Výsledky výzkumu blogerů

20. ledna 2010 v 13:58 | Lukáš Blinka |  Novinky

V září 2009 jste se měli možnost zúčastnit výzkumu blogerů, o kterém jsme informovali na našem blogu. Následující článek přináší základní shrnutí získaných výsledků, tak jak ho připravili vědci z Institututu výzkumu dětí, mládeže a rodiny.


(Pokračuje text výzkumníků, pozn. Standa).

V tomto článku bychom Vás rádi seznámili s některými výsledky výzkumu zaměřeného na blogy a blogování v ČR.

Výzkum byl proveden na základě online dotazníku, vyvěšeného na Blog.cz. Dotazník vyplnilo 735 bloggerů. Některé základní údaje o účastnících tohoto výzkumu jsou uvedeny v následujících grafech.

Mezi účastníky je na první pohled viditelná převaha bloggerů ve věkovém rozmezí 9-25 let. Toto zastoupení dobře odpovídá skutečnosti, že internet v současnosti stále užívá především mladší generace. Přestože internet je na určité základní rovině běžně využíván velkou částí populace (např. posílání e-mailu v zaměstnání), další možnosti a funkce, mezi něž patří právě blogování, jsou oblíbené především u mladších uživatelů. Je tomu tak např. díky lepší schopnosti zacházet s počítačem, výhodnějším časovým možnostem, ale také tím, že v této generaci je práce s médii do značné míry již delší dobu samozřejmou součástí života.

Mimo toto věkové rozložení dále může překvapit převažující podíl žen-bloggerek. Opět se zde odráží obecný trend, kdy se v naší kultuře blogům z větší části věnují právě ženy (či dívky). Důvodů může být hned několik. Mluví se o větší komunikační aktivitě žen, o jejich menší zdrženlivosti ve vyjadřování (a to i u osobnějších témat), ale také bývá zmiňováno psaní deníků, kterému se tradičně věnovaly převážně dívky a ženy.

Dále je třeba uvést, že mezi účastníky převažovali poměrně aktivní bloggeři. Práci na blogu se téměř polovina účastníků věnuje denně a třetina alespoň několikrát do týdne, přičemž blogování je popisováno jako jedna z jejich oblíbených činností. Kromě úprav vlastního blogu je hodně času věnováno i čtení blogů dalších lidí (především přátel, online známých a přátel i zcela cizích bloggerů).

Po tomto kratším úvodu bychom nyní představili některé významné skutečnosti, na které jsme se ve výzkumu zaměřili. Nejdříve jsme přemýšleli o komunikační stránce blogování. Přestože blog není používán k bezprostřednímu rozhovoru (na rozdíl od ICQ či Skypu), zajímalo nás, jestli mají bloggeři nějaký vztah k lidem, kteří si jejich blog prohlížejí a čtou. Ukázalo se, že čtenáři blogu, jejich názory a reakce jsou pro bloggery poměrně důležité. Psaní blogu tedy není jen soukromou činností, porovnatelnou např. pouze s vedením deníku, ale je opravdu určitým druhem komunikace. A to komunikace poměrně příjemné, neboť čtenáři blogu jsou popisováni jako lidé, kteří bloggera "berou" a často pro něj mají dokonce větší pochopení než lidé, s nimiž se stýká v reálném životě. Vedení blogu má proto pozitivní význam pro život bloggera; bohužel se ale plně neprokázalo, že by blogování mělo pozitivní vliv i na to, jak blogger vychází se svým okolím.

V této souvislosti nás samozřejmě také zajímalo, koho vlastně bloggeři považují za své čtenáře. Většina bloggerů se domnívá, že jejich blog čtou především lidé, s nimiž se znají pouze online, dále pak cizí lidé (tedy čtenáři, s nimiž nemají žádný kontakt) a o něco méně pak přátelé či kolegové/spolužáci.

Blog je tedy podle názoru bloggerů často čten lidmi, které si blogeři sami vybírají za své přátele, jak v reálném životě, tak i online. Není proto používán ke komunikaci se všemi lidmi z okolí, ale je do značné míry určen pro okruh osob, které si blogger sám vybírá. To odpovídá dalšímu obecnému trendu online chování, kterým je současné využívání více online komunikačních kanálů (ICQ, e-mail, Skype, Facebook...). Způsob jejich použití si přitom každý přizpůsobuje podle vlastních představ a potřeb. Někdo si například s kolegy v práci píše především přes ICQ, e-mailovou adresu dává téměř každému, ale přes Skype mluví pouze s nejbližší rodinou. Účastníci výzkumu nám potvrdili, že sami běžně používají různé online nástroje, díky nimž lze komunikovat a navazovat vztahy. Z nich je nejvíce využíván e-mail, velmi často jsou dále používány i instant messengery (např. ICQ) a online sociální sítě (např Facebook).

Pokud je ale blog určen jen pro určitý okruh lidí, které blogger často osobně vůbec nezná, může být způsob jeho projevu či chování odlišný od toho, jaký je v reálném životě? Toto téma se v souvislosti s internetem objevuje poměrně často. Většina z nás si už někdy položila otázku, jestli je ten člověk "na druhé straně" skutečně takovým, jakým se nám na obrazovce počítače jeví. Obecněji se pak na toto téma diskutuje se o tom, nakolik jsou život na internetu a v reálu propojeny a jakým způsobem se ovlivňují.

Náš výzkum nabízí hned několik odpovědí, které však ihned vyvolávají další otázky. Podle výpovědí účastníků výzkumu je totiž jejich chování a vyjadřování na blogu většinou stejné jako ve skutečnosti. Na druhou stranu je ale pro významnou skupinu blog možností, jak být více sami sebou (v porovnání se skutečným životem).

Jak si lze tyto dvě částečně protikladné odpovědi vysvětlit? Jedním z možných vysvětlení je, že lidé opravdu mohou mít pocit, že se prezentují stejně jak na blogu, tak v realitě. Na blogu se však mohou věnovat především věcem, které jsou pro ně osobně důležité (např. koníčkům, zájmům, tématům k diskuzi). Na blogu se jim také většinou lépe projevují pocity a emoce a dokáží se lépe vyjadřovat.

Jednoduše řečeno - díky blogu se mohou ukázat takoví, jací opravdu jsou, což se však nemusí lišit od toho, jak se obecně chovají mimo internet. Zásadní rozdíl je v tom, že v reálném životě musí dávat mnohem větší prostor ostatním, což jim znemožňuje plně se projevit.

Na závěr bychom se chtěli věnovat ještě jednomu významnému tématu, kterým je otázka možných rizik spojených s blogováním (a s užíváním internetu celkově). U online rizik jsou známé např. útoky na bezpečnost systému v podobě virů či hackingu, méně se však mluví o rizicích spojených se zveřejněním osobních informací. Ptali jsme se proto bloggerů, jaké osobní údaje mají umístěny na svém blogu. Ukázalo se, že většina blogerů je spíše opatrná v poskytování osobních dat a poskytuje jen informace, neumožňující přímou identifikaci (např. jen křestní jméno, ale nikoli příjmení).U zveřejňování informací se ukázala větší otevřenost ke zveřejnění online kontaktů, které jsou uváděny poměrně častěji nežli kontakty vedoucí k reálné osobě bloggerů (např. mnohem častější je uvedení Skype adresy než telefonního čísla). Tato opatrnost však zřejmě nesouvisí pouze s uvědomováním rizik (pětina bloggerů se vůbec neobává zneužití osobních informací), ale spíše s celkovým hodnocením online prostředí, především stále přítomnému (i když již ne převažujícímu) pocitu anonymity na blogu. I to pak přispívá k zveřejňování osobních či intimních informací, které mohou být snadno zneužity. A bohužel je třeba uvést, že čtvrtina bloggerů se již se určitým typem zneužití informací vystavených na blogu osobně setkala.

Tímto bychom náš článek zakončili. Současně bychom zde chtěli poděkovat všem, kteří věnovali čas a energii vyplnění dotazníku a umožnili tak realizaci tohoto výzkumu.


 

39 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ally Ally | Web | 20. ledna 2010 v 14:03

Zajímalo by mne, jestli by výsledky byly stejné i v případě, že by se průzkumu zúčastnili všichni zaregistrovaní na blog.cz. Těch necelých 800 je přeci jen dost málo na jakékoliv závěry.

2 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 20. ledna 2010 v 14:09

tý jo...tady si člověk uvědomí jak je starý  :D  :D  :D

3 Princess_AjinQa Princess_AjinQa | Web | 20. ledna 2010 v 14:24

:-D

4 Call Call | Web | 20. ledna 2010 v 14:30

[1]: Přesně tak, dotazník by se mohl zobrazovat třeba při přihlášení na blog.cz, aby to bylo objektivní.

5 Nelly Nelly | Web | 20. ledna 2010 v 14:40

Zajímaví to s tím emailem a věkem

6 andul andul | Web | 20. ledna 2010 v 14:40

[4]: Myslím, že by vůbec výsledky dopadly jinak, kdyby dotazník vyplňovali blogeři z jiného serveru. Přece jenom - blog.cz je taková uzavřená komunita :-D

7 Nelly Nelly | Web | 20. ledna 2010 v 14:46

[5]: Ale nejvíc se mi líbí jak ženy vydrtily muže :D

8 Taychi Taychi | Web | 20. ledna 2010 v 14:47

To ano....ale co ti co nemají na takové věci čas?xD

9 Kája Kája | Web | 20. ledna 2010 v 15:02

Tak vidím, že většinou patřím k té největší části :-)

10 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 20. ledna 2010 v 15:26

[7]: s tím vydrcením je to docela smutné ... skoro samé ženské  8-O  :-)

11 Catarinqa Catarinqa | 20. ledna 2010 v 15:44

[10]: ale nooo  :D  :D

12 Angie Angie | Web | 20. ledna 2010 v 15:50

docela tragické je, že pětina bloggerů se ani neobává zneužití osobních informací, kdyžto čtvrtina se s tím setkala osobně.
Dost zajímavé je, že drtivé většině bloggerů se vyjádřuje lépe na blogu. Ono se tomu ani není proč divit. Líbila se mi věta v článku: "Zásadní rozdíl je v tom, že v reálném životě musí dávat mnohem větší prostor ostatním, což jim znemožňuje plně se projevit" Výstižné.

13 Storyteller Storyteller | Web | 20. ledna 2010 v 16:03

No, vzhledem k tomu, že je blogů 1 000 000, tak nevím, jestli je ta tisícovka hlasujících relevantní. Bude tam určitá odchylka.

14 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 20. ledna 2010 v 16:04

Spíš by me zajímalo stáří blogu, tzn. jak dlouho blog funguje než spadne do propadliště dějin (hřbitoff písmenek).
A též tématika blogu.

15 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | Web | 20. ledna 2010 v 16:35

Zajímavé výsledky, dotazník jsem vyplnila, ale dávno jsem na nej úplně zapomněla:D

16 Shibíí ^^ Shibíí ^^ | Web | 20. ledna 2010 v 17:09

Dost zajímavé..

17 Croftka Croftka | Web | 20. ledna 2010 v 17:20

Jo! Ženský mají víc blogů než chlapi!!! Jo! Fakt to člověka potěší :-)

18 Sen Sen | Web | 20. ledna 2010 v 17:21

Som rada, že som sa do tohto "projektu" (ak to tak môžem nazvať) zapojila :) A mám taký pocit, že som vždy "hlasovala" za "väčšiu plochu" v grafe... je naozaj zaujímavé, že veľa ľudí, ktorí majú blog, sú podobní mne alebo ja im... blog je možno naozaj len "nástroj", ktorý pomáha ľuďom, ktorí si nerozumejú s ostatnými v "reálnom" živote... no rozumejú si s tými, ktorí majú svoj blog.

19 pseudoINTELEKTUÁLKA pseudoINTELEKTUÁLKA | Web | 20. ledna 2010 v 17:23

Nějaký takový dotazník jsem někdy už vyplňovala, ale to jsem ještě nebyla na blog.cz, ale blogovala jsem na vlastní doméně. To by mě právě zajímalo, uživatelé kterých blogovacích systémů se průzkumu zúčastnili (jenom ti z blog.cz?). Je jasné, že blog.cz využívají především desetiletá děvčata. Já znám ale velkou spoustu mužských bloggerů, kteří ale nevyužívají těchto služeb, nýbrž blogují na vlastním webu a jsou to blogy odbornější - technické, politické... Proto mě výsledky docela zarazily. Podle mě není blogování jen trendem pro patnáctiletá děvčátka.

I když i to je zajímavé. Když si představím sebe v devíti letech. Běhala sem po vsi, jezdila na kole a hrála s klukama na schovku. A teď takový holky blogujou. Počítač jsme si domů pořídili až když mi bylo nějakých 14. A jsem tomu i docela ráda, protože sem si užila bezva dětství. Jsem ráda, že jsem ho nestrávila u počítače.  :-P

20 Bláznivá^^ Bláznivá^^ | E-mail | Web | 20. ledna 2010 v 17:24

Souhlasím s TlusŤjochem [14]: :-)

21 Nelly Nelly | Web | 20. ledna 2010 v 17:25

[19]: Pravda např mě je 10

22 Zuzulin Zuzulin | Web | 20. ledna 2010 v 17:25

Myslím ale, že je smutné, když si lidé myslí, že se jim lépe vyjadřuje na blogu než ve skutečnosti...Vždyť je to něco úplně jiného! Jiné emoce a jiné podání si posluchače... A většina přiznala že ano, že jim to jde lépe...To je myslím velký zkrat...

23 Saskie^^ Saskie^^ | Web | 20. ledna 2010 v 17:28

Zajímavý článek.. A taky docela dlouhý.. Hlasování jsem se ale nezůčastnila a je mi to možná i trochu líto, ale co.. :-) Ženy rozdrtily muže? A přesto znám tolik blogů, možná i víc, které vlastní kluci i muži :-)..

24 Ally Ally | Web | 20. ledna 2010 v 17:42

[19]: Tak to jsme dvě :) Počítač přišel domů až když mi bylo třináct a že existuje nějaký internet mi došlo asi v sedmnácti na hodině informatiky :) Domů jsme hozavedli když mi bylo 21, a na vlastním počítači ho mám měsíc :)

25 david-r92 david-r92 | Web | 20. ledna 2010 v 17:44

Fakt dobrý článek - pod článkem se ukázalo, že ho fakt psali odborníci z univerzity...

26 Aprílčanka Aprílčanka | Web | 20. ledna 2010 v 17:49

muži sú tu menšina! už žiadna diskriminácia žien!  :-D  :-D
tohto projektu som sa zúčastnila tiež a zistila som, že patrím do väčšiny  ???

27 Benji Benji | Web | 20. ledna 2010 v 18:52

Taky jsem vyplňovala :D. Zajímavé výsledky,..

28 An!tTa An!tTa | Web | 20. ledna 2010 v 18:56

Vzpomínám, že jsem se také účastnila :-)

29 _LaDy_MaTinQa_ _LaDy_MaTinQa_ | Web | 20. ledna 2010 v 19:06

Tak to je dost dobrý:D

30 MAKY.OREL MAKY.OREL | Web | 20. ledna 2010 v 19:16

[19]: To mi povídej. Mi měli počítač sice už v mém útlém věku ale bez internetu. Taky jsme ráda. Když vidím tu dnešní drobnou mládež (jsem už jak ti důchodci XD) tak se nestačím divit jak tahle věc gumuje mozek... Ufff. Vážně díky našim, že nás od počítače odháněli.
I když věk blogerů je taky jednoznačným důkazem toho, že nemůžeme na tohmle serveru čekat ani v budoucnu příliš zázraků, co se kvality blogů týče...
Jinak politování, že na blogu chybí chlapi... Ty by tady zřídili pořádek  :-D

31 Tereesek Tereesek | Web | 20. ledna 2010 v 20:38

Na tom jste si dali vážně hodně záležet! Je to hrozně zaqjímavé.. navíc já miluji všelijaké grafy!

32 Sarah Sarah | Web | 20. ledna 2010 v 20:54

[31]: pojď na VŠE a grafy už nebudeš chtít v životě vidět :-D

33 Kojima Michiyo 小島 三千代 Kojima Michiyo 小島 三千代 | E-mail | Web | 20. ledna 2010 v 21:03

Je to zajímavé... Ale i tak... Dá se stím počítat 100%??

34 Kvakva Kvakva | Web | 20. ledna 2010 v 21:17

zaujímavé :)

35 pseudoINTELEKTUÁLKA pseudoINTELEKTUÁLKA | Web | 20. ledna 2010 v 21:43

[32]: Pravda pravda! :-D

36 Capricorn Capricorn | Web | 20. ledna 2010 v 21:48

[19]: Závidím ;-) Nejsem sice pořád na blogu, ale jsem denně na počítači.. Je mi 14 :-) Štve mně to, pořád jsem u pc, nic jinýho nedělam.. V Praze se da podniknout mnoho věci, ale nějak jsem na to lína :-D

37 wowismylifee wowismylifee | E-mail | Web | 20. ledna 2010 v 22:03

to muselo docela tad práci :)všechno tohle atd.....

38 Sarah Sarah | Web | 20. ledna 2010 v 22:42

[36]: já jsem taky z těch starších, co net měli pořádně až v 19, a že bych toho zrovna ve 14 moc podnikala, to se říct nedá. Naopak až když jsem na netu potkala lidi se stejnými zájmy, tak jsem mohla začít provozovat to, o čem jsem dřív jen snila :-D

Podle mě na tom jeslti máš blog vůbec nezáleží, když máš povahu na to jít ven, tak tam prostě jdeš. Kdybys neměla net, tak by si třeba koukala na tv nebo tak něco

39 AjA AjA | Web | 20. ledna 2010 v 23:36

hm, vysledky me neomracily, stejne jako me v dobe, kdy jsem vyplnovala dotaznik, neomracil referencni clanek autoru...tam statistika vice nez pokulhavala...

pokud byl cilem vedcu vyzkum blogu a blogeru v CR, jak je uvedeno v uvodu jejich pojednani, tak prvni kritickou chybou bylo to, ze si jako jediny objekt sveho zajmu zvolili pouze jednu blogovaci plaformu - blogy vznikajici napriklad pod hlavickou idnes budou mit jinou profilaci nez blog cz...zcela urcite by se zmenila jak vekova struktura blogujici populace, tak pochopitelne i profil dosazeneho stupne vzdelani.... toto pojednani povazuji jako za sondu do taju blog ce zet, ktery je zkresleny mnoha faktory, pocinaje ochotou respondentu napr.

stejne tak provadet analyzu stupne dosazeneho vzdealani, pokud vim, ze mam 61% osob do patnacti let veku, a z dosti vysokeho procenta osob ve veku 16-25 let bude dosti vysoky podil jedincu, kteri nemaji dokoncene stredoskolske vzdelani, tak logicky budu mit obrovsky podil lidi se zakladnim vzdelanim.... nastaveni vekovych skupin nebylo uplne stastne, pokud se sledoval i stupen dosazeneho vzdelani...no, nebudu kritizovat, delat vyzkum je opravdu narocne, ale tento se mi nepozdaval uz v zacatku, proto jsem si dotaznik vyplnila, a vysledky...odpovidaji onem nedostatkum....rozhodne to nelze povazovat za prurezovy vyzkum blogu a blogovani v CR...

40 Lukas Blinka Lukas Blinka | 21. ledna 2010 v 11:07

Proč si myslíte, že výzkum probíhal jen na této platformě? To, co bylo zde sesbíráno, je i zde prezentováno. K Vašim výtkám: že budemem mít 61% do 15 let jsme nemolhi vědět bez výzkumu, proto bylo nutné se ptát i na dosažené vzdělání. Uvažujte prosím o logické návaznosti.

Tento mini článek není vědecký, jen ilustrační. Měl za cíl obeznámit blogery z blog.cz o celkovém blogování na blog.cz. Nic víc, nic míň. Proto Vaše výtky jsou neadekvátní.

Pokud máte zájem, můžu poslat i jiné, starší a vědecké články o blogování, které jsme vyprodukovali (jsou v angličtně, upozorňuji).

41 Icave // ... z Mossy Plains Icave // ... z Mossy Plains | Web | 21. ledna 2010 v 11:12

:D To jsem netušila, jak to na blogu je... :D Ale taková převaha ženského pohlaví... :D

42 Terka Terka | E-mail | 21. ledna 2010 v 11:52

[40]: Ježiši, fakt? Hrůza děsss, ač to z vašeho výzkumu zřejmě nevyplývá, najdou se tu i uživatelé, kteří anglicky umí :-D

Zkreslené a nicneříkající je to jen proto, že byl výzkum umístěn na této stránce, kde diskutují a působí především bezprizorní náctileté dy(d)linky, protože ti normálnější uživatelé nemají potřebu se projevovat v anketách a článcích typu "dejte přátelům k Vánocům svůj blog", "co jste nedostali k Vánocům", "navrhněte logo blogu" a "myslíte si, že máte rádi svůj blog"? A nějaká anketa se pak už mezi tímto vším ZTRATÍ.

Kdybyste si dali práci a nějakou dobu se na blogu.cz (nikoliv jako bloggeři, stačilo by hledat a pozorně číst) vyskytovali, možná byste přišli na to, že dospělých, vystudovaných nebo studujících VŠ lidí je tu hafo. Akorát nahlas neřvou v každé anketě, nemají viditelnou podporu ze strany blog.cz (protože nejsou ten pravý zdroj propagace), který se stále více stylizuje do infantilní služby pro infantilní lidičky. Tito lidé bloggují na různá témata, mají svůj okruh čtenářů a dokonce (!) je mezi nimi spousta mužů!

A neprobíhal-li výzkum jen na blogu.cz, tím hůř. O to roztříštěnější, méně vypovídající a více plytké to je. Dáte-li dohromady tisíc lidí, kde je mix lidí z více domén, tak dostanete nějaký reprezentativní vzorek??! Chachacha! Toto bych si netroufla odprezentovat ani na obyčejnem marketingu, natož na sociologii.

43 Terka Terka | E-mail | 21. ledna 2010 v 11:57

[19]: Přesně. Počítač byl doma od mých 14, internet od 17. Dětství a dospívání jsem měla (do cca 14 jsem netušila, že něco jako internet existuje!) nádherné. Měla jsem kamarády, se kterýma jsem se viděla reálně, měla jsem fantazii, protože jsme si museli zábavu a hry (ať už venku nebo doma) vymýšlet, četla jsem a díky všem těm zážitkům, skutečně prožitým legráckám, chvílím stráveným se skutečnými lidmi (a ne čuměním do počítače) se cítím bohatá a za nic bych neměnila. A chci aby moje děti měly stejné mládí. Počítačům, mobilům, mp3, atd. se samozřejmě už dnes nelze vyhnout, od malička budou vědět, že to existuje, budou to muset mít nějak k dispozici, aby nebyli v kolektivu úplnými outsidery (ostatní děti umí být v tomto dost kruté), ale nikdy je nenechám, aby tam trávily hodiny, aby se neuměly zabavit bez toho, aby znaly své kamarády jen internetovými přezdívkami, atd.

44 Lukas Blinka Lukas Blinka | 21. ledna 2010 v 12:46

[42]:
Terko, dobrá, když už chcete kritizovat, dám si tu práci, abych Vám odpověděl.
Blogy já osobně studuji 3 roky, blog.cz mám nastudovaný velmi dobře. To, že jsme studovali i jiné servery (mimochodem, nejen v Česku) tady nepatří - zde prezentovaný výsledek (čisté frekvence, žádná statistika) je založeny jen na odpovědích z blog.cz - žádná roztříštěnost. Samozřejmě, vzorek je samovýběrový, žádná sláva. Nicméně v kombinaci sjinými metodami a jinými vzorky máme poměrně přesná data a znalosti o situaci blogování v ČR (a nejen tam).
Skrze mé jméno a jména kolegy a kolegyň pod článkem se prokliknete na náš profil na MU, kde jsou i publikace. Je jich dost. Pokud tedy máte nějaké znalosti, dovzdělejte se tam. Pak budu velmi rád pokračovat v diskusi.
LB

45 Nelly Nelly | Web | 21. ledna 2010 v 13:43

Vy tu mluvíte o náctiletých kopíračkách, ale mě je třeba 10 a nekopíruju...nehažte všechny do jednoho pytle...

46 magieomagii magieomagii | Web | 21. ledna 2010 v 14:01

No tak vidím že blogují hlavně malé děti.Ale nejsem proti tomu naopak.Alespoň nehrají na internetu žádný střílečky a když něco píšou na blog tak si třeba i procvičí poravopis. :-)  :-)  :-)  :-)

A navštivte můj blog prosím :-D  :-D  :-D

47 Buchtík Buchtík | E-mail | Web | 21. ledna 2010 v 14:10

Byl jsem zvědavý na výsledky tohoto výzkumu..docela mě překvapilo kolik % dívek tu mezi námi bloguje :-)
Nicméně vzhledem k tomu jak malé procento aktivních bloggerů se tohoto výzkumu zúčastnilo, tak těm výsledkům tak úplně nevěřím..

48 veverka1991 veverka1991 | Web | 21. ledna 2010 v 15:27

jů, paráda, koukám, že holky blogy uplně převálcovaly nad klukama :-D

49 Žirafka Žirafka | Web | 21. ledna 2010 v 15:42

No dobrý, ale když je logické, že většina je do 25 let, nejvíc procent jen do 15, tak asi nemůže mít někdo už hotovou vejšku ne?? To teĎ vypadá, jako že blogujou jen né moc vzdělaní lidé :D

50 AjA AjA | Web | 21. ledna 2010 v 16:20

[40]: DOmnivam se tak na zaklade Vami udane informace v uvodu, vsak si ji prectete sam - mozno by stacilo zminit ukazka dilcich vysledku pro domenu blog.cz a uz by to vypadalo jinak, ze ano.  Ve svem komentari mimojine vyjadruji svuj nazor, ze se jedna spise o sondu do taju blogu ce zet, a to jeste ne uplne presnou. Prave s ohledem na zpusob sbirani dat do dotazniku - viz komentar od Terky.

Co se tyce me namitky proti procentualnimu zastoupeni - tam je to velice logicke - v momente kdy pripravuji dotaznik na nejakou cilovou skupinu, zpravidla o te skupine neco malo vim, neni to uplne na blint. Kouknu-li se na sto nahodne vybranych blogu na blog ce zet, zjistim opravdu velmi hrubym odhadem, jak ma cilovka vypada. Je-li jednim z mych sledovanych ukazatelu i dosazeny stupen vzdelani, rozhodne si nebudu delat vekove skupiny po desetiletich - to mi vysvetlete, jak ze skupiny 16-25 odfiltrujete devataky, stredoskolaky z ucnaku, prumyslovek, maturanty, ukoncene SS vzdelani, ukoncene SS vzdelani s maturitou, bakalarsky stupen, magistersky stupen, nerku-li doktorsky stupen na urovni maleho doktoratu. To se mi zda jako nerealne. Hranice urcena alespon podle prumerneho veku ukonceni urciteho typu skolni dochazky by se mi zdala relevantnejsi.

Mozna by bylo dobre se zamyslet nad tim, jestli by konstruktivni kritika jednoho z respondentu Vaseho dotazniku nebyla zajimava k zamysleni. Publikacni aktivity jsem si pochopitelne prosla jiz v dobe, kdy byl dotaznik zde zverejnen - IS MUNI je celkem dobra informacni databaze, a poznamku o anglickem zneni nekterych clanku budu velkoryse prehlizet, tou  byste totiz mohl urazit nejednoho ctenare tohoto blogovaciho serveru.

Nikdo po Vas na teto urovni neceka clanek aspirujici na otisteni v Nature, ani nikdo neocekava, ze zde budete uverejnovat data, ktera jeste nebyla publikovana v relevantnich odbornych periodicich, ale mozna by si Vasi respondenti na teto platforme zaslouzili ponekud kvalitnejsi vystup, kdyz uz stravili cas vyplnovanim onoho velmi dlouheho dotazniku.

PS: v poslednim grafu Vam chyi jednotky, intimni fotografie pravdepodobne nezverejnuje 1,2 hrusky, ale pravdepodobne 1,2% respondentu na blog.cz

51 AjA AjA | Web | 21. ledna 2010 v 16:33

[44]: :) a frekvencni analyza neni snad statistickym nastrojem? :) pan docent Dusek by se asi hruzou osypal

52 Lady_Sweet =^_^= Lady_Sweet =^_^= | Web | 21. ledna 2010 v 17:26

ten obrázek na začátku mě dostal :) miluju žabičky :)

53 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 21. ledna 2010 v 18:03

[40]: hmmmmm ... ilustrační, tedy k ničemu. Co jsem se dozvěděl? Prakticky nic, co bych už nevěděl z vlastní zkušenosti.

54 nightmarexxx nightmarexxx | Web | 21. ledna 2010 v 18:58

zaujimavy prieskum :) a som prekvapena ze uz take mlade kocky bloguju :D ja som v deviatich nevedela naco je internet a o pocitacoch som si myslela ze sluzia iba na rozoberanie lebo moj ujo to stale robil a vzdy tam nieco menil :D ae neviem ci je tento prieskum uplne presny... ved sa ho nezucastnili vsetci a niektori bloguju aj na inych serveroch... ale dobre vediet :)

55 Terka Terka | E-mail | Web | 21. ledna 2010 v 20:29

[44]: a [50]: Mě text u toho dotazníku zmátl stejně. Nemluvě o tom, že samotné umístění dotazníku je ovlivňováním jeho výsledku... protože starší uživatel (není-li právě extrémně znuděný jako já dnes) prostě nemá důvod klikat na článek "nechte se testovat". Články blogu.cz jsou z 90 procent populární propagací, která jde na ruku mladšímu osazenstvu, takže uživatelé, kteří nechtějí diskutovat, proč mají rádi svůj blog a rozplývat se nad kláásňoučkými krvavými návrhy na logo, tam prostě nechodí. Projít si diskuse pod podobnými články, které administrační tým blogu.cz publikuje, zjistíte (max. za pět minut, neřku-li za tři roky), že je čtou (resp. komentují) povětšinou děvčátka ze základních škol. To je jako dělat výzkum, kolik je ve společnosti kuřáků, v hospodě. Toto jste zřejmě ovlivnit nemohli, ale ve vašem zájmu to být mělo. Aby byl dotazník, ať už svým názvem (věcný, jasně dávající najevo, že tentokrát nejde o blbost pro teenagery) či zařazením, dostupný všem. Co se týče relevantnosti, na kvantitativní výzkum je vzorek malý. Od zveřejnění dotazníku a uvedení výsledku sice uběhly tři měsíce, ale asi jste neměli možnost ovlivnit to, abyste získali více dat a abyste si zajistili maximální relevantnost, tj. aby poměr jednotlivých skupin mezi odpovídajícími odpovídal skutečnému poměru mezi bloggery - jinak to skutečně nemá žádnou vyšší hodnotu než pro toto zveřejnění, kde vám čtenářky podobných článečků věnují zpětnou vazbu v podobě toho, že budou achat, jak "holky porazily kluky".

To, že se autoři zabývají blogem.cz dlouhodobě, z toho, jak podcenili získávání relevantních dat, příliš nevyplývá. Pokud bych zveřejnila podobnou "anketku" na svém blogu (blbý, ale ilustrační příklad), bude 90 procent respondentů VŠ studujících nebo VŠ dostudovaných. Polovina čtenářů a komentujících (uvážím-li v rámci blog.cz) budou muži. Vzhledem k tomu, že mám x-násobně menší návštěvnost, by samozřejmě vypovídající hodnota klesla o desítky procent. Ale vzhledem k oslovenému publiku (typu publika) to vyjde nastejno.

Vzkaz o vzdělávání se v oblasti blogů budu velkoryse přehlížet. Jen snad, že s podobně relevantním výstupem, jako je tento, by mne vyrazili i na pseudopředmětech jako je retail marketing (kde se mj. řeší otázky výzkumů a toho, jak udělat, aby měly nějaké praktické použití, což je minimálně stejně důležité jako znalost blogů v ČR a zahraničí) na "nejtěžším gymplu v Praze".

56 MaxRider MaxRider | Web | 21. ledna 2010 v 20:42

jsem s výsledky docela spokojen, ikdyž pár věcí mě udivilo (že má blog tak málo mužů) a to jsem jeden z té tenoulinké čárečky  :-D  :-D

57 kappa kappa | Web | 21. ledna 2010 v 21:18

zistenia sú akiste zaujímavé, ale myslím že sa dali predvídať (:

58 whitebeard whitebeard | Web | 21. ledna 2010 v 22:20

[44]: ale božínku, Vy jste se nám snad i urazil?..sorry, ale ten "průzkum" je opravdu nic neříkající slátanina všech slátanin a musím souhlasit s Terkou a Ajou..jen bych doplnil, že i v netové anonymitě by měla mít své místo slušnost..té jste, dle Vaší odpovědi na kritiku, zřejmě mnoho nepobral..:-(

59 CJK CJK | Web | 21. ledna 2010 v 23:22

[51]:
[55]:
[58]:

hehee, uz reaguje cela koalice ;-))))

60 wowismylifee wowismylifee | E-mail | Web | 22. ledna 2010 v 7:57

jj docela musím souhlasit z Aju z Terkou hlavně z věkovou kategorie 16-25  :-) jak prostě jste tam mohli dat dosažené vzděláni atd to je moc!!!!

61 whitebeard whitebeard | Web | 22. ledna 2010 v 8:17

[59]: :-D znáš to, přirozená inteligence se vždy brání tupým ignorantům:-D

62 Rýža Rýža | Web | 22. ledna 2010 v 10:19

Jak už bylo řečeno někde hooodně nahoře v diskuzi, děkuji TlusŤjochu, spíše než ono tolik propírané "dosažené vzdělání" (které si podle věkové struktury dokáže odvodit sám každý, kdo má IQ plyšového žraloka), by mě zajímala průměrná doba dožití blogů - a ještě lépe s věkem, vzděláním, či obsahem, který daný blog publikuje (sice už si nepamatuju, zda to v aknketě bylo, ale zdá se mi, že ano) - i když tak trochu tuším, jak by to zřejmě dopadlo...
PS. A přečtu si to klidně i v angličtině:)))

63 AjA AjA | 22. ledna 2010 v 10:28

[62]: kdyby se udelala drobna analyza prispevatelu a komentujicich zde pod tim clankem, paradoxne by tu byla docela vysoka procentaz VS :))) a kdyby se pocty jejich skol rozdelily i mezi nactilete, tak by na blog ce zet prispivali enem vysokoskolaci :D:D:D jak mohou byt salive cesty "frekvencnich analyz" :)))

64 adler adler | E-mail | Web | 22. ledna 2010 v 10:37

Potvrdil se můj předpoklad - blogujou převážně puberťáci (sorry). Protože patřím do kategorie nejméně zastoupené - nad 50 let, nemůžu si dělat naděje na nějakou rekordní návštěvnost. Můj blog oslovuje přece jen ty dospělejší. Přesto dosahuji za rok 2008 průměr 323 návštěv za týden, v roce 2009 290. Ale o to nejde. Chci se přihlásit do Autorského klubu, ale nevím jak. Ty stránky pro nás věkově pokročilé nejsou moc instruktivní. Poradíte mi?

65 Rýža Rýža | Web | 22. ledna 2010 v 10:41

[64]: Stačí kliknout sem - http://klub.blog.cz/0907/prihlaste-se-k-nam a požádat o členství;)

66 pohaarkfszliin pohaarkfszliin | Web | 22. ledna 2010 v 12:05

tak jsou nás jen 3% ve věkové kategorii :-(

67 boo boo | Web | 22. ledna 2010 v 14:38

a čo ak takí muži pokladajú dotazník za zbytočnosť? čo ak majú viac práce než ženy alebo sú dokonca lenivejší?

68 MosSsi MosSsi | Web | 22. ledna 2010 v 20:18

velmi zajímavé.... =)

69 Cherees Cherees | Web | 22. ledna 2010 v 20:18

Je to zajímavý. Ale některý výsledky mě ani nepřekvapily:D Třeba že je tu více osob ženského pohlaví.. To je stará známá věc:D

70 jane jane | 23. ledna 2010 v 2:38

Jednu z nejcenějších knížek, kterou jsem během studia jednoborové sociologie zhltla, byla: Kapr,Šafář: Sociologie nebo zdravý rozum? Autorům průzkumu, či spíše ankety vřele doporučuju. :D

71 Katka Katka | Web | 23. ledna 2010 v 9:41

Zaujímavý článok. :-)

72 Rose Rose | Web | 23. ledna 2010 v 14:12

Ty jo. Tak to docela dos lidí dává na blog svoje kontakty!  O_O

73 101% Cocotte 101% Cocotte | Web | 23. ledna 2010 v 23:02

Mrzí mě, že se lidi nebojí říct vlastní názor spíš v internetovém světě - u mě je to někdy i naopak, když se někdy dohaduju (dejme tomu, že polemizuju) s někým na netu, většinou hádku vyhraju, protože mám rychlé myšlenky, které usvědčují dotyčného o tom, že pravdu mám já (možná je to sobecká vlastnost, ale já jsem prostě taková). Zatímco v reálném světě musím víc obhajovat svůj názor, aby bylo zjevné, že mám pravdu, nebo že se nehádám nadarmo.

I tak není hádání nějaká moje extra oblíbená činnost, jen si pevně stojím za svým, i když občas se vyplatí přísloví "moudřejší ustoupí".

74 Alena Černá Alena Černá | E-mail | 24. ledna 2010 v 3:44

Zdravím Terku, Aju a všechny ostatní, kdo sem přispěli svým (byť nesouhlasným) názorem. Za kvalitní a erudované komentáře jsme samozřejmě rádi. Četla jsem tuhle diskusi až teď a ráda bych připojila několik svých poznámek.
Zde prezentované frekvence se týkají jen dat sebraných na Blog.cz, což je v téhle chvíli blog platforma s nejvyšším počtem uživatelů v ČR, proto jsme mimo jiné vybrali ji. Ačkoli sběr probíhal i jinde, rozhodně nejsou data promíchaná (jen aby nedošlo k nedorozumění).
Co se týče rozložení věku (a tím pádem logicky vzdělání) - ano, tenhleten "koláč" je významnou (!) redukcí, včetně Vámi negativně vnímaného sloučení věkových/vzdělanostních skupin. Berte prosím ohled na to, že se dalo předpokládat, že existuje nějaké většinové čtenářstvo tohoto miničlánku - kdo mohl čekat akademické publikum.:) Myslím, že právě takovou předpokládanou čtenářskou obec by moc nezajímalo, kolik lidí vyplnilo, že jim je 24 a kolik z nich už má titul a kdo učňák (ačkoli ta data máme). Uznávám, že někdo může ta věková sloučení chápat jako nešťastná (zvlášť s Vaším přehledem), ale myslím, že pro obecnou představu tady snad postačí. Co se umístění odkazu a tím pádem Vašich výtek k věkovému rozložení respondentů týče - vezměte prosím v úvahu, že tyhle věci jsou otázkou konsenzu mezi poskytovatelem a žadatelem (námi).
Navíc, k rozložení věku - i jiné studie s mnohem větším vzorkem, než máme my tady prokázaly, že blogování je spíše doménou adolescentních dívek (neříkám nic o délce udržování blogu či "kvalitě"), přičemž se stoupajícím věkem se počty vyrovnávají a mezi dospělými pak, podle mnoha dostupných studií bloguje víc mužů. Samozřejmě se tyto blogy taky liší typem, frekvencí příspěvků atd. Je jasné, že blog třeba třináctileté dívky, která má fanouškovský blog na Twilight nebo něco podobného, lze těžko srovnávat s blogem třicetiletého vysokoškoláka-ekonoma. Nicméně když se proklikáte třeba právě tu nebo na jiném blog serveru, kolik je těch prvních a kolik těch druhých? Jasně, chápu, že blogeři Vašeho typu (tedy Ti z Vás, kdo se tu vyjadřují ke kvalitě článku) na sebe neupozorňují, neprodukují 6 článků čítajících jeden obrázek a krátký komentář za den a jak říkáte, nečtou nejspíš diskuse pod články zde. Jenže stejně jako já, ani Vy v tuhle chvíli nevíte, kolik je na blogu.cz vysokoškoláků (že Vy osobně jich znáte spustu a taky znáte spoustu blogujících mužů přece ještě nic neznamená). Troufnu si proto tvrdit, že je to zkrátka tím, že mezi aktivními bloggery na blog.cz převažují dospívající, a z nich navíc dívky, jakkoli reálné číslo bude trochu jiné, než tu uvádíme (samovýběr).
K výroku "Zkreslené a nicneříkající je to jen proto, že byl výzkum umístěn na této stránce, kde diskutují a působí především bezprizorní náctileté dy(d)linky, protože ti normálnější uživatelé nemají potřebu se projevovat v anketách a článcích (...)", platí výše řečené (rozložení bloggerů, ale lze to vztáhnout na věkové rozložení aktivních uživatelů obecně, které je pořád ještě ve prospěch adolescentů); hlavně mi to ale nepřijde moc fér (náctileté holky nejsou "normální" uživatelé? Ani když jich je tu na blog.cz tolik? Zní to navíc skoro jako by neměly nárok na komentáře úměrné svému věku).
Takže - je jasné, že ta čísla jsou zkreslená, což je dáno výběrem vzorku a je možné, že i umístěním odkazu. Jako limity toho, co tu prezentujeme to je třeba uznat. Nicméně jen o věkové rozložení evidentně nešlo - i pokud přistoupíme k datům vaší optikou, tedy jako k nereprezenativním vzhledem k populaci bloggerů, údaje vztahující se třeba k vnímání rizik (i když je to vnímání rizik zejména mladými bloggerkami) považuju pořád za zajímavé a využitelné.

Pokud se tu kdokoli cítí uražen předchozími odpověďmi vězte, že to nebylo myšleno nijak ofenzivně. Uvítám další podněty k diskusi, ať už tady, nebo na mailu.

Pěkný den

Alena Černá

75 olgag olgag | E-mail | 24. ledna 2010 v 10:13

Jsem věkem asi nejstarší, a délkou přihlášení asi nejmladší. Začínám i když jsem ročník 37. Chválím vás. Jste dobří. Přeji hodně spokojených blogerů.

76 Graphic team//Lexie Graphic team//Lexie | Web | 24. ledna 2010 v 10:51

Zaujmavé =D. Aj ja som tento dotazník, alebo ako to nazvať, vypĺňala. Pametám sa, že pri niektorých otázkach som pomerne dlho rozmýšlala nad odpoveďami....prečo asi?
No a súhlasím s komentárom č.1. 735 ludí z tých tolkých čo majú blog neni asi jednoznačný výsledok. No...tak dovi :D

77 Alena Černá Alena Černá | E-mail | 24. ledna 2010 v 11:29

No, jednoznacny vysledek to neni.:) Jsme si vedomi omezeni, plynoucich se sberu dat a konkretne zde prezentovana data (resp. zde prezentovanou cast dat) neoznacujeme jako reprezentativni pro celkovou populaci blogeru v CR. Na druhou stranu, co se tyce rozlozeni veku a pohlavi, nebyli jsme prekvapeni, vzhledem k tomu, jake trendy v tomto panuji u nas i v zahranici. Kazdopadne diky za Vas cas!

78 Bjela Bjela | Web | 24. ledna 2010 v 17:28

No právje. Ta todle otpový jenom ťy, co pravydelňe čtou novynki na blog.blog.cz a ťeh zas tolyk neňy, určyťe to nečtou všychňy.

79 AjA AjA | Web | 25. ledna 2010 v 0:41

[74]: Dekuji, hned je to jasnejsi. Skoda tech nestastnych a nepresnych formulaci v pruvodnim textu Vaseho kolegy, ktere byly jednoduse zavadejici, a jeho naslednych reakci.

Pro bezneho uzivatele teto platformy vysledky nejsou nicim prekvapivym, protoze opravdu staci stravit jedno odpoledne, kdy clovek nema prilis co na praci tim, ze si rozklikne nekolik clanku v seznamu prave publikovanych clanku...s trochou zkusenosti ani nemusi rozklikavat - staci cist jen nadpisy, pripadne navstivit zebricky bezne pristupne pres administratorske rozhrani.

Ovsem nemohu si nerypnout - je skoda, ze pri psani pruvodniho textu byl ctenar v podstate posazen do role "hloupeho Honzy", kdyz to reknu hodne nadnesene, a v teto roli drzen i v nasledne diskusi. To nebylo uplne fer vuci nam, ctenarum tohoto clanku (s velikou pravdepodobnosti respondentum), bez ohledu na vek, vzdelani, pohlavi atd. Nepodcenovat prijemce informace - to se tady trosku ztratilo. A to nemluvim jenom o nejake male, prapodivne  skupine nas "velkych a dospelych", ale predevsim o tech nactiletych, kterym pravo na nazor ani komentar nikdo neupira, naopak (nehlede na to, ze bez objektivni informace bude i formovani jejich nazoru zkreslene).  Najde se tu opravdu hodne blogu dvanacti, trinactiletych lidi, jejichz nazory, postrehy a pohled na svet jsou pro mne osobe prekvapive dospele, racionalni a velice dobre odargumentovane. Uprimne, v jejich veku jsem opravdu mela jine starosti.

Osobne bych mnohem radeji videla odpovedi na otazky typu Proc? nez Kolik?. Protoze by me samotnou zajimala spousta veci, napriklad proc vznika tolik "dydlinkovskych blozulinecku", proc vetsina z nich vydrzi mesic, dva, proc maji tito uzivatele leckdy i patnact, ci dvacet paralelne vedenych blogu apod., proc maji tak zoufalou potrebu neustale hledat "esbecka" ci klikat si vzajemne do nesmyslnych anket, apod. a jestli podobne chovani muze napriklad vest k socialni exkludovanosti jedinece apod.

80 Alena Černá Alena Černá | E-mail | 25. ledna 2010 v 14:26

[79]: Dobry den, jsem rada, ze se alespon neco vyjasnilo. Ale - pruvodnim textem myslite samotny clanecek? Pokud ano, musim se kolegy Blinky zastat, on jej nepsal. Psala jsem jej ja a kolegyne Machackova, a vazne (bez jakekoli utocnosti, spis pro me vlastni dobro):) by me zajimalo, jake informace tam vnimate jako nepresne a zavadejici a proc mate dojem, ze manipulujeme ctenare do role hloupeho Honzy. Rozhodne jsme nechteli nikoho podcenovat, v podstate slo jen o to, drzet se v hranicich co se sem jeste hodi a co uz ne (nejaky vedecky clanek se sem fakt nehodi).
To, co tu prezentujeme, je vysec z problematiky, na niz jsme se chteli konkretne v tomhle vyzkumu zamerit, a ktera se tyka nekterych psychologickych aspektu blogovani (napr. otevrenost na blogu v kontextu vnimani rizik a anonymity, autenticita, online identita, socialni aspekty blogovani/reflexivita blogu aj.), pricemz jde o vyzkum spis explorativni nez explanativni (coz nijak nezastirame). Vybrali jsme tu ta - podle nas - nezjajimavejsi zjisteni (nemluvim ted o demografickych charakteristikach). Samozrejme jsme se ve vyzkumu nemohli zamerit na uplne vsechno, takze i kdyz chapu Vase otazky treba ohledne tech typicky rychle produkovanych a rychle se stridajicich adolescentnich blogu, zrovna konkretne na tohle jsme se primo nezamerovali, respektive identita nas zajima, ale nezjistovali jsme primo, kolik kdo ma blogu a jak se na nich projevuje (ackoli v odpoved na to je spousta zdroju, ale to zrovna Vy urcite vite). Jinak ma vlastni odpoved na to je potreba testovat a rozvijet svou identitu (kdo jsem, jak se projevuju v ruznych prostredich), coz je jeden ze stezejnich ukolu adolescence. (Socialni) identita sama o sobe je mnohovrstevnata a umocni-li se tahle skutecnost zvysenou potrebou ji v dospivani zkoumat a dostupnosti prostredku k tomu (moznost mit x blogu, vystupovat na chatech, forech a kdekoli jinde na webu pokazde pod jinym nickem a jako nekdo uplne jiny) mame tu mnozstvi blogu, o kterem mluvite. Zkratka je lakave zkusit si, cim vsim muzu byt, kdyz jeste nemam moc predstavu, kdym jsem a kym byt chci. To se ovsem nedeje JEN v dospivani, ale zejmena v nem. Co se anket a esbecek tyce, jde podle meho nazoru o socialni potvrzeni tehoz, jakkoli je to trochu jine nez v realnem svete. To je ovsem zjednodusene muj nazor zalozeny na tom, co uz o tom v tuhle chvili vim, zadna vedecka disputace nebo tak neco, takze to prosim tak berte. Co se socialni exkluze tyce - nevidim tam uplne souvislost, myslite tim zda traveni prilis velkeho mnozstvi casu na internetu muze vest k socialni exkluzi? Samotne vedeni mnoha blogu, spratelovani a klikani do anket by k ni, myslim si, nevedlo, to nerika o respondentove fungovani v realnem socialnim svete nic.

Diky a pekny den

Alena Cerna

81 dAeGOn dAeGOn | Web | 26. ledna 2010 v 10:47

No, jsou to krásné výdledky... Docela mě některé překvapili..

82 Verdy Verdy | Web | 26. ledna 2010 v 14:54

každopádně zajímavé výsledky :)

83 Maruška Maruška | Web | 26. ledna 2010 v 16:21

ty poslední jsou hovadiny !!!
jinak ok

84 alex alex | Web | 27. ledna 2010 v 18:29

zajímavý výzkum a dost mě zaujalo vaše odůvodnění toho, že blogují většinou ženy. já s mojí kamarádkou děláme také výzkum o blozích v rámci úkolu do sociologie a výsledky jsou víceméně podobné, i když máme o MNOHO méně odpovědí.
jestli bude ještě nějaký další výzkum, určitě se znovu přidám, je zajímavé si pak číst výsledky.

85 Lucík Lucík | Web | 28. ledna 2010 v 18:34

Zajímavé výsledky. :-)

86 Lukas Blinka Lukas Blinka | 29. ledna 2010 v 23:15

Hezky se diskuse rozjela :).

Jen krátká reakce na některé připomínky za sebe (skvěle vše vysvětlila Alena): počet vyplněných dotazníků není malý, pro plnohodnotnou statistiku naprosto dostačuje. Mohl být lepší, řekněme kvalitou i kvantitou, ale musím opakovat: největší zkreslení bylo tím, že odpověděli jen ti, kterým se chtělo. Jelikož potvrzení bylo v dotazníku až dole, je zřejmé, že odpadla řada netrpělivých - tedy zvláště mladších bloggerek a bloggerů. Tedy paradoxně, pokud by byla data reprezentativní, zřejmě by byl ještě o málo větší počet dospívajících na úkor těch dospělých.

Neodpustí si ovšem komentáře ke vzdělanějším komentátorkám. Terko, píšete, že: "abyste si zajistili maximální relevantnost, tj. aby poměr jednotlivých skupin mezi odpovídajícími odpovídal skutečnému poměru mezi bloggery" - a odkud ten "skutečný poměr" znáte?  Bohužel z vaších reakcí nevidím moc jinou snahu než být za každou cenu negativní. Upřímně, je mi jedno co si myslíte o statistice nebo o našem výzkumu, ale není mi moc jedno, že shazujete dospívající a jejich blogy, že je nepovažujete za, cituji, "normální"...
A aJa: jsem rád, že máte zájem o výsledky, mrkněte třeba na čerstvější věc http://www.liebertonline.com/doi/abs/10.1089/cpb.2009.0044 Jinak, článek sice napsaly kolegyně, ale na mé zadání. A to bylo: napište to pro holky ve věku cca 13 let. Předpokládal jsem, že pokud by byl někdo starší a/nebo s větším zájmem, ozval by se na mail. Zřejmě jsem vás svým přístupem mírně urazil - to bylo záměrné. Specifikum internetové komunikace je určitá neviditelnost a anonymita - zatímco vy jste zde inkognito, já otevřeně (za plotem je každý pes hrdina...). Je typické,jak snadno se člověk z několika slov (víc v diskusích není, jen pár slov mimo kontext jakékoliv nonverbální komunikace atd.) urazí - a to nemusí psát vůbec vulgarity. A je ještě zajímavější, jak diskuse svádí k tomu do někoho "šít". A jak snadno vznikají flamewars (proto jsem raději reakci na Terku teď desetkrát přepsal, přeci jenom začínat si s STS Chvojkovice Brod - Pražská Statistické Gymnázia není jen tak, je to prostě nějaký lepší oddíl). Proto, a není to teď určeno jen Vám, prosím, pokud chcete vědět více, rád budu komunikovat o tomto tématu, ale skrze e-mail.

87 Beltrix Beltrix | Web | 6. února 2010 v 9:13

[1]: To by bylo určitě zajímavý, ale myslím si, že v některých případech by se to lišilo jen minimálně.

88 Mia Moonlight Mia Moonlight | Web | 6. února 2010 v 9:44

škoda, že sem o žádným výzkumu nevěděla... v některých případech to není zrovna pozitivní....

89 ITupirka666 ITupirka666 | 6. února 2010 v 10:37

no, takže vidím, že na blogu jsou většinou holčičky, které si nedokážou v reálném životě vydobýt své postavení a tak si dělají Danuščiny blogísky a podobné píčoviny, kde si každý přečte jaké to jsou doopravdy krávy a ostatní lidi je "najednou" začnou brát jako sobě rovné, protože najednou mánějaký úchylný blogísek, na který si může ta holčina napsat cokoliv a všichni jí tak budou brát, napíše, že si po večerech ráda prstí u porna a najednou ji všichni budou chtít ojet a tak dále

90 Coraline Coraline | E-mail | Web | 6. února 2010 v 16:09

No, niektoré výsledky sú také nerozhodné :) O výskume som ale nevedela, inak by som sa určo zapojila...

91 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 6. února 2010 v 20:16

Zajímavé výsledky, jen škoda, že se neúčastnilo více lidí. Každopádně už dlouho registruji, že se setkávám více se ženami/dívkami bloggerkami než s muži/chlapci:)

92 Monuš Monuš | Web | 7. února 2010 v 11:06

Zajímavé, že víc lidí tam má telefonní číslo, než intimní fotografii.. :-D Nechápu ty, co si tam napíšou číslo :-?

93 Mrs.  Pussy GaGa Mrs. Pussy GaGa | Web | 10. února 2010 v 18:38

[92]: že jo  :-?

94 Durza Durza | Web | 10. února 2010 v 19:34

Coraline: taktak, aj ja by som sa zapojila ibaže som netušila, že sa také niečo robí. Nerozumiem ľuďom, ktorý si tu dajú presnú adresu a telefónne číslo...

95 kiki kiki | E-mail | Web | 12. února 2010 v 20:17

Já adresu nepíšu nikdy ani přibližně :-)  :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama