Důvody proč přestat blogovat

4. srpna 2010 v 8:00 | Standa |  Úvahy
Volně navazujeme na článek Neaktivní blogy: jak to s nimi tedy je?. V článku najdete zajímavá čísla z jednoho interního dotazníku, který vyplňovali minulí uživatelé Blog.cz.


Neaktivní blog je takový, do kterého se autor 3 měsíce a déle nepřihlásil. Zajímalo nás, jaké jsou nejčastější důvody toho, proč se uživatel přestane přihlašovat do svého blogu.

Dotazník byl velmi jednoduchý, skládal se z jedné hlavní otázky a několika dalších podotázek, s možností se volitelně více rozepsat. Otázka zněla: "Během uplynulých 3 měsíců jste se nepřihlásil/a do svého blogu na Blog.cz. Budeme rádi, pokud nám prozradíte důvod. Můžete zaškrtnout i více odpovědí ".

Odpovědi byly takovéto:

 1. Mám na Blog.cz více než 1 blog a tomuto se již nevěnuji
 2. Jedná se o blog založený pro jednorázový účel (test designu, apod.)
 3. Přechod ke konkurenční službě
 4. Blog.cz nebo blogování jako takové jsem jen testoval/a a neoslovilo mě to
 5. Na blog nechodím od té doby co mám účet na Facebooku
 6. Blog už mě nebaví, nemám čas, apod.
 7. Do blogu se přihlašuji jen jednou za čas
 8. Nemohu se přihlásit
 9. Nespokojenost s malou návštěvností
 10. Dlouho jsem nebyl/a na internetu
 11. Jiný důvod

Dotazník vyplnilo - od 18.ledna, kdy byl spuštěn, až do dnešního dne - 1 395 uživatelů, kteří měli všichni společné to, že se 3 měsíce nepřihlásili do svého blogu.

Proč se tedy respondenti 3 měsíce nepřihlásili do svého blogu? Zde jsou nejčastější odpovědi - procento udává počet respondentů dotazníku, kteří zatrhli vybranou odpověď.

 1. Blog už mě nebaví, nemám čas, apod. - 28.80%
 2. Mám na Blog.cz více než 1 blog a tomuto se již nevěnuji - 28.43%
 3. Nespokojenost s malou návštěvností - 16.02%
 4. Jedná se o blog založený pro jednorázový účel (test designu, apod.) - 13.52%
 5. Dlouho jsem nebyl/a na internetu - 12.93%
 6. Na blog nechodím od té doby co mám účet na Facebooku - 12.71%
 7. Do blogu se přihlašuji jen jednou za čas - 12.49%
 8. Blog.cz nebo blogování jako takové jsem jen testoval/a a neoslovilo mě to - 10.51%
 9. Nemohu se přihlásit - 7.79%
 10. Přechod ke konkurenční službě - 3.75%

Komentář k výsledkům

Nejčastější odpověď - "Nemám čas/nebaví mě to" - ukazuje, že velké množství uživatelů propadne blogování jen dočasně. Po čase je to omrzí a blogu se věnovat přestanou, nebo na něj nemají čas (často po nástupu na střední či vysokou školu).

Stejně tak nemalé množství uživatelů má na Blog.cz více blogů. Velice časté je založit si testovací blog pro nastavení designu. Výjimkou nejsou ani uživatelé, kteří mají na Blog.cz několik desítek založených blogů, jak vyplývá z našich zkušeností. Logicky se potom přihlašují jenom do některých z nich a na zbytek zapomenou.

Pro nás možná nejzajímavější je údaj o počtu uživatelů, kteří skončí s blogováním, protože jsou zklamaní z malé návštěvnosti. Je chyba na straně Blog.cz, který neposkytuje dostatek možností k zviditelnění blogu, nebo je chyba naopak na straně uživatelů, kteří si zakládají blog s naivními představami, že návštěvnost přijde sama od sebe druhý den po založení blogu?

Rovněž zajímavé je procento ukazující, kolik uživatel Blog.cz přetáhl Facebook. Naopak vyloženě přechod k jiné blogovací službě udává nejméně respondentů - typický uživatel Blog.cz je tedy relativně vysoce loajální ke své službě.

Přehlédnut by neměl být ani fakt, že je zde nemalé množství uživatelů, kteří se buď do blogu přihlašují jen občas, nebo kteří nejsou po dlouhou dobu na internetu.

A konečně velice smutné číslo je počet uživatel, kteří se do blogu nepřihlásili prostě proto, že jim to nešlo. Buď že zapomněli uživatelské jméno, nebo heslo. Přestože mají uživatelé k dispozici uživatelskou podporu a nápovědu, s jejichž pomocí mohou tento základní problém snadno vyřešit, stále je zde relativně vysoký počet uživatelů, kteří blogování vzdají kvůli tomu, že zapomněli od blogu heslo. Nabízí se samozřejmě domněnka, že jim na jejich blogu potom asi příliš nezáleželo, když ho tak snadno pustili ze zřetele...

Dotazník obsahoval ještě další otázku: "Máte v úmyslu se tomuto svému blogu nadále věnovat?" Odpovědi spíše ukazují na to, že pokud se uživatel do blogu nepřihlásí 3 měsíce, o blog už nemá zájem - NE (63.02%), ANO (36.98%).

To odpovídá politice rušení neaktivních blogů na Blog.cz - jestliže více jak 60% uživatelů ztrácí již po 3 měsících od svého posledního přihlášení o blog zájem, po 5 měsících od posledního přihlášení bude nezájem ještě vyšší. Takový blog je tedy časem automaticky zrušen.

Jaké jsou vaše osobní zkušenosti s tímto tématem? Myslíte, že náš dotazník zachytil všechny možné důvody, proč se uživatelé přestali přihlašovat do svého blogu, nebo jsme na něco zapomněli?
 

32 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik máte na Blog.cz založených blogů? (včetně neaktivních)

Jenom 1
2-3
4-10
11-20
21-50
Více než 50

Komentáře

Zobrazit vše (144)
Zobrazit starší komentáře

101 Amy.~ Amy.~ | Web | 6. srpna 2010 v 8:47

Zajímavé .. Já jsem včera smazala několik svých dřívějších nepotřebných blogů, kde nejsem už nějaký ten Pátek aktivní. Blog má bavit hlavně blogery, kteří píšou články a tak, ale né jen kvůli návštěvnosti. Ti, co už o blog nemají zájem, měli by ho alespoň smazat.

102 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. srpna 2010 v 9:29

[93]: No dost lidí. Například moje kamarádka nemá, protože rodiče jí ho odmítají pořídit. Jde na vysokou a přesto jí řekli, že internet jim do domu nesmí. A takových bude víc.

103 Matt Matt | E-mail | Web | 6. srpna 2010 v 10:14

[102]: Tak to má velmi hloupé rodiče. Pokud holka bude muset používat nějaký rozhraný jako je na masarykové univerzitě systém IS, a to nemluvím studijních materiálech.

[100]: Otázka... já osobně neznám nikoho bez internetu.

104 Caw Caw | Web | 6. srpna 2010 v 10:34

Blogy, na který si vzpomínám mám teď 2 :D
Jeden aktivní, druhej ne, ale nechci ho mazat, protože to byl můj úplně první blog a vydržel víc jak rok.. prostě taková vzpomínka ;D
A pak založila jsem už hodně blogů, u který jsem ale nevydržela a velkou většinu z nich jsem ale smazala ;)

105 Radka Radka | Web | 6. srpna 2010 v 11:29

Ahojte,ja mam 2 blogy o ktore sa aj staram, na latin-telenovely.blog.cz su telenovely a futbalisti ,tam robim aktualky niekolko krat do mesiaca a ten druhy blog je moje-dreams.blog.cz a tam su moje myslienky,uvahy,sem tam aj nejaka celebrita,tam chodim kazdy den ale pridavam tam veci podla toho kolko mam casu :-)

106 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | 6. srpna 2010 v 12:03

[103]: To by se náhodou jeden divil, kolik stvoření je odříznuto od internetu.

107 DeatH the BonezZ ^_^ DeatH the BonezZ ^_^ | Web | 6. srpna 2010 v 13:26

[85]: jj napodobne ;D

108 Tiska Tiska | 6. srpna 2010 v 14:19

[3]: :D  :D trefný

109 Nikita Nikita | Web | 6. srpna 2010 v 14:44

hm ja sa bojím, že budem musieť po nástupe na strednú skončiť, keďže odchádzam na internát :/ uvidíme :/

110 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. srpna 2010 v 15:40

[103]: A co s tím ona nadělá, nic. A kolik dalších takových je..kolik dalších nemá pomalu ani na nájem nebo na jídlo, natož aby měli net.

111 Myškyn Myškyn | Web | 6. srpna 2010 v 18:45

Asi před rokem, nebo méně jsem si založila druhý blog, ale asi ani ne po měsíci jsem ho zase zrušila ... neměla jsem náladu přidávat na oba dva blogy. A tak jsem ho smazala. A zůstala věrná mému prvnímu blogu :) Jinak taky na mě dopadají chvilky, kdy mě blogování vůbec nebaví jsem líná přidávat, ale pak jsou zase chvilky, kdybych na blogu byla celý den :-D

112 m. m. | Web | 6. srpna 2010 v 21:59

[64]: Anonymita na blogu je někdy skutečně problém. Kdysi jsem psala naprosto otevřeně a vymstilo se mi to, tak jsem se pokusila psát naprosto anonymně a nedohledatelně a ono to najednou nebylo ono. Člověk se musel pořád hlídat, aby nenapsal něco, podle čeho by ho mohli vystopovat jeho někdejší stalkeři, bylo to únavný. Je třeba najít kompromis.

Blogů jsem kdysi měla taky víc, ale postupně se mi zredukovaly na jeden, kterej jsem pak musela opustit kvůli stalkingu jednoho pošahanýho příbuznýho. Doufám, že tady si na mě jen tak nepřijde :)

113 e s e n t i a l e s e n t i a l | Web | 7. srpna 2010 v 0:55

Kdysi jsem měla takové blogy, o blbostech. Nebo ne o blbostech, ale kopírovala jsem a tak, byly to blogy o serálech a tak. Postupně jsem se začala přesouvat na jiný blog, ale vedla jsem oba najednou, a pak jsem se přestala starat o oba. Jeden z nich ještě mám, ale je neaktivní, druhý jsem zrušila. A pak mě k blogování zase přivedla kámoška. Teď už to ale beru jako deníček, neberu jako povinnost tam každý den nebo každý týden psát, ale prostě když se mi chce:)

114 lllleon lllleon | Web | 7. srpna 2010 v 14:10

Mám 3 blogy. Jeden se nepovedl, na druhý jsem zapoměla heslo, ale tento(http://www.lllleon.blog.cz) mi zůstal a zůstane, doufám. :-D

115 An(N)dy An(N)dy | Web | 8. srpna 2010 v 1:50

Více než 50? VAU =D To je docela mazec jako, asi nepochopim. Já zrovna nedávno smazala moje neaktivní blogy, který jsem zakládala čistě z dětský blbosti =D Proč je mít, když je nepoůžívám? Jaj v anketě jsem se spletla. Ne 2-3.. spíš 4, nebo 5... Nechala jsem ty, na kterých mám pár vzpomínek a dost práce =)

116 An(N)dy An(N)dy | Web | 8. srpna 2010 v 1:54

[64]:  ,,líbí se mi'' :D Přesně. Jsem z toho facebooku už tak zblbá, že u některejch komentářů (ani ne tak článků, jako spíš těc komentářů =D) hledám tlačítko ,,to se mi líbí''.. =D

117 Daja Daja | Web | 8. srpna 2010 v 11:51

Můj blog je zatím v provozua dlouho bude, ani v žádném případě mě nenapadá rušit blog jen kvůli tomu, že nemám co psát. Protože vím, že potom budu mít čas a chuť se k tomu blogu vrátit ;)
Kdyžtak mám ještě jiný důvod proč jsou neaktivní blogy. třeba jim zdechnul počítač nebo jsou v nemocnici, prostě že se těm uživatelům něco stalo, ale mě se to nestalo, to byl jen nápad :-D

118 Sasanka Sasanka | Web | 8. srpna 2010 v 12:13

Blogů mám dohromady celkem dost... (*chvilku počítá*) Dohromady čtyři. Ale má to odůvodnění :)
Začínala jsem jako spousta naivních holčiček přibližně ve třinácti nebo dvanácti s blogem, kam jsem dávala obrázky, okopírované básničky, fotky z filmů, recenze, které jsem opsala z csfd a podobně. Po nějakém čase jsem zjistila, že tohle není cesta, kterou se chci dát. Že chci něco víc. Založila jsem si blog s povídkama, kam později přišly mi básničky, moje vlastní obrázky, deníček, a já už nevím co všechno :D
Další blog jsem založila na popud kamarádky, která plánovala, že ho povedeme společně a budeme tam dávat to, co nás zaujme a podobně. Pak se na to vykašlala aniž by napsala jediný článek - blog zůstal po čase ležet ladem.
A poslední jsem založila na glosy. Pak jsem zjistila, že je mnohem pohodlnější zveřejňovat je na svém povídkovém blogu.

119 Vendy Vendy | Web | 8. srpna 2010 v 13:10

Já mám asi 5 blogů, z toho jeden osobní, dva prezentační (cizí tvorba), jeden propagační a jeden seznamový.(Ne ve smyslu seznamka, ale seznam zajímavých blogů.)Na osobní chodím nejčastěji. K návštěvnosti - nějaké slušné číslo potěší, ale podstatnější jsou pro mě komentáře.(Návštěvnost totiž neznamená, že někdo čte moje články, ale že tam třeba jen "prolít."
Ještě by nebylo špatné založit anketu, jak si zajišťujete návštěvnost, popř. komentáře. (Ne typu Hezu blog, kukni na muj.) 8-)

120 Hubert Hubert | Web | 8. srpna 2010 v 14:56

Více než 50 :D :D na to bych asi neměl nervy :D

121 Smudlinka Smudlinka | Web | 8. srpna 2010 v 15:21

Já mám blogu hodně ale už si některé mazám bo jich mám strááááááášně moc :D :D

122 PeTush PeTush | Web | 8. srpna 2010 v 18:28

ja mam jeden blog a bohate mi staci :D

123 ethnea ethnea | Web | 9. srpna 2010 v 0:30

Myslim, ze jeden blog je akorat, pokud to ma k necemu vypadat. ;-)
A s duvody proc prestat. Ten hlavni je zrejmy. Kazdeho to drive nebo pozdeji prestane bavit. Dospeje, odejde do skoly, zalozi rodinu...

124 hibuna hibuna | Web | 9. srpna 2010 v 0:39

Já mám blog jeden a nebyla jsem tu čistě jen ze zdravotních důvodů a tahle kolonka v dotazníku chyběla.
Zlomila jsem si pravé zápěstí a ze sešroubovanou pravou rukou to prostě nešlo

125 I love cats! <3 I love cats! <3 | Web | 9. srpna 2010 v 12:10

Já mám len jeden blog a bohato mi stačí :-) Tá kolonka 50 + ma naozaj pobavila :-D Hádam nikto nemá až toľko blogov. Je pravda, že ešte pred dvomi mesiacmi som mala blogi tri, ale už som obi dva zrušila, aby som sa naplno mohla venovať len tomu, čo mám teraz :-) Rušiť sa ho rozhodne nechystám, blogovanie ma veľmi baví.

126 Eldee Eldee | Web | 9. srpna 2010 v 12:14

Já jsem měla asi 20 :DD. Ale většinu jsem zrušila, protože to byly jenom naivné blbé "BlOgHíSkY".
Můj absolutně první blog jsem obnovila, a použila jako osobní blog :). Celkově mám 3. Jeden kde se věnuji svému koníčku, jeden osobní, a jeden, kde se věnuji koníčku 2. :-D

127 Lai Lai | E-mail | Web | 9. srpna 2010 v 16:45

Já mám jen jeden blog, kterému věnuji o to více úsilí a času :-)

128 Standa Standa | Web | 9. srpna 2010 v 18:54

[125]: Anketu pod tímto článkem beru s rezervou, za reálné považuji počty hlasů u prvních tří odpovědí, další tři odpovědi obsahují dle mého názoru převážně hlasy vtipálků.

Nic to ale nemění na tom, že jsem se skutečně opakovaně setkal s uživateli, kteří měli na Blog.cz založeny desítky blogů (maximum bylo kolem stovky blogů). Jsou to ale spíše výjimky, navíc se tito uživatelé pochopitelně věnovali současně jen několika blogům a zbytku si nevšímali (ono taky když máte více jak dejme tomu 10 blogů, tak už je problém si je jenom zapamatovat :-D Není možné mít založeno třeba 50 blogů a z hlavy si je pamatovat. A to je právě případ relativně velkého množství uživatelů, kteří si postupem času založí desítky blogů, rychle na ně zapomenou, a pak se diví, že jim chodí e-maily, že jejich blog může být zrušen.

S tímto mimochodem bojoval i náš tester, který si založil pro testovací účely v průběhu času rovněž desítky blogů, a pak mu po čase také začaly chodit e-maily k jeho neaktivním - testovacím - blogům :-)

129 Karoll Karoll | Web | 10. srpna 2010 v 10:37

Spousta lidí to jenom najde, založí si blog, zkusí si dát do záhlaví obrázek a když jim to nejde, protože to (zatím) neumí, prostě se na to vykašlou a už nikdy blog nezkusí.
naopak spoustu lidí to zaujme a pak se z nich stanou blogeři :)

130 [Harajuku-Queen-Osbournka] [Harajuku-Queen-Osbournka] | Web | 10. srpna 2010 v 18:25

Mám 2 blogy jeden hlavní kde chodím i několikrát za den a jednu zkušebnu kde chodím párkrát za týden a něco tam i přídám(praktické věci na blog)... :-)

131 Nosferatu Psiren/ Erzebeth Nosferatu Psiren/ Erzebeth | E-mail | Web | 11. srpna 2010 v 10:09

nechte mě chviličku počítat...aktuálně vedu dva blogy, svuj a jednu jakousi databázi. Předtím jsem jich měla hodně, v závislosti na změnách mý psychiky, ale když jsem si na ně na všechny vzpomněla, poctivě jsem se zrušila, aby nepřekážely xD

132 byzige byzige | Web | 12. srpna 2010 v 1:26

měl sem jich taky dost, ale teď mám dva jeden hlavní a na druhým testuje designy. :-D  :-) Mimochodem můžete se podívat na mou tvorbu a ohodnotit. Vím že to není žádnej zázrak ale věnuju se tomu chvilinku :-x

133 alex alex | 13. srpna 2010 v 10:21

Myslím, že je na nic mít hodně blogů, protože polovina blogů co existuje tak vlastně neexistuje protože vypadá takto:
http://pukancek.blog.cz/
a k čemu je takový blog? na nic. někdo na něj odkazuje a stejeně tam nic není, a takových blogů je strašná spousta, a já vážně uvažuju jestli je ještě nějaký blog, který normálně existuje a jeho vlastník tam přidává články apod. Nechtěli byste takové lbogy (viz. adresa nad) vymazat ???

134 Ai-chan Ai-chan | Web | 16. srpna 2010 v 21:18

Mě bohatě stačí můj 1 blog + 1 na desingy.

135 Ai-chan Ai-chan | Web | 16. srpna 2010 v 21:19

[133]: Takové blogy by se měli zrušit. A uvolnit adresa.

136 formula1sport formula1sport | E-mail | Web | 19. srpna 2010 v 2:13

Mě na mém blogu záleží mám jen 1. a sice je moje návštěvnost malá ale jsem rád že můžu vlastnit svůj web. :-)

137 Sugumi-san Sugumi-san | Web | 21. srpna 2010 v 18:14

jj,já mám taky jen jeden,mě stačí a stejně bych na víc ani neměla čas! mimochodem ten kdo hlasoval nad 50 je buď šáhnutej,nebo si dělá srandu...takže ha ha!

138 Legacy Legacy | 27. srpna 2010 v 11:27

Mám takový dotaz. V minulém článku někdo napsal, že by se měli zrušit blogy, kde se i jedenkrát porušují autorská práva. Já obrázky najdu z Googlu. Napíšu tam jméno toho, co se mi třeba například hodí do povídky, a když najdu hezký obrázek, tramtadá - šoupnu ho ke článku. A myslím že je ještě spousta takových lidí.

139 Legacy Legacy | 27. srpna 2010 v 11:27

Fail. Ne v minulém, ale v tom, na který tady dáváte odkaz ^^'

140 Standa Standa | Web | 30. srpna 2010 v 10:41

[138]: Na tomto blogu není nikde ani slovo o tom, že by takové blogy měly rušit. Neutorské obrázky k článkům nepatří, pokud je uživatel členem Autorského klubu Blog.cz. U běžných blogů toto neřešíme.

Mimochodem Google nabízí možnost vyhledávat pouze obrázky, které nejsou chráněny autorskými právy a lze je použít bez obav z případného postihu.

141 ♥AruSh♥ ♥AruSh♥ | Web | 31. srpna 2010 v 14:18

Já mám jeden, ale dalších sedm jsem předtím zrušila....

142 Eliška Eliška | Web | 5. září 2010 v 3:32

Já už se na blozích pohybuju cca 2 a půl roku...několik blogů jsem měla tady, nějaký jinde, ale dodnes si pamatuju svůj první blog na blog.cz. Jeden jsem si tady držela dost dlouho, ale nedávno jsem ho zrušila, protože na něm bylo strašně moc věci z mýho "minulýho" života, na který nechci ani myslet natož o nich ještě číst.

143 Milena Milena | Web | 20. září 2010 v 14:48

Tak k tomuto se mohu vyjádřit zatím jenom ze strany začínajícího blogera. Před několika dny jsem založila svůj úplně první blog a zatím na něm mám jen pár článků. Chci zveřejňovat věci týkající se mé cesty do USA jako au pair a to hlavně pro lidi, které by to zajímalo a třeba taky přemýšlí o tom že by jeli. Až se vrátím, tak tento blog pozbude svůj smysl, takže s ním skončím (je to sice divné, pár dnů po založení už vědět, že skončím, ale je to tak :-)). Pokud mě však blogování bude bavit, tak si třeba založím jiný blog, ale ten co mám teď bych chtěla uzavřít s návratem do ČR, protože pak už nebudu mít o čem psát tak, aby se to týkalo tématu, kvůli kterému byl blog vůbec založen.

144 Milča Milča | Web | 22. září 2010 v 17:48

Tak už je to tady, navzdory mému předešlému příspěvku v této diskuzi, blog ruším ještě než pořádně začal, a to z důvodu přesunu. Jelikož jsem zjistila, že je volná mnohem lepší adresa, tak jsem ho prostě přesunula jinam :-)
(Milena)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama