Hogreta: Blog mi dovoluje vyjádřit svůj názor

12. listopadu 2012 v 8:00 | Standa |  Rozhovory
V listopadovém příspěvku do pravidelné rubriky Rozhovory se představuje 21 letá blogerka, vystupující pod přezdívkou Hogreta.

Když před několika měsíci rozšířila řady Autorského klubu, dostalo se jí vřelého přijetí. Čtete rozhovor o tom, co si tato sympatická blogerka třeba myslí o komunitě blogů nebo jak se dívá na pro-ana blogy. Seznamte se s Hogretou.


Hogreta, autorka blogu hogreta.blog.cz

Tvůj blog v prosinci letošního roku oslaví dva roky existence. Změnilo ti psaní blogu za tu dobu nějak život?

Nemyslím si, že blog má takovou sílu, aby měnil životy. I když - asi takovou sílu mít může, pokud mu to dovolíme. Já mu to naštěstí nedovolila. Samozřejmě, že za ty dva roky u mě proběhlo hodně změn, ty ale nebyly způsobené blogem.

Co všechno můžeme na tvém blogu najít a jak bys na něj pozvala ty, kdo o něm až dosud neslyšeli?

Na mém blogu může návštěvník najít ledacos, od úvah a názorů, přes jakýsi deníček, až k lekcím vietnamštiny. Nejsem nijak vyhraněná, baví mě spoustu věcí - a tak ani můj blog není vyhraněný na jedno téma. A tak si tady každý najde to svoje. Je to moje místo, do kterého dávám část sebe.

Na blogu máš uvedenou celou řadu oblíbených blogů, které asi pravidelně navštěvuješ. Přichází podle tebe o něco lidé, kteří žádné blogy na rozdíl od tebe nečtou? Jak bys vysvětlila přínos blogů někomu, koho to zcela míjí a nezajímá se o to?

Čtení cizích článků mi dává inspiraci ke psaní těch vlastních, navíc se u nich uvolním a na chvíli zapomenu na život okolo. Pokud někdo píše články a zároveň nečte články ostatních lidí, nemůže se s ostatními srovnávat. V tomto případě však srovnávání může být dobrou motivací. Když vidím, jaké někdo jiný dělá při psaní chyby, sama se jich snažím vyvarovat. Když vidím, že to někomu opravdu jde, že je úspěšný, má pěkné články - snažím se, jak jen můžu, aby moje články také dosahovaly takových kvalit.

Jak bych vysvětlila přínos blogů? Blog mi dovoluje vyjádřit svůj názor tak, aby byl slyšet. Samozřejmě, můžu svůj názor prezentovat doma u večeře, ale z nějakého důvodu mám prostě nutkání vykřičet ho do světa. Zároveň mám možnost přečíst si názory ostatních lidí. A čím více různých názorů na dané téma si přečtu, tím objektivnější názor si udělám.

Svému blogu jsi nedávno založila stránku na Facebooku a k dnešnímu dni máš 15 fanoušků. K čemu je to podle tebe dobré a co si od toho slibuješ?

Facebook jsem svému blogu založila, abych nějak zkompletovala všechny mé články na jednom místě. Když někdo chodí pouze na můj blog, můžou mu nějaké články uniknout - například ty na Krásné.cz (nebo třeba tento rozhovor). Facebook mi poskytuje prostor, kde se svými čtenáři můžu komunikovat, což mě ohromě baví. Také zde můžu přidávat třeba videa, která mě zaujala, a zároveň kvůli takové "blbosti" nemusím psát zvláštní článek.

Tvůj blog působí dojmem, že to máš v hlavě srovnané a víš, co chceš od života. Jak se třeba díváš na komunitu blogerů na Blog.cz - je něco, co je pro nic typické, ať už v negativním, nebo pozitivním smyslu?

No, abych si teď proti sobě všechny nepoštvala :-D. Ale teď vážně. Blogeři samozřejmě nejdou hodit do jednoho pytle. Co mi ale často chybí, je vtip a nadhled. Někdy mám dokonce pocit, že blogeři jsou neuvěřitelní masochisté. Chodit na blogy, které se mi příčí, pro mě nemá smysl (zničila bych si nervy), ale zjistila jsem, že mnoho blogerů takové blogy vyhledává.

Pokud mám mluvit o tom, co pozitivního je podle mě pro komunitu blogerů typické, pak bych asi vyzdvihla vděčnost. Myslím, že nebudu jediná, která se při zjištění, že mi na blogu přibyl komentář, tak připitoměle usmívá :). Spousta lidí tvrdí, že jim nejde o návštěvnost, ale ruku na srdce - všichni píšeme pro lidi, pro své čtenáře. Všichni píšeme a doufáme, že si náš článek přečte co nejvíce lidí a že se co nejvíce lidem bude líbit. A tak jsme vděční za každou dušičku, která o náš blog projeví zájem.

Na blogu máš ikonku signalizující, že píšeš pro Krasna.cz. Jaké máš zkušenosti s přijetím tvých článků na tomto serveru? A jaký máš vlastně na Krásnou celkový názor?

Moje články byly na tomto serveru prozatím přijímány lépe, než jsem vůbec doufala. Jaký mám na Krásnou celkový názor? Určitě ji nevnímám negativně, jinak bych neměla chuť tam psát. Člověk si musí uvědomit, že tyto stránky jsou určené určité cílové skupině čtenářů, není to pro každého. Hodně lidí na Krásnou.cz nadává, že prý se tam řeší kraviny, ale pravda je taková, že pro patnáctiletou holku tyto "kraviny" mohou znamenat mnohem více, než si dospělí dokáží představit. Není to tak dávno, co jsem sama byla patnáctiletá holka, takže myslím, že ke čtenářkám mám ještě pořád poměrně blízko. Samozřejmě se na Krásné vyskytují i články, u kterých mám chuť otřískat si hlavu o klávesnici, ty však najdeme snad na každém serveru.

Spousta našich blogerů má literární ambice a ráda by jednou vydala knihu. Jak jsi na tom v tomto ohledu ty?

Napsat knihu opravdu neplánuji. Nepíšu ani povídky - a nejsem filozof, abych si mohla dovolit vydávat ve velkém své úvahy. Psát mě opravdu baví, ale píšu raději články. Kdybych mohla být někde otištěna, pak bych si raději vybrala sloupeček v nějakých novinách, než knihu.

Komunita blogerů nedávno hodně řešila, zda je správné, aby někteří blogeři zveřejňovali placené PR články. Jak se k tomuto problému stavíš ty?

Myslím si, že je to každého věc. Nestavím se k tomu negativně, protože vím, kolik blogování sežere času. Kdybych místo sezení nad blogem pracovala, vydělala bych si za tu dobu obrovské peníze. Sama jsem už nějaké ty články napsala. Řídím se však tím, že si vybírám, o čem napíšu, nepřijímám všechny nabídky. Vybírám ty, které se mi opravdu líbí. Nikdy bych nedoporučovala čtenářům něco, o čem bych sama neměla dobré mínění, to mi za ty peníze nestojí.

Ví tvůj přítel o tvém blogu, nebo si nepřeješ, aby ho navštěvoval?

Můj přítel ví o mém blogu už od začátku. Nejsem ten typ, který by svým blízkým dokázal dlouhodobě něco tajit nebo dokonce žít dva paralelní životy. Sesypala bych se z toho sama dřív, než by kdokoli nabyl podezření. Jsem ráda, že s přítelem můžu mluvit i o blogu, že s ním můžu řešit články i komentáře. Vím, že můj blog čte, občas mi něco vytkne a občas mi dá nějaký nový nápad o čem psát. Za to jsem mu moc vděčná.

Na Srdci Blogu jsme několikrát řešili problém pro-ana blogů. Jaký máš na ně názor?

Z pro-ana blogů mám husí kůži. Anorexie je hrozná nemoc, která nezřídka vede ke smrti - a nikdo by neměl mít pocit, že v ní je ještě podporován. A to přesně pro-ana blogy dělají. Kdyby jeden sebevrah přesvědčoval druhého, ať skočí z mostu, okamžitě bychom mu to zatrhli. Tohle je hodně podobná situace.

Jak jsi strávila nedávný Halloween? Slavíš to nějak, nebo taky vyznáváš takový ten módní antiamerikanismus, který odmítá Santa Clause, Valentýn i Halloween? :-)

V naší zemi je Halloween zatím považován spíš za dětský svátek, takže jsem ho nijak neslavila. Že bych vyznávala antiamerikanismus, to bych taky neřekla. I když u nás v rodině stále chodí Ježíšek a Santa ho rozhodně jen tak nevytlačí, tak například Valentýna neodmítám.

Sleduješ blížící se české prezidentské volby? Pokud ano, víš už, komu z kandidátů plánuješ dát svůj hlas?

Já se o politiku nijak do hloubky nezajímám, takže se rozhodně nedá říct, že bych něco "sledovala". Každopádně o prezidentských volbách samozřejmě vím. A koho budu volit? To si asi nechám pro sebe :).

Poslední otázka směřuje k označení tvého blogu, který jsi ty sama zařadila do kategorie "Deníček". V nedávné soutěži Blog roku bylo nejvíce blogů nominováno právě do této kategorie, je tedy pravděpodobné, že tato kategorie početně vede i na celém Blog.cz. Otázka se tím pádem nabízí sama - v čem je tvůj deníček jiný než ty ostatní?

Já svůj blog označila jako "Deníček" především proto, že jsem vůbec nevěděla, kam ho zařadit :-D. Sama bych svůj blog nazvala všehochutí, protože typicky deníčkovských zápisků zde nemám moc. Můj deníček je tady jiný tím, že se asi ani o deníček nejedná. Spíš bych mu říkala "zápisník". Do zápisníku můžu napsat cokoli - jak to, co jsem celý den dělala, ale i to, co mě právě napadne. Občas nějaký tip, občas nějaký nápad, občas nějaký názor, občas nějakou hloupost. Nejsem moc nadšená, když mě někdo nutí se někam zařadit, když já bych nejraději stála uprostřed. A to je přesně to, co i na blogu dělám. Stojím uprostřed, svýma postpubertálníma očima sleduju svět okolo a píšu, co vidím:).
--

Více se o zpovídané blogerce dozvíte na jejím blogu na adrese hogreta.blog.cz
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 12. listopadu 2012 v 10:25

Tak na tenhle blog občas zajdu a rozhodně se mi tam líbí :)

2 Adelaine Adelaine | Web | 12. listopadu 2012 v 11:12

Hogreta občas napíše fajn článek, ale je pro mě taková neslaná nemastná, nevýrazná. Ale v hlavě to má srovnané.

3 Lady Diabolus Aki Mortem Lady Diabolus Aki Mortem | Web | 12. listopadu 2012 v 12:27

[1]: Nápodobně. :)

4 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 12. listopadu 2012 v 13:49

Stará známá a jsem rád, že tu s námi zůstala a neodešla, jako mnozí jiní blogeři. :-)

5 David David | E-mail | Web | 12. listopadu 2012 v 13:57

Sympatická blogerka, pěkný blog. :-)

6 Japonský dům a rozhovory Japonský dům a rozhovory | Web | 12. listopadu 2012 v 14:33

Vypadá sympaticky, a Rozhovor je povedený, ale u blogerky jsem byla snad jednou na návštěvě, ale nadcha mě.

7 Daysy Daysy | E-mail | Web | 12. listopadu 2012 v 15:44

Její blog mám ráda. Je to krásná a moc chytrá slečna.

8 Villienne Villienne | Web | 12. listopadu 2012 v 15:53

Ačkoliv mi čas neumožňuje trávit u Hogrety mnoho času, chodím tam ráda a ráda se dozvím nějaké nové věci nebo ráda uvidím nové fotky :-). Hogreta je velmi zajímavá blogerka a rozhovor se mi velmi líbí :-).

9 Cielin Cielin | E-mail | Web | 12. listopadu 2012 v 17:40

Hogretu znám a její blog ráda občas navštívím :-)

10 krysiik krysiik | Web | 12. listopadu 2012 v 17:47

Hogretu znám, ale nijak mě její blog nezaujal, je přeci jen v trochu jiné věkové kategorii a její myšlenkové pochody jsou trochu na jiné úrovni.

11 Puff Puff | Web | 12. listopadu 2012 v 19:32

Její blog čtu :) Ne každý článek mě zaujme, ale občas najdu něco vážně povedeného :) Můžu říct, že na mě celkově působí moc sympaticky a i tento rozhovor se mi moc líbil :)

12 MR. Markii MR. Markii | Web | 12. listopadu 2012 v 19:48

Tento blog je opravdu super!
Sem Tam někdy tam zajdu, ale Hogreta je opravdu super! Píše zajímavé články, fotí apod...

Má moje uznání :-D

13 m. m. | Web | 12. listopadu 2012 v 22:22

Znám podle jména, ale nikdy jsem nijak pravidelně nenavštěvovala.

Rozhovor vypadá dobře, Hogreta působí mile :) Ale já bych svému blogu FB asi nezakládala, to už bych ho musela psát na o dost vyšším levelu, aby tam byla třeba aspoň stovka potenciálních sledovatelů, a muselo by se tam denně furt něco dít. Otázku jak lidem "nacpat" i články, co píšu jinde, bych vyřešila  odkazem z viditelného místa - ostatně třeba ikonka Krásné.cz by se krásně dala upravit do podoby odkazu na Hogretin kanál příspěvků na Krásné, takže by to čtenáře rovnou dovedlo na její příspěvky.

Já když třeba aktuálně tvořím někde jinde, třeba přidávám nové fotky na Deviantart, tak se o tom zmíním v článku a ví se o tom.

14 Alisa Alisa | Web | 12. listopadu 2012 v 23:22

Horgeta je milé žieňa, čo píše o zaujímavých témach (hoci niekedy s ňou fakt nesúhlasím a niekedy rieši veci, nad ktorými sa mi zastavuje rozum) a jej blog ma baví asi zo všetkých najviac, ale tento rozhovor je fakt doosť veľká nuda..

15 Houp Houp | Web | 13. listopadu 2012 v 16:16

Pěkný článek, k Hogretě čas od času zajdu a ostatním bych to doporučila :) Já musím souhlasit s tou návštěvností, vždycky mám ten pitomý úsměv, když mám nový komentáře. :) Pro mě víc znamenají komentáře, když vidím, že ten návštěvník který přišel, že jsem mu stála s blogem, aby tam strávil nějaký ten čas. A to vždycky polichotí :)
myslím, že Hogreta se čím dál tím víc dostává do povědomí a to je dobře.
Jinak upřímně bych vynechala tu otázku co se týká voleb. Myslím, že politiku bych sem netahala. No ale můj názor :)

16 Lennroe Lennroe | E-mail | Web | 13. listopadu 2012 v 16:27

Á moje oblíbenkyně :) Ani jsem ten Facebook nepostřehla, jdu si to odkliknout, abych měla přehled. Hogretin blog je o moc víš než deníček.

17 Metteorwa Metteorwa | E-mail | Web | 13. listopadu 2012 v 18:14

Docela zajímavý rozhovor, blog jsem ale prozatím nějak míjela, asi nebude na škodu ho trochu prozkoumat a pak se uvidí :)

18 Asuka Asuka | Web | 13. listopadu 2012 v 21:09

Na její blog nechodím, jen vím, že na Hnusnou píše "You dont say-články".

19 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 14. listopadu 2012 v 18:15

Vyzpovídat Hogretu byl správný tah! její blog sice čtu jen občas, ale uznávám, že jde o kvalitní počteníčko a její články na Krásné jsou jedny z nejlepších tam. :)

20 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 14. listopadu 2012 v 19:54

Není na škodu vyzpovídat blogery , přispěje to seznámení širším spektrem věkovým.  Líbí se mi její názor, že by se mnozí blogeři měli zabývat správným psaním- tedy znalostí pravopisu, když už chtějí někam psát.

21 Schmetti Schmetti | Web | 15. listopadu 2012 v 18:49

Jo, u bogerů mi chybí optimismus a nějaký ten vtip. Většinou najdu samé hate články.

22 Lyra Lyra | Web | 16. listopadu 2012 v 10:44

Sympatická slečna, která píše inteligentní články. Co víc si lze přát? :-)

23 dorísek dorísek | 16. listopadu 2012 v 14:33

tvůj blog je pěkný ale není to můj šálek čaje :-x jinak je pěkný :-)

24 Houbička Houbička | E-mail | Web | 19. listopadu 2012 v 22:52

Sympatická slečna. :)
ten blog mě zaujal hlavně díky otázkám rasismu a multikulturismu - také se o tato témata zajímám...

25 PaPája PaPája | Web | 20. listopadu 2012 v 20:39

Jé, Hogretu mám ráda. Blogerka se zdravým názorem, která to má v hlavě srovnané :).
Její blog navštěvuji pravidelně na takové to oddychové čtení ;).

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama