Ze světa redakčních blogů:babybat.blog.cz

24. února 2014 v 8:00 | Standa
V únorovém příspěvku do pravidelné rubriky Redakční blogy se představuje nový blog, který se zaměřuje na vše kolem stylu gothic. Přečtěte si, kdo za blogem stojí a s jakým cílem blog vzniknul.Kdy byl váš blog založen, kdo ho vymyslel a s jakým cílem blog vzniknul?

V srpnu roku 2013 jsem narazila na klub pro blogery, kteří jsou zároveň členy gothické subkultury. Chloë Noir, jeho autorka, ho ale o rok dříve ukončila. Subkultura má na blog.cz nevalné zastoupení. Jelikož se prostřednictvím blogů známe, slovo dalo slovo a domlouvaly jsme se na opětovném spuštění. Nakonec k němu ale nikdy nedošlo a místo toho jsme se do práce pustily od úplného začátku.

Projekt BBB, jistá forma redakčního blogu, spatřil svůj první článek 11. srpna 2013. Až do konce daného roku probíral sběr informací, autorské focení, facebooková propaganda a oslovování blogerů se žádostmi o spolupráci. Také jsme hledali zahraniční autory, kteří by nám dovolili překládat jejich články a formou odkazů na stránce po předchozí domluvě propagujeme obchody s tematickým oblečením a doplňky Metal-Wear a Black Cat Shop. Dostatek materiálů jsme nasbírali k 1. 1. 2014, kdy byl BBB oficiálně spuštěn.

Cílem naší snahy je přiblížit gothickou subkulturu z různých pohledů veřejnosti. Obzvláště v českém prostředí se potýká s jakousi krizí identity, kdy se můžeme ptát: "A kdo je vlastně gothik?" Je to ten, kdo poslouchá gothic rock? Nebo je to ten, komu nechybí černá rtěnka? Neexistuje žádná úplná definice slova "gothic." A proto se u nás můžete setkat s mnoha autory (a to nejen goths) a jejich rozdílným názory, ale zároveň i s historicky danými fakty. Naším cílem je smazat rozšířené předsudky a umožnit všem našim čtenářům, aby měli možnost navštívit stránku poskytující kompletní pohled na gothickou subkulturu.

Kolik blogerů v současnosti za blogem stojí, kdo to je a jaké mají blogy?

Nejsem schopná uvést konkrétní číslo, které je zde velkou proměnou. Někteří autoři, kteří by si zasloužili alespoň krátkou zmínku, mezi blogery nepatří jako například naše modelky Evelin Tenebris a Marta Z. (jejich fotografie se objevily i v úvodním článku).

O administraci blogu (a také o naši poštovní schránku babybat@email.cz a Facebook) se starám především já, můžete mě znát jako Bereniku (poetia.blog.cz). Přihlašovací údaje pak nejsou cizí ani Chloë Noir (sinister-death.blog.cz), která ale bohužel zatím nepřispěla žádným článkem. Přihlásit se může také naše skvělá fotografka Alča (woonderworld.blog.cz).

Z blogerů, kteří přispívají články či fotografiemi mohu uvést ještě Lúmenn (lumenn.blog.cz), Temnářku (temnarka.blog.cz) nebo Monicu Otmili (me-for-all.blog.cz). Překládáme především od zahraničních blogerek Bane (hgothityourself.blogspot.cz) a Mary Rose (theeverydaygoth.com).

Znáte se i v reálu, nebo jste spolu v kontaktu jen na internetu? A jak se mezi sebou vzájemně domlouváte - na Facebooku?

Každý, kdo chce přispět, nám může poslat svůj článek na email babybat@email.cz, s většinou z autorů se pravděpodobně nikdy znát nebudeme. Taktéž s blogery, od nichž překládáme, jsme se neviděli. Naši brněnští autoři (včetně mě) se ale občas schází, ať už kvůli fotografování či obyčejné procházce.

Domluva probíhá prostřednictvím již zmíněného e-mailu nebo zpráv na naší Facebookové stránce.


Foto: Alča Herzánová, modelka: Yanna AsiaExistuje nějaká podobnost mezi vaším blogem a Autorským klubem?

Snad jen, že všichni dosud zmínění čeští blogeři jsou zároveň členy AK. Stejně jako Autorský klub klademe důraz na copyright. Překládáme pouze se svolením původních autorů a fotografie preferujeme vlastní, tj. vyhotovené již s úmyslem zkrášlit jimi naše články.

Co všechno na vašem blogu můžeme najít?

Máme velmi široké pole působnosti již proto, že chceme dát všem opravdu kompletní pohled, který v našem prostředí nejde nikde jinde dohledat. Máme tedy rubriky nejen pro hudbu, módu a kulturu, ale i pro naše recenze na knihy, počiny žurnalistů a goths z filmů/seriálů. Významnou pozici zastává sekce vlastní tvorby, která dává vyniknout kresbám, malbám, fotografiím, DIY, poezii i próze nejen příslušníků subkultury, ale i "spřízněným duším," tedy komukoli, kdo nás má rád, ale za jednoho z nás se nepovažuje.

To, co mám osobně nejraději, jsou články na téma. Právě tato rubrika dává vyniknout individuálním názorům a myšlenkám, má za účel rozproudit diskuzi a přinést nová, zajímavá témata z pohledu kohokoli, kdo má chuť napsat nám, co si myslí. Článek samozřejmě musí mít určitou gramatickou a stylistickou úroveň, ale může přispět jak goth, tak každý jiný návštěvník bez ohledu na věk nebo zkušenosti se subkulturou, hlavní je pevný, promyšlený názor. Rubrika se rozděluje na stálá a aktuální témata. Stála jsou ta nejvíce diskutovaná, kde očekáváme nejvíce článků například pro témata "Reakce okolí" nebo "Moje začátky v subkultuře." Aktuální témata jsou přístupná čemukoli, každý článek zde bude jiný.

Existuje podobných blogů víc, nebo je tenhle něčím výjimečný?

Pokud vím, tak je aktuálně Babybat jediným zde fungujícím redakčním blogem svého zaměření. Není ale první. V minulosti (a to prvním případě méně než rokem) jsme se mohli se články o subkultuře setkat na Gothic True (gothictrue.blog.cz‎) nebo Goth-Klubu (goth-klub.blog.cz). Babybat se od nich liší jasným vymezením cílů. Narozdíl od druhé zmíněné stránky není určen pouze blogerům, narozdíl od první neshromažďuje pouze články od Goths, ale rádi bychom publikovali i názor širší veřejnosti, pokud se s námi o něj někdo podělí.

Existují samozřejmě i známé stránky mimo blog.cz, které poskytují nezávadné informace, ale žádná nesplňuje kompletnost, kterou chceme nabídnout my.

Jak je to s obsahem tohoto blogu - jedná se o převzaté články, nebo o původní obsah, který není nikde jinde k nalezení?

Obojí. Blogeři nám většinou pouze pošlou odkaz na svůj článek a my jej i s odkazem určujícím, kde byl prvně publikován, zveřejníme znovu. Ti, kteří na nás přišli přes Facebook nebo přes doporučení od přátel nám ale posílají články (což platí především u překladů) na e-mail a zveřejněny jsou tak pouze u nás.


Foto: Alča Herzánová, modelka: Evelin TenebrisKdo všechno si podle vás na tomto blogu počte?

Všichni, kteří mají chuť si o gothické subkultuře zjistit víc, než dosud vědí. Všichni, kteří se pokládají za příslušníky subkultury. Spřízněné, temné duše, kteří s námi sdílí hudební či módní vkus. Zkrátka řečeno všichni, kteří netrpí předsudky.

Jste spokojení s návštěvností blogu a děláte něco pro jeho větší zviditelnění?

Návštěvnost, jakou již máme, těch několik lidí denně, je na blog s tímto tématem velký úspěch. V minulosti na malém množství komentářů a ještě menším počtem autorů ztroskotaly jiné stránky s gothickým podtextem. Proto se kromě českých autorů zaměřujeme i na ty zahraniční, tedy na překlady. Jsou to taková zadní vrátka pro případ menšího množství příchozích článků z per (či klávesnic) příslušníků našeho národa.

Pro zviditelnění slouží i náš Facebook, odkazy na stránkách přispěvatelů a samozřejmě komentáře. Navíc nečekáme, až si nás někdo najde. Pokud se nám líbí, jak daný bloger píše, neváháme mu napsat komentář a zeptat se, zda nám nezapůjčí vybrané články. Případná další spolupráce už pak je na něm/ní. Totéž praktikujeme i ve Facebookové prostředí, v tematických skupinách. Další možností propagace je zapojení nezaujatých pozorovatelů. Jeden z obrázků na čtvrtkách pro slečny modelky z úvodního článku má například na svědomí Iono Miho, která má se s gothickou subkulturou setkala jen díky tomu, že má spolužačku gothičku.

Máte z minula nějakou zkušenost s gothic srazy a uvažujete o nějakém srazu v budoucnu?

Já bohužel ne, někteří z našich autorů ano. V Brně se můžete setkat například s Gothickými pikniky, v Praze můžete kdykoli navštívit Nosferatu bar. A nejen to. BBB srazy ale bývají mnohem komornější, prozatím pouze pro účely focení. Zatím se ale pokaždé skvěle vydařily a do budoucna rozhodně plánujeme další. Později možná překvapíme a troufneme si i na pořádání veřejnosti otevřených akcí.--


 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 24. února 2014 v 13:08

Výborný rozhovor, tomuto projektu velice fandím, doufám, že vydrží. :-)
Třeba se jednou dostanu k tomu, abych pro vás napsala povídku. :-)

2 Klub Záhad Klub Záhad | E-mail | Web | 24. února 2014 v 14:44

Téma blogu vyzerá byť zaujímavá, ale osobne by som trošku vylepšil design :)

3 Lisi Lisi | Web | 24. února 2014 v 17:57

Je vidět, že tento blog tvůrci tvoří s péčí, jaká se moc nevidí. Nicméně gothic jde mimo mě.

4 Čerf Čerf | E-mail | Web | 24. února 2014 v 19:51

Moc dobrý článek! Osobně mám nejradši subkulturní surrealisty :-).

5 "Wulfi" "Wulfi" | Web | 25. února 2014 v 15:49

[2]: Na designu už se pracuje, neboj :)

6 Klub Záhad Klub Záhad | E-mail | Web | 25. února 2014 v 18:58

[5]: Dik za info, budem to priebežne sledovať :)

7 katt-chan katt-chan | E-mail | Web | 25. února 2014 v 20:30

tohle jde trochu mimo ale pekny clanek

8 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 27. února 2014 v 11:43

Skvelý rozhovor, a som rada, že sa vám dievčatá, tak darí :)
Blog vyzerá skvelo, ja to tam sledujem, keď mám čas, no momentálne pracujem na oživovaní toho môjho vlastného blogu, preto sa momentálne držím stranou. Ale nezabudla som :*
Aj keď vidím, že sa to úplne parádne rozbehlo aj bezomňa a dobre sa na to pozerá :-D  ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama