O designu

11. července 2012 v 8:00 | m. |  Blogeři radí
Je tu další článek od jednoho blogera z vašich řad.

Svým příspěvkem do rubriky Blogeři radí tentokrát přispěla m. z blogu phoenixrise.blog.cz.
O designu, aneb Jak dosáhnout toho, aby se vaši čtenáři rádi vraceli

Mít kvalitní, krásný, uznávaný, čtený - no prostě awesome - blog je komplexní záležitost. Někteří prohlašují, že design je to hlavní, protože je to to, co vašeho nového čtenáře na první pohled buď osloví, nebo odradí, je to vábnička na čtenáře, je to první dojem a to první, co z vás takový nováček uvidí a podle čeho si vás ohodnotí.

Jiní se zase budou do krve rvát za názor, že hlavní je obsah vašeho blogu, myšlenky, které sdělujete, co a jak se snažíte světu říct, co svému čtenářskému publiku dáváte.

Oba ty tábory mají pravdu. Ale hlavní pravda je, že jeden bez druhého prostě nemůže existovat. Ne, pokud chcete mít blog, kteří si vaši čtenáři zamilují. Ne, pokud chcete v tom nepřeberném množství majitelů blogů zářit.

Obsah je tedy jedna věc a o tom třeba někdy příště, dnes se pojďme podívat na ten design.

Co je cílem a smyslem designu?

Ať už to pojmete z kterékoli strany, jediný smysl designu je, aby to vypadalo hezky pro vaše čtenáře. Problém nastává ve chvíli, kdy autor pozapomene na tu druhou část prohlášení, a sice na svoje čtenáře. Mnozí blogeři jsou přesvědčeni, že blog musí vypadat pouze a jen podle jejich gusta a že na něm musí být vidět, co mají rádi. A tak splácávají dohromady koláže všeho možného, co se jim líbí, aniž by je zajímalo, jestli ty věci spolu nějak souvisí a jestli jdou vůbec dohromady - třeba záliba v králících, Haně Montáně, v rychlobruslení, v rapové hudbě, v Narutu a dalších totálně nesouvisejících tématech. Děcka, jestli chcete, aby váš blog nesl pečeť vaší osobnosti a musíte na něm nutně mít svoje oblíbené věci vystavené, pro tvorbu designu si vyberte jednu!

Méně JE více, smiřte se s tím a pochopte to. Jistě, existují překrásné webdesigny plné kudrlinek a složitých kompozic, které působí dobře a spoustě lidem se líbí, ale to jsou zjevy výjimečné, a pokud si prolistujete pár opravdu úspěšných blogů či webů, zjistíte, že všechny spojuje jedna zásadní věc - jednoduchost.

Čtenář je lemra líná, chce mít přehled - aneb Menu

Mějte své menu blbuvzdorné. Když už nutně musíte mít dvacet kategorií, pohrajte si s rozcestníky, které budou dávat smysl a budou návodné. Pochopte ovšem, že čtenáře v zásadě zajímá jen velice omezené množství věcí, když přišel na váš blog:

1) Co se tu píše?

2) Kdo to píše?

3) Kde jinde ho najdu, když mě baví?

4) Jak ho kontaktuju?

Pokud některá z těchto položek není ve vašem menu snadno a na první pohled dohledatelná, pak je něco špatně. Čtenář bude zklamaný, že nenašel, co hledal - a věřte mi, pokud to neuvidí hned, hledat se s tím nebude - a vy tak přicházíte o důležitou zpětnou vazbu. A o toho čtenáře.

Čistota je půl zdraví a celý blog

Designy se v podstatě dají rozdělit na dvě skupiny. Messy (nepořádné) a Pure (čisté). Nepořádné designy jsou zbytečně přeplácané. Obsahují spoustu prvků, které odvádějí čtenářovu pozornost od obsahu blogu a nijak mu nepomáhají v orientaci na blogu. Obvykle vznikají autorovou snahou narvat do designu všechno - viz ty výše zmíněné koláže, buttony, odkazy na milion dalších stránek, které na první pohled čtenáře naprosto nezajímají, blueboard chaty, ankety, počitadla přístupů (lidi, pochopte konečně, že návštěvnost vašeho blogu NIKOHO nezajímá! Pokud to zajímá vás, zjišťujte to někde uvnitř, nekazte si těmi počitadly design, na kolenou vás prosím), blikátka, návštěvní knihy a další serepetičky.

Čistý design, naproti tomu, si vystačí s málem, řekla bych až minimem prvků. Nemusí jít nutně o minimalistický design, stačí prostě, když odstraníte zbytečná rozptylovátka a zaměříte se na to, co čtenáře opravdu zajímá - čili váš text, vaše názory, vaši tvorbu = články.

Ať už svůj blog stylujete jakkoli, pamatujte si, že to hlavní, co čtenáře uhodí do očí, by měl být samotný text/foto/cokoli čím se můžete pochlubit z vlastní tvorby. Design je berlička, je to prostředí, v němž se něco děje, ne děj samotný. Jakmile odvádí čtenářovu pozornost od obsahu, je to špatně.

Barvy

Řeknu to jednoduše - komplementární barvy. Jestli nevíte, co to je, pohněte zadkem a vygooglete si to, protože není nic horšího, než když si autor blogu zahrává se zdravím čtenářů, ať už duševním - nebo v tomto případě s jeho zrakem.

Existují barevné kombinace, které prostě NEJDOU dohromady, kdybyste se zbláznili. Růžové písmo na zářivě červeném podkladu, světlá na světlé, tmavá na tmavé a tak tomu podobně.

Naproti tomu existují kombinace, které vysloveně lahodí oku, a pouhým hraním si s nimi můžete dosáhnout neuvěřitelného efektu a přimět čtenáře, aby si váš blog zamilovali. Že nemáte cit pro estetiku a nevíte si rady? Strejda Google vám rád podá pomocnou ruku - zkuste hledat "color pallette generator". Tyhlety generátory umí zázraky, od prostého vygenerování škály barviček, co jdou krásně dohromady, po vycucání barev z obrázku, který jim předhodíte - skvěle se hodí, když chcete jako hlavní motiv blogu použít obrázek a zbytek designu k němu barevně sladit.

Písmo

Stejně jako na barvy, i na písmo existují spousty studií a návodů, protože ne, není to jedno. Písmo dotváří design a dává mu osobitou tvář, písmo je to, co člověk čte, je to podoba vašich písmenek a na tom děsně moc záleží.

Existují vhodná písma pro text, jiná vhodná pro nadpisy a titulky, existují určitá pravidla, co jak psát, jak řádkovat, jak odsazovat, jak přimět čtenáře, aby si přečetl i hodně dlouhý text a nezavřel okno při prvním pohledu na něj, a podobně. Jo, je to dřina a chce to trochu se zajímat a ty věci si nastudovat, ale vyplatí se to.

Jestli vás to zajímá a nevíte, kde začít, dejte mi vědět, můžu vás odkázat na nějaké šikovné články.

Internetová vizitka vaší osobnosti

Blog je vaše vizitka. Je chaotický a dráždivý? Je barevně výrazný a nepříjemný? Je odvážně provokativní nebo umírněný? Je pěkně sladěný, jednoduchý a přehledný, nebo je to jen slátanina všeho možného? Zamyslete se, co o vás báš blog vypovídá. Zamyslete se, jak se cítí lidé, kteří váš blog navštíví? Proč na něm zůstanou půl hodiny? Proč ho doporučí známým? Proč si ho přidají do oblíbených?

A jestli chcete nachytat nějakou inspiraci u lidí, jejichž vizitka přesně a hezky mluví za vše, zkuste to třeba na následujících odkazech. Všechny jsou plné překrásných přehledných designů, které zaujmou, mají šťávu, mají koncept a duši a přesto jsou až triviálně jednoduché na použití - jinými slovy, jsou awesome. A pořád je to jenom ochutnávka toho, čeho je jinak plný internet. Stačí hledat.

--
Jak se vám článek od M. líbil? Využijte prosím hvězdičkové hodnocení pod článkem pro vyjádření své spokojenosti. S články blogerů, kteří obdrží nejlepší hodnocení od nejvíce čtenářů, se zde budete moci v budoucnu setkávat pravidelně.
 

117 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 11. července 2012 v 8:32

Proč teda není uvedena jako autorka článku mezi datem a rubrikou?

2 Vysmátá Vysmátá | Web | 11. července 2012 v 10:42

[1]: trochu hnidopich né? :-D

Velice zdařilý článek :) Není věc s kterou bych nesouhlasila ;)

3 Daysy Daysy | E-mail | Web | 11. července 2012 v 11:21

Myslím, že design je důležitý. Když vidím fakt nějakou otřesnost, kolikrát se ani nedívám na obsah a odradí mě to. Bohužel to bývá ale i naopak, že je design nádherný, ale obsah stojí za nic no..

4 Matthias Matthias | E-mail | Web | 11. července 2012 v 11:23

[2]: j :D

Jinak MINIMALISMUS RULEZ!

5 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 11. července 2012 v 12:50

Ano, v konečném výsledku je design poměrně nepodstatná záležitost, ale musí na první dojem zapůsobit. Mnohokrát jsem se setkal s blogy, které byly plné sytých barev, naprosto nesladěné a nesmyslně veliké písmo. Až mnohdy po několikátém komentáři takových autorů jsem měl tu tendenci zjistit, co vlastně na blogu krom otřesného designu mají.
Já jsem pro jednoduchost, nikde žádné FB ikonky, YT ikonky, jen počítadlo a odkazy na několik rubrik. :D

6 Kája Kája | Web | 11. července 2012 v 13:05

Noo, já jsem do záhlaví zakomponovala hodně věcí, které mám ráda, a nemyslím si, že by to vypadalo nějak... hrozně.

7 Sinead Sinead | E-mail | Web | 11. července 2012 v 18:40

článok sa mi páčil, myslím že v skrate vysvetlené aký význam má pekný vzhľad blogu, je to lákadlo ktoré keď zaujme, ľudia si povedia a možno aj ten obsah bude dobrý. No ak človek nemá grafické vlohy, tak to nevadí,dôležité je aby bolo menu prehľadné, písmo čitateľné a iné detaily. :-)

8 David David | Web | 12. července 2012 v 11:59

Tak váhal jsem, ale nakonec musím dát 4,5 *. Chtěl jsem dát 4, ale to by bylo nefér vzhledem k minulému článku.

Tak za prvé nesouhlasím, že návštěvnost nikoho nezajímá. Jasně, souhlasím s tím, že by to nemělo být někde v designu, ale někde dole, jako u mě. Mě statistiky u ostatních blogerů dost zajímají, protože chci vědět po napsání mého komentáře, zda si ho taky nějaký jiný bloger všimne, zaujme ho a třeba se rozhodne navštívit můj blog. Svoje statistiky dost sleduji a občas se stává, že přijde dost lidí z blogu, kde jsem napsal nějaký komentář. A jestli na ten blog budu chodit skoro jen já (minimální návštěvnost), tak ten komentář nemá moc cenu psát - jen pro potěšení autora.

Ukázky blogů sice pěkné, ale nejsou to blogy blog.cz, takže těžko si někdo může nastavit v podobném stylu.

9 Standa Standa | Web | 12. července 2012 v 12:11

[1]: Moje jméno je nastaveno jako výchozí podpis autora, neuvědomil jsem si to, díky za upozornění.

10 m. m. | Web | 12. července 2012 v 12:43

[8]: To bylo samozřejmě trochu nadnesené, vždycky se najde někdo, koho to třeba zajímat bude, stejně jako se najde někdo, kdo bude celý blázen do křiklavých designů, ale to jsou zjevy výjimečné 8-) Každopádně pokud už to tam je, mělo by to být, jak říkáš, někde dole nebo schované v příslušné rubrice, nemělo by to tvořit design, nemělo by to pálit do očí, to jsem tím chtěla říct.

Šikovné stvoření si tu nastaví co chce, jak tu mnozí blogeři dokazují vlastními úžasnými designy. Za všechny mě napadá třeba Malé chlupaté stvoření. Jeho design je taky naprostá úžasnost.

Úplně všechno se tu asi udělat nedá, ale jsem přesvědčená, že z většiny těch designů se dá minimálně obšlehnout ten styl a barevná sladěnost, když už to člověk nebude mít úplně stejně - což je ostatně lepší, jen ať si to každý přizpůsobí 8-)

11 magicforever magicforever | Web | 12. července 2012 v 13:04

Neviem prečo, ale ja stále natrafím na blogy , kde síce dess nie je nič moc, ale články stoja za to. A potom naopak. Dess Krásny, obsah o ničom. Natrafiť na spojenie obidvoch, mi príde hotové umenie. Takže ja už tak nejak automaticky iba proste idem čítať a podľa toho sa rozhodujem.Nenechám si predsa kvôli horšiemu dessu ujsť nejaký dobrý blog.... :-)

12 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 12. července 2012 v 13:12

Dyzajn je mi šumák (kromě černého písma na černém pozadí a blikání, které ničí oči), hlavně na mnohých blozích postrádám chlíveček "Vzkaz autorovi".

13 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 12. července 2012 v 13:14

Jo a jsem konzervativec: Když někdo vzhled svého blogu mění moc často, tak mne to irituje.

14 Aelis Aelis | Web | 12. července 2012 v 14:09

Nevím, jak ostatní, ale třeba mě na cizích designech dost záleží. Můj mozek je naprogramovaný tak, že když vidím blog s designem, který mi není sympatický, odcházím. Je to něco, co dělám automaticky.
Tmavé písmo na tmavém pozadí a naopak, překvapuje mě, jak často na to narážím. Každopádně z křiklavého designu mě tak maximálně začne bolet hlava.
Dobrý článek. :)

15 yuripovidky yuripovidky | Web | 12. července 2012 v 15:11

Funguje to!! Když máte krásný dess, chodí tam plno lidí! Mi to vyšlo, všude přes 100 komentů :)

16 Ivya Ivya | Web | 12. července 2012 v 15:37

Správně...

U kombinace světlé/světlé nebo tmavé/tmavé nejde ani tak o to, že by k sobě barvy nešly. Taková kombinace se může v designu vyskytovat, ale písmo musí mít vždy dostatečný kontrast oproti pozadí.

Stejně tak, prosím pěkně, nepoužívejte jako pozadí textu žádné členité obrázky.

Zkrátka, když to nepřečtu, jdu pryč :-|

17 m. m. | Web | 12. července 2012 v 16:37

[16]: Tak tak.

18 Miloš Miloš | Web | 12. července 2012 v 16:57

Řada blogerů nahrazuje textové odkazy z menu rubrik grafickými, u nich však chybí informace o počtu článků, které se za odkazem skrývají.
Je však docela užitečná, na první pohled je vidět, zda nejde o prázdnou schránku, kam ani nemá smysl klikat.

19 m. m. | Web | 12. července 2012 v 18:33

[15]: Od lidí, kteří ti jdou vynadat za neskutečně trapnou a vlezou reklamu, co cpeš na jejich vlastní blogy. To je fakt úspěch.

A tu poznámku o krásnym designu v tvym případě fakt nechápu. Budu to brát jako vtip.

20 Terka Terka | Web | 12. července 2012 v 18:48

[15]: Takový vtip už jsem dlouho neslyšela 8-)

Jinak, skvělý článek. Já jsem třeba předevčírem dělala takový "letnější" design.. přiznávám, na designy jsem amatér a raději se ohlížím na blogy kde jsou dobré články, ale to je tak i kvůli počítači, protože jakmile narazím na nějaký moc "profesionální", sekne se mi a načítá se to klidně půl hodiny, tak odtamtud raději vypadnu a jdu se podívat jinam. Ale je to škoda, někdy bych se tam tak ráda podívala, protože to co se mi načte zní dobře, ale pak dám celý článek a už nemám nervy na to načítání...

21 Vaše Angela Vaše Angela | E-mail | Web | 12. července 2012 v 20:17

Hezký článek, myslím si, že desing je opravdu důležitý. Když budete mít již přednastavený desing, tak si moc čtenářů nepřilákáte, to by jste museli mít víc než úžasné články.

22 Ovca Ovca | Web | 12. července 2012 v 22:40

Zaujímavý článok, dosť dobre vystihuje podstatu ako (ne)urobiť design. Ako tak rozmýšľam, možno by som sa mala nad tým trochu zamyslieť. :D

23 lapis lapis | Web | 12. července 2012 v 23:32

Viete design nie je len vec webu, ak máte taký iphone, alebo ipad tak v ruke držíte dizajnérsky meisterstuck. Prípadne z webu mrknite sa na facebook - videli ste tam niekedy iné farby ako modrú bielu a čiernu a pritom ho dokážu používať stovky miliónov ľudí po svete bez toho aby absolvovali nejaký kurz ? Design je spôsob ako podať informácie a koncepty ľuďom v čo najjednoduchšej forme.  

Keď sa myslí vážne tak sa prizerá na
1)Usability - predstavte si príklad stránku kde máte strašne veľa "sena" a málo obsahu. Ste z toho veľmi zmetený a neviete čo s tým. Spomeňte si keď ste začínali s počítačom tak všetko vám pripadalo divné, iné a bez pomoci nejakej dobrej duše by ste to viacerí vôbec nedali. Tomuto sa chcete vyhnúť.  Nelogické kategórie, chaotické pomenovania článkov, veľa "sena"-rušivé prvky ako reklamy a nesúrodé fotky ktoré absolútne nezapadajú. Ak si chcete otestovať usabilitu posaďte za počítač iného človeka ako vy a nechajte ho tam chvíľku klikať. Budete sa diviť aké koniny vám tam nájde. Od toho že sa tam zle hľadá po absolútne nepochopenie načo ste to vlastne vytvorili. Všetko to sú otázky ktoré by ste mali vedieť zdôvodniť.

2)Grafika - nebudeme si klamať vzhľad je podstatný. Či už minimalistický alebo profi. Tiež by ste nechceli čítať stránky kde je font nekontrastný a mrňavý. O fontoch a farbách dokonca existuje celé náboženstvo. Na základ stačí používajte niekoľko kontrastných farieb a ich odtieňov - mrknite na http://kuler.adobe.com/ keď to nedávate sami. čo sa týka fontu budťe radšej zdržanlivý a používate málo rezov.

3)Obsah
tu vám neporadím :) Obecne však platí že ak tam píšete o veciach ktoré by poľahky našiel ujo google alebo teta wiki zaradíte sa do šedého davu "je to in" a vystavíte sa tak na vôľu a chute más. Vystavuje sa riziku že vás nahradí niekto viac in. Osobne rád čítam blogy o živote, úlety do fantázie   ma moc neberú a skôr ako zdôvodňovanie si prečo je ten svet tak zlý ma skôr zaujíma ako ten život žiť. Osobne som ochotný prekúsnuť menej podarenú formu, gramatické chyby ako nulový obsah. Pretože forma je len prostriedkom na podanie obsahu. Horšie je to z tým obsahom a hlavne z jeho kvalitou. AK nálepka tu stojí zaprd, už len preto že aj ezo blogy sú tu považované za autorské dielo - tie ja výsostne nemusím ako všetkých podvodníkov a šuflikantov.

Pre blog.cz: zamyslite sa nad touto službou, niekedy sa používa zbytočne ťažko, najmiťe si grafika ktorý vám urobí pár pekných customizovateľných templatov a zamyslite znova sa nad ezo blogmi.

24 Kamishiro Kamishiro | E-mail | Web | 12. července 2012 v 23:49

dess je podla mna velmi dolezita sucast blogu, ked pridem niekomu na blog a ma nezaujimavy alebo naopak prehnany dess tak ma to odradi od citania clankov a takto myslim ze vyhovorky typu neviem robit grafiku neobstoja, lebo je vela grafikov ako napr ja co robia na objednavky a zadarmo :3

25 Lucka Lucka | 13. července 2012 v 9:26

[15]: Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Jestli tě u sebe ještě potkám, pošlu na tebe Streptokočku! :-?

Článek má u mě 1. :-)

26 Matthias Matthias | E-mail | Web | 13. července 2012 v 10:03

[19]: lol do not feed the trolls

27 Goldík Goldík | Web | 13. července 2012 v 10:56

Design je důležitý, ale do jisté míry. Jak je v článku zmíněno, nesmí to být přeplácané. Lepší přehledné a jednoduché. V jednoduchosti je přece krása, ne? :-)

28 Goldík Goldík | Web | 13. července 2012 v 10:59

[8]: Souhlasím s Tebou :-)

29 yuripovidky yuripovidky | Web | 13. července 2012 v 11:48

A za 20 minut 20 komentářů u Ouky a Yukiny. Jak krásně můj design láká! :)

30 Mad&Weird Mad&Weird | 13. července 2012 v 13:40

Takže..komplementární barvy někomu vadí ?? Opravdu ? o.o wow..
Podle mě spíš věc názoru..a pesimistickýho pohledu :-D

31 Kestrin Coleridge Kestrin Coleridge | Web | 13. července 2012 v 15:00

Souhlasím :-) nic jiného mi nezbývá...

32 Goldík Goldík | Web | 13. července 2012 v 15:53

[29]: Už zalez, prosím! ;-)

33 Manfred Manfred | 13. července 2012 v 16:04

vzkažte to týhle - yuripovidka.blog.cz
ta má přehled o blogu ažaž ..

34 Manfred Manfred | 13. července 2012 v 16:04
35 Alue Alue | E-mail | Web | 13. července 2012 v 16:52

Článek je podle mě velmi dobře sepsaný. Jenom s jednou věcí osobně nesouhlasím: Mě počítadla návštěvnosti (u ostatních blogů) zajímají, protože si podle nich dělám představu, jestli jsem na stránce hodně navštěvované a populární, nebo někde, kde je to spíše soukromé, kam si chodí pár stálých lidí číst a tady to hasne.
- Tedy přes počítadlo si dotvářím představu o tom, kam jsem vlastně došla a svým způsobem to pro mne bývá měřítko kvality, protože pokud jsou všude nuly, tak je mi jasné, že to nikoho nezajímá a pak nemusí ani mne.
Když počítadlo zmizí a není k zastižení, mám většinou dojem, že tam jsou stejně nuly a autor by se tím nerad pochlubil, tak ho schoval.

Potom o mém zájmu rozhodne design, normální čeština a články samotné. Počítadlo speciálně pro mě JE zajímavé a v designu ho vždy vítám.

36 bludickka bludickka | Web | 13. července 2012 v 20:30

Já na design v podstatě kašlu. Už dřív jsem si chtěla založit blog, ale děsilo mě, že nejsem zrovna talent na technické věci. Pak jsem se rozhodla to postupně překonat a udělala svůj blog takový jaký je. Možná pár úprav ze začátku a teď už se nemění. Neumím s designem a nebaví mě to. A utěšuju se tím, že stejně jde hlavně o to, co napíšu :)

37 m. m. | Web | 14. července 2012 v 11:23

[30]: A to řekl kdo?

38 kika kika | 14. července 2012 v 14:52

pravdu povediac, ja nie som veľmi na takéto dlhé čítanie .... toto má však zaujalo a celé som to dočítal a musím povedať - absolútne súhlasím (toto boli skvelé rady o designu, ktoré potrebuje každý bloger) ;) Veľmi pekne dakujem m. :) vidno, že si si na to sadla, a patrí ti pochvala ;) s každou vetou súhlasím :-)

39 rendy rendy | Web | 14. července 2012 v 17:57

m.

mám pocit,že buď jsme na stejné vlně(to spíše) nebo mi někdo vykradl článek :-D (ale o tom pochybuji)

http://rendy.blog.cz/1206/jak-na-design-blogu
;-)

40 m. m. | Web | 14. července 2012 v 20:41

[39]: Vida :) Já už jsem takových článků viděla... :-D I jsem jich sama už dost napsala, takže mám pocit, že se furt opakuju a určitě to není nic nového, ale ono to vůbec nevadí. Když se člověk rozhlédne, je mu jasné, že je ještě pořád koho ohromovat prohlášením, že v jednoduchosti je krása. Miliony lidí to ještě pořád nepochopily. Je třeba to šířit :)

Ostatně cca tři články zpátky v téhle rubrice psala slečna o grafice na blogu a ten článek je tomuhle tématu taky velice podobný, když jsem ho po napsání toho svého viděla, myslela jsem, že ten můj Standa ani nezveřejní, protože je to prakticky totéž :-D

41 Vendy Vendy | Web | 14. července 2012 v 21:47

[15]: Jde o to, jaká je kvalita těch komentů, většinou to budou asi lidi, co ti jdou vynadat za tvé sprosté nehorázné komentáře, kterými si zajišťuješ návštěvnost.
Jak to vypadá u tebe na blogu, ani nevím, protože mi nestojíš za návštěvu.
Ale svými stejně hrubými komentáři už mě lezeš na nervy, zlato.

42 Vendy Vendy | Web | 14. července 2012 v 22:06

[24]: Ba co víc, i ten kdo neumí grafiku, si může vybrat jednoduchou a přijatelnou šablonu, kterou Blog nabízí - nebo lehce poupravit změnami barvy pozadí nebo písma.
Méně je více, a to je pravda.
K článku: výborně napsáno. Na designu tak trochu záleží. Není podstatný, ale může ovlivnit, jestli člověk na stránce setrvá nebo rychle zmizí.
Mám raději světlé podklady stránek, líp se mi čtou.
Myslím, že v článku padly dobré rady a docela mě zaujal ta stránka na google, color palette generator. Prima kombinace. :-)

43 Bonitka ◡‿◡✿ Bonitka ◡‿◡✿ | E-mail | Web | 14. července 2012 v 23:38

Krásne napísaný článok ! :) Chválim a daný blog aj autorku už poznám :) Má pekné design na blogu :)

44 Čerf Čerf | Web | 15. července 2012 v 0:42

Mám-li být upřímný, design je mi celkem ukradený. Nikoho podle něj nehodnotím a přistihl jsem se, že nemá v mém uvažování dokonce ani poradní hlas. Náhodní návštěvníci, kterým jde především o originální design, si u mě moc neporochňají, nejspíš se ke mně nevrátí a já jsem ještě tak pošetilý, že toho nelituju :-). Ale uznávám, že článek je napsaný dobře a rady v něm uvedené mohou být pro spoustu blogerů užitečné.

45 Lisi Lisi | Web | 15. července 2012 v 16:48

Naprosto souhlasím, nejvíce s částí, která se věnuje popisování menu. Kolikrát mi vadí, že ho ani nenajdu.
Jinak mně nějaké ankety apod. nevadí, dle mého to (pokud nic není přeplácané) dotváří osobnost autora, že se stará o čtenáře, aby se ani chvíli nenudili. Ale bluebordové vymoženosti mi přijdou zbytečné.

46 Chii - chan Chii - chan | Web | 15. července 2012 v 18:24

Skvělý článek, pobavil, poradil. :-)

47 Iswida Iswida | Web | 15. července 2012 v 18:25

Dobrý článek. Ještě bych doplnila jednu věc - je to detail, ale hodně mi vadí. Pokud design nemá klikací záhlaví, snažně vás prosím, dejte si tu práci a vražte do menu položku Home. Když si přečtu článek a nemám jak se jedním kliknutím vrátit na hlavní stránku, většinou se na to vykašlu a jdu pryč.

48 m. m. | Web | 15. července 2012 v 18:30

[47]: Jo, to je veliká pravda :-D Naprosto nechápu blogery, co na tuhle položku zapomínají. Pokud má jejich blog hodně dobrej obsah, možná si dám tu práci s tím, abych klikala kurzorem do adresovýho řádku a ručně se vracela na homepage, ale udělám to tak třikrát a pak se na to vykašlu. Jsem prostě typickej línej a hlavně prchlivej uživatel. Chci mít všechno na dosah jednoho, dvou kliknutí, jinak ztratím trpělivost.

49 tajja tajja | Web | 15. července 2012 v 22:47

Podlě mě je desing důležitý a já právě zjistila, že ten můj nestojí za nic :-D

50 Týna :-* Týna :-* | E-mail | Web | 16. července 2012 v 0:01

Jasně, že je design hodně důležitý. Ale řekla bych, že originalita je ještě důležitější...
Posuďte prosím můj design... jestli teda chcete a pište to někam do komentářů

51 Sad Gothic Sad Gothic | E-mail | Web | 16. července 2012 v 21:10

Ano, design je asi důležitý...
Ale co ti kteří na to nejsou šikovní...
Mají brát šablony z webů a být stejní?...
Ano asi si umí na některých blocích napsat o vytvoření designu... Ale. Jak ho nastavit?... :-) Dlouho jsem s tím sama měla problémy... Zkuste tu poradit jak nastavovat designy nebo jak vytvářet jednoduše pěkné designy. protože radu že design je důležitý slyším všude...

Na druhou stranu se v článku nachází i pár RAD takže zas tak špatný není... :-)

P.S.: Než mi budete psát ať se nepovyšuji a tak... Ráda bych řekla že to nemyslím zle a že nikoho nechci shodit ani urazit. Jen říkám názor. :-)

52 Houp Houp | Web | 17. července 2012 v 11:14

[51]: Mě se líbí ten nápad, kdyby napsal někdo článek o tom nastavení designů. Pamatuji si na své blogové a "grafické" začátky. To "grafické" musí být v uvozovkách, protože to dělám jen z nutnosti pro svůj blog a nijak dobrá v tom nejsem.

Myslím, že mnoho blogerů, hlavně těch začínajících by uvítalo nějaké ty rady, jak nastavit a udělat příjemný dess.

Jinak designy jsou pro mě jako obálka na knížce a to si piště, že si knížky většinou vybírám podle obalů. Krásný článek, myslím, že jsem objevila další rady, které mi dopomohou svůj blog dále zlepšit ;) děkuji!

53 Vendy Vendy | Web | 17. července 2012 v 12:17

[51]:Náhodou, to je dobrá otázka.
I když ze základní šablony si můžeš vzhled trochu změnit i sám - v Nastavení můžeš dát jinou barvu stránky, jiný rozměr, rozměr okrajů, posun stránky nalevo, napravo, doprostřed, dát fotku do záhlaví, napsat moto, můžeš zvolit volitelné boxy horní, dolní i boční (tam můžeš vkládat, co chceš)...
Takové ty komplikované laye, to už neporadím.
Ale možná se najde někdo, kdo napíše nějaký slušný návod, jak na to.

54 Malorin Malorin | Web | 20. července 2012 v 12:05

[6]:
Jsou i výjimky, některé designy vypadají se spousty věcmi dobře. Ale je rozdíl slovo přeplácaný, a slovo hodně. ;)
Jinak fajn článek, není nic, s čím bych nesouhlasila... :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama