Blogující baculka na lovu Mirka Smolíková

8. dubna 2010 v 8:00 | Standa |  Úspěchy
Je jí 23 let, studuje vysokou školu a váží 120 kilogramů. Za svou váhu se nestydí - bloguje na adrese baculkanalovu.blog.cz - a slaví první úspěchy. Před časem s ní vyšel rozhovor v magazínu Ona iDNES.cz, navštěvuje kurz xxl modelek a uvažuje o vlastním projektu ve světě XXL. Představujeme Mirku Smolíkou, "baculku na lovu".


Mirka Smolíková, autorka blogu baculkanalovu.blog.cz

 • Svůj blog na adrese baculkanalovu.blog.cz jste si založila 7.srpna 2008 v 18:10. Pamatujete si ještě, s jakým účelem jste si blog tehdy založila, a proč zrovna na této adrese? Co, nebo koho, jste chtěla svým blogem "ulovit"? A podařilo se vám to už?
Čtenáři si "Baculka na lovu" vykládají jako lov partnera a taková byla i první představa. Psaní blogu mě ale změnilo už při prvním článku a já si uvědomila, že mi nejde jen o lov partnera, že mi jde o lov života. Chtěla jsem ostatním baculkám a baculákům říct, že nejde litovat se a být kořistí vlastního života, že je třeba se vyrovnat se sebou a vyrazit na lov.
 • Co mohou čtenáři na vašem blogu najít?
Vše o baculatých herečkách, zpěvačkách, modelkách, prostě slavných baculkách. Článkům předchází dlouhodobá příprava a překlady anglických zdrojů, zabere to hodně času, proto přibývají pomalu a proto jsem se zatím nestihla věnovat baculákům v míře, jakou si zaslouží, ale na ně také dojde. A kromě slavných lidí píšu o svém pokusu s xxl modelingem, o svém xxl životě, jak se stalo, že vypadám, jak vypadám, myslím si, co si myslím, jsem, kdo jsem.
 • Jaké máte reakce čtenářů - jsou spíše pozitivní, negativní, nebo něco mezi tím? A máte třeba nějakou menší základnu pravidelných čtenářů, například dalších baculek, které s vámi sympatizují, apod.?
Donedávna jsem měla veskrze kladné reakce od pravidelných čtenářů. Lidé se v nich svěřují s vlastními zkušenostmi s nadváhou, vyjadřují obdiv k mému sebevědomí, nebo v případě baculkomilů prostě jen obdivují baculatost. S událostmi posledních dní vzrostl počet negativních komentářů. S tím jsem ale počítala a nemám s tím problém.
 • Na Blog.cz, kde máte založen svůj blog, existuje specifická skupina tzv. pro-ana blogů, jejichž autorky si vedou deníčky o tom, co za den snědly a kolik by chtěly zhubnout. Jak se na tyto blogy díváte, přijdou vám například nebezpečné?
Na blogy pro-ana mám vyhraněný názor. Sice nepropagují anorexii jako takovou, propagují ale výrazné omezení příjmu potravy a vlastně vyhladovění organismu. Hubnutí hladověním podle nich neublíží, pokud se to nebude přehánět, pokud bude kontrolované. Kontrolovat hladovění je ale nesmysl a mám s tím vlastní zkušenosti. Při jednom svém hubnutí jsem hodně tančila a cvičila. Kila nechtěla jít dolů a já chtěla výsledky. Výrazně jsem omezila příjem potravy a výsledky se dostavily. A nebylo to nijak těžké, protože na hlad si člověk za chvilku zvykne a začne ho brát jako známku toho, že každým jeho okamžikem hubne. Bála jsem se nabrání kil a tak jsem jedla stále méně. Až se mi dělalo špatně, kdykoli jsem měla něco sníst. Byla jsem přesvědčená, že to je dočasná záležitost, že mám jídlo natolik ráda a tak těžce si ho musím upírat, že bych anorexii nikdy nedostala, a přece jsem se jí blížila. Včas jsem se vzpamatovala. Vyvázla jsem jsem se třinácti kily navíc a malou hormonální změnou, takové štěstí ale nemá každá dívka. Problém s blogy pro-ana je vůbec ta myšlenky hladovění, ať je jakkoli zabalená do kontroly. Radši budu dál neúspěšně zkoušet jiné metody hubnutí, než bych se vrátila k hladovění.
 • Pojďme se věnovat rozhovoru s vámi, který vyšel na iDnes. Zaujala mě v něm vaše formulace "...Asi jsem se zasekla ve svém baculčím světě a jeho pravidlech." Mám z toho pocit, že jste se smířila s tím, že vás lidé vnímají v prvé řadě jako BACULKU, a až pak jako Mirku Smolíkovou. Můžete to trochu rozvést?
Je to moje oblíbená věta. Vyrůstala jsem jako baculatá holka a do stále větší baculatosti, na svět se dívám jako baculka a sama sebe vnímám jako baculku. Celý můj svět určuje moje baculatost. Kdybych zhubla a přestala být baculkou, což se nikdy nestane, protože bych nikdy nezhubla tolik, abych měla normální postavu, ani bych tak moc zhubnout nechtěla, ale kdyby přece, tak nevím, kdo bych byla a jakým způsobem bych se dívala na svět . To je jako kdyby vás v životě nejvíc ovlivnil váš dědeček a někdo by vrátil čas a dal vám jiného. Byli byste někdo jiný. Znám jen baculčí pohled na svět a nedokážu si představit jiný. To jsem tou větou myslela a bohužel to málokdo pochopil.
 • Jak vlastně zmíněný rozhovor vznikl? Dostala jste se k němu přes váš blog?
Redaktorka serveru hledala informace o českém xxl modelingu a to ji přivedlo na můj blog. Požádala mě o rozhovor o xxl modelingu, xxl životě a vzhledem k názvu blogu o lovu partnera. S rozhovorem jsem spokojená až na titulek. "I my máme právo na kvalitního partnera, říká baculka Mirka." Jako bych po někom požadovala partnera. Nic takového bych nikdy neřekla, protože lidé si podle mě myslí, že mají automaticky právo na všechno, aniž by si to zasloužili, ten titulek jde proti mému přesvědčení. Na druhou stranu ho jako bývalý novinář chápu. Velké množství čtenářů pobouřilo, že si tlustá holka něco nárokuje, dali se do čtení, ještě víc se pobouřili, reagovali v diskusi, takže z tohoto hlediska to vše splnilo svůj účel.
 • Jaké další změny ve vašem životě vám blog přinesl?
Blog změnil celý můj život. Byla jsem spokojená se sebou už před jeho psaním, ale jak jsem psala o silnějších ženách a mužích, dívala se na jejich fotky, rozšiřovala svůj svět o jejich příběhy, stávala jsem se ještě vyrovnanější. Navíc jsem při psaní blogu požádala o rozhovor módní návrhářku, která mi nabídla spolupráci jako modelce. Ze dne na den jsem se ocitla na kurzu modelingu a prošla změnou vzhledu, který přesně odráží to, jak sebe chápu. Obnovila jsem svůj zájem o módu a přišly nové sny. Zatím o nich nebudu mluvit, ale prostě jsem teď někdo jiný a i můj život možná směřuje jinam.
 • U zmíněného rozhovoru s vámi na iDNES je rozsáhlá diskuse, která v době psaní tohoto článku obsahovala neuvěřitelných 1681 příspěvků. Sledovala jste tu diskusi, nebo vám na ní nezáleží?
Před pár lety jsem četla několik diskuzí na podobných serverech a vytvořila jsem si svou představu o přispěvatelích, proto jsem se původně nechtěla do diskuse dívat. Zvítězila ale moje zvědavost, jestli někdo pochopil, co jsem chtěla říct. Lidé, kteří to pochopili, přišli ke mně na blog a napsali mi to v komentářích nebo přes vzkaz autorovi. Kteří pochopit nemohli nebo pochopit nechtěli, ti v diskusi vyjádřili své pobouření nad čímkoli, nad čím se dalo. Většina vzkazů byly jen primitivní urážky bez myšlenky. Ty na mě nemají žádný vliv. Potěšily mě komentáře, které se mi bez nadávek snažily, i když někdy drsným způsobem, říct, abych se sebou něco dělala. Ti lidé nevědí, že dělám, to v článku nezaznělo, ale všeobecně mě potěšila jejich snaha, přestože nechápu jejich přesvědčení, že mě znají po přečtení jednoho rozhovoru na internetu nebo že mi mají co mluvit do života.
 • Proč si myslíte, že tam vznikla tak silná reakce? Nemůže to být kvůli tomu, že se tak trochu stavíte do kontroverzní polohy ženy, která se vzepřela všeobecnému kultu štíhlosti, a jde záměrně proti mainstreamu (viz kurz xxl modelek).
Prudkost reakcí má podle mě tři příčiny. Stavím se ke kontroverznímu tématu kontroverzním způsobem, to je první příčina. Ke kultu krásy máme každý vlastní postoj související s chápáním sebe sama, ten si hájíme, to je druhá příčina. Naprostá většina lidí nechápe můj postoj k životu, to je třetí příčina. Rádi svalujeme vinu na druhého a já otevřeně přiznávám, že obezita je z velké části moje vlastní vina. Rádi si stěžujeme a já si nestěžuju a ještě si dovolím být spokojená. Máme komplexy z nedokonalého vzhledu a já si obléknu něco, co by se štíhlejší dívky neodvážily, aby jim nešla vidět celulitida. A ještě ji nenechám ani vyretušovat a fotky uveřejním. To jsou postoje pro naprostou většinu lidí nepochopitelné.
 • Dočetl jsem se, že jste mladá (23 let), zatím studujete a navštěvujete kurzy xxl modelek. Na nudu si zřejmě stěžovat zatím nemusíte. Kdy by se podle vás měl mladý člověk nějak usadit a založit vlastní rodinu?
Některé ženy preferují kariéru a děti v pozdějším věku, jiné dokončí školu a mají děti. Záleží to na uvážení každého z nás a někdo potřebuje vyzrát, než se stane rodičem. Já sama bych nejdříve ráda dochodila školu. V rámci těchto dvou let chci stále intenzivněji pracovat na svých nových plánech. Po škole se jim dva roky věnovat, a pokud budu finančně zajištěná, můžu mít děti. Snad v té době budu i připravená přijmout zodpovědnost za dalšího člověka na světě a budu k sobě mít někoho, kdo mi s tou zodpovědností pomůže. Snad toho někoho najdu včas.
 • Jak se díváte do budoucna? Vyspělé západní země trápí problémy s narůstající obezitou populace a v Česku je to obzvlášť palčivý problém, patříme mezi nejobéznější národy na světě. Myslíte si například, že narůstající počty baculek a tlouštíků změní současný kult štíhlosti? Budeme se za 10 let běžně setkávat na obálkách módních časopisů se 120 kilovými modelkami?
Jestli lidstvo nezmění způsob svého života a nepřestane tloustnout, modelky xxl se stanou nejdříve realitou a následně nutností. Obezita je problém a je třeba s ním bojovat. Já obezitu nepropaguji a neříkám, že by se měla stát ideálem krásy. Já jen říkám, že ideál krásy by měl být tolerantnější a vidět krásu ve všech velikostech. Že to, že jsem tlustá, ještě neznamená, že nejsem krásná pro někoho, kdo má určitý vkus nebo že bych měla ležet v depresích, protože nezapadám do obecné představy o kráse. Můžu být spokojená se sebou a mezitím pracovat na zdokonalení. To je vzkaz všech modelek xxl.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | Web | 8. dubna 2010 v 12:05

Vážená slečno Smolíková, absolutně nebudu hodnotit Vaši krásu, jen se chci dotknout zdravotních rizik, které sebou obezita přináší.Obezita není jen estetický problém.V České republice má každý třetí dospělý nadváhu a každý pátý už je obézní. Právu to řekl profesor Štěpán Svačina, přednosta 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
„Varující je, že s obezitou a nadváhou se potýká už 13 procent dětí ve věku od 6 do 10 let. Ve věku 11 až 15 let je to 14 procent chlapců a deset procent děvčat. Zdravá strava je pro ně cizím pojmem,“ sdělil profesor Svačina. Podle něho obezita s sebou nese obrovská zdravotní rizika. „Obézní mají ve srovnání s lidmi s normální hmotností pětkrát vyšší riziko vzniku vysokého krevního tlaku, o polovinu vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, 1,8krát vyšší riziko vzniku rakoviny dělohy, sedmkrát vyšší riziko cukrovky. Lidé s výrazně vysokou obezitou se většinou ani nedožijí 60 let,“ soudí profesor. Od roku 2005, tedy za tři roky, stoupl počet Čechů s obezitou o pět procent, tedy zhruba o 425 000 lidí.Domnívám se, že přijmout postoj - baculek bude přibývat, tak se s tím smiřte, není to pravé, protože umírat na rakovinu (např. tlustého střeva, která je u 6 z 10 lidí neoperovatelná), infarkt, mrtvičku a další, ke kterým obezita přispívá, není to pravé. Vím, že diety nefungují, ani prášky nebo chirurgické zákroky. Ale vím o jednom způsobu, který funguje a pomáhá lidem zachrańovat životy. Držím Vám palce, abyste se správně rozhodla a nehazardovala se svým zdravím. Milan

2 blaidd blaidd | 8. dubna 2010 v 13:21

[1]: Nečetl jste článek? Je tam napsáno, ŽE NEPROPAGUJE OBEZITU, ŽE JEN CHCE ABY JI OSTATNÍ BRALI JAKO ČLOVĚKA I PŘESTO ŽE JE TLUSTÁ. A nevšiml jste si že psala, že se snaží zhubnout?

3 Janah Janah | Web | 8. dubna 2010 v 14:13

Souhlasím s názorem, že společnost by měla být tolerantnější k lidem, kteří jakkoli nezapadají do škatulky - mladý, krásný, hubený ;-)

4 Icave // ... z Mossy Plains Icave // ... z Mossy Plains | Web | 8. dubna 2010 v 14:42

[3]: Máš pravdu. Já mám kvůli tomu, že mám "výraznější pozadí" už tak dost velký problém... :/

5 Sííma Sííma | Web | 8. dubna 2010 v 17:58

Musim říct, že má hezký oči. :)

6 adela1200 adela1200 | Web | 8. dubna 2010 v 18:07

Myslim ze to byl rozhodne dobry rozhovor protoze ja oaobne nemam moc v lasce modelky ktery si hlidaj porad svou linii a pak sou z nich anorekticky i kdyz zase dyz nekdo trpi opravdu tezkou obezitou to tky neni upe ono ;)

7 Kojima Michiyo 小島 三千代 Kojima Michiyo 小島 三千代 | E-mail | Web | 8. dubna 2010 v 19:26

Zajímavý rozhovor... Myslím, že majitel komentáře č. 1 ví o čem mluví, ale neví, že to napsal trošililinku od tématu jejího blogu. Jinak je to velmi zajímavý rozhovor a majitelku blogu i chválím, je to dobrý způsob a navíc určitě dodá odvahu i jiným holkám (třeba mladším). :o) Škoda, že já mít nikdy rozhovor nebudu, veřím v to sice, ale anime nikho nebaví - akorát by pomlouvali :(

8 leni leni | Web | 9. dubna 2010 v 9:18

Blog je to pěkný, obsahuje spoustu zajímavých věcí. I autorka je pěkná (vážně, sekne jí to) a je fajn, že nemá ze své postavy mindráky. Přesto mám takový rozporuplný pocit, že obezita sama o sobě je poměrně nebezpečná nemoc, a podle mě by se s tím člověk neměl smiřovat. Aspoň na "nadváhu" by to snad vytáhnout šlo, nebo ne? I když samozřejmě chápu, že v tom můžou hrát roli dědičné faktory a jiné věci, ale pokud jsem četla pozorně, autorka mimo jiné uvádí i to, že je odmala líná cvičit, což teda není moc dobrý příklad pro ostatní "baculky". Ale... od toho tu asi soukromé blogy nejsou že...

9 wishero wishero | Web | 9. dubna 2010 v 10:03

Na ten blog chodím už dlhší čas.Páči sa mi :)

10 ethnea ethnea | Web | 9. dubna 2010 v 10:49

Na blog se urcite rada podivam, je to po dlouhe dobe zase neco uplne jineho. Autorka ma rozumne nazory a vypada velmi sympaticky.

11 Kiinka Kiinka | 9. dubna 2010 v 13:27

taky jsem tkzustá a nic si z toho n edělám ať si každej říká co chce :D fandík

12 Mrs. Koki Mrs. Koki | Web | 9. dubna 2010 v 13:51

Podle mě je to, co dělá správné. Podle mě je to moc hodná holka a určitě udělá velkou kariéru.

13 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. dubna 2010 v 13:53

Přesto, že já sama jsem vyžle a spíš bych potřebovala přibrat a nedaří se ( :-D ), je mi slečna velice sympatická. Ke všemu je to docela pěkná ženská, která si stojí za svým. ;-) Držím pěsti. ;-)

14 Žirafka Žirafka | Web | 9. dubna 2010 v 14:18

[1]: souhlasím, že je to zdravotně rizikové, ale podle mě je hl. myšlenka ta, že bychom neměli tyhle lidi odsuzovat, ptž za to často nemohou.

A jinak "baculku" obdivuju, že si stojí za svým a nestydí se. Já takové lidi neodsuzuji, takže ji přeju hodně štěstí. Ale do budoucna by stím asi něco dělat měla, protože je to nebezpečné...

15 Neutrální Neutrální | E-mail | Web | 9. dubna 2010 v 15:14

[1]:...nechápu... Tak pěkná a ostatně je to její věc. Fandím a obdivuji... :-)  :-)  :-)

16 anawy anawy | Web | 9. dubna 2010 v 15:43

nejdem komentovať obezitu ani nič podobné, len musím povedať, že mirka je veľmi pekná v tvári, určite krajšia ako niektoré vychudnuté dievčatá :)

17 Croftka Croftka | Web | 9. dubna 2010 v 15:46

No parádní :-) Aspoň vím, že i takoví lidi tu blogují :-) Jo a já sem absolutně přesný opak její váhy... podvíživa :D ale nebojte se. Vážím asi 46 kg na to že mám 14 let je to asi bída :-D ale mě to niajk nevadí... já totiž hrozně pomalu přibírám :-D

18 Lintu Lintu | Web | 9. dubna 2010 v 16:06

[16]: Souhlasím je opravdu krásná. Nedivím se že je modelka :).

19 Maruška Maruška | Web | 9. dubna 2010 v 17:37

Wow ten blog znám!Fakt jsme to ani nevěděla!

20 Neliss Neliss | E-mail | Web | 9. dubna 2010 v 17:56

[17]: Si píš, že je. :-P Mám 12 a vážim o dosť viac.:D

21 Nemilovaná Nemilovaná | Web | 9. dubna 2010 v 18:01

Velmi zajímavý rozhovor. Příjemná změna oproti předešlým poněkud fádním otázkám. Slečna mi přijde velmi sympatická a moc pěkná. Podle mě je špatné, že je iodeál krásy jen štíhlá postava.

22 Catarinqa Catarinqa | 9. dubna 2010 v 19:26

[1]: och :D celá prednáška o obezite.. ďakujeme! :-D

23 Michaela Vančurová Michaela Vančurová | Web | 9. dubna 2010 v 19:27

drsné :)

24 Andrís Andrís | Web | 9. dubna 2010 v 19:32

Fakticky drsný!! :D

25 Terka Terka | Web | 9. dubna 2010 v 19:55

zajímavý rozhovor se slečnou, která to má v hlavě srovnané. Přestože jsem sama kost a zase jenom kost, velmi chápu její přístup, protože nejsem zvyklá se v jídle omezovat a nikdy jsem neměla potřebu řešit, zda mi kachnička se zelím a knedlíky poškodí postavu nebo ne. Ale nechápu omezování se (v normální stravě, tu a tam sladkém, apod.) - přejídání se je špatné asi při každé postavě (člověku je těžko, mozek mu málo pracuje...). Osobně si myslím, že je dobré (ať je postava jakákoliv) udržovat trochu kondici, zdravého ducha, apod. sportem, aspoň si občas jít zaplavat, zaskákat při hudbě, projet se na kole, jít někam pěšky, apod..

26 Slečna z Měsíce Slečna z Měsíce | Web | 9. dubna 2010 v 19:57

Zajímavá slečna :-)

27 cz-disneychannel cz-disneychannel | 9. dubna 2010 v 22:52

[17]: Hmm dobrý :-) Já vážím 55 kg a je mi 12 (ale jsem kluk)

28 lllleon lllleon | Web | 10. dubna 2010 v 10:56

To já mám taky 40kg a je mi Jedenáct, ale měřím 163cm. :-|

29 Kat DeLuxe Kat DeLuxe | Web | 10. dubna 2010 v 16:17

no ja mam zase problem, ze som prilis chuda :/ vsade same, berte baculky medzi seba ale ked prejde okolo chuda holka, hned je anorekticka a bulimicka, to tiez nie je bohvie co aspon teda pre mna...

30 Míša Míša | Web | 10. dubna 2010 v 18:00

Konečně seriózní rozhovor. Mirce držím palce a závidím sebevědomí, sama mám problém s váhou a ráda bych to přestala řešit a začala si víc užívat život. Jsem moc ráda za tento rozhovor, protože je pro mně inspirující a taky proto, že je to po sérii nudných rozhovorů(samozřejmě nebyly všechny nudné,ale začínaly být všechny na jedno brdo), konečně zase něco zajímavého. :-)

31 Alue Alue | E-mail | Web | 11. dubna 2010 v 10:55

[5]: To bude retuš :)

32 Zlatka Zlatka | Web | 11. dubna 2010 v 12:26

[28]: Ldyž měříš 163 cm a vážíš 40 kg, tak musíš být pořád stejně štíhlá... mně je skoro 15 a měřím 155cm a o své váze raději ani nemluvím :D

33 Anet Anet | 11. dubna 2010 v 18:28

[31]: ty máš asi nějaký problém se sebou, když potřebuješ slečnu shazovat.

34 prziiznivciaodpuurciladyvanilky prziiznivciaodpuurciladyvanilky | Web | 12. dubna 2010 v 1:21

[28]: to teda rosteš rychle

35 monyka monyka | Web | 14. dubna 2010 v 13:29

ještě že existuje někdo,kdo to má v hlavě v pořádku:)slečna je moc krásná a moc jí obdivuju,sama vím co to je nezapadat do tý "NORMÁLNÍ" skupiny lidí a taky dobře vím,jak někteří lidé,kteří nedokážou akceptovat to,že někdo se neřídí danou módou,mírama nebo vzhledem ,který je právě in,dokážou být pěkně hnusní,proto jí strašně moc držím palce,ať jí vydrží být tím chce být a nenechá se nikým zblbnout ;-)

36 Sharon Sharon | Web | 15. dubna 2010 v 17:55

[5]: je hezká celá :) bez ohledu na to jestli je tlustá nebo hubená x)

37 Shara Shara | E-mail | Web | 15. dubna 2010 v 20:21

Zajímavý rozhovor. Naprosto pravdivý.

38 Kojima Michiyo 小島 三千代 Kojima Michiyo 小島 三千代 | E-mail | Web | 16. dubna 2010 v 17:31

Heh. Já vážím 30kg a je mi 12. Jsem holka :D

39 sarah9876 sarah9876 | 18. dubna 2010 v 0:39

PRAVDA JSTE KRASNA JAKA JSTE PROC SE MENIT KVULI NEKOMU CLOVEK VAS MA MIT RAD MILOVA BRAT KAMARADIT SE SVAMI AT JSTE JAKA JSTE :-)  ;-)  8-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama