Babičky online

4. března 2013 v 15:30 | Edith Holá
Vítejte u prvního článku z nové rubriky, v níž se budete pravidelně setkávat s články o blogujících seniorech. Nový tematický seriál pro vás bude připravovat blogerka Edith Holá, která se rozhodla "... představit vám nejmenší skupinu blogujících lidí, u nichž můžete na blogu jen tak spočinout, často nic neřešit, v klidu pobýt, a - občerstveni moudrem nebo receptem - zase jít dál po své cestě."

Blogerů v pokročilém věku přibývá - Srdce Blogu vás v následujících týdnech zve na inspirativní výlet do jejich světa.


Čínská medicína má vysvětlení proto, proč si mladí lidé častěji rozumí více s prarodiči než se svými rodiči. Děti a rodiče jsou jang. Plní energie, netrpěliví, chtějí plody. Kdežto starší generace je jin, proto nedochází k tření a odporu. Jin naslouchá, vyzařuje klid, nikam nepospíchá, necpe do popředí sám sebe.

Stáří je plodem celého života. Jak žijeme, takové budeme mít stáří. Pokud plodné, budeme aktivní i na stará kolena, nebudeme zatrpklí a stěžující si. Kolik z nás zná tvořivé lidi v důchodu? Možná často lidé odchodem do důchodu ztrácejí smysl a tvořivost zbytečně. Babičky on-line jsou toho důkazem, že se stáří může naopak stát velkou výzvou pro nové možnosti a nové cesty sdílení.

Příkladem takového plodného stárnutí je například Eva Lipinová.Rozhodla se, že poslední den pracovního procesu nebude vnímat jako konečnou. Její seniorské dny tedy začaly blogováním. Ostravská babička si na blog Duhová poselství vkládá pohlazení pro duši. Její blog se tak stává meditativním koutkem i pro druhé. Zatímco např. blog seniorky Otavínky je svým zaměřením k ranní kávě, blog Evy je k večernímu rozjímání. Blogerka na něm uveřejňuje své kresby, mandaly, básně a fotografie přírody. Vždy ji potěší, když ji na blogu nebo na Facebooku přibude komentář, že dotyčnému člověku báseň nebo obraz pomohl, zlepšil náladu nebo ho inspiroval k nějaké tvorbě. Eva sama říká, že blogování nemůže být jen o pocitech autora, ale i o dávání. Sdílení ji obohacuje a rychlá zpětná vazba od čtenářů jí dává pocit, že má smysl psát a přefocovat obrazy na blog pro své čtenáře. Eva založila blog poslední prázdninový den, kdy věděla že po mnoha letech učitelování ten další den do školy nepůjde. Dnes přiznává, že zpočátku blogování propadala a byla to náplň každého dopoledne jejího "nového školního blogoroku". Dnes už má i dny, kdy na blog nevloží nic. Její desetiletá vnučka a čtrnáctiletý vnuk jsou pyšní, že mají babičku on-line (elektronickou babičku). Práce pro děti i od dětí (nejen vnučky) najdete v galerii Radost - práce dětí a v rubrice Dětem. Duše bývalé učitelky češtiny a výtvarné výchovy se nezapře. Záměrem jejího blogu je učit druhé, předávat informace, inspirovat. Její často nedopsané básně mají vyprovokovat čtenáře k dopsání. A obrazy zase k vlastní tvorbě nebo meditaci.

Ukázka:

Do vínku vkládám laskavost a něhu,
zpívat však o tom nedovedu...


A zbytek je na vás, moji milí...

Co napadne srdce v tuto chvíli?
Odkládám na čas popsaný list,
abyste ve svém mohli dál číst.

--

Blogování Evě nakonec dodalo odvahu nebát se zveřejňovat své práce, seznámit lidi s tím, jak automatická kresba pomáhá relaxovat a mandala je cestou ke tvořivosti. Autorka na blogu také uplatňuje dlouholeté zkušenosti z kurzů, které vede. Pokoušela jsem se vygůglit její tvář, ale ani její kurzisté ji zřejmě nikdy nenafotili. Zůstane nám tedy nadále utajená. Možná, že ale opravdu vidíme duší lépe prostřednictvím obrazů, než kdybychom se dívali na její foto. Tím pádem díky blogu Duhová poselství známe Evu líp.

Text sestaven na základě povídání po chatu během jednoho měsíce. Eva se také zapojila do projektu Pohádky pro kulíšky na Blog.cz. Na Téma týdne píše výjimečně. Pouze, když téma duchovně souzní s jejím blogem.

V příštím díle se můžete dozvědět, jestli moderní babičky ještě vůbec hlídají vnoučata a zda jejich příbuzní vědí o jejich blogování. Také jednu blogerku představím zase podrobněji. Ve třetím díle se mrkneme, jestli blogují i muži 60+ a zda se přiznávají ke svému dědouškovství :-)

--

Jaké důvody vedly k založení blogu další ze seniorů na portále Blog.cz? Všichni dostali e-mailem tutéž otázku:

Co vás vedlo k založení blogu? Určitě máte i jiné záliby, tak proč ještě blogování?

(Ponechala jsem autentické odpovědi).

--

Asi vlastní tvorba, vzpomínky na Písek, biografie regionálních osobností nejen z Moravy, ale i Písecka, básnická tvorba oblíbených básníků, zážitky z cest atp.

Otavínka - blog Píseček, otavinka.blog.cz
66 let, pochází z jižních Čech, ale vdala se na Moravu (Olomouc), bloguje od února 2008


--

Po odchodu z domu posledního syna jsem se začala seznamovat s internetem a zaujala mne možnost založení blogu na Novinkách. Ty později blog zrušily a byl celý převeden na Blog.cz, kde jsem musela již vytvořit i vzhled blogu. Poradil mi hodně syn a pak jsem si potřebné údaje vyhledala již sama. O naší rodině a o svém dětství jsem začala psát proto, že jsem to znala, bylo to takové člověku blízké a navíc jsem si znovu v duchu prošla svým dětstvím, vším, co jsem zaslechla a utkvělo mi v paměti. Napsáním do blogu jsem si v duchu některé věci, které jsem měla v sobě zaražené jako trn v patě vyjasnila, v duchu vysvětlila. Porovnala je s mým tehdejším názorem na život a nynějšími zkušenostmi. Čtením příběhů jiných lidí na blozích jsem zjistila, že ne vše, co tak vypadalo, bylo tak zlé, a měla jsem vlastně štěstí, že jsem se z toho dostala.

Ruža z Moravy - stejnojmenný blog, ruzenka.blog.cz
72 let, je ze Zábřeha na Moravě, ale narodila se na Slovensku v Bošanech, bloguje od srpna 2008

--

Chtěla jsem si někde zaznamenat, co jsem prožila, co mě zajímá a baví.

Plajznerka - blog Nápady jedné babči, plajzka.blog.cz
63 let, z malé vesnice u Chotěboře na Vysočině, bloguje od dubna 2007, začala na Estranky.cz a od března 2008 na Blog.cz


--

Když byla má první dvě vnoučata ještě malá 6-7 let, tak jsem jim na chalupě vyprávěla strašidelné pohádky o kouzelné sově, kterou máme na půdě za trámem a nikdo ji nesmí vzbudit, jinak se zlobí a něco škaredého jim provede. Moc se jim to líbilo a když odjížděla domů, tak jim bylo líto, že už jim nebudu vyprávět. Tak jsme se s dětmi dohodly, že si založím blog, kde jim ty pohádky napíšu a oni sami nebo rodiče jim je budou číst.

Ba.Ji - blog Strašidelné povídání Ba.ji, baji.blog.cz
63 let, z Jeseníku, ale většinu času tráví na chalupě asi 15 km od něj, bloguje od srpna 2008


--

K založení blogu mě vedla hlavně záliba ve fotografování, i když mám i jiné koníčky.

Hanka - blog Krajina Čech a Moravy, sceneryphoto.blog.cz
62 let, Třebíč, blog od května 2010

--

Všechno souvisí se vším. Můj blog vznikl právě proto, že mám hodně zálib a ty jsem chtěla někde prezentovat. Vnoučata slibovala, že mně nějaký blog založí, ale znáte to. Nakonec nikdo neměl čas a tak, když jsem narazila na Blog.cz a zjistila, že vytvořit si blog není až tak složité, šla jsem do toho na vlastní pěst.

Yorga - blog Jitčin blog, yorga.blog.cz
67 let, pochází z Brna, ale na penzi odešla na chalupu, kterou mají na Drahanské vrchovině
blog od 6. listopadu 2006

--

Jsem psavec odjakživa. Několik let si vedu i podrobné denní záznamy - i sousedi mi chodí práskat na sebe údaje, aby je pak mohli spolehlivě najít. Vydávala jsem školní časopis, psala do novin. Na blog teď píšu z potřeby se podělit o události svého života, zkušenosti "náplavy z města" s přesazením na malou dědinu a na "farmu" - jen pár králíčků, do deseti slepiček, mladou labradoří fenku z útulku, batolecího kocourka a svobodného přítele Pepína (Josefa). Na Blog.cz (výlučně sleduju) jsem hledala a našla spřízněné duše spíš starších blogerů, jejichž život je podobný i různý, jak šel život.

Kitty - blog Doufám - počteníčko, diviznacka.blog.cz
64 let, původně z jihomoravské dědiny (Lysice), teď žije na malé dědině na Vysočině, bloguje od srpna 2010

--

Blogovat začal můj švagr, byl těžce nemocný a měl před sebou asi rok života. Tehdy jsme to ovšem netušili, spíše jsme doufali v úplné uzdravení. Na jeho blog jsem chodila a psala komentáře jako Maruš, navštěvovala jeho spřátelené blogy a chystala se k založení mého blogu.

Fukčárinka - stejnojmenný blog, fukcarinka.blog.cz
60 let, z Moravskoslezského kraje, z města květin a zeleně z Havířova, bloguje od roku 2009


--

Vždycky jsem byla takový "psavec", psaní mne bavilo vždy a tak hned, jak jsem zjistila, že nejstarší vnučka si založila blog, tak jsem to zkusila také, protože se mi líbily její články. Jenže vnučka nevydržela, já ano.

Ježura - blog Bábinčino povídání, jezura.blog.cz
71 let, Litvínov, bloguje už víc jak 4 roky

--

Zdravotné príčiny mi nedovolia pohybovať sa tak ako by som chcela, nuž viac-menej som musela začať so sedavou prácou. Blog cz som objavila náhodne, vyskúšala a som spokojná. Okrem toho, mala som vtedy zlé obdobie a tak som potebovala s niekym komunikovať, či sa len vyrozprávať zo svojich ťažkostí. Krátko potom ako som na blog dala svoje prvé články, objavili sa k nim aj prvé komentáre pre mňa vtedy neznámych ľudí. Boli milí, príjemní a ochotní. Čo-to mi poradili ohľadne tvorby blogu a tak som sa pomocou týchto blogerov dostala z nepríjemnej krízy, pritom som nemusela vôbec hovoriť o veciach ktoré ma vtedy boleli. Trápenia a starosti išli bokom, zaujal ma blog dokonca v takej miere, že som začala byť na ňom doslova závislá. Sedela som pri počítači denne a ozaj od rána do večera - s menšou pauzou, kedy som rodinke niečo narýchlo navarila. Toto nezdravé obdobie mám ale dávno za sebou, dnes si už dokážem povedať "dosť, aj zajtra je deň" - (veď aj vôl vie, kedy má dosť, nie?).

Latryna - blog starej Latryny, latrynask.blog.cz
59 let, Bratislava, bloguje už pátým rokem


--

Těch důvodů je několik. Prvním je moje cestovatelská vášeň. "Vždy, před jakoukoliv cestou, jsem se snažila v knihách a na internetu najít co nejvíce informací, aby to pro nás nebyla cesta do neznáma. Tehdy jsem objevila stránky rodiny Řehůřků - tuším, že ze Zlína - kteří na svých stránkách odpovídali tazatelům na otázky týkající se cestování, ubytování a turistických cílů v Itálii. Informace byly občas nepřesné, zkreslené a mě došlo, že o mnoha místech toho vím mnohem víc a že bych si své znalosti a informace neměla nechávat jen pro sebe. To byl první impuls. Druhým byl blog mého spolužáka, se kterým nás spojuje cestovatelská vášeň. Začal popisovat své cesty na blogu a já si říkala, když to dokázal on, mohla bych to dokázat taky. Původní záměr psát krátký článek o určitém turistickém cíli a pak v komentářích pod ním rozvíjet další informace, se minul účinkem. První články mizely v "propadlišti dějin" a já vítala každý sebemenší komentář. Dotaz nepřišel žádný. Od původního záměru jsem se hodně odklonila, i když čas od času publikuji to, co mělo být hlavní náplní blogu.

Signora A - blog Šeptání do vrby, signoraa.blog.cz 60 let, od roku 1972 žije v Praze.

--

Bylo 1. března 2008 a já dostala od syna první vlastní PC. Protože se celý život zabývám zdravým životním stylem, rozhodla jsem se, že své zkušenosti předám kromě děvčat ve svém okolí také těm, které se "schovávají" za obrazovkou PC. Tak vznikl můj první blog, kde jsem předávala rady a zkušenosti děvčatům, společně jsme hubly, dělily se o úspěchy a navázaly i krásné přátelství, tak vznikly první "žabičky". Žabičky proto, že kila dolů znamenala zelenou barvu - žabičku. Prožila jsem s tímto svým prvním blogem mnoho krásného, učila se poznávat nejen prima lidičky kolem sebe, ale i jak s blogem zacházet, jak vkládat články, obrázky a postupně se dostala až na tvorbu vlastní klikačky. První blog skončil v archívu mého PC a nyní zde je jeho kamarád, který už je "dokonalejší" a je pro mě takovým vyznáním všeho co mám ráda a čím se zabývám od básní, přes zdravý životní styl, soutěže pro kamarádky, recepty, fotografii až k osobnímu deníčku.

Natty - blog Zdravý životní styl, nrecepty.blog.cz
bloguje od 19.6.2011

--

Počátek blogování nasměrovala na noc před ránem 1. září, kdy poprvé neměla stát za katedrou v práci. Ze začátku se nejvíce chtěla podělit se zkušenostmi s automatickou kresbou. Jak sama o sobě říká, není typická blogerka. Buduje svými články i texty ze zajímavých spřátelených webů mosty mezi lidmi, kteří mají podobné zájmy a hledají...

Eva Lipinová - blog Duhová poselství, duhovaposelstvi.blog.cz
63 let, Ostrava, blog založila 31.8.2008 v noci.

--

Blogovat jsem začala proto, že mne do toho "zatáhla" sestra Helena.B. A čím mne dostala k blogování? Když v roce 2010 byla u mne na návštěvě, vyblejskla si našeho Bobíka a za pár dní nám dala svoji blogovou adresu, abychom se podívali, že budeme překvapeni. A pak jsem uviděla Bobíka. V té době jsem ještě o možnosti blogování nic nevěděla, ale zalíbilo se mi to. První článek? - To jsme s manželem seděli u PC a učili se vkládat obrázek k "Čekání na jaro"... Já jsem stavařka a práce s PC mi nedělala žádné problémy. Blog je moje odreagování, jsou tady moje kamarádky, najdu tady všechno, co mne zajímá a hlavně to tvoření, to je to lákadlo. Nedovedu si představit den bez PC.

Květa - blog bez názvu, kvetahora.blog.cz
blog založila v lednu 2010

--

Konečně se mi v důchodu naskytla možnost věnovat se ručním pracem. Syn byl přes den v zaměstnání, takže společný počítač byl celý den jen můj. Řekla jsem si, že spojím příjemné s užitečným a zkusím, jestli nenajdu nějaké návody a nápady. Nevím, jak jsem dospěla k blogu "Dílna ručních prací". Obdivovala jsem nádherné výrobky mladinké Pavlíny a klikala a klikala a objevovala další bezvadné lidi a úplně nový svět. Zjistila jsem, že kouzlu PC propadli lidi podobného věku a že si dobře rozumí s těmi mladšími a že je to super.

Helena-B. - Helenin blog, helena-b.blog.cz
založila blog v listopadu 2009

--


Založení blogu byl jeden z důsledků mého odchodu do důchodu - potřebovala jsem najít alespoň trochu přiměřenou náhradu za práci, kterou jsem milovala a která byla hodně tvůrčí a inspirativní. Takže mimo dalších aktivit, do kterých jsem se pustila, mi dcera (také blogerka) poradila založit si blog.

babi Maňasová - blog babičky Maňasové, babiblog.blog.cz
63 let, blog od srpna 2009, bydlí v malinkaté vesničce asi 20 km od Zlína
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Anne Anne | E-mail | Web | 4. března 2013 v 15:58

To je super, že na blogu člověk potká hned několik generací...já osobně chodím jen k Ježurce, mám to tam ráda, je to milé, ale určtě kouknu i na další

2 edithhola edithhola | Web | 4. března 2013 v 16:03

[1]: Ježurku chystám představit tak ve čtvrtém díle...

3 Anne Anne | E-mail | Web | 4. března 2013 v 16:08

[2]: tak to si ráda počtu, má fajn názory a občas zavítá i na Chválu bláznivosti a nechá komentář, to potěší :-)

4 Anna Helclová Anna Helclová | 4. března 2013 v 16:24

To je vážně skvělé,senioři si to také zaslouží oficiálně!!! :-D  :-D

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 4. března 2013 v 17:21

Na některé blogy z uvedených chodím a vůbec jsem při tom někdy netušila, že jde o seniory.

6 Ivet Ivet | Web | 4. března 2013 v 17:26

Mou nejoblíbenější je Ruža z Moravy - Růženka! :-)
Má překrásný a moudrý blog, plný zajímavých lidských životních příběhů,výborného počteníčka v Kavárně u Růži, krásných fotek, atd. Její denní návštěvnost svědčí o oblíbenosti zcela právem! :-)

Denní rodinné příběhy, zážitky a spolužití s rodinou v blogu paní Ježurky je příběh jedné "velké" rodiny. Každý máme svou, ale málokdo by o ní takhle veřejně dokázal psát na Internetu. Obdivuji ji za její nebojácnost a za to, že dokáže o své rodině tak zcela otevřeně a vždy jen hezky psát. :-)

Blog paní Yorgy je také můj oblíbený, je plný krásných fotek a zajímavostí od vaření počínaje po fotky jejího pejska a jejich neobyčejně krásných ručních prací, které dokáže vytvořit! :-)

Blog Otavínky, Diviznačky, Signory i Fukčarinky mám též v oblíbených a moc ráda k nim chodím na návštěvu! ;-)

7 Helena Helena | Web | 4. března 2013 v 18:12

Né všechny blogy znám.Signoru-Alenku znám skoro od mého začátku,pak Ruženku z Moravy s jejími krásnými povídkami a kavárnou,Ježurku jsem objevila nedávno,Helenu-b.,Nattynku,Haničku - Otavínku a její citáty.Na zbytek blogů se kouknu.Je to od Tebe Edith moc pěkné. :-)

8 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 4. března 2013 v 19:12

Líbí se mi, když se starší lidé nebojí počítače a internetu a své dovednosti zveřejní. Bohužel přibývá hodně mladých, kteří pohrdají stářím a starými lidmi,proto je fajn, že vznikl tento blog, který ukáže že nejsou starší lidé odepsaná generace. Když se mě někdo ptá, jak dělám to či ono, tak většinou začne tím, víte já už jsem starší osoba a tak mi to tak nejde. Mají spíš tendenci se podceňovat, ale mají obrovskou snahu jít dál, učit se. Možná i proto, že to, co je pro dnešní mladé samozřejmostí pro nás byla utopie. Ani v práci jsem si nedovedla představit malý počítač, který prý bude mít každý na stole. Že ho bude mít i skoro každý doma, tomu jsme se smáli. A nyní máme dojem, že už nestihnem všechno, co bychom stihnout chtěli. Obdivuji všechny, kteří jsou nějak handikepovaní, nemocní, že se stal internet jejich koníčkem. Moje maminka se bohužel brání.....Některé jmenované blogy znám, občas na ně zavítám. Jen ne pravidelně, protože sama nestíhám. :-)

9 Václav Burle Václav Burle | E-mail | Web | 4. března 2013 v 19:25

Stářím nic nekončí. Já jsem jako podnikatel udělal bankrot a teprve teď si života konečně užívám. Jenom, kdyby ta fyzička neodcházela...

10 David David | E-mail | Web | 4. března 2013 v 21:17

Pěkný článek. Je zajímavé, že snad všechny blogy jsou laděny do skoro stejného stylu designu, ale nic proti. Aspoň jde na první pohled poznat, kde jsem. :-)

11 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 4. března 2013 v 22:07

[10]: Davide, to je zajímavý postřeh. Možná, že tak jako určité slečny mají růžové blogy, dámy přes fantasy mají zase tajemné designy, literární blogy mají brka, tak starší blogeři mají také v něčem podobný design.

12 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 4. března 2013 v 22:10

[8]: Právě proto tento seriál píšu. Aby se lidé staří, nemocní, hendikepovaní nebáli tvořit. Nemohou-li už cestovat nebo chodit na nějaké kurzy, mohou se učit s počítačem a kouzlit na něm. Obdivuji starší lidi na blogu, že si často tvoří i vlastní designy. Sama se tak nerada učím z návodů a něčemu novému technickému a oni to "dají" i v tomto věku.

13 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 4. března 2013 v 22:12

[9]: Máte pravdu, ale znám jich hodně, kteří to důchodem vzdali:-(

14 ANA ANA | 4. března 2013 v 22:34

Na některé tyto blogy často a ráda chodím, čiší z nich pohoda a leckdy tam najdu zajímavé čtení. Také tyto dámy obdivuji za odvahu, s níž se pustily do blogování, protože pro mnohé z nich to byla španělská vesnice a mnohé se musely učit.
A stejně tak by se mnozí mohli učit od nich...
Dnešní článek o blogerkách zralejšího věku se opravdu vydařil, představení je živé, vypovídající a dovede přilákat k návštěvě blogu.

15 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 4. března 2013 v 23:07

[10]: Jestli k tomu mohu něco říci. Je sice krásné mít fantastický blog, krásně vyzdobený, tlumených barev, ale na mnohdx tmavém písmu na tmavším podkladu nejde pořádně číst. Mohu si to zvětšit, nepomůže to. Také mihotání, vzorek na podkladu dělá svoje. Zkoušela jsem to, nebyl by to pro mne problém, dát si zajímavější podklad, ale utrpěla by tím čitelnost. A to je účel blogu. Nemusíme ohromovat designem, ač je důležitý, ale hlavní je obsah a pak čitelnost.

16 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 4. března 2013 v 23:10

Omlouvám se za překlep, měla bych to po sobě opravit.Mnohdy tmavé písmo na tmavším podkladu nejde  číst.

17 David David | E-mail | Web | 4. března 2013 v 23:25

[15]: Jo chápu. Mě se vaše designy líbí - máte je takové specifické. Možná by mohl někdo tvrdit, že jsou přeplácané atd., ale mě to určitě nevadí u této skupiny blogerů. :-)

18 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 4. března 2013 v 23:32

[17]: Mám přeplácané snad jen menu, protože tam mám dané oblíbené blogy ve velkém množství. Záměrně, odsud mohou  návštěvníci mého blogu ,,chodit" k jiným blogerům, také kalendář se jmény by tam nemusel být. V záhlaví propaguji tak trochu své město malé a čím dál méně významné. :-) Tak trochu si pohrávám, snad to nevadí. ;-)

19 David David | E-mail | Web | 5. března 2013 v 0:08

[18]: Ne, tvůj design mi nepřijde přeplácaný, to spíš u jiných blogerů bylo v designu až moc prvků. Ale jak říkám mi to nevadilo, protože patříte do této skupiny a je to pro vás specifické tento styl. :-)

20 Latryna Latryna | Web | 5. března 2013 v 6:43

Edith, skvelý nápad! Ďakujem aj za ostatných blogerov-seniorov!

Každý tvorí svoj blog podľa vlastných predstáv a možností. Neviem, či mám blog "přeplácaný" alebo nie, v každom prípade je menu a vzhľad celej stránky moje vlastné "dielo". Baví ma to. Nie som členom autorského klubu ani nikdy nebudem, na mojom blogu píšem o všetkom čo môže zaujať aj iných. Osobný život som zatiaľ na blog nezaradila, snáď neskôr.
Myslím, že každý a v každom veku môže svoj blog tvoriť tak aby bol spokojný. Len sa toho netreba báť. A naviac, nechať si aj poradiť od skúsenejších a šikovnejších ... ;-)  :-)  :-D

21 Kitty Kitty | E-mail | Web | 5. března 2013 v 9:42

[20]: Už jsem očekávala, kdy a jak se objeví psaní o nás starších. Právě u zkušených jsem našla pomocnou ruku. I když někdy jsem na poučování nebyla zralá.
Vidím "stálice" na mém blogovém nebi. A je dobře vysvětlený účel blogování. Ne všichni chápou, čím se starší člověk na blogu může ukázat. A že může těžit ze zkušeností: techniku "mašiny" a "blogu" už mu někdo pomůže do budky natlouct... ;-)  :-)

22 Jitka Jitka | Web | 5. března 2013 v 9:49

Téměř všechny blogy uvedené v této skupince znám a na všechny chodím. Protože sama jsem dost aktivní, číst  dlouhé články, na to nemám trpělivost. To už musí být, když mě některý zaujme natolik, že vydržím číst do konce. Ráda si přečtu básničky od Ivety, ale většinou brouzdám tam, kde nacházím nějakou inspiraci pro své ruční práce a nebo mohu porovnávat co jsem zplodila já a co ostatní děvčata. K tomu designu našich blogů. Tak, jak píše Růženka, divoká a blikající pozadí, to není nic pro nás seniory.Špatně se na nich čte text.Proto se ty naše možná zdají být na jedno brdo, ale těch seniorských přeplácaných jsem moc nenašla. Většinou jsou decentní.Cítím se mezi svými vrstevníky dobře, ale mám radost, když zabloudí nějaká mladá duše a zajímá se třeba o recept na buchty, nebo o moje háčkování. Když mám slušnou návštěvnost vím, že tvořit blog má smysl a že je někomu k užitku.A tuto činnost všem seniorům vřele doporučuji.Šedá kůra mozková tak rychle netuhne. :-D

23 Otavínka Otavínka | E-mail | Web | 5. března 2013 v 9:50

Výborný nápad a perfektní projekt ! Podobný desing je zřejmě dán tím, že někteří z této skupiny jsou velice šikovní a pomáhají těm méně nadaným. A tak se to může jevit podobné. A taky každý hledá sám sebe. Už se těším na další články. Samozřejmě, že to doporučím dále. Komunikuji kromě jedné blogerky (ale to se zlepší) se všemi zde uvedenými. Často beru některé blogy jako pohlazení po dušičce a to mnozí z nás opravdu potřebujeme. Díky!

24 ketchup ketchup | 5. března 2013 v 11:40

je bezva že, se mezi nás zapojují i ti starší :-D

25 Teeda Teeda | Web | 5. března 2013 v 12:56

Je to pohlazení.
Taky čtu hlavně Ježurku, i když sem tam zabrousím i jinam. :)

26 Lydie Lydie | 5. března 2013 v 12:57

Na většinu zmíněných blogů "chodím". Mrknu co, kde, kdo nového vytvořil a kam se jel podívat. Jsem ráda, že většina blogerů používá kombinaci písma "černé na bílém" , které se nám starším lépe čte. :-)

27 signoraa signoraa | Web | 5. března 2013 v 13:40

Edith si zaslouží od nás všech, těch dříve narozených, obrovský dík a pochvalu za to, že se do tohoto projektu pustila. :-)
Odchodem do důchodu nic nekončí, naopak. Začíná další, trochu jiná etapa našeho života. Jsem ráda, že jsem začala blogovat a našla spoustu přátel a svých vrstevníků se společnými zájmy, prožitky či zkušenostmi.
Edith, ještě jednou veliké díky.

28 Týna Ch. Týna Ch. | Web | 5. března 2013 v 13:50

Obdivuju staré lidi, že na to mají čas a že o to mají zájem :)

29 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. března 2013 v 14:07

[28]: Spíš je to naopak. Obdiv patří těm mladším, zaměstnaným, studujícím, vychovávajícím děti, když si najdou čas a mají blog, chodí i na jiné blogy. Stařší a hlavně důchodci si ten čas udělají snadno. Tedy pokud nehlídají vnoučata, nepracují na zahrádkách a podobně. Pak je pro ně blog takovou cestičkou mezi lidi. Zábavou i poučením. ;-)  :-D

30 Koralína Koralína | Web | 5. března 2013 v 14:19

Včera jsem u tohodle článku a prohlížením všech těch blogů strávila celý večer. Asi trošku závidím vnoučatům, jejichž prarodiče se takhle prezentují na internetu. Ti moji by počítač nedokázali snad ani zapnout... ale stejně je mám ráda :))
Už se těším na pokračování! :) Člověk by ani neřekl, kolik takových blogujících babiček a dědečků existuje...

31 Jitka Jitka | Web | 5. března 2013 v 17:49

[28]: Staří mají času... :-D Ale stále nestíháme udělat všechno, co bychom chtěli. Alespoň já ne.To bude asi tím, že už nám nezbývá mnoho času a ten zbytek, nechceme jen tak probendit,ale spíš smysluplně využít. ;-)

32 lilyevans-and-marauders lilyevans-and-marauders | Web | 5. března 2013 v 18:42

To je fajn! :) Je super, že se i starší lidé takhle prezentují na netu a nebojí se počítačů. Narozdíl od paní Věry která volila Zemana jenom proto, že "zruší ty internety!" XD. Znáte, ne? :D

33 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 5. března 2013 v 20:34

[32]: Bože!

34 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. března 2013 v 22:35

[31]:To není množstvím práce, ale přiznejme si, že už všechno nejde tak jednoduše. Tělesná schránka už nás tak neposlouchá. Člověku se ani nechce honit. Neplatí náhodou: zítra je taky den? ;-)  :-D

35 Ravicu Ravicu | Web | 6. března 2013 v 3:45

Některé znám, je to super, že nezapomínáme na ty starší, to jste mě milý blogu velmi potěšily :)

36 Miloš Miloš | Web | 6. března 2013 v 8:29

Řadu těchto blogů znám a mám je v oblíbených. Celkově se mně ale dělení blogerů podle věku (sexuální orientace, barvy kůže, náboženského vyznání) moc nezdá. Blogy jsou slabé, průměrné a výborné napříč kategoriemi.
Tady navíc hrozí (a v komentářích jsou náznaky), že diskuse sklouzne k výrokům: "Jé, babička si dokázala založit blog! To je úžasné, zstleskejme jí."

37 VendyW VendyW | E-mail | Web | 6. března 2013 v 9:06

Znám většinu z oněch blogů a ráda si na ně zajdu počíst, asi nejblíž je mi SignoraA, nejen že máme hodně podobný náhled na život ač jsem o pár let mladší,ale spojuje nás i to že jsme se v Praze pohybovaly a někdy pohybujeme po stejných místech. A že se občas jedna druhé ozveme nejen blogově. A myslím, že dneska už to opravdu není nic nenormálního že se na internetu bjevují i senioři, naopak je to dobře protože se z nich nestávají takoví ti zakyslí a věčně mrmlající důchodci, protože odchodem do důchodu automaticky přeci život nekončí! :-D

38 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. března 2013 v 13:20

[36]: Víš, že máš pravdu? To dělení je takové podivné. Pokud někdo přijde na blog, je mi jedno, kolik je mu let, ale čtu  co a jak píše. Taky proto ráda chodím na různé  blogy a nehledám, jestli je to mladý,  zralý či hodně zralý člověk. Každá ta kategorie má své dobré i nedobré. A ti stařší nemusí jen poučovat, jen spíš nenápadně  promítnout určité zkušenosti , příběhy lidí do textu  článku. Nemám ráda, když mladí staré lidi mají za trouby, které nic neumí, nesnaží se naučit. To je jen a jen na povaze člověka. Kdo chce naučí se bez ohledu na věk. :-)

39 Jitka Jitka | E-mail | 6. března 2013 v 13:59

Edito,myslím,že mluvím za všechny,když teď děkuji za zájem o nás starší.A to,že umíme pracovat na počítači,zakládat blogy,tak na to jsme patřičně pyšní,to nám můžete věřit!Leckdy nás to stojí opravdu hodně sil a nervů.

40 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 6. března 2013 v 20:38

[36]: Miloši, článek - byť je to první díl a nějak uveden musel být, tak není jen o babičkách na blogu. Touto věkovou kategorií chci ukázat, že blog může zasahovat mnoho úrovní. Začala jsem duchovním blogem, který vyzývá k dopsání básně... Zatím v komentáři nikdo báseň nedopsal. Další seriály budou mapovat sice stejné lidi, ale jejich široký záběr. Budu určitě nejen já ráda, když zkusíš zmapovat nějakým jiným projektem jiné blogy. Nebudeš je hledat podle věku, ale třeba dle tématu. Jak ty říkáš napříč věkem. U mě na blogu byl prolog k tomuto seriálu, kde jsem zdůraznila, že mi nejde o vypíchnutí nějaké věkové kategorie...

41 ANA ANA | 6. března 2013 v 21:42

[15]:Hlavně oceňuji světlé stránky, jsou krásně čitelné - taky nemám ráda tmavé nebo přímo černé pozadí stránek, i když si písmo zabělím, bolí mě z toho oči.
Tvůj blog je prima, stejně jako Ježurčin, blog Kitty, babky Plajzky, Latryny a dalších ;-)  :-)

42 ANA ANA | 6. března 2013 v 21:47

[29]: To není ani tak časem, jako spíš chutí. Mnohé práce s počítačem nebo internetem zkrátka nebaví, pokládají to za promarněný čas. Jiní zase v tom najdou seberealizaci.
A myslím, že počítač, internet a blog je pro mnohé i odreagování od stresů...
Já vás opravdu obdivuji, právě za tu odvahu, chuť vyzkoušet neznámé, zveřejnit své myšlenky, ale taky učit se nové věci! Vím, že pro mnohé je počítač španělská vesnice a šílená hrozba - co když něco smažu - natož naučit se psát články, ukládat je, přidávat fotky nebo videa... holky, jste šikovné! :-)
A Edit opravdu znovu musím pochválit za dnešní článek, je skvěle napsán.

43 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. března 2013 v 21:58

[40]:Zpívat líp nežli psát  dovedu,
však prózou  či neumělým rýmem psát,
se mnohdy člověk více  projeví.
Vymyslet musí slova, celé  věty,
než  jenom daná slova písně vyzpívat. :-)

44 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. března 2013 v 22:00

[41]:Proto to píšeme čitelně, že samy musíme do řádků málo čitelných čučet jak vrána do kosti. Říká se to tak, ne? ;-)

45 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 6. března 2013 v 22:27

Tohle je dobrý projekt, mnohé z těchto seniorských blogů znám, k mnohým chodím pravidelně, jiné znám jen tak namátkou. Ale na všech ( nejen těch seniorských ) je vidět, jak hodně je jejich autor zaměstnaný a kolik má zrovna v daném období času, protože buď píše často , nebo nepíše, protože se zrovna zabývá něčím jiným. V mnohých se odráží nálada daná nejen ročním obdobím, ale i momentálním zdravotním stavem autora. A nemusí to zrovna říkat, pro vnímavého čtenáře není problém číst tzv. mezi řádky. Já sama to mám taky tak, přesto, že do věku seniorského mi ještě něco schází. Ale schvaluju jakoukoliv aktivitu seniorů, že se nepodávají svým bolestem a chorobám. Už i díky svému povolání mám se seniory bohaté zkušenosti a za ty roky dovedu vcelku přesně odhadnout jaký kdo z nás mladších bude jednou senior a naopak , jací asi byli senioři ve věku středním a mladším.
Přeju všem seniorům pevné zdraví a nervy v boji s mnohdy vrtošivou technikou. :-)

46 Miloš Miloš | Web | 7. března 2013 v 0:03

[40]:Edith, vím, že to myslíš dobře, pokud se ti podaří překonat schématické názory mladých na starší, bude to velkým úspěchem. Já jsem k tomu jen trochu skeptický, viz můj článek When I'm Sixty-Four inspirovaný písní Beatles (na blogu v rubrice Hudba).

Tvou poznámku, že jsem žádný projekt nevymyslel, si beru k srdci. Jeden nápad mám - Cesty za uměním, jen nevím, kdo kromě vencisáka by se toho mohl zúčastnit.

47 Miloš Miloš | Web | 7. března 2013 v 0:11

[46]: ... kromě vecisáka a Čerfa (Petra Vápeníka)

48 edithhola edithhola | Web | 7. března 2013 v 14:15

[46]: Ráda si přečtu Cesty za uměním. Sic přesně netuším, jak to bude koncipované:-) Bude to mapovat i blogy, které píší o umění?

49 edithhola edithhola | Web | 7. března 2013 v 14:16

[43]: Aspoň jeden z Vás :-)

50 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. března 2013 v 17:17

[49]: Až po výtce, že nikdo nereagoval jsem si řekla, že to tedy „načnu". ;-)

51 Natty Natty | Web | 7. března 2013 v 18:52

Do vínku vkládám laskavost a něhu,
zpívat však o tom nedovedu,
vždyť víla jsem jako peříčko,
však laskat umím srdíčko.

Kolik je něhy a pohlazení,
v rukou jemného  dotyku,
jak dotek křídel motýlích,
já vkládám ti je potichu.

Je na tobě duše lidská,
zda s nimi umíš zacházet,
zda srdíčko tvé rozehřeje,
bez zbytečných otázek.

Tak přeji tobě dobrou noc,
ať sny máš jak pohádku,
já odcházím pryč nepoznaná,
a přesto tě vidím v obrázku.

Pěkný večer všem. :-)

52 Miloš Miloš | Web | 7. března 2013 v 22:13

[48]: Představuji si to tak, že články by zahrnovaly postřehy a informace o výstavách, uměleckých dílech, galeriích, zajímavé architektuře, významných kulturních událostech (např. koncertech), a to především ze světa, proto cesty za uměním.
Přesně do mých představ zapadají např. články vencisáka o výstavě Egona Schieleho v Leopoldově muzeu ve Vídni nebo jeho postřehy z architektury v Rotterdamu, Čerfovy články glosující drobná a málo známá dílka architektury v Praze nebo Robčiny zážitky z koncertu Roberta Planta ve Varšavě.

K tomu je však potřebné mít k dispozici přiměřenou propagaci článků na centrálních stránkách blog.cz, jako je např. Srdce blogu.

53 Míša Míša | E-mail | Web | 7. března 2013 v 23:42

Uff, s komentáři některých z nich se tu běžně setkávám, ale vůbec by mě nenapadlo, že jim je tolik, kolik je. Člověk vnímá, že jsou starší než průměrní blogeři, ale tohle jsem nečekala. Teď k nim budu mít mnohem větší respekt. Moc zajímavý seriál a těším se na další díly. Věřím, že starší část blogerů má co naučit a o co obohatit tu mladší. :)

54 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 8. března 2013 v 5:15

Co k projektu Edit říct? Snad jen to, že je v dobrých rukách a budu se těšit na další pokračování. Edit přeji pohodové tvůrčí dny. A nám všem pohodové počtení. :-)

55 ANA ANA | Web | 8. března 2013 v 10:00

[36]: Máš v něčem pravdu, ano, svádí to k pochvalnému obdivu, že si člověk zralejší dovede založit blog - a je to tak, protože lidi, čím jsou starší, tím hůře se ji mu čí novým věcem.
Ale to je jen jedna stránka blogování - druhá je, že na svých blozích mají opravdu čtivé a zajímavé články a postřehy. U Ježurky najdu vždycky pohodu. U Růženky také, navíc její Kavárnička mě naprosto fascinuje, jak to tam žije! Otavinka zase vychytá zajímavé citáty, nebo nás seznámí s básníkem, o kterém bychom asi neslyšeli. Ivet píše básně, které jsou občas smutné a jindy zase pobaví. Na dalších blozích zase vidím recepty, dobré tipy,rady na zdravý život nebo obdivuji krásné ruční práce. Je v tom spousta lásky a taky přátelský duch, některé blogerky si i posílají dárečky, to, si myslím, že je úžasné.

56 Ivet Ivet | Web | 8. března 2013 v 16:59

[22]:
[55]: Nejsem senior ani junior
- je mi teprve 50 let  :-)  
ale jsem ráda, že chodíte Jitko a Ano rády na můj blog.
Chodím ještě každý den do práce, vstávám v pět hodin a domů se dostanu po páté..., času na můj blog mám sakra málo. Ale snažím se abych ty co mě rády čtou aspoň občas potěšila!-:)
Na počítači umím - znám ho od roku 1991, kdy jsem na něm zpracovávala v podniku účetnictví a nyní ho také v práci musím používat, ačkoliv dělám převážně fyzicky dost náročnou práci. :-(
Ale i tam je zapotřebí dobré znalosti práce na počítači, ostatně, kde dnes není?
Můj blog je jednoduchý a stále stejný vzhledově i proto, protože jsem konzervativní typ a hlavně - moc se mi takto líbí a o to tu přeci jde. K jeho vzhledu se pojí něco pěkného a tak to nehodlám měnit i kdyby to byl příkaz! :-D
Důležitější než vzhled blogu považuji jeho obsah, ale to je jen můj názor...

57 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 9. března 2013 v 14:25

[56]: Tomu se říká pevný názor, nic proti tomu. Ráda k tobě chodím číst básně i povídky, postřehy ze života. Jen toho času by mělo být u tebe víc, že? :-)

58 Hanka Hanka | E-mail | Web | 12. března 2013 v 15:17

Přestože Edith obdivuji, že se do něčeho takového pustila, zas tak moc nadšená z tohoto projektu nejsem. Edith oslovila i mě, takže jsem jí poskytla nějaké údaje, ale rozhodně jsem neuvedla, že na mě neměli vnuci čas, a proto jsem si založila blog sama. Mám totiž dvě vnučky ve věku 5 a 1,5 roku.
Kromě toho vlastním ještě placené webové stránky, a ty mi založil můj syn.
Jinak si troufám tvrdit, že moje generace práci s PC do jisté míry ovládá bez problémů, protože mnozí z nás se bez počítače v zaměstnání neobešli.
Je to ovšem jen můj názor a v žádném případě nechci znevažovat Edithin nápad. Malý problém je i v tom, že se ani trochu necítím jako senior. ;-)
Většinu zde uvedených blogů znám a moc ráda na ně chodím, na ty ostatní se podívám.
Doufám, Edith, že jsem se tě nějak nedotkla. V každém případě jsem zvědavá, jak se bude tento projekt vyvíjet dál.
Všechny vás tu zdravím a přeji příjemné dny. :-) Hanka

59 Jitka Jitka | Web | 12. března 2013 v 18:42

[58]: Hani, nemohla jsem přijít na to, proč píšeš tuto větu "Edith oslovila i mě, takže jsem jí poskytla nějaké údaje, ale rozhodně jsem neuvedla, že na mě neměli vnuci čas, a proto jsem si založila blog sama. Mám totiž dvě vnučky ve věku 5 a 1,5 roku." Už je mi to jasné. Tvoje jediná věta je uvedená nad Tvým jménem a Tvým blogem.To, co je pod tím, jsou moje slova. Tak se na Edit nezlob. :-)  ;-)

60 Hanka Hanka | E-mail | Web | 12. března 2013 v 19:10

[59]: Jituško, díky, nějak jsem to přehlédla, a to jsem se dívala asi třikrát, nedá se nic dělat, potřebuju brýle! Na Edith se rozhodně nezlobím, vždyť jsem ji mohla klidně odmítnout! :-)
Edith, moc se omlouvám za přehlédnutí, asi mě spletla ta krátká upoutávka. :-)

61 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 12. března 2013 v 22:03

[58]: Hanko, ani se nedivím, že jste něco přehlédla. Mně se to stalo taky a zděsila jsem se, že jsem slova někoho dala k jinému:-) Já jsem také zvědavá, jak se bude seriál vyvíjet a komentáře pod ním. Právě odesílám Standovi další díl.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama