v dubnu 2012 koupil Facebook - pokud se tedy některý uživatel Instagramu utěšoval myšlenkou, že před Facebookem utekl, měl smůlu. (Podobný scénář se opakuje o dva roky později, kdy Facebook kupuje aplikaci pro instant messaging WhatsApp).

Následuje osobní zkušenost. Ačkoli jsem osobně vůči většině internetových trendů dosti imunní, nakonec jsem ani já neodolal, a na svůh iPhone si Instagram nainstaloval letos na jaře (poté, co jsem v loňském roce podlehl dojmu, že před Instagramem nejde nikam utéct a je na něm doslova KAŽDÝ). Odolávat tomuto sociálnímu tlaku je obecně docela těžké - sám mám ve svém okolí kupříkladu celou řadu lidí, kteří léta odmítali mít účet na Facebooku, ale nakonec podlehli se zdůvodněním "No jo, ale když on tam je každý, a mně už strašně věcí utíkalo, když jsem tam nebyl, tak jsem si tam musel nakonec také založit účet", což jim jen těžko můžete zazlívat).

Prvním dojmem bylo bezvýhradné nadšení. Instagram mi spároval účet s Facebookem a okamžitě nabídnul sledovat účty všech mých přátel, kteří jsou na Instagramu (a současně i je upozornil na to, že jejich přítel z Facebooku je nově na Instagramu - ale to jsem zjistil až později, proto jsem se trochu divil, kde se berou lajky pod mými fotkami od přátel, které jsem na svůj Instagram nikdy neupozornil).

Proniknout do světa Instagramu bylo otázkou pár dní, kdy vám dojde, že bez obratného využívání hashtagů můžete zapomenout na to, že se vaše fotky někdy někomu zobrazí. Na výběr máte buď veřejný účet, kdy si vaše fotky může prohlížet, lajkovat i komentovat kdokoli, nebo soukromý, kdy musíte nového odběratele vždy schválit (doteď jsem nepochopil, proč si někdo založí účet na Instagramu, aby měl svoje fotky skryté - to si je rovnou může sdílet jen na Facebooku pro hrstku vyvolených očí).

Po pár týdnech je obvyklé, že vy sami sledujete několik desítek až stovek lidí, jejichž fotky se vám líbí, a stejně tak vás sleduje určitý počet lidí - v ideálním případě byste kvůli image měli ROZHODNĚ sledovat méně lidí, než sleduje vás, ale k tomu se ještě dostanu.

O tom, kolik lidí vás bude sledovat - tedy jak úspěšní na Instagramu budete, protože úspěch se zde měří čistě počtem odběratelů a lajků pod vašimi fotkami - rozhoduje do velké míry to, nakolik pochopíte pravidla instagramového světa, a jako moc se jim přizpůsobíte. Zde ovšem přichází ten moment, kdy jsem si s tímto uvědoměním účet na Instagramu opět zrušil.

Pochopil jsem totiž, že Instagram je kvintesencí současného euroamerického kultu individualismu, na kterém se lidé nepokrytě vychloubají, předvádějí a lační po pozornosti. Instagram se mi po pár týdnech nadšeného užívání - kdy jsem se s horlivostí malého kluka snažil o co nejlepší fotky a pošetile se piplal s jejich úpravou a výběrem vhodného filtru a hashtagů - zhnusil do té míry, že bych nevydržel už ani o minutu déle být součástí celé té bláznivé komunity, která se předhání v tom, kdo se vyfotí s dražším autem nebo na exotičtějším místě.

Během doby, kdy jsem byl na Instagramu, jsem viděl stovky, možná tisíce účtů jiných lidí. Rychle jsem si uvědomil, že je lze rozdělit do dvou základních skupin. První skupinu tvoří konformisté - nejčastěji dívky ve věku 15 - 25 let, kteří jsou na Instagramu kvůli tomu, že je to prostě in, a jejich fotky do puntíku splňují to, co se od vzorového insta účtu očekává - fotky ouftitů, jídla a selfie u nich zcela dominují. Zapomeňte na to, že by se svými fotkami aspirovali na nějaké umělecké ambice - čest vzácným výjimkám, žeano - vrcholem jejich estetického projevu je, když na svůj účet vypostnou nějaký ten kýčovitý západ slunce. Pokud kdy platilo, že se focení stalo doménou lidí bez talentu, na Instagramu tomu tak je zcela určitě.

Z děsivé BANÁLNOSTI naprosté většiny jejich fotek jsem si postupně měl chuť rvát vlasy na hlavě zoufalstvím. Osobně alespoň nenacházím vhodnější slovo pro fotky, které tato skupina lidí produkuje. Jejich k uzoufání banální fotky jsou tak strašidelně podobné, až vás to ponouká k domněnce, že jste svědkem jakéhosi kolektivního šílenství. Kdo se ještě nevyfotil na Instagramu s kelímkem kávičky ze Starbucks, jako by nebyl, chce se vám zvolat, když si prohlížíte milióntou fotku s tímto motivem, na které se tyto nešťastníci podle všeho chlubí tím, že si mohou dovolit kafe za stovku.

Kapitolou samou pro sebe jsou selfie - ten stokrát vysmívaný i proklínaný fenomén, který se jako mor rozlezl do každého koutu internetu. K tomu bych dodal asi to, že když vidíte první selfie pěkné mladé dívky, můžete mít na chvíli dojem, že je to fajn. Když vidíte totéž ve stopadesáté variaci, začnete mít naopak pocit, že současná generace povýšila narcismus na novou normu. Viděl jsem tuny selfies těch nejhezčích dívek, které jsem zpočátku nadšeně lajkoval, abych vůči nim postupně otupěl a dopracoval se nakonec k děsivému zjištění, že mi celé to narcistní defilé splývá v jednu nerozlišitelnou masu našpulených rtíků a dovedně napózovaných těl, jejichž majitelky už pravděpodobně dávno ztratily nejen elementární zbytky soudnosti, ale i vědomí, proč to vlastně všechno celé dělají.

Já vám řeknu proč - protože Instagram je nová forma té nejsvrchovanější konformity, jako kdy kapitalismus vymyslel. Na Instagramu paradoxně vůbec nejde o fotky - pokud o ně kdy šlo - na Instagramu jde o to být na Instagramu. A dodržovat jeho bizarní pravidla, pochopitelně. K nim patří fotodokumentace banálnosti vlastního života, hojné pořizování selfies, lajkování fotech ostatních, a důsledné využívání stupidních hashtagů typu "#likeforlike", které vašim fotkám zajistí falešné lajky od stejně nemyslícícíh ovcí, jako jste vy.

(Btw. bez osvojení si těch správných hashtagů zapomeňte na to, že byste se na Instagramu mohli odlepit z pozice lůzra, který sleduje víc lidí, než sleduje jeho - když jsem zveřejňoval fotky bez hashtagů, neštěkl po nich pes, když jsem je olepil vhodným hashtagem v angličtině, lítaly lajky z celého světa jako po másle). Správným sledováním účtů ostatních rychle vysledujete, jaké hashtagy jsou zrovna in - o tom, že by snad hashtagy měly nějak tematicky odpovídat obsahu fotky, nemůže být v těchto případech řeč. Hashtagy na instáči slouží čistě k tomu, aby k vašim fotkám přivedly co nejvíc podobných zoufalců, kteří podle počtu lajků pod fotkou odměřují kvalitu svého života.

Pokud si při čtení této - z velké části lítostivé - litanie říkáte něco jako "Počkat, copak na Instáči nejsou lidi, kteří dělají i dobré fotky"?, samozřejmě vám musím dát za pravdu. Když jsem psal o tom, že lidi na Instagramu lze rozdělit do dvou skupin, a tu první už jsem vám popsal, musím ztratit slovo i o to té druhé skupině. Představují ji lidé, kteří se o focení vážně zajímají, a na svém Instagramu publikují kvalitní fotky všeho možného. O tom, že to s focením myslí vážně, svědčí mj. to, že většinu svých fotek nepořizují mobilem, ale zrcadlovkou. Během svého instagramování jsem narazil tunu takových lidí, ale po čase mě omrzelo i to, a dostavila se u mě jakási otupělost z dokonalosti jejich fotek, srovnatelná s výše popsanou únavou z dokonalých selfies.

Internet přetéká technicky dokonalými fotkami, ale osobně se řadím rozhodně k lidem, kteří nad obrazovou složkou upřednostňují textovou (po lopatě řečeno, před koukáním na obrázky dám vždy přednost textu). Nenacházel jsem tedy nakonec důvod, proč bych měl věnovat svůj drahocenný čas tomu, že budu sledovat na Instagramu fotky někoho jiného, koho vůbec neznám, byť by byly sebelepší (a mj. si tím vybíjet baterku na Iphonu, která se hojným používáním Instagramu mimochodem slušně vybíjí).

Jak se v jednom nedávném rozhovoru nechala slyšet jedna česká nejmenovaná copywriterka, která je na Instagramu relativně velmi úspěšná - budu-li ji trochu parafrázovat, pronesla něco v tom smyslu, že Instagram je taková malá roztomilá sociální síť, kterou si lidé otevřou na mobilu, aby se potěšili pokoukáním na pěkné obrázky. Toto mimochodem ona pochopila dokonale, a její účet je proto sluníčkovsky pozitivní a optimistický, jak na něm publikuje samé pěkné věci - to by v tom byl přece čert, aby s takovým přístupem neslavila úspěch.

Ale víte, co já vám na to řeknu? Ať si celou tu roztomilou sociální síť strčí za klobouk, protože já na ní být nechci. Ať si pro mě za mě všichni dál fotí svoje kávičky, ojeté bavoráky a špičky vlastních bot (z nějakého důvodu nesmírně populární druh záběru), ale já už s tím hipsterským pozérstvím nechci mít nic společného. Zkusil jsem Instagram, abych se z pozice nadšeného uživatele postupně propracoval do stavu krajního znechucení z celé té laviny přetvářky, falše a narcismu, kterou mě Instagram stihl doslova převálcovat. Za sebe říkám, že větší zklamání jsem z nějaké - na první pohled báječné - appky snad ještě nezažil.

A co vy, jaké máte zkušenosti s Instagramem? Zatím odoláváte, nebo už jste podlehli? Souhlasíte s kritickým názorem, že Instagram je jen naparáděnou přehlídkou barbín a metrosexuálů, kteří se předhání v tom, kdo bude mít víc odběratelů a lajků? Nebo se naopak chcete Instagramu zastat a máte v rukávu nějaké eso, kterým moji kritiku smetete ze stolu jako moralizující plky, které jsou nesnesitelně paušalizující a zjednodušující?
 

42 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Aiden140 Aiden140 | 6. října 2014 v 15:43

podle mě je instagram a fb jen blbej vtip

2 denik-snoubenky denik-snoubenky | Web | 6. října 2014 v 15:48

Mám Instagram. Použila jsem ho párkrát, když jsem chtěla s přáteli sdílet hezké snímky a pár takových jsem tam také viděla.
Pak mne zaplavovaly tísíce fotek jídla, kávy, čaje, kosmetiky a selfie z koupelen. Aplikaci jsem si smazala. Ale abych se nemusela vždycky rozčilovat vysvětlováním celé mé do Instagramu nadšené rodině, proč tuhle aplikaci nepoužívám, raději jsem si ten profil nechala. Neaktivní, ale přece. Takže to vlastně vypadá, že tam jsem, jenže tohle jde mimo mně. S tvým článkem nemohu, než ze srdce souhlasit a doufám, že to bylo právě naposled, co jsem se rozčílila kvůli Instagramu :-D

3 Jorika Jorika | Web | 6. října 2014 v 15:50

Nemám Instagram, ani FB, tak nemůžu soudit. Ani po jednom netoužím...

4 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 6. října 2014 v 16:01

Instagram mám asi dva měsíce. Beru ho sportovně:-) A využívám jen jeho výhody jako u všech sociálních sítí. Je to takový  můj život ve fotografii. Nedokonalé fotografii, protože je to fotka mobilní. Ale mohu rychle nafotit a z instagramu rovnou šoupnout na face. Fotky mohu i upravit, takže si v metru občas pohraji a nasdílím. Rozhodně  nesleduji všechny fotky všech, co sdílím nebo oni sdílí mě. Je to ale stejný žrout času jako všechny ostatní sociální sítě, takže je dobrý si hlídat na nich off. Daleko více mě baví Pinterest, zřejmě je pro mé archivářské srdce vhodnější. Dělám si tam nástěnky toho, co mám ráda a je to taaak krásně přehledné. Do nástěnek si mohu dávat i fotky ostatních, které se mi tma hodí. Propojení lidí celého světa:-) Ale jednou týdně to stačí.

5 soul-underground soul-underground | Web | 6. října 2014 v 16:03

Taky nemám instagram a je mi skvěle. A rádoby fotografy nenávidím :D

6 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 6. října 2014 v 16:08

Instagram nemám a vím, že ho nikdy mít nebudu. Zbytečnost na které většina jen fotí své jídla. Instagram je jak twitter pro analfabety. :-D

7 Lenin Lenin | Web | 6. října 2014 v 16:09

Instagram mám. Vůbec na něj nelezu, pouze skrz něj pořizuju a flákám nezajímavý snímečky na fb, většinou ptákoviny z výletů, útržky z mého nudného žití a tak dále. Nefotím si žrádlo ani xicht, nepoužívám hashtagy, nelajkuju, fotky ostatních jsou mi jedno. Instagram je pro mě program na editaci a vkládání fotografií, nevnímám ho jako nějakou sociální síť, takže mě asi nemá čím nas*at a jen tak ho nezruším. Věřím ale, že kdybych jím listovala a prohlížela bambilion selfíček a kafíček ze Starbucks, asi by mi jeblo. :)

8 Vanimaré Vanimaré | Web | 6. října 2014 v 16:09

Zkušenosti s Instagramem nemám a po přečtení článku už ani nechci mít.

9 El El | Web | 6. října 2014 v 16:10

Instagram má u nás skoro každej. Nemůžu říct, že je to něco hrozného ale naopak nemám ráda, když se tam fotí každá blbost jako na fb....nemám ho a vlastně ani nechci. Nevím, co bych tam měla krom svých fotek dávat.

10 Dragell Dragell | Web | 6. října 2014 v 16:23

Mě Instagram zatím neoslovil, své fotografie vystavuji na blogu a jsem s tím spokojená - nejedná se totiž o nějaké umělecké foto, ale snažím se dokreslovat to, o čem píšu :) Měnit to prozatím ani nehodlám.

11 Andy Andy | E-mail | Web | 6. října 2014 v 16:25

mě osobně, jakožto stalkera strašně baví sledovat a vyhledávat zajímavý objekty na již výše zmíněné stalkování :-D (zajímavý objekty, tím jsem měla na mysli nějaký pěkný kloučky, konkrétněji teda asiaty z celýho světa, haha)
díky instagramu jsem se jednou už i seznámila a vůbec nelituju, na druhou stranu je to poměrně zajímavá možnost, jak se s někým seznámit.. :-) další věc, co mě baví na instagramu sledovat jsou různý fitness účty, i když už to mám pomalu taky všechno okoukaný...
nojo... jinak článek pravdivý, samozřejmě souhlasím s většinou věcí a nedá se tam být nonstop)

12 sw sw | Web | 6. října 2014 v 16:28

Instagram jsem si nezaložila, protože mě absolutně nezaujala jeho funkce. Fb mám hlavně kvůli komunikaci (abych ušetřila na esemeskách :D ). Tenhle článek je jen další důvod, proč si Instagram nezakládat... :-? A jinak prakticky souhlasím. :)

13 Kika Kika | E-mail | Web | 6. října 2014 v 16:29

Já jsem snad vykopávka tak z doby kamenné!

Sice jsem něco málo o instagramu slyšela (dokonce i to, že se to nějakým způsobem týká fotek), ale že by to bylo až tak populární.. Trochu se stydím, ale ne moc :) Co to pořádně je, jsem si přečetla až tady v tomto super hejtu :D Nějak to asi nepotřebuju, protože na ty naše blogy přece nemá ani FB, tak pochybuju, že bude mít nějakej instacosi ;)

14 John P. Mordriy John P. Mordriy | Web | 6. října 2014 v 16:41

Já osobně instagram nemám z prostého důvodu, že jaksi nevím, co bych fotila. Nicméně chápu, že ten, kdo se jednoduše nijak umělecky vyjádřit neumí, jaksi cítí niternou potřebu i přesto sdílet svůj život s ostatními.

Máš pravdu v tom, že focení jídla a sebe sama je takový moderní trend. Ono by to ovšem získalo úplně jiný rozměr, kdyby si vzaly olejové barvy a ten oběd nebo svůj ranní 'rozcuch' poctivě namalovali. To jim ovšem znemožňuje onen nedostatek talentu.

Ano, instagram skutečně je plytký. Jenže na tom je etalon jaksi závisející. To je jako očekávat, že na Twitteru budou samé filosofické postřehy a na Facebooku inteligentní postřehy nebo výhradně relevantní informace.

15 sarush ef sarush ef | Web | 6. října 2014 v 16:48

Jo a neměnila bych.

16 Elizabeth Elizabeth | Web | 6. října 2014 v 16:50

Istagram nemám, a ani po tom netúžim je to podľa mňa už celkom zbytočné. Poznám niekoľko ľudí, ktorí ho majú a to čo fotia často nechápem. Čo sa týka selfie, ten pojem sa mi nepáči, áno, fotím samu seba, ale snažím sa to poňať trochu inak. :D Fotenie ma baví, hoci nemám zrkadlovku, túžim po nej, ale nevidím žiadny zmysel v tom, fotiť si, ako práve obedujem, či pijem kávu.  Čo sa týka facebooku - mám ho, myslím, že je fajn, nadväzovať ďalšie priateľstvá, privítala som to najmä preto, že som sa mohla bližšie zoznámiť s blogermi. To isté je s twitterom. :) No a hastagy... sú už aj na fb aj na twitteri, priznám sa, že som dlho nevedela prísť tomu na chuť, ale príliš ich nepoužívam. :D

17 Libor Libor | Web | 6. října 2014 v 16:52

Instagram mám, sleduji jen lidi které znám a lidi, jejichž fotky mi mají co říct. Pokud mi něčí fotky přijdou pitomé, tak se na ně prostě nedívám. Výběr sledovaných účtů je přece i do jisté míry výběrem našeho vlastního vkusu.
Fotky svých bot nedělám, selfie rovněž ne, do Starbucks nechodím. Pořizuji fotky z fotbal. zápasů (chorea), z koncertů a rád si tam fotím piva z různých minipivovarů (ideálně před konzumací) a jako trendy hipster se rozhodně necítím.

18 Annika Annika | Web | 6. října 2014 v 17:00

Nevyzkoušela jsem a ani nevyzkouším. Facebookovému trendu jsem podlehla, tomuhle opravdu nikdy. Ale na druhou stranu, fotky božské krmě z menzy nebo děravých špiček mých punčoch by tam ten stereotyp mohly malinko oživit - to vše samozřejmě dostatečně odpudivě, pardon, chtěla jsem říct líbivě barevně upravené a řádně otagováno :-D

19 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. října 2014 v 17:00

Jediná síť, kde mám účet, je youtube. A blog, přirozeně. Stačí mi to, jiné nechci. Facebooku jsem utekla, když jsem cítila, že jsem na něm moc často, ale to už jsou taky asi čtyři roky, mám třeba skype, ale zapnu ho ani ne jednou měsíčně a prostě mi to nechybí. Fotek moc nedělám a ty co jo, ty hodím na blog, takže to ani nepotřebuju.

20 Eliška Eliška | E-mail | Web | 6. října 2014 v 17:00

Jak tak koukám, je nás mnohem více těch, kdo Instagram nemáme a ani o něj nestojíme - popravdě jsem to ani nepředpokládala :-D.
Já Instagram nemám a ano, skutečně mi to připadá jako zlo. Stejně tak Facebook (ale ten tedy mám :D), zjišťují o nás informace a to, co zde zveřejníme si bude internet pamatovat a my to jen tak nesmažeme... A jak Standa psal, nejhorší je, že se to spáruje i s Facebookem.
Instagram nemám proto, že si myslím, že je to pitomost. Sama chytrý telefon nemám, selfie nefotím a co jsem koukala, tak to je to jediné co zde lidé fotí - selfie, selfie a slefie...

[14]: Tak to jsme na tom docela podobně - také nevím, fo bych fotila, tak zajímavá zase nejsem :D :D. Navíc, v mobile ani nemám moc dobrý foťák :D :D.

21 maya-chan-world maya-chan-world | E-mail | Web | 6. října 2014 v 17:16

Podle mě je instagram twitter pro lidi kteří neumí číst :D Nijak mě tahle stránka neoslovila.

22 Daisy Daisy | Web | 6. října 2014 v 17:30

Tybrďo, tybrďo. Mám teď v hlavě maglajz. Musim to napsat všechno, ale tak aby jsem byla pochopena a nevypadala jako blázen, takže to očísluju.
1)Instagramu jsem podlehla už asi před dvěma lety, když jsem dostala vysněný tablet, který mi do půl roku sestřenka rozbila. Tak jsem si za vrácené peníze koupila mobil. Místo tatranky konečně mobil s nějakým operačním systémem, kde můžu mít Facebook a Messenger a Instagram. Vlastně na Facebooku mám všehovšudy 5 fotografií. Jednu úvodní, pár profilových a dvě s kamarádkou. Na Facebook jako takový chodím opravdu málo. Raději jsem na Messengeru a své fotky dávám na onen Instagram. Zjistila jsem, že je tam dost fanoušků mých oblíbených skupin, zpěvaček a modelek. Takže si tak s nima občas vyměním komentář, někdy to dojde ke psaní na Messengeru. Nemyslím si, že na ''Instáč'' přidávám nějaké kraviny. Jasně selfie, vyfocenou Prahu o Vánocích nebo zmrzlinu v Českém Krumlově může někdo brát jako kraviny, ale jsou to takové vzpomínky. Co jsem dělala a díky těm fotkám se mi vybaví jooo jasně tohle bylo tam a tam a byla to sranda nebo joo jasně tohle bylo focený na moje narozeniny... Prostě mi to slouží k uchování vzpomínek. Hashtagy moc nedávám, odkaz mám na blogu, ale na blog své fotky nedávám mám to tam jen, aby lidé měli třeba představu jak vypadám...
2) Hipster. Tenhle výraz dostává nový rozměr. Lidé ho používají pořád a v 99% nevhodně. Nechci poučovat, ale nejdřív si zjisti něco o tom, co to hipster opravdu je, aby jsi nebyl jako stádo ovcí, které pod tímto výrazem označuje každého, kdo se za něj označí sám :).
3) Samozřejmě jsem zbytek zapomněla, ale určitě jsem se zamyslela nad tím proč mám Instagram, což jsem výše popsala a chci ti poděkovat za skvělý článek :)

23 Eyeless Jackie Eyeless Jackie | Web | 6. října 2014 v 17:31

Máš pravdu.Na Instagram už skoro nechodím,odradila mě logika společnosti lidí,co ho používá.Vyšpulené rty,namalované oči,filtry a podobné věci zaručí jakékoliv hloupé bárbíně úspěch.A lidé,co se snaží o zajímavé fotky jsou těmahle ,,Královnama" krutě válcováni fotkama s Bubble Tea,Stsrbucks,novýma botama a stovkama ,,heštegů"...Chce se mi z toho zvracet... :-!

24 Miss Nothing Miss Nothing | Web | 6. října 2014 v 17:39

Zdieľam podobný názor... Sama som na insta len preto, lebo sú tam všetci a potom mi toho veľa uniká... Navyše (takáto možnosť Vám aj chýba v ankete) na Instagrame je veľa celebrít a strašne veľa ľudí ho má len preto, aby ich mohli stalkovať (viď. ja) inak svoj účet používam úplne minimálne a je mi úprimne ukradnuté kto a v akom počte ma sleduje.

25 Kelly Kelly | E-mail | Web | 6. října 2014 v 17:52

No, asi takhle - kdo chce, tak si najde pozitiva i na Instagramu (ano, mám ho, ne, nefotím tam selfie a kafe ze Starbucks, kde jsem ani v životě nebyla). Ti lidi se tam DAJÍ vyfiltrovat a je na každém, jestli to zvládne nebo ne. Mám pocit, že někteří to berou fakt hrozně vážně a rozčilují se nad tím víc, než by byla potřeba. Lidi, když vám to tak vadí, tak se na to vyserte a nevšímejte si toho, nikdo vám to necpe.

26 Marillee Marillee | E-mail | Web | 6. října 2014 v 17:57

Fíha, to byl článek! :-D Facebooku jsem úspěšně odolala, tak jsem to zkusila na Instáči, protože jsem chtěla alespoň nějaké spojení s bývalou třídou... Sama sleduji hlavně lidi, kteří se zabývají výtvarnictvým a tedá, kvůli nim za to instagram opravdu stojí, protože to jsou nádherná díla.

Samozřejmě tam mám ve sledování i pár účtů, u kterých bych si nejraději našla majitele a vysvětlila mu, že se nemusí fotit 3x denně (ne-li víckrát) a zásobovat nás stejnými fotkami se stejným xichtem den co den. Ale to jim vysvětlíte těžko, žejo, protože, jak jste sám napsal, je to jakési pravidlo přežití na instagramu.

A co tam zvěřejňuju já? Tak hlavně momentky svýho psa... Pak sem tam kresbu nebo fotku z přírody... A účet je nastavený jako soukromí, protože mi jde jen o přátele. :)

27 Čerf Čerf | E-mail | Web | 6. října 2014 v 18:17

Instagram nepoužívám, nikdy jsem o tom neuvažoval a nejspíš ani nezačnu. Vzhledem k tomu, že fotografování beru docela vážně, zřídil jsem si po své první výstavě vlastní webové stránky, kde můžu fotky ukazovat v jakési "trvalé expozici" a samozřejmě fotky občas publikuji i na blogu, kde spíš testuji, jak se komu líbí. Hodně vybírám a hodně vyhazuji, protože kvantita bez kvality je cestou ne snad do pekel, ale do stavu naprostého znechucení nebo aspoň odevzdané otupělosti. A tam bych se nerad dostal, protože fotky mám rád :-).

28 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. října 2014 v 18:28

Stačí mi blogy a  čtení ,fotky na nich, facebook mám jen kvůli širší rodině a přátelům, nemám čas na nějaké jiné sítě... :-)

29 Janča Janča | E-mail | Web | 6. října 2014 v 18:29

Taky už jsem párkrát Instagramu (a Twitteru) málem podlehla, ale jelikož je můj mobil nepodporuje, tak tu naštěstí ta nutnost mít tyhle aplikace není. Zajímalo by mě, jestli by mě to taky tak naštvalo jako tebe, nebo bych se na tom stala závislá jako ostatní a fotila bych si každé jídlo. Samozřejmě, že většina instagramů je stejná, protože instagram je jen na jednu věc - na vkládání nesmyslných fotek a nechápu, jak na něm může být někdo s fotkami ze zrcadlovek (které už má bohužel také každý druhý), když instagram fotky (prý) zmenšuje a znekvalitňuje, tudíž mi to přijde úplně zbytečné a radši bych měla nějakou jinou chytrou aplikaci, jestli nějaká taková existuje, nebo bych fotky prostě dávala na blog. Skvělý článek mimochodem.

30 fucking-my-life fucking-my-life | 6. října 2014 v 18:49

Ehm ehm.. barbín a hipsterů? :DDD osobně jsem jsem "vyznavač" punku, metalu a rocku a instagram, je můj JEDINÝ  způsob, jak se s takovýma lidma setkávat!!! ano.. na facebooku taky, ale na instagramu víc! to, co všechno se tam pořádá.. protože naši "idolové" mají instagram a skoro každej vám to tam okomentuje, pak se navzájem sdílíte.. no promiň ale se (s omluvou) tupec, největších tupců!!!!

A twitter nemám.. jsou tam jenom samí 1D, 1D, 1D a bieber a tihle "popový" králové či královny (cyrus etc. ..) takže ten vůbec a hlavně se v tom systému moc nevyznám :DDD
instagram není zlo! můžete se setkat s novými lidmi, kteří preferují to, co i vy. takže shut up! :-!  :-!  :-!

31 K. K. | E-mail | Web | 6. října 2014 v 19:04

Instagramu jsem se poměrně dlouho vyhýbala, navíc jsem svůj stařičký vetchý smartphone rozštípla vzteky o zeď a zhruba rok používala Nokii, kde jsem byla ráda, že si přečtu alespoň mejly. V zimě letošního roku jsem si ho teda nakonec založila. Mám ho spíš pro sebe, když se nudím, tak si sebecentricky prohlížím těch svých 29 "postů" :-D A pak teda občas "stalkuju" svýho oblíbenýho zpěváka, to se přiznávám...

Když tak o tom přemýšlím, fakt by mě zajímalo, jak chutná kafe ze Starbucksu. :-D

32 Gabriel Decay Gabriel Decay | Web | 6. října 2014 v 19:18

Mě Insragram baví a ne, nejsem hipster :D Nefotím úplně všechno, ale prostě mě baví.

[30]: Tohle je přesně ten názor, která zastávám i já :)

33 Hanyuu Hanyuu | Web | 6. října 2014 v 19:34

Ono je lehký vidět všechno jenom z jedný stránky. Je taky důležitý si uvědomit, že ne všude jsou jenom hispteři - těch je všude plno, ale všechny sociální sítě mají víc druhů uživatelů, kteří se většinou tak různě sdružují dohromady. Takže platí, že jakmile narazíš na jednu hipsta hrůzu, bude jich následovat dalších tisíc a k normálnímu člověku se budeš proklikávat sto let. Perfektním příkladem je třeba tumblr. Tam se to dělí převážně na dva tábory - fandom a hipster cosi, přičemž i přesto, že tomu vévodí tyhle dvě strany, je jich tam ještě spousta dalších.

Já si myslím, že jakmile člověk chce, vždycky si najde důvod, proč tu danou věc odsoudit. Ať už je to facebook, instagram nebo třeba blog. To není o té sociální síti, to je o jedinci a jestli je vymletej, tak pak je to vidět i na tom, co na té síti dělá. Ale když má někdo důvod k tomu, proč na té dané síti být, nemá nikdo právo mu do toho kecat.
Já jsem tam třeba proto, že jsem vždycky fotila strašně moc blbostí ze života. Úplný ptákoviny, jen prostě to, co mě přes den potkalo. A instagram je místo, kde to můžu sdílet. Sice jen s pár lidmi, ale koho to zajímá? Pokud do toho nejdeš s tím, že budeš instagramová hvězda, dá se z té stránky vytěžit i to, co je na tom fajn. Jen to chce se vykašlat na ty všudypřítomné debily, co jich tam je jako blech a časem se tam dá narazit i na celkem příjemné lidi a jak jsi sám psal, sleduju pár lidí, co fotit opravdu umí a některé ty jejich fotky jsou perfektní. Zároveň tam mám i jedince, co mají účet ze stejného důvodu jako já - prostě maličkosti, co je přes den potkaly a v tom opravdu nevidím nic špatného. Hipsterských účtů si nevšímám a je mi tam fajn.

34 ANA ANA | Web | 6. října 2014 v 19:36

Znám jenom z doslechu a asi by mě to moc nebralo, stačí mi blog a fejs. Fotím docela ráda, ale žádné umělecké fotky to nejsou. Což mi upřímně nevadí. 8-)
Jo a špičky bot jsem taky jednou nebo dvakrát fotila, je to fascinující úkaz :D

35 Sarah Sarah | Web | 6. října 2014 v 19:38

Facebook nemám, protože si myslím, že je to jen zlo. Instagram sice, ale po přečtení tohoto článku si dám velký pozor jaké fotky tam dám. :/

36 Trinity Estridge Trinity Estridge | Web | 6. října 2014 v 19:42

Mám Instagram a musím říct, že zatím mě baví a fotek jídla a selfie jsem ušetřena. Jsem knižní bloger a sleduji knižní blogery, takže moje fotky jsou knížky, knížky, koně, golf, knížky a knížky. Je to celkem příjemná cesta, jak tuhle passion sdílet. Je to moje náhrada na Facebook, kde skoro vůbec nejsem - Twitter a Instagram. Navíc se tam dají sledovat třeba oblíbení herci, spisovatelé a podobně. :)

37 Metal Míša Metal Míša | Web | 6. října 2014 v 19:51

Ne, nechápu takto vyloženě negativní článek. Ovšem souhlasím, že z jednoho úhlu pohledu jsou na této zpopularizované "síti" k vidění nejrůznější typy demence lidského tvora žijícího v tomto století. Na druhou stranu - já instagram mám. Baví mě fotit. Baví mě sledovat místa, kam se nikdy nedostanu. Nesleduju lidi co znám. Ti jsou mi dost všední a lezou mi krkem.
Kdo chce, ten si dokáže prorazit cestu skrz ty bezmozky a jejich příspěvky a zaměří se na to, proč tam přišel... Instagram není špatná věc, jen se musí umět používat. A taky umění přemýšlet není na škodu...

38 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 6. října 2014 v 20:08

Já instagram mám a chodím na něj jenom na mobilu, abych tam čas od času dala nějakou fotku (za půl roku užívání jich tam mám 15 :D) a prohlédla si fotky ostatních lidí, co sleduji a co mě zajímají. O ostatní se nestarám :)

39 Viktória Viktória | E-mail | Web | 6. října 2014 v 20:26

S instagramom...fúú, skoro Žiadne skúsenosti :) Stačí mi facebook a instagram ma vôbec neláka :)

40 Kačka Kačka | Web | 6. října 2014 v 20:26

Instagram nemám a zatím  mu odolávám. Facebook je velké zlo, ale mám ho. Už jsem Fb jednou málem zrušila, ale nedokázala jsem to.

41 Kelly Kelly | E-mail | Web | 6. října 2014 v 20:29

[33]: Amen.

42 Blondie Blondie | Web | 6. října 2014 v 20:44

INSTAGRAM nemám a som rada ;-)

43 Extasy Extasy | 6. října 2014 v 20:49

Instagram používám. Házím tam fotky jídla, svého psa, západů slunce a prostě všeho, co mi připadá zajímavé. Sleduju asi 11 lidí, z toho 10 jsou mé oblíbené celebrity. O lajky a komentáře se nestarám, nezakládala jsem si ho kvůli tomu. Vlastně ani nevím, co tam lidi dávají, ale dík za info :-D
O sociálních sítích si nemyslím nic špatnýho. Jen se musí umět správně používat.

44 Kačí Corn Kačí Corn | Web | 6. října 2014 v 20:55

Nechápu tvojí kritiku. Je trošku, teda trošku VÍC přehnaná. Instagram mám dva roky a nikdy bych se ho nevzdala. Souhlasím s komentářem číslo 30. Na IG moc vyšpulených rtů nevidím, to je spíš na FB.

Jděte radši na ajsíkjů.

45 David David | E-mail | Web | 6. října 2014 v 21:05

Instagram jsem neměl, nemám a ani mě to vůbec neláká. :-)

46 Andy Andy | E-mail | Web | 6. října 2014 v 21:06

[33]: kéž bych ti mohla dát "lajk" !! :D

47 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 6. října 2014 v 21:12

Já mam instagram z jedinýho důvodu. Stalkuju zpěváky, kytaristy, baskytaristy, bubeníky i klávesáky.
Proto si myslim, že je instagram fajn... Všechno je fajn, když to umíš správně používat.

48 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 6. října 2014 v 21:31

Odolávám, odolávám, odolávám! Stále a stále. Facebooku jsem sice podlehla a založila si účet (i když tam stále chodím nerada, vlastně tam svůj čas netrávím), ale Instagram mi přijde bizardní v tom, že bych si měla fotit obličej a pak to strkat cizím lidem pod nos, asi jsem staromódní, ale ta pravidla, která nám na škola i doma ještě v první desetině tohoto století vtloukali do hlavy, mi zůstala a já si je stále beru k srdci. Proč bych někde měla fotit svůj obličej, tělo, jídlo (?) či kýčovitý západ slunce, když ani neumím pořádně fotit? Nevím, netuším a nedám se. Taky chápu, že Instagram o těch fotkách vlastně není, ale o nějaké davové novince, která je prostě "in". A to je možná to, co mě odpuzuje nejvíc :D

49 Miloš Miloš | Web | 6. října 2014 v 21:43

Protože mě také zajímá víc textová část a obrazovou beru jen jako doprovodnou ilustraci, instagram je zcela mimo sféry mého zájmu.

Facebook také nepotřebuji, ale docela chápu, že se hodí studentům na rychlou výměnu informací např. o tom, jaké otázky a příklady se objevily na písemné zkoušce, kde je možné na Googlu najít užitečné materiály, řada z nich se tam přímo sdílí. Samozřejmě se tam domlouvají i různé schůzky a návštěvy akcí a podniků (to vše znám od synů), někteří blogeři si přes Facebook zvyšují návštěvnost, protože tam propagují své články. Nic z toho mně nechybí, za ten ztracený čas to nestojí.

Když jsme ale u těch tun zbytečných a pořád stejných fotek outfitů a selfies, proč třeba v AK jsou blogy, jako je ten od MišeL Stone? To je přesně ten typ zcela bezobsažného blogu, kde každý další "článek" je jen miliontou variací na všechny předchozí.

50 A A | Web | 6. října 2014 v 22:08

Mě Instagram baví. Ani nevím, proč, ale prostě mě baví, přijde mi to fajn. Jelikož mi nejmenovaná osoba zhnusila před nějakou dobou klasické focení a na facebook jsem svoje fotky nikdy nedávala, je to taková příjemná střední cesta.
Jinak kritika a článek trochu mimo, ale tak... to nic.

51 Smirkú Machaulinne Smirkú Machaulinne | Web | 6. října 2014 v 22:23

Tak vidím, že moje představy instagramu se moc neliší od reality. A tím spíš si tam nechci zakládat účet, facebook mi bohatě stačí.

52 mymusic-18 mymusic-18 | 6. října 2014 v 22:53

I když se jednalo o velmi dlouhý článek, tak jsem ho četla jedním dechem. A to proto, že naprosto souhlasím s autorem.

Já jsem dokonce ani Instagram nikdy nezkusila a ani ho nehodlám zkoušet, protože mě nikdy nelákalo. Mě se obecně moc nelíbí ten virtuální svět a svěšchny možné sociální sítě. Ano, Facebook mám, protože jinak by mi utekla spousta informací. Ale jinak nepreferuji žádné účty - ani Twitter, Ask a nevím co ještě :D

Připadá mi, že tato činnost - být na instagramu - je hrozné plýtvání časem, kterého je tak málo a který jde využít  mnohem líp. Ale stejně je to zajímavé, že to někoho baví. Nad tím se totiž mohu jen smát :D

53 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 7. října 2014 v 3:36

Dobre napisany clanok, ku ktoremu ale nemam komentar, pretoze tu "vec" nepoznam, podobne ako FB, kde sice ucet asi mam, ale ani to neviem pouzivat.

54 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 7. října 2014 v 9:51

Instagram nemám a ani po něm nějak netoužím, vlastně ani nechápu, co na tom lidi mají, tohle mě nějak minulo.

55 Terka Terka | E-mail | Web | 7. října 2014 v 11:50

Instagram nemám, nějak nevím, na co bych ho měla. Bohatě mi stačí blog, e-mail,.. no, a ten proklatý Facebook mám taky. Nejsem nějaká přehnaně velká fotografka, takže místo toho, abych tam dávala všemožné blbosti, si ho raději nechám ujít. :-)

56 Lukáš Lukáš | Web | 7. října 2014 v 14:51

podle mého názoru jsou nejvíce důvěryhodné pouze takové sítě, které mají (spolehlivou a rychlou) funkci dvoufázového ověření (což v současnosti je podle mého názoru Microsoft a Google).

57 Standa Standa | Web | 7. října 2014 v 15:48

[22]:  "Termín hipster lidé používají v 99% nevhodně. Nechci poučovat, ale nejdřív si zjisti něco o tom, co to hipster opravdu je."

Kde jsi vzala těch 99% a podle čeho soudíš, že nevím, co je hipster?

58 Standa Standa | Web | 7. října 2014 v 15:48

[24]: + [47]: Veřejné insta účty lze normálně prohlížet jako běžnou webovou stránku, k tomu člověk nepotřebuje mít na Instagramu účet. Já takhle třeba jednou za čas mrknu na instáč jedné mé oblíbené španělské herečky :D (http://instagram.com/SoyLaValverde)

59 Standa Standa | Web | 7. října 2014 v 15:48

[25]: "Když vám to tak vadí, tak se na to vyserte a nevšímejte si toho." Ó ano, bylo otázkou času, než zde někdo pronese tento oblíbený argument, který žádným argumentem ve skutečnosti není. Setkat se s ním můžeme stále častěji, jak se lidé na sociálních sítích přirozeně sdružují do čím dál uzavřenějších názorových ghett. Po lopatě řečeno: každý se na Facebooku, Instáči, apod. obklopí jen podobně naladěnými lidmi, kteří se zajímají o to samé, a ostatní názory uměle vyfiltruje. Pokud někdo náhodou do tohoto sociálního skleníku nakoukne, a dovolí si pronést vlastní názor, který je náhodou odlišný od převládajícího mínění v ghettu, se zlou se potáže - okamžitě je okřiknut, aby neotravoval, není-li na stejné vlně. Osobně tento trend považuji za velmi neblahý a jsem rozhodně proti tomu, aby se umlčovaly kritické hlasy jen proto, že se někomu nehodí do krámu.

60 Standa Standa | Web | 7. října 2014 v 15:49

[30]: Až z těch "vašich idolů" vyrosteš, budeš na to koukat jinak.

61 Standa Standa | Web | 7. října 2014 v 15:49

[33]: + [37]: Instagram sám o sobě není takový ani makový (objektivně viděno je jeho jedinou vadou zřejmě skutečnost, že věnovat mu čas je prokrastinace). Tak, jak je navržený, je to fajn appka, ale zcela pokleslý je způsob, jakým si ho osvojil mainstreamový uživatel, který ve skutečnosti neví, co na něj dávat, a tak si z něj udělal povrchní oslavu konzumentského stylu života, kdy se lidé ochotně fotí s tím, co si koupili, a napodobují ostatní - všichni pak připomínají zoufale unifikovanou masu, která to celé dělá jen z potřeby sociální konformity. A pokud na Instagram přijde nový člověk, který je tímto nedotčený, velice rychle se infikuje duchem této konformity, a stane se z něj další insta ovce, která fotí svoje selfíčka a kávičky, aniž by reflektovala, proč to celé dělá.

62 Standa Standa | Web | 7. října 2014 v 15:50

[49]: Zmiňovat zde MišeL Stone je hodně off topic :D

63 Kelly Kelly | E-mail | Web | 7. října 2014 v 16:35

[59]: Tak pozor, já jsem neřekla, aby nikdo neotravoval nebo že nemá právo na vlastní názor. Tvůj článek ale v jistém smyslu vyzněl přesně stejně jako - údajně - můj komentář. Taky v něm moc nebereš na vědomí ty, kteří se tím instagramovým šílenstvím aka selfie a kafe ze starbucksu a špičky bot a snídaně/obědy/večeře a podobnými "hipsterskými" zhovadilostmi strhnout NEnechali. A teď opravdu nemyslím ty, kteří tam hází "dokonalé" fotky ze zrcadlovek, což mi taky leze krkem, protože Instagram je prostě na momentky a ne na umělecké fotky, co by měly být někde na webu. Já uznávám, že jsem se vyjádřila poněkud ostřeji, svůj podíl na tom měla už tak napružená nálada, kterou mi tenhle článek věru nezlepšil, spíš naopak. Ono to ale o filtrování na těch sociálních sítí je. Kdyby si měl člověk hustit do hlavy všechno, o co ani zájem nemá, akorát by se zbláznil.

Citace z jiného komentáře: „A pokud na Instagram přijde nový člověk, který je tímto nedotčený, velice rychle se infikuje duchem této konformity, a stane se z něj další insta ovce, která fotí svoje selfíčka a kávičky, aniž by reflektovala, proč to celé dělá.“ Stando, prosím, vysvětli mi, proč si myslíš, že se všichni nutně musí stát ovcemi, které něco někam budou flákat, aniž by věděly, proč to dělají? Všichni takoví vážně nejsme a docela mě mrzí, že ty uživatele v podstatě hážeš do jednoho pytle.
Já jsem se na Instagram rozhodně neregistrovala s tím, že ze mě bude pseudohvězdička a budu si sbírat followery a podobně. Já jsem do toho šla proto, že to je síť na momentky, které se mi prostě na facebook nehodí a že tam budu sledovat fakt jen ty, kteří mi za to stojí. Btw. jsem ten loser, který sleduje víc lidí, než kolik lidí sleduje jeho a víš co? Mně to vůbec nevadí, protože ať říkáš cokoliv, o těch číslech to přece vůbec není. Jasně, používám tam hashtagy a tak, ale není jich milion na jedné fotce a #rozhodně #nepíšu #popisky #v #tomhle #stylu.

64 Miloš Miloš | Web | 7. října 2014 v 17:35

[62]:No, já si myslím, že její blog by se klidně celý mohl přestěhovat na instagram, protože v něm nic jiného než donekonečna se opakující fotky dívenky v černých brýlích není.

Vztah k "jejich fotky do puntíku splňují to, co se od vzorového insta účtu očekává - fotky ouftitů, jídla a selfie " je tu velmi úzký.

65 Ina Ina | Web | 7. října 2014 v 18:48

Je to poměrně diskutabilní. Instagram mám více než dva roky, sice spadám do kategorie 15 - 25, ale vybírám si, co přidat. Protože jsem milovník zlatých retrívrů, vybírám si také převážně profily, kde zveřejňují právě fotky těchhle blonďatých kuliček. Určitě se dá najít spousta zajímavých profilů umělců a pod a ne zrovna sledovat ty, kteří potřebují "like4like" a "follow4follow". Osobně jsem odpůrce Facebooku a ano, jsem jedna z těch, co se i přesto přidala, ale doba, kdy jsem trávila čas projížděním timeline, abych věděla, co měl kdo k obědu, mě přešla hodně rychle. Já osobně dávám přednost twitteru, kde sleduji zpravodajské servery, abych alespoň nějakým způsobem zůstala v obraze. Bohužel Facebook nás pohlcuje ze všech stran. Myslím, že pokud si člověk vybere správné profily, které chce sledovat a neřeší, jestli má u fotky tři lajky anebo dvacet...

66 Howleen Howleen | Web | 7. října 2014 v 19:42

Instagram mám. ♥

67 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 7. října 2014 v 20:57

Jak se dívám, tenhle článek mi trochu vyfoukl vítr z plachet a na této stránce je rozhodně překvapující. Inu Instagram, spolužačky o něm diskutují zatímco já si tvořím šperky a je mi to šumák. V podstatě na to mám stejný názor jako Standa. Nepotřebuji tam mít profil.
Nicméně i tak mě to inspirovalo k článku zaměřujícímu se na podstatu, proč vlastně chceme házet svoje osobní fotky na instagram, facebook, kamkoliv na internet, co z toho máme. Srdíčka? Zeptala jsem se dnes dvou spolužaček, které Instagram řeší snad nejvíce na tuto otázku a odpovědí od jedné mi bylo: "Nevim." Takže asi tak, nedivila bych se, kdyby to přesně odpovídalo charakteru celého Instagramu.
Kdo by měl zájem si mé zamyšlení přečíst, může  zde:  http://me-for-all.blog.cz/1410/narcismus-na-vlnach-internetu

68 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 7. října 2014 v 21:04

[59]: Stando, nenakoukla právě Kelly do tvé sociální bubliny ohledě tvého názoru a ten její se ti nehodí do krámu? :D (Neboj, pochopila su, co jsi tím chtěl říct, ale i takhle může tvá reakce vyznívat.)

69 Sue Sue | 7. října 2014 v 21:06

OK.. tak jsem asi nekreativní ''pipi'' co si na svůj insta hazí jenom selfíčka s kámoškama atd. ALE nežerte mě.. fotím a mám celkem úspěch. Myslím že kdyby jste se nad tím zamysleli přijde vám to celkem logický.. postnete na insta nějakou fotku, a neříkejte že nikomu z vás neudělá radost když vaše dílo někdo ocení, v tomhle případě lajky... a jak jinak se o vás lidi můžou dozvědět než prostřednictvím hashtagů? no? prostě se o vás nedozví a nikdo vám ten lajk nedá ;) ..tím se dostavám ještě k ''likeforlike''...uznávám, to je celkem blbost, kterou si vymysleli narcistický hovádka aby se cítili o něco líp. Takže můj názor, insta je fajn appka a baví mě... ale je potřeba to brát s nadhledem.

70 Hanyuu Hanyuu | Web | 7. října 2014 v 22:36

[61]: Co máte všichni s tou zasr**** prokrastinací? To by teda v tom případě všechno, co člověk dělá jen pro zábavu byla prokrastinace. Život není o tom, vyplnit každou sekundu času něčím zdánlivě užitečným. Dnešní společnost je fakt na přesdržku a rozhodně to není jen kvůli sítím, jako je instagram.
Sám přiznáváš, že jako aplikace to není hned zlo, ale jde o to, jakým způsobem si ji osvojí uživatel. A co z nás všech tedy najednou dělá toho mainstreamového debila, který hned fotí kafe ze starbucks, svoje boty a špulí držku do objektivu? Neříkám, že jsem tam nikdy nedala tu takzvanou selfie (ale to rozhodně není věc téhle doby, takovéhle fotky lidé fotili od dob, co se vůbec fotit dalo... prostě když tě nemá kdo vyfotit, vyfotíš se sám, no problem), ale jinak mám instagram pro radost. Největší počet fotek je zaměřený na to, co je pro mě v mém životě jednou z nejdůležitějších věcí - moje zvířata. Dále pak chvilky, které mám z nějakého důvodu chuť zaznamenat. Dávám tam fotky většinou v tu chvíli, kdy je pořídím. Nejde o zdlouhavé sezení a ztrácení času. Prostě to tam dám a nazdar. A víš, co z toho mám? Překvapivě ne lajky, ale to, že když tam pak po nějaké době vlezu, můžu si to prohlédnout a mám jakýsi vhled do minulosti.
To, jestli se nováček nechá strhnout davem nebo ne, je jen o tom, jak to jemu samotnému přemýšlí a to, že označuješ nás všechny za nemyslící stádo ovcí mě uráží. Nikdy jsem proti tobě nic neměla a neřekla křivého slova, jenže teď jsi mě upřímně fakt nasral. Většina puberťáků, co chce někam patřit a být vidět, samozřejmě udělá to, co vidí u většiny, ale nejde to takhle zobecňovat a říkat, že to takhle hned udělá každý.

Takže abych to shrnula - svoje jídlo nemám potřebu si fotit, protože mi do talíře nemá kdo co čumět, boty mívám nonstop tak zasraný, že bych se musela stydět, abych je někde vystavovala a na kafe ze starbucks fakt nemám a kdybych měla, tak se tím nemám sebemenší potřebu chlubit. A přesto na instagramu jsem... A proč? Zaznamenávám si tam okamžiky. To je celé a pokud nejsi schopný to pochopit, fajn, ale nemusíš hned všechny házet do jednoho pytle a tím je urážet.

71 Standa Standa | Web | 8. října 2014 v 10:12

[63]: Všechno, co jsem zde napsal k tématu Instagramu, vychází z mé osobní - byť možná zkreslené - zkušenosti. Když jsem třeba uvedl, že se noví uživatelé rychle "zkazí", vycházel jsem z nových účtů holek, které jsem viděl a které znám osobně, a které okamžitě po založení Instagramu najely na tu vlnu, která mi instáč nakonec zhnusila. Že takoví všichni nejsou, je jasné jako facka, ale pořád si myslím, že trávit čas na Instagramu - klidně i na těch ojedinělých pěkných účtech - je prostě prokrastinace. Je to můj názor, někdo může mít zase jiný, a ve výsledku je to stejně jedno, protože ti, kdo na Instáč přidávají svoje selfíčka a vytahují se svými iPhony a značkovými outfity apod., si tohle stejně nikdy nepřečtou (a i kdyby ano, budou to dělat dál), a ti normální - kterých je zde na blogu logicky většina, protože většina blogerů jsou přemýšliví rozumní lidé, kteří jdou v mnoha ohledech proti proudu - budou dál žít spokojeně bez Instagramu, nebo ho využívat nějak rozumně. Tenhle článek je jen kapka v moři a osobně jsem s ním nesledoval jiné ambice, než podělit se o svou osobní zkušenost, mám-li už tu možnost. Zhnusení, které jsem prodělal, je btw. velmi podobné tomu, které znají mnozí zdejší blogeři, kteří se piplají s nějakým článkem, a pak sledují, jak se jim dostane jen minimální pozornosti, protože zapadnou v záplavě zkopírovaných článků o celebritách a blbostech. Proto velmi dobře rozumím frustraci mnoha blogerů, kteří mají pocit, že jsou nedoceněni - žel, nežijeme v dokonalém světě.

72 Standa Standa | Web | 8. října 2014 v 10:13

[64]: Lol. Nikdy mě nepřestane fascinovat, že chlapík se čtyřmi tituly může zcela vážně řešit to, jestli nějaká 16 letá dívenka patří do nějakého klubu :D

73 Standa Standa | Web | 8. října 2014 v 10:14

[70]: Nikoho do jednoho pytle nestrkám a opakovaně zde píšu, že na instáči jsou logicky i pěkné účty normálních lidí. Svým článkem jsem se nikoho dotknout nechtěl, ale podobně jako vy máte právo někde veřejně vystavovat svoje fotky, mám já právo veřejně napsat, co si o těch fotkách myslím. A že je instáč prokrastinace, o tom jsem přesvědčen zcela neochvějně. Prokrastinace je jistě otravný buzzword, ale podle mě pořád ještě nejvěrněji vystihuje většinu věcí, které lidi dělaji na netu - to, že se internet stal organickou a samozřejmou součástí našich životů, pro mě ještě neznamená, že by se neměl najít někdo s odvahou vykřičet do světa, že král je nahý - tedy pojmenovat věci pravými jmény. A opakem prokrastinace rozhodně není "vyplnit každou sekundu času něčím zdánlivě užitečným", to je manipulativní demagogie, na kterou nejde smysluplně reagovat. Jinak viz výše, co jsem napsal v reakci na koment [63]:.

74 Miloš Miloš | Web | 8. října 2014 v 14:11

[72]: Zas tak vážně to neberu, třeba u přijímacích článků už se většinou nevyjadřuji.
Ale, Stando, nešlo by tento komentář společně se [72]: vymazat (kvůli anonymitě), a třeba i s těmi mými předchozími, nijak na nich nelpím :-)

75 BettyLiss♥ BettyLiss♥ | Web | 8. října 2014 v 16:18

Instagram mám asi půl roku a nelituju. Asi to bude tím, že mě baví sdílet své každodenní aktivity a rádoby "umělecké" fotografie. (Focení jen na smartphone je prý taky umění, tak proč ne?) Ani nevím, proč jsem si jej tehdy založila. Nejspíš to bylo právě z toho důvodu "být in", ale postupem času si stále víc uvědomuju, že mít velkou sledovanost a hromady lajků nemá pro můj život velkou cenu. Několikrát do týdne zveřejním nějakou fotku (a ano dokonce i jídla... Světe zboř se!), obdařím ji několika hashtagy (pro ty, které by něco takového zajímalo) a zveřejním na fb. Tímhle se vlastně zařazuji do té skupiny lidí, kteří tam jsou v jednom kuse, ale pro mě je Instagram inspirací. Sleduju např. National geographic nebo NASA, kde se můžu pokochat krásnými fotografiemi, přečíst si nějakou zajímavost a ještě k tomu se zdokonalit v angličtině. I to co se zdá jako zlo, může být pro nás nějak přínosné. Stačí hledat ;)

76 CherryPie CherryPie | Web | 12. října 2014 v 8:35

Mám Instagram, přátelé na něm. Je dobré si někdy tu síť zkontrolovat a podívat se co mají přátelé nového. Je ale jasné že real life je lepší. To samý i z Fb ;-)

77 mJ mJ | 13. října 2014 v 17:00

wooohoo to je jízda

78 Nekra Nekra | Web | 26. října 2014 v 20:38

Tak jsem si přečet, co to teda je a po zjištění, že je to soc. síť mne to rozhodně nemůže zaujmout v kladném smyslu. Jestli se s jeho ikonkou nebudu setkávat, jen dobře, aspoň mne nebude tolik štvát.

Jorika to napsala hezky ;).

79 Lucí :)) Lucí :)) | Web | 2. listopadu 2014 v 9:41

Instagram mám,chodím tam,mám tam přátele z reálného života. Beru ho s nadhledem.Závislá na něm nejsem, neni to jako real life - ten je mnohem lepší.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama