Otazníky nad budoucností blogů

2. května 2012 v 15:00 | Standa |  Úvahy

Vyjdou podle vás někdy internetové deníčky z módy? Nebo už to snad v tichosti dávno proběhlo?


V anketě, která na tomto blogu vyšla téměř před dvěma lety, dali hlasující najevo neochvějnou důvěru v budoucnost Blog.cz:
Jak by ale dopadla anketa ze současnosti zjišťující názor na budoucnost blogů jako takových? To se pokouší zjistit právě tento článek.

Podobným otázkám se před několika měsíci věnovali na serveru Lupa.cz i dva známí autoři (zde a zde). Ve zkratce se oba zaměřili na to, zda jsme skutečně svědky (dlouho předpovídaného) konce éry blogů a jakým způsobem se podoba blogů mění. Oba články lze vnímat jako příspěvky do dlouholeté diskuse na téma, jak to s těmi blogy vlastně je a bude.

Je to již delší dobu, co bylo v módě předvídat konec blogů vlivem nástupu Facebooku. Objevovaly se názory, že by sociální sítě obecně mohly přispět ke "kvalitativní očistě" blogů. Jednoduše tím, že se autoři nekvalitních blogů přesunou na sociální sítě, a u psaní blogů vytrvají jen kvalitní autoři, kteří mají světu co říct.

Evidentně k ničemu takovému nikdy nedošlo. Nejenže tu blogy dál v poklidu existují vedle Facebooku a dalších sociálních sítí, blogeři se navíc postupem času naučili sociální sítě využívat k podpoře svého blogu. Nemluvě o absenci nástupu jakéhosi "zkvalitnění" blogů, v něhož snad někteří naivně doufali.

Minimálně na českém internetu zatím nic nenasvědčuje tomu, že by docházelo k nějakému útlumu zájmu o blogy. Sice jsme byli svědky konce blogů na zpravodajském serveru Novinky.cz a blogy na doméně Sblog.cz ukončil i Seznam, jinde ale blogy fungují úspěšně dál.

Sekci blogů mají všechny hlavní zpravodajské servery Aktualne.cz, iDnes.cz i Lidovky.cz. Český internet už má i svoje blogové celebrity, jejichž jména se objevují v pravidelné anketě Křišťálová lupa. Největší čtenosti dosahují foodblogy a fashionblogy, za kterými stojí výrazné osobnosti s početnou čtenářskou a fanouškovskou základnou.

Na našem blogu jste si mohli před časem přečíst rozhovor s jednou takovou internetovou celebritou, která zvítězila v posledním ročníku Křišťálové lupy v kategorii One(wo)man show (čtěte Jiří Vaněk: Na blogu se nikdy nezavděčíš všem). I na Blog.cz se již profilují první známá jména, o kterých ještě bude v budoucnu slyšet. Na spolupráci s blogerkami jsou navíc částečně založeny i naše magazíny Doma.cz a Krásná.cz (kde patří články blogerek k těm nejčtenějším).

A takový pohled na žebříček Nejnavštěvovanějších blogů dává tušit, že nijak neochabuje ani zájem o typ blogů, kterému se odjakživa říkalo blogísek. Na Blog.cz mají svůj blog všechny věkové kategorie, od nejmladších uživatelů až po seniory, a denně vznikají stovky a stovky nových blogů. Skutečně vyšly blogy z módy?

Na mě to občas celé působí dojmem, že ten tolik vzývaný konec blogů je spíše zbožným přáním určité skupiny jedinců, která odjakživa těžce nese to, co někteří marketéři a lidé z PR branže kdysi vznosně nazývali "demokratizací internetu".

Pravdou je, že - viděno bezpředsudečným pohledem - autoři blogů nikdy neměli na růžích ustáno. Nástup generace teenagerů, kteří internet zahltili svými blogísky o EMO stylu a kapele Tokio Hotel, v očích řady lidí blogy navždy zdiskreditoval. Což do jisté míry platí i o Blog.cz, který je v očích celé řady internetových uživatelů vnímán po léta jako útočiště toho nejhoršího, co si lze pod pojmem "blog" představit. Jak moc je to vzdálené či blízké od reality?

Je ostatně otázkou, zda kdy blogy vůbec nějakou důvěryhodnost měly. Jakoby to samé, co kdysi stálo za jejich raketovým úspěchem (ona skutečnost, že si blog mohl založit KDOKOLI), později stahovalo blogy pod hladinu. Zde si možná někteří vybaví známý citát Anaximandra z Mílétu "Z čeho je věcem vznik, to se jim stává i zánikem".

V prostředí, kde měl najednou svůj blog každý, od 12 leté emo teenagerky po 70 letého souseda odnaproti, ztratily blogy poslední zbytky autority. Jestliže může svůj blog mít a psát kdokoli, jak se dá všem těm blogům věřit, a na informace v nich se spolehnout?

Z tohoto pohledu by se mohlo zdát logické, že došlo přirozeným vývojem k rozdělení blogů na tři základní kategorie. Tu první tvoří blogy normálních lidí, tzv. BFU (=běžný facebookový uživatel), kteří nemají příliš velkou návštěvnost, blog tvoří pro radost, a nějakou vlastní důvěryhodnost vůbec nemusí řešit (=99% blogů na Blog.cz).

Druhou skupinou jsou blogy výrazných osobností, které se specializují na nějaké téma, a z kterých se postupem let stávají internetové autority a celebrity v nějaké oblasti - toto platí především o autorech foodblogů a fashionblogů, z nichž ti druzí jmenovaní jsou podle mě současnými nekorunovanými králi amatérského publikování na internetu (respektive královnami, protože za fashionblogy stojí až na výjimky výhradně ženy).

Do poslední skupiny lze zařadit všechny ostatní, tzn. například technicky orientované blogery-novináře, nejrůznější PR blogy, blogy politiků a známých osobností, apod. Jak to bude s touto skupinou blogů do budoucna si vůbec netroufám předpovídat, opatrně bych si ale možná tipnul, že zrovna tyto blogy už dnes dávno převálcovaly fanouškovské stránky na Facebooku a oficiální účty na Twitteru.

A co vy, jak se díváte na budoucnost blogů? Vyšly podle vás z módy? Budou tady blogy třeba ještě za 10 let, nebo skutečně jednou zcela zmizí? Existuje podle vás třeba nějaký typ blogů, který přežije ty ostatní? Souhlasíte s tím, že pomalu mizí klasické internetové deníčky, a místo nich nejvíc frčí blogy o jídle a módě?
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David David | Web | 2. května 2012 v 15:11

Blogy podle mě určitě nevyšly z módy a myslím si, že tady budou ještě hodně dlouho. :-D
Těžko říct, který typ blogu má největší šanci na přežití. Prostě čím lepší obsah, tím větší šance. I z takového internetového deníčku, který může být pro někoho nudný, se může vyklubat velice zajímavý blog.
Blogů o módě a jídle jsem viděl už dost, ale nemyslím si, že převažují. Klasických deníčků je podle mě stále většina. ;-)

2 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 2. května 2012 v 15:12

Podle mého názoru se změnila struktura většiny deníčkových blogů - ty nově založené jsou pořád deníčkového rázu, ale většina již dlouhodobých blogerů změnila styl a konkretizuje se vždy na jedno téma ve svém článku - dnes jsem byl/a na pohovoru, rozvádí to a mnohdy podá svoji úvahu, není to jen pouhé deníčkové sdělení. No a blogy o celebritách pomalu vystřídaly blogy, kde jde o uměleckou tvorbu - básně, fotky a jen málo známějších blogů jsou ryze úvahové, někdy bez kapky autorova subjektivismu... :-)

3 Schmetti Schmetti | Web | 2. května 2012 v 15:18

Těžko bych se třeba já spokojila s tím dávat povídky pouze na fb, no a to jistě nejsem sama. Blog je jakýsi domov autorů. Myslím, že blog jen tak nevyjde z kurzu, pokud někdo nevymyslí něco lepšího :D :)

4 Terýsek Terýsek | Web | 2. května 2012 v 15:29

Blog.cz z bude moderní ještě opravdu dlouho.Žijeme ve světě,kde je sdílení nejrůznějších reakcí a fotek velmi moderní.Díky blogu můžu psát své názory,postřehy a myšlenky.

5 Daysy Daysy | E-mail | Web | 2. května 2012 v 15:31

Myslím, že blogy tu budou ještě hoodně dlouho.

6 Alice Alice | Web | 2. května 2012 v 15:37

podle mě by se ani nemohlo stát, že by blogy vyšly z módy- pořád budouch přicházet další, kteří se chtějí na svém blogu anonymě vyjádřit, nebo naopak se ukázat
Já osobně jsem na blogu.cz už od roku 2008 a už je to součást mého života. Kdyby to tu padlo, padla by tím i kapitola mého života a to nechci. Kde jinde bychom mohli říkat svoje názory a ukazovat miliony obrázků a textů???
Ne, blogy nevyjdou z módy.

7 ~ Bonitka ◡‿◡✿ ~ Bonitka ◡‿◡✿ | E-mail | Web | 2. května 2012 v 16:02

Tak isto :) Súhlasím s názorom Daysy :) Blogy sú stále zaujímavé a aj budú ! :) Určite je to dobrá alternatíva voĺného času a taktiež tu vládnu aj fansite-y rôznych seriálov,spevákov či hercov,ktoré určite z módy len tak rýchlo nevyjdú :)

8 YumeOokami YumeOokami | 2. května 2012 v 16:14

Jelikož bloguji něco kolem šesti let tak si myslím, že těch dalších pět to minimálně vydrží ;)

9 Petrushez Petrushez | Web | 2. května 2012 v 16:46

Myslím si, že blog jen tak rychle nezanikne a bude tu ještě dlouhou řad let, kolik lidí ho ale bude používat, to nevím :)

10 Tammy Tammy | Web | 2. května 2012 v 16:54

Na facebooku se dá sdílet aktuální myšlenka jako status, ale nikdo tam nepočítá se čtením dlouhých článků, literární tvorby apod., navíc je to omezované pouze na známé lidi, kdežto na internetu se k blogu může dostat každý. Myslím, že blogerů bude pořád dost i v budoucnosti.

11 Žirafka Žirafka | 2. května 2012 v 17:17

Já jsem se třeba rozhodla skončit, ale určitě si nemyslím, že blogy vyšly z mody. Jen jsou prostě vždycky období, kdy uživatelé přijdou na to, že jsou i jiné věci než blogy a třeba se přeorientují jinam, nebo zruší blog. Ale jinak bych řekla, že pestrost blogů je jak ke škodě, tak i jistá výhoda. Určitě se ale nebojím konce blogu, ikdyž ano, trošku zbožné přání, že zaniknou stovky hrozných blikacích blogů o ničem, stále mám :-)

12 Puff Puff | Web | 2. května 2012 v 17:31

S tím, že deníčky mizí a nastupují food a fashion blogy rozhodně nesouhlasím... Ono se objeví pár úspěšných foodblogů... a pár "celebrit" z módních blogů a ten zbytek jsou jen kopie, co si myslí, že když budou psát na tato témata, tak budou mít oblíbený blog. Já osobně fashion blogy moc nezastávám, každiopádně si myslím, že svým způsobem ty první jsou vlastně originální...zbytek, jak říkám jen napodobování.

Deníčky nezaniknou! Když už někdo chce blog a neví o čem psát... a hlavně to není nikdo, kdo by klesnul k věcem jako jsou "pixelky, avatárky, kusowky..." tak píše deníček...Ono nemusíte mít talent na slohy, nemusíte umkět fotit nebo kreslit...Ale psát o svém životě...to je podle mě u každého svým způsobem originální a hlavně jednoduché. Život nám totiž dává nezpočet inspirace na články :)

Myslím, že deníčky už se pokoušel trumfnout leckdo. Ať už to byly blogy o celebritách, různé anti blogy, paparazzi blogy nebo v jendé době velmi časté blogy grafické. Myslím, že se to nikomu nepodařilo a že to tak i ještě nějakou tu dobu tak zůstane ;)

13 Eloush Prdloush I. Eloush Prdloush I. | E-mail | Web | 2. května 2012 v 18:51

Mám pocit, že dříve se o blogové části internetu mluvilo více, ale i tak mi nepřijde, že by měly blogy v blízké budoucnosti zaniknout. Ale teď mám docela i pocit, že se jejich popularita znovu rozrůstá.

14 Eloush Prdloush I. Eloush Prdloush I. | E-mail | Web | 2. května 2012 v 18:54

heh, zajímavé jest, že já jsem ještě na žádný foodblog nenarazila :D. Divné, že?

15 Goldík Goldík | Web | 2. května 2012 v 20:23

Já si myslím, že tu blogy budou ještě hodně dlouho :-). Ať to jsou ty foodblogy, fashionblogy, fanblogy, které moc nepodporuju a nebo ať to jsou takové ty deníčkové, fotoblogy, které mám radši :)

16 Bleskoblesk Bleskoblesk | 3. května 2012 v 16:15

[15]: Přesně! :-)

17 Salty tea Salty tea | Web | 3. května 2012 v 18:01

Budoucnost blogů? Před tím, než se zamyslíme nad významem oné věty zakončené otazníkem, bychom si měli položit pár otázek, které se netýkají minulosti či budoucnosti, ale době současné. Je jasné, že blog.cz se posunul za čas svého fungování ku předu - od hodnocení oněch veledůležitých změn tu ale nejsem, a ani o tuto pozici "kritizanta" nestojím. Momentálně jsem spokojený nadšenec, co se v bloku blogu pohybuje už nějakou tu dobu, a když už potřebuje zanadávat, vykřičí se do zdí, a nechá je v tom, chudinky, samotné.

Blog funguje jako jedna velká stránka, která nás - blogery, autory - spojuje se světem, dává nám možnost zveřejňovat naše výtvory. A to zdarma. Plně vyhovuje amatérům. Nechci nikoho urazit, tuto prostoduchou větu berte jako výkřik jednoho člověka z davu.

To, co chci říct je to, že neustále budou existovat nadšenci, neustále budou existovat mladí (ale i starší) lidé se špetkou talentu.

Blog mi toho spoustu dává - možnost se vypsat, publikovat má díla. Komentáře mi většinou vháněly úsměvy do tváří. Nevidím důvod se toho zbavovat. Dle mého blog bude fungovat nadále. A velice dlouho.

18 Myzt Myzt | E-mail | Web | 3. května 2012 v 18:36

Můj blog má dneska 4 roky. A pořád mě to baví, určitě s tím jen tak neskončím... Blog.cz má před sebou dlouhou budoucnost :-)

19 Ell♥ Ell♥ | Web | 3. května 2012 v 20:06

Mezi blogy se pohybuji asi rok a zatím se mi to jeví jako nesmrtelné, ale všechno jednou musí skončit...

20 Jeffa Jeffa | Web | 4. května 2012 v 14:57

Určite nevyšli z módy a určite tak skoro nie, pretože sa stále nájdu jedince, ktorých popadne čistí pud blogovania (a je jedno či už blog mali, alebo nie)... na starosti to môže mať nová kniha, film, hra, atď... :)

21 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 4. května 2012 v 16:10

No, i kdyby vyšly z mody... ona se ta moda zase časem vrátí ^^

22 Zuzmule Zuzmule | Web | 4. května 2012 v 17:07

Nerozumím tomu, proč BFU... Co tam dělá to F? To nejsmě blogeři, ale facebookoví uživatelé? Vůbec se mi zdá, že už se v tom facebooku začínají moc rýpat a všude ho strkají. Já nemám s facebookem nic společného, fashion blog ani specializovaný blog nevedu. Co tedy jsem ??

23 Mishell Kreys Mishell Kreys | Web | 4. května 2012 v 18:04

Myslím a dúfam, že tu blog bude aspoň ďalších vééééľa rokov :-). Neprežila by som, kebyže sa blog zruší. :-(

24 Lu Cie Lu Cie | Web | 4. května 2012 v 18:30

U mě blog vydrží ještě pěkně dlouho. A u mě z módy ještě nevyšli. Je to jediný způsob, kde psát ještě více, než do obyčejných sešitů. Takže doufám, že do budoucnosti vydrží více jak 10 let! ;-)

25 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 4. května 2012 v 20:43

Doufám, že blog vydrží.
I když mám v záloze čtverečkovaný sešit...

26 johny(killer) johny(killer) | Web | 4. května 2012 v 21:41

No ja si myslím, že blog bude na svete ešte hooodne dlho... A aj keby vyšiel z módy, žiaden FB alebo Pokec ho N E N A H R A D Í !
Aj keď istým spôsobom mám podobne ako Tlusťjoch tiež v zálohe zošit... ale píšem doňho vtedy, kedy vadí mať zapnutý počítač, pero a papier majú tiež svoje čaro a hlavne nejdú na elektrinu :-D ale tým nechcem povedať, že by som blog zavrhoval, naopak. Ja zavrhujem FB.

27 S o p h i a S o p h i a | Web | 5. května 2012 v 13:12

Mě tenhle článek připadá především ke konci poněkud neobjektivní. Podle mého názoru se první kategorie dělí na spoustu dalších a velké procento blogů je nezařaditelné, protože toho v sobě má mnohem víc na jedné hromadě. Čím víc lidí blog má, tím víc klesá naděje na nějakou dělitelnost.
Dobře, část je skutečně BFU, ale také jste zapoměli na ty, kteří se žádnými celebritami nestanou, ale přesto se jim nedá říct BFU, protože PŘEMÝŠLEJÍ a tedy mají světu co říct.
Pak jsou tu i vyloženě deníčkové blogy. Z těch některé jsou opravdu zajímavé a vzbuzující přemýšlení, ale vedle nich je taky spousta těch, kteří píší dokola o tom samém, jejich články jsou obalené nesmyslnostmi a když vás tam něco zaujme, je tam o tom sotva pár slov. Neumějí svá sdělení třídit na ta důležitá a méně důležitá, ale z početnosti "článků", SONCŮ, SONBŮ atd. člověk cítí, že  i jejich potřeba se projevit je stejná, jako potřeba blogových takzvaných ,,králů".
Osobně jsem za těch sedum let, co v blog.cz žiju došla od SONBŮ a SONCŮ až k článkům, do kterých dávám opravdu hodně ze sebe. A potkala jsem už hodně lidí, kteří to tak měli také =)
Nesmíme zapomenout ani na veškeré fanblogy, blogy o grafice... Zkrátka všichni se přímo, či nepřímo potřebujeme projevovat =))
Je nás spousta, kterým facebook a chaty nestačí (mimochodem čtení článků je pro mě díky své promyšlenosti víc, než běžná konverzace).
Závěrem tedy blog.cz hodnotím díky jeho téměř bezmezné flexibilitě jako NESMRTELNÝ FENOMÉN ! =))

28 Guenon Guenon | Web | 5. května 2012 v 16:32

Není to jedno? Dokud mě to baví, tak tady budu. Třeba jako poslední z partizánů...
A jinak si nemyslím, že konec hrozí. Už jen proto, že lidé nejsou ochotní držet huby zavřené (jestli mají co říct je už jiná otázka). A tak se budeme vyjadřovat nadále.

29 Mandy Mandy | E-mail | Web | 5. května 2012 v 16:36

Ach ano, bohužel také slýchám názory, že je blog jen pro malé holčičky (myslím, že s nimi je blog často spojován). Nicméně faktem je, že se stále na internetu "drží" blogeři, kteří píší kvalitní články s minimem hrubek. Blog je podle mě skvělý koníček -> díky němu se můžeme se světem podělit o své radosti i strasti, můžeme se podělit o své názory a sdělit něco světu. Facebook je mocný, ale já myslím, že Blog.cz tu bude ještě dlouho (i když spojován s "trpanými" blogísky). Díky za kvalitní článek! :)

30 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 5. května 2012 v 17:18

Aby se něco používalo, ono to musí být v módě?

31 London London | Web | 5. května 2012 v 17:43

Podle mě je blogů spíš čín dál víc, než míň, takže bych neřekla, že už vyšli z módy, nebo by měly v blízké budoucnosti vyjít z módy :D

32 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. května 2012 v 8:15

Ach jo, nějak mi vypadl konec článku, takže BFU je běžný fejcbůkový uživatel? Aha a proč to všichni používají jako běžný franta uživatel, co si zapne počítač, hru, internet, film, ale nic nenastaví, ničemu nerozumí  a když se něco děje, je v háji?

33 Kuroneko Mistletin von Ookami Kuroneko Mistletin von Ookami | E-mail | Web | 6. května 2012 v 8:16

Blogy a vyjít z módy? Leda až všechny přestane bavit se nezávazně chlubit se svojí prací, zážitky a jinými věcmi :D

34 Čerf Čerf | Web | 6. května 2012 v 10:29

Blog má tu výhodu, že slouží dobře jako "veřejný šuplík" pro každého, kdo se snaží něco vytvořit a podělit se o to s lidmi podobného vkusu. V téhle formě, doufám, nezmizí. Ale pokud by měly zbýt jen "blogísky", blogy celebrit, foodblogy a fashionblogy, rád se zase odeberu do ticha soukromého podzemí. Jen na rozdíl od TlusŤjocha dávám před čtverečky přednost linkám :-)

35 Literární klub Literární klub | Web | 6. května 2012 v 21:00

Myslím, že blogy s povídkami, autorskou tvorbou, různé BlogShopy, kluby, sjednocující různě zaměřené blogery, mají možná velkou a dlouhou budoucnost.
Ale samotní autoři úspěšných blogů ji mají zaručenou :)

36 Lennie Heroin Lennie Heroin | E-mail | Web | 6. května 2012 v 21:32

zaprvý je tohle dobrej článek
za druhý jsem na módu vždycky kašlal a pokud mi nikdo nezruší můj blogísek, budu ho mít. teda pokud se zas nezleju a v afektu ho nesmažu.

37 Vendy Vendy | Web | 6. května 2012 v 21:34

[11]: Žirafko, jsou lidé, kteří tě postrádají. Škoda, že jsi blog smazala. Mohla jsi ho nechat neaktivní, aspoň chvíli.

38 Vendy Vendy | Web | 6. května 2012 v 21:36

Myslím, že těch fashion a food blogů je drtivá menšina. Ale jsou natolik výrazné a oblíbené, že se zdá, že je jich hodně.
Řekla bych, že blog jen tak nezanikne. Jednak je tu  možnost prezentování se a to jednoduchou cestou (bez znalostí hatmatilky, jak se HTML říká) a taky tu mnoho blogerů navázalo jakési přátelství. Dokonce si myslím, že přibývá těch kvalitnějších. 8-)

39 Gurmánka M. Gurmánka M. | Web | 7. května 2012 v 9:49

myslím že nezanikne. Skoro každý ml nebo má blog, A vlastně je to něco úžasného. Jednoduchý způsob prezentce a zábavy, blog musí přežít !

40 lady Lianna lady Lianna | E-mail | Web | 7. května 2012 v 14:43

Rozhodně bych blog.cz přála dlooouhý a spokojený život, jednoduché, přehledné, můžu se věnovat výhradně zveřejňování fotek. Třeba na WordPressu bych to už tak jednoduché neměla.

41 Lenča Lenča | E-mail | Web | 8. května 2012 v 23:08

Řekla bych, že blog.cz nezanikne. A kdyby se to stalo nedokážu si představit co bych dělala! Když si představím že by to znamenalo i smazání všech blogů, na kterých spousta z nás pracuje několik let, asi bych nepřežila kdyby to všechno bylo najednou prostě pryč. Naštěstí se toho snad nemusíme bát :D

42 Nosferatu Psiren, blahé paměti Nosferatu Psiren, blahé paměti | E-mail | Web | 9. května 2012 v 9:03

Bloguju už pár let a nepřijde mi, že by blogování mělo v brzké či daleké době snad skončit nebo se výrazně snížit. Blog je forma vyjadřování, ať už bloger píše o čemkoli, ne, podle mě není důvod očekávat zánik něčeho tak unikátního x)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama