Rozhovor s Lúmenn a Greybeard

18. července 2009 v 8:00 | Standa |  Rozhovory
gedatsu.blog.cz

V červencovém rozhovoru představujeme dvě výrazné osobnosti a autory originálních blogů. Věříme, že vás zaujmou stejně jako nás.


Lúmenn, autorka blogu lumenn.blog.cz

lumenn.blog.cz

Greybeard, autor blogu greybeard.blog.cz

greybeard.blog.cz

 • Jaké je tvé jméno nebo přezdívka?
L.: "Lúmenn, občanské jméno nepoužívám tak dlouho, že jsem ho patrně zapomněla:)"

G.: "Původně to byl "whitebeard"- ctihodný kmet, ale po upozornění jedné blogerky, že na tenhle titul je nárok až po dosažení 100 let, jsem se uskromnil na obyčejného dědka - "greybeard":-)"
 • Prozradíš svůj věk?
L.: "Prozradím, nedávno mi bylo dvacet let."

G.: "Jistě, nejsem žena, takže to nic tajného není:-).. 7 července jsem oslavil 61 let a úspěšně vstoupil do druhé půle žití:-))"
 • Odkud jsi?
L.: "Z Moravy, konkrétně nádherného hanáckého města Prostějova."

G.: "Původně ze Slezska, pak Praha a okolí, teď už nějaký pátek žiju ve Rtyni v Podkrkonoší.. na samotě u lesa:-)"
 • Jak dlouho už máš svůj blog na Blog.cz?
L.: "Za měsíc to budou už tři roky."

G.: "Necelý rok, ale předtím jsem "úřadoval" na jiných blozích a webech:-)"
 • Kolik hodin v týdnu ti průměrně blog zabere?
L.: "Poslední dobou stále víc, mé hladové čtenáře krmím asi hodinu až tři hodiny denně, takže za týden to nějakých dvacet hodin udělá (to jsem radši neměla počítat, teď budu pořád koumat nad tím, že bych u počítače měla trávit míň času:) )."

G.: "Nepočítám to, ale nějakou tu hodinku denně to určitě dá:-)"
 • Neuvažoval/a jsi někdy, že by ses na blog vykašlal/a?
L.: "Bohužel uvažovala - setkání s internetovými "odvážlivci", co pod rouškou anonymity nešetří nadávkami, mi na sebevědomí a chuti do práce moc nepřidalo. Ale ustála jsem to a jsem vážně ráda."

G.: "Nejméně stokrát:-).. zvlášť, když stávkuje systém a ztrácí se fotky, či nemůžu vložit článek:-).. naštěstí jsou "admini" rychlejší než já a závady promptně odstraňují.. díky jim za to:-)"
 • Je pro tebe návštěvnost důležitá?
L.: "Samozřejmě, že mě těší, když moje stránky čte hodně lidí, ale není to rozhodně nejdůležitější. Víc než číslo na počitadle mě potěší komentáře."

G.: "Není, nehoním se za návštěvností. Mám určitý okruh "spřízněných" duší, ke kterým postupem času přibývají další:-) Jde mi spíš o to, aby se "mí" návštěvníci bavili, abychom diskutovali o všem, co nám působí radosti i starosti.. aby to byla taková "virtuální" rodinka:-)"
 • Co si myslíš o kopírování na blozích?
L.: "To, co o jakémkoli jiném kopírování - je to zbabělost. Když neumím napsat vlastní věci, tak si nebudu zakládat internetové stránky, to dá rozum. Občas najdu nějaké své dílko na cizí stránce (klidně i bez zdroje) a to potom lítají blesky."

G.: "S kopírováním blogu jsem se ještě nesetkal, ale kopírovaných fotek se najde dost:-) Myslím si, že to ale není nic špatného.. fotka je na netu, líbí se, poslouží jako ilustrace k článku.. kdo nechce, aby jeho fotky byly takto používány, tak ať si je signuje a nelamentuje nad "krádežemi" duševního vlastnictví:-) Já osobně jsem rád, když vidím svou fotku takhle použitou, je to známkou toho, že se dotyčná fotografie líbí a že má co divakoví sdělit.. klidně mi fotky kraďte.. budu jen rád:-)"
 • Kdo o tvém blogu všechno ví (kamarádi, známí, přátelé, rodiče.... )?
L.: "Přátelé jej čtou skoro všichni, stejně tak nové články hltá sestra a můj přítel. Rodiče u netu moc času netráví, ale o blogu ví. A hlavně jsem díky blogu spoustu přátel získala:)."

G.: "Většinou jsou to "virtuální" přátele z netu, ti z "reálu" se u mně zastaví buď osobně nebo mi přes "zprávu autorovi" dají vědět, že mi vychládá židle v hospůdce:-)"
 • Kterých je tvých pět oblíbených blogů na Blog.cz?
L.: "Jenom pět??? To někoho urazím. Ale určitě mezi ně patří blog mojí j-rockové sestřičky ore-to-nippon.blog.cz, potom naprosto skvělý netradiční příběh ze světa Harryho Pottera mých kamarádek Liz a Sophie hp-loupfer.blog.cz, ráda si počtu povídky a zajímavé články ze života u kiqi.blog.cz, ráda si počtu novinky ze světa gothiky u Chloë sinister-death.blog.cz, a často taky zavítám k Onnee na nicewalk.blog.cz. Vynechala jsem sice ty úplně nejoblíbenější blogy, ale věřím, že ty by reklama zrovna nepotěšila a kdo bude chtít, ten si je najde. A taky jsem vynechala další asi milion těch oblíbených, tak doufám, že se na mě nezlobí, ale pět je strašně malé číslo:)"

G.: "Aůůů, to je příšerná otázka.. jenom pět?:-(.. tak jo, ale všem ostatním spřízněným duším se omlouvám a slibuji, že v příštím rozhovoru budou zveřejněni oni:-) sagitarius.blog.cz, werri.blog.cz, alzbettta.blog.cz, hubnulka.blog.cz, matama.blog.cz"
 • Co se ti líbí nebo nelíbí na blozích ostatních?
L.: "Líbí se mi vlastní tvorba, ať už výtvarná nebo literární, oceňuju vlastní názory, klidně i dětské a naivní, hlavně ať jsou upřímné. Celkově mám ráda obsah tvořený autorem, ne zkopírovaný bůh ví odkud.
A nelíbí se mi soutěže o nejlepší cokoli, bleskovky, kusovky, pixelky a podobné nesmysly, myslím, že v pubertě se dá bavit i inteligentnějším způsobem."

G.: "Nelíbí se mi "moderované" diskuze, mazání nesouhlasných příspěvků a blokování oponentů:-(.. příliš mi to připomíná doby minulé:-) Jsem toho názoru, že každý "autor" zveřejněním blogu dává všem ostatním právo se k jeho názorům vyjádřit.. ať souhlasně či nesouhlasně.. právo na vlastní názor by rozhodně nemělo být nikomu upíráno."
 • Propaguješ nějakým způsobem svůj blog? Pokud ano, prozradíš jak?
L.: "Nijak zvlášť, oni si mě návštěvníci vždycky nějak najdou:) Jediná větší propagace je asi psaní komentářů na blogy, co mě zaujmou, s těmi si pak komentáře většinou začneme vyměňovat pravidelně."

G.: "Nepropaguju, nechávám tomu volný průběh:-) Kvantita návštěvníků není rozhodně zárukou kvality blogu ani návštěvníků:-)"
 • Co myslíš, že by mohl/a zlepšit tvá kolegyně/tvůj kolega z rozhovoru na svém blogu?
L.: "No, má hodně jednoduchý design, na tom by možná mohl zapracovat, ale obsah článků mě upřímně také moc nenadchl, inu blogy o životě jejich tvůrců nejsou úplně můj šálek rumu:)"

G.: "Na to, abych radil, nejsem dost starý:-).. tenhle blog je z jiné kategorie, je cílen na určitou část blogerů, je zajímavý.. snad bych jen doporučil využít celou šířku blogu, pravá strana je nudně prázdná:-)"
 • Máš zkušenosti s jinou blogovací službou než je Blog.cz? Pokud ano, v čem ti Blog.cz nejvíce vyhovuje, co je např. tvá oblíbená funkce?
L.: "Mám (bohužel). Blog.cz má sice své mouchy (no ne jednu, dvě, ale celé hejno), ovšem oproti konkurenci jsou hodně daleko. Nejvíc mi vyhovuje neomezený počet článků a velký prostor na obrázky, stejně jako jednoduchá manipulace a po "vynalezení" volitelných boxů i velká volnost ve tvorbě vzhledu."

G.: "Zkušenosti by byly, "blogger", "webnode","windowslive" a další, ale "blog.cz" zatím vede.. i když, některé "cz" blogy mu šlapou na paty:-).. nemám žádnou "oblíbenou" funkci, ale upřednostňuji snadnost "výroby" článků na "blog.cz"
 • Co by si podle tebe naopak zasloužilo na Blog.cz ještě vylepšit?
L.: "Pořád marně bojuju za volitelné pozadí u volitelných boxů, stejně jako možnost je ohraničit rámečky. Třeba si toho tady někdo všimne:) Potěšila by mě i změna barvy u panelů ankety, přece jen ta červená každému do designu nesedne. Ale to už si moc vymrčuju. Bohatě se spokojím s menší poruchovostí a jinak zvedám všechny palce nahoru:)"

G.: "Rozhodně fotogalerie.. ale koukám.. už ani ta ne:-).. konečně je to podle mých představ:-).. tak tedy bych přidal pár smajlíků.. "palec nahoru" rozhodně chybí:-))
 • Oslovila tě nová služba Galerie.cz? Přijde ti zajímavá?
L.: "Ona je nějaká nová služba? Omlouvám se, ale tohle moc nesleduju, to mě spíš zaujalo to vlastní tričko, o kterém začínám uvažovat;)"

G.: "Zajímavá je, ale dejme jí čas.. snad se z ní nestane další fotogalerie, plna nemilosrdných kritiků, kteří sami ani nefotí:-)"
 • V poslední otázce máš možnost stručně představit svůj blog a nějakým způsobem ho doporučit našim čtenářům.
L.: "Můj blog je prostě a jednoduše o všem, co nějak hýbe mým životem. Najdete tam články o mých zájmech (magie, astrologie, metalová a gothická hudba, fantasy filmy a literatura, záhadologie, tajemno a nadpřirozeno), ale taky moje názory na aktuální dění, úvahy na tisíc a jedno téma a v neposlední řadě i moji básnickou a literární tvorbu, co se týče poezie zejména depresivní, co se týče prózy zejména sci-fi, fantasy a hororového žánru. Můj blog se za tu dobu, co jej vedu, stal jakýmsi odrazem mojí duše, mých radostí, strastí, bolístek, štístek i nesmyslných pochodů mé šílené mysli. Kdo se do toho zrcadla snů chce podívat (a nebojí se), je vždy vítán:)."

G.: "Představit blog?.. asi jako "fotovzpomínky pubertálního dědka a jeho pokus o život s úsměvem":-)).. a doporučení?.. snad jen to podkrkonošské.. "přijďte pobejt":-))"

Děkujeme za rozhovor.

 

25 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 18. července 2009 v 8:09

Já mám tyto rozhovory opravdu strašně ráda :). Vždycky oběvím nové hezké blogy.
Mě se ta galerie líbí, ale změnila bych jednu zásadní věc: aby tam nemusely být některé obrázky, které mám v administraci blogu. Víte, ještě z dávných dob pixelkových tam mám různé diplomky a tak, a s tím ze zrovna chlubit nechci. No, vlastně bych tam chtěla jen obrázky, které mám publikované ,nu.... Asi jste mě zrovinka nepochopili.

2 Fízlové Fízlové | Web | 18. července 2009 v 8:12

jsou to opravdu zajímavý lidé.tenhle rozhovor se povedl na 100%  :-D

3 Bels Bels | Web | 18. července 2009 v 9:10

Skvělý rozhovor. Lúmennka je velmi charizmatická osobnost, její slova mají hloubku. :-) Moc ráda chodím na její blog.
Jen v tom pokračuj,Lum. :-P

4 Nikita Nikita | Web | 18. července 2009 v 10:29

super rozhovor...asi najlepší čo  ste doteraz robili....Lúmennkyn blog navštevujem už dlhšie..veľmi ma potešilo, že ste s nou urobili rozhovor

5 Polgara Polgara | Web | 18. července 2009 v 10:31

Lumenn znám a čtu, má zajímavé a poučné články, ten druhý blog neznám, takže díky za typ

6 David-R92 David-R92 | Web | 18. července 2009 v 10:47

Oba dost povedené blogx ;-)

7 Venom Venom | Web | 18. července 2009 v 11:04

Souhlasím, hodně povedené  :-) Lúmenn má opravdu přenádhernej blog s vlastní tvorbou a bod navíc - jeho temná tématika. Dík že jste něco takového zviditelnili :-)

8 Žirafka Žirafka | Web | 18. července 2009 v 11:23

Nevim :D znám lepší blogy...ale možná je stačí líp poznat... Ale zajímavé, spíše odlišné, to tedy jsou!

9 magge magge | 18. července 2009 v 11:49

ÁÁÁÁÁ popravdě jsem čekala, kdy se tu Lúmennka objeví  :-D Super rozhovor :)

10 Annet Annet | Web | 18. července 2009 v 11:59

Wow, oba znám, ale ten rozhovor se vážně povedl...

11 M.I.M.A M.I.M.A | Web | 18. července 2009 v 12:19

Vybrali jste skvělé blogy, které za něco stojí ;)

12 Nexus Nexus | Web | 18. července 2009 v 13:40

omg, to ja ked sa zobudim o jednej, zapnem komp a vypnem ho o styroch rano budem asi zavislak, ze? :D

13 Smilesy Smilesy | Web | 18. července 2009 v 14:58

Zaujala mě hlavně Lúmenn, určitě se po jejím blogu ještě podívám.
Jen jedno mínus - to kopírování obrázku bez uvedení odkazu na autora tvorby. Jinak zatím nic.

Názor Greybearda se mně nezdá poněkud chytrý... samozřejmě, pokud jemu nevadí, aby ostatní publikovali jeho díla, prosím, ale psát že to není nic špatného... je. Nechci pořád dokola opakovat to samé - porušení zákonu -

14 Eliška Eliška | E-mail | Web | 18. července 2009 v 15:08

Zajímavý rozhovor :-)

15 i i | 18. července 2009 v 15:24

[13]: Není to porušení zákona pokud na to nemáš copyright.

16 Catarinqa Catarinqa | Web | 18. července 2009 v 15:50

hmmm.... zaujímalo ma, odkiaľ tie blogy beriete? :D ešte ani raz som v rozhovoroch a v podobných článkoch nevidela tie blogy čo sem dávate...

17 Tachiko Manabu de Vampire Princess Tachiko Manabu de Vampire Princess | Web | 18. července 2009 v 16:01

oba blogy jsou zajímavé, ačkoliv mě určitě více zaujal blog Lúmenn...

18 kainova asfaltka kainova asfaltka | Web | 18. července 2009 v 16:23

abych prvdu rekla, prislo mi, ze Lumenn je nesmirne zajimava a uzasna, ale na muj vkus si moc veri, nevim, neco mi na ni nesedlo. zato Greybeard byl mily, prijemny a jeho odpovedi mi vic sedly. stejnak se mrknu na oba (:.

19 Smilesy Smilesy | Web | 18. července 2009 v 16:35

[15]: Podle toho, co mně odpověděli admini, na všechny své fotky a texty máš autorské právo.

20 Janisssek Janisssek | Web | 18. července 2009 v 16:38

Koukala jsem se na oba blogy a oba blogy jsou moc krásné. Ten první má zajímavé a poučné články a ten druhý je taky moc hezký a má něco v sobě. Jinak moc pěkný!

21 Smilesy Smilesy | Web | 18. července 2009 v 16:41

[15]: A i kdyby admini neodpověděli, dá se to kdekoliv zjistit, stačí umět hledat. Na všechny fotografie a texty máš autorské právo.

22 Lenka Lenka | Web | 18. července 2009 v 17:49

Zajímavý rozhovor :-)

23 KAMILKA KAMILKA | E-mail | Web | 18. července 2009 v 18:14

zase ma to nechytilo ........nwm :-)  :-)

24 Katka Katka | Web | 18. července 2009 v 20:03

,,7 července jsem oslavil 61 let a úspěšně vstoupil do druhé půle žití:-))"
tak tomu se říká optimismus

25 Pawja aneb AfroGirl Pawja aneb AfroGirl | Web | 18. července 2009 v 20:17

Proč musí býti ty rozhovory tak dlouhé? Kdyby byl se mnou, četa bych to 5x a porovnávala odpovědi, takhle čtu jen zajímavé otázky.

Ale je to moc dobrý nápad trakhle propagovat určité lidi z blogového světa. Jen mi příde tochu divné, že propagujete většinou ty, kteří to nepotřebují. Najde se tolik blogů, kteří mají mizernou návštěvnost ale jsou dobří a zasloužili by si to. Snad až se vyčerpají všechny tyhle ,,populární", příjde řada i na ně.

26 Sayuri Emi さゆり恵美 Sayuri Emi さゆり恵美 | Web | 18. července 2009 v 20:30

Tak tento rozhovor byl vážně skvělý, opravdu se mi moc líbil!!!
Ne, jako ten s Didlinkou a pak už nevím kdo byl ten druhý... to bylo o ničem, stejně jako jejich blogy... sorry ale to je můj názor...

27 Sayuri Emi さゆり恵美 Sayuri Emi さゆり恵美 | Web | 18. července 2009 v 20:32

Pawja aneb AfroGirl má zajímavou námitku, ohledně těchto rozhovorů!!!
Nad tím by jste se mohli zamyslet...
Nechcete udělat rozhovor se mnou?! :D  :D  :D  8-)

28 AjA AjA | Web | 18. července 2009 v 20:36

[13]: myslim si tedy opak, je to velmi moudre konstatovani... on neexistuje jenom copyright a jine (ochranne znamky atd.), existuje taky copyleft, a to je presne to, co Greybeard vyjadril... dneska jsou vsichni autorskym pravem tak posedli, az hruza...

29 Křivka Křivka | Web | 18. července 2009 v 21:04

To jsem ani nevěděla, že na blog.cz je(jsou) nějací starší blogeři. Docela mě to překvapilo. Asi začnu jeho blog číst častěji :)

30 Biba Biba | 18. července 2009 v 21:42

Lumen, sympaticka :D

31 Chloë Chloë | Web | 18. července 2009 v 21:57

Jééééj, koľká to pocta *blushing*

32 Sayuri Emi さゆり恵美 Sayuri Emi さゆり恵美 | Web | 18. července 2009 v 22:05

Ehh jsem tady zas...
Lidičky kdyby se zeptali "Co by si podle tebe naopak zasloužilo na Blog.cz ještě vylepšit?"
Tak bych řekla "Druhé MENU!!"
Zjistila jsem totiž, že mám hrozitánsky dlouhé Menu, kvůli té hromadě informací co v něm mám... Ok, mám tam pár animaček ale myslím, že by to nemusel být špatný nápad...
A pak taky plačícího smailíka, ten mi hodně chybí!!
;-)  8-)  :D

33 blueberry blueberry | E-mail | 18. července 2009 v 22:28

(14)[21]:
ano, na všechno můžeš mít "copyright", ale jen pokud chceš:-D Fotografie i ostatní díla, která vložíš na VEŘEJNÝ web jsou "volná" a k dispozici všem, pokud je "copyrightem" neoznačíš. A pozor, copyright nemusí být jen viditelný, může se nacházet i datech souboru, třeba v exifu fotografie. Osobně s "greybeardem" souhlasím, použitím "volné" a veřejně dostupné fotografie se nikdo nedopouští porušení zákona, pokud z toho netěží nějaké výhody:-) Apropo, Smilesy, jak chceš nakládat s fotkami, kde autor uveden není? Nebo třeba s "národními" písničkami?:-D

34 SakuHina SakuHina | Web | 18. července 2009 v 23:26

waaau a jak takhle delate rozhovory s blogery to je nejak vyberete podle oblibenosti?  :-D

35 veruce veruce | Web | 18. července 2009 v 23:33

K Lúmenn chodím prakticky denně, takže mě rozhovor s ní potěšil :)

36 Chloë Chloë | Web | 18. července 2009 v 23:46

Veruce: To sme dve. Stále nové a skvelé články (stále nové dobrodržstvá :D )

37 fallen angel fallen angel | Web | 19. července 2009 v 0:07

fakt dobrý rozhovor tenhle :) oba blogy mě zaujaly a mají dobrou tvorbu. *thumbs up*

38 Simík Ling Nina Simík Ling Nina | Web | 19. července 2009 v 1:48

to je super rozhovor  :-D

39 Sherin Sherin | E-mail | Web | 19. července 2009 v 10:13

K Lúmenn chodím dalo by se říct denně, skvělý rozhovor :)

40 Smilesy Smilesy | Web | 19. července 2009 v 10:31

[33]: Na všechno co vytvoříš, ať už je to fotka, kresba, báseň aj. se automaticky hned jak je to ve vnímatelné podobě, už na to máš své autorské právo. Licence potřebuješ jen, když to chceš prodat.
Samozřejmě jsou servery, kde jsou fotky volně ke stažení a dání na web, ale to neznamená, že se na ně i tak nevztahuje autorské právo! Vztahuje, ale ti, co je tam přidali, nevadí jim, pokud je budou ostatní kopírovat. Ale názor Greybearda je podle mě mylný... protože na blog.cz jsou blogy převážně kopírácké, kde kopírují vše co najdou. Bez pravého zdroje. A i kdyby tam dali odkaz na autora, stejně vlastně autorské právo porušují, protože autor nebyl nijak upozorněn, že se jeho dílo publikuje, a třeba s tím ani nesouhlasí.

41 Kiqi Kiqi | Web | 19. července 2009 v 11:24

No jo, Lúmennka :-)
Oba dva blogy jsou zajímavé, v tom s vámi musím souhlasit...
Lúmennčin blog navštěvuji už dlouho :-)

Jinak děkuji Lúmennce neustále mě udivuje, že sjem v 5 které vybrala, děkuji :-)

42 Edianka Edianka | Web | 19. července 2009 v 11:54

Tenhle rozhovor byl ze všech nej:-D

43 Kayel Kayel | Web | 19. července 2009 v 12:23

tady souhlasim s Kiqi...Lúmennka naše...krásnoučkej blog, kerý mi hodně přirostl k srdínku... :-P

44 monyka monyka | Web | 19. července 2009 v 12:29

oba dva blogy znám:D
na tom prvnim jsem už párkrát byla..docela mě zaujal,je tam spousta věcí na přečtení:D
a ten druhej blog...na něm jsem každou chvíli...naprosto obdivuju ty fotografie,myslim ,že lepší n blogu.cz jsem u nikoho zatim ještě neviděla.....

45 Keyt Keyt | 19. července 2009 v 14:46

[18]: Souhlasim.Mas pravdu me prijde takova trochu namyslena.Greybeard mi prisel sympatictejsi. :-)

46 Keyt Keyt | 19. července 2009 v 14:49

[25]: Taky si myslím že propaguji ty co to nepotrebuji...(myslim tim lumenn)

47 Keyt Keyt | 19. července 2009 v 14:53

[40]: Ty se asi neprestanes hadat ze...ja souhlasim s 2komentarem 33 protoze autorskyma pravama jsou ted vsichni ta posedli ze je to hruza...a ty asi taky ze?

48 Smilesy Smilesy | Web | 19. července 2009 v 17:33

[47]: Jen říkám fakty.;))

49 Lúmenn Lúmenn | Web | 19. července 2009 v 17:45

Keyt: Lúmennka není namyšlená, kdepak jste to sebrali?:D A když tak koukám na svou náštěvnost a srovnávám, myslím, že trošilinka propagace mi neuškodí:)
Jinak všem, co mě znají i těm co mě teprve poznali děkuju za vyjádření podpory a sympatií;)

50 Ivík Ivík | Web | 19. července 2009 v 18:48

Tyhle blogy jsou velice zajímavé. Jak tak koukám jsou sympatičkí i oba blogeři. ;-)

51 Elysia Elysia | Web | 19. července 2009 v 19:20

myslim, ze ty rozhovory by mely byt vic zamerene na ty konkretni blogy a ne otazky typu jaka nase funkce se vam nejvic libi a jak se vam libi nase nova galerie, zatimco vlastnimu blogu je venovana pouze jedina otazka jak byste v kratkosti predstavili vas blog?...pokud chcete znat nase nazory na blog.cz meli byste pro to udelat nejakej konkretni dotaznik a pro vsechny, z toho treba vybrat nejcasteji zminovane zavady co lidem vadi a podle toho se ridit, nazory 2 lidi nemuzou reprezentovat nazor vetsiny a navic to asi nikoho krome vas nezajima..clovek si chce precist neco konretnejsiho o tech blogerech, kdyz uz tu ty rozhovory jsou, nez jenom jakej je jejich nazor na blog.cz...
jinak Lumennka neni namyslena, jen trosku svehlava a ja ji drzim palce i do dalsiho blogovani :-D

52 Elizabeth Sky Elizabeth Sky | Web | 19. července 2009 v 20:20

Lumennka a namyslena? Posuzujte az poznate milaanci :D
   Jinak Lumenn moc dekuju za odkazek, rozhovor byl fajn. Greybeard pusobi jako sympatak (na jeho blog zautocim v prvni volne chvilce).. no a vsem vam preju hodne zdaru do budoucna :-)

53 u n r e s e r v e u n r e s e r v e | Web | 19. července 2009 v 22:02

Zajímavý rozhovor.Ani jednoho z těchto dvou blogerů neznám, tedy jejich blogy neznám ale po přečtení tohoto článku se tam jistě podívám, protože mi oba dva příjdou jako sympatičtí lidé a navíc lidé se svými názory.A tím bych se také chtěla vyjádřit k Smilesy, že každý nepropaguje jen to, mít na všechno své autorské práva.Ba naopak, mě by to asi také potěšilo, kdybych někde uviděla své fotografie (což ovšem není možné :D).

54 Lady Rovena Lady Rovena | Web | 20. července 2009 v 10:01

Lúmenn ... sákryš zase jsi mě neuvedla jako svůj oblíbený blog  :-) nééé dělám si legraci. Na stránky Lúmenn jsem se dostala náhodou a ráda si je pročítám  ;-) jsem pravidelný návštěvník ... koukám pravidelně každý den...někdy i vícekrát denně (přiznávám, asi jsem závislák), i když někdy nekomentuju  8-) :-) Její blog se mi moc líbí a držím ji palce a přeji hodně štěstí v dalším blogování :-)  

55 Mikča Mikča | Web | 20. července 2009 v 11:27

Zajímavý rozhovor! Mně víc zaujaly odpovědi Lúmenn ;-)

56 Ewilan Ewilan | Web | 20. července 2009 v 12:37

Moc zajímavý rozhovor...zaujaly mě oba blogy a jdu je navštívit:)

57 Pavel M. , Srdce blogu Pavel M. , Srdce blogu | Web | 20. července 2009 v 14:58

[25]: "Jen mi příde tochu divné, že propagujete většinou ty, kteří to nepotřebují. Najde se tolik blogů, kteří mají mizernou návštěvnost ale jsou dobří a zasloužili by si to."
...dobry postreh. Zkusime se zamyslet 8-)

58 metras metras | Web | 20. července 2009 v 15:20

super rozhovor tedkom se mrknu na ty blogy:)

59 rybíz rybíz | 20. července 2009 v 16:29

Líbí se mi postoj greybearda vzhledem ke kopírování fotografií na internetu. Palec nahoru :-)
taky mě spíš těší, když narazím na svoje fotky u někoho jiného jen tak jako ilustraci k článku..že ta fotografie vůbec stojí za to aby ji použili. Ale chápu, že se to nemusí líbit všem a vždycky se tu bude někdo ohánět autorskými právy.

60 Smilesy Smilesy | Web | 20. července 2009 v 18:53

[59]: Musíš ale pochopit jednu věc a to tu, že na vše, co vyrobíš, text, fotky, máš okamžitě autorské právo. A to se nesmí porušit, porušuje se ale tím, že ostatní tvorbu, chráněnou autorským právem kopírují, bez dovolení autora tvroby a tudíž i majitele autorského práva. A ten, pokud svou tvorbu najde na jiném webu, a ten dotyčný se ho neptal, pak dotyčný web nahlásí webmasterům serveru, na kterém web je. Proto je nejlepší mít svou vlastní tvrobu, či se autora tvorby ptát! A to bezpodmínečně... Tak to prostě je. Autorský zákon, není moderní záležitost, je to realita, je to něco, čím se musíme řídit! Není to legrace...!

61 Smilesy Smilesy | Web | 20. července 2009 v 18:53

*tedy, může nahlásit

62 Sweet CuP.CaQe Sweet CuP.CaQe | Web | 20. července 2009 v 21:07

vy děláte rozhovory? zajímavé.. To musí být supr když vyberete nějaký blog, s kterým pak uděláte rozhovor.. Podle čeho vybíráte? :)

63 kiki*♥♥♥ kiki*♥♥♥ | Web | 20. července 2009 v 21:46

já chci taky s váma dělat rozhovor xDDD

64 Slávek - greybeard Slávek - greybeard | Web | 20. července 2009 v 22:14

[60]: nemáš tak docela pravdu:-)..zkus si zalistovat v zákonu č.121 ze dne 7. dubna 2000 a polož si pár otázek:-)..např.:
-je fotografie opravdu autorským počinem nebo jen záznamovým zařízením, tedy fotoaparátem, zkopírovaná skutečnost?
-jak ses Ty, jako "autor", podílela na vzniku či úpravě fotografovaného objektu?
-jsi "autorem" fotografovaného objektu či subjektu?..pokud ne, máš svolení skutečného autora Tebou fotografovaného objektu či subjektu?
..víš, dovedeno ad absurdum, bys nemohla nic fotit a nic zveřejňovat, nemáš-li svolení..ani krajinku..i ta je totiž něčím dílem a dotyčný by, podle Tebe, mohl uplatňovat "autorská" práva:-D
...o svých nárocích rozhoduje autor, signuje své dílo, stanoví podmínky pro jeho užívání a pod., stejně jako když Ty signuješ své fotografie:-)..jsou ale autoři, kteří dávají svá "díla" k volnému užití, nejen fotografové, znám i hudebníky:-)..a jen na okraj, všimni si, že nejvíc se "autorskými" právy ohánějí mazalové a břídilové o jejichž práce není moc velký zájem:-D..skutečného autora nevýdělečné užití jeho díla jen potěší:-)
..na mém blogu jsou zveřejňovány moje fotografie i fotografie, které pořídili kamarádi a které jsem, na jejich přání, upravoval do finální podoby..vše bez viditelného udání autora a tedy i volně ke stažení:-D..pokud je někdo užije jako ilustraci či pro potěšení svých čtenářů, je vše v pořádku a nikdo z nás nebude nic namítat..dělat fotky do šuplíku je přece blbost:-D..nebo mám snad odhánět lidi i od mé zahrádky, když obdivují kvetoucí lilie?:-D

65 Seńorita de Luna Seńorita de Luna | Web | 20. července 2009 v 23:33

Oba dva mají celkem zajímavé názory  :-)

66 Smilesy Smilesy | Web | 21. července 2009 v 10:00

[64]: Nevysmívat...!:)
No, zkus si také Ty přečíst tento článek, je docela poučný:
http://www.fotoradce.cz/autorska-prava-a-fotografie.php
Mimochodem, proč nefotit krajinu? Dílem člověka, možná... ale i dílem samotné přírody. Pochybuji že se na to autorská práva vztahují...:D
Ano, já znám autory, kteří mají fotografie k volnému užití. Ty si klidně můžeme dávat na weby. Ale pokud autor nějakého díla s publikováním díl na Váš web, nesouhlasí, tak se podřídíme, to je vše. Jen, že prostě na fotky máš autorské právo, hned, jak je vyfotíš...

67 Smilesy Smilesy | Web | 21. července 2009 v 10:20
68 | Web | 21. července 2009 v 11:22

[66]: nevysmívám..to bych si vůči dámě nikdy nedovolil:-D..ten Tvůj odkaz je na zákon 121, bohužel chybí prováděcí předpisy:-)..ale měli bychom se shodnout na tom, že má-li autor výhrady k publikování, má právo požádat o smazání svého díla..když prokáže, že je to jeho dílo:-)..a ze zkušeností Ti mohu říci, že "autorství" se prokazuje velice těžce..zvlášť u fotografie:-)..navíc zcela opomíjíš spoluautorství díla..a nejen Ty, i autoři zákona..většina fotografů si své fotky nechává vyvolávat a upravovat ve speciálních firmách..je spoluautorem i laborant, který fotku vyvolával a upravoval?...podle znění zákona by za spoluautora mohl být považován i výrobce fotoaparátu a záznamových médií:-D..hmm, co s tím?:-D.."šedivá je teorie, zelený je strom života":-D

69 Smilesy Smilesy | Web | 21. července 2009 v 12:07

Je to těžký, to přiznávám.:D
Ále, nebudeme se tu furt ,,hádat".:D
Jen říct, že vlastně autorská prává na fotografii má fotograf, kterou fotku vyfotil. Myslím si totiž, že kdo fotku vyvolá, nebo ji vloží do PC a upraví, na ní ale autorská práva nemá, to má ten, kdo ji vyfotí, a ,,zhmotní" třeba dá do PC.;))
U kopírování na blozích, kde mají spoustu kusowek a tak, vlastně nemají právo je tam dávat. Ptala jsem se i adminů blogu.cz, musí se nejdřívě zeptat autora fotografií.
Tím bych asi tuhle diskuzi uzavřela.;)) Nechci se s Vámi rozejít jako nepřítel.:D
Smilesy

70 Slávek-greybeard Slávek-greybeard | Web | 22. července 2009 v 10:18

proč "hádat"?..a proč se rozcházet jako nepřátele?:-D..diskuze je přece právě o výměně názorů..ať souhlasných či nesouhlasných a neměla by nikdy být osobní..měla by se vztahovat k diskutovanému tématu a rozhodně nelze nesouhlasná stanoviska brát jako "osobní útok" a projev "nepřátelství"..ale souhlasím, že tuhle diskuzi ukončíme..i když by se o Tvých názorech dalo dlouze diskutovat:-D:-D

71 Smilesy Smilesy | Web | 22. července 2009 v 13:01

[70]: Musím přiznat, že máš zase pravdu.:))) Je fakt, že by jsme takhle mohli diskutovat do nekonečna.:-D

72 Bláznivá^^ Bláznivá^^ | E-mail | Web | 23. července 2009 v 10:26

Zajímavý článek, zajímavé blogy ;)

73 Denda♥ Denda♥ | Web | 23. července 2009 v 17:40

W○W! No né!

74 SQL-query SQL-query | 25. července 2009 v 9:20

[19]: Ale zase ve FAQ píšou, že "pokud nechcete, aby vaše texty a fotky kopírovali jiní uživatelé, nedávejte je vůbec na internet"

http://blog.cz/napoveda/autorska-prava#annotation

75 Smilesy Smilesy | Web | 25. července 2009 v 11:19

[74]: To ano, jistě, máš na ně autorské právo, ale zajímá to ty 14ti leté holčičky? Neblázni!

76 Kikča Kikča | Web | 25. července 2009 v 19:31

Tyhle rozhovory mám ráda...objevím tak nové super blogy...akorát bych třeba někdy udělala rozhovor i s průměrnými blogy...obyčejnými:)

77 uno uno | Web | 9. srpna 2009 v 1:34

Dobrý nápad.  :-)

78 Marilla Marilla | Web | 9. srpna 2009 v 9:56

Rozhovor se moc povedl  ;-), těšim se na další..:D.. mam pocit že o Lumenn jsem už slyšela..:D, a z věčiny bych s odpovědmi obou souhlasila :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama