„Obtěžování" na internetu

30. prosince 2009 v 15:43 | Angie |  Úvahy

Tento článek se věnuje tématu "kyberšikany" a napsala ho blogerka Angie. Proč zde mimořádně píše blogerka?


V jednom z komentářů k našemu článku si členka týmu lovelysims.blog.cz stěžovala na chování uživatele a přidala odkaz na článek, kde celý případ popsala. V komentářích k článku mne zaujaly nazory a zkušenost právě Angie. Mel jsem pocit, že by si zasloužily samostatný článek a ideálně na našem blogu :)

Pavel M.

______


"Obtěžování" na internetu

Svým článkem bych chtěla především vysvětlit všem blogerům, že není třeba přehánět, pokud jde o virtuální svět. Možná si říkáte, proč já mám do toho co kecat. Ale tvrdím to pouze a jenom z vlastní zkušenosti. Nesetkala jsem se s "kyberšikanou" na Blog.cz, bylo to na Youtube.

Natočila jsem pár videí, takzvaných vlogů. Časem jsem se seznámila s velmi zajímavými lidmi, ale také se začali objevovat videoodpovědi, kde dotyčný mě kopíroval, a ironicky napodoboval. Bylo mi to ještě víc nepříjemnější, když jsem zjistila, že rodina a kamarádi čekají na moje videa, jen aby se pak mohli kouknout na parodii. Začala jsem to moc řešit, a udělala jsem z toho velké drama. Začali mě provokovat a podobně. Smazala jsem všechno, co jsem kdy vytvořila, a pár měsíců nechtěla Youtube vidět. Pak mi došlo, že jsem udělala velkou chybu.

Dřela jsem skoro rok, abych si vytvořila vlastní internetový svět, abych se naučila pracovat s videoeditory, abych se naučila stříhat a vytvářet videa, a skončilo to tím, že jsem to všechno ztratila jen kvůli tomu, že jsem brala virtuální svět vážně.

Pak jsem dostala pár e-mailů od lidí, co se mi posmívali, a věřte nebo ne, poučila jsem se. Nikdo z nich to nemyslel zas tak vážně, nikdo z nich mi nechtěl nijak psychicky ublížit. Jediným jejich cílem bylo pobavit ostatní.

Chápu, že zrovna můj zážitek se nepodobá tomu na lovelysims. Chtěla jsem tím akorát říct, že vůbec není třeba brát lidi na internetu vážně. Zvlášť ty, co vás uráží nebo jinak "šikanují". Protože ani oni to většinou vážně neberou.

Je důležité si uvědomit rozdíl mezi hatery, co vám závidí, a lidmi, co vám opravdu chtějí ublížit. Velmi často je to ten první případ. Pak už vůbec není nutné se s tím člověkem obtěžovat. Pokud obtěžuje vás - vždycky existuje odkaz "zablokovat návštěvníka". A jestli to dělal takovým způsobem, jako label.blog.cz, pak už je zbytečné se snižovat do jeho úrovně a vůbec se o něm zmiňovat. Vaše pozornost dotyčnému a to, že vás to rozčiluje, mu udělá akorát radost.

Když on "šikanuje" vás, to znamená, že on má problém. Že vy jste jeho problém. Když začnete řešit jeho, budete mít starosti i vy. Jestli to nebudete vůbec rozebírat, ten problém bude mít pořád jenom on. Ne vy. Proto není důvod, proč si dělat starosti s někým takovým.

Podle mě nejlepší je žít si svůj život.. Koukněte se na to z druhé strany. Jak výborný musíte být, když vám závidí? Tak buďte ještě lepší, nesnižujte se do jeho úrovně. Zkuste s tím nějak vycházet, anebo jednoduše to hoďte za hlavu.

Žijte v míru.


P.S. Tématu se věnuje i kolega Krutomluv. Jeho článek si můžete přečíst zde (pozn. Pavel M.).

 

91 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (136)
Zobrazit starší komentáře

101 nikola nikola | 3. ledna 2010 v 20:24

mě se šikana týkala a po drsným článku mí mamky(zastala se mě po tom co jsem se psichicky zhroutila )(bylo to dost krutý ,ta šikana)tak jsem blog smazala a udělala si jíný (nenechte se zesměšnovat a zarašte to něčim co jim řekne že jsou trapný a blbý a pak blog smašte je to ten nejlepší způsob já ho smazala i když jsem nechtěla ale byl to nejlepší krok

102 AniMark AniMark | E-mail | Web | 3. ledna 2010 v 21:03

[101]: Nikolko, myslim, že to neni dobrej způsob, jak to řešit. Když si ho smazala tak vlastně ty, který tě buzerovaly vyhráli. Jasně, když si můžeš založit novej, tak si řekneš, že o nic nejde, ale podle mě takový volové nestojej za to, abys musela znova rozjíždět blog. Navíc ty buzeranti budou mít dobrej pocit z toho, že vyhráli, i když to tak vlastně neni, když si založíš novej, ale stejně budou mít dobrej pocit. Podle mě je alternativa je nas*** jak nejvíc to de, aniž by ses snížila na jejich úroveň a to, jak je napsaný ve článku, bloknout jim IP a dál je ignorovat. Já měl s takovýma lidma dost problémů a teď, když už je dlouhou dobu ignoruju, už skoro vůbec nepíšou. Ignorace je opravdu to nejlepší, co můžeš udělat !

103 Cherees Cherees | Web | 3. ledna 2010 v 21:06

[102]: Plně souhlasím. Jen by jim to pomohlo a mysleli by si, že tě dostali..

104 Standa Standa | Web | 4. ledna 2010 v 15:46

[42]::: Za celý tým Blog.cz děkuji, je to velmi milé  :-)

I tobě přeji do nového roku jen vše dobré, a to nejen v blogování.

[47]::: Tento komentář sem nepatří, napište prosím na uživatelskou podporu blog@blog.cz.

[60]::: Zveřejníme to každou chvíli. Doporučuji se přihlásit k odběru RSS, abys byl v obraze a nemusel se sem opakovaně dívat.

[68]::: Díky, totéž přeju i tobě  ;-)

[71]::: Díky a nápodobně!  :-D

[75]::: Díky, velmi milé přání!

[77]::: Pěkný rock i tobě  :-)

[79]::: Výměnu odkazů s uživateli v současnosti neprovádíme, je mi líto.

[95]::: Tento komentář sem nepatří, napiš prosím na uživatelskou podporu blog@blog.cz.

105 Lily May Lily May | Web | 4. ledna 2010 v 16:11

[104]: Moc vám děkuji, jste vážně všichni moc milí lidé! :-)

106 Tereesek Tereesek | Web | 4. ledna 2010 v 16:11

[104]: Moc vám děkuju! :-D

107 Mija Mija | E-mail | Web | 4. ledna 2010 v 18:23

Já si myslí, že napsat názor na web, to není zločin, i když není pozitivní, ale obtěžovat majitele blogu, jakkoli, zločin je. Myslím to tak, že pokud vás někdo v reálném světě obtěžuje, tak to ohlásíte a nenecháte si to líbit, ale na internetu je problém, že nevíte, jestli to ten dotyčný myslí vážně, nebo si dělá srandu, ale pro vás je to obtěžování tak i tak.
Dále bych chtěla jen zdůraznit, že ať si myslíte, co chcete, tak není možné se těchto škůdců zbavit a to proto, že pokud: 1. Smažete komentář - napíšou nový, 2. Zablokujete návštěvníka - napíší nový komentář, pod jiným jménem nebo z jiného počítače, 3. Budete je ignorovat - je možné, že nepřestanou, 4. Nahlásíte to - mohou v jejich práci pokračovat někdo jiný, nebo to můžou vyřešit jak v případu 2. (tj. napíší nový komentář, pod jiným jménem nebo z jiného počítače), 5. Zrušíte blog - budou „nadšení“.
Já sama nevím, jak bych to vyřešila, ale důležité je to vyřešit rychle a hlavně tak aby vám při případném "soudu" nemohl/a nic vytknout, jako že jste si začal/a nebo, že jste v tom s ním pokračoval/a a dělal/a jste v podstatě úplně to samé co on/a.
Je pravda, že se internet „virtuální“ svět nemá brát vážně, ale pokud máte nějakou svou stránku a neděláte ji jen pro sebe, ale hlavně pro čtenáře, kteří ji budou číst, tak je důležité, aby stála za to, a špatné komentáře a případně i „škůdci“, kteří často chtějí, abyste ji zrušil/a, ji jen zhoršují.
Další připomínka - pokud někdo kopíruje vaše texty a někdo vám naopak vyčítá, že je kopírujete vy od někoho, tak je to pěkný s prominutím „blbec“, protože když vidí dva stejné články, tak by je neměl soudit podle toho, v jakém pořadí je přečetl on, ale podle datumu a času napsání článku (tj. zobrazení v blogu).
Ale důležité je, že ať na vaši stránku působí nebo ne, nějaký „škůdce“ tak nemůže ovlivnit obsah vaší stránky, tudíž si ho/ji vůbec nemusíte všímat. Pokud ti čtenáři nebudou blbí, tak se jejich názor nezmění jen kvůli komentářům a pokud je bude psát pod vaším jménem, tak napište do záhlaví nebo tak aby to bylo pořád vidět, že vy píšete jen do článků a do komentářů ne. A pokud se dostane do administrátora tak si okamžitě změňte heslo, na takové, na jaké nemá šanci přijít, např. „1tS3yRw-h“, ale vy si ho někam napište, abyste ho nezapomněli. A pokud dojde k větší infiltraci, třeba se nabourá do e-mailu, tak kontaktujte někoho, o kom si myslíte, že to vyřeší.
Mija :-)  :-)  :-)  :-(  :-x  :-x  :-)

108 ~Kiwi ~Kiwi | Web | 5. ledna 2010 v 16:55

Já bych jednoduše smazala ty komentáře,v horším případě bych je blokla.A pak už bych se tím nezabývala,akorát by bylo na netu o jednoho citliváka víc.

109 Angi Angi | Web | 5. ledna 2010 v 19:35

[108]: jéé nezdár kiwiiii xD
k článku: víte že kvůli tomuhle článku se mi lidi ozývaj na blogu i na icq a blahopřejou mi k tomu že jste zde zveřejnili tento komentář od Angie?

Podstatou všeho je detail že si myslej že je to můj komentář a nehleděj na odkaz na konci článku pod jejím jménem xD Pletou si přezdívky a já tedka jsem za hlupce když musim vysvětlovat že je to jen shoda jmen a ten komentář můj neni xD<<<

110 Sigi Sigi | Web | 5. ledna 2010 v 20:47

já sem se stím setkala zase na blogu.cz :-((

111 Lady JaNe Lady JaNe | E-mail | Web | 6. ledna 2010 v 13:58

A co mam dělat já, když si o mě chtěj 4 frackové ze třídy udělat Blog?

112 Standa Standa | Web | 6. ledna 2010 v 14:07

[111]: Na toto téma si můžeš na našem blogu přečíst následující článek obsahující postup co dělat:

http://blog.blog.cz/0903/mame-se-radi-nemame-se-radi

113 Keililly Keililly | Web | 6. ledna 2010 v 15:26

Většinou lidi k urážení, pomlouvání, antiblogům apod. vede především závist. Tyhle lidi jednoduše blokuji a ignoruji :)

114 Nosferatu Psiren/ Erzebeth Nosferatu Psiren/ Erzebeth | E-mail | Web | 6. ledna 2010 v 16:29

Už se u mě vyskytli tací, kterým se na mě/ mém blogu/ všem-co-se-týkalo-mě něco nelíbilo. Pokud byli tak hloupí a dali svůj problém se mnou najevo, měli, jak se říká, po ptákách. Každému takovému se vysměju, udělám si z něj kanadu a dělám si dál věci po svém. Co mě bude nějakej spratek rozčilovat? Vem ho ďas :D

115 Míša Míša | E-mail | Web | 7. ledna 2010 v 17:44

Moc pěkný blog,líbí se mi hlavně tento článek.Je vydět,že to dělá někdo šikovný. :-)

116 Caerol Caerol | E-mail | Web | 8. ledna 2010 v 12:49

Když mě někdo na internetu obtěžuje,tak mu jednoduše neodpovídám,když je to během rozhovoru,například na icq,tak ho dám do ignorantů a už se s ním nebudu bavit no a samozřejmě to řeknu rodičům,protože oni ají právo vědět,co mě trápí. Nejúčinnější je si blbých narážek vůbec nevšímat! :-)

117 Bowie Bowie | 8. ledna 2010 v 13:17

Jiná odpověď: ,,díky" zkušenosti z reálu bych se zezačátku nejspíš dost bavila - tohle už mi přijde jen vtipný - a pak bych ho ignorovala nebo mazala, podle způsobu jeho vyjadřování

118 OK OK | Web | 8. ledna 2010 v 16:14

Hm........... Taky mám takový články na blogu. Jinak docela souhlasím.

119 vytpj vytpj | Web | 8. ledna 2010 v 17:22

Podobné věci mažu a nevšímám si jich.

120 ♫Minnie♪ ♫Minnie♪ | Web | 8. ledna 2010 v 18:45

mno kdyby to bylo jako moc vážný tak bych to nahlásila nějakýmu adminovi a začala to pořádně řešit-víš ten článek je sice dobrej,ale já nejsem ta povaha kerá se nechá šikanovat,nemůžem to přece přehlížet-musíme to řešit!! otom to je! :-)

121 CorpseOnHoliday CorpseOnHoliday | Web | 8. ledna 2010 v 19:54

Ano, kdysi dávno jsem tohle taky zažila. Měla jsem blog o anime, kam mi sice chodily i hezké komentáře, ale časem se to zvrhlo ve skladiště nadávek, urážek a nepublikovatelných sprostých slov urážejících mě od naprosto neznámých lidí. Už mě to vážně štvalo, kdykoliv jsem přišla na svůj blog, skoro jsem zpanikařila, když jsem chtěla otevřít nové komentáře. A strašně mě štvalo je neustále mazat, tak jsem blog raději zrušila. Po světě lítá příliš blbců, než aby se jimi měl kazit život. Peace 8-)

122 Lukáš Lukáš | Web | 9. ledna 2010 v 9:42

Zdravím. Tomuto tématu jakým je právě "kyber-šikana" a tedy obtěžování na internetu, jsem se věnoval na svých stránkách i já a myslím že by právě z takových důvodů nebylo špatné na internetu zavést něco podobného jako internetový občanský průkaz (elektronický). Protože, jak známo, v současné moderní době nelze ani blokovat jednotlivé uživatele. Cituji z textu "Pokud obtěžuje vás - vždycky existuje odkaz "zablokovat návštěvníka." a k tomu jen dodávám že právě toto mnozí uživatelé internetu dokonce pomocí legálních programů (běžně k získání na internetu) obchází právě toto blokování (a to je právě proto že blokování je na základě IP adresy a ne na základě jakéhosi zabezpečného účtu k internetu pro jednotlivého člověka. Takže blokovat se v podstatě vlastně nedá na internetu (no moderované komentáře nepočítám protože většinou lidé chtějí aby každý mnohl kdykoliv zadat komentář a ne pořád povolovat zvlášť komentáře). Takže to je můj názor.  :-)

123 Ajjin Ajjin | Web | 9. ledna 2010 v 13:26

Jo taky se mi to už párkrát stalo byl to někdo s přezdívkou Maky ale moc sem to neřešila smazávala sem  jeho komenty a když sem na to nijak nereagovala přestalo ho to bavit a dal(a) pokoj 8-)

124 Tobiáš Balanda Tobiáš Balanda | E-mail | Web | 9. ledna 2010 v 14:46

Musím se přiznat, že jsem v tom mnohokrát chyboval, to vím určitě.
Ale co řekl Někdo: "Milujte své...."
(Jestli neznáte odpověď, tak vám odpovím na mém blogu. Už se na vás těším, ať jste kdokoli. Pokoj vám všem. A nashledanou někde. Víte kde? No přece u našeho Zachránce. Pokoj vám.)

125 Delthrien Delthrien | Web | 9. ledna 2010 v 20:43

Já bych mu nadala,  a kdyby nepřestal, vykašla bych se na něj....

126 Delthrien Delthrien | Web | 9. ledna 2010 v 20:44

Jo mimochodem, dobrej článek fakt ;-)

127 Yuki Sumire Yuki Sumire | Web | 10. ledna 2010 v 9:13

Musím ti dát za pravdu a s posledním odstavcem naprosto souhlasím.
Já ráda píšu povídky a setkala jsem se s jedním blogem, který mou povídku zkopíroval a pod každý odstavec napsal urážlivou poznámku.
Musím se tomu jenom smát. Protože přečíst a ještě k tomu něco napsat dá fakt práce. Beztak ten člověk má problémy doma, ve škole a snaží se to ubíjet na lidech, kteří jsou na tom líp než on, ale MY za jeho problémy opravdu nemůžeme. Ani jsem na ten článek nereagovala a nechala jsem to tak.
Ten člověk mi může závidět, jak píšu i nemusí. Může si na tom vybíjet vztek, ale mě tím nenaštve. Já nemám důvod se proč rozčilovat. Nikdo jej neuvidím a proto mě to netrápí.
Takže i já bych chtěla něco ostatním říct. Pokud vás někdo napadá ve svých článcích nebo komentářích, jde jenom o závist. Nic víc v tom není.

128 Honza Honza | 10. ledna 2010 v 13:58

Kazdy, kdo na verejne pristupne weby dava osobni info, popr. neco, co pvazuje za soukrome a citlive si nic jineo nezaslouzi.

129 VelkýBubák VelkýBubák | E-mail | Web | 10. ledna 2010 v 16:15

[57]: Víš, na kopírování nikdo nepotřebuje tvé heslo... Jak by se ti líbilo napsat nějaký článek, a pak ho najít někde jinde v naprosto stejném znění (prostě zkopíruješ text...) 8-)

130 vrbize vrbize | Web | 10. ledna 2010 v 21:36

nejlepší je ,,zablokovt návštěvníka,, a je to v poho

131 zviratka-a-kaja zviratka-a-kaja | Web | 11. ledna 2010 v 15:51

Můj názor: nemám tyhle lidi ráda

132 Lady Nala Lady Nala | Web | 11. ledna 2010 v 19:22

Mě "šikanují" taky ! Ach jo je to hrůza x( Prosím pomozte mi :(

133 Diego Diego | 12. ledna 2010 v 23:49

pozoruhodný článek,je pěkné že se o takový věci zajímáš abys pomohla druhým-to se mi líbí,i když(podle mně) on většinou každej člověk najde svůj způsob,jak tyhle problémy vyřešit ;-) :-)

134 M.S.High M.S.High | Web | 23. ledna 2010 v 13:27

jn si myslim... :D :-D

135 Chia-chan Chia-chan | Web | 24. ledna 2010 v 19:03

presne :-D

136 jiribocek jiribocek | 30. ledna 2010 v 11:17

[48]:  :-D  :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama