Rozhovor s Ivushou a Komárkem

24. ledna 2010 v 8:00 | Standa |  Rozhovory
d0f49e8956_29907151_o2

Zajímá vás, kdo stojí za blogy se zajímavými názvy "Ivushina nora" a "Život neobyčejného komára"? Pak si určitě nenechte ujít následující rozhovor s dvěma blogerkami z vašich řad.


Iva (přezdívka Ivusha, 22 let, studentka mediálních studií a žurnalistiky a evropských studií), autorka blogu ivusha.blog.cz
Ivusha

Barbora (přezdívka Komárek), autorka blogu ssash.blog.cz
Komárek
  • Pamatuješ si, proč sis kdysi založila blog a co sis od toho slibovala?
I.: "Vím, že ten den, kdy jsem ho založila, jsem ležela nemocná v posteli. Založila jsem ho částečně proto, že jsem tak trochu grafoman a ze všeho se ráda vypíšu. Nejdřív jsem nemyslela, že mi to vydrží tak dlouho, ale nakonec jsem s blogem srostla a hodně těžce by se opouštěl.
Jak už jsem řekla, hlavně jsem chtěla místo, kde se budu moct vypsat ze svých problémů, pocitů, vtipných i každodenních zážitků… prostě takové to co život dal a vzal."

K.: "Bylo to tak před 3lety, co jsem napsala první článek. A vlastně jsem od toho nic nečekala. Spíš jsem byla zvědavá, co se bude dít :-)"
  • Dejme tomu, že jsem člověk, který o blogování nikdy neslyšel. Jak bys mi vysvětlila, k čemu je blog dobrý, a proč bych si ho měl taky založit?
I.: "Musím říct, že tohle je hodně těžká otázka. Přesvědčovat někoho, kdo nemá zájem psát, by podle mě bylo celkem zbytečné. Pak vznikají blogy, jejichž majitelé je po pár měsících opouštějí, protože k tomu prostě nemají vztah.
Ale vysvětlit, to je jiná. Asi bych začala tím, že blog je taková sebeprezentace. I když je mi jasné, že hodně blogů vzniká, aby nahradilo klasické webové stránky. Můj názor je ale takový, že blog by měl být hlavně o jeho majiteli. Takže o tom, co ho baví, co rád dělá. V mém případě je to to psaní a občasné amatérské tvoření ve photoshopu, případně pak to, co mě zaujalo na internetu, v novinách nebo kdekoliv jinde."

K.: "Na svém blogu může člověk ukázat jiným, co ho baví, nebo se na něm třeba vypovídat, sdělit světu své zážitky. K dispozici má obrázky, videa.. Je to skvělý prostředek na odreagování."
  • Z výsledků jednoho zjištění Českého statistického úřadu vyplynulo, že většina internetových uživatelů blogy vůbec nečte. Jak bys pro změnu těmto lidem vysvětlila, co člověku dá čtení jiných blogů?
I.: "Jsou blogy, ze kterých si člověk může vzít ponaučení, existují blogy, na kterých se můžeme dozvědět něco nového a jsou blogy, které čtu, protože jejich majitelé jsou v něčem výjimeční a tím pádem je jejich blog také výjimečný."

K.: "Já osobně beru z jiných článků insipiraci a taky mě už jich hodně zvedlo náladu."
  • Uživatelé Blog.cz jsou dost výrazně profilovaní, co se týče pohlaví (v drtivé míře dívky) a věku (základní škola a první ročníky školy střední). Proč myslíš, že tomu tak je? Proč třeba neblogují více lidé nad 20 let a kluci?
I.: " Řekla bych, že lidí nad dvacet let blokuje celkem dost. Jen už to tam není trend a takové to 'být in', ale spíš to, že je to baví, proto jich není tolik. A kluci? Řekla bych, že ti když už blogují, mají blog na vlastních stránkách jako subdoménu. Ale spíš je to taková holčičí záležitost, kluci nemají tak často tu potřebu vypisování se."

K.: "Chodím prvním rokem na střední a také pociťuji změny, mezi přidanými články mám velké rozestupy, protože prostě nemám čas. Myslím, že tak to mají i ostatní. A co se týče kluků všeobecně, pravděpodobně raději "lítají" po venku, nebo hrají počítačové hry :-)"
  • Změnil ti blog nějak život? Je pro tebe důležitý? Kolik času mu třeba věnuješ?
I.: "Určitě změnil. Bez něj bych nepotkala plno přátel, se kterými jsem se sešla i v reálu a mohu je počítat mezi své nejlepší. Důležitý je pro mě hodně, je to takový můj koutek tvořivosti, ve kterém si můžu dělat, co se mi zlíbí. Jak už jsem říkala, nerada bych se s ním loučila. Časově to hodně záleží. Bohužel ho teď nemám tolik, takže bych řekla, že poslední dobou jen skomírá, ale snažím se. Bývaly ovšem doby, kdy jsem psala každý den. Teď se k němu dostanu tak jednou týdně a strašně mě to mrzí. Ale zkuste si někdo studovat, pracovat na dvou místech a k tomu mít ještě nějaké jiné koníčky, kromě blogu…"

K.: "Nerada to říkám, ale už pro mě není tolik důležitý jako dřív. Rozhodně mi ale hodně pomohl, například když mi někdo napsal hezký, smysluplný komentář. Teď se více soustředím na školu a kamarády, ale rozhodně s ním nechci skončit."
  • Vyhovuje Blog.cz plně tvým potřebám? Je např. něco, co zde postrádáš, nebo co bys ráda změnila?
I.: "Řekla bych, že portál se v poslední době hodně změnil a šel vstříc uživatelům (tedy ne, že by to dřív nedělal:-)). Dřív jsem měla pár výtek, ale myslím, že teď si člověk s blogem může udělat téměř cokoliv, a to se mi líbí. Po grafické stránce si můžu vyhrát tak, že nebude poznat, že to nejsou webové stránky. Ale to samozřejmě není to nejdůležitější, je tu prostě znát snaha a péče o svoje ovečky.:-)"

K.: "K článkům bych přidala například hvězdičkové hodnocení. Často se mi stane, že čtu článek, který se mi líbí, ale nemám třeba důvod napsat komentář. Kliknutí na něco jako "líbí se mi" by se určitě hodilo."
  • Uživatelé Blog.cz tvoří svéráznou komunitu se svými pravidly (SB, bleskovky etc.) a a zvláštní komunikací (přezdívky, komentáře etc.). Platí, že většinu čtenářů uživatelských blogů na Blog.cz tvoří sami uživatelé Blog.cz, kteří zde sami mají blog. Jak se ty sama cítíš být součástí nějaké komunity, a na kolik se podílíš na jejím chodu?
I.: "Upřímně si myslím, že takzvaná 'esbéčka' a tak podobně jsou pitomost. Prostě přijdu na blog, něco si přečtu a buď mě to zaujme tak, že se vrátím, nebo se nevrátím. Mám plno oblíbených blogů, kde čtu a komentuji články. Ovšem nenutím jejich majitele formou SB, aby chodili ke mně. A jestli tedy jsem členem nějaké komunity? Řekla bych, že ne, i když obcházím blogy, které mají většinou něco společného. Ráda chodím na blogy s grafikou a na blogy, kde píšou jejich majitelé o sobě nebo se snaží literárně představit."

K.: "Bleskovky","SB" apod. a různá jejich pravidla nemám moc ráda. Když se mi blog líbí, prostě si ho dám někam do oblíbených a chodím na něj. Když ne, nechám ho plavat. Jednoduché :-)"
  • Kolik toho o sobě na svém blogu prozrazuješ? Umožňuje ti například vyjádřit se jinak než v reálu, prezentovat se v jiném světle, apod?
I.: "Řekla bych, že občas toho prozradím až příliš. Jenže ve chvíli, kdy to ze sebe chci dostat, nad tím nepřemýšlím. Na druhou stranu si myslím, že některé věci, které jsem napsala, mohou pomoct někomu dalšímu, aby nešlápl tam, kam jsem šlápla já. Takže to člověk musí brát s nadhledem. Jsou ovšem věci, které bych nenapsala. Například celé mé jméno zná jen pár lidí, kteří ho čtou. A většinou jsou z mého okolí.
Ke druhé otázce - to je celkem problém. Psané formě nemusí vždycky všichni rozumět stejně jako mluvené. Takže se může snadno stát, že mě někdo nepochopí. A už tím se vlastně prezentuji v jiném světle. Ale že bych vyloženě lhala nebo se snažila vypadat jinak, to určitě ne."

K.: "Na svém blogu se hodně uskromňuji se svými zážitky. Vím, že jej čte i pár členů moji rodiny a tak by některé věci nebyly vhodné publikovat i když bych občas chtěla."
  • Uživatelé Blog.cz kladou důraz na tři pro ně nejdůležitější věci: design blogu, návštěvnost a komentáře. Proč myslíš, že tomu tak je, a máš to taky tak?
I.: "Já vím, že to bude znít jako klišé, ale návštěvnost a komentáře mě moc nezajímají. Samozřejmě, že mě potěší, když ke mně lidé chodí a nechají po sobě stopu. Chci slyšet kritiku, pochvaly, všechno. Kdo by také nechtěl, že? Ale nějak na tom nebazíruju. Jsem ráda, že mám stálé čtenáře, kterých si vážím. Toť vše. Ovšem na design jsem trpět celkem začala. Když už si hraju s těmi grafickými programy... Určitě je to věc, která zaujme, ale pokud člověk píše dobře, je jedno, jestli je to černé na bílém nebo bílé na černém. Problém nastává jen v okamžiku, kdy obsah přečíst nejde.:-)"

K.: "V současné době se mi můj design nelíbí, ale jsem moc líná něco s tím dělat :D, návštěvnost a komentáře jsou pro mnohé důležité, protože je potěší. Pro ty jiné, protože chtějí trhat rekordy a být lepší, než ostatní."
  • V poslední otázce máš možnost se nějak představit, pokud o sobě chceš cokoli říct, a pozvat naše čtenáře na svůj blog, o kterém rovněž můžeš něco napsat.
I.: "Představit se… to je u mě na dlouho. Možná jestli někoho zajímá studentka žurnalistiky, co občas něco napíše anglicky, je zván ke mně na blog. Nejlépe si mě každý asi stejně představí, když si přečte něco tam."

K.: "Jmenuju se Barbora, ale kamarádi mi říkají Bau nebo komárek, jak taky vystupuju na blogu. Píšu na něj své zážitky, ale také shromažďuji stránky a vychytávky, které mě někde zaujaly :-)"

Děkujeme za rozhovor

Chcete se o zpovídaných dívkách dozvědět více? Navštivte jejich blogy

ivusha.blog.cz a ssash.blog.cz.

Standa

P.S. Od příštího měsíce budeme do našich rozhovorů nově zařazovat pouze členy Autorského klubu. Pokud byste se rádi ocitli v jednom z příštích rozhovorů, a ještě nejste členy Autorského klubu, pak máte ideální příležitost to zkusit :)

 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 vytpj vytpj | Web | 24. ledna 2010 v 10:16

Dobrý den, chci se touto cestou zeptat, co mám dělat, když píšu článek a nejde mi vložit odkaz, obrázek z galerie a podobné, ta lišta s nabídkami mi zmizela. Jak ji mám najít?

2 Nelly Nelly | Web | 24. ledna 2010 v 10:39

[1]: Mě to normálně jde...

3 Lind@ Lind@ | Web | 24. ledna 2010 v 10:48

[1]: Mě se to taky občas stává, na podruhý mi to vždycky vyjde :-D Je to chyba počítače, třeba když máš spuštěný víc programů najednou 8-O

4 Bláznivá^^ Bláznivá^^ | E-mail | Web | 24. ledna 2010 v 10:59

Pěkný rozhovor :-).

5 Chodiaca kreativita Chodiaca kreativita | Web | 24. ledna 2010 v 11:14

[1]: to patrí na technickú podporu, nie tu

Mimochodom, tento rozhovor sa mi výnimočne páči :D

6 American-girl American-girl | Web | 24. ledna 2010 v 11:17

Jsem zoufála! Žádám o radu - kohokoli! Už jsem asi dvacetkrát zkoušela se přihlásit na svůj blog, ale pořád se mi to nevede:( Hlásí mi to, že mé přihlášení není platné, abych se přihlásila znovu! Ztrácí to logiku! Předem děkuji za odpověd, budu Vám moc vděčná! Zachráníte můj blog, nechci aby se z něho stal sirotek;)

7 Graphic team//Lexie Graphic team//Lexie | Web | 24. ledna 2010 v 11:23

Zaumavý rozhovor. Viac ma však zaujali odpovede Komárka, teda Barborky. A predposlednú otázku vystihla dobre =).

8 Werika Werika | Web | 24. ledna 2010 v 12:20

Tyto blogy mne příliš nezaujaly, mám raději trochu jiný typ blogů. Sympatičtější mi ale je Komárek čili Barča :)) Jsem zvědavá, kdo bude příště! Většinou totiž blogy z rozhovorů neznám, ale v Autorkém klubu je poměrně dost lidí, na jejichž blogy chodím :)

9 Standa Standa | Web | 24. ledna 2010 v 12:56

[1]: S největší pravděpodobností jde o chybu Internet Exploreru 6. Řešením je přejít buď na vyšší verzi (IE7 nebo IE 8), nebo přejít na jiný prohlížeč - doporučuji Firefox. Každopádně příště prosím nepiš sem, ale na uživatelskou podporu blog@blog.cz.

[6]: Napiš prosím na uživatelskou podporu blog@blog.cz, sem tento dotaz nepatří.

10 vytpj vytpj | Web | 24. ledna 2010 v 13:30

[9]: Děkuji, zkusila jsem jiný prohlížeč a funguje to. A omlouvám se, že jsem psala o radu sem. :-)

11 Sen Sen | Web | 24. ledna 2010 v 13:48

Zaujímavé odpovede :))) Na ich blogy som sa ešte nestihla pozrieť, ale určite tak urobím ^^

12 Miriam Miriam | Web | 24. ledna 2010 v 13:56

Pěkné a chytré holky. V mnoha věcech mají pravdu a podobný názor jako já.  :-)

13 An!tta An!tta | Web | 24. ledna 2010 v 16:42

Pěkné blog, líbil se mi názor Ivy ohledně Hostitele a The Host  ;-)

14 Mysteria Mysteria | E-mail | Web | 24. ledna 2010 v 18:35

[9]: No já tam včera psala, ale pomoci jsem se ještě ani dnes nedočkala no.....asi nestíháte, vyřešila jsem to mozillou.....

15 Marťas Marťas | Web | 24. ledna 2010 v 19:26

[14]: Sakra uvažujte jen logicky - když napíšeš v sobotu, myslíš, že se Ti hned v neděli ráno dostane odpovědi? Rozhodně ne. Za uživatelskou podporou nestojí stroje, nýbrž lidé, kteří se od pátečního večera až do nedělního večera práci nevěnují. Ostatně tak jako každý normální člověk.

Tak dejte pokoj s nějakým problém nezobrazování se lišty editoru a nebo přihlášování se. Stejně je ve většině případech chyba na straně uživatele.
Díky za pozornost.

16 Mysteria Mysteria | E-mail | Web | 24. ledna 2010 v 19:32

[15]: Díky za vytmavení, to mě nenapadlo......Nejsem pracující, nýbrž pouhý studentík no.....

17 kappa kappa | Web | 24. ledna 2010 v 22:06

pekný rozhovor, na blogy sa idem ihneď pozrieť :) a to je super nápad dávať rozhovory s členmi AK.
a ešte sa mi páčilo keď sa spovedal dvaja blogeri ktorí mali čosi spoločné, bude to tak aj naďalej?

18 Ally Ally | Web | 24. ledna 2010 v 22:24

Ivushinu noru znám a ráda tam chodím... ten design je vyložené pohlazení poduši...

Co se týče nového pravidla o rozhovorech jen z autorského klubu, přijde mi to poněkud dikriminující. Existuje spoustu skvělých blogů, které se věnují určitému tématu (př. historii), ale protože netvoří vlastní povídky a deníčky, nejsou členy klubu... Nebo se pletu a je možné třeba pro můj blog, abych se připojila? Měla jsem totiž pocit, že články (ač mé vlastní) nejsou dost autorské vzhledem k tomu, že informace do nich jsem musela někde sehnat...

19 Hubert Hubert | E-mail | Web | 25. ledna 2010 v 10:44

Nerad bych vypadal že se zaměřuju jenom na vzhled, ale Barča je moc hezká holka :-) navíc má zajímavej blog samozřejmě :-D :-)

20 Standa Standa | Web | 25. ledna 2010 v 14:38

[14]: O víkendu jako všichni normální lidé skutečně nepracujeme  :-) Odpověď na e-mail, který přišel na uživatelskou podporu v pátek nebo o víkendu, můžete čekat nejbližší pracovní den, tedy většinou v pondělí.

[17]: Poslední dobou jsme to už moc nedělali, tzn. dvojice zpovídaných blogerů spolu neměla společného v podstatě nic, ale určitě bych to nerazil jako pravidlo, záleží prostě na tom, kdo nás zaujme a kdo s rozhovorem souhlasí.

[18]: Nemyslím, že to je diskriminující. Tím, že zde napíšu přesné pravidlo, podle jakého budeme odteď vybírat blogery do rozhovorů, zabiju dvě mouchy jednou ranou:

1) naši čtenáři už se nebudou stále ptát, podle čeho vybíráme zpovídané uživatele

a

2) pro zájemce o rozhovor je to jasný signál, co mají udělat pro to, aby zvýšili šanci, že se na ně dostane - je třeba být v klubu.

Takže spíše než jako diskriminující to vidím jako motivující  :-)

21 Ally Ally | Web | 25. ledna 2010 v 15:16

Dobře, chápu... :) A mé naděje o pěti minutách slávy a zjištění něčeho více o zrčutých lidech umírají.... :-D

22 Ally Ally | Web | 25. ledna 2010 v 15:16

[21]: to zrčutých je určitých :)

23 Tátova holka* Tátova holka* | Web | 25. ledna 2010 v 16:29

Jeee! ssash.blog.cz znam. :) Prima blog prima slecny... :)

24 Terka :-) Terka :-) | Web | 25. ledna 2010 v 21:01

PěkNý roZhovOr a tAké velMi kráSné blOgy ......  ;-)

25 žraločí ňamka žraločí ňamka | Web | 25. ledna 2010 v 21:12

dobrý, ale zdá se mi, že to blogování berete až příliš vážně.Blog asi těžko někomu změní život(-tím, že se člověk zavrtá v křesílku a dobrovolně si ničí oči se podle mě v životě moc neposune).

26 Saskie^^ Saskie^^ | Web | 25. ledna 2010 v 22:33

Blogy to jsou pěkné a i blogerky se mi zdají milé ^^.. Pravidlo, že budete vybírat jen z klubu, se mi zdá dobré, ale i přesto pro některé nevyhovující. A tak, pokud někdo chce mít tady rozhovor, ať se zkusí přihlásit do klubu, ne?  8-)

27 Ally Ally | Web | 26. ledna 2010 v 17:33

[26]: Jde o to, že existuje spousta skvělých blogů zaměřených na určité téma (př. historie, příroda...), které podmínky klubu nesplňují. Mají sice vlastní články - ale museli k nim někde vzít informace. Uvádějí vlastní překlady z angličtiny - ale jsou to překlady..... atd. Proto do autorského klubu nemůžou, ačkoliv mnohokrát mějí lepší blogy než někteří tamní členové... To jsem se snažila naznačit :)

28 Marcela Marcela | 26. ledna 2010 v 17:37

souhlasím s Ally a co tak třeba členové autorský klub versus nečlenové

29 žraločí ňamka žraločí ňamka | Web | 26. ledna 2010 v 18:03

[27]: já teda nevim, ale řekla bych, že když se napíše zdroj informací a když se článek někde nezkopíruje a přidá se k němu i něco vlastního (pohled na věc, nebo jen způsob zpracování tématu), tak by to autorský klub mohl překousnout.
Vemte si třeba blog http://monarchie.blog.cz/ .Taky není doslova autorský a je v klubu

30 komarek komarek | Web | 26. ledna 2010 v 18:17

Jej, toz ja ani neivm, ze v nakem klubu jsem :D

31 Standa Standa | Web | 26. ledna 2010 v 19:19

[30]: Nikdo neříká, že jsi :) Členové autorského klubu se začnou v rozhovorech objevovat až od února.

32 Ally Ally | Web | 26. ledna 2010 v 19:53

[29]: tenhle blog znám a v životě by mě nenapadlo, že ho přijmou v autorském (tím nechci říct, že bych ho neměla ráda - dokonce ho mám v odkazech)... Díky za informaci, možná půjdu s kůži na trh...

33 komarek komarek | 26. ledna 2010 v 21:07

[31]:áha :D jsem trochu mimo co se tyce klubu a tak   :D tak uz radsi mlcim  :-)

34 Peťka;) Peťka;) | Web | 29. ledna 2010 v 8:49

ivushina nora mě rozhodně zaujala. jde o velmi zajímavý a osobitý blog. autorka je mi také blíže věkově, takže jsou mi přístupnější její názory a myšlenky. našla jsem i spoustu společných zájmů, takže tento blog je pro mě velmi inspirativní a přitažlivý.

35 Beltrix Beltrix | Web | 6. února 2010 v 8:59

[1]: Taky mi to občas nejde, chce to mít prostě trpělivost, ono to půjde. Mně to třeba trvý týden, že to nejde, pak to dva dny jde a zase týden ne. Zvykneš si.

36 Purple Purple | Web | 12. února 2010 v 13:28

S těmi sbéčky měly holky pravdu :-). Je pravda že jsem je měla, ale jsou na nic.
Pak s sbéčky je to povinnost a blogaření ztrácí smysl.

37 Taychi Taychi | E-mail | Web | 15. února 2010 v 15:00

A mužu se zeptat...jak sem jednou psala email jesti mohu být jeden z uživatelů blog.cz co s ním bude rozhovor, tak jste řekli že možná na březen..platí to ještě??

38 Standa Standa | Web | 16. února 2010 v 10:37

[37]: Pokud tvůj zájem stále trvá, a stihneš to, pak se můžeš přihlásit do komentářů k článku, na který níže odkazuji  :-)

http://blog.blog.cz/1002/drobne-upravy-komentaru-a-aktualnich-odkazu

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama