Blacklist - bouře ve sklenici vody

2. září 2010 v 10:37 | Standa |  Úvahy
Pozoruhodným projevem uživatelské komunity Blog.cz je vytváření tzv. blacklistů (či black listů). Zaslouží si proto několik slov.


Slovo blacklist, jak už to tak v počítačové oblasti bývá, zatím nemá český ekvivalent, který by vyjádřil poněkud neblahý význam tohoto slova. Ono se to totiž v minulosti nejrůznějšími zakázanými seznamy osob a věcí jen hemžilo, a člověk i jen lehce poznamenaný středoškolskou historií si nemůže nevybavit, jakou sílu a naléhavost mělo - a stále má - gesto "littera scripta manet" ("co je psáno, to je dáno").

Jeden příklad za všechny, bez moralizujících odboček do historie. Zkoušeli jste si někdy vytvořit tričko v našem e-shopu? Pak jste si možná všimli, že si na tričko nelze natisknout cokoli. Pokud byste například špatně vycházeli se svým sousedem Frantou Novákem a chtěli si na tričko nechat natisknout "Franta Novák je pitomec", s 99% pravděpodobností by vám e-shop takové tričko odmítl vyrobit. Snad netřeba vysvětlovat proč. Takovou sílu stále má tištěné slovo - černé na bílém - byť současná nadprodukce textů tuto sílu podrývá a způsobuje jejich inflaci.

Blacklisty na Blog.cz nepřiznaně pracují právě s touto váhou, kterou lidé psanému slovu přisuzují. Protože - objektivně viděno - je celá ta bouře ve sklenici vody v podobě blacklistů jen nafouknutou bublinou balancující na hraně nechtěné komiky a trapnosti. Všichni do jednoho následující situaci důvěrně známe:

Bloger A se snaží na svůj blog nalákat nové čtenáře, prohlíží si proto na titulní stránce Blog.cz žebříček nejnovějších článků, kliká na jeden za druhým a sází tam pořád dokola ten samý komentář, který má být jakousi nenápadnou pozvánkou na vlastní blog. Mezi uživateli se těmto komentářům říká odjakživa reklamy (výjimečně spam) a jejich psaní je pokládáno za absolutně nejhorší nešvar na Blog.cz vůbec.

Takto se náš bloger A dostane na blog blogera B, který zrovna zveřejnil článek, na kterém si dal záležet. Bloger A mu k článku vloží komentář typu "hezký blog, u mě je bleskovka, ahoj a neber to jako reklamu", který předtím vložil na několik jiných blogů a který ještě vloží na blogy další, dokud neusoudí, že by to pro dnešek stačilo. Bloger B následně tento komentář vnímá jako podraz či pokrytecké neupřímné gesto, a připíše adresu blogera A na svůj blacklist.

Proč? Těžko říct. Jako nejpravděpodobnější se jeví domněnka, že je to na výstrahu ostatním uživatelům a pro znemožnění spammera. Netřeba však dodávat, že bloger A se již na blog B téměř s určitostí nikdy nevrátí, čili se nemá ani jak dozvědět, že se dostal na nějaký blacklist. Stejně tak náhodný čtenář blacklistu na nějakém blogu se nedozví nic, co by mu bylo nějak užitečné. Gesto, které má vyjádřit blacklist, tak vyzní zcela naprázdno.

Blog každého z vás patří bez výhrad pouze vám, se vším, co k němu patří, tedy včetně komentářů. Máte proto absolutní právo s nimi nakládat, jak uznáte za vhodné - klidně je i dle libosti mazat, zakazovat, moderovat apod. Nikdo nemá právo vám do tohoto mluvit a diskuse na každém blogu spadají výhradně do kompetence autora blogu. Toto je základní nepsané pravidlo blogů, které - ač není nikde oficiálně napsáno - by každý měl znát a uznávat.

Je to trochu podobné jako autorské právo. V momentě, kdy na svém blogu zveřejníte vlastní text či fotku, automaticky je váš článek ošetřen autorským právem. Není tedy třeba to ještě psát někam do zápatí apod. - text typu "Všechny články a obrázky na tomto blogu jsou chráněné autorským právem a je zakázáno je kopírovat" je tam naprosto a zcela zbytečný.

Proč? Zopakujme si to - váš autorský obsah spadá pod autorský zákon ať chcete nebo nechcete (pokud se tedy svých práv vyloženě explicitně nevzdáte). Krom toho co svět světem stojí podobné upozornění ještě nikdy nezabránilo tomu, aby vám tzv. "kopírka" váš text či fotku neukradla k sobě na blog. Kdo je slušný, copyright respektuje, kdo ho ignoruje, bude ignorovat i vaše upozornění o autorských právech.

Zpět k blacklistu. Podobně jako je zbytečné mít na blogu napsáno, že k němu máte autorská práva, je zcela zbytečné mít tam nějaký článek typu "Nejdřív čti pravidla". Taková pravidla by totiž měla být naprostou samozřejmostí, stejně jako je naprostou samozřejmostí, že si autor blogu na svém blogu může s komentáři dělat co chce. Čili obojí je všeobecně dostatečně známo a je neefektivní a zbytečné to někde ještě zvlášť psát.

Spammer totiž pravidla stejně nečte, jako nebude číst ani váš blacklist. Zkuste se k problému nezvaných komentářů postavit s větší mírou velkorysosti - je to váš blog, proč si kazit blogování zbytečnostmi jako jsou nějaké blacklisty či pravidla, která stejně nikdy nikdo nečetl a číst nebude?

Určitou výjimku představuje tento blog, který se od všech ostatních blogů na Blog.cz liší. Již delší dobu proto přemýšlím o sepsání jednoduchých pravidel, které jasně stanoví, co je na tomto blogu dovoleno, aby nevznikaly dohady a nesmyslné fámy o "cenzuře". Bude to co nevidět a na tato pravidla pak povede odkaz z menu, aby byla všem snadno přístupná.

Hlasujte v anketě, jak to máte s blacklistem na vašem blogu vy. Patříte mezi ty tisíce blogerů, kteří ho na svém blogu mají?
 

37 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (134)
Zobrazit starší komentáře

101 sherryna sherryna | Web | 3. září 2010 v 18:45

Ja bych si blacklist zakladat nechtela,ponevadz mi reklamy atd. newa,ale jsem nestastna z toho,ze vlakavaji na bloQ,misto toho,aby psali nazory na obrazky,clanky,ci videozaznami. :-(

102 sherryna sherryna | Web | 3. září 2010 v 18:46

ponevadz,kdyby jenom komentovali,bylo by to z te svetlejsi a lepsi stranky :-)

103 Bublinqa Bublinqa | Web | 3. září 2010 v 19:08

[7]: Přesně přesně, taky jsem si to už uvědomila a tyto komentáře mažu... tak žádnému spammerovi reklamu neudělám... :-)

104 Vivian Vivian | Web | 3. září 2010 v 20:12

Ja BL mám :) A poviem vám, osvedčuje sa dobre :)Osoby, ktoré my viackrát píšu reklamy, blokujem. Párkrát sa mi aj stalo, že na môj mail prišla správa, nech ma odblokuje, lebo dotyčný si chce čítať môj blog :D:D:D

105 Sasanka Sasanka | 3. září 2010 v 20:22

Mám to ošetřené jinak. Mám založenou rubriku s názvem Reklamy SEM. Když mi tam někdo napíše, že má bleskovku, ať hlasuju a bla bla bla, tak hlasuju. Proč ne. Ale opravdu mi vadí, když to píšou pod článek, ke kterému to nepatří. To potom ignoruju a mažu.
Blacklisty jsou podle mě blbost. :D Nikdy si to nikdo nepřečte a spíš to ještě čtenáře nabádá k tomu, aby se na zmiňovaný blog koukli. Bloger/ka z blacklistu tak bude mít o pár lidí větší návštěvnost a bude mít o to lepší pocit, že její/jeho reklamy zabraly... Blaclisty se tak naprosto minou účinkem :D

106 Evelin Evelin | Web | 3. září 2010 v 20:25

Nikdy mě ani nenapadlo, dát si na blog "blacklist"; vždyť to stejně vůbec nemá cenu, ztráta času...

107 Sasanka Sasanka | 3. září 2010 v 20:35

[66]: A nebo taky... když mi někdo napíše "Podívej se mi na blog", příjdu k němu, otevřu první článek a napíšu komentář typu: "Tak jsem se na tvůj blog podívala a hnedka zase odcházím, doufám, že jsi spokojená" :D

108 Babe Babe | Web | 4. září 2010 v 10:27

A nejlepší sranda je, když nám reklamu z černé stránky dají hned do menu ^^ :D to je naprosto žůžový :P

109 Luci LoveRock Luci LoveRock | Web | 4. září 2010 v 10:54

Blacklisty mi přijdou celkem trapné a hlavně zbytečné... Co to vyřeší že někoho napíšete do nějakého článku,že vás naštvalo,že vám tam napsal rekklamu..mě to samozřejmě taky vadí a taky to nedělám,ale blacklist jsem na svém blogu nikdy neměla a ani nebudu...

110 Fill Fill | Web | 4. září 2010 v 11:26

Blacklist na blogu jsem ještě nikdy neměl, ale uvažuji o tom :-)

111 KráTerka-Terka KráTerka-Terka | Web | 4. září 2010 v 12:05

Black list? Ne, to fakt zatím nepotřebuju. Nemám na blogu žádné "anonymy" ani podobné uživatele, kteří by mi nadávali. ;)

112 Charlie Charlie | Web | 4. září 2010 v 14:39

[105]: Přesně tohle mám i já napsané pod záhlavím ;-)
Od té doby, co jsem si založila rubriku na reklamy, mi k jiným článkům ostatní nepíšou, kde mám pro ně hlasovat nebo ať jim zvednu návštěvnost :-D

Blacklist vnímám jako reklamu těm, co spamují. A ještě když autor blacklistu zkritizuje spamera tak, že ostatní čtenáři přesně ví, čím se prohřešil, nutí je to kliknout na ten spamerův odkaz a zhodnotit kdo má pravdu. :D

113 wissie wissie | Web | 4. září 2010 v 14:54

Pro mne je blacklist zbytečností stejně jako třeba SB nebo bleskovky. Já komentáře od "spammerů" jednoduše smažu a automaticky je ignoruju.
Na co zesměšňovat spammery, když se svou blbostí zesměšňují sami?

114 Yui-san Yui-san | Web | 4. září 2010 v 16:32

Blacklist jsem na blogu nikdy neměla, reklamu k článku kde by neměla být prostě smažu.

115 Ally Ally | Web | 4. září 2010 v 19:54

Blacklist nevedu. Nevyžádané komentáře prostě smažu bez debat.

116 Vendy Vendy | Web | 4. září 2010 v 23:16

Blacklist jsem nikdy neměla a mít nebudu, reklamních komentářů mám minimum a jediné, co jsem smazala, byly moje vlastní komentáře, když jsem chtěla udělat úpravu v textu. Asi bych mazala vulgarismy. Ale k tomu nepotřebuji blacklist. :-?

117 Ayamee Ayamee | E-mail | Web | 5. září 2010 v 2:45

Áno, tie pravidlá tohto blogu s vďačnosťou privítam, neraz sa mi stalo, že ste mi tu zmazali dáky ten koment, tak by ma zaujímalo, prečo presne :-D

118 Eliška Eliška | Web | 5. září 2010 v 3:20

to neustálé reklamování tady mě dřív dovedlo dost nakrknout, protože slušnýho komentu k článku se člověk nedočkal. Pak mi to bylo jedno a pak jsem opustila blog.cz a jsem jinde ale sem lezu stejně pořád, haha. Blog.cz je prostě srdeční záležitost ať už s blacklistama s reklamama, bleskovkama a hlavně SONB:-D

119 Vendy Vendy | 5. září 2010 v 8:28

[15]: Rozumný názor! Šetříš tím svůj čas. :-)

120 Vendy Vendy | Web | 5. září 2010 v 8:40

[46]: TlusŤjoch to možná myslí tak, že prostor pod článkem je volný ring pro čtenáře a  komentáře - a to bez omezení.A návštěvníci mají možnost názoru, dokonce i nesouhlasného. TlusŤjoch je tolerantní člověk, i když fakt je, že komentáře u něj jsou převážně k článku a mají co říct - a tzv.reklam tam má opravdu minimum. Přesto i tzv. reklamy nechává v prostoru. :-)

121 bookofdestiny bookofdestiny | 5. září 2010 v 9:58

Reklamy mi nevadí - jen ať píšou :D

122 ethnea ethnea | Web | 5. září 2010 v 13:12

Blacklist nepotrebuju. Spam (=reklamu) proste smazu a uvedeny blog nenavstivim (cimz dotycneho potrestam vic, nez smazanim komentare :-P ). Pokud se spamovani opakuje, blokuju IP a je po problemu. Nikdy jsem jiny komentar nemazala. Je tu jedna teoreticka vyjimka, a to, kdyby se nekdo vyjadroval opravdu sproste. Ale asi mam zatim stesti. =)

123 Pukki A. Hollow Pukki A. Hollow | E-mail | Web | 5. září 2010 v 14:48

Ja osbač ten blacklist napíšem, ale podľa mňa to je na nič. Tí ľudia tam aj tak viac krát nepôjdu, lebo tam prišli napísať len reklamu. Nezaujíma ich, že sú v blackliste. Podľa mňa nefunguje, ale píšem ho preto, aby si na tích ľudí blogeri a blogerky dávali pozor. Ja osobne reklamy radšej vymazávam. :-)  ;-)

124 Escarlate Escarlate | Web | 5. září 2010 v 19:42

Jednu dobu jsem blacklist měla, protože mě ty reklamy nehorázně štvaly. Asi po měsíci mě to přestalo bavit, páč mi to zbytečně přidělávalo práci, tak jsem s tím sekla :)

125 Žirafka Žirafka | Web | 6. září 2010 v 14:10

Je to pravda! Blacklist mi přišel od jakživa jako nesmysl, protože jsem si dokázala logicky odvodit, že takový reklamář se ke mě už nikdy nevrátí. Ani na svém copy blogu jsem ho nikdy neměla a to z výše uvedeného důvodu. S těmi autorskými právy bych to ale trošku upřesnila. Lidé, tedy měla jsem chuť i já, to píší těm, co kopírují slušněji. Těm, co kopírujou tak nechutně, že ke zkopírovanému a zveřejněnému článku ještě napíší © Wanillcqa, don't copy!. A to je tedy doopravdy hnus! Pak jsou ale takoví ti dejme tomu ohleduplnější, kteří kopírují jen lepší věci a uvedou i zdroj - což nestačí. Nebo se to na blog píše, aby bylo všem jasno, že nepřišli na pixelkový copy blog, ale na úroveň těch autorských blogů :-). Článek se mi líbil ;-), byl lepší, než ty, které jen upozornují na téma týdne

126 Steeple Steeple | Web | 6. září 2010 v 17:45

Nevím, nemyslím si, že je Black list zbytečný. Náhodný (nebo Stálý) návštěvník mého (nebo jiného) blogu, který taktéž bvlastní blask list si může dát na jednotlivé osoby pozor. Black list jsem nikdy neměla, protože to nebylo zapotřebí. Ale ve světe, ve kterém žiji a bloguji já (tedy virtuální ranche) a hodně fotím, by se toto možná i vyplatilo, protože tady se fotí opravdu hodně a proto si svá povedená díla podepisuji stylovým podpisem tak, aby bylo jasně vidět, čí fotografie je, ale zíroveň nekazila fotku.

127 Ađa_BoOmBáC Ađa_BoOmBáC | Web | 7. září 2010 v 19:29

[28]: pomohlo to...akurát klikám na tvoj blog xD

.....

no...a BlackList... nie...ako bolo spomenuté už vyššie tak je to podstate nejaká reklama...negatívna, ale stále reklama... ja osobne by som sa šla pozrieť na blog, ktorý je napísaný na BlackList... leo by som bola zvedavá...

128 Ađa_BoOmBáC Ađa_BoOmBáC | Web | 7. září 2010 v 19:30

[127]: *lebo by som bola zvedavá...chybička sa vlúdila :D

129 Chodiaca kreativita Chodiaca kreativita | Web | 7. září 2010 v 20:41

A zasa budete iní než my, zasa ďalšia výhoda pre vás. A čo my? U vás to platiť má ale čo sme my? Odpad? O_O

130 Janah Janah | Web | 8. září 2010 v 16:51

"Komentáře" s reklamou mažu. Nechci je propagovat na svém blogu - myslím tím soutěže, hlasování, nabídku produktů. Ostatní, typu "hezu blogísek" a pod. ponechávám, jednoznačně vystihují úroveň blogu a moji návštěvníci si mohou posoudit sami, zda stránky stojí za návštěvu.

131 Colour Colour | Web | 10. září 2010 v 18:33

Komentáře s reklamou nechám tak jak jsou, ani nechodím na blog, jehož autor komentář zanechal a už vůbec mu pomocí komentáře nenadávám. To byl přeci jeho cíl-Získat zase o jednu víc na toplistu nebo o jeden komentář víc, i když v tomto případě kritický. Spíš mě naštvalo, když jsem na svém starém, neautorském blogu ještě měla tzv. SBéčka a pasla jsem článek o tom, že s blogem končím. Jedno z sbéček mi k tomu napsalo takový ten klasický komentář ve stylu obíhám sbé, jak se máš?
Co si pak mohu myslet o takovém blogerovi, který si hraje na ,,kamaráda" při tom si ani nevšimne, že článek pod který píše oznamuje konec blogu. To si proboha nemohl přečíst alespoň nadpis???

132 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 18. září 2010 v 11:23

Blacklist je blbost a myslím, že v blogovém světě to má spíš opačný výsledek, než dotyčný blogař zamýšlel, když ho začal psát. Ve skutečnosti jen upozorní na blog těch, kteří si vesele napsali reklamu na jejich blog.

133 © Snoopy © Snoopy | Web | 20. října 2010 v 17:22

Musím říct,že já reklamy MAŽU A NEVŠÍMÁM SI JICH... i když jsem taky měla na jednom blogu black list...a spousta blogů ho má dál...

134 Květůnie Květůnie | Web | 30. října 2010 v 23:45

Nejzábavnější na tom ovšem je, že autor blogu na svém "blacklistu" uvedením nějakého blogu jemu přeci právě dělá reklamu, nechtěně a - asi - nevědomky. Čímž naprosto obrací naruby svůj záměr. :-D Takové komentáře prostě hned důrazně mazat a ani jim nedopřát to, že si rozkliknu odkaz na jejich blog. Nezaslouží si to vytoužené číslíčko ve statistikách návštěvnosti.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama