Ohlédnutí za rokem 2013

3. ledna 2014 v 15:00 | Standa |  Novinky
Začátek nového roku je tradičně vhodnou příležitostí pro bilanční ohlédnutí za rokem minulým. S bilancováním přišli na sklonku loňského roku nejprve uživatelé Blog.cz, kteří zveřejnili 394 článků na téma týdne 2013, v nichž se ohlíželi za svými životy v uplynulém roce.

Nyní je řada provést totéž i zde - pojďme si v krátkosti shrnout nejdůležitější blogové události předchozích 12 měsíců.


Do nového roku jsme vykročili v duchu postupného přivykání na novou úvodní stránku Blog.cz, která byla uživatelům představena 21. prosince 2012 (čtěte Nová úvodní stránka Blog.cz). Na novou homepage si postupně navykli uživatelé i návštěvníci, kteří zde s oblibou nacházejí nové blogy a články ke čtení. V půlce ledna jsme dodatečně spustili tematické žebříčky blogů, ve kterých si můžete procházet blogy v 15 základních kategoriích (čtěte Témata blogů).

Závěr ledna se nesl ve znamení Autorského klubu, který vyhlásil velký konkurz na nové správce (čtěte Autorský klub hledá lidi s nápadem). Z konkurzu vyšla celá řada nových rubrik, která zpestřila chod Autorského klubu a do kterých se často mohli zapojovat i blogeři, kteří dosud členy klubu nejsou.

Únor přinesl nemilé překvapení od Googlu, kteří přišel s radikální změnou ve vyhledávání obrázků, která měla negativní dopad na návštěvnost uživatelských blogů (čtěte Připravuje Google blogy o návštěvnost?). Na tento krok jsme o 4 měsíce později reagovali protiopatřením, které všechny obrázky z blogů ve vyhledávání Google ošetřuje vodoznakem (čtěte Ochrana obrázků ve vyhledávání). Na konci února se dále mírně změnily všeobecné podmínky (čtěte Nové podmínky).

V březnu se zde rozjela nová rubrika Starší a pokročilí, která měla za cíl představovat blogující seniory a za kterou stála jedna z našich blogerek. Rubrika však měla jepičí život a po zveřejnění třetího článku se nadobro odmlčela. V půlce března se odehrál polooficiální blogerský sraz, který si zorganizovali sami blogeři a o němž jste si mohli na tomto blogu přečíst článek (čtěte Report z akce: Brněnský blogerský sraz).

V dubnu jsme přišli s konceptem zviditelnění vybraných blogů na našich obsahových magazínech. Vybrané blogy se dostaly na Fandu (Podpora mužských blogů v newsletteru), Prásk (Krutomýval hvězdou Prásku!) a Doma. V tomto zviditelňování budeme i nadále pokračovat, abychom efektivněji využívali návštěvnost celého našeho portfolia.

V květnu po dvouletém fungování ukončil svoji činnost blog tema.blog.cz (čtěte Téma týdne - konec jedné éry, nástup nové a Téma týdne nově - méně je více). Téma týdne je od té doby nastavováno redakčně. Na konci května na tomto blogu vyšel článek, který se mi asi líbil nejvíc - byly jím Plochy našich blogerů a najít jste v něm mohli screenshoty od 32 blogerů, kteří zachytili svou pracovní plochu na počítači.

Léto se neslo v duchu zvyšování návštěvnosti. Vznikla nová rubrika Jak na blog, která v 5 na sebe navazujících článcích přinesla vyčerpávající rady pro začínající uživatele, jak si zvýšit návštěvnost a jak ovládat blog. V srpnu jsme si připomněli výročí (čtěte Blog.cz slaví 8 let existence) a opravili rozbité měření návštěvnosti (čtěte Zprovoznění statistik návštěvnosti).

Podzim a zima se nesly ve znamení literárních soutěží. Ta větší odstartovala v září a setkala se s mimořádným úspěchem (čtěte Soutěž: Nejlepší povídka na téma "Setkání s literární postavou"). Svou soutěžní povídku na téma "Setkání s literární postavou" do ní přihlásilo 538 blogerů. Druhá soutěž probíhala v prosinci a přihlásilo se dní celkem 247 blogerů (čtěte Vánoční soutěž o nejlepší povídku).

V říjnu vyšel velmi dobře hodnocený článek Jak se vybírá blog dne, který uživatelům objasnil dotaz, s kterým se na nás často obraceli. V říjnu jsme nasadili nové žebříčky (čtěte Nové žebříčky), které poskytují například přehled o nejčtenějších článcích za předchozí den.

Celý rok fungovaly pravidelné rubriky Ptáme se vás (14 vyhlášených anket), Redakční blogy (7 představených blogů), Rozhovory (11 zpovídaných blogerů), Tipy (6 nových návodů) a Úvahy (5 nových zamyšlení). Tyto rubriky budou nadále pokračovat i v letošním roce.

Upozaděna byla naopak rubrika Zaujalo nás, která bude v letošním roce více přepracována, aby byla atraktivnější a odpovídala více novému trendu na tomto blogu (viz závěr tohoto článku).

Nejúspěšnějším článkem loňského roku byl rozhovor se dvěma blogerkami, vystupujícími pod značkou SushiClipsCR. Po zveřejnění článku 13. září zaznamenal náš blog návštěvnický rekord za celý rok, kdy na něj přišlo 2 739 návštěv.

Článek čtenáře seznamoval s dvojicí blogerek, které natočily první českou parodii na Stmívání. Jejich video zaznamenalo ohlas především na Facebooku - článek na Srdci Blogu lajklo 34 lidí a obdobný článek na Krasna.cz - DOSTANE TĚ: První česká parodie na Twilight - lajklo 212 lidí. (Tento článek se dokonce stal v 37.týdnu třetím nejčtenějším článkem týdne na Krasna.cz - otevřelo si ho 4 860 lidí).

Pokud jste zmíněnou parodii stále neviděli, můžete si ji pustit zde:
SushiClipsCR se tak staly pomyslnými vítězkami loňského roku a předznamenaly trend, kterým se bude tento blog v letošním roce ubírat. Větší prostor zde dostanou noví zajímaví blogeři, kteří dosud čekají na své objevení. Ještě více než dřív zde budou dostávat prostor talentované a originální osobnosti z řad našich uživatelů, kteří si zaslouží vaši pozornost. Máte se na co těšit ;-)


--

Dále čtěte:

 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sue^. Sue^. | Web | 3. ledna 2014 v 15:39

Ten rok strašně rychle utekl. Přijde mi, že některé ty články byly zveřejněné nedávno :D

2 ladybrunetka105 ladybrunetka105 | 3. ledna 2014 v 15:55

ta parodie je fakt supr moc se mi líbý :)

3 party2014 party2014 | Web | 3. ledna 2014 v 18:32

Těžko věřit, že už je to rok od "kauza nová titulka" a podobně. Příde mi to jako včera!

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. ledna 2014 v 19:40

To je dobrý přehled, ale neúplný. Je fakt, že nás na srazu blogerů a čtenářů v Zábřehu na Mor. nebylo dvacet, nečetli jsme úryvky z děl, ale příjemné to určitě bylo a tak, když se scházíme v Kavárně na blogu, umíme si předstait, jak se kdo tváří, řekla bych, že nás to sblížilo. Dokladem toho setkání je také článek (předtím byla pozvánka na sraz, kdo chtěl mohl přijet). http://ruzenka.blog.cz/1309/setkáni-probehlo :-)

5 Terka Terka | E-mail | Web | 3. ledna 2014 v 20:18

Přiznám se, že na novou titulku jsem si už zvykla a je pravda, že tam někdy najdu články, které stojí za zamyšlení :-) o spuštění témat blogů se tu nemíním bavit, nějak mě totiž tehdy zamrzelo, že to není náhrady za nejnovější články, ale jak jsem řekla, dneska se o tom nebudu už bavit :)

Každopádně vám přeji Šťastný Nový rok plný štěstí, zdraví, lásky a co nejméně technických komplikací :) nebo alespoň co nejkratší :-)

[1]: A víš, že mám taky ten pocit? :-D on ten rok uběhl celkově, nejen v blogování, docela rychle..

6 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. ledna 2014 v 20:27

[4]: Ten odkaz jaksi nefunguje, jen na blog se dostanete případně je to v rubrice Kavárny-povídání s lidmi-ta pozvánka na sraz.Jen jako důkaz, že se lidé scházejí... :-)

7 Monnie Monnie | Web | 5. ledna 2014 v 16:19

Tento rok tady na blogu proběhlo mnoho změn. Ta parodie je super, a jsem ráda, že se holkám povedlo dostat se tak daleko :)

8 mJ mJ | 6. ledna 2014 v 1:44

hehehe, pátek třínáctýho, hehe^^

9 Yashiro Yashiro | E-mail | Web | 6. ledna 2014 v 18:52

No teda, celkom sa to tu zmenilo za moju neaktivitu :D

10 El El | Web | 9. ledna 2014 v 7:14

Zajímavá parodie, ještě jsem jí neviděla...jinak musím fakt souhlasit! Uteklo to jako voda:-)

11 Nelli Nelli | E-mail | Web | 12. ledna 2014 v 16:14

Ta parodie je skvělá :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama