Co si ujasnit před založením blogu

16. srpna 2013 v 8:00 | Standa |  Jak na blog
Vítejte u první části několikadílného seriálu, který je určen všem nováčkům na Blog.cz. Krok za krokem si v něm projdeme užitečné rady, které vám usnadní první nesmělé krůčky na Blog.cz a pomůžou na cestě k úspěšnému blogu.

Začínáme zcela od bodu nula - přečtěte si, co všechno byste si měli promyslet, než si vůbec blog založíte.


Na začátek nejprve pár slov k tomu, s jakým cílem tento seriál vzniká. Obecně se dá říct, že internet nejrůznějšími radami přetéká, ale jejich informační hodnota je často velice pochybná. Pokud na českém internetu hledáte srozumitelný návod na to, jak mít úspěšný blog, narazíte téměř výhradně na zastaralé a nicneříkající rady, které jsou určeny spíše pro komerční sféru.

Jednoduchý návod "Jak na blog" v pár bodech pro normální uživatele na českém internetu jednoduše neexistuje. A dlužno říci, že ani tento seriál si neklade za cíl stát se podobným univerzálním návodem, který například představuje stránka jakpsatweb.cz.

Mé ambice jsou mnohem skromnější. Nemám v plánu nic jiného než podělit se s vámi o své zkušenosti a dojmy, které jsem získal za více než 5 let práce na blogovací službě Blog.cz. Základním východiskem je názor, že pokud si člověk založí blog na Blog.cz, projde si velmi pravděpodobně stejnou cestou jako většina blogerů před ním. Díky tomu je možné předejít chybám, které udělali ti před vámi, a dostat se blíže k vysněnému cíli, kterým je úspěšný blog.

Ptáte se, co je to vlastně úspěšný blog? Je to blog s vysokou návštěvností? Blog, který se líbí vašim čtenářům? Ani jedna z obou možností podle mě nevystihuje podstatu úspěšného blogu. Úspěšný blog je takový, který vám plní cíle, s nimiž jste si ho založili. A to je to pravé místo, u kterého se musíte na začátku zastavit.

Důvodů, proč si někdo založí blog, existuje opravdu hodně. V úplně první soutěži, kterou jsme na tomto blogu uspořádali, měli soutěžící za úkol napsat, proč vlastně blogují - a odpovědí se sešlo přes 1600. Všechny se dají rozdělit na špatné a dobré. Pokud si založíte blog ze špatného důvodu, spolehněte se, že vám dlouho nevydrží, a naopak - dobrý důvod vás udrží na blogu léta.

Špatným důvodem je třeba rozhodnutí založit si blog, protože jste to viděli u kamaráda. Vím, o čem mluvím - před lety jsem si sám založil blog, protože se mi líbil blog bývalého spolužáka, a když vyprchalo počáteční nadšení, začal jsem se v tom plácat od deseti k pěti, až jsem nakonec blog časem zrušil, protože jsem neviděl jeho smysl.

(Obecně by se šlo ptát, jestli má vůbec smysl zakládat si blog, jestliže jich jenom na českém internetu existují statisíce, možná miliony, ale toto řešit nebudeme. Každý podle mě automaticky předpokládá, že má nárok na vlastní blog, jestliže ho mají i ostatní. Je to tak samozřejmé, až se mi to skoro nechce psát, ale je to právě tento moment, který stojí za extrémním množstvím existujících blogů).

Špatným důvodem pro založení blogu je rovněž touha zveřejňovat to, co vás zaujalo jinde. Ať už plánujete na blogu zveřejňovat převzaté články z vašeho oblíbeného webu nebo fotky z oblíbené galerie, nedělejte to. Spolehněte se, že vás to dříve nebo později omrzí, a dojdete k názoru, že je to ztráta času, protože nemá smysl dávat na internet to, co tam už jednou je. (Nemluvě o tom, že pokud k vám tomu nedal autor souhlas, porušujete autorský zákon a riskujete zrušení blogu).

Dobrým důvodem je naopak touha po zpětné vazbě reálných lidí. To je největší výhoda a hlavní kouzlo blogů - v reálném čase vám blog může (záměrně píšu může, protože také nemusí, o tom viz dále v textu) poskytnout nesmírně cennou zpětnou vazbu od reálných lidí, kteří vám řeknou svůj názor na to, co na blog dáte.

Ať už to budou vaše názory, fotografie, deníčkové zápisky, cestovatelské zážitky, kuchařské recepty, vlastní videa, povídky, recenze, zkušenosti... (tematickému zaměření blogu se budeme věnovat v jednom z dalších dílů) - všechno to budete zveřejňovat kvůli tomu, aby se s tím seznámili další lidé a aby na to nějak - jakkoli - reagovali.

(Někteří blogeři sice tvrdí, že si svůj blog vedou hlavně kvůli sobě - třeba aby si urovnali myšlenky nebo se takzvaně vypsali z depky - a o návštěvnost se nestarají, ale osobně si myslím, že se jedná o výjimku. Naprostá většina blogerů si blog vede kvůli tomu, aby jeho prostřednictvím získali zpětnou vazbu od návštěvníků).

Na samém začátku byste si tedy měli ujasnit odpovědi na následující jednoduché otázky:

  • Proč si vlastně chci založit blog? (dobrý versus špatný důvod)
  • Co od toho čekám? (jaké cíle má blog plnit)
  • Pro koho budu blog psát? (volba cílové skupiny, "nelze se zavděčit všem")
  • Kolik času chci blogu věnovat? (mít úspěšný blog je časově docela náročné)
  • Pod jakou internetovou identitou chci vystupovat? (anonymní přezdívka versus skutečné jméno; s tím souvisí i adresa blogu, kterou si zvolím)

Každá z nich by si zasloužila samostatný článek, proto jen pár stručných poznámek. Vážně si stojím za tím, že byste měli vědět, proč si blog zakládáte. A opakuji, že nejlepší důvod je, aby vám čtenáři poskytli zpětnou vazbu na to, co děláte, ať už je to cokoli. Toto je nejstarší smysl blogů, který i stál za raketovým startem jejich popularity před lety, a kvůli němuž blogování propadlo tolik lidí. Všichni stojí o pozornost - a jedině blog vám k ní přidá i názor ostatních na váš blog, potažmo tedy na vás samotné.

Pokud jde o cíle, ty je dobré si vyjasnit kvůli tomu, abyste se vyhnuli pozdějším zklamáním. Nejčastějším důvodem, proč většině lidí blog dlouho nevydrží, je zklamání z malé návštěvnosti. To je zapříčiněno nerealistickými počátečními očekáváními - musíte si na začátku uvědomit, že vždy platilo a bude platit, že o své návštěvnosti rozhodujete vy sami. Nikdo to za vás neudělá a sami od sebe vám lidé na blog chodit nezačnou.

Je proto dobré vědět, že je zcela normální, že blogy začínajících blogerů mají nízkou návštěvnost. Jednou za čas se sice objeví výjimka, kdy i nový blog rychle získá velkou návštěvnost, ale vždy se jedná o ojedinělé případy, které jsou zapříčiněny konkrétními okolnostmi: bloger se zaměří na aktuální téma, které si internetoví uživatelé hodně hledají ve vyhledávačích (Velikonoce, nějaká celebrita, apod.), bloger intenzivně zanechává odkazy na svůj blog na stránkách s velkou návštěvností, apod.

Ze zkušeností našich uživatelů plyne, že dlouhodobě se jako nejosvědčenější potvrdily tyto dva postupy:

1) číst ostatní blogy a psát pod jejich články kvalitní komentáře
2) blog pravidelně aktualizovat, reagovat na zpětnou vazbu čtenářů, a průběžně získávat spřátelené blogy a zpětné odkazy

V každém případě se nový uživatel musí smířit s tím, že v prvních týdnech jeho blog velmi pravděpodobně nebude mít více než několik návštěvníků denně, a k návštěvnosti několika desítek návštěvníků denně je normální se v našich podmínkách propracovat teprve po několika měsících. Návštěvnosti v řádech stovekjednotek tisíc návštěvníků denně dosahují blogy, které jsou staré minimálně několik let a kterým se autoři velmi intenzivně věnují.

Čili: pokud si založíte blog, počítejte automaticky s tím, že nelze čekat výsledky přes noc, a vždy to bude běh na dlouhou trať. A podržet si ohledně návštěvnosti střízlivost se vyplatí mimochodem trvale - pokud nemáte v plánu zaměřit svůj blog na nějaké populární téma, které zrovna frčí a které si uživatelé hodně hledají na Google a jinde (vaření, ezoterika, Tokio Hotel, One Direction...), a budete místo toho psát tematicky nevyhraněný blog, pak se musíte smířit s tím, že váš blog nikdy nemůže mít takovou návštěvnost, jako specializované blogy.

Volba cílové skupiny souvisí s tematickým zaměřením blogu, kterému se budeme věnovat v samostatném článku. Uvedu zde proto jenom jednu radu, která kombinuje osvědčené zkušenosti ostatních: pište takový blog, který byste sami chtěli číst. A klidně si při psaní představujte, jak na to bude reagovat jeden konkrétní čtenář, pro kterého blog píšete.

Pokud jde o čas, který chcete blogu věnovat, záleží to v podstatě úplně na vás. Vždy byste si ale měli najít čas na to, abyste stíhali dvě věci: přispívat na blog pravidelně a reagovat na zpětnou vazbu návštěvníků. Je jedno, jestli máte v plánu zveřejnit nový článek 2x3 do týdne (doporučené optimum), nebo jednou za měsíc (časově vytížení blogeři).

Důležité je, aby bylo z vašeho blogu patrné, že se mu věnujete pravidelně a návštěvníci viděli, že když se na něj podívají příště, najdou tam nový článek. Totéž platí u vašich reakcí na komentáře návštěvníků - budete-li na ně reagovat, návštěvníci to ocení, a naopak.

(Samozřejmě, že můžete nový článek vydat jednou za uherský rok a komentáře pod články třeba zakázat nebo moderovat, ale pak pro vás není určen tento seriál, protože nechcete mít úspěšný blog).

A konečně pár slov o volbě internetové identity. Toto je zcela zásadní rozhodnutí, protože vám může ušetřit mnohá pozdější trápení, kterým čelili mnozí kolegové před vámi. Ujasněte si, co na blog chcete dávat a co si od toho slibujete. Víte už na začátku, že je vám nepříjemná představa, že by blog četl někdo z vašeho blízkého okolí? Pak si důsledně hlídejte svou anonymitu a výskyt reálných jmen lidí a míst ve vašich článcích. Nikdy by asi nespočítal dlouhé zástupy blogerů, kteří svůj blog zrušili kvůli tomu, že jim ho objevil někdo známý.

Nezapomeňte rovněž na to, že internet má neomezenou paměť, a co na něj jednou dáte, na něm zůstane navždy. Váš blog si bude neustále průběžně ukládat do paměti Google i další vyhledávače, a může ho nabízet dokonce i poté, když blog zrušíte. Je tedy dobré přistupovat k internetu obecně jako k veřejnému místu, kde může každý vidět cokoli, a kam není dobré dávat něco, co by neměl někdo vidět.

Tip na začátek: chtěli byste si blog založit na perfektní adrese, která je ale bohužel zabraná? Napište si o ni na e-mailovou adresu blog@blog.cz!

V příštím díle se podíváme na to, jak se poprat s nastavením blogu po jeho založení a co by váš blog měl všechno mít. Budeme se věnovat základnímu nastavení a ovládání blogu, měření návštěvnosti a dalším věcem, které mohou ze začátku vypadat složitě, ale sami uvidíte, že na tom nic není.

Tak na viděnou příště ;-)
 

40 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 8:31

Ano, tohle je potřebné. Škoda, že se k těmto dobrým a vstřícným informacím bloger dostane, až nějakou dobu píše či nějak se na blogu projevuje. Beru si to (po prostudování) do složky, abych třeba mohla poradit dalším, kdo by se ptali :-)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 16. srpna 2013 v 8:43

Jooo? No tak já si tohle nikdy nerozmýšlela. Prostě jsem narazila na nějaký blog, potom na hlavní stránku a tak jsem to založila taky. Ani jsem neměla tušení o nějaké blogové komunitě nebo o tom, čemu vlastně blog slouží. Měsíc jsem tam plácala cokoli, pak jsem na to půl roku nesáhla a potom přišlo téma, díky kterému jsem si zase na blog vzpomněla, a které se ho, když přičtu jeden necelý měsíc, už šest let drží. A musím říct, že první dny blogování jsem měla asi tak o 100 návštěv týdně víc, pak to narostlo asi tak o 300 - 400 víc, než teď a se změnou hlavní stránky to strašně kleslo. Ale očividně to může dobře fungovat i bez tušení o tomhletom, co je v článku :D

3 ellby ellby | Web | 16. srpna 2013 v 8:45

Pěkné :)

4 Chachi;3 Chachi;3 | Web | 16. srpna 2013 v 9:34

Dobre napísané, určite to niekomu pomôže. Čo sa týka tej adresy, môže sa stať že vám teraz budú písať niektorý aby ste im uvolnili adresu napríklad zrzka11 alebo karinka28 čo asi nebude možné :D

5 Útulok Skalica Útulok Skalica | Web | 16. srpna 2013 v 10:15

Teším sa na vysvetlenie merania návštevnosti. Nejako mi to nikdy nefunguje.  :-) Vďaka za článok.

6 Mar Mar | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 11:08

Ty bláho... Tohle je fakt super, že se něco takového udělalo :-)
Já jsem strašně googlovala právě všechny ty rady. Nemyslím to, co je napsané v tomhle článku (návštěvnost úplně není moje priorita), ale hlavně to nastavení  a grafika a tak, což jsem úplně nikdy moc nenašla, tak doufám, že se to tu vezme pořádně do podrobna, abych se oopět mohla vyhrát se svým blogem :-)

7 ToraRafu ToraRafu | Web | 16. srpna 2013 v 11:16

Hah! To je vtipné, já jsem si blog před pěti lety založila právě kvůli kamarádce, která mě k tomu přemluvila. Ale vydržela jsem u něj až dodnes. :-)

8 NOUR NOUR | Web | 16. srpna 2013 v 11:18

Myslím, že začínající blogeři obzvlášť ocení radu ohledně anonymity, spousta lidí, co píše, na toto časem dojede, což je škoda. :-?

9 Cleo Cleo | Web | 16. srpna 2013 v 11:24

[4]: Pravda :D

10 Beatricia Beatricia | Web | 16. srpna 2013 v 11:26

Skvělá, téměř filozofická, úvaha o založení blogu. Moc krásně napsáno. Začínající bloger, ale, bohužel, nanarazí ihned na Srdce blogu, aby si ten návod přečetl. Bude se chvíli bezradně plácat na svém blogu. Chce to čas. Hlavní kredo pro relativně vysokou návštěvnost však je toto: Komentuj a bude ti komentováno. :-)

11 ANA ANA | Web | 16. srpna 2013 v 12:35

Zřejmě bude pravda, co už padlo v komentářích - začínající bloger asi bude tápat a kliknout na Srdce blogu ho nenapadne. Ale můžou se objevit vyjímky a už kvůli nim a kvůli každému nováčkovi je tento článek dobrý.
Získat si návštěvníky díky komentováním a zanecháním adresy, a také vracením se, to je, myslím, dobrý způsob.

12 Wenda Wenda | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 12:45

Nemyslím si sice, že někdo kdo nemá blog na blog.cz narazí zrovna na tento článek, avšak informace nejsou užitečné jen pro ně :-). Myslím, že i mě se něco z toho bude hodit, až za těch pár let z blogem skončím av patnácti budu mít novej :D

13 es ef es ef | Web | 16. srpna 2013 v 13:10

Fajn článek :))

14 MaggieMaiiツ MaggieMaiiツ | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 14:26

Když zapínám blog, vždycky mě upoutají ty nabídky na zajímavé články v okně vedle přihlašování.
Dnes jsem tam uviděla toto a celkem mě to zaujalo.
Musím uznat, že je to pěkně napsané a i když blog již mám, ne sice zrovna úspěšný, další článek tohoto ,,seriálu" si přečtu :D

15 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 14:47

Přestože bloguji už 5 let, chodím sem docela pravidelně a návody si čtu. Ověřuji si, že jsem měla dobrý důvod začít psát blog. Nejen se tím bavit, ale ,,chodit" mezi lidi. Takže v podstatě to, co Standa napsal: psát tak, aby lidi reagovali, kritizovali, opravovali, souhlasili či nesouhlasili. Prostě zpětná  vazba je třeba, jinak si mohu psát jen tak pro sebe do worldu a ukládat si to nebo mazat. Navštěvovat druhé a klidně psát komentáře k jejich článkům, vždyť proto je píšou. Člověk se stále něco učí... :-)

16 Veronicius Veronicius | Web | 16. srpna 2013 v 15:16

Tohle je super článek :) Fajn nápad pro lidi, kteří začínají :)

17 domovina domovina | Web | 16. srpna 2013 v 15:23

Návštěvnosti "několika desítek denně" nejspíš nikdy nedosáhnu, ale jsem vděčná na těch pár, kteří chodí pravidelně.
Málokdy komentuji blogy, které jsou tématicky vzdálené tomu mému i když jsou třeba hodně navštěvované.
Psala jsem jen, když mě něco opravdu zaujalo, ale nepřineslo mi to žádné stálé čtenáře. Takže si spíš najít čas a vyhledat ty blogy, co budou podobné. Ale je to v tom množství velice těžké, natož pro nováčky.

18 viscovim viscovim | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 15:38

Já měl asi týden pořád nulu, pak jsem našel jeden blog, komentoval články a za jeden den jsem měl návštěvnost 15 - 30 lidí denně :)

19 WhitEvil/taková normální ještěrka WhitEvil/taková normální ještěrka | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 15:41

Užitečný článek.
co se návštěvnosti týče tak já budu spokojená i za dva lidi denně, když budou přidávat komentáře  hlasovat v anketách...

20 Rainbow Rainbow | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 16:26

Nelíbí se mi rozlišování na dobrý/špatný důvod založení blogu.
-Kopírování informací a obrázku z internetu. Pokud někdo polepí z všemožně rozházených informací a třeba i na cizích stránkách celý a smyslupný článek, tak jsou mu lidé za to ještě vděční. A i kdyby se někdy jednalo o takovéto prosté kopírování obrázků z internetu, pixelech, kusovek, tak právě i z tohoto blogu se může časem vyklubat plnohodnotný blog. Co když to autor bere jako odreagování a prostě se mu líbí si prohlížet hezké obrázky a brát je jako inspiraci třeba pro své fotky? Autorská práva jsou něco jiného, ale nevidím důvod někomu zakazovat dělat si svou vlastní malou galerii posbíranou z internetu. Proč ne?
-Doporučení kamarádem, to je jiná věc. Řekla bych, že tím způsob, že někdo doporučil svému kamarádovi, že existuje úžasné místo, kde může zveřejnit své nápady, jako je blog, není špatný způsob. A myslím si, že právě tímto způsobem se zrodilo spousty zajímavých blogů ať už se zajímavými názory, nebo originálními fotkami. Oni se ti lidé na ten blog nějak musí dostat a sami od sebe ho většinou nenajdou, prostě někde musí uvidět, nebo se dozvědět, že to vůbec existuje.

21 Vikomt Vikomt | Web | 16. srpna 2013 v 16:35

Tokio Hotel často hledaným výrazem? Člověk by řekl, že dobám jejich slávy už odzvonilo. Jsem překvapen, že jsem se něco nového dověděl i já. :D Pro nováčka bude tento článek jistě přínosný. ;-)

22 Veroniqué Veroniqué | Web | 16. srpna 2013 v 17:27

Ve své podstatě bych na svém blogu již ani neměl být. Založil jsem si ho z prostého důvodu - kopírovat obrázky od jiných. A ano, je pravdou, že mi to příliš dlouho nevydrželo - ovšem z naprosto jiného důvodu. Časem se objevil Autorský klub a mě nadchla myšlenka, že bych skrz něj mohl dát do světa něco svého. A tak, i když mě omrzelo kopírovat myšlenky a práce jiných můj blog stále žije - odproštěn od krádeží, ale žije.
A ano. Nemám ani žádnou cílovou skupinu. Jistěže mě potěší, když někdo do mého světa zavítá, jsem rád za každý komentář, ale.. ALE kdybych měl určit svou cílovou skupinu, asi bych nemohl odpovědět. Má stránka je pro všechny a pro nikoho. Ve své podstatě, hlavně pro mě. I cíl mé stránky (stejně tak jako moje očekávání) je skrytý někde v nedohlednu. A já sám? Sám bych ho rozhodně nečetl. Můj blog tu je a neměl by tu být. Vlastně ani nevím, proč ho vedu. Nějakým způsobem mě naplňuje myšlenka, že i když jsem pro lidi neviditelný, stále můžu své já vykřičet do světa. I přesto že se mezi vším tím křikem ztratí.
Takže má rada ( i když tento článek je samozřejmě dobrý a jistě by mi usnadil začátky - kdyby v té době již existoval), má rada zní - buďte sami sebou a jen sami si řiďtě ten malý kousek světa, který máte možnost si zde stvořit. Je to přece geniální - být někde středem pozornosti. :)
Přeji příjemné blogování.

23 David David | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 18:36

Solidní návod. Teď ještě, aby si toho nováčci všimli. :-)

Jsem zvědavý i na další díly, i když se asi nic moc nového nedozvím, ale člověk nikdy neví... :-D

24 Miloš Miloš | Web | 16. srpna 2013 v 19:07

K čemu jsou moderované komentáře?
Pokud má někdo nastaveno schvalování komentářů, pak:
1. absolutně nesnáší kritiku a pro svůj lepší obraz ponechává jen pochvalné poznámky, nebo
2. sám si uvědomuje, že píše nesmysly a nikdo by ho nechválil.

Existují asi výjimky, třeba Metteorwa zveřejňuje své akty, což by mohlo některé jedince povzbudit k nechutným poznámkách, ale jiný důvod si moc představit neumím.

25 Myšák Myšák | Web | 16. srpna 2013 v 21:48

[24]: anebo se setkal s kyberšikanou ;-)

26 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 23:55

[24]:Uznávám moderované komentáře jen v případě, že někdo dá soutěžní otázky n několik dní a nechce, aby případný výsledek prozatím viděli ostatní. Jinak máš naprostou pravdu. Nechat si klidně nadávat, jen na okraj, víte, že lidská radost z něčí bolesti, či nedobrého pocitu paradoxně zvýšila návštěvnost. Je to smutné, ale několikrát za mého působení jsem se s tím setkala. ???

27 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 23:56

[24]: ad 1. kritiku ano, nadávky ne. Nebo myslíš, že to člověka povzbudí?

28 mengano mengano | E-mail | Web | 17. srpna 2013 v 6:20

Na blozích čtu nejen články, ale i komentáře. Občas se stane, že jsou lepší než článek :-)
Pokud někde narazím na moderované komentáře, tak v 99% nekomentuju. Nebaví mě to.
Článek by byl pro začínající blogery pravděpodobně užitečný, ale drtivá většina nováčků ho objeví dávno po tom, co si blog založí.

29 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 17. srpna 2013 v 6:36

Já budu mít teď blog dva roky a má průměrná návštěvnost je dvacet lidí denně.. jsem spokojená, protože vím, že ti lidé mé články přečtou a napíšou svůj názor... myslím, že nejde o počet, alespoň u mě.. Jinak článěk se mi líbí.. kdybych blog zakládala, určitě by mi v něčem pomohl... ;-)

30 Taya Atsu Taya Atsu | E-mail | Web | 17. srpna 2013 v 10:01

Přijde mi, že tenhle návod trochu omezuje individualitu. Jediné, v čem by snad mohl reálně pomoct, je rada ohledně identity. Každý by si měl projít nejistými začátky, blbostmi v podobě pixelek a podobně (pokud si nezakládá blog vážně s tím, že tam bude dávat povídky nebo jinou vlastní tvorbu).
Já nevím, mě by asi jako nováčka naštvalo, že mi někdo říká, co mám a co nesmím dělat na svém kousku internetového světa. Ale možná jsem jen výjimka, možná to vážně někomu pomůže.

31 Eraiil Eraiil | E-mail | Web | 17. srpna 2013 v 10:34

Moc děkuji za tento článek :-) Jsem totiž naprostý začátečník, co se týká blogování. 8-O Hlavně to, co od toho čekám já a zda to chci nabídnout druhým. Takže ještě jednou dík za uspořádání priorit.

32 Tina Tina | Web | 17. srpna 2013 v 12:18

Sú to dobré rady, aj keď si nemyslím, že sa k tomu nejaký začiatočník dostane... :)
Čo sa týka tej adresy, určite najlepšie je mať takú, ktorá vystihuje blog. Lenže ja keď som si niekedy pred sto rokmi zakladala blog, všetky adresy čo som chcela, boli obsadené (nenapadlo mi napísať niekomu mail, ako vravím, začiatočníci sa k tomu málokedy dostanú) a tak som skončila s touto, ktorá nesúvisí absolútne s ničím :D ale má to aj svoje výhody, lebo vždy, keď sa začnem venovať niečomu inému, nemusím hneď zakladať nový blog a zároveň to nebude ako keby som písala návody na pestovanie kaktusov na blogu o hudbe :-D

33 Em Zet Em Zet | Web | 17. srpna 2013 v 15:55

Pravda, mít úspěšný blog je aspoň ze začátku docela zloděj času, protože vašeho nového blogu si musí nějací lidé všimnout. :-) Mně se skutečně osvědčilo psát komentáře na blog ostatních lidí. Pokud admin/ka nějakého blogu komentáře neignoruje (i takoví jsou), na váš blog se podívá a pokud zaujmete nějakým článkem, okomentuje.
Definice úspěšného blogu je podle mě blog:

a) na který se lidi rádi vracejí, tedy máte nějaké pravidelné čtenáře, pro které je radost číst vaše články

b) komentovaný blog, lidé mají co k vašemu článku říct -> hodně mě potěší dlouhé a obsáhlé komentáře k tématu. To pak vím, že jsem se s článkem nepsala zbytečně, že to má odezvu a zpětnou vazbu. :-)

Takže asi tak. Blogování jsem teď skoro půl roku odstavila na vedlejší kolej a o návštěvnost jsem přišla. :-) Ale nic není ztracené. Věrní čtenáři zůstali a vždy se mohou najít další.
Přeju všem příjemné blogování.

34 Dragell Dragell | Web | 17. srpna 2013 v 16:09

Já si myslím, že většina prvních blogů nevydrží. Ani mně nevydržel a trvalo mnoho let, než jsem se dopracovala k tomu aktuálnímu, kde už nějaký pátek jsem.
Jinak tématicky jsem téměř nevyhraněná. Veškeré mé zájmy se na blogu objevují a že to je nemalý záběr :) A přesto nemám nouzi o návštěvníky. Není důležité až tak téma, jako zapálenost autora pro věc.

A na závěr bych také něco přihodila ze svého blogu:
- http://in-my-own.blog.cz/1207/jak-zlepsit-uroven-blogu
Jinak další články o blogování ve stejné rubrice.

35 nikdo důležitý... :D nikdo důležitý... :D | Web | 17. srpna 2013 v 17:29

Opravdu dost dobrý článek zvlášť...když s blogem teprve začínám :-D

36 Em Zet Em Zet | Web | 17. srpna 2013 v 20:34

[34]: Já si třeba myslím, že skoro každý bloger nezůstane u svého prvního blogu. :-D Podle mě projde fází, kdy ho blog začne štvát, tak ho třeba zruší, pak mu začne chybět, založí si druhý nebo třetí a u toho zůstane už na delší dobu, třeba natrvalo. Ale k lepšímu blogu se nějak "dospěje", je to taková cesta uvědomění se, co vlastně od blogu chci.
Bych řekla. :-)

37 ANA ANA | Web | 17. srpna 2013 v 21:36

[24]:Některé moderované komentáře jsou při soutěžích, kdy se zveřejňují odpovědi až po několika dnech, jinak moderované komentáře taky nesnáším. I když jsou asi případy, kdy jsou nutné.

38 mengano mengano | E-mail | Web | 17. srpna 2013 v 22:52

[37]: U těch soutěží mají moderované komentáře logiku. V ostatních případech nerozumím, proč je lidé mají. Je přece vždycky možnost otravného komentátora vymazat a nebo rovnou zablokovat :-)

39 clariaq clariaq | Web | 18. srpna 2013 v 8:51

Hezký článek. Já osobně si o moderovaných komentářích myslím, že nejsou špatné. Když jsem byla mladší, můj tatík mi povoloval jedině ty. A není to tak špatné a hrozné, jako tady píšete, někdo prostě jen chce mít přehled o svých komentářích.

40 Miloš Miloš | Web | 18. srpna 2013 v 11:52

[26]:[37]:Ano, na soutěže jsem zapomněl.

[28]:[38]: Mám stejný názor, diskuse, kde se komentář objeví za 3 dny (nebo vůbec) nemá žádný smysl.
Já mám slabost pro ironické komentáře Alisy, myslím, že je asi nejzdatnější diskutérkou, když jde o střet názorů, přitom ona sama má moderované komentáře. To vůbec nechápu.

41 Miloš Miloš | Web | 18. srpna 2013 v 11:55

[40]: Za pravou závorkou má být čárka (pro grammar nazi). ;-)

42 ljaguska ljaguska | Web | 18. srpna 2013 v 13:53

Tento článek mě dokázal hoooodně navnadit, tak jsem do toho zas praštila a založila. Měla jsem už několik blogů, ale bylo to takový o ničem takový zbytečný a celkem trapný kecy 14 leté holky :D Pak jsem si dala chvilku pauzu a teď jsem založila zas jedno veledílo a jsem zvědavá jak dlouho mě to bude bavit. :)

43 sur-les-ailes-des-anges sur-les-ailes-des-anges | 18. srpna 2013 v 16:07

[20]: Souhlasím úplně. Na co cíl? Cíle se během cesty mění a přímo, ne každý bloger potřebuje komentáře, návštěvnost a všecko možné. Někdo si prostě dělá blog jen poro sebe, nepotřebuje "obdivovatele" blogu, chce se jen vypsat na net...

44 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 18. srpna 2013 v 16:10

Nějak nechápu, že někdo hledá ,,volný" název blogu. Já jsem prostě dala, co mne napadlo. Před převedením jsem měla rucuk, vystihovalo to mé jméno- dost lidí si myslelo z počátku (nepozorně asi četli text), že jsem mužský. Tady jsem tedy zůstala u zvoleného jména na blogu.Jedu dál, zvolna... ;-)

45 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 18. srpna 2013 v 16:12

[44]: to možná ty, ale ne každej je spokojenej s tím co bys byla ty hele :-)

46 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 18. srpna 2013 v 16:13

[43]:Tomu nevěř. Nenamlouvej si to. Když píšeš do blogu, předpokládáš, že to někdo bude číst a neznám člověka, kterého by nepotěšilo, když lidi zaujme a dají mu to najevo. Jinak by sis mohla psát jen tak, do sešitu  nebo co já vím kam? Už jsem to uváděla, nebudu opakovat. ;-)

47 Jelly Jelly | Web | 18. srpna 2013 v 17:05

Já si založila blog proto, že můžu psát své zážitky...

48 m. m. | Web | 18. srpna 2013 v 17:47

Myslím, že svůj první blog jsem zakládala s tím, že už mě přestalo bavit psát si to pro sebe do deníku. Toužila jsem po zpětné vazbě, chtěla jsem, aby si to někdo přečetl a řekl mi svůj názor, a zároveň to muselo být tak, aby mě nikdo neviděl. Neuměla jsem komunikovat svoje myšlenky naživo, měla jsem pocit, že jsem pro svět neviditelná a nikdo mě neposlouchá. Internet a blog byl ideální řešení.

Bloguju už osm let a je to pořád o tom samém. Už se nebojím, blog mě naučil formulovat svoje názory a udělal ze mě otevřeného upřímného člověka, který se nebojí ani negativním reakcí. Otrkalo mě to a naučilo mě to komunikovat s lidmi i v reálném životě. A pořád píšu hlavně proto, že mě baví právě ta zpětná vazba, a spíš už míň pro sebe.

Dřív to bylo něco, co nikdo neznal, hlavně. Se svým blogem jsem byla mezi svými kamarády jediná a divná. Dneska už ho má každej a mně přijde důležitý mít ten svůj fakt užitečnej a k něčemu. Baví mě to, když to lidem něco dává. Neužitečnejch blogů jsou myriády. Když chce člověk mít něco special, tak to čtenářům musí něco dávat, ne jen jemu.

49 Smoke. Smoke. | Web | 18. srpna 2013 v 18:50

Ach, ano. Onen slavný trh s komentáři. Je to pravda, dennodenně narážím na hromady blogů, u kterých postrádám jakýkoli smysl či cíl konání autorů a autorek. Chtělo by to čistky. (Ha, ha.)

Děkujeme pěkně za článek. Kdybych začínala teď a ne před několika měsíci, asi by mi pomohl říct: "jo, já ten blog fakt chci."

Doufám, že se tu objeví něco jako "Jak na grafiku pro blbce", protože i když se hodně snažím, to know-how mi pořád uniká.

50 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 18. srpna 2013 v 19:19

[48]: v podstatě souhlasím... až na to, že ta zpětná vazba nemusí být podle pravdy (tím chci říct, že někteří uživatelé píšou účelově tak jak se jim zrovna hodí) :-)

51 Koník Koník | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 10:16

I po třech měsících mého samostatného tonutí v blogových vodách stále přínosné. Čas ukáže, jak důkladně jsem četl :-) Děkuji za podnětné čtení.

52 Lokusta Lokusta | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 11:27

Osobne som si blog založila z veľmi jednoduchého dôvodu, aby som sama seba prinútila napísať čo najviac literárnych rozborov a poviedok a to v adekvátnej kvalite. Pomôže mi to k štúdiu a tiež mám z toho potešenie. Cieľ, prečo som si založila stránku, bol teda pre mňa od začiatku jasný. Ale na druhú stranu, tak ako už niektorí povedali, tiež si nemyslím, že existujú zlé a dobré dôvody, vždy bola a bude len snaha vydržať až do konca. K tejto vlastnosti vám jednoducho "dobrý" dôvod nepomôže.

53 Martina Ayko Martina Ayko | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 12:20

Tohle je dobrý článek. Mnohým čtenářům a začínajícím to určitě pomůže. Já jsem měla a stále mám cíl, kvůli kterému jsem si založila blog. Jsem ráda, že někdo konečně vydal tak dobrej článek pro začínající blogery. Určitě jsou důvody, dobré i zlé, proč s blogem zůstat od začátku až do konce.

54 Sassy Sassy | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 15:30

Ja som si blog založila hlavne pre to, lebo sa mi chcelo. Čím som staršia, tým viem, čo na blog xhcem naozaj pridávať, a čo nie. :) Dúfam že blog mi vydrží dosť dlho. :) ;-)

55 Otavínka Otavínka | Web | 19. srpna 2013 v 15:58

Ohromně výborný nápad! Jsou návody, které jsou vždy potřebné. Mladí kouknou na pc a okamžitě jim to zapne a hned ví, co mají dělat,ale my starší máme potíž.Celou řadu věcí, by člověk měl znát ještě předtím, než to založí, ale se mnou je to spíše naopak. Učím se za pochodu a některé postupy se nenaučím, ani kdybych se na hlavu postavila. Ale vždy se najsou dobré dušinky, které pomohou a poradí. :-)  :-)

56 Dalian Dalian | E-mail | Web | 20. srpna 2013 v 1:00

Výborný článek, škoda že takový nebyl i před čtyřmi lety. Možná bych se zvládla nějak poučit :D Jenže to né, vždy se něco kvalitního zrodí až po pár letech mého blogování...

57 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 20. srpna 2013 v 9:28

Já třeba už nějakou dobu komentáře moderované mám, kvůli stupidním reklamám a spamům. Dokonce se mi na blogu objevovaly cizojazyčné reklamy, které evidentně neměl na svědomí člověk, ale nějaký automat, všimla jsem si tehdy pár takových komentářů i na jiných blozích. Ale obvykle, když už má článek aspoň týden, jsou komentáře opět volné, protože riziko debilních komentářů typu "jukni na můj blog" razantně klesá, když už článek není mezi nejnovějšími.
Stálejší návštěvníci jsou na to zvyklí a vědí o co mi jde. Prostě mi tyhle komentáře vadí a je pro mě jednodušší je prostě nezveřejnit, než je mazat.
Těším se na další díl, docela mě zajímá, jestli mám i po těch letech v nastavování nějaké mezery, třeba se dozvím něco nového :-) .

58 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. srpna 2013 v 9:34

[57]: Taky jsem je tak měla. Ale když zmizely z titulky nejnovější články, kam jsem se dostávala velmi často, tak zmizeli i čtenáři a já to zrušila, abych měla šanci na nějakou odezvu.

Ale spíš jsem chtěla říct: CO TAKHLE NOVÉ TÉMA TÝDNE, CO?!

59 Maggie Maggie | Web | 20. srpna 2013 v 10:57

Jo, konečně něco co pomůže začínajícím blogerům něco jako jsem já :D rady jsou super a vždy se hodí :)

60 ledove-zahrady ledove-zahrady | Web | 20. srpna 2013 v 14:00

Jo, a k relevantním komentářům musíte přidat taky svoji adresu blogu do kolonky Web :) Jako já :D

61 Mason Mason | Web | 20. srpna 2013 v 23:09

Tohle je skutečně velmi cenný článek pro spoustu začínajících uživatelů.

Poslední dobou narážím na čím dál tím víc blogů, které jsou založeny se špatným cílem. Osobně přímo nesnáším blogy, na kterých se objeví třikrát denně článek typu: "Ahoj, jak se máte?" "Čauky, právě jsem spapala večeři - kuře :)))))) "

Takové to blogy jsou dílem většinou pubertálních holčiček, které se buď nudí nebo si tím zvedají sebevědomí. Upřímně si myslím, že když už se chce někdo svěřit s tím, co jedl k večeři měl by zavolat někomu koho zná - a pokuď nebude moc otravný může s tím člověkem zažít i skvělé chvíle.

Prostě....na internet by se měly dávat jen věci s nějakým smyslem. Blog.cz je zdarma a to mnoho lidí popouzí k tomu aby na něj psali - prakticky úplné kraviny.

62 Lukáš Lukáš | Web | 21. srpna 2013 v 14:06

Zdarec,

[61]: nezevšeobecňuj... to co pro jednoho je nějaká - pro jiného nemusí být totéž. ;-)

63 Milk Milk | Web | 22. srpna 2013 v 9:59

Veľmi zaujímavý článok. Ja mám novo založený fanblog a snažím sa skôr podávať zaujímavé informácie, o hudobných skupinách a pod. Nemám zatiaľ moc úspech, snáď to časom príde :-)

64 Sasha Sasha | Web | 23. srpna 2013 v 8:24

vzhľadom k tomu že ja som z merania návštevnosti úplný pako, tak sa na ďalší článok teším :)

65 Fallen Angel Fallen Angel | Web | 23. srpna 2013 v 14:14

Já osobně tedy jsem spíše časově vytížený bloger. Navíc, když nepíšete o úplných kravinách, jakože Niall z 1D snědl k večeři pizzu, tak počet článků se úměrně sníží.
Hodně lidí píše příběhy, povídky, neliším se ani já, ovšem, když mě chytne spisovatelský blok, tak jinak nemám moc o čem psát, čímž pádem si to tam nespamuji blbostma, jinak proto, aby to nebylo úplně prázdné mám Hodnocení blogů, Recenze na všechno, a tak, i když zaplnit to dostatkem článků je prostě práce na několik let.

66 m. m. | Web | 23. srpna 2013 v 17:40

[63]: Nechci ti kazit radost, ale osobně si myslím, že opravdového úspěchu v blogování lze dosáhnout pouze publikováním vlastního, bláznivě užitečného a kvalitního obsahu, který tví čtenáři nikde jinde nenajdou, a tudíž tě budou hltat a zobat ti z ruky. když tvůj obsah bude tak kvalitní a unikátní, že si tvůj blog vybuduje stálou základnu čtenářů tak do tebe zblázněných, že budou ochotni za tvůj obsah i zaplatit a budou tě všude doporučovat, to je podle mě blogerský úspěch a takové stránky, které pomáhají lidem a přináší něco nového a užitečného, mají skutečně smysl.

Ano, najdou se fanblogy, o nichž se říká, že jsou úspěšné - mají vysokou návštěvnost, protože se zaměřují na jedno konkrétní téma, na jednu konkrétní profláklou kapelu, která má miliony fanoušků, a tudíž je hojně vyhledávaná. Ale pokud tvůj blog sestává z publikování převzaté cizí tvorby, na níž ses nijak nepodílela, a z čirého kopírování něčeho, co čtenáři najdou na bambilionu dalších stránek,i kdyby se ti s tím nakrásně podařilo vyhnat vysokou návštěvnost, podle mě to není úspěch, ale mrhání časem, energií i internetovým prostorem.

Fanblogů jsou miliony a všechny mají vesměs ten samý obsah, který kopírují jeden od druhého. Musela bys hodně, ale vážně hodně makat, abys mezi nimi vyčouhla a byla jiná.

Ale to je jen můj náhled na blogování a úspěšnost v něm. Pokud tě takový způsob blogu baví a naplňuje, have fun 8-) Ale myslím, že fanoušci spíš přeferují vyhledané výsledky z oficiálních zdrojů a fanwebů než fanblogů.

67 Kate Kate | Web | 23. srpna 2013 v 18:44

Já jsem vděčná, že na můj blog chodí vůbec někdo. :)

68 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. srpna 2013 v 22:21

[45]:  Hele a proč máš tak jednoduchý název a nedal sis třeba anglický nebo nějaký fantazijní? Je lepší, když si lidé zapamatují s kým mají tu čest a nkonec, kdo se za své jméno stydí, ať nechodí na internet. Stejně se nakonec proflákne. ;-)  :-D

69 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. srpna 2013 v 22:23

[66]: V tom musím souhlasit. Věci, které se dají najít na netu i zadáním názvu není třeba moc propagovat, ne každého zajímají.

70 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. srpna 2013 v 22:24

[67]: Když budeš zajímavě psát, své čtenáře si najdeš a budou se k tobě vracet. :-)

71 Lukáš Lukáš | Web | 24. srpna 2013 v 9:42

[68]: a to prosím říká nějaká "Růža z Moravy" :D ;-) dál

[66]: v podstatě s tebou souhlasím

[69]: a co když ti řeknu... někdo však nepíše pro co největší návštěvnost (jak by pochopitelně správci blog.cz chtěli ;-)  ale spíše jako pro sebe třebaže veřejně a to veřejně je právě proto aby toho člověka to nutilo alespoň k něčemu trochu lepšímu (třeba) :-)

[70]: no... :-?

72 silnamadam silnamadam | E-mail | 24. srpna 2013 v 11:18

Proč si blog vůbec založit? Já ho založila hlavně proto,že je málo blogerek silnější postavy a spíš je mnoho těch štíhlých a hlavně proto,že jsem chtěla napsat, jak to vidím já. Co se mi líbí a co ne a kvůli tomu,aby mi i ostatní řekli co si o mě a mých článcích, názorech a radách myslí. To je asi tak všechno. Když mé články někoho zaujmou a třeba i pobaví,tak to je pro mě tou největší poctou.

Blogy by měly být hlavně kontaktem s ostatními, poučením a zábavou,to by měla být jejich náplní. Na to abych věděla co chci psát a o čem chci psát, tuhle stránku nepotřebuji. :-)

73 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 24. srpna 2013 v 12:49

[72]: trošku víc suverénnosti do toho... jo a to... kde se ten blog nachází (děkuji) ? :-)

74 S!era S!era | Web | 24. srpna 2013 v 16:53

Moje kámoška si založila blog a ted ho prej zruší :-(  :-(

75 silnamadam silnamadam | E-mail | 24. srpna 2013 v 17:23

najdete mě na blog.cz a můj blog se jmenuje SilnaMadam. Budu ráda když nakouknete, případně poradíte jak bych mohla svůj blog vylepšit,o čem chcete číst a o čem vůbec ne atd. Zatím jsem tu teprve druhý den,jsem zelenáč a tak grafická stránka mého blogu není nic moc. Dejte mi čas a já to zlepším. Článečků na rozličná témata tam mám dost : - ) díky moc Vám všem kteří jste si našli chvilku a mrkli na můj blog, moc si toho vážím. :-)

76 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. srpna 2013 v 22:34

[75]: Mohu-li doporučit zaregistruj si web  pokud nevíš, tak bys měla mít asi http://silnamadam.blog.cz a pak kamkoliv zabrousíš, bude možno se na tvůj blog bez hledání dostat. ;-)

77 silnamadam silnamadam | E-mail | 25. srpna 2013 v 9:22

díkes,to už mám..registrace byla tím prvním,čím jsem začala.

78 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. srpna 2013 v 13:14

[71]:To byla ironie, pokud jste to nepostřehl.

[77]:To ano, ale pokud se nepřihlásíte i s webem na komentáře, blogeři se k vám nedostanou tak rychle, jak z webu.

79 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. srpna 2013 v 13:26

[77]: Ono se dá také dotat na profil ťuknutím na avatar u komentáře(pokud není všeobecný-nepřihlášený) a tím se dostane i na blog, takže pak není třeba uvádět web. Já jsem si vás našla. :-)

80 silnamadam silnamadam | E-mail | 25. srpna 2013 v 13:31

avatar...tak tam jsem se dobrala,přihlášená snadjsem..jsem fakt zelenáč a ještě přicházím na to,co jak a kde,však já se budu snažit a ono to půjde.

Víte co je to ironie? Nedostatek smyslu pro humor : - ) dám si to patentovat,taky ironie.

Ale vážně,cením si rad těch,co jsou už v blogování mnohem zkušenější než já. zatím čerpám isnpiraci,navštěvuji blogy ostatních abych viděla o čem píší a jak své blogy vedou. Je toho ještě dost co se musím naučit ale rozhodně to nevzdám : -)

81 Marytess-Kitty Marytess-Kitty | E-mail | Web | 25. srpna 2013 v 15:17

Je to čtivě napsaný a docela mne mrzí, že jsem se na tohle nekoukla před čtyřma rokama :DDD (Že to nebylo před čtyřmi lety) . Ale myslím, že blog jsem založila z dobrého důvodu a začínajícím blogerům budu přát hodně štěstí. Já sama mám tento nový blog jen několik měsíců a tak návštěvnost není veliká, ale troufám si říct,že mám deset pravidelných návštěvníků, co si články čtou s úsměvem a očekávnáním, s čím zase přijdu. Není to stovka, ale i za to jsem ráda, má práce někoho zajímá :)

82 strc-sa strc-sa | Web | 25. srpna 2013 v 17:10

blogujem už niekoľko rokov, ale aj tak si myslím že je tento článok veľmi nápomocný a určite som si z neho čo-to odniesla :)

83 ANA ANA | Web | 25. srpna 2013 v 18:06

[39]:Přece přehled o svých komentářích máš i ve chvíli, kdy moderované nejsou. A když je některý urážlivý, můžeš ho klidně smazat tak jako tak.
Moderované komentáře jsou naprd a beru je jen ve vyjímečných případech, kdy má někdo na blogu permanentního hatera, nebo se jedná o soutěž.
Jinak mi to připadá jako cenzura čtenářů, což nesu dost nelibě.

84 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. srpna 2013 v 18:59

[80]:Ta ironie ode mne patřila Lukášovi, my se tak lehce pošťuchujeme nejen tady. Smysl pro humor mám určitě, přestože to tak možná nevypadá. Mám ráda konverzační, spíš suchý, možná trochu rýpavý. Zle to ale nikdy nemyslím, jen pokud bych se bránila napadání. To je ale lepší prostě ,,odejít". ;-)  :-)

85 Julia de Sena Julia de Sena | E-mail | 26. srpna 2013 v 8:33

Děkuji moc za tento článek, líbí se mi a vzhledem k tomu, že si blog právě zakládám, moc se mi hodí. Velice dobrý nápad, děkuji.

86 silnamadam silnamadam | E-mail | 26. srpna 2013 v 8:52

tady to ještě jde,na jiných diskuzních fórech jsem potakala lidi kteří měli tak odporné,vulgární a mnohdy sprosté komentáře. Ne k věci,spíš aby někoho nakrkli :-) když mě někdo nakrkne,tak se nedám. Když je ženská měkkota,tak si s ní každý vytře pr..l

mě se zdálo celkém lehké založit si glog,přihlásit se ale vkládání fotek a videí,to mi ještě nejde. časem na to příjdu, metodou pokusy, omyl. Jsem ráda za diskuze,reakce ostatních na můj blog a článečky v něm. On každý nemůže vědět všechno,jak se říká:žádný učený z nebe nespadl.

87 Že by já? Že by já? | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 14:21

Hlavní je vědět, o čem chci psát. Protože bez konceptu to jde horko těžko. Deníček, sebeprezentace, vaření, cestování - vždycky se dá najít skupina, ke který se může člověk tak nějak přiřadit. Pak se mnohem snáz drží konceptu blogu a nepíše jednou o jednorožcích a podruhý o těžbě hnědýho uhlí. Ovšem, nesmí ho téma blogu začít svazovat. Já osobně mám ráda blogy, které mají nějakou jasnou linku (např. ezoterika, povídky...), ale nejsou zaměřeny pouze a jedině na jedno téma. Prostě je fajn mít obsah nastavenej tak, aby zaujal co nejvíc lidí, ale zároveň se nechtít zavděčit každýmu a neztrácet sám sebe a duši svýho blogu. A s tím se vrhnout do psaní :-)

88 marie2624 marie2624 | Web | 1. září 2013 v 13:28

To já při založení blogu udělala tu chybu, že jsem špatně (a to hodně) pojmenovala svůj blog. Několik měsíců toho lituju, ale nový blog se mi zakládat nechce. Nejvíc bych uvítala funkci změnění adresy blogu.

89 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. září 2013 v 15:56

[10]: To je přesné! Ale líp dostat informace později, než vůbec ne. Už táhnu čtvrtý rok, ale v každém dílu (teď jde třetí) najdu něco pro sebe. Potřebná věc - v tomto měl SR šťastnou ruku (pokud to byl jeho nápad)... :-)

90 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. září 2013 v 15:58

[15]: Růženko, souhlasím nahlas. Pro mě je zpětná vazba a komentování hodně důležité... :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama