Základní ovládání a první nastavení blogu

30. srpna 2013 v 15:30 | Standa |  Jak na blog
Vítejte u druhého dílu našeho krátkého seriálu, který je v první řadě určen všem nováčkům na Blog.cz.

Tentokrát se zaměříme na to, abyste úspěšně zvládli základní ovládání a nastavení blogu. Z kapacitních důvodů není možné rozepsat zde úplně všechno, v článku proto najdete hodně odkazů na další návody, kde se dočtete víc.


(Poznámka: pokud jste nečetli první díl, doporučuji se s ním seznámit ještě před tím, než se začtete dál: Co si ujasnit před založením blogu).

Tak, a je to tady. Malý krůček pro lidstvo, ale velký skok pro vás: váš první blog na Blog.cz. Rozhodli jste se tak využívat službu, která je s více než 1 milionem blogů největším blogovacím portálem na českém internetu. Založením vlastní stránky na Blog.cz jste se současně stali součástí internetového portfolia společnosti CET21, jejíž weby navštíví každý měsíc přes 2 miliony reálných uživatelů a která provozuje síť televizí skupiny Nova.

Od minula víte, že díky vlastnímu blogu můžete na internetu projevit svou osobnost a najít nové přátele. Blog je ideální místo pro sdílení vašich názorů, fotografií, zážitků, receptů, povídek, recenzí, zkušeností… Blog vám poskytne zpětnou vazbu čtenářů a může být i vaším výtahem ke slávě - celá řada známých internetových osobností začínala právě na Blog.cz.

To vše za předpokladu, že máte ujasněny odpovědi na 5 základních počátečních otázek: proč jsem si blog založil, jaké cíle má blog plnit, pro koho budu blog psát, kolik času chci blogu věnovat a pod jakou internetovou identitou chci vystupovat.

Všechno má ale svůj čas a na začátku je nejprve potřeba se poprat se základním nastavením a ovládáním blogu. První a základní pravidlo zní: naprostá většina uživatelů se ke své schopnosti ovládat dobře blog propracovala metodou pokus a omyl a / nebo nápodobou ostatních blogů. Je to kvůli tomu, že každý z nás je jiný, a to nejenom po stránce počítačové gramotnosti, ale i z hlediska schopnosti zorientovat se v prostředí ovládání blogu. Co připadá jednomu jako banální úkol, je pro jiného nezdolatelná překážka. A proto neztrácejte hlavu, každý nějak začínal (Chybami se člověk učí) a není ostuda něco neznat.

Neexistuje nic jako nezbytná míra znalostí, bez kterých nemůžete existovat. Stávající pojetí blogu vám umožní jak důkladně si vyhrát s jeho vzhledem a všemi funkcemi, tak jít klidně i cestou nejmenšího odporu - chcete-li, jednoduše si můžete založit blog, o nic se nestarat a prostě začít psát své články.

Pojďme se teď bod po bodu stručně podívat na jednotlivé součásti blogu, které spolu souvisí a které budete na své cestě za úspěšným blogem využívat.Články

Článek je příspěvek na blogu, který píšete v editoru připomínajícím Word. Tzn. najdete zde základní funkce, na které jste zvyklí z nejrozšířenějšího textového editoru. Doporučuji na začátek napsat v editoru nějaký krátký text a pak si proklikat všechna tlačítka na editoru, abyste viděli, co dělají.

(TIP: Založte si druhý blog, který budete mít jen na pokusy a testování. Budete si na něm moci vyzkoušet vše nanečisto a pak to uplatnit na svém hlavním blogu).

Článek nemusí být jen text - může rovněž obsahovat odkazy (Jak vložit do článku odkaz), obrázky (Jak na odsazení obrázku od textu), video (Video na blogu - jak na to?) či tabulku. Pod článek můžete přidat jednu anketu (Ankety na blogu: co možná nevíte), abyste se zeptali svých čtenářů na jejich názor na nějaké téma.

Po zveřejnění se váš článek začne hned zobrazovat na blogu a dostane unikátní adresu, kterou můžete třeba dát na svůj Facebook nebo poslat kamarádovi e-mailem, aby si váš článek přečetl (Adresa blogu a vše co s ní souvisí). Chcete-li, můžete zveřejnění článku naplánovat i do budoucna, aby se zveřejnil sám. Články není možné zveřejňovat zpětně a na blogu se řadí v obráceném chronologickém pořadí - nejnovější články jsou nahoře.

To je základní princip blogu, který však překvapivě řada lidí nezná, a diví se, že si nemohou nastavit nějaký článek jako úvodní. Toto na blogu nejde a tím se blog liší od klasické webové stránky (Blog, nebo www stránka?). K tematickému a časovému provázání článků slouží Archiv a Rubriky (Nové ankety a rubriky) - obojí usnadňuje orientaci čtenářů na vašem blogu.

Každý váš článek má ve výchozím nastavení povolené komentáře. Další volby komentářů najdete v archivu v detailu článku v administraci, kde můžete rovněž smazat závadné a obtěžující komentáře. Součástí článků je i facebookové tlačítko "To se mi líbí" k jednoduchému sdílení na Facebooku a volitelně i hvězdičkové hodnocení.

Velice oblíbenou součástí komentářů pod články jsou avatary - to jsou malé obrázky (rozměr 32 x 32 pixelů), které zastupují jednotlivé blogery (Přihlašování při komentování a avatary). Každý článek, který zveřejníte, se kromě vašeho blogu zobrazí i v žebříčku Nejnovější spolu s články dalších blogerů. Psát můžete rovněž články na témata týdne (Napište článek na dané téma a bude propagován na titulce), které se zobrazí v žebříčku Témata týdne.

(TIP: Projděte si i ostatní Žebříčky - můžete tam najít nové zajímavé blogy).Obrázky

Obrázky jsou nesmírně oblíbenou funkcí. Je to díky rozšíření digitálních fotoaparátů, které má dnes doma každý a které umožňují snadno, rychle a zdarma pořizovat neomezené množství fotografií.

Na blogu na ně máte prostor o velikosti 5 GB (to stačí na několik tisíc fotek) a před vložením do článku je nahráváte do galerie. Ta umí šetřit čas hromadným nahráváním a řazením obrázků do složek, abyste se v nich vyznali. Všechny obrázkové složky včetně kořenové jsou ve výchozím nastavení neveřejné, aby vaše obrázky nikdo neviděl, dokud je nevložíte do nějakého článku. Můžete je i nastavit jako veřejné a využít blog jako malou galerii.

Jeden obrázek může být velký až 10 MB a podporovány jsou nejrozšířenější formáty JPG, PNG a GIF. S obrázky lze dělat nejrůznější věci (Jak udělat z obrázku odkaz) a mohou být časem velkým zdrojem návštěvnosti pro váš blog (Jak dostat svoje obrázky do vyhledávačů). Obrázky lze i obnovit, pokud je omylem smažete (Jak obnovit smazaný obrázek?).

Pokud je vám nepříjemná představa, že by někdo vaše obrázky převzal a zveřejnil je u sebe na blogu, opatřujte je ještě před nahráním do blogu vodoznakem. Napište do nich třeba někam do rohu adresu blogu - potenciální "kopírky" to sice neodradí, ale výrazně to usnadní pozdější prokazování, kdo je původním autorem fotky. Pokud na to nemáte žádný grafický program, využijte klidně nějaký web, který to umí (Tipy na užitečné weby).

A konečně, pokud zjistíte, že vám někdo bez vašeho souhlasu zkopíroval vaše obrázky, můžete to nahlásit prostřednictvím formuláře na této stránce. (Stejný formulář můžete využít i k nahlášení zkopírovaných článků, výskytu nelegálního obsahu apod. - více v článcích Nahlašujeme závadný obsah - jak na to a Nahlášení závadného obsahu. Jak probíhá a jak vypadá?).Žebříčky
O žebříčcích už jsme mluvili výše jako o dobrém způsobu, jak najít nové zajímavé blogy. Žebříčky na blogu jsou průběžně aktualizované (Kdy se aktualizují žebříčky?) tabulky blogů seřazených podle různých kritérií, které se významnou měrou podílí na tom, že je Blog.cz komunitou spřátelených blogerů. Dělí se na veřejné a soukromé.

Ty veřejné najdete na zmíněné stránce Žebříčky a ty soukromé u sebe v administraci - z nich je nejužitečnější žebříček Poslední komentované články. Ten si doporučuji otevřít při každé návštěvě administrace - získáte tak přehled o tom, u kterých vašich článků přibyl nový komentář. Žebříček tak poskytuje dokonalý přehled, díky němuž vám neunikne jediný komentář. (Další způsoby sledování komentářů najdete v článku Jak mít přehled o komentářích na blogu).Nastavení
V záložce Nastavení najdete spoustu funkcí, z nichž zde zmíním jen některé. Opět doporučuji si vše proklikat a vyzkoušet, ideálně na testovacím blogu.

Asi nejvíc vás bude zajímat, jak zjistit návštěvnost, neboli kolik lidí vám na blog chodí. Základní přehled vám poskytne samotný blog - jednak na úvodní stránce Blog.cz najdete 3 nejčtenější články za předchozí den (včetně čísla v závorce označujícího počet lidí, kteří si článek otevřeli) a celkový počet návštěv za předchozí den. (Abyste to viděli, musíte být přihlášení).

Detailnější přehled vám poskytnou externí měřicí služby (Velký přehled měřicích služeb). Všechny fungují stejně - zaregistrujete se u nich, dostanete unikátní kód, z něho si zkopírujete krátké číslo (tzv. ID) a to vložíte do blogu do příslušné kolonky vybrané měřicí služby. Na tomto blogu najdete dva starší, ale stále dobře použitelné návody na dvě nejoblíbenější měřicí služby - TOPlist.cz (Jak na blog vložit počítadlo TOPlistu?) a Google Analytics (Jak svůj blog zaregistrovat u Google Analytics?). (Častým dotazem je, zda jsou tyto služby zdarma - ano, buďte bez obav, jsou zcela zdarma).
Blog můžete mít dále volitelně přepnutý do angličtiny (Blog v angličtině), do blogu se můžete přihlašovat e-mailem (Tip: Přihlašování e-mailem), blog můžete mít označený jako přístupný od 18 let a můžete si nastavit upozorňování na nové komentáře e-mailem.

Pokud jde o nastavení vzhledu blogu, tomu věnujeme samostatnou pozornost v dalším bodě.

Design (vzhled blogu)

Design je tak velké téma, že by se mu dal věnovat nejen samostatný článek, ale klidně celý blog. Proto jen nesmírně stručně. Obecně doporučuji vzhled blogu nepodceňovat, protože plní dvě hlavní funkce. Spolu s vašimi články výrazně reprezentuje vaši osobnost a za druhé do velké míry ovlivňuje to, zda se budou čtenáři na váš blog vracet a jak moc si ho (ne)oblíbí.

První rada na začátek tedy zní: vyhněte se výchozím designovým šablonám. Na začátku se bez nich neobejdete, ale co nejdříve si vzhled blogu přizpůsobte. Nechcete mít přece stejný design jako tisíce blogů, které mají nastavenou stejnou šablonu jako vy, a jsou tedy od vašeho blogu k nerozeznání.

Ideálním cílem je spojení dvou věcí: mít atraktivní vzhled, který bude současně i přehledný (Jak vylepšit dojem z blogu). Při nastavování vlastního vzhledu bude vždy hrát největší roli individuální vkus, ale vždy byste měli mít na paměti udržování rovnováhy mezi těmito dvěma rovinami - nikdy by jedna neměla být na úkor druhé.

Vzhled celého blogu je tvořen z několika částí, které dohromady tvoří tzv. layout. Nahoře je záhlaví, které přechází ve stránku zakončenou zápatím, a po straně je menu. Záhlaví, stránka, zápatí a menu jsou základní prvky vzhledu, které nastavujete samostatně. U každého z nich můžete nastavit rozměr, jak to má být velké, a nahrát nějaký obrázek na pozadí.

Záhlaví, zápatí i menu mají různé možnosti, jak se mohou zobrazovat. Všechny tři můžete různě pozicovat (doprava, doleva, na celou stránku, vedle menu, apod.) a můžete je dokonce vypnout, aby se na blogu nezobrazovaly. Pouze stránku vypnout nelze, protože na ní se zobrazují články.

Toto jsou naprosté základy. Vyšší metou je úprava blogu prostřednictvím volitelných boxů (Nová funkce: volitelné boxy). Ty jsou celkem tři a představte si je jako další prvky vzhledu, které můžete přidat k základní čtveřici zmíněné výše (záhlaví, stránka, zápatí, menu). Do boxů můžete dát to samé jako do článků (je to ostatně stejný editor) - texty, odkazy, obrázky, videa a tabulky.

Volitelné boxy využívá například i vzhled tohoto blogu: horní menu je tvořené samostatnými obrázky, které jsou v horním boxu poskládané vedle sebe a které odkazují na jednotlivé rubriky (na blogu se to zobrazuje jako celek, tedy trochu jinak než to vidíte v nastavení). Můj obrázek a popisek je vložený do menu boxu a informace o blogu na konci stránky jsou vložené do dolního boxu.

Pokud jde o samotný vzhled, možnosti jeho nastavení jsou téměř nekonečné. Na samém začátku stojí černý text na bílém pozadí - to je nejpřehlednější a nejčitelnější základní varianta. I takové blogy byste našli - jejich autoři považují jakékoli obrázky a barvičky za rušivé a na první místo kladou svoje texty.

S tím se ale pravděpodobně nespokojíte, a budete chtít proto něco komplikovanějšího. Zde už do hry vstupuje to, jaké máte grafické cítění a jak si umíte vyhrát s celkovým nastavením všech prvků vzhledu, aby dohromady ladily v harmonický celek (Zaujalo nás: Designy).

Uživatelé se v této fázi většinou nespokojí s obecnými doporučeními a prahnou po konkrétních návodech, kterých by se mohly držet. (Čas na vlastní kreativitu přijde později, až si bloger osvojí základy a troufne si na vlastní postup). Zde doporučuji dvě věci: gůglit návody a koukat po ostatních blozích. Sám jsem během chvíle našel celou spoustu zajímavých odkazů, které uvádím níže


Stále nemáte dost? Doporučit lze i tuto stránku - není sice oficiální a je už staršího data, ale najdete tam celou řadu návodů, které se pořád mohou hodit. A konečně, pokud vás hledání ideálního designu zajímá ještě víc, sledujte Autorský klub, kde zkušený bloger v rubrice Designerský pranýř hodnotí designy ostatních blogerů a radí jim, kde udělali chybu.

A to je pro dnešek vše. Nebylo vám něco jasné? Chcete na začátku s něčím poradit? Navštivte naši nápovědu nebo využijte uživatelskou podporu na adrese blog@blog.cz. Najdete nás také na Facebooku.

V příštím dílu se zaměříme na to, jak zvolit téma a druh blogu. Dozvíte se třeba, o čem psát a nepsat (volba druhu blogu - fotoblog, deníček, fanblog... a tématu, kterému se věnovat - specializace na jedno téma vs. obecné zaměření), jaká jsou specifika webových textů, jak často psát nové články, a mnohem víc.
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ljaguska ljaguska | Web | 30. srpna 2013 v 18:33

Určitě to začínajícím blogerům pomůže. Škoda že jste tady nezveřejnili podobnej článek před 2 rokama, když jsem s blogováním začínala i já. Teď už mám takový věci tak nějak v malíčku :-P

2 Kestrin Coleridge Kestrin Coleridge | Web | 30. srpna 2013 v 20:22

Jé super, jsem ráda, že se tu objevil odkaz na můj blog v článku:)

3 Archaell Archaell | Web | 31. srpna 2013 v 8:55

Super článek. Jen to načasování mohlo být trochu lepší. Podle mě je zájem o blogování asi největší v období prázdnin, kdy nemá mládež co dělat. Teď už na pilování vzhledu nebudou mít tolik času...

Jinak dobrá práce, ale nezapomeňte rozšiřovat funkce i pro pokročilé blogery. ;-)

4 Guizmo Guizmo | Web | 31. srpna 2013 v 15:29

Na tyhle članky by měl být odkaz někde u registrace, tady si leží nevyužity.

5 HellieG HellieG | Web | 31. srpna 2013 v 16:46

[4]: ano, člověk se k srdci blogu propracuje většinou až po registraci, ale i tak to asi začínajícím blogerům může pomoci. Já bych to taky potřebovala tak dva roky zpátky :-D  :-D  :-D

6 David David | E-mail | Web | 1. září 2013 v 14:29

Je to pěkně napsané. :-)

7 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. září 2013 v 14:35

Je to dobré a neškodí si to zpětně přečíst. Porovnám si aspoň, jestli to dělám dobře. Zdůraznila bych čitelnost blogu. Je krásné mít zvláštní design, krásné záhlaví, ale pokud najdu na blogu mrňavé písmo ještě k tomu v nevýrazném odlišení od podkladu, odradí mne to od čtení, i kdyby tam byly čtenářské poklady.  Dá se to sice  zvětšit až na 150 procent velikosti, ale to poslouží, když je kontrastní barva písma. Nemyslím, aby bylo vše světlé a tmavé písmo, může to bnýt naopak. No, je to věc každého.

8 Kelíns Kelíns | E-mail | Web | 1. září 2013 v 21:43

Je to dobré, ale pro mě naprosto zbytečné. Škoda, že jsem si to nemohla přečíst, když jsem z blogem teprve začínala. Určitě by mi to moc pomohlo.

9 Blanch Blanch | Web | 2. září 2013 v 1:04

Já bych se zase jednou ráda dočkala dne, kdy by blog mohl mít dvě menu :), to je jedna z věcí, co mi na něm chybí. A taky ještě jisté možnosti nastavení pozadí stránek a úprav odkazů, ale to jsou už jen detaily, jsem moc rozmazlená tvorbou webů(které mimochodem MAJÍ možnost komentářů a všechno to, co popisuješ JEN u blogu :D, trochu mystifikace čtenáře, velebnosti).

Ale věřím, že pro začátečníky je to dobré shrnutí možností.
Mě už blog zřejmě v ničem nepřekvapí. Ale kdo ví, třeba jednou právě tím druhým menu :))

10 magicforever magicforever | Web | 2. září 2013 v 12:02

Bože, keď sa si spomeniem sa svoje prvé nastavovanie blogu, ešte stále ma mrazí. Myslela som, že to radšej hneď vypnem a vzdám. Doteraz ďakujem sile, ktorá ma od toho odhovorila...
Hlavne, čo sa týka dizajnu. To,že sa musím zbaviť starej šablóny mi hneď bolo jasné, ale ako? Môj prvý pokus bol jednoduchý obrázok ( myslím, že som ho mala z knihy house of night). Jednoduchý obrázok slečny na čiernom pozadí, pretože ponastavovať zvyšok na čiernu a menu oddeliť len rámčekom, nebolo až tak ťažké :D Škoda len, že to neprišlo skôr. No, možno by mi to ani nepomohla. Ja som bola fakt veľký počítačový krípel. Prísť na to, že mi máme aj niečo ako Srdce blogu (a je aj na niečo užitočné) mi trochu trvalo. Ach, hambím sa za seba....

[3]: S tým nesúhlasím. Ja sama som začínala presne začiatkom školy. Čo by som inak robila, keď prídem domov?

[9]: Toto mi neprekáža. Na blogspote mi to strašne vadí. Ako vidím takú stránku, prchám. Príde mi to ešte viac neprehľadné.

11 -M -M | Web | 2. září 2013 v 13:16

Mě nastavování blogu nikdy nedělalo nijak problémy, vždy jsem se tím nějak prokousala.

12 Lukáš Lukáš | Web | 5. září 2013 v 14:32

[11]: no bodejť vždyť je to tady pro děcka dělaný v podstatě

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama