Blogování pomáhá v těžkých obdobích

15. března 2013 v 8:00 | Edith Holá
4. března jste si mohli přečíst první díl nového seriálu Starší a pokročilí, který se zaměřuje na blogující seniory. Druhý díl je tu - tentokrát se dočtete o tom, jak mohou blogy pomáhat.

Následujícím text pro vás napsala blogerka Edith Holá, která stojí za celým seriálem.


Blogování není jen publikování článků, ale také sociální kontakt a často určitá možnost sebereflexe. Díky blogování je také možné lépe přežít těžká období a vážná onemocnění. Nevěříte?

O tom všem by vám mohla vyprávět známá olomoucká blogerka Otavínka.Když jsem se u ní dočetla, jak vážně onemocněla, tak jsem se vyděsila. Jenže šestašedesátiletá dáma si záhy poradila. Na svůj blog začala psát mikrotexty ze svého denního chození, které jí naordinoval lékař.
Své krokové variace k článkům fotí. Když jsem jí při e-mailovém rozhovoru napsala, že jednou bude český Murakami, co napsal další knihu o tom, na co myslí, když běhá, tak se asi zasmála. Za pár dní na jejím blogu přibyla rubrika s poetickým názvem Krokovníček. Kdo ví, jak začal zapisovat své myšlenky z běhání japonský spisovatel, z nichž nakonec vznikla kniha?

Přezdívku Otavínka si zvolila, "protože je "přehankováno" a také protože má ráda Otavu protékající městem jejího mládí". Publikuje texty od února 2008. Na blogu stráví tak tři hodiny denně. Pravidelně komentuje okolo 75 blogů.

V prvním dílu jsem psala o blogu Evy Lipinové, že je k večernímu rozjímání. Blog bývalé knihovnice Otavínky je k ranní kávě. Denně nám přináší nějaké moudro slavného člověka. Má odkud čerpat, neb její celoživotní láskou je sbírání citátů. Je také vášnivou čtenářkou poezie, takže denně si můžeme u ní přečíst verše nějakého básníka nebo její vlastní. Miluje knihy, parky a hřbitovy. Syn se jí narodil po pádu ze schodů předčasně. Na několik týdnů po porodu ochrnula. Později ji dostihla rakovina a je po trojbypassu. Blogování jí velice pomohlo přežít stesk po lidech a kultuře, když po tři roky kvůli otevřené noze nemohla vycházet ven. Její život je příkladem toho, že těžké okamžiky i nepříliš štěstí co se týče zdraví, ji nezlomilo. I přes omezení v pohyblivosti dnes zase dochází dál za kulturou v Písku, je kreativní, předává na svém blogu optimismus sama sobě i druhým. Také napsala do projektu "Pohádky pro kulíšky" příběhy se skřítkem Letňáčkem. Je autorkou a editorkou mnoha knih, např. autorka citátologie "Evropanského diáře" vycházející pro roky 1999 - 2013, "Slovníku myšlenek" (2003), editorka bibliofilie básnické sbírky Zdeňka Janíka " Vracím se k tobě chlapeckou lodí" (2000)...
Velkou čtenost měl na jejím blogu seriál článků "Tchyniny zlé jazyky" (v červnu 2011).

Dnes si Otavínka neumí představit den bez blogu. Sama píše: "Nejhorší to bylo v nemocnici, kde se nelze připojit a moc se mi stýskalo. Někdy ten blog vám léčí dušičku i tím, že si doslova a do písmene převedete do reality všedního dne citát J. W. Goetha: "Měli bychom každý den slyšet aspoň malou písničku, přečíst dobrou báseň, vidět krásný obraz, a je-li to možné, promluvit několik rozumných slov."

--

Jak jste na tom vy? Které těžké období v životě jste díky blogování zvládli lépe? Kdy vám blog pomohl léčit dušičku? Můžete napsat do komentáře nebo dát odkaz na článek, pokud to bude delší text.

A pokud chcete ještě chvíli na rozmyšlenou, můžete si přečíst odpovědi vybraných starších blogerů na otázky:

Kolik času strávíš denně blogováním a zná tvůj blog tvoje rodina?

--

Poměrně dost - asi 6-7 hodin denně, ale ono se to prolíná, protože doplňuji databázi osobnosti-moravy.eu, spolupracuji na webu citaty.net a též na webu písecké knihovny "Čtení z Písku".

Vnoučata blog zavedla. Manželovi někdy čtu nějaké články, ale že by sám šel na blog si něco přečíst je vyloučeno. Pro korespondenci na netu mu musím dělat sekretářku. Občas blog čte nevěsta a 17 letá vnučka, jinak mnoho dalších příbuzných po celé ČR.

Otavínka - blog "Píseček", otavinka.blog.cz
67 let, pochází z jižních Čech, ale vdala se na Moravu (Olomouc), bloguje od února 2008

--

Denně (tedy pokud to lze) průměrně tak 3- 4 hodiny.

Rodina to ví, že bloguji, ale obsah sleduje asi nejvíc jedna ze snach, ostatní nemají čas, mají své aktivity.

Ruža z Moravy - stejnojmenný blog, ruzenka.blog.cz
72 let, je ze Zábřeha na Moravě, ale narodila se na Slovensku v Bošanech, bloguje od srpna 2008

--

Blogu už nyní tolik času nevěnuji a kolik je to textu, netuším. Hodně času mi zabírá čtení článků oblíbených blogerů. Svému blogu věnuji asi hodinu až dvě, když píšu článek.

Rodina můj blog zná. Dokonce mě poznali i někteří lidé z okolí.

Plajznerka - blog "Nápady jedné babči", plajzka.blog.cz
63 let, z malé vesnice u Chotěboře na Vysočině, bloguje od dubna 2007, začala na Estranky.cz a od března 2008 na Blog.cz

--

Nepravidelně, někdy jsem tam několikrát denně, někdy jednou za týden a o prázdninách ještě méně.

Znají, ale málo kdy tam chodí. Vnoučata teď už vůbec, už jsou velká a pro ně jsou to hlouposti.

Ba.Ji - blog "Strašidelné povídání Ba.ji", baji.blog.cz
63 let, z Jeseníku, ale většinu času tráví na chalupě asi 15 km od něj, bloguje od srpna 2008


--

Blogu věnuji denně asi 3 hodiny, textů však publikuji minimum, věnuji se hlavně fotografování.

Rodina můj blog zná.

Hanka - blog "Krajina Čech a Moravy", sceneryphoto.blog.cz
62 let, Třebíč, blog od května 2010


--

Možná něco kolem dvou hodin denně. Dříve to bylo víc. S psaním je to nepravidelné. Někdy vložím dva články za týden, někdy jeden a někdy nic. To podle toho, mám-li co sdělit a jestli mám čas.

Ano, o mém blogu ví celá rodina i přátelé a kolegové z mého posledního pracoviště.

Yorga - blog "Jitčin blog", yorga.blog.cz
67 let, pochází z Brna, ale na penzi odešla na chalupu, kterou mají na Drahanské vrchovině
blog od 6. listopadu 2006

--

Denně asi 1 až 3 hodiny (psaní svých článků a lustrace článků ostatních blogerů)

Přítel ho zná a ví o čem je, když ho donutím poslouchat. Sestra a široká rodina ho čte pravidelně, okolí z dědiny mě z blogu zná, a pak mě znají blogeři.

Kitty - blog "Doufám - počteníčko", diviznacka.blog.cz
64 let, původně z jihomoravské dědiny (Lysice), teď žije na malé dědině na Vysočině, bloguje od srpna 2010

--

To není vždy stejné, záleží na mé inspiraci, chuti psát, tvořit a také potřebě mé rodiny, manžela, vnoučat a dětí. Občas jsou to 3 - 4 hodiny, to je ovšem období, do kterého se započítá i pročítání blogů mých přátel. Jak netvořím, tak i obden hodinku. Suma sumárum, tak 8 - 10 hodin týdně?

Občas také píši do našeho Moravskoslezského Deníku - regionálního, či do Radničních listů našeho města, tvořím básně či příběhy do šuplíku. To vše jen tak pro radost, nebo také do celorepublikové soutěže "Šikovné ruce seniorů", které se zúčastňuji se svými spolučleny našeho klubu každým rokem v Ústí nad Labem. Takže u samotného PC jsem podstatně déle.

Můj blog zná má rodina velice dobře, občas si tam i čtou. Nejstarší vnuk, nyní patnáctiletý, mně dokonce blog zakládal, dcery a snachy na blog chodí si počíst, synové zřídka, spíše je informují jejich ženy.

Fukčárinka - stejnojmenný blog, fukcarinka.blog.cz
60 let, z Moravskoslezského kraje, z města květin a zeleně z Havířova, bloguje od roku 2009

--

Denně tak 2 - 3 hodiny, někdy i víc.

Pro manžela je PC i s internetem "španělská vesnice", ale průběžně ho informuji, děti a vnoučata ho pravidelně čtou. Jen nekomentují.

Ježura - blog "Bábinčino povídání", jezura.blog.cz
71 let, Litvínov, bloguje už víc jak 4 roky

--

Povedala by som, že tak 10-15 hodín týždenne sa venujem blogu, týždenne zverejním od 3 do 10 článkov - ako kedy, nie je to pravidelné.

Áno, môj blog rodina pozná.

Latryna - blog starej Latryny, latrynask.blog.cz
59 let, Bratislava, bloguje už pátým rokem

--

Blogu denně věnuji v průměru 2 - 3 hodiny. Jsou dny, kdy bloguji déle a pak ty, kdy vůbec nezapínám počítač. Po neblahé zkušenosti, kdy se mladší vnučce minulý rok podařilo počítači způsobit "modrou smrt", ho v jejich přítomnosti vůbec nezapínám. Průměrný počet článků je asi dva za týden.

Manžel a dospělé děti o mém blogu ví. Zda ho navštěvují, nevím. Ale nic nekomentují.

Signora A - blog "Šeptání do vrby", signoraa.blog.cz
60 let, od roku 1972 žije v Praze.

--

Asi 2 hod., přibližně 1x týdně.

Rodina o blogu ví.

Květa - blog bez názvu, kvetahora.blog.cz
66 let, z Hané, blog založila v lednu 2010

--

Průměrně hodinu týdně, při pročítání jiných blogů. Pokud "tvořím" článek, s přihlédnutím úpravy fotek, opravy textu atd. samozřejmě více, je to různé. V současné době publikuji týdně tak jeden text, dříve toho bylo víc, ale jednou není čas, jindy chybí námět, mám hodně jiných aktivit, tak se ten čas musí spravedlivě rozdělit.

Zpočátku o mém blogování věděl jenom jeden syn, který mi malinko pomáhal s fotkami. Věděl to i manžel, pro kterého je a i nadále bude toto zařízení tabu. Postupně se o mém novém koníčku dozvěděli někteří další členové rodiny, ale ne všichni. Pár známých na můj blog narazili náhodou a byli dost překvapení.

Helena-B. - "Helenin blog", helena-b.blog.cz
60 let, je z jedné větší obce u Frýdku - Místku, založila blog v listopadu 2009

--

Čas... víš, že ho neměřím, ale prosedím u PC v zimě hodně dlouho.... připravuji obrázky, upravuji foto, ale protože mezi tím také kouknu jinam, tak opravdu nevím.... je to ale hodně času.

Rodina o blogu ví, ale ta nejbližší nijak nesleduje, občas holky nakouknou.

Eva Lipinová - blog Duhová poselství, duhovaposelstvi.blog.cz
63 let, Ostrava, blog založila 31.8.2008 v noci.

--

Asi hodinu denně.

Blog znají všichni přátelé i celá rodina.


babi Maňasová - blog babičky Maňasové, babiblog.blog.cz
64 let, bydlí v malinkaté vesničce asi 20 km od Zlína, blog od srpna 2009

--

Tazko povedat. Vela. Denne aspon jeden, pretoze som sa zapojil do projektu 365. (U mna 366, pretoze som bral do uvahy, ze to prestupny rok).

Nie. Oficialne nikto. Ale vnucka, ktora travi vela hodin v internete si ma sama nasla a dostala zachvat smiechu, poslala mi nejaky uryvok, cize ona to uz vie. Mozno aj ini, ale oficialne vlastne nikto.

King - blog "Cesta je ciel" nivnice.blog.cz, "Projekt 366" trisestsestprojekt.blog.cz, "Čas míjí, nevšímejte si břicháčů sedících doma" luga.blog.cz, "Train and Traininf for my Ego" elektronickyzobrak.blog.cz
70 let, žije v Zürichu a je obcanom krajskeho mesta Bülach, najstarsi blogovaci stopa s datumom 28.10.2008 - z Japonska.

--

Je to různé, jsem na blogu jen když mám co říct, a kolik času? To neřeším. Moje ex manželka se synem o mém blogu samozřejmě ví, mám ho přece pod svým pravým jménem. Ti jistě sledují, jestli se nelibě nevyjadřuji o sektě, aby mně mohli žalovat. Na to mne už předem upozornili. Přesto si cenzuru nedělám.

Pavel Kreperat - blog "Cestou", kreperat.blog.cz
na věk se mě neptej, protože ten neřeším-:), střídavě bydlím v Německu a v Praze

--

Nesčítám minuty, ale určitě každodenně okoukávám, jestli je něco nového u mých oblíbených ze sloupce vpravo. Články smolím nepravidelně a liknavě ("myšlení bolí" se říkává..).

Ženě články přeposílám do jejího PC v ložnici, synek, který je "ve světě", si je najde sám, dcerka tady občas taky, ale tu abych někdy postrkával, což dělám nerad. Osmiměsíční vnučku to teprv čeká.

Břetislav Badina - blog "Koneckonců, proč to nezkusit?", bretislavbadina.blog.cz
70 let, bloguje od října 2010, pochází z královského města Velvary - Kralupáci jim říkali "Tvrdovaječníci" (vajíčka do Karlova mostu..), v dospělém věku se stal pražskou naplaveninou.

--

Času mám málo, a když napíšu jeden článek týdně, tak si klepu na rameno.

Blog moje rodina zná, s výjimkou manželky, která mně s ním posílá ke všem čertům, protože postrádá můj čas, který se mění v články na blogu.

Old Boy - blog Všehochuť, nostalgiafilm.blog.cz
78 let, Kroměříž, bloguje od roku 2006

--

Toto záleží na ročním období, protože pokud to počasí dovolí, trávíme více času venku na zahradě, a to jde internet - a pochopitelně i blog - tak trochu stranou. Ale i tak se po večerech najde trochu času na kontrolu pošty a prohlédnout aspoň blogy mých oblíbených. V průměru bych tento čas odhadoval po dobu celého roku, že denně se této zálibě věnuji tak 2 hod.

S blogem se nijak netajím, jelikož jeho zaměření je trochu specifické, takže ho čtou všichni jak z rodiny, tak i příbuzní. V některých případech články tvoříme společně, takže ho mohu kvalifikovat v těchto případech i jako kolektivní dílo. V některých případech, kdy jsou články zaměřeny na aktuální události z místa bydliště, dávám odkaz na blog a článek do místní Broumovské diskuze, pro širší informaci o takovýchto událostech. Je to na druhou stranu i zpětná vazba na získání dalších nových informací a názorů.

Děda Tik Tak - blog "Broumov, Olivětín - všude žijí lidé", mareniceaokoli.blog.cz
69 let, od roku 1966 žije v Broumově Olivětíně, blog od října 2011

--

Týdně většinou 1 - 3 články. Potřebný čas nedovedu odhadnout. Je to dost rozdílné. Pro některé články sháním informace, popř. se vypravím na místo něco vyfotit a snímky pak upravuji a to také chce čas.

Před příbuznými se o mém blogování nezmiňuji. Je dobré mít aspoň malé tajemství. Domácnost se mnou sdílí jen papoušek a ten to nevykecá.

Jirka - Jirkův blog, jirik-bloguje.blog.cz
66 let, z Prahy, blogovat začal 18.8.2006
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 15. března 2013 v 8:19

Hurá, další tři zlatá zrníčka neznámých blogerů jsem vyzobla! Je nás docela dost. A to zde všichni nejsme.
Je to dobrá věc, takový výcuc z řad blogujících rentiérů. Doufám v další zlatá zrníčka k osvěžení pohledu na svět z klávesnic nás letitějších.
Moc děkuju Edith a Standovi, kterého tímto zdravím a přeju oběma šťastnou ruku :-)

2 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. března 2013 v 8:56

[1]: Kitty, a kdy pomohl blog a blogování Tobě? Ať to zase nevyzní jako jen "jupí, hezký článek" a někdo to hned zkritizuje...
Já jsem taky ráda, že jsem se seznámila s tolika novými blogy a to jsem ještě objevila další, které ještě zkusím do seriálu oslovit.

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 15. března 2013 v 9:02

Vypsat se dá ze všeho...
Zdigitalizovaná strast už není tak hrozivá.

4 mengano mengano | E-mail | Web | 15. března 2013 v 9:31

Já to mám trochu obráceně. Na blog dávám spíše "veselé historky z natáčení" a starosti si "zpracovávám" v sobě mimo blogovou sféru.
Díky za seznámení s jednotlivými blogery. Některé jsem neznala a u jiných mě překvapilo, že jsou v této "kategorii". Třeba u Pavla jsem nabyla mylného dojmu, že patří mezi mladší blogery. :-)

5 Květa Květa | Web | 15. března 2013 v 9:53

Zdravím do Srdce, dozvěděla jsem se zase něco nového a to je príma...
Jen bych doplnila, co jsem zřejmě u sebe neuvedla - můj blog se jmenuje Květin blog - jestli si to chcete dopsat....
Edit, už mám Tvoji knihu, kterou jsem si objednala, zrovinka dnes dorazila.... :-)

6 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 15. března 2013 v 11:18

Pavel Kreperat - blog "Cestou", tam chodím docela dost často. Ale stejně jako mengano jsem měla dojem, že jde o mladého muže :D

7 Kitty Kitty | E-mail | Web | 15. března 2013 v 11:22

[2]: Už letím na Tvůj mejl dopsat, čím mi blog pomohl... ☺

8 edithhola edithhola | Web | 15. března 2013 v 14:58

[4]: a [6]: Dámy, to jste neměly psát. Obávám se, že Pavel se odmítne nadále zúčastňovat seriálu. Muži nestárnou! Znáte ten kouzelný film, ne?

9 edithhola edithhola | Web | 15. března 2013 v 14:58

[7]: Na můj email ne:-) Ale sem:-)

10 edithhola edithhola | Web | 15. března 2013 v 14:59

[5]: Doplním si to. Děkuji. I za koupi knihy. Napiš, jak se Ti líbila či nelíbila.

11 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 15. března 2013 v 15:10

Jak se tak koukám, jsou to zajímavé blogy a hlavně zajímavé počteníčko...

Asi doporučím blog svojí jedné babičce, protože si s počítačem docela rozumí a ráda zkouší nové věci :)

12 mengano mengano | E-mail | Web | 15. března 2013 v 15:17

[8]: Doufám, že Pavel pochopí, že jsem samozřejmě i nadále přesvědčená, že se tady ocitl naprosto omylem :D
Pravda, muži nestárnou, pouze zrají, jako dobré víno ;-)

13 Kitty Kitty | E-mail | Web | 15. března 2013 v 15:28

[9]: Tak jo, překopíruju to sem... ☺ ;-)

14 Kitty Kitty | E-mail | Web | 15. března 2013 v 15:29

[5]: Květi, dobré počtení. Je skvostná... :-)

15 Kitty Kitty | E-mail | Web | 15. března 2013 v 15:35

Jo kdy pomohl? Tehdy, když jsem ztratila při autonehodě synovce, svoji první i druhou fenku.
A nejen to - po utonutí Betty jsem dovedla do konce zabezpečení místních lagun (a nově dnes i zajištění odpadových skruží), kde se topila zvěř i psi a kočky a kam mohly klidně spanout i děti. Široký ohlas akce LAGUNY mě přesvědčil, že přívětivě a důsledně vedený blog může hýbat i velkými věcmi (jako kamínek, na kterém je obrovský kamenný viklan).
Správný slovo ve správný čas, vedené účinnými prostředky, má takto veřejně vyslovené velikou váhu. Možnost kritiky nebo pochvaly na mém blogu využívám i směrem ke kvalitě služeb či zdravotnictví. Stačí se zmínit a není penále, služba je dohotovena rychle a dokonale.
Život bez blogu si už představit nedovedu. A dokonce ani bez ostatních blogů, žiju i jejich životy a často i veselé "příhody z natáčení". Sdělená bolest - poloviční bolest, sdělená radost - dvojnásobná radost. Možná si tím i škodím, ale je to můj život a moje řešení :-)

16 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. března 2013 v 16:14

Až na výjimky všechny tyto blogery znám z jejich článků. K té povědomosti v rodině: někdy je lepší, když blog moc nečtou, je nebezpečí, že se v některém ,,díle" poznají a mohlo by to narušit jejich soukromí.  Poslední dobou, při potkávání  s kamarádkami či kamarády slyším: já ten tvůj blog čtu. Jejda! Podle mého je lepší, když to čtou spíš cizí, kteří mne neznají, neznají příběhy lidí z města a okolí, ze kterých občas některé skutečnosti vkládám do povídek. Tak nevím, je to dobré nebo ne?
Informace o blogerech seniorech je v podstatě výborná, ale  možná naopak ty mladé odradí od čtení těch blogů. Co myslíte? :-)

17 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. března 2013 v 16:19

[8]:Nejen muži, ale u některých žen, které zde jsou uvedeny jsem myslela, že jsou nejméně o generaci mladší než já. Toto já neřeším, důležité je o čem píší, jaký mají smysl pro humor i při všech těžkostech života A to tady mají jak ženy tak muži. Můj obdiv už dlouholetý má pan Kašík - nostalgiafilm.blog.cz. Co on všechno stihne, má smysl pro humor, je velký cestovatel, studuje univerzitu 3. věku i s manželkou a dlouhá léta bloguje. Nevím, jestli bych takové činnosti zvládla. Určitě ne .

18 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. března 2013 v 16:21

Blogerky i blogeři  ví, kam chodím a ,,házím" moudra v komentářích, takže se nebudu namáhat všechny vyjmenovat. Nevadí? ;-)

19 Miloš Miloš | Web | 15. března 2013 v 17:12

Otavínku a její blog mám moc rád. Ona i blog jsou kulturní encyklopedií. Příměr s ranní kávou je výstižný.
Ještě bych dodal, že má také vřelý vztah k hudbě a poslouchá i hudbu mladých - rock.

20 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. března 2013 v 18:22

[11]: Tak dej pak vědět, zda začala:-)

21 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. března 2013 v 18:25

[17]: Bloger Old boy je opravdu zajímavý muž.

22 David David | E-mail | Web | 16. března 2013 v 14:04

Moc pěkný druhý díl. :-)

Osobně by mě zajímalo, z jaké větší vesnice u Frýdku-Místku blogerka Helena-B. je. Je dost možné, že oba bydlíme v té samé. :-D

23 silentday silentday | Web | 16. března 2013 v 17:05

Zajímavý průzkum. Celkově mě tento "projekt" oslovil, super. :)

24 Jitka Jitka | E-mail | Web | 16. března 2013 v 17:29

Na rozdíl od těch dámských blogů, které znám téměř všechny, z těch pánských, jen jeden. Pavlův "Cestou".Občas do něj nakouknu, ale protože jsem poslední dobou hodně zaneprázdněna svým "šmodrcháním",nejsou mé návštěvy tak časté, jako dřív.Budu se muset polepšit a proběhnout se i po těch ostatních. ;-)

25 signoraa signoraa | Web | 16. března 2013 v 18:18

Otavínky blog je opravdu jako zákusek k ranní kávě. Každý si tam najde ten svůj, ten, na který má právě chut' - citát, báseň, či výročí někoho známého či slavného. :-)

Díky moc za druhý díl - blogy Old boye a Jirky neznám, jdu to napravit. :-)

26 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 16. března 2013 v 19:20

Většinu blogů navštěvuji, dá se říci denně. Tak nějak patří do mé rodiny, je úžasné vědět, že tam někde např. na Vysočině je zrovna tak a tak, že třeba se někdo uzdravil, vyskoušel můj recept, či zrovna přišel z vycházky se svým pejskem. V Olomouci bydlí Otavínka, k ní jdu na kuk a pak zas do Kavárny U RUŽENKY. Vím přesně kde se potěšit krásnými fotkami, historií a vůbec všehochuťí .... Je úžasné mít virtuální přátele, podaří- li se s nimi sejít i ve skutečnosti pak jsou to sice krátké, ale krásné chvilky.
To vše mě dává mé blogování. A těžké chvíle? Těch bylo několik, ono se darmo neříká: "Zdělená starost ( obava)je vždy poloviční".
Nyní jen tak po čarou, má hlava ...výstava "Šikovné ruce seniorů" se koná vždy v Lysé nad Labem. Nevím zda blogerky ze severních Čech mě tak neučarovaly, že vždy udám místo konání Ústí nad Labem :-)

27 Edith Holá Edith Holá | Web | 16. března 2013 v 19:54

[22]: Tak Heleně napiš. To by bylo vtipné, kdybyste byli ze stejné:-) Když jsem se setkala před rokem na autobusáku v Jablonci n. N. se dvěmi blogerkami, také nevěděli, že bydlí od sebe tři minuty pěšky ve vedlejší ulici.

28 David David | E-mail | Web | 16. března 2013 v 20:38

[27]: Tak jsem ji napsal a dozvěděl jsem se, že přece jen ta její vesnice není tak velká, jak ta naše, ale nevadí - bydlí kousek. :-)

29 ANA ANA | 17. března 2013 v 0:44

[16]: Možná že čtou tvé články nebo povídky a třeba vidí pohled z jiné strany, něco, co by je normálně nenapadlo, doplní si nějaké souvislosti. Myslím, že není na škodu, že blog píšeš a že ho čtou někteří tví kamarádi a známí...

Otavínka - líbí se mi její jméno i název jejího blogu Píseček. Hezky to spolu ladí. Spoustu blogů zde uvedených už nějaký ten měsíc (a možná i rok) znám, jsou tam skvělé věci a rozhodně se při čtení nenudím. ;-)  :-)

30 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. března 2013 v 17:38

[29]: No víš, ale když řeknou: to jsi psala o těch lidech, co?  Naštěstí o nejbližších známých nic nepíši a nikdy nejmenuji, takže pak můžu zapřít i nos mezi očima. Podobnost čistě náhodná, ne? ;-)  :-D

31 helena-b helena-b | Web | 17. března 2013 v 20:06

Otavínčin poetický blog znám, občas na něj zavítám. Je to, jak píše Edith, blog k ranní kávě. Posedět a příjemně se naladit. Říkám občas, proto vím vlastně až teď, co všechno prožívá a prožila a touto cestou přeji Otavínce hodně zdraví a příjemných chvil s blogováním. Myslím, že mnohým z nás pomáhá, když se můžeme "vypsat" z dobrého i zlého a pokud vás někdo vyslyší, polituje, či pochválí, je nám hned lépe. :-)
Jinak souhlasím s Růženkou, čím více známých lidí o blogu ví, tím hůř se píší články, myslím tím příběhy, fejetony ap. Moje kamarádka,která píše a publikuje by mohla povídat. :-)

32 helena-b helena-b | Web | 17. března 2013 v 20:11

[28]: Ještě jednou zdravím Davida, už jsme si vyříkali, kde se to vlastně oba nacházíme. Jenom malou technickou poznámku. Ta moje maličká vesnice má rozlohu 2174 ha a Davidova velká 873 ha.To jenom mezi námi. Hlavně, že o sobě víme. :-D  :-P

33 David David | E-mail | Web | 17. března 2013 v 20:39

[32]: Jo jasně, sice je tvoje město 3x větší, ale co do počtu obyvatel, tak jsme na tom stejně. Ono záleží, jak se to bere. Říká se, že Ostrava je 3. největší město ČR, ale je ve skutečnosti podle rozlohy 2., jen díky velké průmyslové zóně má oproti Brnu menší počet obyvatel..

Takže v pohodě - ani bych do tvé vesnice neřekl, že bude mít tolik lidí. :-D

34 Květa Květa | Web | 18. března 2013 v 10:38

Milá Edith, Tvoji knihu "Cesta k mým matkám" jsem včera přečetla celou a jedním dechem. Moc se mi líbila, je krásně, srozumitelně napsaná. Edith, moc si Tě vážím a přeji Ti, aby Ti v životě všechno vycházelo podle Tvých představ, aby jsi byla zdravá a spokojená.

Já, bohužel, nejsem moc velký "psavec", takže na různé otázky odpovídám stroze, což neznamená, že nechci odpovídat vůbec. Někdy mi to prostě nejde..
Omlouvám se, jestli jsem vzbudila takový dojem. Ráda usedám k PC čekám, že se dozvím něco nového od mých blogéreček. Bohužel, i když jsem důchodce, moc času není nazbyt. Ale je fakt, že když mám na duši bolístku, napíšu o ní a vím, že se určitě najde někdo, kdo mi ji aspoň trochu pofouká a hned je mi líp :-)  :-)  :-)

35 Ravicu Ravicu | E-mail | Web | 23. března 2013 v 19:46

Blog je super způsob, jak ze sebe dostat všechno ven, beru ho jako součást terapie :)

36 pavel pavel | Web | 26. března 2013 v 1:15

[4]: Taky že nepatřím a nemám těžké období. :-D

37 pavel pavel | Web | 26. března 2013 v 1:17

[6]: To víš že sem mezi rentiéry nepatřím. :-D

38 pavel pavel | Web | 26. března 2013 v 1:34

[8]: To skoro od tebe vypadá jako malá msta, zařadit mne mezi rentiéry v těžkém období. A doufám, že mne vyjmeš. Měla jsi mne na to aspoň upozornit. :-)

39 ANA ANA | 26. března 2013 v 14:38

[30]:Podobnost může být opravdu čistě náhodná, protože některé osudy může sdílet víc lidí, nejsou výsadou jenom jednoho jedince...
Hlavně nejmenovat! Ale ty nejmenuješ, svým postavám dáváš fiktivní jména.
Vzpomněla jsem si i na jednu známou spisovatelku, Simonu Monyovou, která se taky při psaní inspirovala tím, co viděla kolem sebe... a jak jsou její knihy čtivé! :-)

40 ANA ANA | 26. března 2013 v 14:39

[38]:Možná tu byl nedostatek mužů... ty rentiér nejsi, my víme!
A musím ocenit, jak se tě zastala Mengano, je pohotová... 8-)

41 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. března 2013 v 15:34

[37]:Kašli na roky a na to, kam patříš nebo ne, hlavně, že ti to myslí, máš smysl pro humor a lidé si rádi přečtou, co napíšeš, ne? ;-)  :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama