Nejlepší nápady na změnu Blog.cz

6. dubna 2012 v 15:00 | Standa |  Novinky

Jakým směrem by se mohl ubírat další vývoj Blog.cz?


Čtenáři tohoto blogu měli před časem možnost navrhovat své nápady a představy o tom, co na Blog.cz postrádají a jaké změny by ocenili. Pod článkem Jak byste změnili Blog.cz? se nakonec sešlo 344 komentářů - bylo tedy vidět, že toto téma blogery zajímá a chtějí se podílet na podobě Blog.cz.

Se všemi komentáři jsme se důkladně seznámili a vytvořili z nich seznam těch nejzajímavějších a nejvíce zastoupených nápadů. Každý bod je opatřen krátkým komentářem z mé strany (který zatím nic neříká o tom, zda bude daná funkce implementována, či nikoli).

 • Úprava designu úvodní stránky Blog.cz a administrace (odstranit obrázek dívky s notebookem, jiné barvy...)
Úvodní stránka je exponované místo, na které chodí všichni aktivní blogeři kvůli přihlášení; současný design je starý téměř 4 roky a je možné, že odrazuje od založení blogu starší uživatele, kterým vadí zmiňovaná "cool teenagerka". Na druhou stranu je většina stávajících uživatelů na design zvyklých a jakékoli změny jim přijdou zbytečné.
 • Možnost změnit uživatelské jméno
Poměrně zásadní funkce, která by doslova překopala stávající pojetí uživatelských jmen, které jsou součástí URL blogů. Často se stává, že bloger vede blog na Blog.cz řadu let, pak ho omrzí adresa, a protože ji nemůže změnit, založí si blog nový - tím se ale připraví o původní návštěvnost a všechny další výhody zavedeného blogu.
 • Možnost sledovat reakce na vlastní komentáře na jiných blozích
Funkce umožňující, aby mohl bloger například vidět, jestli mu někdo odpověděl na jeho dotaz, apod. Toto by mohli ocenit všichni blogeři, protože psaní komentářů patří k nejoblíbenějším funkcím vůbec. Každý blog má sice RSS feed komentářů, ale je to je poměrně nepraktická funkce, kterou pravděpodobně nikdo nepoužívá. Poptávka po této funkci logicky vznikla po nástupu Facebooku, který uživatelům zobrazuje v horní liště upozornění na nové komentáře, a uživatelé si na to rychle zvykli.
 • Vnořené rubriky
Zřejmě nejžádanější funkce vůbec. Je to kvůli tomu, že většině uživatelů nevyhovuje současná podoba tematického provázání článků prostřednictvím rubrik. Uživatelé kvůli tomu blog ohýbají a tvoří tzv. rozcestníky = články s odkazy na další články. Zdá se zřejmé, že uživatelé by podle všeho preferovali spíše strukturu rubrik, jakou znají např. z e-shopů, kde se uživatel proklikává hlouběji a hlouběji k jednotlivým kategoriím, než stávající řešení, které umožňuje přiřadit každý článek výhradně do jedné rubriky.

Přitom platí, že se vzájemně vylučuje použití rubrik a štítků, po kterých volá druhá polovina uživatelů. Rubriky jsou jasně oddělené kategorie a každý článek jde vždy uložit pouze do jedné z nich. Druhé řešení - štítky (případně tagy či labely) - pracuje zcela jinak - každý článek může být označen více štítky, s tím, že někde na blogu se potom zobrazuje přehled všech štítků, přes které se návštěvník prokliká k článkům, které jsou těmito štítky označeny.

Hlasujte pod článkem v anketě, jestli vám přijdou lepší rubriky (každý článek v jedné rubrice) nebo štítky (více štítků na jeden článek).
 • Možnost mít dvě menu na obou stranách blogu
Jedna z vychytávek, která vychází z určité nespokojenosti se stávajícím layoutem blogů - aktuálně lze mít menu pozicované napravo/nalevo nebo vypnuté, blogeři by však zřejmě měli rádi menu na obou stranách. Je až překvapivé, jak často se objevovala poptávka po tom, mít na blogu dvě menu.
 • Větší podpora videoserverů a různých doplňků a aplikací
Nejčastěji zmiňované stránky: dailymotion.com, zkouknito.cz, metacafe.com, ceknito.cz, metoo.sk, blueboard.cz. Zde je zajímavé připomenout jednu starší anketu, ve které vyšlo, že drtivá většina uživatelů stejně nejraději používá YouTube:
U různých malých a neznámých videoserverů jsou časté dva problémy. Prvním je nelegálnost většiny jejich obsahu, a druhý plyne z toho prvního - jejich brzký konec a zavření. Jejich podpora na blogu se tak může jevit jako problematická.

 • Podtržený text v článku a další pokročilá editace písma
Na Blog.cz máme wysiwyg převzatý z tinymce.com. Je otázka, kolik uživatelů by pokročilé možnosti editace písma skutečně ocenilo. Velikost písma na stránce se navíc nastavuje pro celou stránku blogu na jednom místě v nastavení.
 • Více autorů na jeden blog (klidně s odstupňovanými právy - "správce", "redaktoři"...)
Blogy s více autory ale existují již nyní a platí, že blog stejně může zrušit jen majitel registračního e-mailu; navíc je to problematické i z hlediska všeobecných podmínek, viz http://blog.cz/podminky body 5.5. a 5.6.
 • Náhled článku před zveřejněním (jak bude vypadat "naostro")
Bloger si již nyní může teoreticky založit testovací blog a na něm si hrát s tím, jak bude článek či design vypadat.
 • Blog na vlastní doméně
Provoz vlastní domény obnáší určité náklady a technické znalosti, a to je pravděpodobně omezující překážka pro drtivou většinu uživatelů Blogu.
 • Mobilní verze blogu
S nárůstem popularity a rozšiřování mobilního internetu logicky roste poptávka po možnosti přistupovat ke správě svého blogu z mobilního telefonu.
 • Volitelná změna faviconu
Blog.cz nabízí bezplatné vedení blogu na doméně 3.řádu, proto je na všech blozích stejný favicon, který blogy opticky sjednocuje (ostatně návštěvnost všech blogů je počítána dohromady v rámci jednoho serveru blog.cz).
 • Možnost komentáře přidávat ajaxem (bez refreshe stránky)
Další funkce, na kterou si uživatelé zvykli z Facebooku.
 • Nové designové šablony
Podle výsledků jednoho staršího dotazníku má drtivá většina blogerů design nějak individuálně přizpůsobený, tzn. šablony používá jen menšina uživatelů, především z řad začátečníků.
 • Možnost měnit pořadí fotek v obrázkových složkách podle různých parametrů (jméno, datum pořízení...)
Obrázkové galerie používá spíše menšina uživatelů - většina blogerů své fotky zveřejňuje přímo v článku. Je proto otázka, kolik blogerů by ocenilo pokročilé možnosti galerií na blogu.
 • Export blogu do jednoho souboru (html, xml...)
Funkce pro pokročilé uživatele, s tím, že blog si lze s jistou mírou improvizace zálohovat již nyní.
 • Hromadné mazání článků v archivu v administraci
Typický bloger, který zveřejní 2-3 články týdně, toto zřejmě neocení, ale extrémně publikující blogeři (stovky článků měsíčně) by ocenili rychlejší mazání článků, například při takzvané "rekonstrukci" blogu.
 • Tlačítka pod článkem pro sdílení na Google+ a Twitteru
Sociální sítě jsou in a implementace sdílecích tlačítek pro ty nejrozšířenější z nich je čím dál víc na vzestupu.
 • Přístup na blog/do vybrané rubriky jen pod heslem
Umožnit blogerům volitelně omezit přístup na jejich blog prostřednictvím http autentizace apod. jsme nikdy nechtěli - je zde mimo jiné riziko, že by to sloužilo pedofilům a dalším nelegálním aktivitám. Na druhou stranu je to opět Facebook, kdo internetové uživatele naučil odstupňovat míru sdílení jejich obsahu s různými skupinami přátel.
 • Informace o čtenosti jednotlivých článků ("x lidí četlo...")
Do jisté míry si uživatel může tyto informace najít v Google Analytics.
 • Hodnocení komentářů ("palce", "líbí/nelíbí", "komentář s nejvíce souhlasnými názory...")
Funkce kopírující lajkování komentářů na Facebooku. Komentáře jsou už nyní obaleny velkým množstvím doprovodných funkcí - neměla by další komentářová "vychytávka" spíše za vinu snížení přehlednosti a použivatelnosti této funkce?
 • Možnost sahat do html a css kódu blogu
Funkce pro pro pokročilé uživatele, u kterých nikdo vlastně neví, kolik jich skutečně je. Vtip je v tom, že cílovou skupinou Blog.cz byli vždy právě uživatelé, kteří buď HTML ani CSS neznají, nebo preferují jednoduchou možnost si vše nastavit v "klikacím" rozhraní.
 • Editace již odeslaného komentáře (podobně jako na FB do pár sekund po odeslání)
Další kopírování funkčnosti, kterou uživatelé znají z Facebooku; je otázka, zda to není zcela zbytečné - pokud uživatel má ve svém komentáři chybu nebo překlep, je běžným zvykem napsat další komentář, kde se za chybu omluví.
 • Hromadné vkládání obrázků do článku
Zpříjemnění práce s editorem, které by dost možné ocenilo hodně uživatelů; běžný uživatel, který do článku přidá max. 1-3 obrázky, toto ale pravděpodobně nepotřebuje.


--


Berte tento článek jako další příspěvek do nikdy nekončící diskuse, jakým směrem by se měl ubírat vývoj Blog.cz. O návrzích představených v tomto článku budeme dále diskutovat a budoucí vývoj je v tuto chvíli otevřený. Děkujeme za vaše názory - cílem tohoto článku bylo mimo jiné vás ujistit o tom, že nikam nezapadly, že o nich víme a že s nimi budeme dále pracovat.
 

35 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jaké řešení tematického provázání článků vám přijde lepší?

Rubriky 68.6% (279)
Štítky 31.4% (128)

Komentáře

Zobrazit vše (135)
Zobrazit starší komentáře

101 Matthias Matthias | E-mail | Web | 9. dubna 2012 v 18:07

[99]:
"Ocenila bych možnost sledovat reakce na vlastní komentáře na jiných blozích"
- Cože bys? Ocenila?
Že se nestydíš podporovat tu kacířskou Facebookovskou funkci! Chceš snad, aby Facebook ovládl internet a vybudoval nové Facebookové impérium?! Chceš Facebookovou totalitu?
A označování lidí na fotkách nechceš?!

Budu se za tebe modlit a doufám, že ti pánbů odpustí!

102 Susanne Syvertsen Susanne Syvertsen | Web | 9. dubna 2012 v 18:19

[101]:
Podívejme se na to z obou stran, pokud to dovolíš.
Z jedné strany máš pravdu, facebook prostě ovládá svět a když se na to koukneme, tak většina těch nápadů pramení právě z funkcí facebooku.
Z druhé strany zase nevím co kdo kam napsal. Neříkám, že to chci tak otravně jako na FB, ale nějaké upozornění by taky nebylo špatné. Jasně, dá se to rešit třeba tím, že blog navštívím znovu...
Facebooková totalita? A nenastala už trochu?

103 Matthias Matthias | E-mail | Web | 9. dubna 2012 v 18:37

[102]: :D :D :D

Dobrý :D

104 Dragell Dragell | Web | 9. dubna 2012 v 19:36

A bude se zvažovat i ono oddělování čarou v rubrikách, jak je tomu na hlavní straně blogu? - na hlavní straně to vhodně odděluje články, ovšem v rubrikách, když je mám přes perexy, je v tom hrozný zmatek - tedy alespoň mě to tak připadá.

105 Dragell Dragell | Web | 9. dubna 2012 v 19:39

[103]: souhlas :-D

106 Jiand Jiand | E-mail | Web | 9. dubna 2012 v 20:21

Nejvíce mě zaujala 2. a 3. věc ze seznamu :-).

107 Arvari Arvari | E-mail | Web | 9. dubna 2012 v 20:27

Díky Ti, ó skvělý, že jsi nám, ubohým tupým červům, tak moudře vysvětlil, jak hloupá jsou naše přání, neb Ty přece nehledáš funkci, která by naše blogerské životy zlepšila jen nepatrně, ani také, jež by hodně pomohly jen polovině z nás, Ty ptáš se, abychom nadále tě uctívali a neztráceli víru v lepší zítřky...

*konec přehánějící části komentáře*

Tak fakt. Díky za vysvětlení. To a to a to nemá cenu, protože to má facebook (argument jak noha), tohle se přece udělat dá, i když je to stokrát nepohodlnější, a tohle nemá smysl, protože by to využilo jen 49,99% blogerů, což není většina.

P.S. To pokročilý formátování textu bych vážně uvítala.

P.P.S. Stejně jako hodnocení komentářů.

P.P.P.S. A taky se řadím k těm, co nemají pocit, že rubriky a štítky spolu nemůžou koexistovat, ba dokonce si i být navzájem prospěšné...

108 Lucka Lucka | 9. dubna 2012 v 20:54

Umlčet drzé a hlučné reklamy zřejmě nebyl nejlepší nápad. Takže polezou po blogu dál jak vosy po bonbónu. :-D

109 Nobody Nobody | 9. dubna 2012 v 23:31

Mně by se líbilo, kdyby byla možná změna stylu nadpisu článku. :)

110 Denisa Denisa | Web | 10. dubna 2012 v 1:16

Jsem jedine pro mobilni verzi, nic vic. Ono uz jenom zvykani si na neco noveho dlouho trva, par lidi by to dle meho nazoru mohlo i odradit, proto bych blog zanechala takovy, jaky je.

111 Latryna Latryna | Web | 10. dubna 2012 v 9:32

Mne by vyhovovalo, ak by bolo možné zoraďovať složky a podsložky v galérii automaticky podľa abecedy. Dve menu by nebolo zlé ... ale vyhovuje mi v podstate všetko tak ako to je :-)

112 Latryna Latryna | 10. dubna 2012 v 9:40

[111]: a tiež by bolo super, ak by bola väčšia možnosť vybrať si písmo - teraz je dosť obyčajné... ;-)

113 rikky rikky | Web | 10. dubna 2012 v 14:00

4000 znakov do textu je hrozne málo! To sa nedá napísať ani poriadný článok!

114 Magda Magda | 10. dubna 2012 v 15:40

Já bych opravdu moc ráda uvítala možnost změnit si uživatelské jméno! :-)

115 *Violett *Violett | Web | 10. dubna 2012 v 16:33

Nejvíce mě zaujalo blogování na mobilu. Změny mám ráda, ale staré nastavení vzhledu bylo lepší, s tímto absolutně neumím :D

116 Gloom Gloom | Web | 10. dubna 2012 v 16:52

Docela by se hodily rozšířené funkce na třídění článků a jejich pořadí. Např. http://bakic.blog.cz/rubrika/ug-syn-velkeho-ducha. Jednotlivé kapitoly jsem zveřejňoval hned po napsání, takže poslední díl byl na prvním místě. Po dopsání knihy jsem ji chtěl seřadit podle čísel kapitol, aby na prvním místě byla kapitola první a po ní následovaly ostatní. Jenže jak to udělat? Musel jsem všechny články vytvořit znovu a přeskládat je tak, jak jsem potřeboval. Jenže jsem tím přišel o veškeré statistiky návštěvnosti, veškeré komentáře atd. Přitom stačilo přidat volbu
"Seřadit (vzestupně/sestupně) podle data , abecedy, manuálně"

Víceúrovňové menu s rubrikami je dobrý nápad a dá se skloubit i se štítky - prostě si přes nějaký nástroj, který by zorbrazil celý stromeček rubrik, zaškrtnout, ve kterých rubrikách má být článek zobrazen a případně ještě možnost přidat pod článek tagy.

117 Gloom Gloom | Web | 10. dubna 2012 v 16:56

Co se provázání s FaceBookem týče, možnost by zde měla být nejen dát Like s komentářem (jak je tomu teď), ale přímo odeslat na stránku FB s možností výběru náhledu. Někdy se totiž vybere jako náhled obrázek, který není zrovna optimální.

Také by se hodila možnost zobrazit si jména lidí, kteří dali článku Like, protože teď je tam třeba, že článek olajkovalo deset lidí, ale já bych rád věděl také kdo to byl, protože bych tak mohl najít lidi, co se mají podobné zájmy, ale momentálně je nemám v přátelích.

118 thesims4 thesims4 | Web | 11. dubna 2012 v 11:27

ja bych uvitala stitky-rozcestiky.

Sice vedou normalni rubriky,ale take hodne lidi chce stitky..

Nedalo by se do budoucna teda udelat obe ve funkce ?
Ze by byli klasicke rubriky ale zaroven bych si mohla udela ten rozcestik ??

119 thesims4 thesims4 | Web | 11. dubna 2012 v 11:28

obe dve

120 Amia Amia | Web | 11. dubna 2012 v 14:02

Ó, pokročilejší možnosti úpravy textu a podrubriky by byly skvělé :-D

121 Karol Dee Karol Dee | Web | 11. dubna 2012 v 17:11

Většina vychytávek se mi líbí, například ty podrubriky nebo hodnocení komentářů. No a co, že je to inspirováno facebookem? Jako by to bylo podstatné :D Ale především bych chtěla říct, že bych opravdu moc ocenila mobilní verzi blogu i pro hloupější telefony, protože s tím mám celkem problém, zvlášť, když nemám k dispozici počítač.

122 akita-sama akita-sama | Web | 11. dubna 2012 v 20:08

[101]: Náhodou, tato funkce je k dispozici i na jiných stránkách, než je FB :-) A já bych ji taky mimochodem uvítala, člověk by měl lepší přehled o tom, co mu kdo na koment napsal, protože pamatovat si všechna místa, která jsme komentovali, fakt nelze :-D

123 Matthias Matthias | E-mail | Web | 11. dubna 2012 v 23:05

[122]: Však to byl vtip, ten komentář ;)

124 Marcel L. Jung, býv. správce AK Marcel L. Jung, býv. správce AK | E-mail | Web | 12. dubna 2012 v 18:09

Já bych ocenil nejvíc tu hromadnou správu článků (no, tam je to sice jako hromadné mazání, ale já spíše dávám větší počty článků do rozepsaných, takže bych to přeformuloval na hromadnou správu). Pak mi tu chybí ještě dvě jistě užitečné funkce a to možnost zaheslovat blok (pro návštěvníky) - tj. dostal by se jen ten, kdo má heslo (u některých jiných /i bezplatných/ stránek běžná možnost) a možnost jednotného nastavování komentářů - tj. nemusel bych moderovanou nebo uzavřenou diskuzi nastavovat všude zvlášť, ale nastavil bych to pro celý blog. Kdybych to u některého článku pak chtěl změnit, tak teprve tehdy bych využil "sólo" nastavení, které by mělo (technicky) "větší váhu" než to hromadné. Hromadné by změnilo veškerá nastavení v okamžik změny a pak další individuální by zůstala do další změny (aby to bylo technicky proveditelné). Jinak nic nechci, byť to sledování reakcí zní také dobře.

125 Lisi Lisi | Web | 13. dubna 2012 v 10:23

Mně jako nejlepší připadá možnost vidět, jestli někdo odpověděl na můj komentář.

Případně pokud by se dalo někde vypsat něco na způsob 50 posledních vašich komentářů.

126 Edianka Edianka | Web | 13. dubna 2012 v 14:21

Ocenila bych více možností v psaní nového článku. Už teď se sice nastavení v jistých možnostech podobá wordu, ale bylo by fajn, kdyby šlo zvětšovat a zmenšovat písmo, podtrhávat a tak dále. Taky jsem si všimla, že nejdou upravovat odpovědi v anketách, a když se tak dívám na své začátky, s pravopisem jsme si moc nerozuměli, takže mi ve spoustě starých článků straší nepěkné hrubky. Když už jsme u těch chyb, zvykla jsem si na podtrhávání chybných slov ve wordu, ale to už bych chtěla asi moc :D
Jinak si myslím, že "lajkovat" komentáře je už vážně lenora. Ač by se mi toto tlačítko někdy hodilo, jsem proti němu. Brzy bychom namísto dvaceti komentářů mívali jen dva, k tomu 30x "olajkované".

127 Rekmar Rekmar | Web | 13. dubna 2012 v 20:05

Já bych z této škály ocenil spíše tak půlku funkcí, ale ''podrubriky'' k nim jistě nepatří..

128 Lennroe Lennroe | Web | 13. dubna 2012 v 20:42

[87]: Já nevím moje mozková kapacita asi nestačí na čtení piktogramů, ale já dávám palec nahoru tedy like, když s něčím souhlasím... nějaké sledování mě pak už docela se...tento...štve.

A nevím, co všichni mají s facebookem, ty funkce existují spoustu let a facebook s nimi nepřišel, pouze je pospojoval dohromady (přidávání přátel, heslování atd. copak vy nikdo neznáte blogspot?) To už všichni zapomněli, že lidéčka, fóra, chaty a všechno ostatní tu bylo dávno před facebookem, umělo to prakticky to samé a každý to používal.

129 Severka Severka | Web | 14. dubna 2012 v 22:56

Palec nahoru za sledování komentářů a hromadné vkládání obrázků!
Zbytek mi přijde zbytečný. A vzhled a slečnu na titulní straně mám ráda, neměnila bych. Zvlášť, když čas a energie vývojářů se dá věnovat mnohem užitečnějším změnám.
[32]: Dělej si rámečky průhledné ;)

130 medvediakamzici medvediakamzici | 16. dubna 2012 v 14:20

Mě by se tedy ohromně hodilo, kdyby šlo prohazovat pořadí článků :-(

131 Mami Mami | 16. dubna 2012 v 21:01

Proč nejdou rubriky a štítky zároveň?

Rubriky pro přehlednost blogu. Štítky jako další možnost vyhledávání nebo rychlý výpis článků podle klíčového slova. Klíčového slova, které nemusí čtenář zadávat sám, ale které je mu na úvodní stránce nabídnuto k prokliknutí.

Příklad: Mám rubriky "dezerty" a "nápoje" a zároveň štítek "jahody". Když čtenář klikne na příslušnou rubriku, vypíše se mu seznam přiřazených článků, ale když klikne na klíčové slovo "jahody" vypíšou se mu všechny články napříč rubrikami, které mají přiřazený štítek jahody, tedy všechny dezerty s jahodama i všechny nápoje s jahodama.

132 Adele Adele | Web | 20. dubna 2012 v 4:31

já bych nejvíce brala "Vnořené rubriky"

133 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 21. dubna 2012 v 10:37

[108]:  Reklamy mě vůbec neobtěžují, Jedna na stránce to je OK. Někdo musí blogy zdarma zaplatit. A mnohdy nejsou ani ozvučené,to je velmi seriozní. :-)

134 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 21. dubna 2012 v 10:44

[116]: :-) Ano řazení jak v galerii fotek tak především v článcích. Cestopis jsem sice měla napsaný dříve a tak jsem zveřejňovala od posledního dílu, ale to vždy nejde, pokud píši aktuální dění.Čtenář musí být zmaten, když se začte do prvního článku a on vlastně navazuje na jiný. Víceúrovňové rozbalovací) menu bych brala veeeelmi ráda.

135 fabulous. » fabhouse.blog.cz fabulous. » fabhouse.blog.cz | Web | 22. dubna 2012 v 10:53

Najviac ma zaujal posledný nápad, pretože teraz, keď vkládam obrázky do galérie a kliknem na "nahrát více souboru", tak mi to vôbec nejde, kvôli tomu musím obrázky vkládať na iné servery a potom skopírovať do článku (keď je ich viac) ... :/

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama