Jak si poradit s komentářovým spamem

19. května 2014 v 16:00 | Standa |  Tipy
Komentářový spam je problém, který dlouhodobě obtěžuje celou řadu uživatelů na Blog.cz. Výkonní roboti zahlcují diskuse pod články nesmyslnými anglickými komentáři, které odkazují na zahraniční pochybné stránky. Přečtěte si několik tipů, jak si s tímto internetovým problémem poradit.Komentářovým spamem pro účely tohoto článku nerozumíme nevyžádané komentáře normálních uživatelů zvoucí na jiný blog, ale anglické komentáře internetových spambotů. Tito roboti vyhledávají na internetu formuláře a vkládají do nich reklamní text nebo komerční sdělení. Komentáře na Blog.cz jsou proti spamu chráněné, boti jsou ovšem bohužel vždy o krok napřed a ochranu často dokáží obejít.

Pod svým článkem pak můžete najít komentáře, které vypadají například takto:
Vzhledem k tomu, že komentáře pod články jsou vůbec nejoblíbenější funkcí na Blog.cz a hlavní motivací pro psaní blogu, vnímají uživatelé výskyt komentářového spamu jako velmi nežádoucí a obtěžující. Pokud si spamboti na nějaký blog zasednou a během krátké chvíle na něj přidají desítky až stovky komentářů, mohou kromě znehodnocení diskusí pod články i zahltit e-mailovou schránku uživatele, pokud má zapnuté e-mailové upozornění na nové komentáře.

Nejen z těchto důvodů je komentářový spam problém, s kterým je třeba razantně bojovat. Na Blog.cz se jako obrana proti komentářovému spamu nabízí následující tři prostředky:


1) Zapněte si zobrazování komentářů čekajících na schválení

Abyste se mohli komentářovému spamu bránit, potřebujete se v první řadě dozvědět, že se na vašem blogu vůbec vyskytl. Je smutné, že velké množství blogů je zahlcováno komentářovým spamem, aniž by to jejich majitelé vůbec věděli. Jak je to možné? Je to z toho důvodu, že si tito uživatelé příliš nerozumí s ovládáním blogu a nemají přehled o všech komentářích, které se na blogu objeví. Komentáře sledují ruční kontrolou pouze u několika nejnovějších článků a starší články nesledují.

Takové blogy pak mohou klidně obsahovat stovky případů komentářového spamu, který blog znehodnocuje, snižuje mu váhu ve vyhledávačích, a bloger dokonce riskuje, že jeho blog bude označen jako závadná stránka a bude ze strany vyhledávačů zablokován.

Už z tohoto důvodu by si měli uživatelé ve svém zájmu výskyt komentářového spamu důkladně hlídat. A to nejlépe zapnutím boxíků "Poslední komentáře" a "Nové komentáře ke schválení".
Pokud máte tyto boxíky zapnuté, blog vám po přihlášení do aministrace zobrazí 5 nejnovějších komentářů na vašem blogu (pod libovolným článkem) a 5 komentářů čekajících na schválení. U komentářů čekajících na schválení se právě jedná velmi často o komentáře spambotů, které zachytil detektor spamu, tzn. že se ve veřejné části blogu nezobrazují, ale červeně svítí v administraci komentářů a čekají na schválení (pro případ, že by se jednalo o normální komentář).
Takto se snadno dozvíte o novém komentářovém spamu a budete ho moci smazat, což je ta nejlepší věc, kterou s ním můžete - a měli byste - udělat.

Pokud máte boxík "Nové komentáře ke schválení" vypnutý, schválně si ho zapněte, a možná se budete divit. Jako jiní uživatelé před vámi, kteří takto objevili komentáře staré klidně i několik let, čekající na schválení. Pokud mezi nimi bude spam, poznáte to velmi snadno, jako na obrázku níže.
Všechen komentářový spam pak budete moci smazat.


2) Zavírejte komentáře pod starými články.

U komentářového spamu na Blog.cz se ukazuje zajímavý poznatek. Pokud si spamboti na nějaký blog zasednou, zahlcují ho nevyžádanými komentáři opakovaně a dlouhodobě. Pokud je to i váš případ, pak máte bohužel smůlu, a můžete se spolehnout, že jestliže se na vašem blogu komentářový spam vyskytl jednou, bude se to opakovat i v budoucnu, a to opakovaně.

S tím souvisí ještě jeden zajímavý poznatek. Spamboti téměř výhradně útočí na staré články - takové, které bloger zveřejnil i před několika lety. To je pravděpodobně zapříčiněno dvěma důvody - staré články jsou už zaindexované ve vyhledávačícha a mají slušnou návštěvnost, která komentářům spambotů zaručuje viditelnost, a jednak mnoho uživatelů komentáře pod starými články nesleduje, a komentářový spam proto nemůže smazat.

Z toho důvodu je nejspolehlivější ochranou před komentářovým spamem zavírat komentáře pod starými články. Ze zkušeností většiny uživatelů plyne, že čtenáři stejně komentují pouze několik nejnovějších článků, a pod starými články se nové komentáře v podstatě nevyskytují.

Proto velmi doporučujeme komentáře pod starými články zavírat.
A to především u těch blogů, na kterých se komentářový spam již někdy v minulosti vyskytl. U jak starých článků se rozhodnete zavírat komentáře, záleží na vašem rozhodnutí - dle našich zkušeností spamboti útočí na články staré minimálně několik měsíců, není tedy nutné "preventivně" zavírat komentáře pod každým článkem už týden po jeho zveřejnění.

Například na Srdci Blogu tohoto opatření také užíváme a komentáře pod články zavíráme přibližně po uplynutí dvou měsíců od zveřejnění. Většina článků má stejně jen omezenou platnost v čase, a po nějaké době už stejně nemá smysl, aby se k nim návštěvníci vyjadřovali - zavírání komentářů a diskusí pod články je běžnou praxí nejen u blogů mimo Blog.cz, ale i na zpravodajských serverech a všude tam, kde se mohou internetoví návštěvníci vyjadřovat k nějakému obsahu.

Využívejte toho také.


3) Napište na blog@blog.cz.

Pokud už se na vašem blogu komentářový spam vyskytl, pomozte nám s ním bojovat a pošlete na adresu blog@blog.cz odkaz na článek, pod kterým se jste narazili na komentářový spam (ať už na vašem blogu, nebo klidně i na blogu, který rádi čtete). Spamové komentáře nemažte a nic s nimi nedělejte (blokování IP adresy u těchto komentářů je například zbytečné, protože spamboti bez problémů IP adresy mění) - spam za vás smažeme a domény, na které tento spam odkazuje, přidáme na blacklist. Komentáře obsahující domény z blacklistu pak k žádnému článku roboti už přidat nebudou moci.

Pokud se budete řídit třemi doporučeními v tomto článku, mělo by se vám bez problémů dařit výskyt komentářového spamu na vašem blogu eliminovat na minimum.


--

Čtěte k tématu:

 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Yakubi Teera Yakubi Teera | E-mail | Web | 19. května 2014 v 17:05

tak jelikož mám zapnuté upozornění na email (což mi popřípadě může zahltit schránku), tak bych se o případném spamování v co nejkratší době dozvěděl a komentáře začal moderovat.

Pozn.: sice by vám to sama nenapsala, ale prý jsou problémy se spamováním na blogu http://the-sun-rises-up.blog.cz

2 Dragell Dragell | Web | 19. května 2014 v 18:56

I mně se takový spam v komentářích již objevil. Jedná se vždy jednou za čas o nárazovou akci několika komentářů. Vše poctivě mažu a blokuji, kontroluji si komentáře přes žebříčky, pokud mi přesáhnou přes viditelné v menu u článků.
Teď už mám chvilku klid.

3 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 19. května 2014 v 20:19

zatím jsem s tím problémy neměla, ale jelikož mám zapnutý upozornění mailem a mail v mobilu s neustálým připojením, tak mě spamování docela děsí :D

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 19. května 2014 v 20:50

Přesně ten spam, co zde uvádíte, jsem měla u řijnové loňské Kavárny. Smazala jsem je a IP adresu blokovala. Pokud to tedy nepomůže, poslechnu vaši radu. Ale moderované komentáře nechci zavádět, zvláště u té Kavárny, to bych musela u  netu sedět celý den a noc a ono stačí, že se spamují komentáře, které spamy ve skutečnosti nejsou a je to jen u některých IP adres. Navíc je nemám blokované.

5 Miloš Miloš | Web | 19. května 2014 v 21:15

Už jsem se s tím také setkal asi před rokem, kdy mně do různých článků chodily nabídky na oblečení, dokonce i na svatební šaty. Všechny jsem je vymazal a teď je klid.

6 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 19. května 2014 v 23:47

Jeden čas som mala tých spamov vyše hlavy..myslím, že to bolo niekedy predminulý rok a pamätám si, že pri kompletnom upratovaní na blogu som tie komentáre aj vymazala. Odvtedy sa vyskytli párkrát, ale nie v takom počte. Je to na nervy, to áno, ale popravde, komentáre k starých článkom by som nikdy neuzavrela. Ľudia môžu objaviť článok hoc aj staršieho dáta a chcieť ho okomentovať (k jednému ešte niekedy z úplných počiatkov mi ešte aj teraz pribudne sem-tam nejaký komentár).
Ale to sledovanie komentárov mám zapnuté, ako posledné komentáre, tak aj tie na schválenie, a aj tak si stále sledujem nové komentáre cez rebríčky.

7 Takara Takara | Web | 19. května 2014 v 23:56

Asi jsem z těch šťastnějších, ale u mě se zastavila pouze umělkyně Yuripovídky, jinak mám relativně klid... :-)

8 David David | E-mail | Web | 20. května 2014 v 0:02

Tak aspoň vím, kde se Standa nechal inspirovat. Chvilku jsem si myslel, jestli to nejsou snímky moje administrace, ale asi ne. :-D

Jinak zjistil jsem, že spamer (nevím, jestli je to opravdu spamrobot, ten by podle mě nebyl tak blbý - třeba stejná IP adresa, kterou občas mění) komentuje sérií článku v rámci jedné rubriky, tak ještě jednou zaútočí a zavírám příslušnou rubriku před komentáři. :-)

Ohledně zavírání komentářů - když mám stovky článku, to mám vypínat jednotlivě - nelze to nějak najednou ? 8-O

Můj případ je bohužel (nebo bohudík) takový, že některé staré články se komentují, někdy podle určité seźony, zbytek ani ne, takže bych nerad cokoliv uzavíral, ale asi budu muset, aspoň na nějaký čas.

A když tedy přidáváte adresy na black list, byly přidány i adresy uvedené v článku?

9 Čerf Čerf | E-mail | Web | 20. května 2014 v 0:40

Díky za rady, jak na to. Nevyužiju jen uzavírání komentářů, protože jsem přesvědčený, že pokud je článek opravdu dobrý, má platnost časově neomezenou :-).

10 Vendy Vendy | Web | 20. května 2014 v 0:51

Tyto (a ještě horší) cizí spamy mě v posledních dnech bombardují také.
V nastavení u komentářů jsem dala zablokovat IP adresu, takže se mi u těch článků už nezobrazují.
Ale že mi stále přichází, vím z emailu, protože na email mi přicházejí komentáře z blogu - a na emailu hned zjistím, ke kterému článku byly přiřazeny. To by taky byla možnost, jak si ony spamové komentáře pohlídat - nechat si zobrazit přidané komentáře v emailu.
Moderovat komentáře bych nechtěla, návštěvníci mají rádi zpětnou vazbu a určitě nechtějí čekat půl dne nebo několik dní, až se komentáře zveřejní. Někdy totiž reagují i na komentáře samé, nejen na články a tak se rozvíjí zajímavá debata.
Asi zauvažuji o nabídce, poslat upozornění na takový komentářový spam. Už mi totiž pijou krev. :-?  :-D

11 Vendy Vendy | 20. května 2014 v 0:53

[9]:Souhlasím, opravdu se občas najde někdo, kdo jde do historie a čte i starší článek a chce se k němu vyjádřit.

12 mengano mengano | E-mail | Web | 20. května 2014 v 8:14

Mám kliku, nijak zvlášť mě spamy neotravují. Asi se nemůžou dívat na můj ošklivý Comic Sans :D

13 Tina Tina | E-mail | Web | 20. května 2014 v 12:05

s týmto našťastie problém nemám (zatiaľ), a pravdepodobne patrím k najšťastnejším používateľom blog.cz, pretože u mňa sa nezastavila ani tá slávna Yuri :D Čo sa týka uzatvárania komentárov pod staršími článkami, nepáči sa mi to. Aj ja často nájdem nejaký článok, ktorý by som aj okomentovala, ale nemôžem, čo je mi niekedy aj ľúto, ak mám k tomu naozaj niečo zaujímavé povedať...

14 K. K. | E-mail | Web | 20. května 2014 v 12:21

[12]: :-D  :-D  :-D

Mně se jinak spameři celkem vyhýbají. :-)

15 Marytess-Kitty Marytess-Kitty | E-mail | Web | 20. května 2014 v 12:38

Díky bohu, že mně si tihle boti nevšimli :-D
Jedna z mála výhod nízké návštěvnosti.

16 Katty~ Katty~ | Web | 20. května 2014 v 13:58

přesně tento (http://nd06.jxs.cz/049/811/9b639ffb5d_97960725_o2.png) se mi tam teď objevuje pořád! :D

17 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 20. května 2014 v 15:41

Zrovna tohle mě teď také trápí.
Zablokovala jsem IP adresu a spamy pak v administraci mažu, jen mě otravuje, že mi chodí na maily.
Bohužel je to zrovna článek, kde se normálně ještě občas někdo vyjádří a já si je nedovolím uzavřít.
Mimochodem, vyskakuje mi tam přesně to, co vám.

18 Znovuzrozený Znovuzrozený | E-mail | Web | 20. května 2014 v 20:31

Nojó, to byly časy, kdy mi ta reklama na viagru chodívala jen na mail a osmnáctiletý rumunky posílaly obrázky. :D A teď to leze i sem. Meh, až přestanu bejt línej, tak si ty diskuze uzavřu :D ale teď je to prostě moc klikání -_-

19 Ellis Ellis | Web | 20. května 2014 v 22:50

S takovým typem komentářů jsem se dosud naštěstí nesetkala, pouze s pár notorickými hatery, kteří jdou ale jednoduše blokovat.. :)

20 Lory Lory | Web | 21. května 2014 v 14:56

Já chodím na e-mail jednou za týden, na blogu jsem skoro pořád, takže by mi ta funkce asi k ničemu moc nebyla :D Spamy mě štvou, ale žádnou velkou hlavu si z toho nedělám - pokud to teda není něco v řádu zmiňovaných desítek či stovek...

21 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 21. května 2014 v 22:25

Přesně to se mi teď taky stalo :-) Nejednalo se ale o článek starý, ale nově vydaný.  A tak jsem mazala a mazala. Vaše rady mi nijak extra prospěšné nebyly, protože už jsem si to tak zařídila sama. Ale aspoň vím o co jde, takže díky i za to.. :)

22 Janinka Janinka | Web | 22. května 2014 v 16:14

[17]: Zkus si v nastavení svého emailu zadat filtr, ve kterém si nastavíš, aby ti se ti zprávy, které obsahují například "viagra", rovnou v emailu smazaly :).

23 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 22. května 2014 v 16:25

[22]: Jej, to zkusím, moc děkuju za radu! :)

24 bludickka bludickka | E-mail | Web | 22. května 2014 v 21:07

Ke mně ty potvory v poslední době taky zavítali. Upozornění mi chodí na email, takže jsem to zjistila hned. Mazala jsem a blokovala,.. teď když se zase objeví tak napíšu email. Ale psali pořád jen pod dva starší (ale ne zase tolik) články, takže bych případně zablokovala jen komentáře u nich.

25 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 24. května 2014 v 10:44

Tak už se objevili i u mně. Ale naštěstí se takové komentáře skládají z několika odkazů a takové se automaticky hážou mezi ty, které je třeba nejdřív odblokovat, takže mám dobrý přehled.

26 Zaarsa Zaarsa | Web | 24. května 2014 v 21:27

Práve tu riešim na mojom blogu kauzu spam.Podľa whois.com je ten spambot až z taiwanu. Spam mažem, asi ak mi rupnú nervy budem blokovať IP adresy.

27 Em Zet Em Zet | E-mail | Web | 25. května 2014 v 9:58

Mám takových komentářů strašně moc u starších článků. :-D Je to hrozné. Ale nevadí mi to tolik, abych posílala adresu na váš e-mail. :D Na to jsem moc líný člověk. Navíc se to vyskytlo u více mých článků..

28 Hubert Hubert | E-mail | Web | 26. května 2014 v 16:39

U mě jsou teda nejčastější spíše ty "Nevyžádané komentáře normálních uživatelů zvoucí na jiný blog" :D

Občas pobaví, občas je to k politování, jindy absolutně k ničemu. Mazat to všechno! :D

29 Katka Katka | 27. května 2014 v 9:14

Bohužel s tímto mám také své zkušenosti. Už jsou to možná dva roky, co mě tyhle spamy napadly. Stalo se to někdy v brzkých hodinách a když jsem na to přišla, už jsem jich měla více jak sto, mazat je bylo strašné, ale nakonec se to povedlo. Bohužel netrvalo dlouho a podobný počet spamů jsem tam měla zase. To už jsem byla fakt zoufalá a tak jsem napsala na blog. Smazali mi všechny spamy a nějak ty slova dali do zakázaných, teď si nejsem jistá, co přesně dělali. Každopádně od té doby se mi to v takovém měřítku nestalo. Sem tam se objeví dva tři spamy, ale je to oproti tomu, co bylo, úplná pohoda. Jelikož mám na blogu několik tisíc článků, není pro mě možné zavřít diskuzi u všech, každopádně přemýšlím, že bych časem aspoň u některých začala.

30 VendyW VendyW | E-mail | Web | 27. května 2014 v 10:06

Tohle se mi teď stává u článku měsíc starého, neustále mi k němu ty spamy chodí. Ale jelikož už je to hlasování ukončené zkusím udělat to co se radí. Uzavřít komenty.....a uvidí se.A jsou přesně z těch adres které jsou uvedené v ukázce. Je pravdou že je vidět že je Blog hlídá, zobrazují se mi jen v upozorněních na mejlu u článku ne....

31 Mendy Mendy | Web | 29. května 2014 v 19:06

Naštěstí se mi ještě nic takového nestalo:). Můj blog ani není moc aktivní, tak ani nevím, kdo by se tam zdržoval s nějakým spamem :D

32 Austin153 Austin153 | E-mail | Web | 29. května 2014 v 22:18

Presne takto to používam aj ja :-)
Spamy proste zmazávam :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama