YouTube jako výtah ke slávě

30. července 2013 v 17:00 | Standa |  Úvahy
Jednou z motivací, které vedou lidi k založení blogu, může být i touha po slávě. Možnosti internetu jsou neomezené a pověstných 15 minut slávy zde čeká na každého. Možná stačí být jen ve správnou chvíli na správném místě - Natalii Sadness stačilo ke slávě jediné video (neříkejte, že se k vám ještě nedostalo).

Není tedy dnes nakonec video spolehlivější výtah ke slávě než "obyčejný" blog?


V jednom z diváckých hitů letošního léta - řeč je o snímku White House Down - se objevuje postava teenagerky, která svému natvrdlému otci ze staré školy vysvětluje, že blogy dávno vyšly z módy. Slovo "blog" už se neříká, sděluje mu doslova, teď frčí mít vlastní YouTube kanál. Dost možná tak reprezentuje mainstreamový názor současných amerických teenagerů, pro něž jsou blogy dávno mrtvé.

Internetové video je obecně dlouhodobě na vzestupu a neustále roste počet internetových uživatelů, kteří pravidelně konzumují nějaký video obsah (hudební klipy, zpravodajství, dokumenty, filmy, seriály, ale třeba i porno). Je to logické, protože pustit si krátké video je pro většinu lidí asi pohodlnější než začíst se do dlouhých textů. Malá ochota internetových uživatelů číst dlouhé texty se skloňuje mezi lidmi v branži tak často, že už se snad nenajde nikdo, kdo by věřil v opak. (Několik zajímavostí k tomuto tématu najdete třeba zde).

Po této stránce přestavují typičtí uživatelé Blog.cz, kteří v mnoha našich výzkumech deklarovali vysokou ochotu číst i velmi dlouhé texty, pravděpodobně atypickou výjimku. Nebyla by to ostatně jediná svéráz, kterou se vyznačují - další by představoval třeba specifický slovník a mnohé další.

Ale zpět k tomu, jaké to je mít vlastní YouTube kanál. Ten se od blogu dost podstatně liší - zatímco k psaní blogu tíhnou spíše lidé introvertnějšího rázu a uživatelé upřednostňující internetovou anonymitu, s natáčením videa doslova nesete svou kůži na trh. Vyšší riziko - řekněme třeba ztrapnění - s sebou ale nese i vyšší zisky. I průměrná videa dnes běžně dosahují počtu přehrání, o jakých si běžní blogeři mohou nechat jenom zdát (pokud bychom je přepočítali na počet přečtení článku).

Běžnými blogery rozumějme třeba normální uživatele Blog.cz, kteří zde mají blog několik let a jejich blogy mají řádově stovky návštěvníků denně. Hrstka nejúspěšnějších jich má denně tisíce a nejznámější čeští blogeři pravděpodobně až desetitisíce, ale to je pořád nic ve srovnání s čísly, kterých dosahují úspěšní tvůrci vlastních videí. Když se zadaří a vaše video se stane hitem na Facebooku, není problém dostat se na statisíce přehrání.

Nezapomeňme ale, že se bavíme jen o těch nejúspěšnějších videích - i na YouTube samozřejmě platí, že naprostou většinu videí zhlédne naprosté minimum uživatelů, protože drtivou většinu obsahu tvoří zoufale banální a nudná videa natočená mobilem v mizerné kvalitě, k nimž se nikdy nikdo nedostane, podobně jako se většina existujících blogů nikdy neodlepí od dna nulové nebo velmi malé návštěvnosti.

Ačkoli internetová populace stále mírně roste, i zde platí zákon omezených zdrojů, a internetových celebrit nemůže být neomezeně mnoho. Našli bychom nějaké i na Blog.cz? Dobrá otázka. Za takovou celebritu se dá dnes bez debat označit třeba takový Kazma - všestranná internetová osobnost, o které už se dnes málo ví, že začínala právě na Blog.cz (Kazmův tehdejší blog najdete zde).

Ale nemusíme hned hledat celebrity - na Blog.cz najdeme celou řadu blogerů, kteří sice zatím moc známí nejsou, ale jejich experimenty s internetovým videem jsou často hodně zajímavé. Respektive blogerek - zatím se zdá, že si video oblíbily výhradně dívky.

Asi nejvíc se točení vlastních videí věnuje známá blogerka Míša Vančurová, jejíž kanál má k dnešnímu dni přes 200 tisíc zhlédnutí. Velmi aktivní je rovněž dvojice kamárádek z blogu lencaandmyska.blog.cz, jejichž kanál má přes 182 tisíc zhlédnutí. Do třetice zmiňme blogerku Lolu-J, jejíž kanál dosahuje přes 22 tisíc zhlédnutí. Asi nebudeme daleko od pravdy, napíšeme-li, že všechny tyto dívky by se určitě nebránily tomu, kdyby se svými videy jednou proslavily.

Pak zde máme celou řadu dalších blogerek, které zatím s natáčením videa jen lehce koketují a za sebou mají maximálně 1-2 videa. Jednou z nich je třeba Hogreta, která natočila video, v němž odpovídá na otázky svých čtenářů. Několik videí už má na svém kontě třeba blogerka Lúmenn a nesmělý pokus o vlastní video podnikla i na Blog.cz velmi známá Lotty Biondi. Zajímavé video natočila například i blogerka Lilly, která v něm mluví mj. o svých pocitech z nedávného vyloučení z Autorského klubu.

A co vy, jaké jsou vaše dojmy s točením vlastního videa? Máte s tím už nějaké zkušenosti a je to podle vás jasný trend, kterým se bude internetová prezentace ubírat, nebo podle vás video zůstane doménou hrstky odvážných extrovertů? Je pro vás představa natočit se a dát to na YouTube lákavá, nebo naopak nepředstavitelně děsivá? A koukáte se rádi na videa ostatních? Máte mezi blogery nějakého oblíbence, jehož videa si nikdy nenecháte ujít?

Pište a komentujte, děkuji za všechny vaše názory.

--

Čtěte k tématu:

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mike Mike | Web | 30. července 2013 v 17:21

Tak Akzmu bych jako "celebritu" určitě neoznačoval. ;-)
Jinak s YouTube zkušenosti mám, kdysi dávno jsme natočili takový "filmeček", a taky k jednomu zadání ze soutěže "Za barem II" jsem vytvořil video. Teď ale na svém kanále nemám veřejného nic, všecko jsem "schoval". :-D
A jasný trend to podle mě určitě není. Česká YT scéna je hlavně z velké části o let´s playích, takže to bude asi ještě nějakou dobu trvat, než i v Česku začneme zuřivě vlogovat. 8-)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. července 2013 v 17:31

Upřímně, já radši přečtu ten dlouhý text. Pouštím si filmy a seriály, ale jakmile mi někdo pošle odkaz na nějaké "super video" nebo na nějaké stránce místo textu a obrázků je video, tak mě ani nehne to pouštět, dost mě to otravuje. Navíc ty největší "pecky" jsou většinou prostě idioti nebo lidi dělající ze sebe idioty. A stát o to proslavit se na tomhle? Ne. Navíc dobře vím, že mám mnohem lepší písemný projev, než ten ústní. A text je pro mě lepší. Radši píšu. Ačkoli kanál na youtube mám, ale ten mám na fanouškovská videa k seriálům.

3 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 30. července 2013 v 18:53

Mít kameru nebo foťák se záznamem videa nebo mobil s dobrou kamerou, tak bych věděla o čem točit, ne výkřiky do tmy jako "Názdár, já sem ten a ten a tohle videjko má béjt vo tom, jak si žiju, tak na mě koukéjté", ale nějaké normální video, které má svůj účel.
Je fakt, že v ČR je to zatim špatný, co se scény YT týče, ale o to větší šanci je se dostat na vrchol, dokud nemáte koho předhánět.
A takový bloger, který občas místo článku natočí video, určitě potěší. Je pak vidět, že si bloger věří, a že se nebojí ukázat sám sebe (a sobě), jaký je.

4 Angela Angela | E-mail | Web | 30. července 2013 v 19:16

S točením videí na blog zatím žádné zkušenosti nemám. Nemám pořádnou kameru ani foťák, ale nedávno jsem to zkoušela přes mobil a uvědomila jsem si, že vůbec není lehké jen tak souvisle mluvit. Až dostanu mobil zpátky z opravny, tak bych se chtěla znovu o nějaké video pokusit....
Nejsem odvážná a ani extrovertní, takže nevím, jestli se mi to video podaří. :D Ale myslím si, že ani všichni ti ostatní nejsou moc odvážní a jdou do toho. :)
Na videa ostatních se dívám, ráda se dozvím něco nového a nechávám se inspirovat, co a jak bych mohla udělat podobně, kdybych taky někdy videoblog točila...

5 Dragell Dragell | Web | 30. července 2013 v 20:23

Já u druhých razantně upřednostňuji text před namluveným videem. Tedy něco jiného jsou návody, kdy z videa je možné to občas lépe pochopit, ale psané články mám stejně nejraději. Když něčemu nerozumím, pročtu znovu a nemusím zkoušet, kam až mám video vracet. Také nemusí dotyčný dobře mluvit, může tam mít ruchy a video je pak k ničemu.

Co se týče mě, tak také spíše píšu, ale občas se snažím blog návštěvníkům zpestřit nějakými ukázkovými videi.

6 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 30. července 2013 v 21:28

Tak videa točím taková ta krátká na instagram, ale na blog jsem žádné dávát nezkoušela.

Ale třeba Justin Bieber se díky youtube proslavil :-D

7 Miloš Miloš | Web | 31. července 2013 v 10:48

Ze zmíněných videí je k zhlédnutí do konce jen Kazmovo, jeho ironické světáctví pobaví. Bezprostřední projev má také Lúmenn.
Radši ale nahlédnu na stránku, protože celkem rychle se dá poznat, zda má cenu ji číst, u videí ztratím 2-3 minuty, než zjistím, že prvotní dojem trapnosti byl správný a nic lepšího tam nebude. :-)

8 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 31. července 2013 v 12:03

S tím zkušenosti nemám. V podstatě by mi nevadilo to zkusit, jen zbývá otázka proč. Nemám zatím vůbec žádný důvod k tomu, abych nějaké takové video natočila.
Ale pár už jsem takových videí viděla a nebyl to vždy propadák.

9 T(h)om T(h)om | Web | 31. července 2013 v 12:26

Video na blogu přece nemusí být úlety jako N.Sadness a podobně. Sám video moc nepoužívám, ale pár by se jich našlo i na mém blogu. Přesto mě na nich nikdo neuvidí ani neuslyší. Není žádný problém udělat třeba video z výletu a místo mluveného komentáře použít jako podkres hudbu. Myslím, že někdy je to užitečný a zajímavý způsob, jak rozšířit informační hodnotu textu. Ne každý potřebu přes YouTube zviditelňovat pouze sám sebe.

10 David David | E-mail | Web | 31. července 2013 v 15:59

No já mám taky na YT již tři vlastní videa, ale bohužel to není holčičí typ "odpovědi na vaše otázky", ale jsou to železniční videa. Ale nějak to neřeším - pokud něco vymyslím, tak to tam mám. První video má skoro 1000 zhlédnutí, zbylé dvě ani ne 100-ku, i když byly publikovány o pár měsíců později.

Můj nejoblíbenější YT kanál je od Viral Brothers s jejich seriálem Debilní kecy. :-D

11 Vlček Ondřej Vlček Ondřej | E-mail | Web | 31. července 2013 v 17:18
12 B. B. | Web | 31. července 2013 v 18:29

Baví mě málokterá videa. Nejvíc mě zajímají právě ty, které se týkají blogu a pak už sleduji jen "debilní kecy" a ostatní to ostatní se dá shrnout jen pod název HUDBA, takže tohle moc nesleduji. Video jsem ještě žádné netočila, ikdyž k tomu mám často chuť i prostor. Ale ještě jsem se nic neodvážila zveřejnit na YT především proto, že se bojím, co by na to řeklo okolí.
Je na každém, kdo bude něco natáčet nebo radši psát. Já jsem pro blog.

13 kE kE | Web | 31. července 2013 v 21:36

točím jen porno

14 viscovim viscovim | E-mail | 1. srpna 2013 v 9:09

Jednou jsem video natočil, a bylo trochu úspěšnější než jsem čekal, ale na Youtube poměry to je stejně málo. Já hodně poslouchám písničky z Youtube a někdy se i na nějaká videa podívám. Taky si rád něco přečtu. Já jsem prostě úplně napůl. Moje srdce táhne ke čtení článků, ale zase moje hlava chce koukat na videa :D

15 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. srpna 2013 v 9:57

Na video se ráda podívám, pokud je o ,,něčem", ne o někom. To jen v případě pěkné skladby, písničky. Díávám jinak přednost textu, ale ne příliš dlouhému. :-)

16 Kelíns Kelíns | Web | 1. srpna 2013 v 16:40

Já moc ráda točím videa. Hlavně s přáteli a tak. Ale přijdou mi příliš osobní na to, abych je dávala na internet.
Většina videí, které natočí blogerky jsou o módě. A to mě zrovna moc nezajímá.
Ráda sleduju Debilní kecy od viralbrothers. Jedny z mála českých videí na youtube, které jsou skutečně vtipné.

17 Crankyluu Crankyluu | E-mail | Web | 2. srpna 2013 v 11:26

No, já s vlogy na YouTube teprve začínám. V budoucnu bych tam chtěla přidávat hudební videa, moje filmy atd. Mám tam zatím jedno video a dalo dost práce, než jsem se dokopala k tomu abych ho sestřihala a nahrála. Mám určitý vzory na YouTube, kteří to dotáhli dost daleko jako je třeba Meekakitty, Danisnotonfire, AmazingPhil nebo Nanalew. Ale třeba i Viralbrothers mají dobrá videa. Jenže problém je v tom, že když nestojím před kamerou, tak mě napadají takový luxusní věci a potom, když stojím před kamerou tak mi všechno vypadne a nevím co povídat.:DDDD

18 ANA ANA | Web | 4. srpna 2013 v 0:51

Občas jsem takové video viděla, jako zpestření dobré, navíc vidím, kdo je na druhé straně, ale dávám přednost textu nebo obrázkům. Ohledně slavné Natalie Sandness, tak kdybych o ní tenkrát nečetla tady ve vašem článku, netušila bych, o koho jde, protože její video jsem opravdu neviděla, snad ani jedno.
Prezentovat se psaným slovem vyžaduje určitou úroveň jazyka, fantazie - a správnosti gramatiky. To vše odpadá při videu, ale tam je důležitá zase jiná věc, účinkující by měl umět mluvit, ne drmolit, měl by zaujmout i tím, co povídá, o čem mluví. Dělat ze sebe blbce možná někoho zaujme, mě ale ne.

19 Katsumi (克己) Katsumi (克己) | Web | 4. srpna 2013 v 21:29

Zaujímavá téma. Na blogu som už dosť dlho (samozrejme som sa sťahovala, menila názvy, účel, meno) a youtube sledujem tiež dlho. Za tých posledných pár rokov sa to fakt dosť zvrtlo. Patrím medzi tých, ktorý sú aj na youtube a zároveň na blogu. Už som aj uvažovala nad tým točiť vlogy, ale nikdy som sa k tomu nedostala. Možno je za tým moja túžba vyjadrovať sa hlavne písaním :) Preferujem preto skôr blog a som za názor nerobiť to podľa popularity, ale podľa toho, koho čo baví.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama