Autorský klub na titulce: fakta a čísla

2. února 2013 v 8:00 | Standa |  Autorský klub
Tento článek vůbec poprvé otvírá velké téma, o kterém se dosud na Srdci Blogu nepsalo. Dozvíte se, jak reálně funguje propagace článků Autorského klubu. Kolik článků vydají členové klubu týdně, v kterou denní dobu je největší "špička" a kolik reálných uživatelů má možnost tyto články na titulce vidět? To a mnohem více se dočtete v následujícím článku.


Mimo jiné bych rád v tomto textu rozptýlil mnohá nedorozumění a mylné domněnky, které si uživatelé s propagací Autorského klubu spojují. Nevědomost je počátkem všech pozdějších nedorozumění, mýtů a fám, které se často mezi uživateli šíří. Už několikrát jsem měl možnost narazit na to, jak někteří uživatelé propagaci autorského klubu nerealisticky zveličují ("články autorského klubu vidí VŠICHNI na úvodní stránce"), stejně jako na uživatele z opačného názorového břehu, kteří váhu této propagace naopak podceňují ("mně z titulky na blog přijde maximálně deset dvacet lidí"). Jako vždy je pravda někde uprostřed. Pojďme se tedy podívat na to, jak je to s těmi čísly, která ukážou pravdu.

Box Autorského klubu na úvodní stránce. Kdo by ho neznal.
Zobrazuje se v něm 6 titulků a perexů nejnovějších článků, které vyšly na některém z 250 blogů, které aktuálně patří do Autorského klubu Blog.cz. Pro účely tohoto článku bude zajímavé podívat se v souvislosti s tímto boxem na následující čísla:

- kolik nových článků členové autorského klubu publikují
- který den v týdnu a v kterou denní dobu je vydáno nejvíce článků
- jaká je návštěvnost úvodní stránky Blog.cz
- a konečně to nejdůležitější na konec - kolik reálných návštěvníků vidí na úvodní stránce články Autorského klubu

Měřicím obdobím jsem zvolil minulý týden, tedy interval od pondělí 21. ledna do neděle 27. ledna. První článek v tomto sledovaném období vyšel už krátce po nedělní půlnoci 21. ledna v 0:32, napsala ho blogerka Michelle a šlo o článek John je zpátky!. Poslední článek ve sledovaném týdnu vyšel v neděli 27. ledna v 23:04, napsala ho blogerka Rowan a šlo o článek Štěpení realit. Celkem členové Autorského klubu během tohoto sledovaného týdne zveřejnili 319 nových článků. (Ručně spočítáno podle žebříčku klubu).

Teď to jsou jednoduché počty - 319 nových článků na týden, to máme průměrně 45 nových článků denně a 1,8 nových článků za hodinu. Box Autorského klubu na úvodní stránce se generuje každých deset minut a zobrazuje 6 článků. Pokud během té doby nevyjde nový článek, box se nemění. Pokud vyjde nový článek, nejstarší článek je z boxu vypuštěn a všechny články se posunou o jednu pozici níže. Vidíme tedy, že každý článek se v boxu zobrazoval průměrně 3,3 hodiny. Tak dlouho trvalo, než členové vydali nových 6 článků, které ho z boxu "vystrnadily".

Dejme si to nyní do souvislosti s čísly o statistikách, které poskytuje RSS čtečka Google Reader. Na následujícím grafu můžete vidět, kolik nových článků členové vydávají v jednotlivých dnech v týdnu. Ačkoli se zde nejedná o stejné období jako výše, s klidem můžeme brát tento graf za dostačující. Sleduji to totiž už nějakou dobu a k nějakým výkyvům tam v čase moc nedochází, tzn. chová se to v podstatě konstantně.

Ostatně, posuďte sami - publikační činnost blogerů je nečekaně rovnoměrně rozložena mezi všechny dny v týdnu stejně. Nedá se tedy říci, že by členové Autorského klubu upřednostňovali některý den v týdnu, kdy by zveřejňovali více článků než jiný den. (Sledujte jen modrý sloupec, žlutý můžete ignorovat :-)
Mnohem zajímavější je rozložení publikační aktivity blogerů v průběhu dne:
Zde se dá velmi dobře vypozorovat srozumitelný trend. Nejvíce nových článků členové klubu zveřejňují v době mezi 18. až 21. hodinou. Rozložení nových článků v průběhu dne v podstatě kopíruje běžný den každého z nás - první články začínají vycházet kolem 6. hodiny ranní - s tím, jak se blogeři pomalu probouzejí do nového dne, pak to rychle roste od 10. hodiny až do půlnoci, kdy se publikační činnost dostává k útlumu. V době mezi první až pátou hodinou ranní nové články v podstatě nevychází.

Co je zde důležité zmínit - předchozí text by mohl v některých členech Autorského klubu vzbudit mylný dojem, že když budou publikovat nové články ve tři ráno, zajistí jim to největší přilákání nových návštěvníků, protože jejich články nejdéle vydrží na úvodní stránce. Omyl, tak jednoduché to není.

V noci, kdy všichni spí, nejenže nevychází nové články, ale klesá i návštěvnost samotné úvodní stránky. Zveřejníte-li tedy článek v nějakou "nekřesťanskou hodinu", sice bude na úvodní stránce déle, než kdybyste ho vydali třeba v 19.00, ale zase ho uvidí minimum lidí, protože návštěvnost úvodní stránky podléhá rovněž pravidelného dennímu cyklu.

Ostatně, přesvědčme se sami na následujícím obrázku. Jedná se o graf návštěvnosti úvodní stránky Blog.cz v týdnu od 21.1. do 27.1., po hodinách.
Opět můžete vidět velmi podobný průběh křivky jako u grafu výše, na němž bylo vidět rozložení nových článků v průběhu dne. Úvodní stránka Blog.cz má největší návštěvnost večer kolem 19. hodiny. První návštěvníci se začínají objevovat každý den kolem 6. hodiny ranní a po 19. hodině večer návštěvnost opět klesá. Nejnižší návštěvnost je v noci mezi 2. až 5. hodinou ranní.

Celková návštěvnost úvodní stránky Blog.cz ve sledovaném týdnu 21. - 27. 1. byla 40 143 unikátních návštěvníků. Teď už víme vše potřebné, abychom znali odpověď na poslední nejdůležitější otázku:

Zveřejní-li člen Autorského klubu nový článek, kolika lidem se to na titulce zobrazí?

Následující čísla budou strašně nahrubo, protože nezohledňují denní dobu, která je zde zcela zásadní. Pro orientační přehled to ale bude dostačující. Jestliže si úvodní stránku Blog.cz ve sledovaném týdnu otevřelo celkem 40 143 návštěvníků, pak to dělá průměrnou hodinovou návštěvnost 238 unikátních návštěvníků. Víme-li už, že každý článek se na úvodní stránce zobrazoval průměrně 3,3 hodiny, pak se každý článek zobrazil průměrně 785 návštěvníkům.

To je to bájné číslo, o kterém dosud až nikdo neměl potuchy, včetně mě. Velmi nahrubo se tedy dá prohlásit - jakmile ve sledovaném týdnu vydal člen Autorského klubu nový článek, zobrazoval se na úvodní stránce celkem 3,3 hodiny, během níž článek na titulce vidělo 785 unikátních návštěvníků.

Což samozřejmě nic neříká o tom, kolik z nich si článek skutečně otevřelo. Zde už do hry vstupují další faktory, jako je atraktivita titulku článku, vzhled avataru blogera a čtenářské zvyklosti jednotlivých návštěvníků. Ale to už by bylo velké téma na další článek :-)

--

Poznámka pod čarou: opravdu se velmi omlouvám všem čtenářům zběhlým v matematice a statistice za nepřesnosti, jež jsem v tomto článku spáchal. Mým skromným cílem bylo pouze na reálných číslech z jednoho týdne ukázat, jak moc jsou či nejsou členové Autorského klubu zviditelněni. Jistě mi dáte po přečtení tohoto článku za pravdu, že jejich propagace je docela dobře vyvážená - není ani neúměrně velká, jak se někteří domnívali, ani zanedbatelná, jak si mysleli jiní.

První omyl je vyvrácen tím, že návštěvnost úvodní stránky Blog.cz není tak velká, jak by si mohli někteří myslet. Ve skutečnosti tvoří přibližně pouze 2,5% z celkové návštěvnosti Blog.cz - nejvíce návštěvnosti generují samotné uživatelské blogy. Na úvodní stránku zas tolik návštěvníků nechodí - i těch 2,5 % je sice relativně slušná návštěvnost, ale rozhodně to nejsou žádná závratná čísla, jak by si mohl někdo naivně myslet.

A druhý omyl je zde též vyvrácen - pokud člen zveřejní nový článek v době, kdy dosahuje návštěvnost úvodní stránky vrcholu, má šanci, že se jeho článek zobrazí řekněmě klidně až 3000 unikátním uživatelům. Pokud je bloger schopný dát dohromady atraktivní titulek pro svůj článek a má nastaven nějaký pěkný avatar, to by v tom byl čert, aby si pak minimálně několik stovek návštěvníků jeho článek neotevřelo.

Ale o tom možná až někdy příště.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 2. února 2013 v 8:38

No, Alue zveřejňuje články sem tam v noci a docela ji ta taktika funguje, protože nepamatuji na ráno, kdy bych si na mobilu nenačetl blog.cz a neviděl tam právě její článek.
Návštěvníci tam sice nejsou přes noc, ale ráno se tam nahrne první vlna, která si všechny články z noci přečte.

2 Miriam Miriam | Web | 2. února 2013 v 10:26

Zajímavé statistiky, myslela jsem si, že to tak nějak podobně chodí. Je samozřejmé, že my z Ak máme větší návštěvnost, než dříve, když jsme nebyli na hlavní stránce blog.cz (kromě některých vyjímek - velmi oblíbeých populárních blogů :) ). Ovšem na nášvtěvnosti mi at tak nezáleží, záleží mi spíše na jejich názoru, zajímavých komentářích, charakteru. :)

3 Myšák Myšák | Web | 2. února 2013 v 10:40

Ono to myslím není jen o titulku článku a avataru, ale také tím, jak vypadá prvních pár vět, které jsou vidět na titulní stránce blog.cz

4 mengano mengano | E-mail | Web | 2. února 2013 v 11:07

Mne osobně avatar rozhodně nezajímá. To je to poslední, co by mě přimělo k přečtení článku.

5 Houp Houp | Web | 2. února 2013 v 11:08

Zajímavá čísla a fakta. :) Jinak, ale musím souhlasit s Miriam, myslím, že většině z AK jde o názory, zajímavé komentáře a tak podobně a nějaká ta stovka na TopListu je jenom třešnička na dortu. :-)
Já sama jsem měla největší návštěvnost ve své historii blogu, když se můj blog objevil jako Blog dne (za což děkuji) a pak dále, když se můj článek objevil v pohyblivém boxu na úvodce.
Myslím, že tento způsob zviditelňování blogů je skvělý. :-D A já jsem za tyhle změny na blogu ráda a jsem ráda, že po počátečních protestů blogerů, si myslím, že můžu říct za sebe, že se mi nový vzhled a celý nový Blog.cz velice zamlouvá. Za změny velice děkuji. ;-) I když po výpisu článků oblíbených blogů stále truchlím :-(  :-D

6 David David | E-mail | Web | 2. února 2013 v 11:09

Zajímavý článek. Jsem rád, že jsem dozvěděl to, co jsem kdysi řešil ve svém článku... :-)

7 Arvari Arvari | E-mail | Web | 2. února 2013 v 11:17

Pokud jde o 'noční' články, musím souhlasit s Mattem. Moje osobní zkušenost s pozdním zveřejněním článku na TT mluví podobně. Sice si ho nikdo nepřečte v noci, ale ráno, když lidi už začnou chodit a číst, ale většina jich ještě nic nenapíše (takže ten článek tam je klidně ještě dvě hodiny), ta noc se bohatě vynahradí. Rozhodně mi v tu chvíli přijde z hlavní stránky na blog víc lidí, než když zveřejním TT článek v sedm večer a ten zmizí z hlavní stránky za hodinku. A nějak pochybuju, že s AK by to fungovalo jinak...

8 silentday silentday | Web | 2. února 2013 v 11:32

To je zajímavé, ale přijde mi to trochu i divné. Vidím tam téměř pořád stejné blogy...

9 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 2. února 2013 v 11:38

Klíčové je právě to, kolik lidí si ten článek otevře :) Někteří lidé si opravdu myslí, že článek na titulce = stovky čtenářů a stovky komentářů. Ve skutečnosti to tak fakt není. U mě se to zvedne tak maximálně o 50-60 lidí. Ale k čemu je vysoká návštěvnost, když koment nechaji tak dva lidi :D
Je to prostě vtipné :D

10 Guizmo Guizmo | E-mail | Web | 2. února 2013 v 12:57

Je to čupr se ráno probudit a přečíst si těch pár komentářů u nočního článku ^^

11 Iswida Iswida | 2. února 2013 v 13:16

Mít články na titulce je rozhodně výhoda oproti neklubovým blogerům. Na druhou stranu, nic jim nebrání v tom se do klubu přihlásit. Myslím, že ty řeči o propagaci se spíš než propagace samotné týkají pochybnostech o kvalitě blogů autorského klubu, protože ne každý článek si ty tři hodiny na titulce zaslouží.
Každopádně si myslím, že ani tak nejde o to, kolik na to klikne lidí. Radši bych jednoho, kterého to zaujme a dá si mě do záložek, než padesát, kteří mi ani nenechají komentář. Články na titulce zvyšují šanci, že mě najde někdo, s kým si padnu do noty, ale to je asi tak vše.

12 Standa Standa | E-mail | Web | 2. února 2013 v 13:57

[1]: U zmiňované blogerky jsem si hlavně už před časem všimnul trendu, kterého se už dlouho drží skoro na 100% - nové články zásadně publikuje jednou denně a vždy v 2:54 v noci. A pokud už zveřejní článek v jinou denní dobu, pak je to opět v 54.minutě nějaké hodiny. Vzhledem k zaměření jejího blogu soudím, že to nebude náhoda, ale bude to mít nějaký skrytý smysl - co já vím, třeba tento čas zvolila kvůli nějakým vesmírným cyklům nebo tak něco :-D

13 Matthias Matthias | E-mail | Web | 2. února 2013 v 14:03

[12]: Taky jsem si toho všiml a taky mě to napadlo:)

14 Jindra Jindra | 2. února 2013 v 14:32

[13]: to vás nemusí napadat, stačí si to na jejím blogu přečíst, není to tajemství. Prostě význam je čistě esoterický a ona o tom opakovaně psala.

15 Matthias Matthias | E-mail | Web | 2. února 2013 v 14:35

[14]: Aha...

16 Ježurka Ježurka | Web | 2. února 2013 v 16:42

Opravdu zajímavá statistika.

17 Adelaine Adelaine | Web | 2. února 2013 v 16:55

[12]: Přesně tak, Alue sama psala na blogu, že jsou to nějaká nejvíc pozitivní čísla, proto to má přednastavené na ty časy. Taky ji každé ráno vidím, ale nějak mi to žíly netrhá, proč taky.

Já zveřejňuju, kdy se mi zachce, když mám chuť napsat článek napíšu ho a je mi jedno kdy tam bude. :)A

18 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 2. února 2013 v 23:10

Zajímavé počtení. Myslela jsem si podle toho, jak často blogeři psali, že pořád vidí na titulce ty samé lidi, že někteří píší mnoho článků, prostě že AK je všude, tak že těch článků od členů AK je týdně nejméně tisíc možná i více. Podle Vaší statistiky to vypadá u většiny členů na jeden článek týdně. Když člověk chce psát kvalitně, tak opravdu zvládne jeden až dva články týdně. Takže z toho plyne, že AK o kvalitě pořád ještě je:-)

19 Alisa Alisa | Web | 3. února 2013 v 4:44

Článok plný nových ingormácií, ktoré by rozhodne nenapadli aj trolla bez možnosti použiť matiku..

20 domovina domovina | Web | 3. února 2013 v 7:41

Uvítala bych i zviditelnění článků od blogerů, kteří nejsou v AK. Například rozdělení nových článků do kategorií.

21 Nikol Grooving Nikol Grooving | Web | 3. února 2013 v 10:59

[5]: Já se ti nedivím, že se ti vzhled zamlouvá, když tvůj blog propagují na blog.cz a zvyšuje se ti návštěvnost :) nový vzhled je asi určen k tomu, aby propagoval členy autorského klubu - a v něm, bohužel, nejsem a asi dlouhou dobu ani nebudu. Možná, až mi bude 80, na mě přijde řada - a to jsem prosím dala přihlášku před rokem a půl.

22 Verunka T. Verunka T. | Web | 3. února 2013 v 12:14

[21]: No já třeba v AK nejsem, ale jako blog dne jsem strávila na titulce skoro čtrnáct dnů, což mi přivedlo spoustu nových čtenářů a samozřejmě zvedlo návštěvnost.
Propagovat se přece můžeš i sama a ne jen čekat na přijetí do AK a myslet si, že tak vejdeš ve známost. Piš na TT a komentuj na ostatních blozích, snaž se trošku ;-)
A upřímně, pokud jsi podávala přihlášku před rokem a půl, tak už se na tebe asi nedostane, když byl naposled přijatý blog, který se hlásil před rokem

Jinak pocit, že se v boxu AK objevují pořád ti samí, připisuju faktu, že si pamatuju přezdívky jen několika z členů, které navštěvuju a u těch mě hned trkne, že opět vydali článek. Ostatní si prostě nepamatuju :-D

23 katt-chan katt-chan | E-mail | Web | 3. února 2013 v 12:47

rozhodně poučný článek jak to vlastně chodí :)

24 Nikol Grooving Nikol Grooving | Web | 3. února 2013 v 12:49

[22]: já se snažím :-) ;-)  nemysli si že jen čekám a čekám, jen by to pro mě byla velká pocta. 8-)

25 Thomas Thomas | 3. února 2013 v 16:47

[1]: Vim, ze to nedela kvuli statistikam ani navstevnosti. Z nejakeho duvodu si hodne oblibila cisla 254, tak se rozhodla v tu dobu i publikovat clanky. Nekdy rika, ze je to pro stesti... Proc ne, kazdy mame svuj ritual.

[12]: Tak nejak to vysvetlovala mnohokrat na jejim blogu... urcite se to tam da jeste dohledat.

26 hranicefantazie hranicefantazie | Web | 3. února 2013 v 17:26

No, vzhledem k mé návštěvnosti to nejsou zrovna malá čísla :-). Jinak je fajn vědět, jak to v AK chodí. S něčím takovým jsem vlastně počítala. Je to tak trochu jako u Téma týdne.

27 Matthias Matthias | E-mail | Web | 3. února 2013 v 17:52

[25]: Už to nad tebou vysvětlil jednou uživatel Jindra.

28 Créatio Créatio | Web | 3. února 2013 v 17:59

Veľmi zaujímavý článok, štatistiky mám rada :)

29 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 3. února 2013 v 18:09

Já, přednastavuji-li, vymetám v 16:16.
Protože 1 + 6 = 7.

Jinak publikuji, jsem-li Múzou puzen či políben.

AK je jako výkladní skříň, vždy záleží, co a jak se do ní naaranžuje.

30 Erbanka Erbanka | Web | 3. února 2013 v 20:01

Chtěla bych se zeptat..sice je to trochu mimo tématu článku, ale snad mi to odpustíte.
Jak bych se mohla stát členkou Autorského klubu? :-) Děkuji za odpověď..

31 Jindra Jindra | 4. února 2013 v 2:36

[30]: dobře a pravidelně psát, splnit podmínky, přihlásit se a čekat. Dlouho. Nějaké info zde: http://blog.blog.cz/1206/3000-prihlasek-do-autorskeho-klubu

32 fotbalová holka fotbalová holka | Web | 4. února 2013 v 8:06

Dobré statistiky :)

33 Standa Standa | E-mail | Web | 4. února 2013 v 10:14

[21]: Díval jsem se na to a je před tebou už jen 93 přihlášek, takže počítám, že přijdeš brzo na řadu.

Hlavu vzhůru ;-)

34 Myšák Myšák | Web | 4. února 2013 v 10:20

[30]:

[33]: Mám podobný dotaz ohledně přihlášek ? Díky ;-)

35 Standa Standa | E-mail | Web | 4. února 2013 v 12:30

[34]: Přihláška blogu tvorba-filozofie.blog.cz má číslo 3380. V tuto chvíli jsou vyřízeny přihlášky do čísla 3000, tzn. před ním je 380 přihlášek zájemců, kteří se přihlásili dříve.

36 Myšák Myšák | Web | 4. února 2013 v 13:17

[35]: díky za info :)

37 Nikol Grooving Nikol Grooving | Web | 4. února 2013 v 14:29

[33]: jéé tak to jsi mě potěšil, musím se ještě zlepšit :)

38 Games VKXtreeme Games VKXtreeme | Web | 11. února 2013 v 10:15

[35]: wooow, tak toho je docela dost na vyřízení :D

39 Čerf Čerf | E-mail | Web | 11. února 2013 v 16:58

Zajímavá data. Určitě jde vytipovat nejvhodnější časy, kdy doba setrvání na titulce násobená návštěvností stránky dává nejvyšší číslo. Ale stejně se takovou zkušeností neřídím a publikuji v okamžiku, kdy článek napíšu, což záleží na spoustě okolností. Dávám přednost přirozenosti před vypočítavostí :-). Ale čísla jsou to zajímavá, to je fakt.

40 Jeffa Jeffa | E-mail | Web | 16. února 2013 v 19:38

Už dávno nie som malá krpatá začiatočnička, ktorá by sa hrnula do AK a popravde ma nikdy nezaujímalo ako sa veľmi členovia AK propaguju. Ok, niekto tu písal (z členov AK), že ich poteší 10-20 návštevníkov, ktorí si kliknú na titulke, ale že to nie je nič svetoborné. Keď si predstavím, že ja mám zhruba 25 návštevníkov za deň a celkovo návštevu za mesiac asi 150 návštev, je to smutné. Dobre, poslednú dobu som nebola práve najaktívnejšia, mnohým sa nemusí páčiť môj blog, ale naozaj tu nemusela písať, že takýto počet + návštevníkov nič nie je :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama