Blogující muži nestárnou

8. dubna 2013 v 13:00 | Edith Holá
Vítejte u dalšího pokračování pravidelné rubriky Starší a pokročilí, v níž se můžete seznamovat s blogujícími seniory.

Třetí díl se zaměřuje speciálně na blogující muže. Seriál pro vás připravuje blogerka Edith Holá.


I přestože se seriál zatím zabýval především blogujícími ženami v důchodu, nápad k němu jsem dostala díky setkání s jedním starým mužem. Potkala jsem ho nedávno ve frontě na autobus. Vpisoval a škrtal na úhledně přeložených bílých papírech, a tak mi to nedalo a zeptala jsem se, jestli ještě píše dopisy. Představila jsem si, jak si dopisuje se svou láskou, kterou potkal:-). Překvapilo mě, když mi odpověděl, že píše dopravní elegie. V autobuse mi držel místo a začal vyprávět o tom, jak má spolek starých pánů, se kterými chodí na dlouhé výlety po okolí, pak jdou na pivko a tam vždy někdo přečte nějakou báseň nebo povídku.

V té chvíli jsem si říkala, že je to zřejmě ojedinělý jev, že lidé v důchodu jsou buď na zahrádkách, hlídají vnoučata nebo sedí před televizí. Vybavil se mi M. Krobot z Knoflíkářů, jak se rezignovaně před bednou pokoušel vytvořit pivní bubliny. Zřejmě jen výjimeční chodí cvičit nebo mají nějakou aktivitu. Nedalo mi to a stačilo pár trefně zvolených slov do vyhledávače na internetu a za chvíli jsem zjistila, že snad blogují všechny babičky v Česku. O některých z nich už jste si mohli přečíst v prvních dvou dílech (zde a zde).

Tento díl bude věnován pouze blogujícím mužům, kteří už nesou nejméně šestý křížek, a nevadilo jim, že o nich budu psát. Ke svému věku se hrdě hlásí, stejně jako k fotografické a textové tvorbě na svých blozích.

Protože jsem se kdysi poučila filmem Muži nestárnou, kde František Rolánd stále zůstává úchvatným, mladistvým a plným elánu, zatímco milenky stárnou. Proto také udělám výjimku a věk uvádět nebudu. Muži nestárnou.

S blogerem vystupujícím jako Old Boy (níže na obou fotkách) jsem se seznámila až díky tomuto seriálu.


Jeho články mě baví. Dokáže i o tom, že manželka má zlomenou nohu, a on se tedy musí zapojit do práce v domácnosti, psát s dávkou humoru vůči sobě. Z jeho textů se tak dozvíte, jak žije a co si myslí. Dokáže napsat k Valentýnovi, jak svátek vznikl a ještě článku dát jiskru pomocí vtipů a obrázků. Z každého jeho textu se dozvíte něco, co vás zaujme. Tak jsem si do paměti zapsala, že Old Boy má neustále u sebe sešitek (prý ušmudlaný), do kterého si zapisuje myšlenky a postřehy. Střádá do prasátka padesátikoruny a jeho přáním je vydat knížku. Držím palce. Stejně jako blogerovi Jiříkovi, který byl vášnivý motorkář. Pak ale motorku prodal, ale dodnes má o své lásce sny. I on umí napsat o zdánlivě obyčejném velmi poutavě. Tak třeba o tom, jak se stal kafařem. Také lásku k jódlování bere bloger vážně. Třeba vás to zaujme jako mě: Umíte jódlovat?

King Rucola (níže na fotce) je známý bloger.Má několik blogů. Mně asi nejvíce zaujal nivnice.blog.cz, který ale on považuje za opomíjený. Na jeho texty je třeba si udělat čas. Jsou často dlouhé a jeho zvláštní humor nesmíte číst jen tak jedním okem s odbíháním po domácnosti. Jinak se vytratí pointa. Přimlouvala bych se za kratší texty. V adrese blogu, který jsem z jeho tří vybrala, je Nivnice. Proč? Kingovi to připomínalo buddhistickou nirvánu. Myslel si totiž, že to znamená "sladké nicnedělání". Přeji Kingovi nejen sladkou siestu, ale i to osvícení.

Další bloger sbírá hodiny, tak je to prostě děda Tik tak (na fotce níže).
Fotky svých hodinářských úlovků, které sám umí spravit, najdete v rubrice Hodiny - moje záliba. Jeho blog je především zaměřen na život a historii místa, kde bydlí. S tím záměrem vznikl. Jenže Blog.cz vás často zláká i psát na téma týdne a stát se součástí komentujících blogerů, takže se na blogu "Broumov, Olivětín - všude žijí lidé" objevily i další rubriky. Jen tak dál a více i fotografií rostlin a bylinek, které pěstuje manželka. Možná sem tam i nějaký ten recept, který bude vyzkoušen a nafocen, trochu melounové krásy a blogerky se na blog Dědy Tik taka jen pohrnou.

Bloger Břetislav Badina (níže na fotce) má vskutku krásné jméno.
Co myslíte je pravé, nebo je to přezdívka? Blog je o mnohých vzpomínkách, myšlenkách a názorech blogera. Nedávný jeho článek připomněl knihovnu chobotnici, o níž jsem, jedouc před pár dny přes Letnou, také přemýšlela. Bylo mi líto, že tam stát nebude. Mí synové by do ní určitě rádi jako studenti chodili. Názvy jeho článků a rubrik jsou víc než výmluvné: Kdo si hraje, nezlobí, O muži na své místě, Z kapsy prázdné - vysypané… U vášnivého šachisty si vyberete a počtete.

Snad bych ukončila slovy Dědy Tik Tak: "Hodinám i nástrojům na jejich výrobu, stejně jako varhanám moc nesvědčí, když stojí ladem, nejdou, nebo se na ně nehraje. Vlastně ani naší mozkovně moc nesvědčí, když zahálí. Udělejte, co můžete, s tím co máte, tam kde jste. Je to vlastně i takové moje motto, aby ta naše mozkovna byla stále něčím zaměstnaná."

--

Níže odpovědi zmíněných blogerů na otázku:

Co ještě jiného jste ve starším věku po padesátce začal dělat, co předtím ne?

--
Povodne som bol architekt, potom grafik a po pätdesiatke baby-sitter na plny uväzok. Odkojil som asi osem az devät deti, ktore su dodnes mojou pracou "poznacene". Zacal som intenzivnejsie pisat a pripravoat knihy aj do tlace, nielen do sufliku. Pretoze som vysloveny "Spätzünder", tak som vlastne zacal az po pätdesiatke zit a tvorit. Dokonca znovu planovat a stavat.

King Rucola - blog "Cesta je ciel" nivnice.blog.cz, "Projekt 366" trisestsestprojekt.blog.cz, "Čas míjí, nevšímejte si břicháčů sedících doma" luga.blog.cz, "Train and Traininf for my Ego" elektronickyzobrak.blog.cz; žije v Zürichu a je obcanom krajskeho mesta Bülach, najstarsi blogovaci stopa s datumom 28.10.2008 - z Japonska.

--

Po odchodu na důchod jsme s manželkou zvažovali, jak dál s časem, a i když mám svého koníčka, je třeba se trochu udržovat i po fyzické stránce, a tak manželka sehnala pozemek na zahradu, a tam trávíme - pokud to jde - volný čas, a jak to na zahrádkách bývá, tak především prací.

Děda Tik Tak - blog Broumov, Olivětín - všude žijí lidé, mareniceaokoli.blog.cz
od roku 1966 žije v Broumově Olivětíně

--

Odpovím rádoby "ftipně". Začal jsem ochabovat, což předtím ne.. a to vadí, protože by mě bavilo třeba učit se japonsky, vlastně jsem zpozdile nedávno začal španělštinu (kvůli partnerce synka), ale bída bídoucí s udržitelností slovíček v nebohé hlavě, šachy by taky dokázaly pohltit hodiny, kdybych se ke hraní zase vrtnul a taky bych měl nacházet čas zas číst knížky...

Břetislav Badina - blog Koneckonců, proč to nezkusit?, bretislavbadina.blog.cz
bloguje od října 2010, pochází z Velvar, v dospělém věku se stal pražskou naplaveninou.

--

No, jsem zahrádkář, cestovatel /m.j. celá Evropa, Kuba, část Afriky apod./ a milovník jazzu, zejména toho klasického, známého pod pojmem dixieland.

Old Boy - blog Všehochuť, nostalgiafilm.blog.cz
Kroměříž, bloguje od roku 2006

--

Jak píšu v profilu, zajímá mě i turistika a kulturní a historické památky, čili témata, o nichž se dá dobře psát.

Jirka - Jirkův blog, jirik-bloguje.blog.cz
z Prahy, blogovat začal 18.8.2006
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ivet Ivet | Web | 8. dubna 2013 v 17:36

Edith,
to je úúžasnééé,
když jsi psala o "seniorkách", nebály se uvést svůj věk, ba byly hrdé, že zvládnou nejen počítač, ale i své krásné blogy.

Ale muži - senioři, ti svůj věk neuvedou. Není to legrační?
Za co se stydí?

Vždyť je tu Google, kde se dá u mnohých mužských "seniorů", zjistit lehce jak jsou staří. Proč se muži stydí za svůj věk? Vždyť takový 70letý bloger, který umí nádherně fotit a na jehož blog chodím moc ráda, je oblíbeným i u 14ti letých děvčátek né pro svůj věk, ale hlavně pro svůj UM! :-D
Blog přeci není seznamka!

Úsměv na tváři ve mně vyvolal tvůj dotaz:
"Co ještě jiného jste ve starším věku po padesátce začal dělat, co předtím ne?"
Mnoho mužů ve věku kolem 50 by ti odpovědělo, že by ještě chtěli:
- založit teprve rodinu a užívat si plně života. Že to ještě nestihli!
Vždyť 50 není přeci nejen pro muže žádný starší věk, natož seniorský! ;-)

Edith,
ber prosím můj komentář TOBĚ - jen jako pouhý h u m o r, ale věř, že mám k 50 letým mužům blíže než ty a proto mě ta tvá otázka vskutku pobavila! :-D  :-D
Děkuji Ti. ;-)

2 Brisingr Brisingr | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 17:53

strašne sa teším na časay, keď budem mať po dôchodku---rsp. po starostiach a budem si môcť vstávať kedy chcem a budem mať kopu času na venovanie sa koníčkom  *_*

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 18:08

Tak přece nějací jsou! 8-O Utrousila jsi jich jen pár, znám další a jsou fakt jako víno. Třeba se eště projeví komentářem sem. Byla bych ráda. Jsou většinou nositeli řemeslné nebo technické dovednosti a dokážou psát o tom, o čem my baby ani netušíme, že může někoho bavit. Muž se zájmem NEZLOBÍ :-P

4 VendyW VendyW | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 18:53

Ó King, můj souputník v projektu 365, vděčný a věčný komentátor mých výplodů a skvělý glosátor na svých blozích. Teď jede se mnou pro změnu v Malých radostech, i když jak sám říká najednou si bude ty radosti snad muset vymýšlet. Neznám až tak moc blogů starších mužů, až snad na Kinga a Pavla kam se pro změnu jako milovník focení chodím ráda kochat jeho fotkama ze života a ulice ale i hlavně uznalými komentáři lidiček o dvě, tři generace mladších. A musím říct že si skvěle rozumějí. Asi opravdu to znamená že muži nestárnou a jak píše Kitty že muž se zájmem nelobí jen podepisuji :-)

5 David David | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 19:20

Čekal jsem jich víc, ale i tak nevadí - pěkné. :-)

6 děda tik tak děda tik tak | Web | 8. dubna 2013 v 19:26

Tak nevím jak je to s uváděním věku na blogu, ale u většiny navštěvovaných se vždy podívám i na profil, abych se přesvědčil  o jejich zájmu,věku,bydlišti a podobně. I přes tuto možnost se to dozvím málokdy a zůstávám jen v dohadech. Myslím,že není důvod věk zbytečně tajit a i když jsem  fotografii Edit poslal těžko se z toho dá určit věk. Nyní s nadsázkou, jak mohla Ivet poznat kolik mi je?.Celkem se trefila. Myslím,že kolikrát není věk tak rozhodující, protože v padesáti se člověk může cítit na  80 let a v osmdesáti  na 50. Celý projekt, který Edit rozjela  je opravdu dobrý, protože i podle komentářů se mohu seznámit s mnoha blogy o kterých jsem nevěděl. :-D :-D

7 Janah Janah | Web | 8. dubna 2013 v 19:39

Jsem ráda, že se tu propagují blogy lidí,kteří mají co říct, takové čtu nejraději.

8 Ivet Ivet | 8. dubna 2013 v 19:56

[6]: Nu mnoho Blogerek, které mě znají o mě říkají, že si mám zařídit ještě "Věštírnu". Jen nevím, zda-li by to nebylo spíše ke škodě, než k radosti! :-(

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 21:21

[8]: To není ani tak o věštění, ale znalost lidí, všímavost.
Pokud se dovím, a v průběhu psaní to leckterý muž prozradí, třeba i oklikou, nevidím ve věku důležitost.  Nejdůležitější je, jak se člověk chová. Ne jako nějaká dvacítka, ale normálně, aktivně. Prostě tak pěkně, pomalu zrát..
Mužům blogerům fandím stejně jako ženám, bez ohledu na věk.

10 Miloš Miloš | Web | 8. dubna 2013 v 22:26

Z těchto blogerů znám nejvíce Kinga Rucolu a Břetislava Badinu a mám je také v oblíbených.
King Rucola je naprosto výjimečná osobnost na blog.cz, přímo renesanční člověk neobyčejně širokých zájmů, který své články navíc ilustruje. Jsem moc rád, že se s ním na různých blozích (i tom mém) hodně potkávám.
Břetislava jsem poznal nedávno a také na něm oceňuji, že jeho články jsou perfektně zpracované a klidně by mohly vycházet v časopisech či přílohách novin.

11 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 22:38

[1]: Ivet, ta otázka byla v dotazníku stejná, jak pro muže, tak pro ženy. O věku bylo v tomto článku hodně s nadsázkou. Zrovna tito zde uvedení muži se za to nestyděli. Napsala jsem to tak, jak mě to napadlo a taky pro to, aby se jeden chytl za nos. Je to opravdu velká nadsázka. A já už mám k těm padesátníkům pomalu nakročeno:-)

12 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 22:42

[6]: Mirku, fotku Vaši a ještě Old Boye jsem obdržela, když už tento článek Standa publikoval. Buď ji přidá, nebo budu muset napsat pokračování. Krom toho jsem díky Standovi dostala seznam dalších blogujících mužů nad 60 let, takže to vidím na dvojku:-), až je všechny pročtu.

13 Otavínka Otavínka | Web | 10. dubna 2013 v 6:14

Díky za báječný článek.Já sice nyní stagnuji, protože navrch má příšerka Slini, ale snad bude líp a zase vše dohoním.Přeji všem, kdo propadli koulu blogování jenom dobré nápady a spokojené čtenáře. :-)

14 Otavínka Otavínka | Web | 10. dubna 2013 v 6:15

Pardon - kouzlu

15 Jitka Jitka | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 9:00

Ti filmoví určitě nestárnou, ale ve skutečnosti? Stárnou stejně jako my ženy, jen to umí líp maskovat. Alespoň navenek, doma jsou jiní. Mám takového stárnoucího muže doma, tak vím o čem mluvím. Ovšem tihle muži, které jsi vybrala, alespoň na fotkách vypadají, že opravdu nestárnou. Občas jsem na některý z blogů těchto pánů narazila Píšou velmi dobře a zajímavě, jenže já uspěchaná ženská nemám trpělivost na dlouhé články, takže jen málo který dočtu do konce, a když už, tak většinou nekomentuji a prchám ke svým ručním pracem. Asi je to moje škoda, ale pánové, polepším se. ;-)

16 Jitka Jitka | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 9:04

[2]: Na to jsem se těšila už od svých osmnáctin. :-D  :-D

17 signoraa signoraa | Web | 10. dubna 2013 v 10:44

Edith, díky moc za báječný článek z projektu o starších blogerech. Ano, muži opravdu nestárnou, stejně tak, jak nestárneme my, ženy. Vždyt' věk je jen číslo, mnohem důležitější je stav duše a ta, jak je známo, nestárne.
Podobně jako Otavínka mám také ted' pauzu, na čas nade mnou zvítězila nemoc.

18 Ježurka Ježurka | Web | 10. dubna 2013 v 11:59

Super, Edith opravdu umí a o seniorech ani nemluvě! Díky zase o nějaké větší přiblížení a budu se těšit na pokračování. Ale až, až, až ... také po pauze. Nemoci si nevybírají. :-)

19 bretislav bretislav | Web | 11. dubna 2013 v 7:02

Nojo, no.. mladý může, starý musí.
To je tak: Někdo se dá na chlast, někdo na modlení. Teď, když svým způsobem život známe (někdo má kliku, někdo ne), k neuvěření to občas bývá: Ten život, ten život..! (A zatím z chladných údolí už mlha stoupá a kdesi v čerstvých zelených kopcích zpívá pták)..
Poslední věta - citát od oblíbeného Kennetha Fearinga. A je to ! Děkuju Edith ! :-)

20 Helena Helena | E-mail | Web | 11. dubna 2013 v 18:24

Z těchto blogerů znám jen Mirka - děda tik tak,tady vidím,jaký je fešák. :-)Zvykla jsem si k němu chodit na dobré čtení.
King Rucola taky známý a zbytek neznám,díky Edith za přiblížení jejich blogů. :-)

21 Ba.Ji Ba.Ji | E-mail | 12. dubna 2013 v 10:01

Byla to moc dobrá myšlenka, napsat samostatně o blogujících mužích! Teprve tady jsem si uvědomila rozdíl mezi námi ženami a muži. Zatímco pro nás jsou důležité takové přízemní věci, jako je rodina, vnoučata, zahrádka, ruční práce, čtení atd. Muži mají vznešenější zájmy -cestování, jazyky, studium ať už čehokoliv atp. To všechno děláme i my, ale není to pro nás priorita. Nerada bych se nějak dotkla mužů, samozřejmě obdivuji každého, kdo nesedí doma, nebo v hospodě se založenýma rukama a jen nadává na svět kolem a čeká na zázrak. Jen jsem si uvědomila, jaký je mezi námi rozdíl i když po více jak čtyřicetiletém manželství bych to asi měla vědět!

22 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 13. dubna 2013 v 13:18

Kingu, sakra, to jsem ani netušil, že mi na blog chodí tak významná osobnost, která má svoji vlastní velebustu. :-D

23 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 13. dubna 2013 v 13:19

[15]: Když ono z těch fotek naštěstí není slyšet to hekání, když člověk vstává. :-D

24 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 13. dubna 2013 v 13:22

[17]: Signoro, to ti ochrnuly ruce, že nemůžeš psát, nebo co? :-D

25 ANA ANA | 13. dubna 2013 v 15:14

U některých jsem byla i na blogu nebo četla jejich komentáře (King Rucola, Břetislav), o jiných jsem jen slyšela (děda Tik tak, Old Boy). Ale píšou všichni dobře a je fajn, že tu jsou. A taky že dostali prostor i zde, na těchto stránkách. 8-)

26 selskyfilosof selskyfilosof | E-mail | Web | 13. dubna 2013 v 18:47

Zdaravím,
celkem hodně vtipné téma.
Přiznám se, skrývám se,
pod selskymfilosofem.
Můj věk,
kdo by to řek,
58,
uf, to jsem se lek. :-)
Můj let
tvořivých vět
14 až 27.....let.
Jen dozrcadla nezírám,
někdy pravdu roztírám.
Smějte se,
mějte se,
buďte sví!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sf.

27 Lydie Lydie | 19. dubna 2013 v 22:29

Dík za pěkný článek. :-) Těch "píšících" mužů je asi víc.Chodím číst k panu EXPOSITOROVI - blogujeme u nás.Tam píší i další. Blog u DEMOKRITA - určitě Ruža z Moravy o těch lidech ví více. :-)

28 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 22. dubna 2013 v 22:38

[27]:Máš pravdu Láďa Jílek, Tady na blogu Přemysl Čech, ale to je docela mladík - v květnu bude mít 61 jestli se nepletu- pardon Přemku, ale stejně ani  na ta leta  nevypadáš. Funguje totiž propojení blogerů a blogerek ještě z blogu novinek, sem převedených. ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama