Autorský klub Blog.cz - Jak dál?

4. února 2011 v 13:13 | Standa |  Autorský klub
Autorský klub Blog.cz má za sebou rok a půl existence a v současnosti se dostal podle všech náznaků na křižovatku. Ohlasy uživatelů na chod a vedení AK nutí položit si otázku pro celý autorský klub: Quo vadis?


Nejprve krátký pohled do dávné historie. Na podzim 2007 finišovaly přípravy na rozsáhlý redesign Blog.cz, které se daly do pohybu vlivem nečekaného úspěchu Blog.cz, který v roce 2005 nikdo nemohl čekat. Titulní stránka spolu s administrací kompletně změnila grafickou podobu, což si vyžádalo následně nové úkoly. Ukázalo se, že tehdejší podoba titulky měla jeden problém: pravý sloupec velmi narostl, zatímco hlavní blok moc obsahu neměl. Krom toho nás trápilo, že návštěvník Blog.cz nemá možnost najít kvalitní blog, protože neexistoval žádný jejich seznam.

Tehdejší týmlídr vývojářů Jarda proto poslal zainteresovaným příjemcům e-mail, ve kterém navrhl oprášit zapadlou myšlenku Autorského klubu, která vznikla již kdysi dávno na počátku Blog.cz a jejíž původní autor již není znám. Nápad byl takový, že vytvoříme seznam kvalitních blogů (redakčně vybrané ukázky vytvořených blogů na titulce se jevily jako nedostačující) a z jejich článků budeme vytvářet žebříček, který zaplní prázdné místo na titulce a bude odkazovat na články, které se dají číst. Tento e-mail z 20.1.2009 tak byl historicky první vlaštovkou, která vše odstartovala.

Následně začaly diskuse mezi vývojáři, manažery a redaktory, jakou podobu Autorskému klubu dát. Nemá zde cenu důkladně rozebírat veškeré podrobnosti, proto již jen stručně. Myšlenka se nakonec ujala a konkrétní zodpovědnosti za rozjezd AK se ujal redaktor Krutomluv, který spolu s kóderem Vencou (který navrhl design blogu AK) spustil 20.7.2009 blog AK. Zájem o vstup byl tehdy obrovský a počet členů AK dávno přesáhl magické číslo 500.

Členové získali v porovnání s běžnými uživateli Blog.cz řadu výhod, z nichž dvěma nejdůležitějšími bylo zobrazování členských blogů na titulce a zahrnutí do společného RSS feedu autorského klubu (je to jediný žebříček, který má vlastní RSS feed), který může kdokoli odebírat. A spolu s tím přišly další aktivity na blogu AK, na kterém dostali jeho členové možnost publikovat vlastní tvorbu a hlasováním v anketách měnit samotná pravidla pro přijetí.

Autorský klub později zažil dvě personální změny, kdy nejprve odešel Krutomluv a poté uživatelé, kteří po něm AK převzali. Před několika měsíci došlo k další změně a v současnosti se trochu zdá, že klubu dochází dech a původní entuziasmus schází na úbytě. Analýza příčin by byla složitá a sám se přiznám, že nejsem dokonale v obraze, protože AK je zcela v rukou vybraných uživatelů - tak to ostatně bylo od začátku i zamýšleno.

Jaké jsou hlavní problémy, jimž musí AK čelit?

  • Vyvážené stanovení podmínek pro vstup, aby nebyly zbytečně komplikované nebo naopak příliš mírné.
  • Časová náročnost, kterou si práce s více jak 500 členy žádá - noví zájemci se stále hlásí, a současně je nutné hlídat, zda stávající členové například svůj blog nezrušili nebo nepřestěhovali na jinou adresu.
  • Organizační otázky kolem blogu (design, komentáře, návštěvnost, nové články) a komunikace se mnou, abych mohl přidávat nové členy do databáze a vyřazené blogy z ní mazat (to je podmínkou správného zobrazování článků členů na titulce a v RSS feedu).
  • Uživatelé stojící za chodem AK to dělají zdarma a ve svém volném čase, který není nafukovací. Na oplátku jim to ale přináší prestiž v blogerské komunitě a možnost významně ovlivňovat podobu minikomunity na jedné z nejnavštěvovanějších stránek českého internetu.

Vznik tohoto článku zapříčinila skutečnost, že se mi začaly hromadit stížnosti na současnou podobu AK. Protože nám všem záleží na tom, aby klub fungoval co nejlépe a na jeho blogu to žilo, pak nabízím prostor pro diskusi, co je možné zlepšit. Hlavní stížnosti, které jsem zaregistroval, se týkají samotného současného vedení, a toho, že AK nestíhá přijímat nové členy a příliš akcentuje nesmyslně složité podmínky pro vstup.

Bylo by tedy velmi vhodné, kdybyste dokázali zformulovat co přesně je na současné podobě špatně, a co zde lze udělat pro to, aby se to zlepšilo. Krajním řešením je samozřejmě i možnost výměny současných uživatelů, kteří za AK stojí. Pokud se mezi vámi nachází někdo, kdo se domnívá, že by klub dokázal vést lépe než současné vedení, a má konkrétní nápady, co dělat lépe a jinak, nebojte se ozvat a přihlásit.

Autorský klub je zde pro vás. Chcete vyměnit správce? Chcete dát na blogu AK více prostoru tvorbě jeho členů? Chcete zjednodušit podmínky pro přijetí? Jste ochotni se ve svém volném čase věnovat přijímání nových členů, kterých se hlásí desítky měsíčně?

Jsem maximálně otevřený novým nápadům, tak sem s nimi. Dejme všichni klubu druhou šanci, než začnete hromadně vystupovat. Což by byla škoda, ačkoli je teoreticky i možné, že myšlenka AK od začátku byla chybná a byla otázka času, než se zhroutí, a jediné, co může fungovat, jsou samostatné projekty uživatelů dělané sice bez podpory Blog.cz, ale s láskou a nesmírným zápalem, jako je Klub snílků. Kdo ví?

Takže co vy na to - nechat jak to je, vylepšit s mou pomocí, nebo snad dokonce zavřít? Je to jen na vás.
 

36 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (325)
Zobrazit starší komentáře

301 Taychi Taychi | Web | 8. února 2011 v 12:08

Jsem zvědavá jak to dopadne...Já bych se zajímala, ale mě by nikdo neposlouchal. Upřímně mi dost příjde, že se nám tu Matt roztahuje. To je ale jen můj osobní názor a je mi celkem jedno jak to bude. Pokud se bude dbát na kvalitu blogů, tak holt vím, že jsem neměla moc dobrej blog a že se některým lidem co to budou soudot nelíbil. Co se týče pravidel, mě příjdou pravidla až moc lehká, ovšem to je zase jen můj názor.
Doufám, že lidé, co Ak dostanou na starosti budou aspoň zodpovědní,pravdomluvní a snesou každý typ člověka. Ne aby to byl homofób co své názory dává(l) ostře najevo. A jak tu někdo říkal, někteří členi by potřebovali znovu navštívit základní školu tak asi třetí-šestou třídu, aby si zopakovali I/Y...
Má úcta.

302 Kerria Kerria | Web | 8. února 2011 v 12:21

[301]: Mě už napadlo, že by bylo dobrý tímto směrem zpřísnit pravidla - psát bez chyb s nastavením nějaké minimální tolerance (např. max 2 chyby na článek).
Krom jiného by to bylo i jakési další síto pro "kvalitní" blogy. Je pravděpobné, že člověk, který zvládl gramatiku, už má aspoň nějaký rozum a obvykle je mu víc než 12 let.
Ale obávám se, že by to neprošlo, protože spousta lidiček si není sama sebou jistá.

303 Taychi Taychi | Web | 8. února 2011 v 12:24

[302]: Navíc teď už jsou prohlížeče které nepodporují psaní chyb a ten kdo má doma word, není tak těžké si ho otevřít a kždý komentář co napíše popřípadě článek jim prohánět. Momentálně píšu ze školy, takže můj prohlížeč doma nějak nesloužíá a word se dlouho načítá ale přece jen...

304 Kerria Kerria | Web | 8. února 2011 v 12:39

[302]: Máš samozřejmě pravdu, existují různé funkce a programy na opravu nebo hlídání pravopisu. Nemám však představu jak staré děti už zvládnou jejich využití.

305 Ann~e Ann~e | Web | 8. února 2011 v 13:10

Já jsem schopná psát chyby. I/Y ovládám, ale na počítači prostě občas napíšu kravinu. Třeba vily s měkým I. Jsou to chyby, co bych ručně nenapsala. Překlepy nebo čárky v dlouhých článcích. Navíc mi zlobí klávesnice a píše, mi písmena zdvojeně. Někdy.

Každopádně... zredukovat chyby není úplně špatný nápad.

306 Taychi Taychi | Web | 8. února 2011 v 14:34

[304]: jasně...ale, řekni, jaké procento méně než 11let zastupují děti v AK? :)

307 Ann~e Ann~e | Web | 8. února 2011 v 14:38

[306]: Mnoho asi ne :) Ale jak říkámm, já nejčastěji dělám chyby v čárkách v souvětíé. a na to mi ty stroje nepomůžou....

308 ethnea ethnea | Web | 8. února 2011 v 15:16

Hmm, clenem AK jsem uz nejaky ten patek (a presne ani nevim). Libila se mi puvodni a hlavni myslenka, sdruzeni blogu s vlastnim obsahem (at uz je jakkoli kvalitni). Vitala jsem oddeleni kopiraku a vykradacu od tech, kteri na blog vkladaji sva dila, sve myslenky a svou tvorbu. A take propagace v teto rovine.
Posledni dobou ale deni v klubu nesleduju. Blog je pro me zabava, konicek a urcite se nebudu procitat clanky, kde se slovo drama sklonuje ve vsech padech.
Pokud je situace uz takhle vyhrocena, jak to vypada, ma opravdu smysl drzet AK za kazdou cenu?

309 Kittanya Kittanya | Web | 8. února 2011 v 16:44

[272]: Alberte, na to jsi kápnul. I já s Tebou výjmečně souhlasím.

310 Holka z paneláku Holka z paneláku | Web | 8. února 2011 v 18:20

[307]: O čárky, myslím, až tak nejde. Není to tolik do očí bijící, stejně jako třeba mě/mně. Ale ty y/i jsou docela kruťárna.

311 Ann~e Ann~e | Web | 8. února 2011 v 18:38

[310]: to jo, já v nich(snad) zase až tak často nechybuji. Budu se muset přimět neopravvat své texty jen pro tisk, ale i na blgu. jen že mě se pokaždé zkazí formátování a úpravy. Vrr... :D :-/ :-(

Já dělám hrozně chyb z nepozornosti. Zvlášť na počítači.

312 Lejlik Lejlik | Web | 8. února 2011 v 21:27

na to, číst všechny komentáře vážně nemám. ale musím říct, že (již nevím čí) nápad rozdělit autorské blogy podle kategorií mi přijde jako dobrý nápad. když bude jeden seznam blogů grafických, jeden literárních atd.. navíc třeba tam někdo najde blog o svých zájmech atd.. ale věci jakože by měl být jeden správce muž a jedna žena d pod mini tihleti a tihleti ... atd.. není to divné? proč to někdo musí být muž a někdo žena..? je to jedno, hlavně jak ho vede. ale správců by možná mělo být víc, třeba každý pro kategorii blogů - jeden pro literární, jeden pro výtvarné atd.. a ty kategorie by pak měly své vlastní projekty.. podle mě je to lepší. když si bude chtít výtvarník přečíst básně, může se samozřejmě podívat na projekty jiné kategorie atd.. pokud nějaký výtvarník bude mít i básnické střevo, může být ve více kategoriích zvlášť atd. ...

313 Hellborn Hellborn | Web | 9. února 2011 v 12:25

[33]: Já souhlasím. Ale ne tak úplně. Podle mě by zde mělo být i místo pro deníky. ALE..pro jaké deníky. Je rozdíl mezi deníkem a deníkem. Jednak to může být velice kvalitně psaný blog s poutavými články z každodenního života, nebo to může být blog s články, co mají zhruba 15 slov. Jinak, myslím, že souhlasím.

314 Lennroe Lennroe | Web | 9. února 2011 v 21:02

[286]: Tys mu dala. Chudák Matt. :-D

315 Nosferatu Psiren, blahé paměti Nosferatu Psiren, blahé paměti | E-mail | Web | 9. února 2011 v 22:23

asi je tam příliš mnoho znuděných lidí xD

316 Taychi Taychi | Web | 10. února 2011 v 6:41

[314]: Myslíš že ho to ranilo?:D

317 Bublinka Bublinka | Web | 10. února 2011 v 13:17

[316]: Pokud je mu vážně povahově blízký, tak ne:D

318 Nikolas Nikolas | E-mail | Web | 10. února 2011 v 16:04

[281]: Body se mi líbí :) Ale ten jazyk moc ne. Znám velmi dobrý blog, kde jsou všechny články v angličtině, ale hrozně ráda se tam vracím...

[288]: Stojím při tobě. Mám pocit, že se tu hádáte už naprosto zbytečně, ale sdílím tvůj názor, jednoznačně.

[314]: Není chudák, je to trefné :D

[303]:  Chyby bych trochu tolerovala, každýmu to občas ujede, i když máš pravdu, že není tak těžké si článek opravit ve Wordu...

319 Alča Alča | Web | 10. února 2011 v 18:09

Nejsem členem, ale za hlavní chybu považuju to, že AK se najednou začal vnímat jako jakási "elita" a už to trochu zavánělo povyšováním, což se některým členům i ostatním přestalo líbit...
Kdyby se AK nedávala taková strašná vážnost a nebralo se to jako otázka života a smrti, určitě by to tak vyhrocené nebylo...

320 Taychi Taychi | Web | 11. února 2011 v 19:13

[318]: Pravda.

321 Petra Petra | Web | 11. února 2011 v 21:02

[272]: Elita v AK?
Tak to už je moc.
Podle čeho bys to hodlal hodnotit?

322 Andrea Bzdilová Andrea Bzdilová | E-mail | Web | 11. února 2011 v 22:36

Ak pre mňa neexistoval už pred odchodom Krutomluva, bol to samozrejme úžasný nápad vytvoriť niečo táké. Myslím si ale že by to nestíhal nikto mladé deti sa musia učiť starší majú výšku, dospelý prácu a rodinu a starý nie sú už taký zručný, na blog je čas podľa mňa len cez víkendy, prázdniny a voľné chvíľky...mne ale na AK chýba ta energia..ta záabavná a umelecká. Mali zaujímavé nápady napr. s rubrikou "Šikovné ručičky", ale skor by som blogy hľadala, ako by som im nechala priestor...potom je to tam trochu pusté, podľa mňa ak je článok, veľmi sa k nemu hodí fotografia, nejaká malinka oskenovaná krezba perom či len trávička urobená za 10 sekúnd v photoshope. To vie rozveseliť...taktiež sa mi páčia ich nápady ale ako som už spomenula..sama som členom a chýba mi tam ten nádych umenia v článkoch.

323 Taychi Taychi | Web | 12. února 2011 v 15:52

[320]: Avšak Jung je někdy fajn :)

324 Lennroe Lennroe | Web | 12. února 2011 v 19:32

Možná to, že se na titulce objevují někdy zbytečné články by se dalo ošetřit malým zaškrtávací okýnkem pro členy, zdy chtějí článek na titulku nebo ne. Někteří by třeba rádi různé oznamovací, soukromé nebo "vylévací" články ponechali bez propagace a trochu by se to tam uvolnilo (nepočítám, že nějak moc)
Ale do programování vidím jen okrajově, takže nevím, jak velký problém by to byl.

325 m. m. | Web | 16. března 2011 v 22:15

[324]: Docela sympatický nápad, i když si myslím, že členové AK jsou srozuměni s tím, že všechno, co napíšou, ci budou lidi číst, a že to tak i sami chtějí. V opačném případě by se nehnali do AK, kde jsou všechny jejich články propagovány na titulce. A nechtějí-li aby se o nějakých článcích vědělo, proč je zveřejňují?

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama