Kája: Psát blog mě nikdy neomrzí

12. srpna 2013 v 14:00 | Standa |  Rozhovory
Když se na tomto blogu objevila letos v květnu možnost přihlásit se do rubriky Rozhovory, našlo se přes 80 odvážlivců. Jedním z nich byla i 17 blogerka Kája, která napsala, že na tento okamžik čekala 4 roky.

Konečně se tedy dočkala - přečtěte si rozhovor s dalším zajímavým členem Autorského klubu. Představuje se autorka blogu kajajaja.blog.cz.


Spousta našich čtenářů tě asi bude znát, ale těm ostatním by ses mohla pro začátek představit. Řekni nám prosím, co jsi zač, jak se díváš na svět a pro koho píšeš svůj blog kajajaja.blog.cz.

Jsem Kája! Už čtyři roky jsem strávila v ústavu pro nadprůměrné zástupce druhu homo sapiens sapiens, oficiálně nazvaného gymnázium. Čekají mě tam ještě dva roky, po té budu muset přejít do ústavu pro starší věkovou kategorii, tedy vysokou školu. Ještě před rokem bych řekla, že chci na primární pedagogiku. Dnes mě to táhne spíše někam na zoologii. Zvířata miluju. Nejradši mám psy. Doma máme sedmiletého bišona. Jsem umělkyně všeho druhu, bohužel nic neumím pořádně. Píšu, kreslím, fotím a angažuju se v hudbě hrou na nástroje i zpěvem. Jsem finofilka snažící se naučit finský jazyk. K poslechu mám ráda metal.. Jsem závislá na čokoládě. Všechny kolem štvu svou hodně dobrou pamětí.

Na svět se dívám tmavě modrýma očima. Nemám ráda nagelované frajírky ve sladkých barvách. Nelíbí se mi, když se někdo neumí bavit bez alkoholu. Nesnáším, když jsou na sebe lidi hnusní a nadávají si. Je stokrát lepší člověka, kterého nemám rád, jednoduše ignorovat. A pro koho píšu blog? Toť otázka. Především pro sebe - mám dobrý pocit z toho, když do světa vypustím své myšlenky nebo výtvory a někdo je okomentuje!

Přijde mi úžasné, že už máš blog tak dlouho (téměř 6 let). Ačkoli je ti teprve 17 let, nebál bych se tě nazvat blogovým pamětníkem, protože jsi toho na blogu zažila už hodně. Co tě drží 6 let na jednom blogu a nebojovala jsi nikdy s nutkáním změnit adresu nebo blog zrušit?

Na blogu jsem toho zažila opravdu hodně. Když jsem začínala, rodiče nevěřili, že mě to chytne. Brali to jako puberťáckou zábavu, která mě do roka omrzí. Nevěděla jsem, co od blogu očekávat, chtěla jsem blog proto, že mi tenkrát přišlo úžasné mít vlastní stránky. Postupně jsem si na blogu vytvořila úplnou závislost. O změně adresy jsem několikrát uvažovala, sama uznávám, že je poněkud připitomělá. Byly však i vážnější důvody, třeba velká blogerská hádka, která se strhla asi po půl roce blogování (mému bývalému SB byla trnem v oku růžová barva mého designu), po roce blogování, když jsem začínala vydávat pouze vlastní články a potom v prvním ročníku na gymplu. Tenkrát jsem měla dost špatné období, spolužáci se ke mně nechovali hezky ani v reálu ani na blogu. Psali dost hnusné komentáře. Třešničkou na dortu bylo zjištění, že můj blog čte mamka. Trochu mi vadí, když můj blog čtou lidé, které znám v reálu a nejvíc mě naštve, když o tom pak začnou mluvit. A mamka samozřejmě rozebírala, co jsem psala... Na měsíc jsem dokonce odešla na jiný blog, ale nebavilo mě to tam. S radostí jsem se vrátila na kajajaja.blog.cz.

Znal jsem spoustu dívek jako ty, které si taky blog psaly dlouhé roky od svých 11-12 let, ale s nástupem na vysokou školu je blog náhle omrzel a ze dne na den ho kompletně smazaly bez špetky lítosti. Stejný moment se blíží i k tobě - myslíš, že blog přežije tvůj nástup na vejšku? :-)

Vejšku, ehm. :-P Myslím si, že mi blogování vydrží. Baví mě cpát světu své zážitky, myšlenky a výtvory. Času bude asi méně, což se odrazí na kvantitě, ale absolutní konec určitě nenastane. Jedině že bych jako náhradu dostala vlastní pořád v televizi, nebo tak něco.

Blog sis založila už v 11 letech, ale na blogu skoro žádné články z té doby nemáš, takže to vypadá, že tam došlo k nějakému promazávání. Styděla ses za svoje staré články? :-)

První rok to s články bylo celkem zajímavé. Několikrát do týdne jsem zveřejňovala bleskovky, občas jsem uspořádala nějakou větší soutěž, strkala jsem tu všechny možné pixelky, které jsem viděla na jiných blozích, když jsem byla aktivnější, vymyslela jsem si téma a pak jsem k němu hledala na Google obrázky... Občas jsem i něco napsala, ale byl to hlavně deníček psaný praštěným stylem. Nejhorší na tom je, že jsem kopírování brala jako jakousi povinnost - dělají to ostatní, musím to dělat i já. Po prvních narozeninách se mi naštěstí začaly otevírat oči. Stoupal počet vlastních článků na úkor pixelek. V prosinci 2008 přišla revoluce: s kopírováním jsem nadobro sekla. Postupně mi nějak stouplo do hlavy, že jsem autorský bloger a naštvaně jsem smazala všechny ty zkopírované blbosti. Bylo s tím hodně práce, článků jsem měla i 130 za měsíc. Dnes toho trochu lituju, přece jenom je to historie.

Jak vnímáš za těch 6 let vývoj Blog.cz? Co ti za tu dobu nejvíc utkvělo v paměti a co máš na Blog.cz nejradši?

Co mám nejradši? Samozřejmě to, že vůbec můžu mít blog. Dále ta komunita, kterou máme. Během šesti let se blog změnil skoro k nepoznání, pouze jednoduché šablony vzhledu v nastavení zůstaly. Živě si vybavuju fialovou administraci a jednoduchý editor. Po změně vzhledu jsem byla naštvaná. Dnes nechápu, co se mi na novém vzhledu tak nelíbilo. Myslím si, že všechny změny, které přicházejí, jsou buď k lepšímu, nebo neutrální. Jojo, jenom kdyby nás čím dál víc neotravovala Nova... Vyskakující okno s nejnovějšími zprávami na tn.cz mě dokáže pořádně naštvat.

Vím o tobě, že se hodně kriticky stavíš k článkům na Krasna.cz. Jsi přesně ve věku typické čtenářky tohoto webu, z pohledu marketingu jsi tedy cílová skupina a Krasna.cz by tě měla bavit - proč tomu tak není?

Měla by mě bavit? Nesnáším články tohoto typu! Schválně se jdu podívat, co v poslední době na Krásné vyšlo. "Jaké přešlapy dělají kluci? Chyby, které nesnášíme! - snad sama vím, co mi na klucích vadí! Jsem myslící osoba a umím si sama udělat názor, nepotřebuju si ho někde přečíst. "Beauty vlog: Mista odpovídá na vaše trable s vlasy, nehty a líčením oči" - o vlasech mi řekne kadeřnice, kdybych měla problémy s nehty, zajdu na manikúru a s líčením problém nemám, protože ho neprovozuju. "Outfit týdne: jako stylová rebelka" - nikdy nepoberu smysl článků s módními tipy. Tři články, na víc nějak nemám energii. Nic mi nedaly. Krásná se hodí maximálně pro pobavení. Možná se tam sem tam najde rozumný článek. Většina však vůbec neodpovídá reálnému světu a ve skutečnosti s ničím nepomůžou. Jo a když už jsme u toho, totální békovina je článek "Udělej ze sebe rockerku". S metalovou partou jsme z něho pěkně šíleli.

Kromě svého hlavního blogu jsi založila i celou řadu dalších blogů, třeba ucimsefinsky.blog.cz, t-a-k.blog.cz, hafan-fik.blog.cz a sileni-cvoci.blog.cz. Vypadá to, že jsi blogový nadšenec - kolik času obecně trávíš na blogu a přivedla jsi třeba k blogování i někoho dalšího? Doporučila bys založení blogu někomu, kdo ho nemá a nikdy ho to ani nenapadlo?

Žábo na nebi, Buddho na tobogánu. Čekala jsem nějakou otázku tohoto typu. Totálně jsi mě zaskočil blogem t-a-k.blog.cz. Jeho existenci jsem si už neuvědomovala. Založila jsem ho kdysi dávno, když jsme s holkama rozjížděly jakousi kapelu. Naivně jsem doufala, že se budeme scházet a točit videa. Proto jsem založila blog. Jenomže světe div se, v té sestavě jsme se sešly jenom jednou. Hafan Fík byl blog psán očima mého psa. Založila jsem ho, když jsem dostala nápad na jeden článek. Postupně docházela inspirace, takže je blog mrtvý. Šílené a vychlamané cvoky jsme vedli s čtyřčlennou partou. Jednu dobu jsme byli do blogování zažraní a skoro jsme závodili, kdo vymyslí větší bláznovinu. Oni to však postupně vzdali... Nedávno se mě dokonce kamarádka ptala, jestli ten blog nesmažeme. Podle mne by to byla škoda. Učím se finsky jsem založila, abych měla nějakou motivaci k učení. Účinky to mělo, jenom teď o prázdninách se k "finění" nějak nemůžu dostat. Vypadám jako hodně aktivní bloger. Toto však nejsou ani zdaleka všechny blogy, které kdy existovaly... některé možná i existují, ale pod jiným mailem. Dokonce i u konkurence. Nikdy však nic nenahradí můj hlavní blog. :)

K založení blogu jsem přiměla kamarádku, která do té doby jenom hrála hry. Pamatuju si, jak jsem jí pomáhala s nastavením atd. Ze začátku to vypadalo, že ji to moc nechytne. Nějak se to ale otočilo. Blog bych doporučila babičce. Pořád něco vymýšlí, píše básničky a vyrábí, o náměty na články by neměla nouzi. Bohužel má silný odpor k moderní technice, takže o ní tady nikdy neuslyšíte.

Brzy to budou 4 roky, co jsi na blogu zveřejnila rozhovor s mými bývalými kolegy. Jak jsi přišla na ten neobvyklý nápad a kdo z těch dvou ti byl tehdy sympatičtější?

Nepovažuju to za neobvyklý nápad, spíš se divím, že podobných rozhovorů není plný Blog.cz. Ze začátku mi byl sympatičtější Pavel, po založení autoráku jsem si našla cestu spíš ke Krutovi. Škoda, že potom odešli... Dnes už rozhovor žádnou váhu nemá, většina blogerů ani netuší, že tu někdo takový byl. Mne jejich odpovědi budou rozesmívat ještě hodně dlouho, je super, jak si v některých odpovědích odporují.

Když už jsme u toho, co si vlastně myslíš o mně? :-)

Em. Tehdy jsi mě nepotěšil, rozhovor jsem chtěla udělat i s tebou, ale tys to odmítl. Asi měsíc jsem tě měla za namyšleného frajírka. :D Postupně to vyprchalo. Myslím si, že nejsi strašný, ale v reálu bychom si moc nesedli. Docela mě štve, jak se občas nahromadí pobouřené komentáře proti tobě, je blbost cizího kritizovat a nadávat mu.

Na blogu máš vlastní ikonku s textem "Jsem členka Autorského klubu". Na oficiální ikonce je ale napsané "Jsem členem Autorského klubu". Je pro tebe rozdíl "člen" versus "členka" natolik zásadní, že kvůli tomu jedeš proti proudu s vlastní ikonkou? Není to jedno, když se všichni označí jako "člen"? :-)

Jsem žena a tudíž členKA, žádný člen, stejně jako jsem studentKA, blogerKA, houslistKA atd. Kvůli tomu však proti proudu s vlastní ikonkou nejdu. Kdyby to tak bylo, doplnila bych ono KA na původní ikonku. Chtěla jsem něco menšího a barevně sedícího k mému designu.

Jak se ostatně díváš na Autorský klub? Byla jsi úplně prvním blogerem, který do něj byl přijat, máš tedy ideální pozici pro srovnání coby pamětník celé doby jeho existence :-)

Myslím, že dříve jsme víc fungovali jako klub, drželi jsme při sobě a tak. Dnes je to spíš hlavně o místě na úvodní stránce.

Na blogu jsi nedávno zveřejnila článek o setkání s jedním blogerem. Jak vás napadlo se sejít? Bylo to rande? Setkala ses i s jinými blogery, nebo toto byla výjimka? A pokud by se konal nějaký blogerský sraz, třeba v Praze, dorazila bys?

S Davidem se blogově známe už přes tři roky. Loni v létě jsme se spřátelili na Facebooku a psali si. Jelikož bydlíme kousek od sebe, byla jenom otázka času, kdy se setkáme. Nebylo to rande, nýbrž pěkné blogerské setkání. Jinak o rande by vám David mohl povídat hodiny, nemá to slovo rád. Celkem jsme se sešli už třikrát a pořád si máme co říct. Je to dobrý kamarád.

Takové setkání jsem si domluvila pouze s ním. Občas však úplně náhodou potkám Karol Dee a v červnu jsem měla čest potkat Violet. Obě holky bydlí ve stejném městě jako já. Jet na blogerský sraz až do Prahy? Dobře, jednou se určitě setkám s blogovou kamarádkou Sandrou, která tam bydlí, ale na nějaký větší sraz bych tam nejela. Nějak nemám potřebu setkávat se s cizími lidmi a ještě k tomu tak daleko.

Poslední otázka se přímo nabízí - myslíš, že budeš mít blog na stejné adrese i za dalších 6 let? :-)

Na to už jsem jednou v podstatě odpověděla. Ano, blog určitě vydrží.


--

Více se o zpovídané blogerce dozvíte na jejím blogu kajajaja.blog.cz

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bylinka Bylinka | Web | 12. srpna 2013 v 14:24

Je hezké vědět, že nás je na blogu víc, kteří vydrželi tak dlouho :-) Když už to jednou člověka pořádně chytne, těžko se od toho odpoutá a i mně si blog po roční pauze opět k sobě přitáhl :-)
Přechod na vysokou není tak zásadní zlom, aby bloger přestal blogovat - u mě to bylo naopak - na vysoké má během semestru student daleko víc času než na gymplu a je určitě víc podnětů k psaní, když třeba objevuje nové město a přichází na chuť studentskému životu  :-)
Pěkný rozhovor ;-)

2 David David | E-mail | Web | 12. srpna 2013 v 14:28

Krásný rozhovor. Kája mě předem strašila, že to je hrozné, ale já mám z toho úplně opačný pocit. :-) Dozvěděl jsem se pár zajímavých věcí, které jsem i za tu dobu, co znám Káju, nevěděl.

Stando, Stando, kdy ty vyrosteš z té puberty? :-D Ale dobré, v mém článku o setkání měly dvě blogerky taky narážky. Ale my s Kájou nemáme co skrývat, takže máte všichni smůlu. :-P

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 12. srpna 2013 v 15:48

Zdravím Káju i Standu. Káju neznám, mám docela nedůvěru k "propagovaným" blogerům. Tentokrát jsem se začetla a můžu říct, že s gustem. Rozhovor je normální. Zrovna v době, kdy v 65 letech vzpomínám na svoje začátky před 4 lety. Standa mi tehdy dost pomáhal, i díky němu jsem si blogování zamilovala. Tobě věřím, že už jsi vyrostla z rozpačitých začátků a užíváš si možnost blogovat podle své chuti. Fandím Ti a fakt věřím, že i za pár roků Tě zde budu vídat a číst si. Zatím jsem u Tebe nebyla, ale co nejdřív se tam půjdu "začíst". Přeju Ti, ať se mně Tvůj blog zalíbí a můžu si tam šlapat oblíbenou cestičku. Oběma díky za rozhovor... :-)

4 Karol Dee Karol Dee | E-mail | Web | 12. srpna 2013 v 16:09

Prý vejška, ehm :D Očividně nejsem jediná, komu to rve uši, teda v tomto případě spíš oči...A nevěděla jsem, že v našem městečku máme ještě nějakou blogerku :P

5 Yima Yima | Web | 12. srpna 2013 v 17:35

Krásný rozhovor, opravdu se mi tvé odpovědi moc líbily. Obdivuji tě, že jsi na blogu vydržela tak dlouho a přitom jsi měla pořád jeden hlavní blog. Já jsem třeba začala blogovat tak kolem deseti, přestala jsem a aktivně bloguji až poslední rok a to ještě s přestávkami.
Zaujala jsi mě jako osoba. Určitě si pročtu nějaké články a okomentuji je, až bude víc času.
Hodně se mi líbí nápad udělat rozhovor s Pavlem a Krutem, protože to jen tak někoho nenapadne. Škoda, že teď nemám čas si to pročíst, ale také to udělám. Nesmím na to zapomenout.
Muselo to být zvláštní, pozorovat změny celkově na Blogu.cz, jeho složení a vzhledy s funkcemi. Vzpomínám si, že jsem tenkrát dělala blog a měla jsem tam nějakou funkci a když jsem přišla znovu na blog před rokem, byla jsem úplně zmatená, protože tam už nebyla! Tobě se to ale nemohlo stát. :D
Přeji hodně štěstí ve škole, ale hlavně při blogování. :)

6 Kariol Kariol | Web | 12. srpna 2013 v 18:43

Její blog znám spíš jen od vidění, ale po tomhle rozhovoru mám chuť poznat ho i od čtení. :-D
Naše blogové začátky byly stejné - já taky na prvních blozích (tuším, že to bylo tak v roce 2010) používala heslo "Kopírování je super" :-) A až v říjnu 2011 jsem s tím vším sekla a začala jsem blogovat jako normální holka. :-)
Pěkný rozhovor! 8-)

7 Tevuori Tevuori | Web | 12. srpna 2013 v 21:23

Věřím, že Káju na stejné adrese najdeme nejen za 6, ale i za 20 let. V těchto věcech je neskutečně vytrvalá a tvrdohlavá. :) A proto ji máme všichni tak rádi. Ale tou pamětí nás občas opravdu štve. :-D

8 Nick Nick | E-mail | Web | 13. srpna 2013 v 13:40

Kájin blog mi je pomerne známy, a obdivuejm ju, že tu vydržala 6 rokov.
Prajem veľa úspechov a aby tu vydržala aspoň ešte raz tak dlho :)

9 May-rinne May-rinne | E-mail | Web | 13. srpna 2013 v 15:41

Sympatická blogerka. Do teď jsem jí neznala, ale určitě její blog navštívím.

10 Miloš Miloš | Web | 13. srpna 2013 v 18:52

Když čtu, že D. je po třech schůzkách "dobrý kamarád", hned mě napadne cimrmanovská otázka: "Není to trochu málo, Antone Pavloviči?"

(Ale žádnou odpověď k tomu nečekám.)

11 Viollet Viollet | E-mail | Web | 13. srpna 2013 v 23:31

[4]: Já též ne :D

Tož ale škoda, že to setkání bylo take letmé... :-?

12 Kája Kája | Web | 14. srpna 2013 v 10:32

[11]: No tak ho napravíme!

13 Holly Holly | 14. srpna 2013 v 11:20

[4]: Mně zase rve uši/oči "výška". Holt jiný kraj, jiný mrav :-)

14 Viollet Viollet | E-mail | Web | 14. srpna 2013 v 14:06

[12]: Tož ok!

15 David David | E-mail | Web | 14. srpna 2013 v 18:00

[10]: Po všech těch narážkách se nezmůžu na nic víc než NO COMENT. :-D

16 ljaguska ljaguska | Web | 17. srpna 2013 v 21:26

Tento blog už nějakou chvilku navštěvuju a jsem opravdu spokojená :-)

17 m. m. | Web | 18. srpna 2013 v 18:07

"Jsem umělkyně všeho druhu, bohužel nic neumím pořádně." 8-) Jo, to znám...

Příjemný rozhovor. Má to v hlavě srovnané.

Početla jsem si taky odkazovaný rozhovor s Krutem a Pavlem. Boží i takhle po letech 8-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama