Anketa: Odradí vás moderované komentáře?

28. srpna 2013 v 8:00 | Standa |  Ptáme se vás
V diskusi pod jedním nedávným článkem na tomto blogu se objevilo zajímavé téma. V článku jsem psal, že jedním z dobrých důvodů k založení blogu je získání zpětné vazby od čtenářů. A tu ve většině případů získáte prostřednictvím komentářů pod článkem.

Někteří blogeři ale své čtenáře záměrně omezují a nastavují pod svými články moderované komentáře. Co je k tomu vede? A odrazuje vás to coby čtenáře od psaní komentářů?


Pro příklad blogů, jejichž autoři se dali cestou moderovaných komentářů, nemusíme chodit nikam daleko. Ze známých blogů jsou to třeba metteorwa.blog.cz, like-a-lovesong.blog.cz nebo karolinaloskotova.blog.cz. Pokud budete chtít napsat k některému článku na těchto blozích komentář, budete muset čekat, než ho autorka blogu schválí a zveřejní - do té doby se na blogu nezobrazí.

Z toho mj. plyne, že pokud autor blogu váš komentář neschválí, nikdy se o něm nikdo nedozví. To by mohlo být hlavní příčinou toho, proč jsou moderované komentáře tak málo oblíbené. "Proč si dávat námahu s psaním svého názoru, když není jisté, že se na blogu vůbec objeví?", může si říct leckterý návštěvník blogu s moderovanými komentáři.

Co na to říkají sami blogeři, kteří moderované komentáře používají? Nejčastěji zmiňují tři důvody, které je k tomuto nepopulárnímu opatření vedly:

  1. Na blogu se vyskytl troll nebo hejtr, který svými otravnými komentáři obtěžuje autora blogu i ostatní návštěvníky.
  2. Autor blogu chce tímto již na počátku zarazit výskytu nevyžádaných pozvánek na ostatní blogy, které někteří blogeři píší pod nové články na všech blozích.
  3. Autor blogu má nastaveno posílání e-mailů, které ho informují o nových komentářích, což mu v kombinaci s moderovanými komentáři poskytuje dokonalý přehled a vládu nad každým novým komentářem. Díky tomu může bloger mimo jiné eliminovat výskyt jakýchkoli komentářů, které mu z nějakého důvodu vadí.

Kromě blogů s moderovanými komentáři najdeme dokonce i blogy, na nichž jsou komentáře zakázané zcela. Jsou to třeba darny.blog.cz, paranek.blog.cz nebo imusic.blog.cz. Tyto blogy ruší základní výhodu blogů - interaktivitu mezi čtenářem a autorem blogu - a fungují čistě jednostranně. Můžete je pouze číst a nic víc - komentář na ně nepřidáte. Na jednom z těchto blogů najdeme toto vysvětlení:


"Nemám zájem o žádné komentáře ke svým, či převzatým článkům, komentářům politického či jiného dění, ani ke svým básničkám, říkadlům atp. Kdo chce, přečte, komu se to líbí, vrátí se zpět, komu ne, už tento blog nikdy nenavštíví."


Co si o takovém názoru myslíte? Je rozhodnutí moderovat (případně zcela zakázat) komentáře podle vás svrchovanou volbou každého blogera, a nikomu do toho nic není, nebo s tím nesouhlasíte a od takových blogů vás to odrazuje?

Jsou podle vás komentáře pod články hnacím motorem většiny blogerů, kteří kvůli nim stále znovu a znovu usedají ke svým klávesnicím, aby napsali nový článek? A je podle vás náhoda, že na dvou ze tří blogů se zakázanými komentáři, které byly vybrány pro tento článek, už dlouhé měsíce nevyšel nový článek?

A konečně, co říkáte tomu, že všechny autorky blogů s moderovanými komentáři, vybraných pro tento článek, jsou ženy, zatímco všichni autoři blogů se zakázanými komentáři, jsou muži?
--
Čtěte k tématu:

 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Morell Morell | Web | 28. srpna 2013 v 8:06

jestli vás napadá takovou volbu zrušit, tak to opravdu nedělejte, Moderované komentáře u pár článků mám tak a myslím si, že to není žádný problém. Pokud se blogerovi komentář nelíbí,t ak ho smaže, ať už je diskuze moderovaná, či není a že o komentáře enstojí, jsou i takoví. Někdo zpětnou vazbu nepotřebuje. Jsou články, u kterých je lepší komentáře zakázat úplně, pokud lákají příliš mnoho spamu. Každému tuto volbu schvaluju.

Ostatně já taky blog málokdy píšu kvůli sotatním, píšu ho kvůli sobě, protože si myslím, že jefajn psát a jestli se to někomu nelíbí, je to jeho věc. Ostatně, smazaný komentář nelze od článku odstranit úplně, což také oceňuji, i když je to trochu zvláštní. BLoger tak sice urážky může skrýt, ale na článek zůstanou nalepené třeba i komentáře, které nejsou blogerovi pohodlné, zvláště, dky jsou to třeba spravedlivá obvinění.
Komentáře, tak jak jsou, se mi líbí. :-D

Pokud jde o vylepšování, já bych navrhovala změny kousek vedle - v administraci článků. Jestli máte zájem, ráda vám řeknu více... ;-)

2 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 8:27

Vím o té možnosti a už jsem ji použila. Někdy (hlavně) kvůli soutěži. Proti trollům nemám obranu, ale můžu je následně zakázat. Moc moderovaných článků naštěstí nevídám, ale chápu tuto možnost... :-)

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 28. srpna 2013 v 8:43

Rozhodně mi vadí zakázané komentáře zcela. Takové mám jen u článků, které jsou tzv. rozcestníky, tam komentáře smysl nemají, ale když si přečtu opravdu kvalitní fajn článek a ráda bych se k němu vyjádřila a autor tu možnost nedává, tak k čemu to pak na web píše?

Sama jsem ale nějakou dobu moderované měla. Ono je to ošidné. Bylo to v době staré titulky a to jsem na ní byla docela často, protože jsem věděla, v jaký správný čas zveřejňovat. No a neslo to s sebou to, že pod každý článek se vyrojilo aspoň pět idiotů se svým "hezký blogýs, jukni ke mně" a mě to začalo točit. Potom přišla éra, kdy se ke mně nastěhoval robot z nějakých zahraničních stránek a asi tři nebo čtyři trollové a já prostě nechtěla, aby měli pocit, že jim tam ty komentář ezůstanou. Navíc je dávali ke starším článkům a já tak měla jistotu, že se o tom dozvím a ty nesmysly nezveřejním. A nemůžu říct, že by moderované články nikdo nekomentoval, naopak, měla jsem tam komentářů dost. A protože jsem v té době (a stále ještě jsem) vysokoškolák, co s sebou tahá notebook všude, komentáře jsem zveřejňovala v řádu desítek minut po odeslání. Maximálně nějaká ta hodinka v noci nebo při cestě někam. Ale teď už nemám důvod je moderovat, protože moje články jsou o dost méně navštěvované.

Takže moderované komentáře jinde mi nevadí, chápu, proč to někdo má (ale zase takový pitomce, co je mají proto, aby mazali negativní názory, ty ne), ale u sebe už je zavádět nebudu.

4 Kelíns Kelíns | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 8:58

Ano, moderované články mě většinou odradí napsat komentář. Na druhou stranu jsou dobré třeba v soutěži, aby nikdo nemohl opisovat.
Blogy se zakázanými komentáři ani neznám. Kdyby se tu nedaly psát komentáře, tak už bych byla dávno pryč. To je přece důvod proč si tu lidé zakládají blogy ne? Kvůli odezvě.

5 Lukáš Lukáš | Web | 28. srpna 2013 v 9:05

Zdravím,

no můj názor je, že jsou jenom dva důvody proč někdo moderuje nebo zakazuje úplně komentáře:

1. Nedokáže se vnitřně vyrovnat s případně nepřátelskými komentáři, provokatéry či jinými nežádoucími věcmi (i přestože má možnost případně třeba za půl roku pročistit blog od jakkoliv nežádoucích komentářů - zcela nepravidelně)

a/nebo

2. Uživatel má nějaký svůj plán a chce ve vztahu s návštěvníky (komentátory/případně i budoucími zákazníky) něčeho důležitého dosáhnout. Tady je zrovna krásný příklad - náboženské aktivity blogerů (například) či politické záměry uživatele nebo třeba fanatické organizace vyskytující se i mezi mnoha blogery (hned bych mohl ukazovat prstem na některé uživatele, že ?)

dál...

A u prvního bodu bych uvedl příklad třeba sebe v minulosti... byly doby, kdy jsem se nedokázal vyrovnat s drzými či jakkoliv nepěknými komentáři (a podobně a podobně) či reklamou jiných blogerů (naprosto průhlednou) - to už je dávno pryč - ale jiní blogeři očividně nejsou z internetu takzvaně "vyléčeni" a dále se poddávají takovým jejich pocitům a moderují či zakazují komentáře (u některých je to spojené s bodem dvě - myslím si, že je to zrovna známá Aluška - to je můj názor vzhledem k tomu že ji znám z internetu už několik let a mám odpozorované její reakce na okolí a to co tam už tak dlouho dělá)  

--------------

[2]: Trollové ? - Prosím vás :D vy máte starosti teda :) ) co ti vám můžou udělat - máte nesmyslné starosti  (nevšímat si jich máte prostě)

6 Archaell Archaell | Web | 28. srpna 2013 v 9:06

Osobně vidím moderované komentáře spíše negativně. Taková snadná cesta, jak se vyhnout odpovědnosti za svá slova a následné kritice. Taky pěkně brzdí diskuzi mezi komentátory.

Co se týče spamu, tak ten se musí stejně mazat, ať už zobrazen nebo nezobrazen. Moderování bych zrušil a nahradil ho banováním, s tím že kdyby uživatel / Ip adresa dostal ban na určitém počtu blogů, tak by dostal časový ban na komentování úplně. Takový společný black list.

7 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 9:15

Osobně jsem na pár takových blogů narazila, že mají moderované nebo zakázané komentáře. Ale nevadí mi to ani trochu, když někdo nechce komentáře, ať je po něm, je to jeho blog, ne těch, co komentují, tak ať si poslouží. Kdo komentáře moderuje, tak k tomu má důvod, ať už trollové nebo něco jiného, chce prostě první vidět, co kdo napíše.
Když se u mě náhodou za uherský rok objeví spam, tak ho v administraci jednoduše smažu, popř. zablokuju a je to.
A co se týče poslední otázky, myslím si, že muži mají komentáře zablokované proto, že by jim tam od spousty nezletilých holek chodily, hmm, "vyznání lásky"? :-D A holky si to podle mě moderují zase proto, že nechtějí, aby jim tam muži psali např. nevhodné komentáře. ;-)
Ale může být hodně důvodů.

8 Kariol Kariol | Web | 28. srpna 2013 v 9:29

Inu, zrovna třeba u Metteorwy mi to přijde rozumné, protože spammeři a hateři vždycky píší k nejnovějšímu článku - právě proto má ty nové moderované.
Jinak mi to až zas tak nevadí. Je to věc autora blogu, přece mu, pokud nechce, nikdo nebude kecat do řízení jeho prostoru.
To, že někde jsou zakázané komentáře úplně, mi trochu vadí. Nic proti autorům, ale ten princip je prostý. :-) A nebo jsem si zkrátka zvykla mít ke všemu nějakou řeč. :-D

9 sye-sims2 sye-sims2 | 28. srpna 2013 v 11:15

Lidi o tom ( podle tématu) podle mě chtějí diskutovat a vědět názory ostatních
Ale nic proti

10 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 28. srpna 2013 v 11:17

Řeknu to asi takhle. Pokud je blog dobrý, opravdu dobrý, tak  nevadí ani moderované komentáře. Pokud má člověk stovku komentářů denně, tak si to prostě může dovolit.

11 Dragell Dragell | Web | 28. srpna 2013 v 11:26

Já zakázaných komentářů také využívám, i když pouze v případě, jedná-li se o rozcestníky, kde komentáře zcela postrádají smysl.

Co se týče moderovaných komentářů, tak je sem tam využiji, když napíši článek, u kterého cítím, že by jej lidi nemuseli jen tak přijmout, mohl by mít jak zastánce, tak odpůrce apod.
Není to kvůli tomu, abych zablokovala nesouhlasné odpovědi, jak se může zdát. Ale za nějakou tu dobu, co bloguji, jsem vysledovala zvláštní nešvar. Pokud komentující s článkem nesouhlasí, tak neokomentuje svým názorem, ale pustí se do autora, většinou i s vulgarismy.
Díky moderovaným komentářům tak zůstanou u článku jen ty vzkazy, které jsou myšleny vážně a chtějí přispět k tématu.

Navíc pod blogy nechávám pouze vyjádření k článku, všechno ostatní vymazávám, aby měli čtenáři lepší přehled o názoru ostatních a nemuseli se prohrabávat spamem.

12 Že by já? Že by já? | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 11:36

Občas mě to odradí - např. u Alue mám občas pocit, že nemá cenu psát komentář oponující článku - zvlášť když se u něj žádný takový prozatím nenachází.

U sebe na blogu moderovaný komentáře nemám a nejspíš ani mít nebudu - připadá mi to trochu jako cenzura - což nemusí bejt nutně špatný, ale přeci jen radši nechávám prostor pro diskuzi otevřenej.

Jo, kdyby se mi tam objevil nějakej vychcánek/spammer/hulvát, tak bych o tom přemejšlela. Ale zatím mě nic takovýho nepotkalo.

13 myší královna myší královna | Web | 28. srpna 2013 v 11:41

Já nevyžádané pozvánky prostě mažu a IP původce blokuju. Ale nemám zase takovou návštěvnost, můžu si to dovolit.
Aluška třeba píše články, které zvedají lidi ze židle a proto jsou moderované komentáře nutné. Pak ráno přijde na blog, bude tam hromada prasáren a to zase aby nedělala celý den nic jiného, než aby mazala.

14 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 28. srpna 2013 v 11:46

Nevím, vždycky z toho mám pocit, že můj komentář je žádán jen pokud nebude odporovat autorovi článku. Někdy si pak komentování odepřu, protože si řeknu, že se nechci vracet do cenzury jak za totáče. Chápu to jen v případě hodně kontroverzních článků, kdy je nutné počítat s mnoha vulgárnostmi a urážkami, jinak ne.
Já razím názor a u sebe na blogu funguju takhle: Přijmout všechny komenty a následně promazat spamy a vulgárnosti... ale je to na majiteli blogů. Za mě ne, moderované komentáře bych dala asi jen k hodně kontroverzní diskuzi... vždycky mi to zavání: Nechci slyšet jiný názor než zrcadlo toho svého.

[13]: Souhlasím, taky mažu spamy a vulgárnosti, moderované diskuze nepoužívám.

15 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 11:51

Je to každého věc, nevadí mi napsat komentář pod článek s moderovanými komenty v případě, že se mi ten článek líbil.

16 Kate Kate | Web | 28. srpna 2013 v 11:57

Samozřejmě je to věc každého z blogerů, ale od čtení mě to odrazuje.

17 Bels Bels | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 11:59

Třeba Mett je tady na blog.cz jediná s moderovanými komentáři, jejíž články čtu a občas komentuju. Docela ji chápu, mám dojem, že to kdysi osvětlila tím, jak jí drásají nervy reklamy a jiné nehodnotné komentáře. Občas to mám taky chuť udělat, když se mi pod článkem objeví věci jako ,,Hezké..." a ,,Přijď na můj blog..." ;-) Ale občas se v administraci neobjevím hezkých pár dní a asi bych nebyla nejspolehlivější, co se schvalování komentářů týče.
Jestli někde nemám možnost vyjádřit svůj názor většinou se zklamáním zjistím až po dočtení článku a utřídění myšlenek. Na jednu stranu je to věc blogera, že mu na tom, jestli k článkům čtenáři mají co říct, nezáleží. Na druhou se mi to moc nelíbí, pokud si skutečně myslím, že k tomu mám co říct. A pak mě to asi od čtení celkem odradí, protože proč se zajímat o úvahy/myšlenky/jiné věci někoho, komu je už předem ukradené, co si o tom myslím já?

18 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 28. srpna 2013 v 12:08

No a k těm úplně zakázaným komentářům - já nevím, ale já měla z většiny komentářů vždycky radost, cítila jsem tam tu zpětnou vazbu... úplně zakázat komentáře mi připadá divné. Je to jako být tu jen sám pro sebe, nemít vůbec zájem o ostatní lidi, žádná kritika, žádný posun vpřed... aspoň takový na to mám názor.

19 -M -M | Web | 28. srpna 2013 v 12:24

Ačkoli moderované komentáře chápu a nevadí mi, když je někdo má nastavené, sama bych nikdy nic takového na blog nedala.

Zrušit komentování úplně - v žádném případě, názory čtenářů mě zajímají a jsem za ně ráda, většina komentářů, které na mém blogu utkvěly, byly k věci a smysluplné.

Ani moderované komentování pro mě není vhodné, když se objeví reklama, prostě ji smažu. Později. Za pár hodin. Až se dostanu do administrace.

20 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 28. srpna 2013 v 12:35

Moderované komentáře mají svůj smysl, když je ve článku nějaká soutěž a komentující (soutěžící) by po dobu průběhu soutěže neměl znát odpovědi ostatních.

Jako cenzuru kritiky moderované komentáře rád nemám, ale je to věc autora.

21 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 12:38

Podle sebe soudím ostatní, takže moderované komentáře mi nevadí. Už jsem si na to zvykla, mám zajetý systém. A funguje to. Stálí návštěvníci snad už vědí, že nejsem nějaká nána, co jim nezveřejní komentář, protože mi tam napíšou, že ta kompozice na fotce není úplně ono. A kdyby mě někdo chtěl z něčeho nařknout, je největší blbost to nezveřejnit a dělat že nic. To by akorát dokázalo, že jsem fakt nějaká nána.
Pokud chci ale opravdu rozjet diskuzi, komentáře nechám otevřené hned. To jsou stejně většinou články, které nanynky už podle názvu hned odradí, takže mám pak většinou klid.

Možná to sem tam někoho na mém blogu od komentování odrazí, ale co už.
Navíc, když už se vyskytne nějaký hejtr, pitomec nebo hrubián, není pro něj problém si kliknout na článek starší, kde už jsou komentáře volné. Takže asi tak.

Jinak, ty úplně zakázané komentáře (pokud to není nějaký ten rozcestník, jak už tu bylo párkrát zmíněno) mě třeba už od čtení odradit můžou. Minimálně mě nakrkne, když si to přečtu, mám chuť to okomentovat a ono prdlajs...

22 Elliette Elliette | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 12:42

V některých případech, např. soutěží apod., kdy nechci, aby byli komentáře ovlivňovány těmi předchozími, to chápu. Ale jinak mi to přijde zbytečné, když i bez toho mohu komentáře smazat nebo nahlásit jako spam. :-) Pokud by mě vyloženě někdo na blogu obtěžoval, nebo v případě těch soutěží a tak, jak jsem zmiňovala, to chápu a jako určitě je dobře že blog.cz tu možnost nabízí, ale rozhodně bych ji nevyužívala automaticky u všech článků.

Je fakt, že v některých případech mě to odradí, záleží, jak velkou potřebu se k článku vyjádřit mám. :-D

23 Haimi Haimi | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 12:51

Moderované komentáře mi nevadí. Když píšu komentář, je slušný, má délku a reaguje na článek, takže je 99% šance, že mi ho autor schválí. Takže s tím nemám problém. Na blogu jsem párkrát moderované komentáře u některých článků měla. Ale celý blog bych tak nevedla a zpětné vazby čtenářů si vážím, takže bych je ani zcela nezakázala.

24 Bleskoblesk Umeme Uma Bleskoblesk Umeme Uma | 28. srpna 2013 v 13:55

Já je mám pořád u každého článku.

25 John P. Mordriy John P. Mordriy | Web | 28. srpna 2013 v 13:55

Moderované komentáře mi nepřijdou moc fér k návštěvníkům, podle mně by měl každý dostat právo vyjádřit svůj názor, samozřejmě pokud je někdo zahlcován reklamami a lidmi, kteří jejich články bezdůvodně kritizují, pak to chápu. Kdežto zakázání komentářů mi hlava nějak nebere. Když někdo nestojí o názor ostatních nemusí mít blog.

26 Wenda Wenda | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 14:27

Samozřejmě mi to vadí, na takové blogy nechodím. Chápu, nejméně práce dá komentáře moderovat, ale někdo tím ztratí miliony návštěvníků. Lepší je si nějaký neslušný koment smazat, a zbytečně diskuzi moderovat.

27 David David | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 14:29

Jak jsem viděl ten nadpis, hned jsem si vzpomněl na Metteorwu. Zrovna nedávno jsem ji okomentoval jeden článek a moderované komentáře mě velmi překvapily. Komentář schválila, ale na to, že je to blogerka roku 2012, tak jsem si teda o ní neudělal ten nejlepší obrázek. Nesouhlasím, ale její věc. :-)

Obecně: Jestli někdo někomu píše nepěkné věci, existuje blokování IP. A jestli si třeba někdo publikuje jen ty hezké komentáře (ne ty kritické - i když je kritika správná), tak to je pěkně egoistické teda. :-D

Stejně tak nechápu blogy bez možnosti komentovat. Jestli jim je jedno budeš tu, nebudeš tu, tak nechápu jejich smysl blogování, proč to vůbec dělají. :-?  

Ten poslední fakt mě teda dostal. Nedokážu odpovědět, ale že muži a ženy jsou někdy více či méně rozdílní, to víme všichni. :-)

28 PaPája PaPája | Web | 28. srpna 2013 v 15:23

Moderované diskuse nemám ráda a v tom případě komentář ani nepíšu. Vůbec mi to nepřijde jako "svoboda slova". Ti, co to moderují pak schvalují jenom souhlasné a hezké komentáře.

[27]: Souhlas. Jinak blogování nemá smysl :).

29 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 15:27

Moderované mě každopádně odradí. Pokud mě někdo otravuje, uráží nebo spamuje, tak ho máznu nebo zablokuju, i když to někdy nejde. Pokud má autor zájem o nějaký koment, aby měl zpětnou vazbu, tak moderovaný komentář mi připadá podivný.

Zakázané komentáře mi nevadí. Tam je vidět, že autor chce něco sdělit a tak nějak ho asi nezajímá co si o tom myslím :D

Také si nechávám posílat upozornění na e-mail. Zřídila jsem si zvláštní složku a tam mi to chodí. Takže mě to v hlavní doručené poště neruší. Když mám čas, kouknu a odpovím, ale abych je rušila nebo moderovala, to se mi nechce. Taková debata by mě nebavila.

30 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 28. srpna 2013 v 16:20

Někdy to bez moderovaných komentářů nejde. Třeba přihlášky k soutěžím, soutěžní odpovědi a tak dále.
Někdy taky myslím na moderované komentáře, ale zatím jsem neměla tak velký problém se čtenáři, abych to musela udělat.
Nicméně cháu ty, kteří už to mají. K Metteorwě chodím pravidelně a moderované komentáře mi nevadí.

31 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 17:24

[27]: Já mám svědomí čisté :-)
Nikdy jsem se v rámci moderovaných komentářů nedopustila cenzury nějaké kritiky. Nemám k tomu žádný důvod, protože jsem ten šťastlivec, kterého navštěvují lidé, kteří když už kritizují, tak věcně a na úrovni a občas pobízí k zamyšlení.
A vzhledem k tomu, že všechny články jsou stejně později otevřené, tak např. osobním útokům se stejně nevyhnu. A ani takovéhle komentáře nemažu, protože i ty mohou mít pro návštěvníky trochu smysl (a jo, není to tak časté, ale sem tam se nějaký objeví).
100% takových útoků totiž pramení z toho, že "dělám to co dělám" a některé slečny to holt láká taky. Být modelka, fotit umělecké akty, být otištěná v časopisech, v knížkách, viset na výstavách...koho by to aspoň trochu nelákalo? Takhle můžou mít lepší představu o tom, že pokud jdou se svou kůží na trh (doslova), tak to není taková prdel, jak si často myslí. Člověk se pak stává terčem předsudků. I když, buďme upřímní, i mezi modelkami jsou kurvy a fotografy zatracený hovada.
Znám mraky takových případů, kdy do toho holky bez přemýšlení skočí po hlavě a pak brečí do polštáře, nebo svádí vinu na fotografa, který v tomhle případě opravdu za nic nemůže.
Bohužel každý, kdo se na Blog.cz nějakou dobu pohybuje a trošku sleduje dění, ví, co je tu kolikrát možné (v rámci problematiky komentářů všeobecně) a to i v rámci Ak (!). Pak není vůbec divu, že mít na blogu moderované komentáře vrhá špatný dojem. Ale je fakt, že pokud nějaký slizoun shlédne jen nový moderovaný článek a nechce mě pouze urážet, ale hlavně veřejně ponižovat, tak ho to možná odradí, co já vím.

32 Alis Alis | 28. srpna 2013 v 17:41

"Moderované komentáre som nastavila aj kvôli reklamám a kecom ako "pekný článok", no hlavne kvôli tomu hlúpemu zvyku blogerov odpovedať na moje komentáre k ich článkom pod moje vlastné . Vytáča ma to a fakt sa niekedy nezdržím poznámky . A taktiež priznávam, že niektoré komentáre (tak tri percentá) ani nezverejňujem . Výhoda moderovanej diskusie je v tom, že mi môžete napísať niečo fakt súkromné rovno pod článok a pridať "nezverejňuj to" ."

A tiež som si už na tom vybudovala image, žeakosi. A po čase uzatváram diskusie a k niektorým článkom zakazujem komentáre úplne. Nech sa niekto pojebe.

33 Alis Alis | 28. srpna 2013 v 17:51

A keď tak čítam tie komentáre, tak o návštevníkov, ktorých odradzuje moderovaná diskusia vlastne ani nestojím lol. Ak človek hneď po kliknutí na prvý článok zistí, že sa nemôže "slobodne vyjadriť" a teda to nejde ani čítať, napadá ma, prečo vlastne najprv roloval na komentáre. Som jediná, ktorej to nedáva zmysel ? Ako môže niekto komentovať pred čítaním ? A tých, čo to "odradí" po prvom článku - to akože vážne ? Ak by som zrušila moderovanú diskusiu, vrátili by sa haha ?

34 Vikomt Vikomt | Web | 28. srpna 2013 v 18:15

Moderování, blokování, mazání,... je to každého věc. Někdo tu kritiku umí přijmou a někdo neumí X někomu vyhovuje moderovat a někomu je to fuk. Podstatné je, že majitel blogu má špatný přehled o komentářích. Vážím si každého komentáře a zakládám si na necenzurování + nemazaní komentů. V rámci zpětné vazby na komentáře i reaguji, ale když obdržím větší množství komentářů k různě starým příspěvkům, těžko to dohledávám - chybí mi tu lepší přehlednější výpis nejnovějších komentářů.

[27]: Já nechápu lidi, kteří se domnívají, že zablokování IP něčemu zabrání. Osobně mám každý den jinou IP díky poskytovateli připojení. :D Trošku inteligentnější tvor si umí měnit IP jedním kliknutím.

35 Lokusta Lokusta | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 20:31

Neprekážajú mi moderované komentáre ani ich celková absencia pod článkom. Blog patrí vždy výhradne súkromnej osobe, ktorá má plné právo spravovať si stránky podľa seba, nehovoriac o tom, že spôsob spravovania komentárov neovplyvňuje kvalitu článkov.

36 David David | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 20:42

[31]: Věřím, že jsi poctivá, ale myslím si, že existuje spousta nepoctivých blogerů, kteří si publikují komentáře podle vlastní libosti a to se mi vůbec nelíbí. Na blogu to pak vypadá, že je všechno super a přitom vůbec není. To není demokracie, ale diktatura, proto jsem proti moderovaným komentářům. Ale chápu, že ty osobní útoky - to je hold těžké - těžko udělat nějaké optimální řešení, že? :-)

Jinak nevím, co myslíš těmi komentáři v AK, ale sám tam dělám správce a vím, že byly nějaké komentáře ke schválení, jenže ten člověk měl bloknutou IP adresu a jak jsem viděl, určitě neporušoval žádné podmínky. Standa mi neodpověděl, proč konkrétně atd. Takže pak to je taky domluva chceš někoho odblokovat, ale nemůžeš a nevíš proč. Tady myslím taky musela zavládnout určitá diktatura a subjektivita, jinak to není možné. :-|

[34]: Já to vím moc dobře, jak to s IP je, že máš noťas, tak můžeš mít furt stejnou, ale stačí jiný poskytovatel a je to jiné. Tak samo mobilní internet - vždy jiná IP (při každém připojení). Tak asi nehlasoval jsem (ironie) v soutěži, kde můžeš dát hlas jen jednou za den z jedné IP. :-D Takže klid, nemusíš všude všechny mít za blbce. Díky. :-)

P. S. Kdo je IT neznalý, chytne se na tuto jednoduchou past blokace IP a je klid. Pokud není klid, uzavřu komentáře a hotovka. Není co řešit. :-)

37 David David | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 20:46

[34]: Nastav si, ať ti komentáře chodí na e-mail a nemáš problém odpovědět ani na ten nejstarší článek a nemusíš to dohledávat. :-)

Jednou měl někdo dotaz k hodně starému článku. Ale ten člověk měl strach, abych si toho všiml, tak to prdnul do nejnovějšího článku. :-| Tak jasně, nevěděl, že mě nic neunikne. Ale jsou i lidé, kteří poctivě komentují to, co mají (staré články) a nedělají mi v tom bordel. :D

38 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 21:25

[36]: Já nemyslela přímo blog Ak (i když to co píšeš je taky docela na zamyšlení, proč to tak je), ale všeobecně klub jako takový, včetně jeho členů.

39 David David | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 21:34

[38]: A můžeš to nějak rozvést podrobněji - vysvětlit? :-)

40 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 21:47
41 Miloš Miloš | Web | 28. srpna 2013 v 22:30

Blogy s moderovanými komentáři už ani nečtu, ať si žijí ve svém cenzurovaném světě, když je to baví.

42 Teeda Teeda | Web | 29. srpna 2013 v 7:22

Blog bez komentářů je jako pták bez peří.
Moderované komentáře naprosto chápu a stejně mi to vadí a často odradí.

43 Čerf Čerf | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 8:26

V principu mi moderované komentáře nevadí, umím si představit řadu důvodů, které vedou blogery k jejich používání. Vadí mi, když slouží k účelové cenzuře komentářů, která má za cíl vylepšit vlastní obrázek.  

Nemyslím si, že komentáře jsou hlavním cílem psaní blogových článků. Ale samozřejmě - jsou-li smysluplné - vždycky mě potěší.

44 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 29. srpna 2013 v 9:46

[34]: přes Tora co ? :D (jednoduchej prográmek)

45 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 29. srpna 2013 v 9:46

[31]: svědomí jo, ale vůli silnou už tak ne očividně :-)

46 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 29. srpna 2013 v 9:49

[29]: všiml jsem si, že neříkáš "nevšímám si ho/ji" :-)

47 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 29. srpna 2013 v 9:50

[10]: ano to je přesně ono... POKUD je blog skutečně DOBRÝ, je vlastně jedno v podstatě všechno. :-)

48 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 10:07

Na anketu by som povedala, že záleží od blogu. Sú blogy s moderovanými komentmi u ktorých si myslím, že by autori žiaden komentár nenechali nezverejnený pokiaľ by to nešlo o reklamu alebo podobne. Vadia mi ale blogeri, ktorí majú moderované komentáre preto, lebo neznesú akúkoľvek kritiku, či nesúhlas so svojím článkom/názorom a proste vždy zverejnia len to, čo sa im hodí aby im pohladilo ego.
Ja sama moderované komentáre používam výnimočne, skôr vlastne asi len pri súťažiach, keď súťažiaci posielali príspevky, tak aby ich nikto iný nevidel, kým nezačne hlasovanie. Komentáre zakázané úplne mám akurát pri rozcestníkoch, tam mi to príde zbytočné a neznášala som, ak mi niekto pod rozcestníky niečo napísal...lebo to neberiem ako články, takže k tomu ani nechcem mať žiaden názor :D

49 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 10:33

Moderování uznávám spíš u soutěžních článků. Je to každého věc, ale pokud se vyskytne opravdu sprostý komentář, navíc k článku nic neříkající, lze ho smazat, sem tam reklama, pokud není zjevná se dá ignorovat nebo smazat. Jinak: píši proto, abych  se případně s lidmi o něčem bavila. Pokud je článek spíš informativní, komentářů stejně není moc. No a co? Chodím tam, kde mě to zajímá a samozřejmě ,,kecám" k článku nebo nahozenému problému. :-)

50 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 10:33

[46]: koho?

51 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 29. srpna 2013 v 10:46

[50]: co ? :-)

52 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 11:39

[45]: Nevím z čeho tak soudíš, ale tvoje věc.

53 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 29. srpna 2013 v 12:25

[52]: z tvých slov zlato

54 Vikomt Vikomt | Web | 29. srpna 2013 v 12:28

[37]: Bohužel to využívám. Nefandím zahlcování mailu. :D  Jsem holt (pro tebe hold :D ) zvyklý na větší luxus - tzn. vše najít na jednom místě = přímo na stránce/blogu.

55 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 12:55

[53]: Každý má právo na svůj názor, ale oslovení "zlato" si vyprošuju.

56 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 29. srpna 2013 v 12:57
57 David David | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 13:45

[54]: "zvyklý na větší luxus - tzn. vše najít na jednom místě = přímo na stránce/blogu." - sám jsi předtím tvrdil, že ti to vadí. Tak ty hochu nevíš, co chceš, to je ten problém. Vadí ti to i to. Bohužel třetí možnost není. :-D

P. S. Jaj, další hold, ale už se lepším a zvykám na holt, neboj. ;-)

58 Vikomt Vikomt | Web | 29. srpna 2013 v 13:59

[57]: Zdá se, že máš krapet delší vedení.

59 HellieG HellieG | Web | 29. srpna 2013 v 17:40

Moderované komentáře mě většinou neodradí. Když si myslím, že mám k článku, co říct, tak to řeknu. Pak je ovšem otázka, jestli je to rozumné z praktického hlediska. Jak už tady padlo, pokud komentující nevidí komentáře napsaně před ním, tak nemůže probíhat interakce mezi čtenáři.
Já sama sice moderované komentáře nepoužívám, ale chápu, že někomu to vyhovuje, aby vyfiltroval ty vulgarismy a spamy, které na blog nepatří.

60 David David | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 19:28

[58]: Ne, ty všechno strašně komplikuješ. A furt nekecej blbosti jo, už mě nudíš. :-D

61 Vikomt Vikomt | Web | 29. srpna 2013 v 20:19

[60]: Nápodobně.

62 T(h)om T(h)om | Web | 30. srpna 2013 v 0:03

Jednu dobu jsem měl také komenty moderované a někde dokonce zakázané. Už jsem měl plné zuby "bleskowek", škemrání o hlasy, "esbéček" a výplodů typu "PjEkNeJ BlOgÍsEk KoUkNi Na Muj". Teprve až tento nešvar pominul, opět jsem moderované komentování zrušil. Nemyslím, že by byla jakákoliv povinnost každému umožnit komentovat. Kdo chce ať to nepoužívá, kdo nechce ať ne. Jestli mě to odradí? Pokud na blogu bude zajímavý obsah, budu tam chodit pořád. Ostatně jaký jiný důvod bych měl mít než obsah stránek? Třeba ten, že budu všude nechávat za každou cenu komentáře a očekávat za to odměnou návštěvu a koment od autora? Děkuji, nechci. To je obyčejné podbízení se než vyjádření názoru.

63 Otavínka Otavínka | Web | 30. srpna 2013 v 10:41

Moderované komentáře nemám moc ráda a většinou je obcházím a nekomunikuji. U soutěže jsou nutné a ostatní mne neláká.

64 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. srpna 2013 v 13:08

[62]: Thome, ale tak to nemusí být. Ne každý očekává  odměnou návštěvu. Normální člověk předpokládá, že obsah jeho blogu nemusí zajímat každého, kterého on navštíví. Někdy je to jen zvědavost, momentální zájem. Jeden  komentář ,,odměna", stejně nikoho nevytrhne a je dost lidí, kteří jen čtou a ze zásady komentáře nepíší. Jiný rád řekne svůj názor, spíš kvůli blogerovi, aby věděl, jestli jeho výplod zaujal.  Váš blog je zajímavý i tak a kdo chce najde si vás. To máte pravdu. ;-)

65 T(h)om T(h)om | Web | 30. srpna 2013 v 13:41

[64]: Já taky netvrdím, že je to tak ve 100% případů, ale je jich hodně. Někdy je lepší žádný komentář než něco podobně duchaplného jako "hezu blog".

66 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 30. srpna 2013 v 16:40

[65]: víte... to, co říkáte, není žádný problém :-) Myslím si, že prostě nejste dost silný/á ve své vůli ve vztahu k ostatním návštěvníkům blogu. A to není výsměch - sám jsem si tím prošel kdysi než jsem se nad všechno takzkvaně povznesl a už dlouhou dobu jsem v pohodě. Zkuste to i Vy.

67 T(h)om T(h)om | Web | 30. srpna 2013 v 21:12

[66]: [66]: Zajímavě napsaný názor a argument, to myslím upřímně :-) Vztah k návštěvníkům. Myslím, že kdysi byl silný až příliš a jsem rád, že se mi povedlo jej zmírnit. Opravdu. Byla doba, kdy jsem jako mnozí jiní zde "žil blogem". Neustálá kontrola návštěvnosti, tři nebo čtyři příspěvky denně... Výsledek byl takový, že jsem skoro nedělal nic jiného. Po zamyšlení co z toho mám jsem došel k názoru, že to za to nestojí. Bloguji stále a bloguji rád, ale stanovil jsem si mantinely vůči sobě i vůči ostatním. Vedení blogu mě nesmí omezovat, musí mě bavit a cokoliv by mě na tom prudilo - byť nepatrně, to budu bez milosti eliminovat. Dělám to jen pro radost, pro svou potěchu, a pokud tahle moje práce přináší něco i ostatním, tím lépe. Neznamená to ale, že potěšení ze záliby podřídím vrtochům návštěvníků. V podstatě píšu pro kohokoliv, ve skutečnosti hlavně pro sebe. Možná je to trochu sobecké, ale i k tomuto názoru jsem došel časem (blog mám od roku 2007) a jistým dlouhým procesem zvažování.

68 ANA ANA | Web | 30. srpna 2013 v 21:19

Ženy versus muži, moderované versus zakázané... tohle porovnání by mě nenapadlo. Ale asi to je spíš shoda náhod.
Jinak, moderované komentáře dost nesnáším, mám ráda odezvu, a když se ani po třech dnech můj komentář neobjeví, tak mi to dost vadí. (Ješitnost? Možná. Nebo možná normální potřeba nějaké odezvy...)
Znám asi dva blogy, na které občas zajdu, i když jsou moderované, prostě to zkousnu. Ale nadšená z toho nejsem.
Moderované komentáře mi naopak nevadí v případě nějaké soutěže, kdy jsou logicky skryty, aby nebyly odpovědi "opisovány" z předchozích komentářů. To je jediná věc, kterou beru...
Články, kde nejsou žádné komentáře, mě nebaví. I když, většinou jde asi o články pouze informační. Ale třeba bych se ráda zeptala na nějakou zajímavost z onoho článku, a vlastně se zeptat nemůžu.
Takže, ne, moderované komentáře ani zakázané komentáře neberu. Aspoň většinou... :-?

69 ANA ANA | 30. srpna 2013 v 21:27

P.S. přestože moderované komentáře nesnáším, beru, že blogeři mají právo se rozhodnout, zda umožní komentovat, omezí komentování nebo je úplně zakážou.

70 Živá Voda - Lena Živá Voda - Lena | Web | 30. srpna 2013 v 21:29

Mi moderované komentáře nevadí. Co mi ale hodně vadí je velikost oznámení o moderování komentářů, přes celou stránku, velké, jako mamut po obědě. Pokud bych to vzala z čistě psychologického hlediska, pak by mne spíše odradilo toto, je to doslova facka pro oči!! Rozhodně by nebylo od věci vážně pouvažovat o zmenšení, a to minimálně o 2/3. Zároveň by se tak zvýšila úroveň celkové úhlednosti stránky.A - pokud budou spameři a bezcharakterní neurvalci, kteří si v komentářích chtějí přihřát polívčičku v podobě reklam, pak budou i moderované komentáře. Takže - žádné záměrné omezování. A k poslední otázce: to bude nejspíše tím, že muži jsou línější a je pro ně jednodušší komentáře zakázat, než je protřiďovat. My ženy jsme pracovitější, čili si dáme tu práci a probereme zrno od plev. - Jestli je na mém úsudku něco pravdy, nebo jsem to myslela jako vtip, to už si prosím proberte sami.. Pravda bude někde uprostřed že? :-P

71 ANA ANA | 30. srpna 2013 v 21:37

[31]: Metteorwo, ale potom nechápu, proč ty moderované komentáře máš, když je vlastně nemažeš? To je přece můžeš mít normálně otevřené, bezduché spamy můžeš smazat kdykoliv, nebo zablokovat IP adresu.
Samozřejmě ti neupírám právo nastavit si komentáře tak, jak chceš, tedy moderované. Ale v podstatě mi připadá, že je to úplně zbytečné. :-?  8-)

72 Lukáš Lukáš | Web | 31. srpna 2013 v 9:33

[67]: dobře řečeno

[71]: zablokovat IP ? To by dost nešlo prosím... Kdysi před letama jsem to zkoušel blokovat u některých provokatérů a hlupáků co se mi vnucovali na stránky :D zbytečné (dnešní technologie jsou takové, že není možné zablokovat IP adresu, protože jsou možnosti jak to obejít) - takže nezbývá než se přizpůsobit drzému životu internetu bohužel (v některých případech určitě) :-)

73 nejlepsikamos nejlepsikamos | E-mail | Web | 31. srpna 2013 v 11:09

Pokud někdo napíše do komentářů pod článek: Přijď se podívat na můj blogísek, tak to akorát vypovídá o jeho inteligenci a tím spíš se na jeho blog nepodívám. Vlastně to beru stejně, jako kdyby napsal: Hlavně se prosím nikdy nechoďte kouknout na můj blog, ztratíte tím minutu svého času.

Podle mě jsou moderované komentáře naprosté zlo. Každý má právo vyjádřit svůj názor a naopak, moc rád budu vést diskuzi pod článkem, proč si to myslí a třeba si z toho vezmu ponaučení. Názory ostatních lidí na mém blogu jsou přeci to nejdůležitější. Zpětná vazba, to je to, co každý blogger potřebuje. A kdo říká že ne, tak je jenom povrchní egoista, který si neumí (nebo nechce) přiznat pravdu.

74 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 31. srpna 2013 v 12:26

[71]: Stačí číst pořádně, všichni kromě vás to očividně pochopili. Ale dobře, klidně to můžu zopakovat. Terčem spamů jsou až na vzácné výjimky nejnovější články, u kterých mám moderované komentáře omezenou dobu (dokud nezapadnou), což jen tak mimochodem určitě některé spammery i odradí. A když se po mně chce někdo vozit, vždy si najde starší článek a v podstatě je zbytečné se to snažit nějak maskovat, akorát ho takhle můžu víc vyprovokovat. Mažu/nezveřejňuju jen spamy a reklamy.

75 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 1. září 2013 v 10:18

Ženy jsou podle mě více založené na kompromisech než muži, takže z toho ty moderované diskuze... :)

Já jsem raději pro nijak omezené komentáře - když už, tak si třeba může autor komentáře typu: Koukni na můj blogísek jednoduše nevšímat, protože většina lidí na tyto reklamátoře neradi chodí

76 magicforever magicforever | Web | 2. září 2013 v 12:46

K tej pripomienke na koniec mám jednoduché vysvetlenie: Baby sú klebetné a potrebujú nejaké reakcie, ale vždy môžu obhájiť svoju česť, môžu taký komentár nezverejniť. Chlapom to je asi jedno (alebo pre istotu radšej len chránia svoje ego? :D)
Mňa to napríklad odradzuje. Mám pocit, že autor nestojí o skutočný názor. Vyberá len tie, ktoré sa mu hodia. Blog je podľa mňa práve o tej spätnej väzbe. Tiež to netreba preháňať  a dobre, nájde sa sem tam potom aj nejaká tá reklama. Ale to robia väčšinou začínajúce blogu a dá sa to aj ignorovať.

[67]: Múdre slová. Tlieskam tomuto názoru

77 Lukáš Lukáš | Web | 2. září 2013 v 20:58

[75]: jak už jsem kdysi řekl, jsem si jist, že moderované diskuze slouží jenom slabochům nebo lidem kteří chtějí manipulovat veřejností

78 ethnea ethnea | Web | 3. září 2013 v 1:16

Docela bezne komentuju u nekolika lidi, kteri maji moderovanou diskuzi. Nikdy me to neodradilo, nikdy se take nenasel jediny duvod, proc by muj komentar "neprosel".
Sama sice moderovane diskuze nemam (a opravdu to neni vubec nutne), ale libi se mi ta moznost volby. =)

79 Misantrop Misantrop | Web | 3. září 2013 v 15:02

Já po počátečních zkušenostech komentáře nepovoluji radši vůbec, protože mě jednak názory na mé články nezajímají, za druhé rozčilují, a za třetí je to vždy beztak jenom snůška blábolů a přehlídka negramotných projevů kdejakých sprosťáků, což všechno dohromady pouze kazí vzhled a dojem z blogu. Já sám nekomentuji nikomu nic. Nanejvýš zareaguji protičlánkem, a tak je to také správné; každý ať si píše na svém vlastním písečku a nekazí to svými komentáři těm ostatním, kteří o to nestojí!

80 takara takara | Web | 4. září 2013 v 12:15

Moderovaní komentářů může asi člověka odradit od psaní (proč bych sem něco psal, když je možnost, že pokud nebudu souhlasit s autorem, tak se můj příspěvek ani nezobrazí a reakce na něj bude nulová. A nemožnost napsat komentář vůbec??? To mi spíše přijde jako projev slabošství od autorů. Sama komenty nemažu, vždy se jedná o vizitku toho, kdo to psal. Navíc píšu články, které mám podložené fakty, takže přehádat mě silou argumentů bývá těžké, ale může se zadařit. Nejsem narcis, nechci se jen tzv. "vylévat" na blogu. Interakce s čtenáři, sdílení tipů, výměna názorů, to mám na blogu ráda. Pokud o názory druhých nestojím, pak bývá lepší si založit deníček pěkně postaru, než blog ;-)  ;-)

81 magicmax magicmax | Web | 5. září 2013 v 7:21

Podle mně by mněl být článek stručnější. Jinak je to zajímavé.

82 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 6. září 2013 v 20:57

Vážím si každého názoru - tím nechci říct, že bez komentářů nepíšu, to by můj blog už dávno neexistoval. Moderování komentářů na mém blogu neexistuje - svoboda projevu je právem každého člověka. A reakce toho, komu se tento projev líbí/nelíbí, je obrazem jeho samotného.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama