Nový trend: otázkové weby?

14. června 2013 v 8:00 | Standa |  Úvahy
Neříkejte, že jste o tom ještě neslyšeli. Řeč je o fenoménu posledních měsíců - sociálních sítích zaměřených na kladení a odpovídání otázek.

Především před raketovým nárůstem popularity Ask.fm v poslední době téměř nešlo uniknout. Kde se bere popularita těchto Q&A webů a jaké máte vy sami zkušenosti s módou odpovídání na otázky?


Když jsem nedávno procházel komentáře pod článkem Rozhovory s blogery - přihlaste se, užasl jsem. Článek byl určený k tomu, aby se mohli přihlásit blogeři se zájmem o rozhovor - a co je podstatné, každý z nich měl napsat, proč si myslí, že zrovna on je ten pravý adept pro příští rozhovor. Jaké bylo moje překvapení, když jsem pořád dokola a dokola četl stejné zdůvodnění:


"Protože rád/a odpovídám na cizí otázky."


Na první pohled mi to přišlo překvapivé a nutilo mě to se sám sebe ptát: jestliže tvrdí, že je baví odpovídat na otázky, pak s tím musí mít nějakou zkušenost. Člověka přece nemůže bavit něco, co si nikdy nevyzkoušel. Jaké otázky ale myslí? Kdo by je komu pokládal? Kde se takové otázky berou a jaký to má celé smysl? Jak je prostě možné, že někdo tvrdí, že ho baví odpovídat na otázky, když možná ještě žádné nedostal? Je za tím univerzální lidská touha po pozornosti, nebo je to celé prostě jen nějaká dočasná móda, která jednou zmizí stejně náhle, jako se nečekaně objevila?

Při přemýšlení nad odpovědí jsem si to dal do souvislosti s něčím, co bych se možná nebál nazvat aktuálním fenoménem číslo jedna: Q&A weby (zkratka z angl. "questions and answers"). V našich končinách nejvíce zdomácněly jejich dva zástupci ask.fm a formspring.me. Obě služby jsou velmi podobné: fungují jako jednoduché sociální sítě, jejichž uživatelům může kdokoli anonymně pokládat otázky. Uživatelé těchto webů se tak mohou vyjadřovat k libovolným tématům, což je vlastně totéž, co mohou dělat i na svém blogu, jen jinou formou.

Když se nad tím zamyslíte, dojde vám, že to přece není nic nového. Celá ta myšlenka je stále jen dalším reprezentantem webů, jejichž nástup se před necelými deseti lety označoval jako web 2.0, kdy se od původně statických neměnných webů, za nimiž stáli profesionálové, přešlo k novému dynamickému stylu amatérského publikování a uživatelsky generovaného obsahu. Svůj obsah mohl náhled na internetu zveřejnit kdokoli - bavíme se o době po roce 2004, kdy na scénu nastupují blogy a další typ nových webů, které doslova zdemokratizovaly internet.

Po této stránce tedy nic nového pod sluncem - ask.fm i formspring.me jsou jen další z nepřeberných sociálních sítí, kterých jsou dnes desítky, a které lidem umožňují mj. virtuální kontakt a snadné publikování vlastního obsahu. Jejich nepopiratelný úspěch je však založen na tom, že na rozdíl od Facebooku, Google+ a dalších komplikovaných sociálních sítí umí jednu jedinou věc: nechat lidi klást a odpovídat na otázky. Obě služby toto dovedly k dokonalosti a zaslouženě slaví úspěch, protože vyšly vstříc nepopiratelné poptávce tím, že se vydaly cestou úzké specializace.

Není bez zajímavosti při této příležitosti zmínit, že zdánlivá móda odpovídat na otázky tu byla už dávno, jen v jiné formě. Pamětníci možná vzpomenou na dobu před mnoha lety, kdy na blozích frčely články typu "Ptejte se mě na co chcete". Ostatně dodnes se s nimi sem tam na nějakém blogu můžete setkat, a dokonce se vyskytly i na tomto blogu. Což bylo úplně to samé co dnes dělá slavné "asko" - bloger zveřejnil článek, pod který mu čtenáři psali otázky, a bloger na ně v dalším článku odpověděl.

Pro blogery to bylo dokonce výhodnější, protože viděno měřítkem návštěvnosti nedává moc smysl odvádět si návštěvníky pryč z blogu na jinou stránku, aby vám na ní položili otázku. Ale móda je jednou móda, a kdo nemá "asko", jako by nebyl. Lidé prostě milují odpovídat na otázky. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat.

A co vy, už máte taky svoje "asko"?

--

Čtěte k tématu:

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. června 2013 v 8:40

No, dokud jsem před pár lety ještě měla facebook, strašně jsem ujížděla na takových blbinách jako: zaškrtni jaké máš oči, baví tě to nebo to, jsi pro to nebo to, obhaj vesnici, práskni na sebe ještě něco...a pak mi došlo, že na sebe práskám taková kvanta věcí, často velmi osobních, která bych v normálním článku nebo v normálním rozhovoru s cizím člověkem prostě jen tak veřejně nevykvákala. Tak jsem s tím přestala.

2 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 14. června 2013 v 8:41

:-) musela jsem se kouknout co jsem odpověděla (páč mám sklerózu) ... sákryš, zase jsem nezapadla do většinového názoru nebo odpovědi :-?  8-)

3 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 14. června 2013 v 9:19

Ja mám možnosť dávať mi otázky priamo na blogu, hoci sa musím priznať, že som jeden čas mala aj formspring. Ale akosi ma to nechytilo, radšej som odpovedala priamo samostatným článkom a tak.

4 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 14. června 2013 v 9:29

Tak já mám na blogu přímo rubriku "Otázky a odpovědi" a tam se taky může ptát každý na co chce ...ale na nějaký čas jsem to musela pozastavit, protože jsem nestíhala, takže teď už odpovídám jen když je čas a nálada :-)

5 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 14. června 2013 v 9:44

Zajímavé... Ráda bych se vyjádřila smysluplněji a obsáhleji, ale tato služba mi přijde natolik... zvláštní, že nemám slov k popisu. Pokud někoho něco zajímá, může se zeptat kdykoli a jakkoli, není přece potřeba takovéto služby. A pokud nikoho nic nezajímá, nemám z toho pocity méněcenosti. Svůj názor povím i bez otázek na něj - resp. ho dám na blog - a kdo chce, ten si ho najde, a kdo chce, ten si ho přečte. Takovou službu, jakou popisujete, bych nejspíš nikdy nevyužila :) A také i proto, že podle mě jsou informace, které na internet nepatří.

6 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 14. června 2013 v 9:47

A pokud někdo rád odpovídá na otázky, jsou k dispozici dotazníky plné otázek, které studenti potřebují ke zpracování bakalářských a diplomových prací, tam se mohou vyřádit, navíc učitečně ;) Takové služby mají něco do sebe :) Otázky mají smysl a cíl a člověk může mít pocit, že někomu pomohl. :)

Mír a Lásku :)

7 Gabriel The Catalyst Decay Gabriel The Catalyst Decay | E-mail | Web | 14. června 2013 v 9:54

Nesnáším ask.fm, protože jde propojit s facebookem a lidi, co jsou registravaní na FB a ask.fm a odpovídají na ty dotazy, tak se jim potom ty staty odesílají na facebookový profil a já mám pak zaspamovanou celou zeď :D

Kdybych chodit na facebook hodně často ty lidi bych vymazal, ale já tam jdu 1, 2x denně, takže mi ta práce s tím za to nestojí.

Přesto je to nepříjemný, když po 2 dnech přijdu na facebook a od shora dolů "uživatel odpověděl na otázku - ask.fm"

Je to opravdu velký trend, kerý se mi zatím obloukem vyhýbá a doufám, že ještě vyhýbat bude :-D

8 Akiko Akiko | Web | 14. června 2013 v 11:48

Nemám, nepoužívám a předpokládám, že nikdy ani nebudu. Myslím, že něco podobného je fajn pro slavné lidi (herce, spisovatele, zpěváky, kapely...), aby tak udržovali kontakt s fanoušky. Ale trochu mi uniká smysl, proč by měl něco podobného používat každý "průměrný" uživatel internetu. Mně osobně přijde zbytečné se takhle vyptávat a odpovídat. Nejspíš někdo potřebuje mít pocit, že je populární, když odpovídá na otázky jako celebrita v rozhovoru, a dneska všichni mají pocit že je potřeba sdílet každej prd... Názor se dá vyjádřit i jinak a nemusím čekat, až se mě někdo zeptá. Toť můj úhel pohledu. ;-)

9 undead Trentina undead Trentina | Web | 14. června 2013 v 12:12

[7]: kdyby nebyli líní, nelogujou skrze účet na fb, ale regnou se přímo na asku. 8) já sem kupříkladu velmi líný tvor, znáš mě, ale tohle je opravdu jen vteřinová záležitost a v postatě se téměř neliší od přihlašování.

10 Argonna Argonna | Web | 14. června 2013 v 12:15

Prave vcera som si to zalozila, pravdepodobne som hladala hocico, aby som sa nemusela ucit a toto ma na chvilu zamestnalo :D Samozrejme, nazory clovek moze vyjadrovat aj inde a priamo na blogu k clankom, ale ked ask.fm niekoho bavi, tak preco nie :)

11 Míša Míša | E-mail | Web | 14. června 2013 v 13:14

[5]: Asi už se lidé nepotřebují  z věcí vypisovat. Krátké a jednoduché věty na jednoduché sociální síti jsou to, co přesně lidé, s jejich nedostatkem času, hledají.

12 Živá Voda - Lena Živá Voda - Lena | Web | 14. června 2013 v 14:43

Líbí se mi tento článek Stando. "Trend" o kterém píšeš/te je hloupý a obecně může být zajímavý tak pro lidi, kteří se nudí  a nemají roupama co dělat. A člověk, který se nudí je spíše chudák, protože je líný přemýšlet a najít si nějakou činnost, jelikož ztracený čas, který mu utíká mezi prsty by mohl využít nějakou konstruktivní činností a být tím nějak prospěšný, ať již sám sobě, nebo druhým. Vždyť kolem je tolik zajímavých věcí, tak nač ztrácet čas nějakým lelkováním? A také: obecně si všímám, že lidé jsou jaksi čím dál lenivější a lenivější. Dokonce jsou i leniví něco se zeptat, ikdyž dejme tomu chtějí. Nebo se bojí položit otázku. V tom případě ale nechápu proč. Mi se již několikrát stalo, že mi napsal čtenář, který se "přiznal", že se mne již delší dobu chce něco zeptat, /šlo o prosbu o radu, či můj názor/ a nějak neměl "odvahu". Po delším rozhodování se konečně odhodlal, jak mi poté sám sdělil. Takovým lidem bohužel nerozumím. Nevím, proč a čeho se bojí. Já nekoušu! :) Strach má zbytečně velké oči. A ještě jeden aspekt bych viděla, proč jsou otázky a odpovědi tak "populární". Může tomu být proto, jelikož v tomto světě  a společnosti, ve které žijeme se velká část lidí stará jen o sebe a druzí je moc nezajímají. Lidem zkrátka chybí kousek hezkého slova a pohlazení!! Tak si možná hledají jinou cestu, aby si mohli popovídat. Já tomu říkám "sociální vyhladovělost" - to jen tak na okraj.  Ale spíše se přikláním k první verzi, kterou jsem napsala výše. Závěr - pokud se někdo na něco zeptat chce, VŽDY se zeptá, není třeba si tohle "vynucovat" nějakými hloupými rubrikami "zeptej se mně na co chceš". Něco jiného je třeba poradna, která je nějak prospěšná, ano, v tom nevidím problém. Hezký den všem! ♫

13 Gipsík Gipsík | 14. června 2013 v 18:56

Já osobně tento trend nemám ráda a vlastně vůbec nechápu, proč to někdo používá :S Kamarádi třeba na facebooku nebo i v realitě se přece mohou zeptat na to, co je zajímá, osobně, v chatu nebo tak. Já osobně jsem člověk, který si naopak cení soukromý a nejen, že na blogu toho o sobě prozrazuji poměrně málo, profil na FB mám celý co nejskrytější, ale ani nemám potřebu odpovídat na trapné otázky, kteér často někteří mívají. A co mě ale vytáčí nejvíc... Pokud má někdo založený ten Ask či co, je to jeho věc. Ale když mě s tím začne prudit v komentářích/ve zprávách, jsem úplně běsná. Zkrátka když se na nic nechci zeptat, tak proč mě někdo nutí, abych se na něco zeptala? Tato logika mi nejde na rozum a takového člověka bych s chutí vystřelila na Mars.

14 Gipsík Gipsík | 14. června 2013 v 18:59

Nicméně jsme ráda, že tu vesměs můžu souhlasit se všemi komentáři :) Těšíte mně, lidi, že ještě na světě zůstali lidé, kteří nepotřebují na sebe práskat informace takto stupidní formou... Kdyby ,,askovali" všichni, za chvilku už přijdou prvňáci do školy a místo aby se zeptali, jak se jmenují a kde bydlí, zeptají se raději až doma na asku :D

15 David David | E-mail | Web | 14. června 2013 v 20:25

Uvažoval jsem o tom, ale nakonec jsem od toho upustil, protože si myslím, že by to nemělo takový ohlas. Třeba časem změním názor. :-)

A Srdce blogu nebo Standa má své "Asko"? :D

16 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 14. června 2013 v 20:29

Já jsem zásadně proti asku, nevím, co na tom ostatní mají :D Čtenáři se mě většinou ptají jen tak v komentářích a hned jim odpovím, neodkazuju je na nějaký jiný web :D

Když už mám takovou odpovídací náladu a potřebuju si ji vybít, tak se rozhlédnu po blogu po nějakém zajímavém dotazníku a odpovím na otázky, co mě nejvíce zaujaly...

[6]: no jo, to zodpovídání pro studenty mě napadlo taky. Bohužel se jim většinou nehodím do kategorie, jsem totiž těsně pod patnáct let :/

17 Teeda Teeda | Web | 14. června 2013 v 20:41

Já si myslím, že jde hlavně a v první řadě o to, že lidé rádi mluví o sobě. Pokud vám někdo pokládá otázku, předpokládá se, že má zájem o vaší odpověď, potažmo ho zajímá vaše osoba. Jasná motivace. :)
Nic speciálně na "Q&A" na svém blogu nemám, ale prostor na pár otázek se tam samo sebou nají dá, hlavně z ryze praktických důvodů.

18 Lenny Barbiel Omen Vampire Lenny Barbiel Omen Vampire | E-mail | Web | 14. června 2013 v 22:49

Mladší sestra je tam zaregistrovaná a využívá to docela často... ale mě se to nelíbí.... kdyby aspoň ty odpovědi někdy dávali smysl tak nic neřeknu, ale tam jsou (s prominutím) takové hovadiny, že na to člověk jen čumí jako péro z gauče O_O :-D

Takže moje rada: Vyhnout se Asku obloukem a nikdy tomu nepropadnout...!

19 Ave Ave | Web | 14. června 2013 v 22:56

Podle mě se tohle všechno přiživuje na Tumblru, který s 'ask' začal. Tam se ask ovšem používá na pochvaly blogů a zajímavější věci, než 'Tak jak se máš?' Anonymní otázky jsou od toho, aby někdo mohl říct svůj názor za který se stydí a ne k nadávkám, jak to na stránkách, jako ask.fm často dělají.

20 Těpule Těpule | Web | 14. června 2013 v 23:22

Dovede to být i zajímevé, ale upřímně - koho zajímají otázky a odpovědi typu "kdo je tvoje lásenka?" "Ty, mucíčqu!" ? Viděla jsem i vtipné asky - například Hitlerův nebo jednoho učitele (kterého parodovali studenti tak bravurně, že mi to vůbec nedošlo :D ) Ale to jsou ty světlé výjimky. Jinak mi to příde jako další ptákovina pro znuděné lidi :)

21 Lukáš Lukáš | Web | 15. června 2013 v 12:44

Zdravím,

no já moc sociální sítě nemusím z důvodu jejich slabšího zabezpeční. Proto používám tak maximálně Google služby (vše v jednom díky dvoufázovému ověřování)... ale (!) tím neříkám, že by ty ostatní sítě byly špatné. Jen že já se tam moc takzvaně "necítím".

Já osobně mám zvláštní rubriku, v rámci které se lidi můžou rozmuvit o čem a jak chcou. Vlastně chat v podstatě. Takže i u mě je možnost kladení otázek.

Dobrý no :-)

22 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 15. června 2013 v 15:22

[11]: Ano, i to je možnost, děkuji za komentář. Nevím, jak teď pojmout svoji myšlenku - nefandím komunikaci přes internet, lidé ztrácí sami sebe i své okolí. Ale to je téma na dlouhé rozpravy a úvahy různých okolností, a přesto nebude zahrnuto všechno... Internet je poslední svobodná věc - zatím svobodná věc. Ale sociální sítě určitě neseberou.

23 Lukáš Lukáš | Web | 15. června 2013 v 17:21

[22]: řekněme si to narovinu... jsou asi tak líní no. :-) Nemá smysl chodit kolem horké kaše.

24 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. června 2013 v 23:53

Stačí, co na sebe člověk ,,práskne" v komentářích na blogu při různých tématech, ne? Na co ještě otázky a odpovědi?. U mne si lidé povídají na různá témata, někdy je to já o voze, ty o koze, ale poměrně si rozumíme a jsou tam zajímavé věci. Počet komentářů je u povídacího blogu dost velký i tak. ;-)

25 Miloš Miloš | Web | 16. června 2013 v 10:42

Pokud někdo mermomocí touží odpovídat na otázky, může si je sám vymyslet a na svém blogu hned odpovědět. :-)

Tento přístup je sice směšný, ale jako  PR je prý hojně používán v umělecké sféře, např. hudebníci tak upozorňují na svá nová CD/DVD.

26 Morell Morell | Web | 16. června 2013 v 11:12

Tak tenhle web absolutně neznám a podle mě je lepší, dkyž si tohle blogeři zajišťují na svém webu. (Je to jejich web, že?)
Asko nemám a ani mne nezajímá, nechci ho, raději odpovídat na blogu, tkerý je český a kde ty lidi snáze znám. Věřím tomu mnohem více.

27 Míša Míša | E-mail | Web | 16. června 2013 v 11:20

[22]: Mně do toho nesedí zase nárůst počtu blogů. Na jednu stranu snaha o urychlení a na druhou toto ... asi by to bylo vážně na dlouhou úvahu. A internet jako svobodná věc? Podle mě nikdy nebyl ... ale i to je na dlouho :)

28 ANA ANA | Web | 16. června 2013 v 12:27

Myslím, že to je touha po sebezviditelnění. Větším sebezviditelnění než na normálním blogu. I když prezentovat se můžou pomocí různých dotazníků, řetězáku a pod. (Na internetu toho koluje dost, řetězáky typu Kdybych byla..., nebo 10 věcí co mám rád(a), nebo různé knižní výzvy, nic proti tomu, jsou to zábavné projekty.)
Tyhle otázky... nevím. Ale zase, proč ne, nikomu to neublíží a je to lepší než drátem do oka.

29 A. A. | Web | 16. června 2013 v 13:06

Dlouho jsem nad zavedením asku přemýšlela. Ale postupem času to nebylo na otázky, ale spíš na nadávky a otravování ostatních. Když si tak projíždím "články k tématu". Napadá mě, proč neděláte víc rozhovorů? :-D Nemyslím to nějak špatně, to ne. Ale přijde mi to teď na blogu nějaké suché :-|

30 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 16. června 2013 v 13:34

[23]: Nepotřebuji, aby někdo mluvil za mě ;) Obzvlášť, když tvrdí něco jiného, než jaké jsou mé myšlenky ;)

[27]: Pokud se nepletu, je internet vojenský vynález. Asi máš pravdu, že ho hlídaj od začátku, ale kdyby ho měli pod kontrolou, nechtěli by ji teď - ale tak, čemu lze věřit, že ano? I to je na dlouho, máš pravdu :)

31 Lukáš Lukáš | Web | 16. června 2013 v 16:21

[30]: máš takovej pocit, jo? ;-) Tak to se ti jenom něco zdálo děvče. :-) Já vždy mluvím jen sám za sebe. :-)

32 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 16. června 2013 v 16:56

[31]: Netvrdím, že mám takový pocit, já mám takový závěr založený na mém vnímání světa a myšlenkových pochodech ;) A nedohaduj se se mnou jako malý kluk, nýbrž - pokud máš tu potřebu - jako dospělý člověk, prosím, tedy pokud je fotografie na tvých stránkách skutečně tvá.

Děkuji

33 Lukáš Lukáš | Web | 16. června 2013 v 18:33

[32]: tak jo no, máš pravdu. ;-)

34 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 16. června 2013 v 19:17

...

35 eliška987654321 eliška987654321 | Web | 17. června 2013 v 19:49

Já už "asko" mám a jsem s ním 100% spokojená :-)

36 anastasia-cavey anastasia-cavey | Web | 17. června 2013 v 20:52

Ask.fm mám, ale zatím je tam jen pár otázek. I když musím říct, že mě to docela baví:)

37 Násilník Násilník | E-mail | Web | 19. června 2013 v 12:13

jestli se mě chce někdo zeptat, tak ať se zeptá...nikdy sem nepochopil, co lidi mají na týhle píčovině jakou je ask.fm

38 D@ve D@ve | E-mail | Web | 20. června 2013 v 18:17

Myslím si, že za tímto fenoménem se skutečně skrývá ta přirozená lidská touha po projevování zájmu.

Já jsem si profil na asku zřídil hlavně proto, že mě některé otázky mohou inspirovat k napsání nového článku.

Asko nemám propojené s fejsem, abych ostatním nespamoval zeď.

39 m. m. | E-mail | Web | 23. června 2013 v 23:43

"Asko" nemám, asi by mi hráblo, kdyby se mě lidi pořád dokola připitoměle ptali na kraviny jako kolik mi je, jak se mám a podobně, jak tomu často bývalo u těch "Ptejte se mě článků". Ale i já sním o tom, že se mě lidi budou ptát na můj názor a na radu, však kdo by si nepřál být pro své čtenáře uznávanou autoritou 8-) Proto jsem se taky párkrát přihlásila do různých rozhovorových akcí a pořád sním o tom, že si to ještě zopakuju a že si mě třeba vybere nějaký bloger, co u sebe pořádá rozhovory s různými lidmi 8-) Odpovídat na zajímavé otázky mě hodně baví. Ale musí být zajímavé a podněcovat fantazii. Musím se nad nimi skutečně zamyslet. Ostatně podle toho si i vybírám řetězáky. Pokud se do nějakého pustím, musí mít zajímavé otázky, něco jako "Oblíbená kapela, oblíbená barva" by mě už neuspokojilo. Na to už člověk odpovídal stokrát.

40 Bels Bels | E-mail | Web | 26. června 2013 v 13:21

Souhlasím s tím, co říká m.
Ask mě spíš znechucuje, než baví. Párkrát jsem na něj zavítala, ale dementnost většiny otázek mě spíš utvrdila v tom, že bez asku mi bude líp :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama