Nahlášení závadného obsahu. Jak probíhá a jak vypadá?

23. července 2010 v 8:00 | Standa |  Tipy
Pokračování článku Změny pod kapotou, ve kterém byl představen nový systém reportů. Zajímá vás, jak vypadá průběh hlášení závadného obsahu, a co se děje s nahlášeným blogem?


Sepsání tohoto článku jste si sami vyžádali, viz výsledek ankety:
Pojďme si tedy ukázat, jak nový systém vypadá a funguje. Všechno si ukážeme na průběhu jednoho reportu, který byl modelován pro účely tohoto článku. Nejedná se o typický průběh reportu, lze se na něm ale dobře seznámit s většinou možností, které v praxi mohou nastat.

Na začátku máme vybraný uživatelský blog na adrese ukazkynastaveni.blog.cz. Jeho autor na něm zveřejňuje nějaký obsah, který porušuje naše podmínky používání. Závadného obsahu si všimne náhodný návštěvník a rozhodne se blog nahlásit. Autor blogu, který bude nahlášen, zatím nic netuší. Mimochodem nikdy se nedozví, kdo jeho blog nahlásil, hlášení jsou zcela anonymní.

(Pozn.: Pokud si chcete nějaký obrázek prohlédnout v původním rozlišení, klikněte na něj pravým tlačítkem myší a zvolte "Zobrazit obrázek". )Návštěvník blogu si najde v nápovědě odkaz na formulář pro nahlášení závadného obsahu na adrese blog.cz/report. Vyplní všechny potřebné informace a formulář odešle.
Systém mu po odeslání formuláře poděkuje za spolupráci a nabídne další možnost nahlásit nový blog.
Redaktor při své každodenní kontrole dostane upozornění na nový report k vyřízení.
Nový report si redaktor otevře a vidí následující obrazovku, na které má k dispozici širokou funkční nabídku pro práci s novým reportem. Všimněte si odkazu "Detail blogu", který vypíše o nahlášeném blogu nejrůznější detaily, jako je datum založení, registrační e-mail, účast autora blogu v jiných projektech, počet zveřejněných článků, apod.
Užitečnou funkcí je historie reportů na jméno blogu, která umožňuje ověřit, zda blog byl již někdy v minulosti nahlášen. V tomto případě byl nahlášen blog poprvé, tzn. nikdy v minulosti ho zatím nikdo nenahlásil.
Stejně tak se hodí ověřit historii oznamovatele, tedy toho, kdo blog nahlásil. I v tomto případě vidíme, že reportér si odbyl svou "premiéru" a nahlásil svůj první blog.
Redaktor se nyní rozhoduje, jaký bude další vývoj reportu. Na výběr má několik možností, které si postupně představíme. Možnost "Požádat oznamovatele o další důkazy" je jasná - redaktor si vyžádá na reportérovi další důkazy, protože přijatý report neobsahuje dostatek informací, na základě nichž by bylo možné bez pochybností prokázat, že blog skutečně porušuje podmínky.
Volba "Odmítnout report" odešle reportérovi e-mail, že jeho report byl zamítnut. Autor nahlášeného blogu žádný e-mail nedostane, a nikdy se ani nedozví, že jeho blog byl nahlášen a report byl zamítnut.
Akce "Přijmout report jako opodstatněný" je vybrána, pokud reportér poskytl dostatek důkazů a report byl uznán. Na tomto obrázku si všimněte, že e-mail tentokrát dostane kromě reportéra i autor nahlášeného blogu, protože po něm již vyžadujeme spolupráci. Rovněž si všimněte možnosti zvolit jazyk e-mailu, který systém odešle jak uživateli, tak reportérovi - na výběr je ve výchozím nastavení čeština, a volitelně ji lze změnit za angličtinu.
Akce "Zakázat blog" se použije v případě, kdy je žádoucí, aby se blog ihned znepřístupnil a nedocházelo tak k dalšímu zveřejňování závadného obsahu.
Akce "Zakázat blog lehce" vyřadí blog z žebříčků na hlavní stránce Blog.cz.
Akce "Zakázat blog lehce a dočasně" udělí blogu mírný zákaz na 30 dní. Mírný zákaz způsobuje, že je blog opět vyřazen z žebříčků na hlavní stránce Blog.cz. Po 30 dnech je automaticky blog opět přístupný v žebříčcích.
Akce "Smazat blog" je jasná, blog je ihned zrušen. Majitel dotčeného blogu i reportér obdrží e-mail o smazání blogu.
Seznámili jsme se se všemi akcemi, mezi kterými si může redaktor zvolit tu nejvhodnější pro přijatý report. V našem případě zvolil akci "Přijmout report jako opodstatněný". Na obrázku můžete vidět volitelný text zprávy pro majitele dotčeného blogu, ve které mu redaktor oznamuje, co má ze svého blogu odstranit.
Vývoj reportu je nyní uložen a práce redaktora je dočasně u konce. Pokud majitel dotčeného blogu nezareaguje do 30 dní, bude jeho blog automaticky znepřístupněn. Nyní se čeká na reakci majitele dotčeného blogu.
Na blogu autora nahlášeného blogu se nově zobrazuje známé upozornění, že blog pravděpodobně porušuje naše podmínky. Drtivá většina uživatelů se následně snaží, aby toto upozornění bylo z blogu co nejdříve odstraněno, protože návštěvníci blogu se přirozeně ptají, proč tam je, a co se děje.
Autor nahlášeného blogu si přečte e-mail, který mu systém odeslal po uložení reportu, a přihlásí se do svého blogu. Ihned je výrazně upozorněn, že jeho blog porušuje pravidla používání, a je mu nabídnut formulář pro kontakt redaktora. Formulář je nutné vyplnit až po provedení nápravy.
Autor nahlášeného blogu se v našem případě rozhodne podvádět, a doufá, že mu projde, když závadný obsah na svém blogu nechá i nadále. Nic tedy neodstraní a odešle formulář ke kontrole.
Redaktor dostane upozornění na nový report k posouzení.
Report si otevře a vidí, že majitel blogu hlásí odstranění závadného obsahu. Blog tedy zkontroluje a zjistí, že závadný obsah je na blogu stále přítomen.
Redaktor je tedy nucen přitvrdit, a rozhodne se blog zakázat. Autor dotčeného blogu i reportér obdrží e-mail o tom, že jsme nápravu zhodnotili jako nedostatečnou a blog byl znepřístupněn. Takový blog navíc není exportován do vyhledávače a je vyloučen i z žebříčků na hlavní stránce Blog.cz. Pokud by se autor dotčeného blogu na tomto místě odmlčel, jeho blog by zůstal znepřístupněn trvale, a práce redaktora s tímto reportem by byla u konce.
Znepřístupněný blog může redaktor stále vidět, protože má superuživatelská práva. To je velmi důležité proto, aby mohl zkontrolovat provedení nápravy na znepřístupněném blogu. Autor dotčeného blogu to samozřejmě netuší a myslí si, že jeho blog nikdo vidět nemůže.
To je ale pravda je částečně. Kdokoli, kdo si otevře znepřístupněný blog, se dostane na tuto stránku obsahující informace o tom, že blog porušuje podmínky a byl znepřístupněn. Redaktor má ale takový blog stále přístupný.
Majitel znepřístupněného blogu se nyní konečně rozhodne zjednat nápravu a smaže se svého blogu závadný obsah. Následně vyplní kontaktní formulář a čeká, až si jeho odpověď přečte redaktor.
Redaktor vidí nový report určený k posouzení, přečte si tedy zprávu autora blogu a následně blog zkontroluje.
Redaktor ověřil, že závadný obsah byl tentokrát z blogu skutečně odstraněn, a blog může být tedy opět zpřístupněn. Z nabídky akcí zvolí "Uzavřít jako vyřešené". Tato akce obnoví veřejný status blogu, vrátí ho do žebříčků, a odešle e-maily majiteli dotčeného blogu a oznamovateli. Všimněte si e-mailu, který dostane reportér. Je v něm upozorněn na to, aby dotyčný blog pro jistotu zkontroloval, a pokud by se problém opakoval, pak ho znovu nahlásil.
Nahlášený blog je opět přístupný jako na začátku a jeho autor může dál vesele blogovat. Tentokrát ale poučen negativní zkušeností ze zablokováním svého blogu, která by ho měla i do budoucna motivovat k tomu, aby na svém blogu podmínky dodržoval. Jak již víte, jednou nahlášený blog má záznam ve své reportovací historii, a pokud je nahlášen opakovaně, pak se postupuje přísněji. Stejně jako v reálném světě, kde se s recidivisty nikdo nemazlí, protože komu není rady...Závěrem několik poznámek:

  • Blog.cz nekontroluje uživatelské blogy a nikdy to nedělal. Reagujeme pouze na přijaté reporty.
  • Ilustrační obrázky použité v tomto článku obsahují zdůvodnění pro autora nahlášeného blogu, které by bylo v reálu nedostatečné ("Odstraňte ze svého blogu závadný obsah"). Každý report je posuzován individuálně a autor nahlášeného blogu obdrží detailní vysvětlení, co přesně má udělat, aby zjednal nápravu.
  • Reporty je možné posílat 24 hodin denně 365 dní v roce. Nově přijatý report je zpracován následující pracovní den, tzn. odešlete-li svůj report v pátek, o víkendu, o svátcích, apod., pak čekejte informační e-mail o průběhu reportu nejdříve v první pracovní den. To platí i pro zprávy o zjednané nápravě od autorů nahlášených blogů.
  • Vícenásobné reporty pro stejný prohřešek na jeden a ten samý blog podané různými lidmi ve stejný čas jsou zamítnuty, a řeší se pouze report podaný jako první.
  • Blog.cz má vypracovaná detailní pravidla, jak postupovat v tom kterém případě, kterými se řídí vývoj každého reportu. Jsou to standardizované postupy, které jednoznačně rozhodují o tom, kdy stačí blog jenom vyřadit z žebříčků, nebo kdy je nutné ho ihned zrušit, atd.
  • Každý den přijmeme kolem 5-20 nových reportů.

Své případné dotazy k tématu můžete psát do komentářů.
 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 appelez-moi eL appelez-moi eL | Web | 23. července 2010 v 9:19

uf, dlouhý článek, ale opravdu zajímavé, ještě se mi to naštěstí nestalo, že bych někoho hlásila... a doufám že ani nebudu muset...;-)

2 Kim Kim | E-mail | Web | 23. července 2010 v 9:42

[1]: Já to samé. Opravdu zajímavý článek.

3 Bels Bels | Web | 23. července 2010 v 10:27

To bylo dloooouhé. Ale moc se mi ten článek líbil. Krásně jste to popsali i s detaily. :-) Takovejch článků by to mohlo být i víc :-D

4 Mon nom est Ver Mon nom est Ver | Web | 23. července 2010 v 10:58

No ještě se mi nestalo že bych musela někoho hlásit nebo někdo hlásil mě. A dopufám, že to tak i zůstane.

5 Cirrat Cirrat | Web | 23. července 2010 v 10:59

Rozhodně velmi poučné a podrobné - jen nevím, jestli bylo úplně moudré ukazovat uživatelům všechny screeny admin tool, ale to může být moje paranoia v akci :-)

Dotaz: na snímku obrazovky #3 je vidět slovo "doplňeny" - je to schválně, že jo? ;-) Jestli ne, doporučuju lehce přidupnout autora daného formuláře.

6 Sciurine Sciurine | Web | 23. července 2010 v 10:59

Zaujímavé, hlavne keď mi v slúchadlách hučal hlas Jaromíra Nohavicu... ale dobré, poučné... lenže teraz bude vedieť každý autor nahláseného blogu vedieť že reportér sleduje jeho blog... mweheheheheeee....

7 nihil-sub-sole-novi nihil-sub-sole-novi | Web | 23. července 2010 v 11:02

dobrý článok :) snáď to poslúži ako prevencia...

8 curdto curdto | 23. července 2010 v 11:03

Jen bych si dovolil upozornit, "Informace doplňeny" vypadá naprosto šíleně! To to nikomu nepřijde ani trochu divné, vždyť se to tak nepíše! Pokud byste nevěděli - píše se to "Informace doplněny".

9 Neliss Neliss | E-mail | Web | 23. července 2010 v 11:03

Súhlasím s komentármi vyššie, zaujímavý článok. :)

10 Baty (omrzliny.blog.cz) Baty (omrzliny.blog.cz) | Web | 23. července 2010 v 11:20

Zajímavý článek...skvěle provedený.
Moc se mi líbí, jak toto řešíte, proto bych zřejmě nikdy nepřešla ke konkurenci.

11 Zina Zina | Web | 23. července 2010 v 11:46

Páni, s jedním blogem to je opravdu kopa práce! Ale článek je zajímavý :)

12 Croftka Croftka | Web | 23. července 2010 v 12:01

Tak já sand zatím problém nemám XD

13 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 23. července 2010 v 12:02

Ouplná úřednická administrativa.
Není mi moc po chuti.
Ale, jak říkával Švejk, pořádek musí být.

14 Andy Andy | 23. července 2010 v 12:18

Aspon to má pořádek :)

15 Great Mhery Great Mhery | Web | 23. července 2010 v 12:21

Tak složité... ? Nečekala jsem to.
Doufejme, že si někdo uvědomí, že porušováním přidělává práci vám. A plýtvá svým časem...

16 Pady Pady | 23. července 2010 v 12:48

Líbí se mi to:) J8 sme typ člověka co tyto věci velice zajímají:D Jsem blázen. Mám rád pohledy do "zákulisí":D Tak se tu třeba objeví někdy něco podobného....DÍKY:)

17 Tatarkaz =) Tatarkaz =) | Web | 23. července 2010 v 12:57

Páni dlouhý článek a dost zajímavý :)

18 Pady Pady | 23. července 2010 v 12:59

Může se prosím zeptat? Já rád objevuji nové blogy. A tak sme přemýšlel existuje nám uživatelů nějaký přístupný seznam všech blogů, protože je jich hrozně moc, a když dám do vyhledávání nějaké "helso" tgak mi to zobrazí třeba jeden blog 7x protože to heslo má v článku a pod.. Díky za odpověď;)

19 Standa Standa | Web | 23. července 2010 v 13:14

Žádný "seznam blogů" neexistuje. Nové blogy lze najít v žebříčcích (http://blog.cz/zebricky), nebo v Autorském klubu (http://klub.blog.cz/0907/seznam-clenu), případně i na http://top.blog.cz/.

20 Mrs. Koki Mrs. Koki | Web | 23. července 2010 v 13:18

Myslím, že jste vše udělali správně a nahlášení závazného obsahu je dost vysvětlené a propracované.

Ale jde vidět, že když je takových závadných blogů, třeba 1000, tak máte i s jedním spoustu práce. Jde vidět, že vše rozhodnout a promyslet je opravdu důležité.
Doufám, že blog bude provádět pořád tak skvělé práce.

21 Zelená kachna se svítícím broukem na hlavě Zelená kachna se svítícím broukem na hlavě | Web | 23. července 2010 v 13:39

Wow, to je dlouhatánské O_O

22 Lady Dog Lady Dog | Web | 23. července 2010 v 13:45

dlooooouuuhýýý článek,ale stojí to zato :) když jeden report je tak složitý,jaképak to je,když přijmete např.těch 20 reportů.. 8-O  :-?

23 Křivka Křivka | Web | 23. července 2010 v 14:00

Woow, je to dlouhé ale zajímavé :)

24 Petra Petra | Web | 23. července 2010 v 14:01

Zajímavý :)

25 Marta Woitek Marta Woitek | E-mail | Web | 23. července 2010 v 14:37

Mě by zajímalo,jestli má jeden administrátor na starost jeden report dokud se to neuzavře. Jako že na mě by třeba byla podána stížnost,byla bych upozorněna,závadný obsah by pak třeba kontroloval jinej admin...

A článek super,zajímavej :-)

26 Janah Janah | Web | 23. července 2010 v 14:42

Zajímavé nakouknutí to zákulisí. Nicméně mám asi generační fobii z jakéhokoli nahlašování (udávání), ale chápu, že "hlásit se to musí".

27 ♥♥SinulQa♥♥ ♥♥SinulQa♥♥ | Web | 23. července 2010 v 15:33

jj Super :-D diky :D

28 m. m. | Web | 23. července 2010 v 16:39

Páni. Dlouhý a kvalitní článek :) Díky za informace

29 Michaela Vančurová Michaela Vančurová | Web | 23. července 2010 v 17:02

[28]: naprosto souhlasím :-D  :-D

30 karips karips | Web | 23. července 2010 v 17:25

skvělý článek

31 Zaida Zaida | 23. července 2010 v 17:55

Velmi zajímavý článek, takových bych přivítala více. Jen mi vstaly vlasy hrůzou z výrazů jako PRO VÍCE INFORMACÍ přejděte .... Mám tak dojem, že i český text není český, ale anglický. Tohle Čech přece neřekne, ten řekne např.  VÍCE SE DOZVÍTE..., či další informace najdete.... Ale jinak paráda. :-)

32 Sciurine Sciurine | Web | 23. července 2010 v 21:28

Hmm.. ja neviem, ale článok samotný nie je veľmi dlhý, to robia tie obrázok. :D

33 Sciurine Sciurine | Web | 23. července 2010 v 21:29

Sakra, preklep, samí preklep... obrázky! Obrázok, no to snáď nie..

34 Matt Matt | E-mail | Web | 23. července 2010 v 21:44

Mně stačily jen ty obrázky, zbytek jsem si domyslel :-)

35 david-r92 david-r92 | Web | 23. července 2010 v 22:57

Hooodně dobrý článek ze zákulisí, takových by mělo být více :-)

A jinak už několikrát jsem narazil na stránku "Blog pozastaven", když jsem zrovna něco hledat prostřednictvím někáho vyhledávače (Seznam nebo Google).

36 ethnea ethnea | Web | 24. července 2010 v 3:19

Velmi zajimavy clanek. =) Neni spatne podivat se obcas pod poklicku.

37 Infantility* Infantility* | Web | 24. července 2010 v 21:31

Néééé, dojela jsem až na konec článku, že tam bude překvapení a a a ono nic. Žádný překvapení, prostě nic. ???  8-O  :-P

38 Maruška Maruška | 25. července 2010 v 11:26

Pěkně sepsané a propracované. Jen mi přijde trošku nefér, že blog řeší pouze nahlášené blogy a neprolézá je, ale je fakt, že je hodně blogu, které jsou závadné-závadný obsah. Ale člověk si nedá tu práci, aby tamhle někde nahlásil Pepíčka, Janu.... Prostě skoro každý náhlásí někoho, až když jde o jeho obsah.

39 Patuska Patuska | Web | 25. července 2010 v 15:01

super!presne toto som chcela vedieť-ako to funguje..:D a chcem sa spýtať: ráta sa za kopírovanie aj kopírovanie zo zahraničných stránok?totiž všetci čerpáme odtiaľ obrázky a informácie..dakujem

40 Nariel Crash Nariel Crash | Web | 25. července 2010 v 22:01

Velice zajimavé, propracované.Jsem ráda že vím jak to funguje:-) Jen se přikláním, že spousta blogů co porušuje práva, nemusí být nahlášena, protože každý se ohání až mu ukradnou vlastní tvorbu..
Ale každopádně je to důmyslný systém.. ;-)

41 BoniTká <3 BoniTká <3 | Web | 26. července 2010 v 11:19

Musím uznat, že vidět, jak to funguje, je velice zajímavé. Rozhodně je to i poučné, jak to probíhá a jaké jsou vlastně možnosti;)

42 Standa Standa | Web | 26. července 2010 v 12:13

[39]: Kopírování de facto odkudkoli je porušením autorského zákona, pokud je kopírovaný obsah chráněn copyrightem a jeho autor nedal k převzetí obsahu výslovný souhlas.

43 Dendomačiatko Dendomačiatko | Web | 26. července 2010 v 13:42

Skvelý článok, poučný a zaujímavý ;-) Len tak ďalej :-D

44 Lowiska Lowiska | Web | 27. července 2010 v 11:39

Zajímavé čtení, hlavně naučné a působivé. Konečně vím, jak to celé funguje, vždycky mě to zajímalo, jsem od přírody zvědavá :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama